STADSVENSTER Gouden medaille voor adj. O.O. M. Morpurgo Gestadige groei van BB te Amersfoort Vrouwen van Amicitia N.V.V.-ers in onthaald X Nederlands Kamerkoor zingt in Bergkerk l: Over t Net koos nieuw bestuur Universitair Nieuws J. Nabarro nam afscheid Nog 800 posten zijn vacant Woensdag 14 April 195) (Van een onzer verslaggevers). Het moet voor adjudant onderofficier M. Morpurgo. die in het verleden zo dikwijls jubilerende collega's heeft toegesproken, wel een buitengewoon aangename gewaarwording zün geweest gistermiddag een zo groot aantal superieuren, collega's en burgerambtenaren rond zich geschaard te zien in de onderofflcierscantine van het Depot Geneeskundige Troepen. De over grote belangstelling was een treffend bewjjs van medeleven met de onder scheiding die de lieer Morpurgo ten deel was gevallen. Het had Hare Majesteit de Koningin behaagd hem voor zijn 36 jaar trouwe dienst de gouden medaille toe te kennen. Veel uitingen van waardering voor persoon en werk Het was de Depot-commandant, de Luitenant-Kolonel W. A. M. Loo- mans, die in een tot de laatste plaats bezette cantine de plechtigheid ver richtte Na het lezen van de oor konde en het overhandigen van de gouden medaille sprak Overste Loo. mans de jubilaris toe. In korte trek ken schetste spreker de staat van dienst van de Adjudant, die in het voormalig K.N I.L. zijn carrière be gon. Zijn kwaliteiten als verpleger waren van dien aard. dat hij in en kele jaren tijds van soldaat-verple ger opklom tot hoofdverpleger van een der grootste hospitalen in Indo nesië. Voor zijn prachtige werk tij dens de Japanse bezetting werd hem na de oorlog de Verzetsster Oost- Azië 19421945 toegekend. Ook in zijn huidige, veelomvat tende functie van Adj. van Spec. Diensten is de heer Morpurgo een voorbeeld van trouwe plichtsbe trachting. een feit waarvoor de Overste hem zijn grote erkentelijk heid betuigde. Namens de Officie ren van het Depót bood spreker ten slotte een draagmedaille aan. de wens uitsprekend dat deze te allen tijde een herinnering aan deze dag mocht blijven. De (Sergeant-Majoor J. van Leeuwen was de tolk van de Onderofficeren, het bestuur van de O.O. Mess, waarvan de jubilaris commissaris is, en het Contactfonds. Na een inhoudsvolle speech, waarin duidelijk de waardering voor het niet altijd dankbare doch wel zeer belangrijke werk van de Adjudant naar voren kwam, bood S. M. A. van Leeuwen een boekwerk en een fraaie fruitschaal aan, terwijl mevr. Morpurgo bloemen werden overhan digd. Dat Adj. Morpurgo buiten zijn drukke werkkring ook nog tijd vindt om cultureel werk te verrich ten bleek uit de woorden die de Adj. K. J. Wortman namens de Ver eniging van Onderoff. ,,Ons Belang" sprak Voor zijn grote verdiensten als lid van de Raad van Ouderen en de Commissie tot morele Verheffing en Ontwikkeling werd hem het Ge denkboek van „Ons Belang" ter hand gesteld. Het militair- en bur gerpersoneel van de Verzorgings Groep, waarbij de jubilaris werk zaam is, uitte zijn erkentelijkheid in het schenken van een waardebon voor de aankoop van een boekwerk, hetgeen bij monde van de Adjudant C. Peet geschiedde. Mevrouw Morpurgo werd nogmaals met een ruiker bloemen bedacht. De heer G. J. J. Wilschut bracht namens het Hoofd van de Verzets Groep, de Majoor G. J. J. Teur- lings, die door bijzondere omstan digheden verhinderd was. diens ge lukwensen over. Tot besluit richtte de nestor van het O. Off.