Autodief, na n razende jacht, tot overgave gedwongen KING SIZE r Parijs accoord met overleg over Aziatisch pact VEROVERT OOK NEDERLAND! RAI vindt Bovag-sancties tegen de ANWB onjuist f Voorts.. Afscheid Hele Groninger politiecorps tegen één man in actie Paaslading Dulles terug naar Amerika m Peking-China „uitgenodigde mogendheid" jiiderdag 15 April 1954 en (Van onze correspondent). EMMEN. Op 27 Maart stal de 37-jarige H. van O. in Amsterdam een zo goed als nieuwe Opel Record 1953. waarmee hy met zijn schoonvader op stap ging. Twee dagen later ontdekte de eigenaar zün wagen in Laren. Van O. wist zich uit de voeten te maken, maar zijn schoonvader werd door de politie ingerekend, en de gestolen wagen in beslag genomen. Daar de schoonvader met de diefstal niets uitslaande had, kwam hij na twee dagen weer op vrije voeten. De politie verzocht via de telex de dader aan te houden, maar deze was inmiddels naar Utrecht ver trokken. waar hij op 5 April -n ga rage „Jongerius" een grote Ford stal. Van O. ging met deze wagen naar een garage in Zutphen, waar hij het nummer L 50419 veranderde in G 5041. Vervolgens toerde hij naar Twente. Vrijdagavond stopte hij in Nieuw Weerdinge bij garage Boer om benzine te tanken. Van O. betaalde mevrouw Boer met een girocheque groot J 9.54. ten name van garage G. E Everts in Zutphen. Mevr. B. had echter ook het num mer van de wagen, G 5041, geno teerd Toen de heer B. thuis kwam. begreep hij dat zijn vrouw was beetgenomen; hij waarschuwde on middellijk de recherche Zaterdagmiddag tankte Van O bij garage Beugeling in Emmen, waar ij ook een girobiljet afgaf, terwijl hij bij kapper Oosting waar hij 2ich had laten scheren en knippen ook met een giro-cheque betaal de. Zondag tankte hij bij garage Ha- zeborg in Emmer Compascuum. Ook daar betaalde hij met een post cheque Woensdagmorgen bemerkte een agent op de weg Klazinaveen— Nieuw Dordrecht de auto. Hij waar schuwde onmiddellijk de politie in Emmen. die direct met alle beschik bare materieel er op uittrok om de wagen op te vangen. Op de Odoornerweg waar een OPPENHEIMER Wetenschap in gevaar HET geval van de Amerikaanse atoomgeleerde prof. Oppenhei- mer. die door de regering voorlopig op non-actief is gesteld omdat men aan zijn politieke betrouwbaarheid twijfelt, heeft in de wetenschappe lijke wereld grote onrust doen ont staan. Oppenheimer, aan wie Ame rika voor ern zeer groot gedeelte de ontwikkeling van de atoombom dankt, heeft toegegeven, vroeger linkse sympathieën te hebben gehad, vooral ten tijde van de Spaanse bur geroorlog zoals vele verontruste intellectuelen in die tijd maar hij ontkent ooit de totalitaire commu nistische ideologie te hebben aan vaard. Zonder vooruit te lopen op t onderzoek dat thans wordt ingesteld, lijkt dat inderdaad nauwelijks aan te nemen van een man, die de Ver enigde Staten een grote voorsprong heeft gegeven op het terrein van de toegeoaste kernsplitsing. De [s rol die de weten- A schap in de veilig- In het I heid van Amerika zoeklicht I en daarmee van de zoekucnt I hele westelijke wereld speelt, is de -laatste jaren steeds groter geworden. De regering mag dan ook eisen, dat de geleerden, die deze veiligheid wordt toevertrouwd, betrouwbaar zijn. Met het atoomver- raad van Klaus Fuchs heeft het Wes ten leergeld betaald. Maar die eisen mogen niet zover gaan dat er een sfeer van wantrouwen en verdacht making ontstaat, die het de geleer den moeilijk maakt onbevangen hun werk te verrichten Zulk een sfeer is dodelijk voor wetenschappelijk werk In het Amerikaanse Bulletin voor Atoomgeleerden heeft prof Weiss- kopf gewaarschuwd, dat er stepds minder met-Amerikaanse geleerden visa aanvragen