DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Paasdagen in ons land lied in Arnhem Halt millioeii toeristen op Ook mevr. Petrow vraagt asyl België krijgt anti- clericale regering Rondedans in Egypte gaat voort Tien babies omgekomen bij brand in kraaminrichting Auto onder oplegger: 4 doden Duitsers zingen j TROTS KOU, NOORDENWIND EN SNEEUW Horst-Wessel- t' .11. Ellen is Duits' VJ Géén gast moest in auto of politiebureau slapen Rede van Nixon maakt in YS slechte indruk Loesje had een onvergetelijke verjaardag Australiërs gooiden stenen naar Sowjet-bewakers Nasser weer premier; Naguib president zonder macht Socialist Van Acker ka binetsformateur 14e Jaargang, no. 91 Dinsdag 20 April 1954 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 - Bante Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnementsprijs 50 ct per weck of j 215 per maand of 6.45 per kw. Losse nummers 10 ct. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR TJ DE BOORDER Opruiende pamfletten in Elten verspreid (Van onze correspondent) ARNHEM. Enkele troepjes jon ge Duitsers, die per fiets over de grens waren gekomen, hebben Maan dag luid het „Horst-Wessellicd" zin gend door de Arnhemse straten ge reden. De Arnhemmers lieten zich niet provoceren en bemoeiden zich niet met hun (minder welkome) gas ten. In Elten zijn in groten getale pam fletten verspreid, waarin stemming werd gemaakt tegen de annexatie van dit gebied door Nederland en „tegen de dictatuur van het Neder landse bewind." Aanvankelijk meenden de Eltena- ren, dat de pamfletten door vliegtui gen waren uitgeworpen. Het meest waarschijnlijke is echter, dat toeris ten de pamfletten over de grens heb ben genomen. Aangezien meer dan honderddui zend toeristen met de Paasdagen de grenspost Elten zijn gepasseerd, was visitatie volstrekt onmogelijk. De El- tenaren hebben niet gereageerd op de opruiende pamfletten. 'f De letterlijke tekst van de pamfletten, die in Elten door Duitse nationalisten werden uit- gestrooid, luidt, naar ,,De Volks krant" meldt: Vijl jaar van democratisch zelfbe schikkingsrecht beroofd Op 23 April is het vijf jaar geleden, dat Duits grensgebied door het democratische Nederland werd geannexeerd, on danks het feit. dat de landen, die in een bondgenootschap tegen Duits land waren verenigd, waaronder ook Nederland, op 24 September 1941 in 1 Londen in overeenstemming met de bepalingen van het Atlantisch hand vest besloten 'i Geen territoriale of andere uitbrei ding na tc streven (art. li en in het algemeen geen verandering van grondgebied tc wensen, die niet in overeenstemming is met de vrije wil van de betreffende bevolking. Vijf jaar dictatoriaal geregeerd Vijf jaar het .Dcutschtum onder drukt Op 23 April 1949 had Elten geen schulden. -Op 23 April 1954 heeft Elten alleen maar schulden Zo ziet de economische opbloei van het geannexeerd gebied er uit De be volking van de grensstreek is voor vriendschappelijke betrekkingen met Nederland. Bewijs- de overstromings ramp 'De bevolking van de grensgebieden haat daarentegen het opgeven van haar democratische rechten Ellen was Duits I Elten is Duits. JHElten blijft Duits Roemeense premier partijchef af WENEN. Sjergioe Dcj. de pre mier van Roemenie, is volgens een mededeling van radio-Bockarest vandaag afgetreden als secretaris generaal van de Roemeense com munistische party. Dcj's plaats als partij-secretaris isïovergenomen door Apostal, die zijn functie van plaatsvervangend- premiei en minister van Landbouw heeft neergelegd. Dc