Schakers in Soesterkwartier gaan feestvieren Jonge schakers doen het goed in competitie van s.g. Amersfoort Hun vereniging bestaat tien jaar Vandaag is oudste inwoner te Hoevelaken 90 geworden Onze troepen waren goed. praatten alleen te veel Er heerst nog volop spanning in alle afdelingen Würdemann 4 Dinsdag 29 December 1953 Het was in 1943, de tfjd dat ons land onder de zware druk van de Duitse bezetting leed, zeer gevaarlijk om in de avonduren op straal te zyn. Niet alleen was er toen het „uitgaansverbod", doch het kwam ook meermalen voor dat jongelui op straat werden lastig gevallen door de overweldigers. Dit was vanzelfsprekend een doorn in het oog van het toenmalige bestuur der Speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier", dat na rijp overleg, besloot de meer rijpere jeugd van de straat te houden door middel van gezellige avonden. Het bleek weldra dat deze ontspanningsavondjes, waaraan niet al te veel ruchtbaarheid werd gegeven om een verbod niet uit te lokken, zeer in trek waren. Men kon de jonge mensen, die zich veelal erg verveel den, omdat velerlei normale vorm van ontspanning ontbrak, vrywel steeds present vinden om te sjoelen, dammen, tafeltennissen, kaarten en ook om te schaken. En het was uit het „Zaterdagavondclubje" dat enkelen het initia tief namen om tot het vormen van een schaakclub over te gaan. En daar mede werd, in begin Januari 1944, de basis gelegd voor de gezonde Schaak vereniging „Het Soesterkwartier". bijzondere wijze verdienstelijk voor hun vereniging gemaakt. Wij noemen o.a. de heer S. Sieswerda, die nu al jaren lang de wedstrijdleiding heeft en dit zeer verdienstelijk doet. Dan zijn er vier leden, die reeds van de oprichting af lid zijn en wel de heren L. Luikel, C van Nimwegen. W. Klee en G. Gouverneur. Dit kwar tet is in de tien jaren van het be staan reeds een goede kern geweest, waarop gebouwd kon worden. Goede kern om op te bouwen De schakers hebben de gastvrij heid van de Speeltuinvereniging al tijd op zeer hoge prijs gesteld en toonden dit ook, door onderafdeling van de gastvrije Speeltuinvereniging te worden en te blijven. De jonge schaakvereniging startte met twaalf leden, met als bestuur de heren J. Ober (voorzitter), H. van Loon (secretaris), en G. Gouverneur als penningmeester. C. van Nimwe gen. tweede penningmeester en L. Luikel. wedstrijdleider. Het was de heer G. Gouverneur, die zich in de tien jaren van het bestaan der ver eniging steeds bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt als „manusje van alles", die steeds en overal voor zijn club op de bres stond. Hij liet rustig zijn partijtje schaak verlopen om koffie voor „zijn jongens", waaron der ook gasten, klaar te maken en m te schenken. En het was steeds een goed kopje koffie, dat de schakers te drinken kregen. Wanneer de partijen waren ge speeld. bleef Gouverneur rustig ach ter om alles weer netjes in het kleine clubgebouw op te bergen, want de volgende morgen moesten de kleu ters van het kleuterklasje weer in dit gebouwtje een nette boel terug vin den. Het ledental heeft zich steeds in stijgende lijn bewogen. Thans telt Soesterkwartier" bijna vijftig leden en een aantal donateurs. Van de vijf tig leden nemen er dertig, in drie tientallen, deel aan de competitie van de Stichts Gooise Schaak Bond. De overige leden vechten een hevige strijd om een plaats in eén van deze drietallen te kunnen bemachtigen. Men overweegt reeds om in het vol gende seizoen met een vierde tiental in de bond uit te komen. ..Soester kwartier" is. na het Schaakgenoot schap Amersfoort, de grootste schaakvereniging in onze stad. Eerste tiental Het eerste tiental heeft zich nu al jaren lang zeer dapper geweerd in de competitie van de vierde klasse der S.G.S.B. Er werden enkele ma len kampioenschappen van de afde ling behaald, maar in de zware, te zware strijd, om de promotie heeft „Soesterkwartier" het zo