voor de Ver. Staten De reden is. dat deze wetenschaps mensen kans lopen blootgesteld te worden aan een bijna onwaardig on derzoek naar hun vroegere verbin dingen met suspecte organisaties, ook i officiële verkeerstelling plaats vond bleek nummer G 5041 te zijn genoteerd. De wagen reed in Noordelijke richting. Een agent spoedde zich per motor naar het politiebureau, waar na alle omliggende politieposten werden gewaarschuwd. Wéér cheques Uit Groningen vertrokken twee koppels politie-motoren. de Emmer politie bleef de autodief achtervol gen. Deze bleek in Gieten te hebben getankt bij garage Vlieghuis. Hij be taalde met een cheque. De achter- volging werd voortgezet in de rich ting Wildervank. In Westerbroek alarmeerde men per mobilofoon van de surveillance wagen de gehele gewestelijke rijks politie. De autodief bleek in de richting Helpman te zijn verdwenen. Op de weg GroningenHaren ont dekte de politie-motordienst de wa gen. Er volgde toen een wilde jacht. Met een snelheid van honderd kilo meter ging het door Haren. In Ha render Molen wist men Van O. met een revolver tot stilstand te dwin gen en werd hij ingerekend. Zijn buiten Limburg ook bezwaren tegen de Zondagswet? DEN HAAG. Het Tweede Ka- merlid de heer Burger heeft de mi nisters van Binnenlandse Zaken en Justitie gevraagd of er zal worden nagegaan of de Zondagswet ook bui ten Limburg op bezwaren van folk loristische of godsdienstige aard stuit. Voorts vraagt de heer Burger of men mag aannemen, dat de voorge stelde maatregelen voor Limburg in zake verlichting van de Zondagswet van algemene aard zullen zijn, gel dend voor heel het land. Een doos vol ééndapskuikens, dat was een van de vrachten, die de KLM Woensdag te vervoeren kreeg op haar Inn naar Madrid. Ground- hostess Weitzel kon het niet nala ten de donzige lading even door haar handen te laten paan Indonesische arrestaties Nader onderzoek in drie zaken DJAKARTA De namen van de gearresteerde Nederlanders, die de Indonesische staatspolitie voor ver der onderzoek heeft overgedragen aan het parket, zijn; de heer E. I. M Versteegh, de 35-jarige admini strateur van de onderneming Bad- janegara de heer I. A. M. Schmut- zer, de 30-jarige gedelegeerde com missaris en waarnemend directeur van deze onderneming en de 42-ja- rige planter op deze onderneming, de heer J. Caton alias Mohammad Mahfudin. Alle drie zijn op 22 Januari j.l. aan gehouden. Poging tot moord op vrouw - vonnis 8 jaar BREDA. De Bredase rechtbank heeft Dinsdag de chauffeur B. M. uit Moergestel wegens poging tot moord conform de eis tot acht jaar gevan genisstraf met aftrek veroordeeld. M. sloeg op de avond van de 7de October j 1. zijn vrouw met een hak bijl op het hoofd," legde haar. terwijl zij bewusteloos was, op de divan en stak het huis in brand. Door de rook en de vlammen kwam de vrouw bij en waarschuwde de politie. Boven in het huis lagen op dat moment drie kleine kinderen te slapen. PARIJS. Frankrijk heeft zich gisteren aangesloten bij Engeland en Amerika door te verklaren, dat het de mogelijkheid zal onderzoe ken tot het sluiten van een collec tief defensiepact in Zuid-Oost-Aziè, om de vrede, veiligheid en vrijheid van dit gebied te verzekeren. Het daarover uitgegeven communique volgde het patroon van de eergiste ren in Londen door Dulles en Eden afgelegde verklaring. v_ In het het door de Amerikaanse al hebben ze deze allangVfge'zwo" minister van Buitenlandse Zaken, ren en al is hun betrouwbaarheid buiten twijfel. De rigoureuze Ame rikaanse veiligheidsmaatregelen, waarvan het principe onmiskenbaar juist is. maar waarvan de toepassing te wensen overlaat, damt de stroom van buitenlandse geleerden naar de V