American Hoofden verontrust over het onderwijs Hagenaar vier dagen gevangen in berghut Explosie richt ravage aan in flatgebou w Zuid-Korea gaat toch naar Genève „Nog geen chaosdank zij offers der leerkrachten Drukte op Keukenhof Onthullingen in VS over twee nieuwe a-wapens Moet U eens hóren! GELEZEN- Restje stroop en nat gesmolten sneeuw het enige voedsel Botsing eisl zeven zwaar gewonden Massa-slachting in Cambodja Fransen ontruimen buitenpost bij Dien Bien Phoe Twee vakbonden steunen Bes an WEER IETS NIEUWS! Duitse scholieren in Oostenrijk nog steeds vermist POKON Eisenhower zou Rhee voldoende garanties hebben gegeven Internationaal gesprek over atoomenergie? Verr, a«send en gewogen Dinsdag 20 April 1954 (Van een onzer verslaggevers) voor kwekelingen een lovenswaar- ROTTERDAM - Tijdens de dl" m"r derde algemene vergadering plaats, zo zei hij. heeft het onder- —0w w whs hen nodig, die al klaar zijn van Hp Verenieine van Hoof- met hun studie ..Tenslotte', meen- van ae verenigiiig de hij. „is goed onderwijs ook een vorm van defensie". Dr W. A. 't Horst uit Wassenaar hield voor de vergadering een inlei den van Scholen Zaterdag gehouden in het Groothandels- i "-c,u vuur ae vergaaermg een ïniei- geboUW heeft de voorzitter, ding over „De onderlinge verhouding de heer G. H. L. Tiesinga, van- van schoolhoofd en onderwijzer in morgen in zijn openingsrede he' llcht der groepspsychoiogie". met klem gewezen op de ge- j varen die zijn inziens het auto- I nome gebied der scholen én het ambt van schoolhoofd be dreigen. In het bijzonder opperde hij be swaren tegen de bemoeienissen van ..een bepaalde vakvereniging" met Dedijer terug in Joegoslavische parlement? dc verdere opleiding van jonge. BELGRADO. Vladimir Dedijer, het enige lid van het centrale co STRO OM ZICH WARM TE HOL DEN GENEVE. Vier en een halve dag heeft men In Lenzcrheide In Oost- Zwitserland In grote ongerustheid verkeerd omtrent het lot van de 24- jarlge Haagse student E. Lumkeman, die vorige weck Donderdag om twee uur 's middags alleen uitging, doch 's nachts niet terugkeerde In het chalet de Valbella, waar hU met zijn moeder en zijn zuster zijn Paasvacan- tie doorbrengt. De vrees, dat hem een ongeluk was overkomen bleek in de loop van Paasmaandag ongegrond, toen een van de reddingsploegen, die dagenlang naar hem hadden gezocht, hem aantrof in een berghut, waar hij een toevlucht had gezocht toen hij door een sneeuwstorm werd overvallen. Lumkeman, die niet verteld had. In zich tegen de felle koude tc be- reeds bevoegde onderwijzers, welke mile van de Joegoslavische commu- •choling naar zijn oordeel uitslui- nistische partij dat Milovan Djilas tend tot de taak van het betrokken verdedigde, toen deze op grond van schoolhoofd behoort. „De vraag is „pro-Westerse bourgeois-anarchismc" gewettigd", aldus de heer Tiesinga. als voorzitter van de nationale ver- „of deze gang van zaken niet in strijd I gadering werd ontslagen, heeft ver- Is met de geest van de Lager On- klaard, dat hij over zes weken in het derwijswet. In elk geval mag het politieke leven terug hoopt te keren. nooit zo worden dat de regering prijst wat de vakvereniging wijst". Dedijer verloor zijn positie als se cretaris van de commissie voor bui- Doelende op uitspraken, gedaan tenïandse zaken van de politieke tijdens het onlangs in Utrecht ge- massa-organisatie „het socialistische houden onderwijscongres. betoogde