reorganisatie van dc Roemeen se regering en van het bestuur van de communistische partij is het ge volg van een besluit van het par tijbestuur. Zij is dezelfde als die welke in de Sowjet-Unie Honga rije en Polen heeft plaatsgehad. AJC bekeurd wegens overtreding van de Zondagswet J (Van onze correspondent) UTRECHT. Dc Utrechtse poli tie heeft Zondag procesverbaal op gemaakt tegen dc organisatoren van hel Vricndschapsfecst", dat de AJC in Utrecht hield. [Achttienhonderd AJC'ers wandel den in optocht van de Kruisstraat naai- het Veemarklplein. begeleid dooi tamboers en verkeerspolitie, die na aankomst op het Vceraarkt- plein de Zondagsrust verstoord achtte. Het proces-verbaal is opgemaakt omdat de politie aan de wettelijke voorschriften moest voldoen. Naar wij vernemen is een wijziging van de Utrechtse verordening in voorbe reiding. waarbij voor zaken als -Je onderhavige ontheffing kan worden verleend. DEN HAAG Pasen 1954 heeft de grootste toeristeninvasie in de geschiedenis van het Nederlandse vreemdelingenverkeer gebracht, ondanks de schrale noordenwind, ondanks het tekort aan zon, ondanks de lage temperaturen, die maar weinig ver schilden van die van Kerstmis en ondanks de zware sneeuw buien, die in Zuid-Limburg neerdaalden. Meer dan 500.000 buitenlanders hebben de Paasdagen in Nederland door gebracht. Dit is driemaal zoveel als men Zaterdag verwachtte. Ongeveer de helft van hen kwam uit Duitsland; verder trokken ruim 200.000 Belgen over de grens en kwamen enkele tienduizenden Fransen. Engelsen en Amerikanen naar ons land. De douane heeft de enorme druk te voortreffelijk verwerkt. De veld dienst moest hier en daar worden ingeschakeld en in het algemeen ontstond nergens stagnatie van be lang, hoewel soms en vooral Maandagavond de wagens vier rijen dik voor de slagbomen ston den. Het onderdak brengen van de toeristen kostte méér moeite. De VVV's in de grote steden hebben via de radio een oproep moeten richten aan de bevolking om par ticuliere logeer-adressen. Een uur later hadden zoveel mensen opge beld. dat het aanbod de vraag over trof, zodat géén vreemdeling in po- litiebureau's of auto s behoefden te overnachten, zoals twee jaar gele den. De meeste vreemdelingen kwamen om de bollen te zien. Het drukste punt in Nederland was dan ook wel i Lisse. waar de Keukenhof" meer dan 100000 bezoekers trok. Ook het nationale park „De Hoge Veluwe" trok veel toeristen In Arnhem en Nijmegen zijn Vrijdag en Zaterdag i de winkels bijna leeg gekocht door Duitsers uit dc grensstreek, die zich j in de kleren kwamen zetten omdat 1 het in ons land zo goedkoop is. Ze lieten hun oude plunje vaak achter zodat de douane geen invoerrechten kon heffen: Zij hadden allen nieuwe kleren aan. Donderdag voor Pasen is de grote drukte reeds begonnen. Goede Vrij dag reed over de Zuid-Limburgse wegen een stroom van Duitse auto's. De zeekant gold het vele bezoek niet. Dc boulevards van onze bad plaatsen en onze stranden zijn met deze gure Paasdagen verlaten ge weest en zo cr al mensen kwamen kijken, dan waren zij doorgaans heel spoedig weer verdwenen, verjaagd door dc koude wind. Anders was het in „Avifauna" te Alphen a. d. Rijn. Dat heeft sedert zijn openstelling op 10 April ruim 20.000 belangstellen den getrokken en ruimschoots zijn deel gehad in de Paasdrukte want van die 20.000 kwamen er niet min der dan 12.000 op Zondag cn Maan dag. WASHINGTON. Vele Ameri kaanse Congresleden z\jn ontstemd over de verklaring van vice-presi dent Nixon. dat er. in geval van nood. Amerikaanse