S. steeds meer af De groeiende isolatie van Amerikaanse weten schapsmensen is een ernstig ver schijnsel, zegt prof Weisskopf. We tenschap is gebaseerd op een uitwis seling van ideeën tussen haar beoefe naars. Het lezen van publicaties is daarvoor niet voldoende, het per soonlijk contact is onmisbaar En elke door een buitenlandse geleerde afgewezen invitatie om naar de V S. te komen, betekent verlies voor de stand van de Amerikaanse weten schap. Aldus de verontruste hoog leraar. Dit nieuwe Amerikaanse iso lationisme, veroorzaakt door vaak ongemotiveerde vrees, is uitermate schadelijk voor een land. dat zich tot taak heeft gesteld de vrije wereld te verdedigen tegen een systeem, dat de vrees als machtigste bondgenoot heeft. ring van de vrede, veiligheid en vrijheid in dit gebied." Minister Dulles is gisteravond, na eerst nog door premier Lamel te zijn ontvangen, van het vliegveld Orly naar Washington vertrokken. Zaak tegen arts uit Berkel uitgesteld DEN HAAG. De zaak tegen de Berkelse arts O, verdacht zijn vrouw met vergif om het leven te hebben gebracht, is voor onbepaal de tijd uitgesteld. De Haagse rechtbank zou deze zaak op 22 April behandeld hebben. (Advertentie l.M.) Nieuw en all-round Amerikaans, ook door het extra-lange King Size formaat. Toch slechts I ESQUIRE filtert, door grotere lengte, beter de rook 1 ESQUIRE geeft daardoor koeler, zuiverder rookgenot ESQUIRE is vol karakter en toch heerlijk zacht 1 ESQUIRE is op en top Amerikaans in aroma en smaak 1L ESQUIRE King Size betekent 120% waarde voor 85 ct.. Dulles, en zijn Franse ambtgenoot, Bidault. ondertekende communiqué werd verder gezegd. ..Gedurende bijna twee eeuwen is het de practijk geweest van af gevaardigden van onze beide lan den om bijeen te komen, ten einde ernstige kwesties, waartegenover wij van tijd tot tijd komen te staan, te bespreken. Ter voortzetting van deze gewoonte, die wij hopen te vervolgen voor het welzijn van onszelf en anderen, hebben wij een gedachtenwisseling gehad over Indo- China en Zuid-Oost-Azié De heer Dulles gaf zijn bewonde ring te kennen voor de moedige strijd van de strijdkrachten van de Franse Unie. die met onwankelbare moed en vastbeslotenheid de com munistische agressie afslaan. „Wij betreuren het feit. dat aan de vooravond van de conferentie van Genève deze agressie een nieuw hoogtepunt heeft bereikt in Viet nam. in het bijzonder bij Dien Bien Phoe en hernieuwd werd in Laos en uitgebreid tot Cambodja. De onafhankelijkheid van de drie ver bonden staten binnen de Franse Unie, die door nieuwe overeenkom sten voltooid zal worden, staat in deze strijd op het spel. Wij erken nen. dat de verlenging van de oor log in Indo-China. die de veiligheid van de landen, die er onmiddellijk bij betrokken zijn. in gevaar brengt, ook het gehele gebied van Zuid- Oost-Azië bedreigt.. In nauwe sa menwerking met andere belangheb bende landen, binnen het kader van het Handvest van de Verenigde Naties, zullen wij de mogelijkheid nagaan van het instellen van een collectieve defensie, ter verzeke- Brand op Nederlands schip te Londen LONDEN. Aan boord van het Nederlandse schip ..Hondsbosch" (217 ton) is hedenochtend, bij aankomst in Londen, brand uitgebroken De brand, die door de zeelieden en 40 brandweerlieden bestreden werd, kon in drie kwartier onder controle gebracht worden. Het voorschip en de verblijven van de bemanning zijn beschadigd. De scheepskok kon zich door een luik redden, toen zijn hut door de vlammen bedreigd werd. DEN HAAG. De R.A.I. (Ned. Ver. Rijwiel en Automobielindustrie) gaat niet accoord met de door de bond van autohandelaren en garage houders (Bovag) aan haar leden op gelegde sanctiemaatregelen tegen de A.N.YV.B.