WATTIST en de goudmaker VREEMDE VLAG LINOLEUM KROMMENIE Toepasselijk gezegde Vissenconcert Jip en Janneke vinden vaders potlood Wie overlegt, legt liever linoleum f Zaterdag 10 April 1954 is mooi en blijfi mooi Kom, laten we 't proberen!.. Zo redeneerden sommigen, die dachten dat het organiseren van een InMituut voor Schriftelijk Ondervrijs een eenvoudige zaak idos Vertrouw liever op Resa-Htlrersum, - want Resa heeft meer dan 25 jaar bewé- zen, het te kunnen. En hoe! Resa, het Instituut met de meeste geslaagden, leidt op voor Practgkexamens Boek houden en Handelscorrespon. dentie en Hoofdcorrespondent Frans, Duits en Engels, Spaans voor beginners en gevorderden, Middenstandsdiploma, etc. 25 jaar ervaring - 25 jaar succes - dat zegt iets! f. m a damcci a ad langestkaat 48—so verkrijgbaar bij: Ti M. H. KHMdtUlRff Tel. 6341 Amersfoort WATTIST had dagen lang door het bos van Lingelalang gezwor ven. Nergens had hij eten of drin ken kunnen vinden en de muskie ten hadden hem zo gestoken, dat zijn huid vol gaatjes zat. Hij was zo mager geworden als een lat „Was ik maar niet van huis weg gelopen." snotterde hij. „dan zat ik nu niet in de penarie." „Zit jij in de penarie?" vroeg een stem. die uit de grond scheen te komen. „Dat komt ervan Wattist; je wilt immers ondervinding opdoen'' Dan moet je het ook nemen zoals het valt. Kom jongen, ik zal je helpen." Wattist schrok erg. „Wie bent u?" vroeg hij met een bibberstemmetje. „Dat zul je wel merken." ant woordde de stem en meteen voel de Wattist, dat iemand op zijn rug klom. Hij was niet zo erg zwaar, maar toch zakte Wattist door de knieën, want hij was nog maar een kleine jongen. .Waarom gaat u op mijn rug zitten, mijnheer?" „Ik ben geen mijnheer. Wattist. maar de bosduvel Ik vang alle weggelopen jongens op om ze „Naar huis te brengen''" vroeg Wattist met een vleugje hoop in zijn stem. „Dat zou je wel willen. Nee. om je af te leveren op het kasteel" Op hetzelfde ogenblik drukte hij zijn hielen in Wattist zijn lendenen om hem aan te sporen, wat haast te maken „Vort! Vort!" hitste hij. „Ik weet de weg niet. bosduvel." Dat doet er niet toe. ik zal je wel sturen, vort!" En voort ging het door het bos van Lingelalang. De wolf en de leeuw loer den van achter de bo men naar de dravende Wattist met de bosduvel op zijn rug De reuzen slang legde een kronkel in zijn lange lijf van verbazing en de olifant trompette een mars. Uren en uren achtereen sjouwde Wattist zijn last tot hij tenslotte voor het kasteel stond. Het scheen een paleis van klinkklaar goud. zo ver blindend schitterden de torens, de kantelen, de dakpannen, de schoor stenen en de reusach tige hoogpoort, Boven die poort stond in gou den letters: „Dit is het paleis van de goudmaker „Alle weggelopen kin deren zijn hier welkom," zei dc bosduvel. die nog altijd onzichtbaar was Hij trok aan de bel. zo hard. dat horen en zien verging van het geklin gel: het klonk een beet je vals „Nou, je bent er Wat tist." zei de bosduvel en de ontzaglijke poort draaide open De poes heette Wattist welkom. Het was een bijzonder mooie poes met een wit befje en mensenogen, die de jongen meewarig aankeken. „Och," zei ze. „wat zie je er uit, stakkerd. Je hebt zeker een slech te tijd achter de rug." „Ja, poes." zei Wattist „Wat ben je mager, kind, en je huid zit vol met gaatjes." „Dat hebben de muskieten ge daan, lieve ooes." „Ik heet Elisabeth, kind. Mijn vader is de koning van Luilekker land. Maar ik ben