troepen gebruikt zullen worden om Indo-China tc redden. Nixon legde zijn verklaring af voor een groep Amerikaanse hoofd redacteuren. Later stemde hij toe in publicatie- als zijn naam niet werd genoemd. De verklaring werd toen toegeschreven aan een „hoge regeringsambtenaar". Verscheidene Congresleden, zowel Republikeinen als Democraten, heb ben hun afkeuring geuit over de geruchtmakende erklaring. Minister Dulles probeerde de storm tot bedaren te brengen door te zeggen dat het „onwaarschijn lijk" is dat Amerikaanse troepen naar Indo-China zullen gaan. Uit de verschillende reacties wordt in elk geval duidelijk, dat dc rege ring en de meeste van Nixon's par tijgenoten weinig ingenomen zijn met de vreemde manoeuvre van de jonge vice-president. Dc keerzij van de toeristen-in vasie tijdens het Paas-weekend uas de plotselinge krapte aan logicsruimte In het kantoor van dc Haagse VVV werkte hel per soneel op volle toeren om alle buitenlanders en binnenlanders- van-verrc aan onderdak tc hel pen. Iedereen kreeg een plaatsje. Hier en ook elders brachten radio-oproepen om kamers uit komst. Dc aanbiedingen stroom den daarna binnen ARNHEM Het heeft „Loesje" van de Johanna-stichting te Arn hem. die Zaterdag zeven jaar is ge worden, niet aan belangstelling ontbroken Uit het gehele land kreeg zij deze dag briefkaarten en geluk wensen toegezonden. Het grootste geschenk, dat zij op haar verjaardag kreeg, was een compleet poppenhuis (met winkel en al», vervaardigd door de heer J Faas uit Haarlemmermeer. ,Ik heb er honderden uren aan ge werkt schreef hii er bij. Voor de bouw van het eerste dub- belpaviljocn van de Johanna-süch- tmg. waarmee men nos dit jaar hoopt te kunnen beginnen, ont breekt thans nog ongeveer £70.000 van de f 250.000. Gezien de belang stelling voor de „actie-Loesje" van de NCRV zal de bouwsom naar men aanneemt er wel komen. TELEFOONGESPREK GAF DOORSLAG SYDNEY. Mevrouw Petrow. echtgenote van de Sow jet-diplomaat, die enkele dagen geleden niet een tas vol geheime documenten naar de Wes telijken overliep, heeft gisteren de laatste kans gegrepen om zich by haar man tc voegen. Tussen twee gewapende Russische koeriers in betrad zij Maandag met het doel naar Moskou terug te keren het vliegveld van Sydney. Enkele honderden woedende demonstranten konden niet ver hinderen, dat 7,g met verkreukelde kleren en op êcn schoen aan boord van het lynvliegtuig naar Londen stapte, dat met acht minuten ver traging vertrok. In Darwin, de eerste landingsplaats op het traject en de laatste op Australisch grondgebied, vroeg iü, nadat haar bewakers door de Australische politie waren ontwapend, politiek asyl aan. De beide Russen reisden door met lege handen. Dodelijk ongeval op met knipperlichten aangeduide overweg ARNHEM. Zaterdagmiddag is op een met knipperlichten beveilig de onbewaakte overweg tussen Velp en Arnhem een motorrijder aange reden door een diesel-electrischc sneltrein die uit Zutfcn kwam. De motorrijder, de heer J. Kool uit Oos terbeek. overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Het ongeluk ge beurde. doordat de heer Kool on middellijk achter een uit de richting Arnhem komende trein de overweg overstak, ondanks het feit dat de knipperlichtinstallatie rood licht bleef tonen. CAIRO. Luitenant-kolonel Nasser heeft Zaterdag de functies van pre mier en voorzitter van de Rcvolutionnaire Raad overgenomen van generaal Naguib. De eerste daad van zün nieuwe kabinet was Zondag Nasser even eens te benoemen tot militair gouverneur van