-korps, de Adj. G. Borgman, zich in een toe- spiaak tot de jubilerende collega. Deels ernstig, deels in bijzonder geestige trant riep Adj. Borgman herinneringen wakker uit de tijd in Indonesië en de periode toen Adj. Morpurgo bij de Geneesk Troepen werd geplaatst. Het begin was moei lijk. doch de terughoudendheid die destijds bij de KNIL-mensen en die van de K L. bestond, heeft allangs plaats gemaakt voor een warme vriendschap. Men heeft Adj. Mor purgo leren kennen als een plichts getrouw iemand, die prettig en tact vol optreedt, die altijd voor ieder een klaar staat, begrip toont voor de moeilijkheden van anderen en daar om een zeer gezien en gewaardeerd collega is. die men nog lang in het midden hoopt te hebben. Adjudant Morpurgo. getroffen en zeer onder de indruk van zoveel vriendelijke woorden en huldeblijken, dankte tenslotte allen die hem deze onver getelijke dag bezorgd hadden Onder de aanwezigen merkten wij op de Commandant Regiment Ge neeskundige Troepen en Overste J. Th. Noot, die de Adjudant persoon lijk complimenteerde. Gisteravond vergaderde de Amers- foortse tafeltennisclub „Over 't Net" op de pretzolder van de Phoe nix. Het gehele bestuur was n.l. afeetreden en daarom waren de leden bijeengeroepen om te beslis sen, wat er zou moeten gebeuren Over 't Net heeft n.l. een moeilijke periode meegemaakt, waarvan o.a. de slechte resultaten in de compe titie het gevolg zijn geweest. Maar gisteravond zijn alle inwen dige moeilijkheden opgelost en het nieuwe bestuur, bestaande uit vijf in plaats van uit negen personen, zal al in de zomermaanden activi teiten ontplooien om als straks de competitie begint, goed beslagen ten ijs te komen. Diverse plannen wer den naar voren gebracht om weer een opleving en verbetering der prestaties te bereiken. Het nieuw gekozen bestuur ziet er als volgt uit: voorzitter G. Smit; secretaris A. C. Sneep; penningmeesteresse mevr. C. Rekke; wedstrijdleidster mevr. D. Inklaar; commissaris van materiaal A. G. v. d. Brink. Ook werd een Keuze-technische com missie benoemd, die zich ook zal bezig houden met jeugdtraining. Gekozen werden de heren P. Wap en J. Lambrechts. Besloten werd ook met zes teams deel te nemen aan de nederlaagwedstrijden van Velox te Utrecht. Conferentie gewijd aan ondogmatische religie Onder voorzitterschap van prof dr C. J. Bleeker zal in de Interna tionale School voor Wijsbegeerte in Amersfoort van 27 tot en met 29 Mei een studieconferentie worden gehouden over het thema „Ondog matische religie". Sprekers zullen zijn prof. dr C. J. Bleeker over „Het modernisme als universeel verschijnsel", dr A de Wilde over „Onze opdracht", de heer H. Ogilvie over „Vrijheid en gezag in de religie", prof. dr J. Clay over „Zekerheid en onzekerheid in het geloof", drs. H. Redeker over „Vermeuwinng der religie" en dr P. Smits over „Mondige religie". Noteert U even GRAND THEATER (tel. 46321. Van Vrij dag tot en met Woensdag „The Glenn Miller Story", toegang elke leeftijd. In de Donderdag-cyclus „Madame Bovary". Aanvangstijden: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER (tel. 6572). Van Vrijdag tot cn met Woensdag „Ik beken" (I confess). Toegang 18 jaar. {In de evenementen-serie (Donderdag) .El len" Toegang 18 jaar. Aanvangstijden- 2.30. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Dins dag tot en met Donderdag „Café „De rode engel". Toegang 18 jaar. Aanvangstijden: 2.30, 6 45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK: Burg. Grothestraat 38. tel. 2790. Van 9 t.m. 14 April „So lange du da bist". Toe gang 14 jaar. Aanv.: Vr. 8 uur, Za. 2.30, 6.45 en 9 uur. Zo. 2 00. 4.15, 6.45 en 9 uur. Overige dagen: 2.30 en 8 uur. In de Donderdag-cyclus 9 April ..Philadelphia story". Toegang 14 jaar. Aanv.: 2.30, 6.45 en 9 uur TENTOONSTELLINGEN 'T OUDE WEVERSHUYS - Tentoon stelling werken van Slerk Schröder. Op werkdagen geopend, behalve Maandag van 105 uur Op Woens dagavond bovendien van 79 vur en Zondag van 2—5 uur. A.G. HUIS Expositie werken Dick Ket uit Nederlandse musea Dage lijks geopend van 10 tot 17 uur Op Zon- en feestdagen van 14 tot 17 uur INSTELLINGEN DIERENPARK AMERSFOORT: Park en speeltuin dogeltlks geopend van 0 uur tot zonsondergang OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK HoofdgeDuuw MuurhulzcD 9 .Uitlening: Iedere werkdag van 25 u.: bovendien op Donderdagmorgen v 10—12 uur en op