begeerde doel niet kunnen bereiken. Ook nu doet het eerste tiental weer een greep naar de titel en men is zelfs zeer optimistisch over het resultaat, omdat enkele schakers goed op dreef zijn en nieuwe krachten zich hebben aangemeld, die hun plaats in het eerste volkomen waard zijn en voor vele punten zorgen. Daarom hoopt en verwacht men zelfs een beetje dat „Soesterkwar tier" niet alleen kampioen zal wor den. maar eindelijk ook eens zal pro moveren naar de derde klasse, waar in het. dat is reeds lang bewezen, ook thuis hoort Wij schreven over „te zware strijd". Immers, om te kunnen promoveren moet nog veel meer worden gedaan dan om kam pioen te kunnen worden. Wij gelo ven niet, dat de weg van het kam pioenschap naar de promotie in an dere takken van sport zo'n „mijl op zeven" is. De schaakvereniging heeft onte genzeggelijk zeer veel te danken aan het bestuur der Speeltuinvereniging, die als een „vader voor zijn kind" is en niets nalaat om de schakers hulp te bicden. Vooral de gastvrijheid is spreekwoordelijk geworden. Ook de lager geklasseerde tiental len spelen met succes in de bond. Het tweede maakt een aardige „gooi" naar de titel en kan ook rustig als sterk voor zijn afdeling worden be schouwd. In de loop der tien jaren van het bestaan hebben zich enkele leden op Een grote vooruitgang is ongetwij feld de verhuizing van de oude naar de nieuwe tuin voor de schakers ge worden. Niet zozeer om de tuin, als wel om het prachtige „home" dat de schakers in de nieuwe vleugel van het clubgebouw hebben gekregen. Tot dusverre was het een kwestie van behelpen, maar nu troont „Soes terkwartier" in een prachtig huis, waar het de honneurs goed waar kan nemen tegenover de bezoekende ver enigingen. Jubileumprogramma Het jubileum zal beslist niet onop gemerkt voorbij gaan. Hoewel de fi nancien nu niet bepaald rooskleurig zijn. heeft het actieve bestuur toch een aantrekkelijk jubileumprogram ma samengesteld. De inzet van deze herdenking wordt een receptie, die Zaterdag 9 Januari a.s. zal worden gehouden in het grote clubgebouw aan de Noor de wier weg en wel van drie tot vijf uur. Het zal ons insziens aan belangstelling zeker niet ontbreken, want de schaakvereniging mag zich in een grote populariteit in Amers foort en ook ver daarbuiten verheu gen. Verder wordt er 's avonds van de zelfde dag een feestavond gehouden die. wij geloven het vast, gezellig zal worden en veel belangstelling zal trekken. Ook het sportief element zal ln deze herdenking niet ontbreken, want het bestuur heeft een tournooi. vierkampen, georganiseerd, waarvoor een flinke deelname wordt verwacht, want er zijn reeds een groot aantal inschrijvingen binnen. Het tournooi zal v/orden gehouden 11. 13 en 15 I Januari a.s. in het clubgebouw. „Westerdam" de 16000ste Record voor haven van Rotterdam ROTTERDAM. De ..Wester- dam" van de Holland-Amerika Lijn is het 16000ste schip, dat dit jaar via dc Nieuwe Waterweg in de Rotterdamse haven is aangekomen. Het schip arriveerde vannacht omstreeks half twee met passagiers en stukgoederen aan boord en koos ligplaats aan de Wilhclminakade. Het aantal 16000 betekent een record voor Rotterdam, want nog nimmer is het in de geschiedenis van de stad voorgekomen, dat 16.000 schepen in één jaar haar haven binnenliepen. De heer Hommerson schrijft gezondheid aan 't werken toe (Van een onzer verslaggevers) De oudste inwoner van Hoevelaken, de heer J. Hommerson viert vandaag zijn negentigste verjaardag. Komen al zijn kinderen en kleinkinderen ge zamenlijk enige tientallen hem ge lukwensen dan zal het grote huis naast de school zeker te klein zijn. Onge twijfeld zullen ook vele Hoevelakers hem. nu hij de negen kruisjes heeft bereikt, de hand komen schudden. Nauwelijks vond de heer Hommerson. toen wij gistermiddag even met hem kwamen praten, de gelegenheid zich vrij te maken. Hij was juist doende een grote hoeveelheid appels voor een maal