Egypte (eveneens als op volger van Naguib) en hem te machtigen „alle maatregelen te nemen, die hij noodzakelijk acht voor dc handhaving van de orde in het land." Naguib, j die wel president blijft heeft daardoor alle feitelijke macht verloren en is weinig meer dan een marionet. Deze vervanging van Naguib. wel ke Zaterdagavond in Cairo bekend gemaakt werd. komt niet onver wacht. Men ziet hierin een logisch gevolg van de crisis in Maart, toen Nassers standpunt, dat het militaire bestuur moet blijven, zegevierde over dat van generaal Naguib. die ijverde voor zo spoedig mogelijk her stel van het parlementaire leven. Een ander aspect van deze kwestie is de gezondheidstoestand van de 53-jarige president. Sedert het begin van het revolutionnaire regiem heeft Naguib ender toenemende 'druk gewerkt en (Van onze correspondent) BRUSSEL. Socialisten en liberalen hebben besloten, gezameniyk een nieuwe Belgische regering te vormen. In verband daarmee hebben hun vertegenwoordigers Maandag in principe een overeenkomst bereikt over de belangrijkste punten van het regeringsprogramma. Koning Boudewijn heeft vanmorgen dc vroegere socialistische premier Achille van Acker verzocht een nieuwe regering te vormen. Van Acker heeft dc opdracht aanvaard. Dat nu een socialistisch-liberale i nog wel de nodige kloven tc over- regering al in kannen en kruiken bruggen blijven. Ook de bredere is, kan echter moeilijk worden aan- j vertegenwoordiging van de beide genomen Over „anti-clericale" m*o- j partijen moet zich nog over het grammapunten kunnen beide par- j ontwerp-programma uitspreken, tijen het gemakkelijk eens worden..) waarvoor Donderdag gelegenheid is. Maar deze vormen nu niet direct I aangezien dan zowel een speciaal zo'n hechte basis voor een rege- partijcongres der socialisten bijeen ringsprogramma. Een dergelijke ba sis zoekt men wel degelijk, gezien de uitlating van de liberale partij voorzitter Liebaert. dat het weinig zin heeft een regeringsprogramma voor een half jaar of een jaar- op t© stellen. Wat de economische en sociale aspecten daarvan betreft zullen, als het op détails aankomt. na de crisis van de vorige maand zakte hij in elkaar. Hoewel zijn toe stand verbeterd is, is hij nog lang niet geheel hersteld. President Na guib bracht Zaterdag voor de eerste maal sedert hij ziek werd een be zoek aan het hoofdkwartier van de Revolutionnaire Raad. De nieuwe kabinetswijziging was voorafgegaan door het aftreden van verscheidene burgerministers. Er zijn nu bovendien nog twee leden van de militaire junta toegevoegd aan de regering van acht militaire en elf burgerministers. Egyptenaren schoten op Britse auto CAIRO Drie Egyptenaren heb ben Zondag te Port Said het vuur ge opend op een Brits legervoertuig, waarbij een begeleidende soldaat zo zwaar werd gewond, dat hij later overleed. De drie Egyptenaren na men vervolgens de wijk met de Britse wagen waarin de bestuurder zich nog bevond De gewonde sol daat liet men op straat liggen. De Egyptische politie heeft later de Britse militaire chauffeur uitge leverd. Hij had een ongevaarlijke schotwond in de nek en was zeer ontdaan. komt. als ook de algemene raad der liberale partij overleg pleegt. In de klingen der (Katholieke) CVP. die voor een katholiek-socia listische regeringscoalitie zijn ge porteerd. voelt men zich door de loop der gebeurtenissen verrast en hoopt men kennelijk op een mis lukking der jongste onderhandelin gen Verscheidene katholieke bla den wijzen erop. dat er toch wer kelijk niet zo'n haast is