van huis weg gelopen, om ondervinding op te doen, net als jij. En daarom zie ik er uit als een poes. zie je. Ik heb veel beleefd, jongen, maar zo ma ger als jij ben ik toch nooit ge weest. Je lijkt wel een boodschap pennetje met al die gaten in je lijf. Een leeg boodschappennetje, och. ik heb zo met je te doen „Is er bezoek?" vroeg een zware stem. die uit de grote zaal scheen te komen. „Wattist is er." antwoordde Eli sabeth, „om ondervinding op te doen „Laat hem maar binnenkomen De deur werd geopend en de lie ve poes schoof Wattist naar bin nen „Ben jij het boodschappennetje9" vroeg de zware stem „Ja," antwoordde Wattist. „het lege." „Dat is bost. jongen, dan zullen we het vullen. Je zult het goed bij me hebben Je mag je krabben als je jeuk hebt en daar is de kraan voor als ie dorstig bent, wat wil je nóg meer!" Wattist had tot nog toe alleen maar een stem gehoord, nu zar hij ook de goudmaker Hh zag er uit als eer goochelaar met een lange puntbaard die naar voren omkrulde Hu had een ontzagllik wit front voor met gouden knopen zo groot als schoteltjes „Je wilt zeker goud leren maken, net als Elisabeth0" Eigenlijk was dat de bedoeling niet van Watlist. maar hij knikte toch van ja „Goed. dan ben je van nu af aan mijn leerling. Om te beginnen stel ik je aan als mijn betaalmeester. Kijk. in deze gouden kist zitten gouden dukaten. Je kunt er uitne men zoveel je wilt. hij blijft altijd vol Morgen komen de leveranciers om hun geld. dc bakker, de melk boer. de schoenmaker, de slager, enz. enz. Een hele rist. Je betaalt ze maar en hoeft op een cent niet te kijken, ik maak dukaten bij ho pen, wel tc rusten." Een ogenblik later snurkte de goudmaker De volgende morgen diende Eli sabeth de bakker aan. die zijn re kening presenteerde. Wattist gaf hem een dukaat en dc bakker boog tot de grond, want Wattist zei „Het is goed zo, u hoeft niets terug te geven." Zo rijk was de bakker nog nooit betaald. De slager kwam en de melkboer, de schoenmaker en de snijder, een hele rij. Wattist greep maar in de dukatenkist en alle leveranciers waren in de zevende hemel, van wege grote fooien. Elisabeth keek al die tijd erg be zorgd. alsof ze zeggen wilde: „Dat zal wat worden, jongen, och! och' och!" 's Middags kwam de bakker te rug. Hij was woedend, want zijn vrouw had hem aan zijn oren ge trokken. „Jij, met je dukaat." zei ze. „lummel die je bent. je hebt je beet laten nemen door die snot aap van een Wattist. Het is een koperen duit." De bakker duwde die koperen duit onder Wattist zijn neus Wat tist er mee naar de goudmaker. „Koperen duit," zei die. „Maar jongen, heb je dan geen ogen in je hoofd? Klinkklaar goud is het. dat zie je toch wel!" Ja. het was zo. Wattist zag het duidelijk. Met opgeheven hoofd ging hij te rug naai de wachtkamer, waar de bakker met een kwaad gezicht op de gouden bank zat. „Het is pourizei Wattist, met overtuiging. ..kijk zelf maar." De bakker keek en voelde en zei ten slotte: „Ja. het is goud, mijn vrouw is een uilskuiken. Ik zal haar op mijn beurt aan de oren trekken De bakker weg. Wattist straalde, maar Elisabeth zuchtte. De andere leveranciers kwamen opdagen en hetzelfde spelletje her haalde zich. Maar ze kwamen allemaal terug, want bij hun thuiskomst bleek, dat de gouden dukaten van koper wa ren. De mannen trokken de vrouwen aan de oren en de vrouwen de mannen en toen ze dat lang ge noeg hadden gedaan holden ze naar het paleis om Wattist de oren van zijn hoofd te trekken „Ik kan het niet helpen." huilde Wattist, „jullie moeten bij de goud maker wezen." maar daar wilden ze niets van horen De goudmaker kon goud maken en dat was goed. maar die jongen maakte koper van goud en dat namen ze niet. Ze hin gen aan zijn oren en als het niet zulke sterke oren waren geweest, zou hij ze kwijt zijn geraakt bij die gelegenheid Nu echter bleven ze niettegenstaande alles aan zijn NEGENTIEN letters moeten jul lie zoeken. Als jullie die ne gentien letters hebben gevonden, door de vijf gevraagde woorden in te vullen, dan vormen ze een gezegde, dat op deze maand wel echt van toepassing was. 1-17-11-8-13 ontsnappingsmogelijk heid voor in het net gevangen vissen. 14-5-3-9-15 begin van alles, maar speciaal in de sport. 11?-12-13 komt bij Lobith in ons land 4-7-11-8-13 beschouwen vele men sen als de aller schoonste bloemen. 19-2-16-6-10 wordt bij verjaar dagen gegeten. OPLOSSING laecjs ujjz uaoj Ucbiai :iaee; 'uazoa 'ufty 'uejs 'uazei\[ hoofd vastzitten. Dat maakte de leveranciers nog woedender. Daar om sleepten ze hem het paleis uit, gaven hem ieder een schop tegen het ondereinde van zijn rug en joegen hem het dos in. Elisabeth vond het zo erg. dat ze er tranen van in haar mooie ogen kreeg. De goudmaker deed net of de hele zaak hem niet aanging. Maar Wattist dwaalde opnieuw door het bos van Lingelalang en dacht er over hoe moeilijk het is om ondervinding op te doen Hij had gemeend, dat het veel plezie riger zou zijn. Hij verlangde naar zijn moeder... maar die was zo ver... zo ver.. S FRANKE M in de zand- Kom mee, Jan- neke, we gaan in de zandbak. II nieuwe vorm- I I II Hele mooie. A\ Ze maken een r~* I vis van zand. En een ster van zand. En een taart van zand. En dan zegt Janneke ineens: Kijk eens, wat ligt daar? Jip pakt het op. Het is een potlood. Het is vaders potlood. Ooooh. zegt Jip. Vader is dat potlood kwijt. Al zo lang. En ze hollen naar binnen. Nou, vader is echt blij. Dat heeft daar een half jaar gelegen, zegt hij. Fijn dat jullie het ge vonden hebt. Ja. zegt moeder Misschien vinden jullie mijn zilveren speld ook nog. OMDAT de vissen zich zo (vervelen omdat het leven zo treurig (werd gaan ze een beetje piano spelen geven ze samen een groot (concert Twee kleine vorentjes spelen op horentjes en een sardientje speelt op zijn (fagot hup falderie, zegt de bot. Sommige baarzen en sommige (blieken houden van Mozart en (Mendelssohn willen alleen maar dat hele (klassieke en het klinkt allemaal (ivonderschoon. Een der forellen speelt „Uber den Wellen", heel in z'n eentje gezapig en (kalm Schei daar mee uit. $.egt de (zalm. Laten we allemaal 't zelfde (spelen dat is veel prettiger bij een (orkest. En al de snoeken en al de makrelen beginnen opnieuw en ze doen (zo hun best. Enkel de oester speelt woester en woester hij heeft bijzonder veel temperament husj.zegt de dirigent. Vóór in 't orkest zitten (veertig garnalen en de solist is een stokoude (kreeft hij heeft dat innige muzikale wat men maar zelden heeft. Vier kleine karpertjes spelen op harpertjes spelen het vissenkivartet tot besluit pringg.... en dan is het uit. /EDEREEN klapt enthousiast in zijn vinnen en twee bekoorlijke zeemeerminnen zeggen. Dit willen we nimmer meer missen Iedere week een concert van de vissen' ANNIE M. G. SCHMIDT Jip en Janneke gaan gauw weer terug Nu gaan we zoeken, zegt Janneke. Naar de speld. En ze nemen een schep en ze gaan graven. Zo gaat het niet, zegt Jip. We moeten al het