13. fa emó kif km bü' voor ve DE no 75 Woensdag 14 April 1954 11 Een gemakkelijke en toch moderne schoon. Spijkerloos. De aparte snit maakt dit schoentle zeer gekleed Zwart suède 4 75 DE oude boeren, die gekromd van het wer ken op een hard leven terugzien, weten nu nog wel te vertellen, hoe het vroeger op de Veluwe allemaal anders was. Er reden toen geen treinen op autobussen, men kende er nog geen tractoren of kunstbemestingsmethoden, en wie had er ooit van radio of televisie gehoord? Was er een beest ziek, dan ging men naar een dui velbanner. die het dier belas of een vreemde drank, gekookt uit wolfskers en heksenkruid meegaf Alles is anders dan zeventig, zestig ja gen geleden. Nu rijdt er een veearts de hoeven langsZelfs de seizoenen zijn niet meer wat zij vroeger waren. Wie weet er nu nog van win ters. toen de sneeuw door een ijzige wind meters hoog rond de eenzame boerderijen werd opge jaagd. zodat men geen stap buiten de deur kon zetten en men 's avonds werd opgeschrikt door het hongerig huilen van een troep wolven? Wie weet er nu nog van zomers, dat week na week de zon boven de grond stond de zinderen, zodat de gewassen verdroogden, de oogsten verbrand den op het veld? In zo'n zomer was het, dat dove Hilje met Berend trouwen zou. Het was een beeldschoon meisje, dat ondanks haar gebrek door vele jonge mannen bewonderd werd. Heur haar sprong in golvende blonde krullen van onder haar kanten muts, haar ogen waren don ker met een helle flikkering. Hilje was altijd opgeruimd, want al hoorde zij niet. zij zég de vogels zingen, zij hield van de vlugge vleugel bewegingen en het was of de dieren haar ken den. Met meesterlijke hand schikte zij bloemen, hield zij het weefgetouw, naaide en borduurde zij. Haar merklap was een kunstig werkstuk, dat achter glas in de opkamer was neergehan gen Zij werkte voor twee en zou een beste boerenvrouw zijn. „Als de rog van 't veld is. kom ik je halen", had Berend haar gezegd en sinds die tijd was zij met haar uitzet doende, 't Zou een goed kop pel worden, daar was iedereen het over eens. Alleen Japik. Berends knecht sprak zich over het huwelijk nooit uit. Met geen woord repte hij. van wat hem was duidelijk geworden. Want toen hij op een namiddag voor de deel een zeis te wetten zat. hoorde hij in de verte hoefge trappel. Hij had getuurd naar de horizon, er ging een droeve stoet voorbij. Het waren geen vrolijk met bloemen opgesierde wagens, maar zwarte rouwwagens, die regelrecht het erf kwa men opgereden HET donkerde al. Hilje zat voorovergebogen op de bank onder de appelboom. Het was moeilijk de steken van het fijne werk waar zij mee bezig was nog te onderscheiden. Maar dit moest af, over een week immers zou de rogge binnen zijn. Plotseling streek er een schaduw over haar handen. Berend stond voor haar. Zij had hem niet aan zien komen. Hij lachte en sprak tegen haar. Scherp keek zij naar zijn lip pen om hem goed te kunnen verstaan. Zij lachte terug en kuste hem toen vurig. Hij trok haar op en samen liepen zij over de hof naar het veld en tussen het rijpende koren. Er was een wondere schoonheid in hun samenzijn, in het „Als de rog van 't veld is kom ik je halen" elkaar begrijpen door hun innige liefde alleen. Zij hadden geen woorden nodig, om elkaar hun gevoelens te kunnen mededelen. Zij wisten niet hoe lang zij daar zo liepen zij aan zij, starend naar de avondlucht en aan weerszijden de wui vende aren. Omdat Berend de volgende avond niet zou kunnen komen, moest hij haar beloven de an dere middag in het noenuur te