verbond", nadat hij de heer Tiesinga, dat er in het Ne derlandse onderwijs geen sprake is van een chaos Het is echter uit- •luitend te danken aan de discipli- na zijn ver dediging van Djilas onenigheden met de partijleiding had gekregen Hij werd in een ziekenhuis opgeno men voor een nabehandeling van ne en de opofferingsgezindheid der een oorlogswond Dediie: zei. dat hij .leerkrachten dat men de grens van op jast Van zijn arts nog gedurende zes weken geen zware arbeid zou het mogelijke nog niet heeft over schreden •f Sprekende over maatregelen, die worden overwogen om het tekort aan leerkrachten op te heffen, keer de de voorzitter zich met grote fel heid tegen het plan om ten koste van het kleuteronderwijs onbevoeg de leerkrachten op de lagere scho len te introduceren Hij zei niet te kunnen geloven dat de overheid dp betrokken problemen met zulke on wettige middelen zou wensen te be- - Strudcn Natuurlijk achtte de heer Tiesin ga de vrijstelling van dienstplicht mogen verrichten. Daarna zou hij echter weer de vergaderingen van het parlement bijwonen. wat het doel van zijn-uitstapje was. klom naar de bergkam van de 2508 meter hoge Piz Danis. Toen de sneeuwstorm opstak en hij de hut moest binnengaan, trof hij daarbin nen wél brandhout, maar géén luci fers. Alleen door het ook in de hut aanwezige stro en hooi tussen schermen. Niettemin waren Vrijdag morgen zijn oren. zijn vingers en één van zijn wenkbrauwen bevroren. Gelukkig bleken er tenslotte tóch lucifers in de hut te zijn. zodat hij een vuurtje kon aansteken. Vier da gen lang waren gesmolten sneeuw en een klein beetje stroop, dat hij in BEST Maandagmorgen zijn op de Oirschotseweg twee personen auto's met elkaar in botsing geko men. Alle zeven inzittenden zijn zwaar gewond naar het Binnen- ziekenhuis te Eindhoven overge bracht. Eén der auto's werd be stuurd door de heer Sikkes uit Brunssum. Verder zaten in deze wagen mevrouw Sikkes. haar zustei en diens verloofde De bestuurder van de andere wagen was de heer Schink uit Haan in Duitsland die een dame en een heer als passa giers had. De grootste drukte van duizen den loensten in de bollenstreek concentreerde zich tijdens de Paasdagen bij de Keukenhof Lange rijen auto's wachtten tot ergens een parkeerplaatsje kon worden opgezocht, de mengeling van talen was bijna even groot als die der bloemenkleuren zijn kleren te stoppen, slaagde hij er een oud blikje vond. zijn enig voed sel Vrijdag kon hij nog even naar buiten gaan om uit te kijken naar eventuele redders. Zaterdag en Zon dag maakten de felle stormen dat onmogelijk. Vrijdagmorgen trokken dadelijk reddingsploegen met honden de ber gen in om hem te zoeken. Eén daar van. veertig man sterk, heeft hem gevonden. Vietm in h- rebellen doodden meer dan 100 mensen PARIJS. Maandag zijn meer dan 100 mannen, vrouwen en kin deren om het leven gebracht door de Yictminh, nadat de trein waarin zaten tot ontsporing was ge bracht. Het was een trein van het traject Pnom Penh-Battambang in Cambodja, zo melden Parijse dag bladen. De locomotief en veertig wagons Hvlogen uit de rails nadat mijnen er onder tot ontploffing waren ge- komen. Daarop stortten 500 op standelingen van de Vietminh. ge- wapend met geweren, handgranaten 5 Advertentie l M.) Tot duiver heeft U 500 millioen Eden sigaretten gerookt. Daarmee heeft U 500 millioen maal btwtien, dat ont devies juist is: EDEN morgen zo goed als heden WASHINGTON. Het