tijd klaar te maken. „Ik doe altijd wat, ik houd er niet van zomaar wat met de handen over elkaar te zitten; werken houdt een mens fii. hij blijft er gezond bij'", zegt hij er zelf van. En dat deze negentigjarige heer het bij het rechte eind heeft, daar is hij zelf het overtuigend bewijs van. dat blijkt zonneklaar uit zijn buitengewone vitaliteit zijn nog ongebluste levens kracht. zijn stralend humeur. Hij. die de leeftijd der zeer sterken reeds heeft overschreden, behoort niet tot die mensen, die men in kranten stukjes altijd „Opav noemt Ziet men hem op straat, dan zegt men niet- ..Kijk. dat is nu een oudste inwoner". Hoog stens spreekt men hem aan om zijn menmg over een bepaald geval te ver nemen. een visie voortspruitend uit de rijke ervaring van een lange leerschool, met als leermeester het Leven zelf. De heer Hommerson zou men aanzien voor een goede zestiger „Het enige dat achteruit gaat is mijn gebit", zegt hij Hij is trots en tegelijkertijd dankbaar De oudste inwoner van Hoeve laken, dc heer J. Hommerson die vandaag zijn negentigste verjaardag viert. Deze recente foto laat zien, dat hij zeker nog niet iemand is, die men in krantenstukjes „Opa" noemt, ook al heeft hij dan enige tien tallen kinderen en kleinkinde ren. Hij is geen eerbiedwaardi ge grijsaard", maar iemand die nog altijd bezig is, omdat vol gens hem werken gezond houdt.' Judo-examens In de sportschool W. Boersma zijn de Jeugdexamens judo afgeno men. Achttien candidaatjes waaron der jongens van zeven jaar demon streerden op nette wijze hun oefe ningen, zowel staande als op de grond. Voor de gele band slaag den: Peter Wijnands, Benny v. Ke ken. Henk Koenen. Wil Kolker, Auke v. d. Werf, Rob Lonkhuizen, Berty Brom, Renne Zeelenberg. Jan v. d. Bogt. Peter Spijker, Herman Schouten. Oranje band: Hans v. Weren. Kees v. Ham. Leen Kijzer, Hans Boveé, Paul Spelt. Kees Verkooicn, Piet v. d. Meyden. 's Avonds kwamen de senioren aan de beurt. De eerste vaardigheidsgraad gele band behaalden: H. Weber. W Wis- meyer, H. W. Bajema; groene band: Mej. C. Montouban, H. Bakker. J. E. F. v. Well, blauwe band: S. Koe- lewijn, J. Hietkamp. Voor de hoogste kyu-graad bruine band Th. v. d. Bogt. H. A. v. Ooyen. J i u-J i t s u: le graad: Lt. P. A. F. Cavadino, Mej. A. Bruinink., Mej. E. Montie, Mej. E. Kamphorst. 2e graad: J. A. N. Stutterheim, E. D. Riechers. gelukkig niet zeggen! Ik heb nooit stil gezeten, van jongsafaan gewerkt. Tien jaar woon ik nu al weer in Hoevelaken. In de oorlog ben ik bij mijn zoon in huis gekomen Oorspronkelijk kom ik uit de Betuwe", vertelt de heer Hom merson. „Wat ik daar deed?" „Kweker, boomkweker. 25 stuivers voor een boompje, waar je acht jaar aan had gewerkt Praat me niet van die goede oude tijd''. „Mijn wensen voor dc toe komst?" „Dat ik geen vierde oorlog meer behoef mee te maken. In 1870 was ik te jong en in 1914 te oud. Wat dat betreft ben ik er mooi tussendoor ge rold Maar een vierde oorlog, nee Wel. bij de vele gelukwensen, die men de jarige vandaag zal aanbieden, wen voor zijn ijzersterke gestel, „Er zijn wel I sen wij hem dat hij zijn laatslc jaren meer oude mensen, maar die slijten hun in Vrede zal mogen doorbrengen In laatste levensjaren voor het grootste rust", kunnen wij bezwaarlijk zeggen deel in bed die zijn op hun zestigste 1 De 90-jarige heer Hommerson zou niet finaal versleten Dat kunnen zij van mij I willen rusten! LeTroquer candidaat voorzitter van Franse Kamer PARIJS De socialistische frac tie in de Nationale Vergadering heeft Dinsdag André Le Troquer met algemene stemmen aangewezen als haar candidaat voor het voor zitterschap der vergadering. De verkiezing van een opvolger van Herriot zal op 12 Januari plaats vinden. Le Troquer. die als eerste vice- voorzitter van de Nationale Verga dering het congres leidde, dat te Versailles een nieuw staatshoofd koos. is de eerste officiële candi daat voor het