Dinsdag- Woens dag- en Vrijdagavonden van 7—9 u Zaal: Iedere werkdag vaD 10—12 30 en V8D 25 uur: bovendleD op Dins dag-, Woensdag, en Vrtldagavon- den van 7—10 uur Jeugdbibliotheek: Iedere Woensdag-en Zaterdagmiddag van 2 301.30 uur FlUaal Noordewierwcg 271 Uitlening: Iedere Dinsdag- en Vrtldag- avond van 7—8 uur. R.K OPENBARE LEESZAAL: Wtjer- straat 2 Geopend van 10—13 en van 14.3016 45 Maandag- en Vrijdag avond van 10—21 uur Uitlening van 11—12.30 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheken: Keijzer. Langestraat 9 tel. "6307; Kraan. Noordewierweg 89. tel 4893. (Van een onzer verslaggevers) Vrouwen van leden aangesloten bij het NW hebben gisteravond in „Amicitia" volop genoten van een vrolijk kleinkunstprogramma ge bracht door Het Nederlands Caba ret-ensemble van Frans Nienhuys. De avond werd geopend door de heer E. Veenvliet, die vervolgens het woord gaf aan de landelijk NVV-propagandiste mevrouw Mot. Zij hield een kernachtige toespraak en wekte de vrouwen op hun man nen tot steun te zijn voor het zo belangrijke vakbondswerk. De man nen voelen zich sterker, indien dj zich geschraagd weten in geestelij ke en morele zin door hun vrou wen. Dit alles komt uiteindelijk het gezin weer ten goede, aldus me vrouw Mot. Frans Nienhuys is nog altijd de gezellige conferencier van weleer en ook Elly Rexon. de radiozange res. boeide de aanwezigen door haar gevoelvolle en populaire liedjes. Ger Clements tekende vrolijke ca- ricaturen terwijl Henny Kesseler haar muzikale gaven ten toon spreidde aan de vleugel. Zij mocht een langdurige ovatie in ontvangst nemen na de door haar gespeelde tweede Hongaarse Rhapsodie van Franz Liszt. Voor de pauze kwam Nienhuys Burgerlijke Stand Van 13 April 1954 Geboren: Maria Frcderika. d. v. J. Lambrechts en E. J. Deljs; Leo. z v. H. G. Hagelen en A. Kuit: Gerarda Maria. d. v W. A. v d. Berg cn A. Kraak; Alijda Wilhelmina, d. v. W. A v d. Berg en A. Kraak. OverledenHendrieus Theodorus Aloy- sius Rcvenberg. 73 jr. gch. m. M A. Passon. Contactavond van Nieuwe koers Voor de tweede maal hielden le den van Nieuwe Koers uit So°st Baarn en Amersfoort gezamenlijk een geslaagde contactavond, ditmaal in het gezellige zaaltje van de Amersfoortse Nieuwe Koersers. Een hersengymnastiek tussen Soest Baarn en Amersfoort werd door de gasten met de hakken over de sloot gewonnen. De heer Polak sprak een kort opwekkend woord in verband met de komende verkiezingen. Na een kopje thee fungeerde de heer Polak als spreker van een politiek forum, dat was samengesteld uit leden van de diverse afdelingen Twee bestuursleden van de P.v.d.A. afdeling Amersfoort toonden hun belangstelling voor deze bijeenkomst t.w. de heren W. Huslage en C. Letschert. De Amersfoortse Nieuwe Koersvoorzitter, de heer Thijs van Hasselt, sprak de wens uit dat vele van dergelijke gezamenlijk geor ganiseerde avonden zouden mogen volgen. Gepromoveerd tot doctor ln de genees kunde aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, op Dinsdag 13 April J. C. Ga- thier, geboren te Utrecht, op proefschrift getiteld: „Het normocalcaemische tetanie- syndroom". Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, op Dinsdag 13 April, J. Verhoeve, geboren te Maastricht, op proefschrift ge titeld: „Het nieuwe binncnvaartrecht". (Wet van 24 Juni 1939. Stbl. 201). 