Ameri- over nieuwe wapens beschikt, die kaanse leger heeft de beschikking technisch beter zijn dan de Ameri- gekregen over twee nieuwe wapens, kaanse". welke Rusland in staat waarmee atoomladingen in vijande- /.ouden stellen „Amerikaanse aanval- lijk gebied tot ontploffing kunnen len op niets te doen uitlopen", daar worden gebracht. Het zijn raketten, zij „reeds op hun eigen vliegvelden en machinegeweren zich op dé de ..Corporal" en de ..Honest John", in de kiem zouden worden ge- iwrakstukken^en doodden svstema- laatste Is bestemd voor het uit- smoord". Hij zei dal Amerikaanse tisch de overlevenden De vernielde I voei"én van zware bombardementen, officieren „verbaasd waren geweest wagons werden met benzine over- De snelheid van de „Corporal" is I horen dat de Sowet-Unie bases goten en in brand gestoken. De verscheidene malen die van het ge luid. De rakel kan ver achter het front gelegen vijandelijke doelen treffen. In de kop van beide raketten kan zowel een lading van de gebrui kelijke springstoffen worden aange bracht. als van ontploffingsmiddelen, waarbij gebruik is gemaakt van kernsplijtingsenergie. De uitwerking van de „Honest John" is, ook wanneer gebruik wordt gemaakt van reeds lang bekende springstoffen, gelijk aan die van hon derden artilleriegranaten. Het ver scheidene tonnen wegende projectiel, dat een doorsnede heeft van drie en een halve meter wordt afgevuurd volgens de gebruikelijke artillerie- werkwijze. Een Oostberlijnse communistische militaire radiospreker verklaarde Za terdag dat de Sowjet-Unie „thans gewonden in de wagons verbrand den levend Sommige passagiers werden gefolterd Oude mannen en vrouwen en ook kinderen zouden in stukken zijn gehakt. HANOI. De Fransen hebben Zondag een buitenpost in de ver dedigingsgordel ten Noord-Westen van Dien Bien Phoe ontruimd. Het garnizoen is er in geslaagd de bin nengedrongen opstandelingen uit de loopgraaf, die dezen dwars door de Franse landingsstrook by het Tort hadden gegraven, te verdrijven. De ontruimde post. waarom uren- lar>g fel werd gestreden, ligt aan t het Noordelijk uiteinde van de ..■i landingsbaan die gebruikt werd voor het neerwerpen van voorraden en versterkingen voor hel garni- zoen. Aan beide kanten werden aanzienlijke verliezen geleden. heeft aan de kust van de Noorde lijke IJszee, van waaruit Russische bommenwerpers het Amerikaanse middenwesten en de aloomfabrieken in de staat Washington binnen zes uur kunnen bereiken" Ook hadden de Russen de beschikking over langs radiografische weg bestuurde raket ten voor verdedigingsdoeleinden. Schepen voor Brazilië te water gelaten DEEST Met goed gevolg is Zaterdag van de scheepswerf Gebr. v. d. Werf te Deest (Gld.) hel voor Braziliaanse rekening gebouwde dubbelschroef passagiers- en vracht schip „Lcopoldo Peres' te water ge laten. Het schip is bestemd voor de vaart op de Amazonerivier en kan (met slaapgelegenheid» 88 le klasse en 300 3e klasse passagiers bergen. Kort voor de plechtigheid in Deest, die door vele geïnteresseerden op scheepvaartgebied werd bijgewoond, liep in Zaltbommel bij de NV De Waal één van de zeven zgn, hek- wielers van stapel, die dezelfde Braziliaanse maatschappij thans in Nederland in aanbouw heeft. Ruiten in scherven en huisraad in bomen op plein in Maastricht MAASTRICHT. Zondagavond heeft zich een ernstige gasontplot- fing voorgedaan In een flatgebouw aan het Koningsplein. In het