met de re geringsvorm. aangezien het parle ment eerst op 27 April bijeenkomt, en zij vinden dat de partijen nog maar eens rustig de situatie moeten aanzien Enige stagnatie kan zich overi gens nog voordoen, doordat koning Boudewijn vandaag naar Oslo ver trekt, om er de begrafenis van zijn tante, kroonprinses Martha van Noorwegen, bij te wonen. Maar on derwijl zal het politieke overleg toch doorgaan. Over enkele dagen zald an wel blijken of socialisten en liberalen het na een eerste ac- coord volledig eens kunnen worden. In elk geval kunnén zij nu samen met 111 van de 212 zetels in de Kamer op 'n grotere parlementaire meerderheid rekenen dan de homo gene CVP-regering voordien. Als het maar even kan trekt het heir der zomer-enthousiasten naar hel strand om in het zand of op de terrasjes breeduit de Nederlandse zon gedag te zeg gen. Wanneer zelfs deze fana tici verstek laten gaan, weel u hóé erg het er met ons weer voor staat. Zo ook tijdens de Paasdagen Dc zee, met een witte snor liep storm op de kust, het strand vormde een uitdaging cn de terrasjes waren leeg als een brandkast na het faillisse ment. Duizenden toeristen in Parijs PARIJS Een legertje van 200.000 toeristen flaneerde met de Paasdagen op de boulevards van Parijs. Het was zó druk in de zon nige stad, dat velen in de buiten wijken naar logies hebben moeten omzien. De Dóme des Invalides met het praalgraf van Napoleon is door 20.000 mensen bezocht De oude Eiffeltorcn trok niet minder dan 11.000 bezoekers. Dc ArcdeTriomph is door 5000 toeristen beklommen. Op de boulevards wandelden dui zenden vreemdelingen, die voorna melijk Engels cn Duits spraken. Zoals gewoonlijk waren de Parij- zenaars dc stad uitgetrokken. Per trein waren 1.100.000 gegaan, per auto 800.000 en per vliegtuig, fiets en scooters 100.000. Haar ogen waren rood en zij zag j er uit alsof zc gehuild had, toen zij op het vliegveld van Sydney arri veerde, vijf nyputen voor het toestel I naar Londen zou vertrekken. Twee Russische koeriers. die speciaal uit Moskou waren gc- komen om haar te halen, hielden I haar stevig bij de armen vast cn loodsten haar door de opdringende I menigte naar de vliegtuigtrap. Toen zij de bovenste trede had bereikt, trokken mensen de trap van het vliegtuig weg. Sommigen gooiden stenen naar 't toestel. Drie mannen en een vrouw, onder wie een functio naris van de Russische ambassade, werden neergeslagen in de worste ling aan de voet van de trap. Woe dende immigranten uit de Sowjet- landen staken hun gebalde vuisten uit en jouwden naar de beide Rus sen. die mevrouw Petrow boven op de trap stevig vast hielden, vuistsla gen en schoppen trotserend. Enige minuten stond dit drietal met twee ambtenaren van het vlieg veld op de schuddende trap. Toen schoof de politie deze weer tegen het toestel. Opnieuw werd er ge schreeuwd, dat mevrouw Petrow riep niet weg te willen gaan. toen zü het vliegtuig werd ingetrokken. Door dit alles vertrok het vliegtuig met ver traging. In Darwin werd het toestel opge wacht door twaalf politie-agentcn en leden van de veiligheidsdienst. Ge heime Australische agenten, die in het toestel zaten, hadden onderwei» opgemerkt, dat de Russische bewa kers revolvers onder hun oksels droegen. Kort na de landing betrad de Australische politie het toestel, ontwapende na enige weerstand de Russen en scheidde mevrouw Petrow van hen. Mevrouw Petrow dacht, dat haar man dood was. Er werd een tele foongesprek tussen haar cn Petrow tot stand gebracht. Daarna zei me vrouw Petrow, dat zij in