2481. Rob gaat op het terras zitten en neemt een krant in zijn handen, maar probeert ondertus sen het gesprek te volgen tussen Patseras en de schipper van de „Lola". Hij weet niet, dat die schipper de oude Rocas is, die nu zijn snor heeft laten staan om niet direct herkend te worden. Rob vangt flarden van het ge sprek op en hoort, dat de „Lola" naar een haven moet. ongeveer zestig mijl zuidelijk, Rio Roja. Maar dan valt opeens de naarn „Maria das Flores" en Rob spitst zijn oren Naast hem gaan juist twee men sen weg en door het schuiven van de stoelen kan hij het gesprek niet i zo goed meer volgen. Wat zegt die oude schip per nu? „De Lola is niet zo vlug als de Maria das Flores hoort hij nu duidelijk zeggen Zou dat betekenen, dat de schoener, die hij zoekt, ook I DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB naar Rio Roja is gedirigeerd? Wanneer de twee die daar gemeerd ligt. Rob besluit die twee 1q pannen even later opstaan, afrekenen en weg de gaten te houden, want er moet toch enig ver- slenteren, volgt Rob hen op korte afstand Zij band zijn tussen de „Lola" en de schoener „Mani gaan naar de haven, waar zij in een sloep stappen, 1 das Flores", dat is wel duidelijk. „Ellen" Donderdag in City-theater Een man in een trein, die kennis maakt met een jong, aantrekkelijk meisje, een dokter, die hem waar schuwt voor zijn geestelijke inzin kingen, een architect, die steeds weer blijken van versufdheid toont, een joviale schoonvader, die een ge weldig fortuin het zijne kan noe mentussen deze figuren en nog enkele andere hangt het geheim van een leven. Dit geheim wordt ook de bioscoopbezoeker onthuld, maar voor het zover is. ontwikkelt zich een thriller van formaat, waar in Robert Young en Betsy Drake de hoofdrollen vervullen. In „Ellen" kan veel worden be wonderd, niet in het minst het spel van de twee voornaamste figuren. Opgenomen aan de kusten van de oceaan was er voor de cameraman alle gelegenheid om ons fraaie beel den voor ogen te toveren, hetgeen dan ook niet werd nagelaten. Ge heel opgenomen in de sfeer van deze film is de muziek, waarvoor meer dan honderd jaar geleden Tsjaikofski de thema's schreef. Deze film draait in de Donder dagvoorstellingen van het City-thea ter. nog een keer terug met een aardige voordracht, een liedje en een praat je terwijl het tweede gedeelte van de avond gevuld werd met een al lergenoeglijkste verjaardagsvisite bij Elly Rexon. Zelfs Miep OlffVan Boven kwam de jarige Elly nog even de hand drukken en demonstreerde tijdens de visite en passant een leuk schor tje. een kraagje en de goede pas vorm van een rok. Het behoeft geen betoog dat de aanwezigen met grote aandacht en fluisterend commen taar het half uurtje „met naald en schaar" volgden. Elly Rexon en Henny Kesseler fungeerden als mannequin. Miep Olff—van Boven mocht zich zoals deze avond dui delijk bleek, ook ais. toneliste-mo- deontwerpster in grote populariteit verheugen. Het was echt een programa „spe ciaal voor U. mevrouw" zoals de titel, van hetgeen Frans Nienhuys en zijn ensemble voor het voetlicht brachten, vermeldde. Een van de meest populaire le den van schaakgenootschap „Amers foort". de heer J Nabarro. zal eerstdaags naar Israël vertrekken en zich daar vestigen bij zijn drie kin deren, die zich in dat land een be staan hebben opgebouwd. Op de laatste clubavond verscheen de heer Nabarro voor het eerst weer na een langdurig ziekteproces maar pijnlijk deed het bestuur en leden aan toen de mededeling van zqn vertrek kwam. De heer A. Huisman bracht in herinnering hoe in 1938 de schaak- loopbaan van Nabarro begon, toen hij aan twaalf leden van het toen malige ASVA schaaklessen gaf. w.o. ook Nabarro. Spreker wenste het scheidende lid een rustig en vreedzaam bestaan in het nieuwe vaderland toe. Rijkskantoren zijn Zaterdag dicht DEN HAAG. De departemen ten en ri[}kskantoren zullen, voorzo ver de dienst het toelaat, op Za terdag voor Pasen en de Zaterdag na Koninginned: g gesloten zijn. De ze arbeidstijd zal worden ingehaald. LEERDAM. Het vijfjarig zoon tje van de fam. V. te Leerdam is Dinsdag in een achter de ouder lijke woning lopende sloot ge raakt en verdronken. Audiëntie President Naguibvan Egypte is in -overre in hof] hersteld, dai hij vice- premier Nasser kon ontvangenen een aantal foto grafen om de ferme handdruk, die genoemde twee staatslieden wissel den vast te leggen Opdat de we reld aanschouwe. dat het tussen die twee toch heus koek en ei is Uit de