komen. Hij be loofde dat. Toen hij wegreed op zijn zwarte paard, vloog er een vogel door de maan OM vijf uur 's morgens stonden de mannen al te maaien, de vrouwen te binden. Flitsend joeg Berend de zicht door de halmen. Het werd snikheet, er zou wel onweer komen. Hoe eer der klaar, hoe beter. In de middag, terwijl de mensen doodop even schaduw zochten, reed Berend op zijn paard over de stoffige binnen wegen. die naar het huis van Hilje leiden. Zo, alleen in zijn broek en hemd. was hij in het zadel gesprongen. De hitte was schier ondra gelijk. Ruiter en paard waren nat van het zweet, een wolk van stof dwarrelde achter hen aan. Boven het land danste de hete lucht. Hilje stond Berend al op te wachten. Toen hij afsteeg, dui zelde hu even. Rode, groene en paarse spiralen bewogen voor zijn ogen. Hij leunde tegen de deurpost. Hilje bracht hem een kom koel water, die hu in één teug leegdronk. Hij bleef mee- eten, na een uur ging hij weer naar zijn land, galopperend in de zengende zonnebrand van de laaiende zomerdag. De hemel was een rood gloeiend gestookte plaat, uit de bossen stegen helle vlammen omhoog. Berend sloot de ogen en voelde zich wegzakken van het paard. Nog even probeerde hij zich in het zadel te houden, toen sloeg hij in een peilloze diepte van kolkend kokend lava. Het paard was alleen thuisgekomen, luid hin nikend. Japik de knecht begreep. Hij ging aan 't zoeken. Langs de weg vond hij Berend. Lang weifelde hij voor hij Hilje durfde gaan halen Zij heeft Berend niet meer bij kennis gezien. Nog die zelfde avond stierf hij. T-4 ILJE is nooit meer de zelfde geweest. Zij A A keek niet meer naar bloemen of vogels, maar bleef uren voorovergebogen aan tafel zit ten, zonder dat haar vingers de naald door het laken haalden, dat zij aan 't zomen was. Zij werd wit en haar haar werd dun en glansloos. Haar ogen stonden hol in het vermagerde ge laat. Zij raakte haar eten nauwelijks nog aan. Zienderogen ging zij achter uit. Toen weer de rogge op de velden stond, bleef zij dikwijls voor de deel over het land staan uitkijken, met de hand haar ogen afschermend, als om beter te kunnen zien. „Als de rog van het veld is, kom ik je halen", mompelde zij dan op haar onge articuleerde manier. Op een nacht hoorden haar ouders in de verte een paard galopperen, 't Was of een woeste rui ter recht op de hoeve afkwam. Ook de knechts en de meiden zeiden de andere dag 's nachts het paard te hebben gehoord Duidelijk had men de hoefslagen gehoord, later voetstappen op het erf. Niemand waagde uit te spreken wat hij dacht. Hilje haar moeder durfde eindelijk voorzichtig de deur van de kamer waar Hilje sliep, opendoen Doodsbleek en roerloos lag het meisje op het bed. Maar om haar mond zweefde een glimlach, alsof zij nog eenmaal gelukkig was geweest. Werklozen verzamelen gegevens voor Utr. woningkartotheek (Van onze correspondent) UTRECHT. Met behulp van een woningcartotheek, die door zijn uitgebreidheid een novum is voor Nederland. gaat de gemeente Utrecht hygiënisch-technische ge gevens over alle 55.000 woningen m deze stad verzamelen. Daardoor krijgt de Bouw- en Woningdienst niet alleen een overzicht van de woningen, die door veroudering dermate ongeschikt zijn, dat ver betering urgent is maar ook van de huizen, die in de toekomst niet meer bewoond mogen worden. Als enquêteurs bij dit onderzoek zullen werkloze hoofdarbeiders op treden. die een speciale scholing hebben gekregen. Met het onder zoek za] ten minste een jaar ge moeid zijn. Zaken waarop gelet wordt zijn oa. het bouwjaar