voorzitterschap. Andere candidaten, die voor deze post worden genoemd, zijn oa. de gematigd conservatief Paul Rey- naud en de volksrepublikein Char les Barange. ..Operation Native Son' Leden VS luchtmacht maken plaats voor Europese burgers WIESBADEN. Het hoofdkwar tier van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden heeft Maandag mee gedeeld, dat het komende jaar meer dan 10.000 leden van de Amerikaan se luchtmacht in Europa door Euro pese burgers vervangen zullen wor den. De uitvoering van dit bezuini gingsprogramma. dat „Operation Na tive Son" wordt genoemd, betekent, dat er een bedrag van 36 millioen dollar vrijkomt voor de vorming van nieuwe luchtmachtwings in de V.S. Het doel van het programma is de gevechtskracht van de Ame rikaanse luchtmacht te versterken zonder de kosten te verhogen. Tege lijkertijd zullen de dollarreserves van de voornaamste landen, die bij het programma betrokken zijn, Engeland. Frankrijk, en West-Duits, land erdoor worden vergroot. Bij de Amerikaanse luchtmacht in het verre Oosten zal een zelfde pro gramma worden uitgevoerd „DE ZWALUW" HOUDT EXPOSITIE De postduivenvereniging ..De Zwaluw" organiseert voor haar le den een expositie, die op Zater dag 2 en Zondag 3 Januari a.s. zal worden gehouden in de grote zaal van De Gouden Ploeg. (Van onze schaakmedewerker) In de wintercompetitie van SG „Amersfoort" bezet de jeugdkampioen Tonnie Schuijt momenteel de eerste plaats met 6'2 punt uit negen partijen. De jeugd van „Amersfoort" laat zich trouwens hoe langer hoe meer gelden, want ook in de lagere groepen bezetten de jongeren goede plaatsen. P. Latour staat er relatief 't best voor De junior Visbeek leidt samen met J. E. Prins in groep Ila maar Visbeek heeft twee wedstrijden minder gespeeld. In lib heeft Man- te met 5 uit 7 de leiding, direct gevolgd door Van Blerk (4V2) en Mees met 4 punten. Ook kapelaan Wedemeijer heeft 4 punten. In lila en Illb gaan Nieuborg Sr. en Arntzen aan de kop en in IIIc eist de 12-jarige Onno Blauw met 6>2 uit 8 de eer voor zich op. Voorts zijn er nog een tweetal jeugdgroe pen. waarin de beslissing op één partij na reeds gevallen is. Fenny Heemskerk Jr moet nl. met Joop Bergman nog een beslissingspartij spelen voor plaatsing in de adspi- rantenkampioensgroep. De drie hoogsUntkomenden uit beide jeugd groepen vormen in het tweede ge deelte van de wintercompetitie, aanvangende medio Januari 1954, een kampioensgroep. waarvan nr 1 de titel van Adspirantenkampioen 1954 ontvangt. Voort promoveren de eerste drie adspiranten naar de Ille klasse. Nog steeds is er een grote toeloop van leden, een be wijs dat de schaaksport zich in Amersfoort weer meer in stijgende belangstelling mag verheugen De wintercompetitie zal daardoor met één groep worden uitgebreid. Wat de kampioensgroep betreft heeft Piet Latour met een beter gemiddelde goede kansen om Schuijt voo'bij te streven. Opmer kelijk is dat mr L. J. de Vries alle zeilen moet bijzetten om alsnog de „kop" te halen Met hem zal het mevr Heemskerk ook niet meeval- H„hhplink lu, „f, len Schuijt en Latour van de bo- HeTOelink n, uit T1T r. D Til Generaal Opsomer over „Grand Repulse" Contact met de vijand te vaak verbroken (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Nederlandse troepen toonden tijdens de militaire oefening „Grand Repulse" welke in September in Duitsland werd gehouden, vaak de neiging om contact met de vijand verloren te laten gaan, zodra de tegenstander poogde zich aan dat contact te onttrekken, aldus constateert lt.