berichten, welke in de laatste tijd regelmatig ook in ons blad verschenen, viel af te leiden, dat er in de B.B. te Amers foort voortgang zit. Nadat de aantallen blokplocgleden in ver schillende wjjken aanmerkelijk gestegen waren, en verscheiden blokken zelfs geheel „volgeboekt" raakten, werd overgegaan tot de definitieve functieverdeling in de blokploegen. De blokploeg- leden, die tevoren volstaan hadden met een bereidverklaring om nemen aan de B.B., tekenden nu de vrijwillige verbintenis-acte. Deze verbintenis geldt voor twee jaar. en wordt daarna stilzwijgend gecontinueerd, tenzij een der partijen verbreking wenst. Zo lang de verbin tenis van kracht is. heeft de B.B.-er uiteraard zijn plichten en zijn rech ten. Hij dient de voorgeschreven cur sussen te volgen en oefeningen bij te wonen. Hij zal bij ongeval en derge lijke profiteren van de sociale voor zieningen. welke voor B.B.-ers ge troffen zijn. Onder bepaalde omstandigheden is verbreking van de verbintenis ook binnen de twee jaar mogelijk. Hier toe moet uiteraard niet lichtvaardig overgegaan worden: het gaat daar voor om veel te ernstige en belang rijke zaken. Na de tekening der verbintenis- acten werden de blokploegleden ge kleed in donkerblauwe overall of ja pon en pet of baret. Op de schou ders worden epauletten gedragen, waarvan de kleur aanduidt wat voor functie bekleed wordt. Blauwe epauletten voor de blok hoofden, grijze voor de melders of ordonnansen. Rood is de aangewezen kleur voor de brandwachten, en groen, de kleur der hoop. voor de EHBO-ers, terwijl tenslotte de red ders geel dragen. Reeds vond op 23 Maart j.l. de in stallatie in de Markthal door de bur gemeester plaats van 10 van de 11 blokploegen van Wijk IV (Wijk- hoofd de heer J. Hanhart) en 6 van de 9 blokploegen van Wijk III (Wijk- hoofd de heer J. J. M. Hovius). Op Woensdag 28 April zal de bur gemeester 7 blokploegen installeren, en wel van Wijk I, terwijl kort daar na de installatie van eveneens 7 blokploegen van Wijk II. het Cen trum, verwacht kan worden. Deze gang van zaken weerspiegelt zich natuurlijk ook in de cijfers be treffende de bezetting. Het plaatse lijke B.B -kantoor houdt de hierop betrekking hebbende gegevens regel matig bij. Van eind September 1953 af is de gang van zaken als volgt: 30- 9-"53 geworven 855 of 38% 30-11-'53 geworven 1136 of 50% 31- l-'54 geworven 1220 of 53% 31- 3-'54 geworven 1440 of 63% Er is op het ogenblik nog behoefte aan BB-brandwachten voor de Dienst Brandweer: er zijn nog chauf feurs, dragers en andere nodig voor de Geneeskundige Dienst. Onder de 800 nog te bezetten posten zijn plaat sen voor alle soorten inwoners van onze stad, die bereid zijn zich in te zetten voor enigerlei taak van bur gerzin en naastenliefde. Momenteel bedraagt het aantal vrouwelijke BB-ers 19% van de ver worven 1440 personen. Er is ook nodig een flinke toename van het aantal cursussen. Het is te wensen dat de Ned, Ver. EHBO er spoedig in slaagt om de voorgeno men cursussen voor de Wijken III cn IV daadwerkelijk te beginnen, en dat ook andere cursussen spoedig kun nen starten. Voor Wijk I werd per ultimo April een brandweercursus afgesproken. WOUDENBERG Middenstandsbeurs De tweede streekbeurs F A.- G. R OD E. «fabrikanten, gros siers, detaillisten), welke de Mid denstandsvereniging te Wouder berg organiseert op 20, 21 en 22 Me a s. in de nieuwe ïuime hal van di heer J Appeldoorn zal zeker eec bijzonder attractieve beurs worden gezien de belangstelling van fabri kanten en plaatselijke middenstan ders. Uit de reeds ingekomen in schrijvingen blijkt, dat er op enigs zeer interessante stands gerekenc mag worden. Ook de jeugd van 10 tot 14 jaat wordt een a ardige attractie geoo- den. De ontvangst n.l. een negen- delige bouwplaat, waaruit een ge heel dorp kan worden opgebouwd. De drie inzenders van de mooiste dorpen ontvangen een prijs. Boven dien worden deze drie