DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Verenigd Westelijk front in Azië als Genève faalt Cadeaustelsel zal worden beperkt België en de doorbraak Socialisten in België voor moeilijke keuze Londen wijst directe actie van de hand Amerikaanse atoomgeleerde geschorst Als ontwerp wet worclt: Wat is Milaan?"-„De hoofdstad van Rusland, meneer" r~ Coalitie zowel met liberalen als met katholieken mogelijk Marie Besnard in vrijheid DULLES en de Fransen Minister geeft uitzonderingen aan; ook ontheffingen mogelijk eel candidaten voor Rijkspolitie voldoen niet aan minimum-eis 14e Jaargang, no. 87 Dinsdag 13 April 1954 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 - Ban'/; Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnementsprijs 50 ct pe. week of 2.15 per maand of 6.45 per kw Losse nummers 10 ct. Uitgave: N.V. De Nieuwe P*rs Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR Tl DE BOORDER LONDEN Groot-Brit tannic en de Verenigde Staten zyn in principe overeengekomen om het initiatief te nemen tot een defensief pact voor Zuid-Oost-Azië, dat communistische expansie moet afschrikken, indien de conferentie van Genève er niet in slaagt de vrede in indo-China te herstellen. De be langrijkste leden van dit „verenigde front" zouden zijn: Enge land, Amerika, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zecland. Aan de landen van Zuid-Oost-Azië en de Philippijnen zou gelegenheid worden geboden, zich bij het verdrag aan te sluiten. Deze overeenkomst werd bereikt tijdens de gisteren in Londen ge voerde besprekingen tussen de Amerikaanse en Britse minis ters van Buitenlandse Zaken, Dulles en Eden. Ook Churchill werd, tijdens een intieme lunch in Downing Street 10, in het overleg gekend. Vandaag bespreekt Dulles het plan in Parijs met de Franse regering. Uit dit nieuws blijkt, dat de Ame rikanen. die voor een onmiddellijk waarschuwend gebaar aan het adres van Peking-China waren, niet hun zin hebben gekregen Volgens diplo matieke kringen zou Dulles zijn be zweken voor het argument van Eden. dat de Britse opinie ongunstig zou reageren op een stap. die de kans op succes van de Geneefse conferentie in gevaar zou brengen. Bovendien konden de Westelijke re geringen. aldus Eden, zich de weel de veroorloven te wachten tot na de conferentie, omdat de moesson in elk geval spoedig de oorlog in Indo- China zou stilleggen. Volgens welingelichte Franse krin gen. is ook de Franse regering van mening, dat de mogelijkheid van een „vereende actie" achter de hand moet worden gehouden als troef kaart. voor het geval de Geneefse conferentie mislukt. De Franse mi- TRAPPEN EN OOK MUZIEK Deze twee wiel. rijdsters, op weg naar kantoor, luisteren naar de nieuwsberichten door middel van ...de ietsradio, broertje (of zusje van de ook in ons land bekende draagbare ontvanger. Deze fietsradio bestaat uit een zeskrings-middengolf ontvanger, die in een huls op het frame wordt bevestigd, een luid- spreker op het stuur en batterijen, die achter het zadel worden gemon teerd. Het apparaat is m Duitsland al in de handel en kost daar "110.90 Mark In Hollands geld dus rond 1 108,Wie het er voor over heeft kan voortaan trappen (of brommen) met muziek. BELGIE'S NIEUWE PARLEMENT KAMER 1954 (1950) Socialisten 86 (77) C.V.P. 94 (108) Liberalen 25 (20) Communisten 5 (7) VI. Volksunie 1 Chr Verl v. Volk en Vrijheid 1 SENAAT Socialisten 42 C.V.P. 49 Liberalen 13 Communisten 2 (Het betreft hier de 106 recht- str ks gekozen Senatoren. De Provinciale Raden zullen op 26 April nog 46 verdere Senatoren aanwijzen Deze twee groepen van Senatoren kiezen