van de woning, de huur, de sanitaire en hygiënische voorzieningen. Voorts moet o.a. genoteerd worden, of de bewoners radio's of gesprek ken van buren kunnen horen. Ook met Pasen lage eieren-prijzen BARNEVELD Verwacht wordt dat de huidige betrekkelijk lage eierprijzen ook met Pasen gehand haafd zullen kunnen blijven. De oorzaak hiervan is de grote oro- ductie die er op het ogenblik is. al kunnen er moeilijkheden in de afzet komen, wanneer het oubliek alleen de grootste eieren koopt. Men raadt de consumenten daar om aan zowel grotere als kleinere eieren te nemen Bovendien is de kwaliteit van deze laatste door gaans beter, omdat de grootste eie ren afkomstig zijn van oude kip pen. Vergoeding grensniarken aan niet-Nederlanders DEN HAAG. Enige tijd gele den is voor aan de grens ingelevei de rijksmarkbiljetten een regeling bekend gemaakt, welke uitsluitend van belang is voor personen die vp het tijdsstip van de inlevering Ne derlands onderdaan waren Het mi nisterie van Financiën doet thans mededeling van een vergoedings regeling, die van belang is voi»r personen, die op het tijdstip van hun terugkomst in Nederland niet de Nederlandse nationaliteit beza ten, doch wel die van een der ge allieerde landen. In de bondsrepubliek Duitsland worden ingeleverde rijksmarkbiljet ten vergoed tot een bedrag van ten hoogste rm. 500 per persoon en wei uitsluitend aan personen, die gedu rende de bezettingsjaren verplicht in Duitsland werden tewerk geste«d, aan krijgsgevangenen, aan gedepor teerden en aan geïnterneerden. Ingevolge deze regeling kan thans in Nederland aan de eerderbedoel- de buitenlanders een vergoeding voor ingeleverde rijksmarkbiljetten worden gegeven op basis vau rm. 100 f 5.85. Het komt derhal ve hier op neer, dat per persoon ten hoogste f 29,25 wordt vergoed Aanvragen voor deze vergoeding kunnen worden ingediend bij het ministerie van Financiën, directie buitenlands betalingsverkeer, DeD Haag. Na 55 maanden achter de tralies te hebben doorgebracht, beschul digd van het vergiftigen van zes van haar familieleden, kon de 57-jarige weduwe Marie Besnard de gevangenis van Bordeaux ver laten. In het zwart qekleed wan delde zij tussen haar advocaten de vrijheid tegemoet Zes jaar geëist tegen man, die zijn vrouw met bijl doodde DEN HAAG. Zes jaar gevan genisstraf eiste Dinsdag de Officier van Justitie tegen de 47-jaiige Haagse bouwarbeider J. H. K.. die op 29 September 1953 zijn vrouw van wie hij gescheiden leefde met bijlslagen heeft gedood. De vrouw was op weg haar kind van school te halen K. wachtte haar op en trachtte haar voor een banketbakkerij over te ha len weer bij hem terug te komen. Toen de vrouw weigerde haalde K. een bijl van onder zijn jas te voor schijn en hakte in het wilde weg op de vrouw in. Deze werd zo zwaar verwond, dat zij op straat stierf De psychiater J. L. van Laer achtte de man, ten tijde van de aanslag, sterk Verminderd toereke ningsvatbaar. Hij adviseerde tot een straf in een bijzondere gevangenis. De vei'dediger jhr mr B. M. L. de Roy van Zuiderwijn vroeg uiter ste clementie. Uitspraak 27 April. „Reiskamer" in actie tegen niet-bonafide reisbureaux DEN HAAG. Dezer dagen is de stichtingsacte gepasseerd ter op richting van een „Reiskamer" in Nederland, waarmee wordt beoogd een einde te maken aan het al zeer geslonken aantal minder bonafide reisbureaux, die vacantiegangers vreugden voorspiegelen, welke nim mer kunnen worden waar gemaakt. De „Reiskamer" zal goed werken de reisbureaux en reisorganisaties erkennen en daarmede een