inzendingen op de beurs tentoongesteld. Gezie: de grote belangstelling en de activi teit van het bestuur belooft dezi beurs wederom een groot evene- men in Woudenberg te worden. SOESTERBERG Kinderen speelden weer met vuur De brandweer werd gisteren ge alarmeerd voor een brand, die woed de op het terrein, gelegen achter het benzinepompstation aan de Amers- foortsestraat. Er ging ongeveer 750 m2 heide verloren. De brand was weer veroorzaakt door kinderen, die met lucifers speelden, hetgeen zich nu al tweemaal binnen een week heeft voorgedaan. MEDISCHE DIENST Dokter Splinter. Amersfoortse- straat 3, Soesterberg, zal op de beide Paasdagen voor de buurtschappen Soesterberg. Huis ter Heide en Den Dolder de artsendienst waarnemen. PREDIKBEURTEN SOESTERBERG. Ned. Herv Kerk. Goede Vrijdag. 19 uur ds W. K. Kansil, viering H.A. Zondag 18 en Maandag 19 April, 10 uur, ds W. K. Kansil. HUIS TER HEIDE. Goede Vrij dag, 19 uur. ds W. H. Poot, viering H Avondmaal. Zondag 18 April, 10.30 uur ds W. H. Poot, 19 uur, ds W. H. Poot. met medewerking van het Zeister Kerk koor. DEN DOLDER. Goede Vrijdag. 19 uur, ds O. E. v. d. Brug, viering H. Avondmaal. Zondag 18 April, 10 uur. ds O. v. d. Brug. met medew. Kerkkoor. Maandag 19 April, 10 uur ds. O. E. v. d. Brug. In samenwerking met het Comité „Kerk en Wereld" organiseert de Amersfoortse Gemeenschap een laatste concert in dit seizoen op Woensdag 21 April a.s. met „Het Nederlands Kamerkoor" o.l.v. Felix dc Nobel. Dit concert zal gegeven worden ln de Bergkerk aan de Prins Frederiklaan. Dit kleine uitgelezen ensemble, bestaande uit 17 beroeps-zangeres sen cn -zangers, werd in 1937 op gericht en staat sindsdien onder leiding van Felix de Nobel, Aan vankelijk trad het slechts voor de microfoon op, doch weldra ver scheen, en verschijnt het thans nog. met groot succes in binnen- en buitenlandse concertzalen, In de loop 'er jaren heeft het zich voornamelijk toegelegd op de beoefening van de a capcllazang. Het doel van „Het Nederlands Ka merkoor" is deze vocale kunst thans weer te laten bloeien Verschillende buitenlandse componisten hebben dan ook werken aan dit koor opge dragen o.a. Frank Martin. Alexan der Fransman en Francis Poulenc Het uitgebreide repertoire bevat echter ook werken met orkest en pianobegeleiding, alsmede Volkslie deren in verschillende talen be werkt, door Felix de Nobel. KJop Buurman D UURMAN beneden. U ■D weet wel. die van dat tuintje heeft zich door bottende knoppen, vogelge- kweel en zon-geflonker la ten verleiden de spa weer in de (stoere) hand te ne men Hel tuintje werd he lemaal omgespit en vervol gens bezaaid met graszaad. Nu bleek dat mussen grote liefhebbers van dat zaad zijn, en dus was het er een getjilp en gesmul van be lang. tot buumian. die zich achter de balcondeuren had staan verbijten, naar bui ten snelde met lange witte repen van een laken, of misschien van 'n overhemd, die witte slierten werden aan in de grond gesloken stokjes gebonden in de hoop. dat het gefladder de gulzige mussen op 'n af stand zou houden Och, grotestadsmussen zijn heel wat gewend, ze hipten ge woon om de stroken heen. Maar buurman, die 's avonds in de schemer een erbar melijk jankende kat uit zijn lustoord wilde verjagen en daartoe de tain in galop peerde. raakte natuurlijk met zijn voeten verivard in stroken en slokjesHet was een hele plof. en hij maak te bovendien 'n grappig zuchtgeluidje toen hij neer kwam. want hij viel plat op zijn maag. Zijn vrouw en kroost zul len voor de komende zomer wel weer roor het werk in de tuin opdraaien Techniek I U kent de voorspelling medici, dat de mens, door het vergemakkelijken van talrijke levensfuncties op den duur een geheel andere lichaamsbouw zal krijgen? Door het eten van bijna tot puree gekookt voedsel zul len onze tanden in een verre toekomst geen bestaansreden meer hebben volgens de wetten der natuur, zeggen de geleerden