op 27 April, als beide Huizen van het parle ment voor het eerst vergaderen, op hun beurt nog eens 23 Sena toren, de zogenaamde gecoöp teerde Senatoren). v.J Landing op koffie en tomatensap BIRMINGHAM (Alabama) Dank zij een voorraadje koffie en tomatensap is een Constellation vei ling geland D#> bemanning van het vliegtuig, dat van New York naar New Orleans onderweg was. kwam boven Birmingham tot de ontdek king. dat de vloeistof uit de hy draulische installatie van het lan- dinggsstel lekte. De enige vloeistoffen, waarmede de hydraulische installatie weer ge vuld kan worden waren de koffie en het tomatensap uit de voorraad van de stewardess Terwijl het vliegtuig twee uur lang rondcirkel de werd de hele voorraad in de installatie gepompt. Het neuswiel werd vervolgens met een hand pomp naar buiten gebracht en het vliegtuig maakte toen met succes een noodlanding BRUSSEL. De Belgische premier Jean van Houtte heeft gisteren onmiddellijk na het bekend worden van de verkiezingsresultaten, het ontslag van zijn geheel uit katholieken bestaande regering aan koning Boudeu ijn aangeboden. De koning verzocht het C.V.P.-kabinel de lopende zaken af te handelen. Inmiddels houdt het bestuur van de socialistische party, die by de verkiezingen van Zondag het grootste succes boekte, zich bezig met de vraag, of men een coalitie met de C.V.P. zal aangaan, dan wel of het aanbeveling verdient, samen met de eveneens versterkte liberalen een regering te vormen. Een socialistischliberale coalitie zou in de Kamer over een meerderheid van tien zetels beschikken. Een der voornaamste verkiezings leuzen van de socialisten was ver mindering van de huidige militaire diensttijd van 21 maanden tot an derhalf jaar Hierbij werd ver klaard. dat dit geen invloed zou hebben op dc Belgische bijdrage aan de verdediging van West-Eu ropa. De katholieke (regerings) par tij voerde tijdens de verkiezingstijd aan. dat een militaire diensttijd van anderhalf jaar slechts mogelijk zou zijn, indien deze periode door de zes landen, die tezamen de Euro pese Defensie Gemeenschap moeten vormen, als algemene norm zou worden aanvaard Tot dat ogenolik echter zou België in overeenstem ming met zijn verplichtingen als N.A.V.O -lid. gehouden zyn de dienstplichttijd van 21 maanden te handhaven. Maar hoe ook de te vormen re geringscoalitie er uit zal zien. een ding acht men te Brussel zeker: de vooraanstaande Belgische socialist Paul-Henri Spaak, drie maal minis ter-president en van 1936 tot 1949 bijna zonder onderbreking minister van Buitenlandse Zaken zal hetzij laatstgenoemd functie, hetzij het premierschap gaan bekleden. Spaak, een groot voorstander van de be weging voor Europese eenheid, is voorzitter van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. De eerste taak der nieuw geko zen Belgische volksvertegenwoordi ging zal zijn, de 123 jaar oude grondwet te herzien, die moet wor den aangepast aan de huidige toe stand. opdat Belgie volledig zijn aandeel in de EDG. en andere bo- ven-nationale Europese organisaties kan vervullen. t ;sDe Bilt verwacht i> 5 Van Dinsdagavond tot Woens- TT a dagavond. nisters zouden Dulles echter de ver zekering geven, dat Frankrijk vast besloten is. Dien Bien Phoe te hou den. wat het ook moge kosten. Een nederlaag aldaar zou immers de Franse positie te Genève in grote mate verzwakken en de Vietminh gelegenheid geven aan de conferen tietafel te beweren dat zij de over hand heeft in de Indochinese oorlog Klooster als toevlucht? BORDEAUX. Marie Besnard. die er van verdacht werd een aantal familieleden door arsenicum vergiftiging om het leven