-generaal A. T. C. Opsomer, commandant van het eerste legerkorps in een nabeschouwing over deze oefening. In een artikel in de Legerkoerier schrijft generaal Opsomer dat het nogal wat heeft ontbroken aan het bewaren van het contact met de te genstander. het verifiëren van de aard van de tegenstand en het snel doorgeven van de berichten daarom trent- Gevolg was. dat de staf van het legerkorps zich geen duidelijk beeld kon vormen omtrent de posities van de tegenstander, en dat v as van be lang tijdens deze oefening omdat de tegenstander er op uit was het Ne derlandse legerkorps te verleiden tot een zware aanval op eer. vooruitge schoven schijn-stelling, opdat na deze aanval in de ruimte de hoofd macht van de vijand zelf een beslis sende tegenaanval zou kunr.en doen. Generaal Opsomer schrijft, na een periode waarin in NATO-verband de gegevens omtrent de oefening „Grand Repulse" nauwkeurig zijn onder- WOUDENBERG 4 uit 7. kapelaan Wedemeijer 4 uit 7, D. C. Helderman 3Vz uit 6. A. Karskens 3 uit 5. M. D. van Gelder de Neufville 2 uit 7, J. Mosterd 0 uit 6. De twee laagstuitkomenden spe len degradatiewedstrijden met de nummers 1 en 2 uit de Ille klasse A B en C. Van de groep 1 spelen de twee laagst uitkomenden degra datiewedstrijden tegen de twee best geplaatsten uit de lie klasse groepen a en b. Standen in de Ille klasse: III a: Nieuwborg Sr 6 uit 7, P. C. van Roon 6 uit 8, De Bruijn 5 uit 5. Moni Bouwman 4J2 uit 7. Gijsbertse 4 uit 7. mevr. Hoogmoed Wohlers 3 uit 8. Van Dijkhuizen 21~> uit 3. C. C. H. van Doorn 1 uit 6. B. A. Prins 0 uit 8. III b: Arntzen 8V2 uit 9, Boonen 8 uit 9. Zwerver 5 uit 7. v. d. Bosch 4!2 uit 9. H. J. M. Kempeneers 4 uit 8. R. J. van Roon 4 uit 9. Na- barro 3 uit 9. J. van Putten 2 uit 9. Vredevoogd 2 uit 9. mej. venste plaatsen te verdringen De standen De standen zijn als volgt: Groep 1: Schuijt 6'29. Latour 5'/?6, mevrouw Heemskerk 46. mr De Vries 3%6. Jongeleen en Bakkenes beiden 3 uit 6. Uding Jr 2'25. mr Fruin 28. Bijl 17 en H Meester Jr. 0 uit 3. Groep Ila: J. Visbeek uit 6. J. E. Prins 5',i uit 8. Rijnders 41,ó uit 6, A. M. Prins 4 uit 6. L v. Dommelen 3 uit 7. J. J. Visser 3 uit 7. J. Weijer 2 uit 8. J. Brouwer 1 uit 4, mr M. B. v. d Hoeven uit 3. Groep lib: Mante 5 uit 7. G. H D. van Blerk 4X,& uit 7, J. Mees IIIc: Onno Blauw 6*2 uit 8. D. .1, Nijssen 6 uit 9. Wout Gerritse 5V2 uit 8, Kraamer 5!2 uit 9. v. d. Wetering 4'2 uit 5, W. F. van Put ten 41,2 uit 8, Jans 4 uit 9. Groe nendijk 112 uit 7. Van Zwieten 1 uit 7. Scheijer 0 uit 8 Standen jeugdgroepen: Groep la T v. d. Heijden 91" uit 11. G. Leer touwer 10'uit 12, J. Bergman 8 uit 14, Fenny Heemskerk 8 uit 14, H Hendriks 4 uit 11. G. van Mou- rik 15 uit 14. H. van Duinkerken 3 uit 12. A. Wateier 0 uit 9. Groep 1 b: K. Wassink 10 '2 uit 12, Anke Uding 7l2 uit 12. M. Har don 7 uit 12. F. Freede 6 uit 12. B Willem se 5 uit 12. D. Volbeda 4 uit 12. Hetty Huisman 1J,2 uit 12. „De Toekomst" hield vergadering Maandagavond vergaderde de af deling Woudenberg „De Toekomst" van de P.J.G.U. in de bovenzaal van het nieuwe kantoorgebouw der Coö peratie De voorzitter de heer W. v. Dijk. heette de talrijke aanwezigen welkom, waarna de secretaris, de heer Jac. v. Wolfswinkel de notulen las. De adviseur, de heer E. Kruid hof. hield een inleiding over: „Ver betering van de veestapel en verho ging van de melkopbrengst voorheen en thans". In de zandstreken van ons land was vóór 1880 de veehouderij bijzaak. Door de invoer van buiten landse granen tegen lage prijzen werden de landbouwers echter ge noodzaakt hun bedrijf om te scha kelen. Hel vee. afkomstig uit de beste kleistreken van ons land, stel de eisen waaraan men op de schra lere zandgronden niet kon voldoen. Beter slaagden zij. die een stier kochten in Noord-Holland en die ter dekking van hun eigen koeien gebruikten. Dank zij de kunstmest werden de graslanden geleidelijk be ter. Thans is toestand zo. dat men overal vee kan houden met een goede productie. Voor het verkrijgen van een goede productieve veestapel is het nodig, dat de veehouder aan gesloten is bij een contrólevereni- ging. dat men zorgt voor een uit muntende stier en dat aan de voe ding alle zorg wordt besteed. Na deze voordracht vertoonde de administrateur van de Coöperatie, de heer A- J. Koudijs. enige