waar borg geven voor de diensten, die deze bureaux en organisaties het publiek geven. Het spreekt vanzelf, dat het alle reisbureaux vrij staat zich bij de „Reiskamer" aan te sluiten of niet Voor het aansluiten moet men aan een aantal te stellen voorwaarden voldoen. Kinderspel met lucifers Een ton schade door uitbranden magazijn MAASTRICHT. Zeshonderddui zend kilo inpakmateriaal ter waarde van 100 000 ging Dinsdagmiddag verloren door een door kinderen veroorzaakte brand in een magazijn van de tegelfabriek „Mosa" te Maastricht. .Een hunner stak een prop stro aan. maar toen deze knetterend ging branden, schrok hij hiervan zo, dat hij de brandende prop snel wegwierp. De /prop kwam in het inpakmateriaal terecht met het ge volg, dat het gebouw spoedig daar na in lichter laaie stond. De jongens konden zich allen bijtijds in veilig heid brengen- Hoge Raad verwerpt cassatie-beroep in Velser-affaire DEN HAAG. De Hoge Raad heeft gisteren, conform de con clusie van de procureur-generaal, 't cassatieberoep van de officier van justitie bü de rechtbank te Haarlem in twee zaken van de Velser-affaire j verworpen. Het beroep was gericht tegen het rechtbankvonnis, waarbij de ver- dachten C. J. B. en A. J. W werden ontslagen van rechtsvervolging. De i verdachten werden vervolgd, omdat zij aan de Duitsers namen van ïlle- j gale werkers hadden doorgegeven. De rechtbank heeft het beroep op overmacht, dat door de verdachten was aangevoerd, aanvaard. Vliegtuig neergestort op i Texel; piloot gedood j TEXEL. Dinsdagmorgen is een vliegtuig van de N V. Aero Ypen- burg kort na de start op het vlieg veld Texel neergestort en totaal vernield. De piloot, de 25-jarige J. Drost uit Den Burg. werd onmid dellijk gedood. De motor van het toestel, een Fairchild. waarmede een schietschijf zou worden opge haald;- sloeg-plotseling af. waardoor het.van vrijgeringe, hoogte omlaag, kwam op ongeveer 250 meter van het stationsgebouw. De heer Drost, reserve 2e luitenant-vlieger stond bekend als een bekwaam piloot. Vier maanden geleden werd hij op Texel gestationneerd. Hij laat een vrouw en een kindje van negen maanden achter. Engels vliegverbod voor Sea-Venoms LONDEN De Britse marine heeft gisteren een vliegverbod uit gevaardigd voor de Venom-straal- jagers, om een wijziging in het toe stel aan te brengen. Het vliegtuig, waarvan de snelheid bij de 1.000 km/u ligt, wordt gebouwd door de De Havllland-vlicgtuigfabrieken, die ook de Comet bouwen. Voor de Comet is ook een vliegverbod uitge vaardigd na vier geheimzinnige on gelukken in de afgelopen dertien maanden. Bij het bekendmaken van de be slissing over de Venoms zei een woordvoerder van de fabrieken: ,.Het is voor een kleine routine-wijziging. Het is gemakkelijker de vliegtuigen aan de grond te houden om het werk te bespoedigen." Er is geen vliegverbod uitgevaar digd voor de Venoms van de R.A.F. Wel zijn onlangs door de RA.F. be perkingen voor het gebruik van het vliegtuig uitgevaardigd, nadat een lichte breuk gevonden was in de vleugel van één toestel. Koningin Elizabeth, die reeds maandenlang op reis is en in die tijd duizenden handen heeft geschud, honderden plechtighe den heeft moeten ondergaan, heeft slechts schaarse momenten waarin zij onofficieel kan genie ten. Met zichtbaar plezier leunt zij achterover in de gemakke lijke stoel, die voor haar gereed stond bij paardenraces in Colom bo, die Maandag werden gehouden. Militair vliegtuig in Chili neergestort - zestien doden SANTIAGO (Chili) Zestien mensen zijn om het leven gekomen, doordat