te heb ben gebracht, is Maandagmiddag na bijna vyf jaar in voorarrest te hebben gezeten, voorlopig op vrye voeten gesteld. Zij dankt deze invrijheidstelling aan onenigheid onder de deskun digen over de oorsprong van de arsenicum, die in de stoffelijke resten van de opgegraven overlede nen zijn aangetroffen. Oorspronkelijk was een borg stelling van 1.200.000 francs voor haar invrijheidstelling geëist, doch het gerechtshof te Bordeaux, dat haar zaak in behandeling heeft ge had. liet deze eis gisteren varen, hoewel toen juist het benodigde geld bijeen was gebracht. „Eindelijk", riep de 57-jarige we duwe tegen de aanwezige journa listen, toen zij door het hek van de gevangenis van Bordeaux naar buiten kwam en in een politic-auto stapte, die haar naar een onbe kende bestemming vervoerde. Naar verluidt zou zij zich heb ben teruggetrokken in een klooster. Wisselend bewolkt ROBERT OPPENHEIMER >rH-bom-spion?" WASHINGTON. Dr. K. J. Ro bert Oppenheimer, die de leiding heeft gehad by dc vervaardiging van dc eerste atoombom, is uit vei ligheidsoverwegingen als adviseur van de commissie voor atoomener gie geschorst, zo meldden twee New Yorkse bladen. Een speciale, uit drie leden bestaande, commissie, is be noemd. aldus deze bladen, om de beschuldigingen tegen Oppenheimer ingebracht, te onderzoeken. Dr Oppenheimer, een van de belangrijkste atoomgeleerden ter wereld wordt er oa. van beschul digd regelmatig contact te hebben (gehad i met communisten in de Ver Staten Be end is, dat Oppen heimer zich. op humanitaire gron den. heftig verzet heeft tegen de ontwikkeling van de H-bom. De New Yorkse kranten schrijven, dat senator McCarthy „sinds de zo mer van het vorige jaar in het ge heim een actie tegen dr. Oppenhei mer en andere geleerden voorbe reidt." ..McCarthy zal waarschijnlijk 21 April een dag voor McCar thy's geschil met het leger voor komt in een rede sensationele beschuldigingen tegen Oppenheimer inbrengen." McCarthy zou tot dusyer geen onthullingen over deze zaak gedaan hebben, „omdat hij deze beschouwt als een reserve wapen om in tijd j van nood te ehruikenDe New York Herald Tribune verklaarde. dat 22 April die tijd van nood voor j de senator gaat aanbreken. Hij zou het geschil met het leger willen verstikken door met een ..enorme spionnage-sensatie rond de H-bom te komen." Wisselende bewolking en over wegend droog weer. Matige in het Noorden van het land aan vankelijk krachtige wind tus sen West en Noord-West. Van nacht voornamclyk in dc Zui- delijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst, iè Morgen overdag ongeveer de- H zelfde temperatuur als van- daag. 1 Morgen; Zon op 5.47 u. en s' der 19.34 uur. Maan op 15.58 u g onder 4.13 uur. f HEI WEEK IN tl Kill v 7 uur voormiddag j. Tcinp Neersi a henen in 24 u Twee doden en een zwaar gewonde bij auto-ongeval (Van onze correspondent) HEERLEN. In het Belgische Eysden op de weg EysdenMnes- eyek in België is Maandag een Ne derlandse personenauto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 34-jarige verte genwoordiger J. Verhevden uit Weert, werd op slag gedood. De tweede inzittende, eens in Belgie wonende Nederlander F Rólkers uit Maeseyck overleed kort na het on geval Een derde werd levensge vaarlijk gewond Sabotage bij .Comets' niet uitgesloten LONDEN Een Britse rege ringswoordvoerder heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat „de mogelijkheid van sabotage niet uit gesloten kan worden" bij het on geluk met de Cornet", waarbij 21 mensen om het leven zijn gekomen De woordvoerder zei verder, da', het niet mogelijk is. het wrak, dat ongeveer 