zand in de tuin scheppen, en dan goed kijken. Jip en Janneke werken heel hard. Ze zien er allebei vuur rood van En ze scheppen al het zand uit de bak. Eindelijk is de zandbak geen zandbak meer. Het is een lege put. Wat doen ju'lie toch, vraagt moeder Wat is dat? We wouen de speld vinden zegt Janneke. Ze is doodmoe. Och. zegt moeder. Dat is erg lief. Maar nu is de hele zandbak leeg. Jip kan ook niet meer. Hij zit te hijgen. Kom maar gauw binnen, zegt moeder. Dan krijg je een kop chocola, allebei. Morgen zullen we al het zand weer terugscheppen zegt Jip. En het potlood hebben we dan toch maar fijn gevonden. (Advertentie l.M.) Een prachtige vloerbedek king. in meer dan honderd kleuren en dessins! Is prsctisch onverslijtbaar; met kleuren Volkomen door en door massief U hoeft er haast niets aan te dotrj. Een droge doek is meestal loldotndt en nu en dan een vleugje Linoleum-uas Krom menie. Dat is alles! Linoleum is 2 nteltr breed Prijzen vanaf 6.45 per tier kante meter L i n o f e 11 tanaf I. 3,9 5 Voor onze dammers Vraagstuk No. 43: Partijstand Ansems-Beers uit het kampioenschap van Nederland. Zwart (Beers): 2. 4. 6. 13. 19. 20, 23. 24. 26 en 35. Wit: 15. 27. 28. 30. 32. 33. 39. 42. 44 en 47. In deze positie vervolgde Zwart met 2429! Op welke (falende) af wikkeling zou Wit hebben gerekend (ook beginnende met 2429)? Antwoord vraagstuk No. 42: 40x29 is beter. Door direct 30x39 te slaan, komt na 1420. etc. uit eindelijk 23 moeilijk te staan. Bij eerst 40x29 is de combinatieve af wikkeling positioneel voor Wit gun stig. JOHN STEVOL. Voor onze bridgers Noord S: h87 H: 87 R: 87654 K: v87 Zuid S: a H: avbl09654 R: 54 K: a4 NZ spelen 4 Harten West komt uit met Schoppen vrouw. Hoe maakt Zuid zijn tien slagen? W. BRUGGER De puzzle-redactie steekt de vlag uit. Een vreemde vlag die alleen in de verbeelding van puzzelaars kan wapperen, In plaats van gekleurde banen bevat deze vlag vier reeksen let ters. die op het eerste gezicht niets zeggen. Een vreemde taal is het niet. Probeert u het maar uit te spreken. Het kan alleen ge heimschrift zijn. Geheimschrift in dichtvorm De oplossing kunt u vinden, door onder de aangegeven letters steeds weer dezelfde cijfers van een getal het z.g. sleutel- Voor onze schakers Probleem nr. 52 van S. S. Lewmann (De Problemist 1930). getal, bestaande uit acht cijfers te plaatsen. Voor elke eenheid, door een bepaald cijfer uitgedrukt, dient m plaats van de er bo venstaande letter, een letter uit het alfabet genomen te worden, die één plaats meer naar voren in het alfabet staat Bij het cijfer 3 gaat men dus drie plaatsen terug, bij het cijfer 8 acht plaatsen terug enz stel, dat het sleutelgetal 2135 zou zijn. dan worden de eerste tien letters van dit geheimschrift: XRF TVIATFB 218 52 18 521 Wit: Ke8. Dc6. Tel. Lb4 en fl. PbS en c3. pionnen d5 en f4 (9 stuk ken). Zwart: Kd4, Ta5, La3, Pdl en el, pionnen a6. c5. e3 (8 stukken). Wit speelt en geeft mat in twee zetten. Oplossing in de volgende rubriek. Oplossing probleem nr. 51: mat in twee zetten door l.Lb4f8 enz. H. KRAMER VQX OTHSODA Twee plaatsen voor de X komt nl. de V. één plaats voor de R de Q. acht plaatsen voor de F de X. Zo is één plaats voor de A de letter Z. De letters ij en y worden als dezelfde gerekend. Hoe luidt het gedicht, wat is het sleutelgetal en waaraan is dit sleutelgetal ontleend? Opgemerkt dient nog. dat de eer ste en de tweede, alsmede de derde en vierde regel van het gedicht op elkaar