mid delste gedeelte van het gebouw barstten alle ruiten. Vooral de vierde verdieping, de flat van me vrouw KlinkhamerSmeets. werd een enorme ravage. Eén der bin nenmuren sloeg er finaal uit, res ten van een deur werden naar bulten geslingerd en de Inboedel werd vernield. De kracht van de explosie was zó hevig dat ook tal van vensters sneuvelden in huizen aan de ovei- zijde van het Koningsplein dat ruim honderd meter breed is. Sponningen en gordijnen uit de flat kwamen op het plein terecht. Stukken huisraad belandden in de bomen, soms op veertig meter van de flat. De brandweer rukte on middellijk uit, maar behoefde niets te doen. Ook persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De oor zaak van de explosie is een ge scheurde gasslang in één der flats op de benedenverdieping. Het ont snapte gas verzamelde zich op een hogere verdieping en kwam tot ontploffing toen een der bewoners Geen overeenstemming over vervoersprijs van industrie-kolen DEN HAAG. De besprekingen, welke gevoerd zijn tussen de Ncd. Spoorwegen cn de mijnen over do vervoersprijs van industriekolen. daar een lucifer afstreek om een hebben niet geleid tot een nieuwa gastoestel aan te steken. 1 Deens schip gezonken in Wezer-monding HAMBURG. Het Deense motor schip „Ellv Danielscn" (478 ton» is Zondagochtend bij de monding van de Wezer (Noord-Duitsland) ge zonken. De bemanning werd door een Duitse sleepboot gered Volgens seheepvaartkringen is het mogelijk, dat het schip op een mijn is gelopen. Enkele opvarenden zijn gewond, van wie één ernstig Duik in koud U-water liad dood tengevolge AMSTERDAM. Een 49-jarige hofmeester-bediende van Franse na tionaliteit van het Liberiaanse schip „Saxon-Hiir, dat ligplaats had ge kozen te Amsterdam, heeft Zater dagmiddag zijn badpak aangetrok ken om een duik te nemen in het koude water van het IJ. Na even te hebben gezwommen is hij ver moedelijk door de koude bevangen en in de diepte verdwenen. (Advertentie LM.) A'u zeep met LINZ Een Vrijdag uitgezon den ploeg ter opsporing van 10 Duitse schooljoneens en hun drie onderwijzers, die reeds enkele da gen in het Dachtsteingebergte 100 km van Linz verwijderd vermist worden, is onverrichterzake terug gekeerd Er is geen spoor van de vermisten gevonden Er zijn in het gebied waar de jongens en hun on derwijzers vermist worden de laat ste dagen vele lawines opgetreden, zodat gevreesd moet worden, dat de vermisten zijn bedolven. Drie hef- chroefvliegtuigen van het Ameri kaanse leger hebben Zaterdag aan het opsporingswerk meegedaan (Van onze correspondent! LONDEN. Het dit jaar in Blackpool gehouden jaarcongres der Britse coöperatieve beweging heeft zich tegen liet advies van haar bestuur in. tegen de herbe wapening van Duitsland (en dus tegen de officiële lijn van Labours buitenlandse politiek) verklaard Iets dergelijks zal vermoedelijk vandaag in Brighton gebeuren, waar de 350.000 man sterke Unie van Winkelbedienden congresseert. Dit alles wil nog helemaal niet zeggen, dat de andere grote bon den als die van de mijnwerkers, transportarbeiders cn de bond van personeel in overheidsdienst, dat ook zullen gaan doen In tegendeel' Dc eveneens in Brighton confe rerende Associatie van Scheepstc- kenaars verklaarde zich ook tegen Duitse herbewapening en zij was ook reeds tegen de nieuwe Aziati sche politiek seringengeur Weer komt Castella met iets nieuws voor de Nederlandse vrouwen en meisjes. Iets