Misschien tref fen onze benen op de lange afstand het zelfde lot, om dat we ons steeds meer „kunstmatig" voortbewegen per fiets, auto, tram. bus. trein en de gezonde, spier- ontwikkelende wandeling in onbruik raakt. Wie zal het zeggen? Een heer in Bilthoven vreesde deze represaille maatregelen van de natuur niet. Iedere lichaamsbewe ging die door de techniek kon worden overgenomen heeft hij uitgeschakeld. Hij liet zich een huis bouwen dat zelfs voor de atoom- eeuw buitensporig vooruit strevend in elkaar getim merd is. Luistert u maar. Deze man had bijzonder rationele denkbeelden. Per dag, zo becijferde hy, open en sluit ik minstens veertig deuren. Als ik mijn auto in de garage rijdt moet ik eerst allerlei omslachtige bewe gingen maken: autodeur openen bij het uitstappen, naar garage lopen en gara ge-deur openen. Vervolgens terug lopen naar mijn wa gen. portieren sluiten, wagen de garage binnenrijden por tier openen kortom deur open, deur-dicht: tientallen bewegingen die ik met be hulp van wat drempels in de grond en electrische stroom aan buiten-mense lijke energie kan toevertrou wen. Een architect realiseerde de Jules Verne-achtige vin dingen in een fraai land huis, voorzien van alle com fort. Aan hot eind van de oprijlaan, vóór de garage werden drempels in de grond gelegd. Zodra de voorwielen van de wagen daar met volle gewicht op drukten, maakte de drempel contact en spleten de deuren van de auto-box alsof de automobilist het „Sesam open u" in een moderne versie in vervulling had la ten gaan. Met de huisdeur en de deuren van de woonkamers ging het precies zo. Bij het betreden van een drempel draaiden de deuren myste rieus in de scharnieren. „Een wonder van tech niek", riepen de bezoekers bewonderend uit. hoewel ze er in het begin moeilijk aan konden wennen óver de sluitdrempel te stappen als er nog meer mensen achter hij binnenkwamen, 't Staat zo onvriendelijk als men de deur voor een andermans neus dicht gooit Alles ging goed De bewo ners van het huis hadden bij het lopen precies de juiste afstand in hun passen gevonden om deuren open en dicht te laten gaan. zon der er een vinger naar uit te steken De kennissen be gonnen oo kal met vaste pas de drempels te overschrij den toen de techniek op een dag haar eigen betrek kelijkheid bewees. De stroom viel uit. De electronen waren in staking gegaan. Het gezin in het Jules Verne-pand zst in de eigen woning opgesloten. Gelukkig werkten de ramen niet met drempel-systemen, waardoor het contact met de buitenwereld via de ven sters mogelijk bleef zolang de stroom was uitgevallen. Dit verhaal is met fictief Het landhuis staat in het schone vile-dorp aan Utrechtse boorden. Alleen geeft Vensterkijker u het adres niet, want u zoudt al lemaal tegelijk gaan kijken en de drempels kunnen niet tegen overbelasting. „Dan kan de stroom weer uitval len", heeft de electro-tech- nicus de eigenaar verzekerd. I si lD even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. J Schoolbrandweer Omdat het toch haast Paasvacantie was. gingen gistermiddag de leerlingen van de klasse 6b van de Amersfoortse Schoolvereni ging onder leiding van hun onderwijzer een fietstocht maken naar Soestduinen. Het was een aardige tocht, waar ieder van genoot. Maar een locomotief zorgde er voor, dat het een avontuur werd. waarover nog" lang zal worden gesproken. Die locomotief had namelijk een vonk uitgeblazen precies in de droge hei van de berm. je flink opgejaagd, snel Gevolg: een bermbrand die door een geestdriftig wind je flink opgejaagd, snel naar het daarachter gelegen be boste terrein kroop. Over een kleine honderd meter stond de zaak al in de brand, toen de scholieren met hun wakkere onderwij zer aan kwamen rijden. Di rect werden de jongelui van de fietsen gecommandeerd en ieder greep een stok. een tak, of wat hij maar grijpen kon, om het vuur neer te slaan. En daar hadden de vlam men natuurlijk niet van te rug. De brand werd geblust; een stuk natuurschoon bleef dank zij het kordate ingrij pen van de A.S.V.