rijmen oplossing boekenpuzzle A. Achteraan: B. Jubilaris; C. Con fectie; D Repeteren; E Ongene gen. F. Naderhand; G. Interesse; H. Negentien; I Deventer; J. Onbe heerd; K Kokhalzen; L. Thee water; M Echtbreuk: N Recher che; O Schadelijk; p Rustpauze; Q. Onderhoud; R. Evenwicht: S. Plastisch; T Invouwen; U. Navel zaad; V. Guldentje. PASSAGE UIT HET BOEK: Vijf weken later bescheen een helder Januari-zonnetje de heuvels en het dorp Strath Linton, waar het leven zich herstelde. De ste vige stenen huizen én gebouwen had'Ti stand gehouden. SCHRIJVER: A. J Cronin. titel: Doktersroeping. HMI1 •Hi'Mii'CMiUBBlOIBiBiia 'ji inr. fliummiiiiiifluiiiiiii Anj'jii' i fj Nogmaals: de zaak van de Joodse kinderen Do reactie van de heer Ant. de Mulder op mijn ingezonden stukje „Zo zijn onze manieren" dwingt mij tot een wederwoord. Vermoedelijk ziet mijn opponent mij aan voor een communist of een anti-papist, getuige zijn opmerking, dat hij wel begrijpt uit welke hoek de wind waait. Ik ben echter geen van beiden. Zijn conclusie, dat ik de behandeling, die de gelovigen in de landen achter het ijzeren gor dijn ondergaan, op één lijn zou willen stellen met de houding van de pleegouders van de Joodse kin deren. is volkomen onjuist. Niet alle ondergedoken Joodse kinderen zijn in de bezettingstijd terecht ge komen bij r.k. pleegouders.. Voor zover mij bekend zijn de onderha vige moeilijkheden tot dusver ech ter nooit gerezen met andersden kende pleegouders, terwijl ik me toch moeilijk kan indenken, dat deze over het algemeen minder aan hun pupillen waren gehecht dan hun r.k. collega's. Het lijkt mij daarom vrij logisch te veronder stellen. dat hier ook zeker een clement van godsdienstig fanatisme in het spel is Al zal dit niet de enige drijfveer zijn geweest. De algemene strekking van mijn stukje was de aandacht te vestigen op de tweeslachtige houding, die de r.k. kerk m.i. inneemt t.o.v. anders denkenden. Enerzijds komt zij met grote felheid op voor haar rechten, als zij meent, dat deze in het ge drang komen. Dit is natuurlijk haar goed recht. Anderzijds echter is zij niet bereid de overtuiging van an dersdenkenden te respecteren in landen, waarin zij de overhand heeft. Ik ben zeer benieuwd hoe van r.k. zijde zou zijn gereageerd, indien de zaak andersom had ge legen en kinderen van r.k. ouders in een andersdenkend milieu waren geraakt. Ik meen zeer sterk te moe ten betwijfelen of dan hetzelfde standpunt als thans zou zijn inge nomen .Als de heer De Mulder de verontwaardiging, die deze zaak in brede kringen van ons volk heeft gewekt, uitsluitend wil toe schrijven aan sensatiezucht, maakt hij er zich m.i. wel wat al te ge makkelijk van af. H. DEN UYL. Verpleegstersdag Na de vaderdag, moederdag, die rendag. Valentijn-dag enz. hebben we nu ook een verpleegstersdag. Hoe zeer ik ook het beroep van verpleegster respecteer, vind ik het toch wel een beetje mal worden met deze dagen. Want wij zouden dan ook moeten instellen een dok tersdag (denk aan het vele nacht werk). een ingenieursdag (denk alleen maar aan Zeeland), een bak kersdag ('s morgens om 4 uur op staan). een boerendag (hoe vroeg staan zij op om te melken0). Ik kan wel bij elk beroep stil blijven staan, maar vult u zelf maar in. Ik ben zelf moeder van vier kin deren. maar ik vind Moederdag ook niet nodig. Hoe denken andere lezers over al die dagen? EEN HUISVROUW. Radio en Doorbraak In uw artikel „Radio cn Door braak" in uw blad van 26 Maart jl schrijft u. dat „Het Vrije Volk'-!