-autobeurs. WASHINGTON. De Westelijke, mogendheden hebben de steeds krachtiger wordende Russische po gingen. om communstisch China tij dens de komende Geneefse confe rentie en bij de voorbereidingen voor de conferentie als een grote mogend heid te behandelen, kort en bondig van de hand gewezen. De Verenigde Staten., Groot-Brit- tannië en Frankrijk hebben gisteren afzonderlijke, maar gelijkluidende nota's aan het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken doen toeko men. waarin verklaard wordt, dat de Geneefse conferentie in geen geval de vijfmogendheden-conferentie zal zijn, waarnaar de Russen tijdens de Berlijnse conferentie tevergeefs ge streefd hebben. China zal worden beschouwd als „uitgenodigde mo gendheid". Overigens deelde een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van Buitenlande Zaken mede, dat er thans bijna algehele overeenstem ming tussen het Westen en de Sow- jet-Unie is bereikt over de tech nische regelingen op de conferentie te Genève. Men is overeengekomen, dat bij de behandeling van het Ko reaanse vraagstuk Engels. Frans. Russisch, Chinees en Koreaans de of ficiële talen zullen zijn. De Bovag eist namelijk van haar leden dat zij niet zullen deelnemen aan deze beurs, dat zij niet zullen adverteren in ANWB bladen, en ver zoekt voorts advertentiecontracten met deze bladen te verbreken, waar bij juridische hulp wordt toegezegd. De R.A.I, is van mening, dat de aangelegenheid eerst door de „com missie automobielbelangen" waarvan RAI. Bovag, Ford en de General Mo tor Company deel uitmaken, met de A.N.W.B. dient te worden behandeld De R.A.I. heeft de Bovag verzocht de voorgestelde dwangmaatregelen voorshands achterwege te laten. Aan de A.N.W.B. is door de Commissie Automobielbelangen medegedeeld dat de drie partners van de Bovag in deze commissie geen verantwoor delijkheid nemen voor de mede delingen welke de Bovag dezer da gen inzake de autobeurs en mede na mens de commissie heeft gedaan. R.A.I., Ford en G.M C. wensen dus overleg met de A.N.W.B., zoals dit door deze organisatie op 5 Februari aan de Bovag werd voorgesteld, doch van welk voorstel deze drie partners eerst op 31 Maart j.l. door de Bovag op de hoogste werd gesteld. Kamerlid vindt prijs kop koffie te hoog DEN HAAG. Het Tweede Ka merlid de heer Weiter heeft aan de minister van Economische Zaken ge vraagd of de minister de onlangs op nieuw verhoogde prijzen, welke in café's en restaurants worden bere kend voor koffie en thee. in een redelijke verhouding vindt tot de prijs van de grondstoffen, vermeer derd met de exploitatiekosten? Zo neen, acht de minister het dan niet nodig, dat door de pnjsbe- heersing een eind wordt gemaakt aan die prijsverhoging?, zo iuidt de tweede vraag van het Kamerlid. NS laten met Pasen extra treinen rijden UTRECHT. Gedurende het Paas weekeinde zullen de Nederlandsche Spoorwegen op de hoofdlijnen naar het Noorden. Oosten en Zuiden en op de voornaamste lijnen in het Westen extra treinen laten rijden. De dienst regeling van enige dezer treinen is in het spoorboekje opgenomen tussen vette lijnen. De overige zullen als voor- on volgtreinen kort voor en na treinen van de gewone dienstregeling rijden Het aantal extra treinen zal op Dinsdagmorgen 20 April beperkt zijn. omdat N.S op die ochtend een zeer groot aantal militairen per trein naar hun garnizoenen moeten terug voeren, waarvoor veel spoorwegma- terieel nodig is. Deze Dinsdagochtend bestaat dan ook de kans. dat in de eerste uren na 7 uur niet in alle treinen van de gewone dienstregeling voldoende plaats zal zijn. Dode en 3 gewonden bij botsing bus-auto onder Wijhe WIJHE. Een autobus van de maatschappij „Salland" is Woensdag middag omstreeks vijf uur bij Wijhe in botsing gekomen met een perso nenauto, waardoor eén persoon werd gedood en drie anderen ernstig wer den gewond. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak heeft de autobus de perso nenauto in de flank aangereden. Van de vier inzittenden van de personen auto werd de eigenaar-bestuurder, de landbouwer H. Wagteveld uit Wijhe gedood De drie andere inzit tenden, H. Giesen, Van Rossum en H. Kattenwinkel, allen boeren uit Wijhe. liepen ernstige kwetsuren op en zijn naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. SCHEVENINGEN RADIO. De Britse treiler „Bombardier" heeft vanochtend vroeg geseind in nood te verkeren als gevolg van het springen van een cyhnderkop. De heer Valento uit het circus Me- drano heeft een druk en beweeg lijk leven. Want dat gedraai van die ringetjes is aardig voor mensen die het nog nooit ge zien hebben, maar bij de tweede keer zeggen ze: dat kennen we al. Vandaar dat Va lento voortdurend in de weer is om zijn ledematen met nóg weer een ex tra ringetje te be hangen De laatste toevoeging aan het nummer is het slappe koord, waar. op Valento zijn kunst vertoont. En nu weten we, dat er zwartkijkers zijn die zeggen: Hij doet niet eens wat met zijn rechter- tenen. Maar zulke onverbeterlijke zuurpruimen moe ten maar liever niet naar het circus gaan. De 19-jarige Finse mevrouw Raija Salonen heeft óók een druk leven. Vo rige week Vrijdag legde ze het eerste deel van haar toelatingsexamen voor de Universiteit af Dinsdag schonk ze het leven aan een dochter. Gisteren zette ze. in de kliniek, haar examen met een speciale examinator voort. Haarman, die ook 19 is. doet ook toelatingsexamen voor de universiteit Raija en haar man Reijo ontmoetten elkaar vorig jaar op school. Van de jeugd naar de ouderdom. Naar de 31-Jarige Willem van Dijk uit Laren <N.H> Opa van Dijk is dezer dagen in Toronto Canada aangekomen, om eens te kijken hoe zijn drie kinde ren en zestien kleinkinderen het maken Vooral die kleinkinderen maakten van de ontvangst een feest De oude heer zegt, dat hij in Nederland nog vier kin deren en veertig kleinkinderen heeft. De twee Engelse komieken Tommy MIJN vriend voelde zich niet zo lekker en vroeg daarom of ik zijn pa en zijn moe even naar het station wilde brengen. Door de tele foon zei hij: „Zie je, ze moeten dc laatste trein naar Leiden halen en als ze alleen gaan, stappen ze meest al in de verkeerde. Je begrijpt, men sen op leeftijd Ik begreep en liep derhalve aan het ctnd van de avond voetje voor voetje met die twee door de tunnel van het station. „Kalm aan maar we hebben al le tijd," riep ik telkens. Toen we het perron op kwamen, zag ik dat het niet eens waar was. De trein zou over drie minuten star ten Om ze echter niet gejaagder te maken dan ze al waren, zei ik al leen: „Zo. Kijk eens aan. Daar staat-ie al Ziet u wel?" Ze zagen het. „Wilt u een sigaretje opsteken7" vroeg de oude man opeens. Hij had behoefte zijn dankbaarheid te uiten, voor mijn assistentie. lrNou, graag," riep ik Hij ging een groot aantal jassen, vesten en jumpers ontknopen en bracht daarna een nog geheel nieuw pakje tevoorschijn, dat hij met be vende vingers open peuterde. ..Alsjeblieft," zei hij eindelijk. Nu begon ik te beproeven of ik een sigaret, uit het pakje krijgen kon. Maar ze zaten muurvast. Vruch teloos zette ik mijn nagels er in. „Zo'n eerste is altijd moeilijk," verklaarde ik. „Ja, dat wel," beaamde de oude. Omdat zijn hand zo beefde, nam ik het pakje er uit en rukte nu zo krachtig, dat er een stuk of zes siga retten op dc grond vielen. „Hola'" riep ik. „Dat is de bedoe ling