nieuws! Welk een aan gename klank hebben deze woorden voor de vrouw, of het nu iets is voor haar garderobe, voor haar huishou den of voor de verzorging van haar uiterlijk Ze vindt het altijd prettig iets nieuws té proberen Daaraan hebben de Castella-fabrie- ken natuurlijk gedacht, toen zij na het enorme succes van de Bloemen- zeep besloten deze nieuwe Seringen- zeep te brengen Welk een keus in Castella zeep heeft de vrouw nu tot haar beschikking! Welke mogelijk heden voor de verzorging van haar huid! De klassieke Castella Schoonheids- zeep met de huidverjongende oliën (2 stuks 50 ct.). Castella Spécial (32 ct.) met het wonderbaarlijk schuim. En nu in aansluiting op de Bloemen- zeep met de rozengeur (20 ct.) Cas tella Seringenzeep (eveneens 20 ct.)! Is het te verwonderen, dat de Neder landse vrouw al enthousiast wordt bij het horen van de naam Castella! Matroos vermist van Nederlandse coaster ROTTERDAM. Het te Rotter dam binnengekomen kustvaartuig ..Carpo" van de NV Hudig en Veder uit Rotterdam heeft dc vermissing gerapporteerd van de 18-jarige ma troos A. J. Zuur. Het schip kwam uit Dublin. Donderdag was de matroos die aan de Parallelweg in Den Haag woonde, aan boord bezig een der sloepen schoon te maken. Vermoe delijk is hij toen over boord ge slagen. (Advertentie LM.) 't geheim van getonde groei Cactussen ,chmerend op - h„oC... l«t op NEW YORK. De Zuid-Koreaanse ambassadeur in Washington heeft Maandag bekendgemaakt, dat Zuid-Korea zal deelnemen aan de op 26 April in Genéve te openen conferentie. Ambassadeur Yang zei dat presi dent Syngman Rhee het nemen van een definitief besluit had uitgesteld In afwachting van de ontvangst van Amerikaanse garanties voor hulp bij een grootscheepse uitbreiding van het huidige Zuid-Koreaanse leger. Yang zei, dat die garanties ontvangen waren in een boodschap van president Eisenhower, welke Zaterdag door Rhee op Korea ontvangen was. President Syngman Rhee heeft la ter verklaard, dat Zuid-Korea de conferentie van Geneve zal bijwonen voor een laatste poging om zijn land op vreedzame wijze te herenigen Hij deed echter duidelijk uitkomen van mening te zijn, dat deze poging zou mislukken. En voor een dergelijk ge val deed hy een beroep op de Ver enigde Staten en andere geallieerde landen te helpen bij het verdrijven van de communisten uit Noord- Korea. Rhee zei. dat Zuid-Korea er op vertrouwde, dat de Verenigde Sta ten de Geneefse conferentie met de Koreaanse delegatie zou verlaten in dien de conferentie het niet binnen een redelijke tijd over de hereniging van Korea eens kon worden. Ten slotte verklaarde hij. dat de uit tien leden bestaande delegatie naar Geneve geleid zal worden door de minister van Buitenlandse Zaken. Pjoeng Joeng-tai. Goederenwagens op station Nunspeet ontspoord NUNSPEET. Bij het rangeren zijn Zaterdagmiddag twee goede renwagons op een wissel ontspoord. Een van de hoofdsporen van het baanvak legerplaats Oldebroek Harderwijk werd tengevolge daar van versperd. De N.S. moesten tijde lijk van een zijspoor gebruik maken. Enkele stoptreinen vielen uit. Een aantal sneltreinen heeft op de tus sen Amersfoort cn Zwolle gelegen stations gestopt. Om tien voor zeven 's avonds was het hoofdspoor weer vrij. WILLEMSTAD (Curasao). De 30-jarige kapitein-luitenant ter zee van de Britse zeemacht, H. J. Hod ges, die deelnam aan de diepzee film-expeditie die de bekende on derzoeker Han Hass op het