* moet beseffen, dat het niets meer of minder doet, dan de doorbraak op het stuk van de radio verzaken Gelijk u natuurlijk wel weet. wordt de omroepverenigingen De Vara levert meer dan 25 jaar cultuur! De bewering van de heer Burger betreffende de BBC kunt u niet weerleggen met de opmer king. dat „er mensen zijn. die wel céns hierop afstemmen". De „Re gionalen" zijn inderdaad soms aar dig Maar. cn dit natuurlijk buiten hun schuld, juist vervlakkend en nivellerend, omdat ze niet over middelen beschikken om cultuur in de breedste zin te brengen. A. H. BOODE. Atoomoorlog Sinds enige tijd lezen wij bijna dagelijks enige .prettige" berichtjes in verband met de atoombom. H- bom en stikstofbom. Steeds werd er gchter nog bij vermeld, dat in een eventuele oorlog deze nieuwe wapens niet gebruikt zullen wor den, daar de uitwerking van deze strijdmiddelen O door de tegen woordige perfectionering te afgrij selijk is geworden (een geruststel ling zonder garantie). In uw blad van 6 April kwam nu een berichtje voor. waarin staat: „Maarschalk Montgomery verwacht dat beide partijen in een volgende oorlog van het begin af aan atoomwapens zullen gebruiken; de veiligste plaats zal dan zijn het front bij de strij dende soldaten, waar de vijand geen atoombommen zal durven werpen, die alles in een gebied met grote straal doden, dus ook zijn eigen soldaten Leve de beschaving! Zou den wij die enkele personen, die bij een eventuele oorlog de op dracht zouden durven geven tot het gebruik van deze lugubere wa pens niet bijeen kunnen brengen op een onbewoond eiland en hen eens met zo'n bommetje verrassen? Of zal het nog eens zo vér komen, dat de soldaten zulke opdrachten niet zullen uitvoeren H. K. H. Toezicht bij militaire oefeningen Met diep leedwezen las ik vorige week Zaterdag van het ongeval in een kazerne te Amersfoort, dat een 20-jarige militair het leven kostte. Het is niet het enige onge val van die aard in korte tijd. Wordt er wel voldoende toezicht uitgeoefend op de manier waarop een soldaat het geweer vasthoudt, op de afstand, waarop hij zich van anderen bevindt, enz De comman dant moet toch iemand hebben zien lopen" E. v. BEKKUM. bij deze doorbraak het socialisme concreet gesteld. Bij het meegaan in deze doorbraak, aanvaardt men de democratisch-socialistische be ginselen. Wat zal van een derge lijke doorbraak terecht komen in een Nationale Omroep? In een be stel. waarin reeds bij de onlwerp- gedachten (1943) de schotjesgeest de boventoon voerde? Alleen tech nisch. maar niet maatschappelijk en geestelijk wilde men tot overeen stemming komen. En waarlijk niet van de zijde der socialisten werd deze houding aangenomen. Waar schijnlijk zouden wij reeds in 1943 bu de eerste besprekingen een eind verder gekomen zijn. indien de VPRO. niet nü, maar toén met een nationaal plan was gekomen en niet buiten de besprekingen was gebleven Men dient zeer zeker van die zijde thans op de hoogte te zijn van wat er in de andere religieuze omroepen „leeft" betreffende een nationale omroep. „Het Vrije Volk" en de VARA weten dat en bedan ken juist daarom voor „hun door braak". Men kan een voorstander van een nationale omroep zijn, zeer zeker. Maar men kan dit niet zijn, omdat men er van uit gaat. dat er momenteel geen goed programma, geen cultuur gebracht wordt door (Advertentie l.M.) HDIItlIlllDIÜillSüM i HilJ-:.MiÜii)

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 8