films. Bij de improvisatiewedstrijd kwamen de volgende prijswinnaars uit de bus: H. van Dijk. J. Wolswinkel, J. v. d WJnd en C. ter Maaten. Bij het mast- klimmen gingen de volgende perso nen met een prijs naar huis: J. van Donkelaar. W. van Ginkel, W. Nab en P. Hazeleger. zocht, dat er alle reden is lot tevre denheid over hit verloop van deze militaire oefening en de Nederlandse deelneming daaraan. Over dc samenwerking met de Britse troepen en staven schrijft de bevelhebber dat het taalprobleem niet van betekenis is geweest. Er wa ren verbindingsofficieren over en weer, maar doordat de meeste Ne derlandse officieren goed Engels spreken, konden dé stafbesprekingen vrijwel steeds in het Engels worden gevoerd Critiek oefent de generaal uit op het lange praten over de verbindin. gen en op de onnodige gesprekken. Tenslotte wijst generaal Opsomer er nog op, dat de hygiënische disci pline vooral bij de keukens veel te wensen over liet. Op dit gebied kun nen we een voorbeeld nemen aan onze Britse wapenbroeders, zo schrijft hij. Veilingbericht In de gisteravond gehouden vei ling van onroerende goederen ten overstaan van notaris G P. A. L. te Leuken werden de navolgende percelen publiek verkocht: Perceel 1: Het woonhuis met schuurtje en tuin aan de Van Bem- melstraat 15, opgehouden voor 2700 Perceel 2 en 3: De twee woon huizen met schuurtjes en tuin aan de Vermeerstraat nos 151 en 153, aan de heer P. A. Grootendorst te Leusden voor 14.300. Perceel 4 en 5: De twee woon huizen met schuurtjes en tuin aan de Vermeerstraat nos 155 en 157, aan de heer P. A. -Grootendorst te Leusden voor 14.400. Perceel 6: Het woonhuis met schuur en tuin aan de Utrechtsc- weg 215 (vrij van huur te aanvaar den), opgehouden voor 12.000. ui xcguujne uiauu I In het J I zoeklicht I MARKTBERICHT Aangevoerd 115000 eieren. Prijs f 15.25 tot f 16.50 per 100 stuks Hen- neneieren f 12 tot f 13.50 per 100 st Handel goed. INDO-CHINA Politieke, géén militaire dreiging DE opmars van de communisten naar de grens van Thailand (Siam), waardoor de Franse strijd krachten in Indo-China in tweeën zijn gedeeld, is in militair opzicht van minder belang, dan men mis schien geneigd is aan te nemen. Dergelijke doorbraken zijn altijd mogelijk. De oorlog in Indo-China is vooral een guerilla-oorlog, die de Fransen dwingt hun troepen ver spreid op te stellen. Gaat de te genstander ergens tot een offen sief over, dan kan niet onmiddel lijk worden besloten tot het con centreren van strijdkrachten op die plaats. Het kan immers een be- driegelijke manoeuvre zijn. Eerst wanneer vaststaat, dat de bedreiging ernstig is, zijn grootscheepse te genmaatregelen nodig. En dan blij ken de Fransen altijd weer sterk genoeg om de werkelijk belang rijke strategische posities te her overen. Zo werd een offensief als het huidige, in April door de Viet- minh ondernomen, spoedig terug gedrongen. Ook is het geen ramp voor de Fransen, dat hun verbindingen te land op het ogenblik zijn afgesne den. Zij maken daarvan in de uit- gestrekte Indochinese gebieden, met I de door guerillastrijdêrs bedreigde wegen, toch geen gebruik. Bijna al le vervoer gaat door de lucht. Politiek zou het Vietminh-offen- sief, als men nu tenminste inder daad met een groots opgezette on derneming te doen heeft, wel van betekenis kunnen zijn. Laos, de Indochinese deelstaat, waarin de nieuwe strijd zich afspeelt, is, met een kleine onderbreking, steeds van de oorlog verschoond gebleven. De toestand onder de bevolking is vrij rustig, Maar dit kan veranderen, indien de inwoners van Laos ge durende langere tijd in contact zou den zijn met de communistische aanhangers van Ho Tsji-minh. Verder bestaat, wanneer de com- j munisten zich permanent aan de oevers van de grensrivier de Me kong nestelen, het gevaar van po litieke infiltratie in Thailand, een der zwakste naties in de keten van niet-communistische landen in Zuid- Oost-Azië. Veel