70 mijl ten Zuiden van Napels gezonken is op een punt waar de Middellandse Zee 940 me ter diep is. te bergen Vandaag is de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Foster Dulles in Parijs aangeko men Hij komt daar als pleitbe zorger van een Amerikaans plan om aan de communistische drei ging in Zuid-Oost-Azie het hoofd te bieden. Aan dat plan ligt een „logica" ten grondslag, die weer gebaseerd is op de Amerikaanse ervaringen in de Koreaanse oor log. Dat de consequenties van logica vaak in lijnrechte tegen stelling staan tot de opvattingen van de Franse regering, maakt onze medewerker Dr M. van Blankenstein U duidelijk in een artikel van zyn hand. dat U elders in dit blad vindt. V Nadat de prijzen zijn uitgereikt en de feesten rond het filmfesti val in Cannes zijn geëindigd, kon den velen de verleiding nog en kele dagen vacantia vast te kno pen aan hun verblijf aan de R'- vièra-kust niet weerstaan. Ook niet de Spaanse actrice Carmen Se ville. die ioil op deze foto zien „voetjespaden" wie durft hier van ..pootjesbaden' te spreken'.' in de diepblauwe Middellandse Zee. DEN HAAG Beperking ken van geschenken aan wederver- van bef cadeau-stekel is He koPers en eventueel daarmee ge- van net caaeau-steisei is (ie lljk te stellen personen als die opzet van het wetsontwerp, geschenken dezelfde soort goederen dat de minister van Economi- ?Ün als het betrokken bedrijf ver sche Zaken bij de Tweede Ka mer heeft gediend. Aanvaardt het parlement dit ont werp. dan zal het bedrijven ver boden zt>n geschenken aan te bie den of te verstrekken in de vorm van goederen, tenzy deze dezelfde soort zyn als die, welke dc be dreven verkopen. Dit verbod geldt niet. indien aan nemelijk kan worden gemaakt dat de geschenken op gelijke voet aan di recte of indirecte afnemers en aan met-afnemers worden aangeboden en verstrekt Ook geldt het niet ten aan zien van het aanbieden en verstrek- koopt. Voorts geldt het verbod niet voor geschenken in de vorm van goede ren, welke voorzien zijn van een in het oog vallend, onuitwisbaar ken merk. dat duidelijk het reclameka rakter aangetyk. Evenmin geldt het verbod voor net naar algemeen of plaatselijk gebruik op gezette tyden aanbieden en verstrekken van ge schenken. De minister van Economische Za ken kan van het verbod vrijstelling verlenen voor geschenken in de vorm van door hem aan te wijzen goede ren, indien naar zijn oordeel bijzon dere omstandigheden daartoe aanlei ding geven. De minister kan deze bevoegdhe den overdragen aan de Sociaal-Eco nomische Raad Hy kan de bevoegd heid tot het wegens bijzondere om standigheden verlenen van onthef fing ook overdragen aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Eerste asperges zijn er: f 4.20 per kg BERGEN OP ZOOM. De eeiste asperges zijn Maandag aan de groen ten- en fruitveiling aangevoerd. Twee kwekers zorgden voor een to tale aanvoer van 2'/, kg. Deze eer stelingen werden voor 4 20 per kg verkocht. Op Curasao is een Stichting Monumentenzorg opgericht, die waardering voor oude mo numenten wil kwekenhet herstel daarvan zal trachten te bevorderen, herstelde monu menten- zal exploiteren en be grip wil kweken voor een har monisch stadsbeeld. Op de fotoeen oud, doch verwaar loosd huis in Willemstad, welks bijzonder cachet de Stichting zoveel mogelijk streeft te behouden. Station 7 uur min Oslo Zw. bew. 4 0 s Stockholm Mist 0 4 f§ Kopenhagen L. bew. 4 0.3 Londen L bew 2 0 H Amsterdam Zw. bew 4 0.1 Brussel Mist 3 0 f| Parijs Zw bew 3 0 S Bordeaux L bew. 4 0 Grenoble L. bew. 2 0 Nice On bew 8' 0 g Warschau Regen 2 1 Berlijn Geh. bew 2 1 Frankfort Nevel 8 0 s München Zw bew 2 0 Zürich Nevel -1 0 fg Genève L. bew 0 0 Locarno L bew. 2 0 S Wenen Nevel 3 n Innsbruck Zw bew 0 0 Rome Onbew. 