-ers be houden. We zouden haast zeggen: laat de schooljeugd wat meer gaan fietsen... EMMABLOEM-COLLECTE Woensdag en Donderdag 21 en 22 April a.s. wordt in Woudenberg de Emmabloemcollecte gehouden. Zo-];*, als men weet, is de opbrengst daar van bestemd voor de t.b.c. bestrij ding, waaraan ook ons Groene Kruis deelneemt. Gaarne bevelen we deze collecte aan. vooral ook, omdat de opbrengst geheel ten goe de komt aan ons Groene Kruis. EIERMARKT WOUDENBERG. Aangevoerd 95000 eieren. Prijs f 11.40 tot f 12.75 per 100 stuks. Handel eerst traag, later vlot. LEUSDEN Stichting Jeugdherberg vergaderde Onder voorzitterschap van de heer P. A. Grootcndorst. kwam het be stuur van de stichting Jeugdbelang Leusden, Maandagavond j 1. in der de jaarvergadering bijeen. Behalve het bestuur, waren ook de leden van de Raad van Toezicht. te weten burgemeester M. J. E. Kwint en ds P. Hofstede - ter vergadering aan wezig In zijn openingswoord maakte de voorzitter gewag van het intensieve gebruik van het jeugdgebouw in het afgelopen jaar. Om een reserve te vormen voor onvoorziene kosten en onderhoud van het gebouw moes ten de huren met ingang van 1 Januari j.l. belangrijk verhoogd worden. Ook bracht spreker dank aan B. en W. van Leusden voor dc vei-kregen subsidie en aan de N.V. „Den Treek" voor de ontvangen bijdragen. Mevr Frens las als secretaresse de notulen en gaf een uitvoerig jaaroverzicht, terwijl de penning meesteresse, jonkvr. dr C. M. de Beaufort, meldde, dat de rekening met een klein batig saldo sloot. Het aftredende bestuurslid, mevr. Frens. die zitting heeft in het be stuur als vertegenwoordigster van de N.V. „Den Treek', werd opnieuw benoemd. Tot slot van deze vergadering werden van de obligatielening uit geloot de nummers 9 en 25 van elk groot 100,— en de nummers 18 en 42 elk groot 50, Lijdenszangdienst In de Ned. Hervormde kerk te Leusden werd Dinsdagavond j.l. onder leiding van haar predikant, ds P. Hofstede, een lijdenszang dienst gehouden waaraan medewer king werd verleend door de Chr. Gemengde Zangvereniging „Kunst Veredelt" onder leiding van haar directeur de heer L. O. Rooke uit Amersfoort. Mej. Ria Holtman. lid van „Kunst Veredelt', trad hierbij als sopraan op. aan het orgel be geleid door de heer Rooke Na opening door ds Hofstede werd afwisselend voor een vrij groot aan dachtig gehoor, de samenzang als koorzang beoefend in een aantal liederen geheel ingesteld op het lij den en de opstanding van Gods Zoon. SLUITING SECRETARIE Ingezetenen der gemeente Leusden worden er op gewezen dat het secreta rie dezer gemeente te Hamersveld op Zaterdag 17 April gesloten is. Alleen voor dringende aangelegenheden (bur gerlijke stand enz kan men des mor gens om 9.00 uur terecht. HAMERSVELD Wit-Gele kruis Uit het jaarverslag van het Wit- Gele Kruis, afdeling Hamersveld, ontlenen wij dat het ledental per 1 Januari 1954 220 gezinnen telt, omvattende ruim 1200 personen. De werkzaamheden van de wijkzuster breiden zich regelmatig uit. Zo werden in 1953 onder meer aan 184 gezinnen 2210 huisbezoeken ge bracht. met daarnaast aan 36 zui gelingen 211 bezoeken. Aan het wijkgebouw te Hamers veld werden 1200 bezoeken gebracht terwijl uit het magazijn aan ver- plegingsartikelen aan 96 gezinnen in totaal 169 artikelen werden uit geleend. Alle andere afdelingen, zo als het consultatiebureau voor zui gelingen en de kraamverpleging, hadden druk werk. De algemene werkzaamheden zijn geweldig uitgebreid door de jJ. September in werking getreden schoolartsendienst in deze gemeen te. Jammer dat hieraan de tand- verzorging nog ontbreekt. Ook is er in het afgelopen jaar onder leiding van de wijkverpleeg ster een moedercursus gehouden, waaraan 39 cursisten deelnamen.

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 2