Australië wilde blijven. Enige tijd later vertrok de Con stellation, mèt de Russen, doch zon der mevrouw Petrow. De tweede secretaris van de Rus sische ambassade in Australië, Kls- linsin, die eveneens in het vliegtuig zat, heeft geprotesteerd tegen het fouilleren der Russische koeriers wat volgens hem een schending was van de diplomatieke onschendbaar heid. Dapper optreden van Britse verpleegsters READING. Tien babies zün om het leven gekomen by een brand in een kraaminrichting te Reading (Eng.), die Maandag met plotselinge felheid en een enorme rookontwikke ling om zich heen greep. Twee ver pleegsters werden by haar reddings pogingen ernstig gewond aan gezicht en handen. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. ontstond in een zaal tje waar een groot aantal babies sliep. Twee van de kinderen, meisjes van resp. een week en tien dagen, stierven direct. Drie andere kleintjes bezweken enkele uren nadat zij uit het met rook gevulde zaaltje waren gered. Bij deze drie was een jonge tje van nog geen zes uur oud. Ver volgens stierven nog vijf babies, die te lang in de rook hadden gelegen. Twee verpleegsters deden direct nadat het vuur was ontdekt, alles om de kinderen te redden. Zij haalden vijftien kinderen uit het brandende zaaltje. De wouwen liepen zware brandwonden op en moesten tenslot te hun pogingen staken. Uit Londen bracht een wagen van de geneeskundige dienst onder escor te van politie-auto's met loeiende sirenes in allerijl extra zuurstofap paraten, om alle geredde kinderen zo spoedig mogelijk in een ziekenhuis te Reading te kunnen helpen. De brandweer, die met rookmas- Kers opereerde, beperkte de brand tot de zaal waar hij was ontstaan. Het blussen duurde vrij kort (Van onze correspondent) LEIDEN. Vannacht is np <4$ straatweg by het Groene Kerkje In Oegstgeest een ongeluk gebeurt, dat aan vier mensen het leven heeft gekost. Een oplegger, die uit de richting Amsterdam kwam en waar- srhijnliik aan de UnkerzUde van de weg reed. kwam in botsing met een personenauto, waarin zich vier mensen bevonden. De personenauto raakte half onder de oplegger en vloog in brand. Alle vier inzitten den kwamen om het leven. Dc slachtoffers zijn de 26-jarige L. Blith. zijn echtgenote, do even eens 26-jarige mevrouw M M Blith- Funckc. on dc dames L M. H. Kalk man (34 jaar) cn W C. M. Zigge- laar 140 jaar), allen uit Amsterdam. TV zendt feest op Soestdijk uit HILVERSUM. Dankzij de me. dewerking van PTT. zal op Ko ninginnedag een rechtstreekse re portage worden gegeven van de feestelijkheden in de tuin van het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Ju liana. Dc uitzending zal beginnen om 10.20 uur en duren tot ca. 12.09 uur. f25.000op no. 17741 DEN HAAG. In de eerste klas se van de 523e staatsloterij is de prijs van f25.000.— gevallen op lot 1 7 7 4 1. f j De Rilt verwacht Van Dinsdagavond tot Woens dagavond. Rustig weer Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige wind tussen Noord-Oost en Noord. Weinig verandering in temperatuur. Morgen: Zon op 5.32 u. on der 19.46 uur. Maan op 23.S>2 u. onder 6.26 uur. HEI WEEK IN EUROPA 7 uur voormiddag Temp Necrsl heden in 24 u 7 uur mtn S...lon jas Helsinki Osk Onbcw. I Stockholm Onbew Kopenhagen Regen Londen Zw bew. - Amsterdam Gch. bew Brussel Onbew P-rljs Onbew Eordeaux Mist r Grenoble Nice t Warschau Berlijn Frankfort München Genéve Locarno Rome Gch. bow Zw bew. Zw bew Regen Nevel Nevel Zw bew Gch. bew. .tegen 2 0.6

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 1