1 0 1 DEN HAAG .Aan welke rivier ligi Maastricht?" ..Aan de Rijn meneer" „IV ie is Nagieb ,Üe president van Amerika, me neer" .Hebt U wet eens van Milaan ge hoord7 Zo wat is dat voor een stad?' .De hoofdstad van Rusland me neer Deze verbijsterend foutieve ant woorden kregen de examinatoren te loren. die 1200 candidaten voor een •aan bij de Rijkspolitie aan de tand voelden Van de 1200 bleek in het jleemeen het ontwikkelinespeil zó ■iag te liggen, dai slechts 50 konden worden aangesteld De in- llectuele eis die aan de sollicitan ten werd eesteld was parate ken- iis gelijk staande aan die welke ■meen? en meisjes hebben die iuist ie lagnre school hebben verlaten Is bei wonder, dat de heer F J Penders msnecteur-generaal van de Rijkspolitie verzuchtte: ..De Rijkspolitie is nog steeds 500 onder het gewenst geachte getal van 6500 man personeel Aanbod is er over het algemeen voldoen de. maar de Kwaliteit van de sol licitanten is veelal te gerine om aan de toch werkelijk niet te hoge eisen te voldoen Een eerste ver eiste voor ons is uitbreiding van de verkeersgroepen in verband mej de toeneming van de ver- Kp rdntensitei Van de 1033 Nederlandse ge- zal men beeriioen dat op het plat teland de Rijkspolitiemannen naar verhouding dun gezaaid zijn. Merkwaardie is overigens dat de animo voor de reserve-Rijks- politie zeer grooi is en dat hier hei getal van 5.000 reeds is gepas seerd. Het feit dat hier de maxi mum leeftijd van 28 jaar voor in- meenten beschikken er 126 over een eigen oolitiecorDS. de overige 957 ziin aangewezen op de hulp van de Rijkspolitie voor het be waren van orde en rust. Als men dan weet dat .van de 6000 Rijks politiemannen 'er nog een groot deel beschikbaar moet ziin voor de verkeersgroepen, voor de vaartui- cendienst en voor de kort geleden opgerichte Diénst-Luchtvaart, dan diensttreding niet geldt zal daar •:eker van invloed zijn Het personeelsgebrek by de Rijkspolitie is thans noe niet ver ontrustend maar het personeels vraagstuk baart de autoriteiten toch wel grote zorgen. Wellicht zal de binnenkort door te voeren ver hoging van de salarisschaal het aanbod van voldoende candidaten van behoorlijk gehalte stimuleren. VERLIES voor de katholieken en winst voor de socialisten en li beralen; speelt zich in België iets soortgelijks af als in Nederland? Parallellen zijn gauw te trekkenver gelijkingen zijn licht te maken. België en Nederland verschillen echter ineer dan velen denken. Het is waar dat de wederzijdse staatkundige instellingen veel punten van overeenstemming ver tonen; maar in opvattingen en levens wijs lopen de beide volken nogal uit een. In de politiek plegen de doel einden hier wat voorzichtiger te wor den omschreven cn gepropageerd dan hij de Zuiderburen, waar een duide- li'ke voorkeur bestaat voor de Franse stijl van klare, zij het niet altijd even juiste, omschrijvingen van moeilijke begrippen. Toch ware het ook een vergissing, België te veel met Frank rijk te vergelijken. Wel is de Franse invloed, vooral op het geestesleven, altijd sterk geweest; maar het Bel gisch staatkundig stelsel bezit niette- min een deugdelijkheid en een stabili teit, die in sterke mate afwijken van wat Frankrijk geeft te zien. In dit opzicht hoort België toch weer eerder bij het Noorden dan bij het Romaanse Zuiden. Het politieke leven drijft op een aantal traditionele partijen, hetgeen een typisch kenmerk is van een behoorlijk fuctionnerende democratie. Frans is echter weer het