minder groot schijnt het gevaar van militaire agressie te gen dat land: een communistische inval zou de wereld opnieuw aan de rand van een algemene oorlog brengen en niets wijst er op, dat Moskou en/of Peking dit wensen. Overigens is de opmars van de Indochinese communisten gekomen op een ogenblik, dat dezen hebben laten doorschemeren, tot onderhan delingen bereid te zijn. Het een be hoeft het ander niet tegen te spre ken. Het offensief kan bedoeld zijn om in de richting van overleg druk op het aarzelende Frankrijk uit te oefenen; ook bestaat de mogelijk heid, dat dc communisten, in de hoop op een conferentie, streven naar een in militair opzicht sterk mogelijke onderhandelingspo- sitie. Voorlopig is dit echter nog toekomstmuziek. Hiermede zeggen wij U har telijk dank voor het mede leven en de belangstelling bij het overlijden van mijn lieve Vrouw en Tante FREDERIKA .1. TEN HOEVE—ARNOUT Amersfoort, 29 Dec. 1953. Woestijgerweg 135. H. W. J. ten Hoeve Corri en Gerritje. Tandarts Jac. Catslaan 44 31 Dec. en 2 Jan. GEEN SPREEKUUR. I20 woorden 1. 3x achtereenvolgens 2.50 elk woord meer 0.10 per plaatsing. Telefonische opgaven: K 3490 G235 Te koop aangeb Philips-radio in zeer goede staat 65.klein haardje 20.regelaar defect. P. Potterstraat 15. 4 Eikenhouten beklede fauteuils (Gescher en Kern- per). een rond salontafeltje en een kloostertafeltje. Bor- gesiuslaan 15. Tel. 4682. Na 5 uur. Auto-olie. 75 ct pei liter. Wetstein Pfisterlaan 15, Driebergen. teL 8050. Meubel- en woningtextiel op gemakkelijke betalings voorwaarden Discretie ver zekerd Aparte meubeltoon- kamer. Brieven onder no. 1091 bureau van dit blad. Een warme voering voor uw regenjas inknoopbaar schotse ruit 29 ka meel 24— Ruitenberg uw kleermaker Utrechtsestr 26. Postzegelbenodigdheden. o.a. albums, stockboeken. plakkertjes. pincets enz Verkrijgbaar bij: L. Hou- baer. Utrechtsestraat 39 te lefoon 5325 Amersfoort. le klas. 17 steens anker daincs- en hercnpolshorloges. shockproof. waterproof, anti- magnctisch. Garantie en be taling vanaf ƒ2.50 p. w. Soes- terweg 177 Te huur aangeb. Woonruimte aangeboden aan jong representatief echt paar zonder kinderen, waar van de vrouw met licht- en concicrgewerk enige bijver dienste ontvangt. Br. onder nr. 1753 bur. v. d. blad. Luxe auto's te huur per dag vanaf t 15.— en f 20 Per week en per maand spe ciale tarieven. Lcnsink, Cel- siusstraat 1, tel 3121 en Lan- gegracht 3. tel 6512. Personeel qevr. Flinke meisjes gevraagd voor de huishouding, voor dag en nacht. Hoog loon. Aanmelden van Netten. Wil- helminalaan 22 te Zeist. Tel K 3404—2835. Gevraagd, dagmeisje, zelfst- kunn werken Hoog loon. M. Stalenhoef. Söesterw. 389. Gevraagd 2e herenkappers bediende. Br. onder no. 1758 bur. van dit blad. Diversen Net meisje vraagt een netto vriendin. Leeft. 25 a 26 jaai Brieven onder no. 1754 but van dit blad. „De Houthal". Eiken en vuren hout. hard en zacht board, triplex, latten, beits, lijm. spijkers, enz. Zaterdag ■'ok geopend. „De Houthal Veverssingel 39-40, A'foort. el. 7638. Radio Dresselaerts. Nieuw ste Philips radiotoestellen vanaf I 98 - Gemakkelij ke betalingsvoorwaarden ook inruil Demonstratie aan huis Krommestraat 9. telef 5772 oioof U)°rn meuldtf k. 2432. „Jij bent een dom jongetje!", riep de kraai Archimedes: „Om niet te geloven, dat dieren ook kunnen praten. Echt weer iets voor een verwaand mens. Inplaats van dat je je vrienden helpt, sta je maar te ginnegappen, bah, kraka. Je moest eigenlijk een - Meer verstond ik niet, want ik had in mijn verbazing de hoed van Kalehasie van mijn hoofd getrokken en toen klonk het gekrijs van de kraai me weer als „kra- krakra" in de oren. „Oh'', stamelde ik beduusd: „Dus het zit 'm in die hoed. Als je die opzet versta je de dierentaal. Hé, het is om te zien toch een ge wone hoed, erg oud wel, er groeit mos en schimmel op. Neem me niet kwalijk, dat ik jullie uitgelachen