een Chileens militair vlieg tuig te Batuco, 20 km ten Noorden van Santiago, neerstortte, aldus is door het opperbevel van de Chileen se luchtmacht meegedeeld. Het vlieg tuig was op' Weg naar Iquique 'en had vier leden bemanning en twaalf passagiers, waaronder verscheidene kinderen, aan boord. Tabaks-oogst van Deli in gevaar door staking DJAKARTA Bijna alle werk op de tabaksondernemingen in Deli ligt stil als gevolg van een ..eerste stakingsgolf" van drie dagen die de vakver. v. ondernemingsarbeiders. Sarbupri. heeft gelast. De arbeiders willen 34 pet. loonsverhoging ter-; wijl onlangs maar 7 pet werd ver kregen. Daar het planten van de tabak in volle gang is en dit geen uitstel ge doogt is er dus alle kans, dat de gehele oogst mislukt. SOEST W oonruimtewet in 't geding Chauffeur weet niet, waar hij woont De zaak tegen' twee ingezetenen uit Soest, die in hoger beroep wa ren gegaan van een vonnis van de Amersfoortse Kantonrechter wegens overtreding van de Woonruimte- wet. diende Dinsdagmiddag opnieuw voor de Utrechtse Rechtbank, aan gezien de President eerst nog een getuige wenste te horen alvorens vonnis in dezen te vellen. Het ging er hier om, in welke ge meente een 39-jarige chauffeur, voorheen woonachtig te Amersfoort, thans woonruimte ter beschikking zal krijgen, aangezien men noch te Amersfoort, noch te Soest een ver gunning wenste af te geven. De burgemeeter van Soest, mr S. Bentinck, thans als getuige ge hoord. bevestigde dat de gemeente Soest wèl het verhuisbiljet van de chauffeur had geaccepteerd, maar zulks betekent niet, dat er dan au tomatisch woonruimte disponibel wordt gesteld De chauffeur, die vroeger niet zijn gezin te Amers foort woonde, heeft cr thans nog een huis. waar zijn gewezen vrouw met de kinderen vertoeft. Hij werkt niet in Soest cn volgens de burge meester krijgt hij geen vestigings vergunning voor zijn gemeente. De tweede getuige een weduwe in Soest, merkte hieromtrent op. dat de ambtenaar ter secretarie haar nimmer duidelijk had gemaak. dat de chauffeur niet bij haar zou mogen wonen. Toen zij het verhuis biljet inleverde, zou de ambtenaar hebben gezegd: „Dat is zo goed. wü zorgen voor de rest". Derhalve verkeerde zij in de overtuiging, dat zij de chauffeur rustig in de kost mocht nemen, hetgeen achteraf niet waar bleek te zijn. De Officier van Justitie Dersis- 1 teerde bij zijn vorig standpunt: hij vroeg bevestiging van het vonnis door de Amersfoortse Kantonrech ter aan de beide verdachten opge legd. Mr Louman, de verdediger zag het geval anders. Hij meende, dat hier geen sprake was van in beslag neming van woonruimte, aangezien de weduwe haar kamers met de i andere verdachte deelde. Hij wilde I nog opmerken, dat de ambtenaar ter gemeentesecretarie de weduwe toch wel slecht heeft ingelicht. Pleiter concludeerde tot vrijspraak aangezien hij het ten laste gelegde I niet bewezen achtte. Op 27 April a.s. zal de rechtbank vonnis wijzen. SOESTER SCHAAKCLUB De Soester Schaakclub speelde de eerste wedstrijd om de „Oranje- Hotel-Beker" tegen 't Schaakgenoot schap „Amersfoort". Buiten de ver wachting werd de uitslag remise. De resultaten waren: T SchuytJ. Gorter 10: G. BakkenesC. -Sam son 01; Mr. J den TexL. do Regt 0—1; Mr. H. M. Fi,*uinA. van Dijk 1 J. SandbrinkH. de Leeuw 10: J. A. UdingJ K Zijt- veld 01; H. MeesterJ. Timmer 01; A. HuismanG. van Munster A. M PrinsH. van Noes- sel 1—0; G. H v. d BlerkA E v. Goor den Oosterlingh 10. Totaal uitslag 5—5. DAMCLUB ,J>E VARIANT* De uitslagen voor de onderling© competitie van de damclub „De Va riant" zijn: D. WaalJ van Gemert 11; J. W. OomsE. Veerman 11; J. WalstraC. van Es 11; H. KraaijJ. van Schie 11; G. Lief hebberG. van Brummelen 20; H. van DuinonH. Kooij 20; G. Col- letJ. van Gemert 20; J. Ken tin E. van Schaffelaar 20: D. Waal— J v. d. Broek 20: J. KregerR. Bout 0—2; H. ReehorstL. Vriens 0—2; H. Kooij—H. Kraaij 0—2. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL Een Soester ingezetene maakt© zich schuldig aan diefstal van een rijwiel, terwijl hij tevens vernieling^ pleegde bij de heer S aan de Heide-" weg. De man is In arrest gesteld. NOG STEEDS MUNITIE Nabij de Sintel Cokes Central© werd een mortiergranaat van zwaar kaliber gevonden, die te gevaarlek bleek voor vervoer. Men zal de gra naat ter plaatse onschadelijk maken. GEVONDEN VOORWERPEN Reisdeken, sjaal, bedrag van 4.50; schoevendraaier; hondenket- ting; regendekje; gummibal; beker tje. kindertasje; zakmes, konijn, paspoort, diverse handschoenen en wanten. Artillerieduel bij Dien Bien Phoe HANOI Het Franse opperbevel deelt mee, dat de batterijen van de Vietminh gisteravond gedurende twee uur de sleutelstellingen van Dien Bien Phoe beschoten hebben. Daarna werd nog slechts sporadisch gevuurd. De Fransen zijn inmiddels voortge gaan de bevoorradingslinies en de troepenconcentraties van de Viet minh van de lucht uit te bestoken. Volgens eert woordvoerder van het Franse leger wijst niets er op, dat een derde algemene aanval van de Vietminh op handen is. Republikein wint eerste „primary in Amerika CHICAGO. Joseph Meek heen de eerste „primary" (voorverkie zing) in Illinois gewonnen en is daarmee candldaat voor de Ameri kaanse Senaat met liet oog op de verkiezingen in November a.s. ge worden. Hij behaalde de overwinning op zeven mededingers. Meek staat ach ter het merendeel, doch niet achter alle opvattingen van president Eisenhower. Hij is tegen het zenden van Ame rikaanse soldaten naar Indo-China. Ook wenst hij de hulp aan het bui tenland verminderd te zien. Brilse Lagerhuis en Nieuive Testament LONDEN „De bezielde mannen, die het Nieuwe Testament hebben geschreven, deden dat in 181.000 woorden. Leden van het Britse par lement hebben 510.000 woorden ge bruikt in speeches over een enkel wetsontwerp, dat betrekking had op herstelwerkzaamheden aan hui zen". aldus de parlementaire secre taris van het ministerie van Open bare Werken. „Er is reeds zo veel over gespro ken, dat het mij moeilijk valt iets nieuws hierover te zeggen", zo deel de hij het Lagerhuis mee. Zonder verdere toevoeging legde hij toen het wetsontwerp in derde lezing aan het Lagerhuis voor. Ex-koning Leopold terug in Panama PANAMA. Koning Leopold van België is Maandag in Panama City teruggekeerd na het moei lijkste deel van de expeditie door het oerwoud waaraan hij heeft deelgenomen, te hebben volbracht Het doel van de expeditie is het terugvinden van de route naar de Stille Oceaan, welke vier eeuwen geleden door de ontdekkingsreizi- gex Balbao werd gevolgd. Een spijkerloze schoen, met soepel bovenleder. Ideaal voor gevoelige voeten. M 7 In dlvcrso kleuren. Uniek modosnuljc. In diverse kleuren Een geklede hcrenmolióro. Geh. genaaid dus spijkcrloos Sierlijke, luchtige flat voor voorjaar cn zomer. In passende tinton Prima kindcrsandaletjes. In diverse modellen en kleuren 20-23 24-26 6.75 27-30 8 75 31-35 10.75 WBSÊKÊBBÈBÊHÊBÊÊBÊÈ NIET TE E VEN AREN Filialen te Amersfoort: Langcstraat |Sa; Utrecht Steenweg 59 Vrcdcnburg 24; Zeist: Slotlaan 1 c.

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 11