niet" Toen ik bukte om ze op te rapen, brak dc grijsaard solidair mee op de kniecn. Vreemd kampeerderig zaten we daar samen op het lange, lege perron. Het vrouwtje, kouwelijk weggekropen >n een ouderwetse shawl met veel kant, keek bezorgd op ons neer. „Zo!" riep ik. „En nu maar weer opstaan, want u moet de trein eens in." Ik trok hem met moeite overeind. Eerst wilde hij de sigaretten weer in het pakje gaan wurmen, maar ik stopte alles in zijn jaszak en gaf hem een af scheidshand. „En u ook, wel thuis mevrouw," zei ik. het vrouwtje op haar beurt m(jn hand toestekend Ze schrok er een beetje van en scheen er niet helemaal op gere kend te hebben. Toen zij mijn groet wilde beantwoorden, geraakte zij met haar rechterhand verward in de kanten shawl en bepon zich mompe lend te bevrijden. Makkelijk ging dat niet. „Och dan doen we het zó maar!" riep ik na een poosje en ik maakte er wuiven van, maar daar nam ze toch geen genoegen mee. Nee, een hónd moest het wezen. Vastberaden zwoegde ze voort om uit de kant los te komen. Ernstig keken wij toe. „Geef de andere dan maar," ried de man eindelijk, want er kwam geen schot in. Na ampele overweging, stak ze nu dc Imker naar voren, doch het tas je, dat zc er mee vasthield, viel daardoor op het perron open na tuurlijk. zodat al haar accessoires in uerschillende richtingen de wijk na men. Nu gingen we met z'n drieën op dë knie en „Wat liggen we toch vaak op de grond vanavond," dacht ik. In een seinhuis zat een spoorman met een wat klein uitgevallen petje op ge boeid te kijken, hoe we daar rond kropen. Ik had ze nog net overeind toen de laatste trein tergend langzaam het station uitreed. „Wat jammer!" riep ik. „Maar ja, dan gaan wc maar weer terug..." Mijn vriend zei dat het niets erg was Een paar veldbedden waren zó opgeslagen Hij moest wél even een matras gaan lenen bij de overburen. Kom kom, geen muizenissen. Hij lachte vrolijk. Maar toch zag ik haat in zijn ogen, toen hij bij het af scheid zet: „En nog wél bedankt zeg, voor het wegbrengen." KRONKEL Fields en Tony Fane, die In het Rltz- theater in Weymouth optraden, zaten. Dinsdag op een pier te rissen, toen in het stadje brand uitbrak „Misschien hebben ze de Ritz in brand gestoken om van ons af tc komen," grapte Fields. Toen ze 's avonds naar hun werk gin gen zagen de komieken, dat van hun theater alleen nog rokende puinhopen over waren. Maar voorlopig zouden ze al best te vreden zijn als er iemand was die eens een uitvinding deed. die ons electronisch of op een andere manier, een beetje zon bezorgde. Zo'n man zouden we zelfs een standbeeld willen geven. Onze Belgische buren hebben met een beetje leedvermaak gegniffeld over het volgende bericht. De heer Oscar Be- '"ri hogne ls licht gewond door een val ln een slecht geplaveide straat. De heer Bchogne isde Belgische minister van Openbare Werken De Russen kunnen weer lekkere taar ten bakken. Hun regering heeft in Tur kije 5000 ton gedroogde rozijnen gekocht. Dc koop ls tot stand gebracht door een Turkse bemiddelaar die wel haast een regelrechte afstammeling van Mcrcurlus moet zijn. Want dezelfde man heeft de Russen laatst vijf millloen kilo Turkse tabak verkocht Luisteren we even naar Arch Oboler, de man die ln Hollywood dc 3-D-fllm op gang heeft gebracht De volgende stap ls. zegt Arch, dat er ln de bioscoop helemaal geen doek meer nodig is. Alles wat thans op het doek te zien ls. wordt misschien ln de (nabije) toekomst „elec tronisch midden tussen de toeschouwers geprojecteerd". Het publiek zit dan. net als in het circus, ln een kring. Helemaal begrijpen we het wel niet. maar het zal best aardig zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 3