heb, vrienden. Ik wist werkelijk niet, datMaar niemand luisterde naar me, want de tijd was kostbaar. Koko had zijn viool gegrepen en speelde een smachtende melodie en zong er snikkend bij van „Kraai, kraai, kraai", maar Lari Kool riep, dat hij daar mee op moest houden omdat er al genoeg zingende huile balken waren vandaag de dag en Kalehasie zette zijn hoed weer op en ontlokte nieuwe trillertjes aan zijn fluit en alles bij elkaar was het een herrie als op een markt. Ik haalde diep adem, greep Mietzi bij haar hand en zei: „Kom mee, Mietzi. Nu moet je me eens Zakagenda's 1954 in grote verscheidenheid van maten, soorten en prijzen. Lorjé's Kantoorboekhandel. Utrecht- seweg 52. Jansens Vishandel, Zuid Singel 5. Fijne gebakken en gerookte vis. Garnalen. Cro- quetten. Slaatjes, Gehakt ballen. Haring. Rolmops, Mosselen, enz. Prima kwali teit. Oudejaarsavond tot 9 uur geopend. Aanbevelend C B. Jansen. Heer 40 jr. eigen woning, zoekt ser. kennismaking met jonge beschaafde vrouw, niet ouder dan 35 jaar. Moderne levensopvatting. Br. liefst m. foto onder no. 1755 bur. van dit blad. Als reclame. Alleen Don derdag Gehakt, 500 gr. voor 1.20. Gekookte worst ƒ1. per 500 gram. Slagerij W A. Brandsen. Woestijgerweg 28. Oliebollen, Appelbeignets, Croquetten. Bitterballen, Huzarensalade, Hors d'oeu- vre. Russische nieren. Loem pia's en?. Liefst vroegtijdig bestellen bij: Cafetaria „Kamperbinnenpoort". Lan- gestr. 118. Tel. 6853, Amers foort. Hoorapparaten. Voor elke gehoorafwijking het meest geschikte toestel B. Lamme- rink, Utrechtsew. 82. Amers- fc rt. Door de zeer grote om zet steeds verse batterijen. Bliksemsnelle fotoreportages Uw adres Archifoto. specia listen in bruids- en kinder reportages. Rubensstraat 79 tel. 3070, Amersfoort. Overhemdendokter. Alle reparaties, ook aan kleding. Boorden vanaf 1.25. Nieu we hemden ook naar maat. Meeuws. Utrechtsestraat 5 A. Tel. 6368. Amersfoort. Verloren Een rechter lederen kap- handschoen met vinger en duim. vermoedelijk bij bus halte Snouckaertlaan. Gaar ne terugbezorgen, B. Jansen v. Renselaarstr. 73, Nijkerk H.H. Zelfreparatcursü'. Wij leveren u alles wat u nodig hebt voor uw schoenrepara ties Het naaiwerk doen wij voor U. Faliner, Arnhemse - straat 18 Ten gerieve van onze lezer; hebben wij de mogelijkheid opengesteld om onder de kleine advertenties teger een vergoeding van D 25 administratiekosten annon ces op te nemen tot een ma ximum van 20 woorden voor verloren voorwerpen en weggelopen huisdieren De Bladmuziek een enorme sortering, populair zowel als klassiek vindt U bij Rien Veerman's „Speciale Mu ziekhandel", Arnhemseweg 35. telefoon 3027. Amersfoort. De nieuwe huurwet en haar toepassing. Voor advie zen: Makelaarskantoor F de Feber. Vlasakkerweg 46. Tel 5609. Onr. goederen, hypo theken - transacties - admi nistratie ze advertenties kunnen uil sluitend tegen contante be taling aan ons bureau wor den opgegeven Lessen Maandagavond. 11 Janu ari. 7 uur begint „Clubje Engels voor beginners" (we kelijks les voor 4.maan delijks) W. van Kleef Jr Heiligenbergerweg 58. Privé- cn Clublessen Engelse Con versatie. Handelscorresp (Opleiding „Practijkdiplo- ma's begint weer!) Emigranten. Voor verpak ken eD verzenden uwer goe deren, Meubeltransporton derneming H. Bunk Zoon. telef. 5462, Puntenburgerlaan 16. Amersfoort. Erkend ver pakkingsbedrijf. Inlichtingen vrijblijvend. Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Firma B Zwaaf en Zonen Amersfoort tel 5226 Dansschool Snijders. Korte Gracht 20. Tel 5083. Eerste lessen voor beginnenden vaneen begin Jan aan, In schrijvingen dagelijks De winter nadert Laat Uw zonscherm opbergen bij een speciaalzaak Neem Wester- veld voor deskundige behan deling Leusderweg 174 b. te lefoon 7156. Nummerbnevcn die naai ,nS oordeel niel bonafide op -e inhoud der advertenties reage ren worden niet doorgezonden

Dagblad voor Amersfoort | 1953 | | pagina 4