grote verschil in ontwikkeling tussen dc diverse lagen der bevolking. Intel lectuele verfijndheid is niet zeldzaam in België; maar er staat tegenover, dat de gemiddelde arbeider, wat zijn algemene kennis betreft, daar veelal op een lager plan staat dan zijn colle ga hier. IN ieder geval, de onderscheiden zijn er en zij manen tot voorzich tigheid bij het vergelijken van do strekking der politieke ontwikkeling in beide landen. Is er ook in België sprake van zoiets als een politieke doorbraak? Er zijn er, die zeggen, dat de drie grote partijen gedurende de laatste halve eeuw in wisselende sterkte met en tegen elkaar hebben geopereerd en dat de jongste verkie zingsuitslag niet anders is dan een nieuwe variatie op een oud thema. De C.V.P. heeft de absolute meerderheid verloren, maar zij had die meerder heid ook alleen maar te danken aan één zaak. losstaande van de politieke vraagstukken van alledag. En juist in die zaak. de koningskwestie, had zij ervaren dat die meerderheid toch niet zover ging. dat zij het minderheids standpunt geheel kon miskennen en veronachtzamen. Nu zijn normaler toestanden teruggekeerd. De C.V.P, heeft overigens wel eens eerder een meerderheid gewonnen en weer ver loren. Niets nieuws onder de zon. Is het juist? Degenen, die de hier weergegeven mening verkondigen, zouden ter adstructie van hun betoog zich nog kunnen beroepen op dingen, die voor iedereen zijn waar te nemen. Ei is een liberale partij met enigszins revolutionnairc en duidelijk anti-cleri. cale tradities, cr is ccn katholieke partij die geheel steunt op de oude godsdienstige overtuiging en de nieu were sociale encyclieken, er is een socialistische partij, die het radicale geluid doet horen van het godsdien stige niet- of zwak gebonden deel van de arbeiders. En daar is dc practijk van het Belgische politieke leven, met de voor ons gevoel verouderde leuzen er slagwoorden, die blijkbaar toch nog aan bestaande gedachten en gevoelens apelleren. ER zijn echter aanwijzingen, dat deze uiteenzetting niet geheel meer klopt. In zijn radiorede voering van Zondagavond vestigde Spaak reeds dc aandacht op het feit, dat socialisten en katholieken elkaar nog nimmer in stemcijfcrs zo dicht zijn genaderd als ditmaal. En het feit is onbetwistbaar, dat van de nieuwe kiezers zich veel meer achter de so cialistische partij dan achter de C.V.P hebben gesteld, ondanks het feit, dat zij merendeels katholieke Vlamingen waren. De leuzen en slagwoorden zijn oud, maar er beweegt zich toch wel iets in België. Dc vanzelfsprekendheid, dat een katholiek ook de C.V.P. stemt, is klaarblijkelijk niet meer in die mate aanwezig als vroeger. De partijen zijn traditioneel en verschuivingen doen zich steeds voor; maar naast die ge wone wisselingen zijn er toch ook andere, die een meer durend karak ter hebben en zich pas na verloop van jaren aftekenen. Zo is, ondanks haar winst de liberale partij niet meer, wat zij is geweest. België is anders dan Nederland; de doorbraak lijkt echter ook daar on miskenbaar. Men spreekt nog wel van de katholieke partij, als men de C.V.P. bedoelt, maar een katholiek en een C.V.P.-er zijn toch niet meer ge heel identiek. Het is van belang, dit vast te stellen, zoals het interessant ie na te gaan hoe de Kerk hierop zal reageren. Want een onder deze om standigheden al te sterk vasthouden aan ccn politieke en godsdienstige eenheid zou grote schade kunnen toe brengen aan het apostolaat van de Kerk buiten de C.V.P.; en dit is iets wat zij zichzelf in het katholieke België moeilijk kan aandoen.

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 1