ogenblik in de wateren der Ned. Antillen onderneemt, it nabij Bonaire ver dronken. LOS ANGELES De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Lewis Strauss, heeft medegedeeld, dat er plannen bestaan, dat president Eisenhower een Amerikaanse wetenschappelijke organisatie zal verzoeken nog dit jaar een internationale conferentie van vooraanstaande geleerden over het vreedzame gebruik van atoom energie de eerste in haar soort byeen te roepen. Het doel der conferentie zou zijn „de dag nader te brengen, waarop de vrees voor het atoom bij dc volken en dc rege ringen van Oost en West zal begin nen te verdwijnen". overeenkomst. Zoals bekend schafte de Kolen- en Staall Gemeenschap de vrachten- egalisatie af en kwam zo ex eind aan de bestaande overeenkomst, Dc Nederlandse Spoorwegen zul len zich voorshands over dc te bo- talon vracht rechtstreeks mot do ontvangers verstaan. (Advertentie LM.) Guareschi gaat zijn straf uitzitten MILAAN. Giovanni Guareschi, de schrijver van „Don Camillo" heeft besloten zyn gevangenisstraf te gaan uitzitten en niet in hoger beroep te gaan wegens belastering van voormalig premier Alcide de Gasperi. De voormalige premier had Gua reschi beschuldigd hem belasterd tc hebben in een brief in hel week blad „Candiod". in deze brief, die toegeschreven werd aan De Gas peri. zou er in 1944 b ijde geal lieerden op aangedrongen zijn ome te bombarderen. PARIJS. Een schaakwedstrijd tussen Frankrijk en Rusland is met 7 44 door de Russen gewonnen. De Fransen verloren alle partijen, alleen Plante behaalde remise tegen Bole- slavski. (De redactie behoudt zleh het recht voor Ingezonden stukken voor deze rubriek te bekorten. Anonieme stukken gaan U> de prnllemand). Naar aanleiding van de zaak Anneke Beekman Bijna dagelijks wordt bij het le zen van de krant ons hart ontroerd door de berichten over de twee ongelukkige Joodse wezen, wier on schuldige ouders wreed zijn ver moord Een geschiedenis, wel ge schikt om het anti-papisme te ver sterken en onwillekeurig bij som migen, misschien wel bij vcUn. de herinnering wakker te roepen aan het woord van de vrijdenker: „Een goed gelovige kan en mag niet ver draagzaam zijn". Op het eerste ge zicht valt hier maar weinig tegen in te brengen Bij nader bekijken echter zien wij de verzachtende om standigheid. dat men een goed werk denkt te doen. Heel begrijpelijk gruw lk. als niet-kathollck. van de wreedheden uit de tijd van de kei k- hervorming. Maar denk dan ook te vens aan de jaren toen de protes tanten in Nederland oppermachtig waren en dc katholieken totaal rechteloos. Dc hervormer Calvijn, de dictator van Genève. heeft ook een geestelijk tegenstander de brandstapel op laten sleuren. Het protestantisme is van begin «f aan bezig geweest zichzelf te onder graven door sectie-geest Calvijn, een pionier der kerkhervorming, evenals Luther, stemde met deze lang niet overeen. Nu moet worden erkend, het is niet enkel sectc-geest die de oorzaak is der verdeeldheid onder de protestanten. Hun voor naamste steunpunt is de Bijbel en die is vaak in tegenspraak met zich zelf. Jammer genc;g is dit alles koren op de molen van uitgespro ken vijanden, althans tegenstanders van alle godsgeloof. Deze denken, dat dit alleen kan bestaan bij ge brek aan algemene ontwikkeling. Dit is waar: het vraagt eenvoud in deze verwonderlijke wereld. Ik vraag mfj wel eens af: „Denkt rr.en bij de afscheiding van vroegere geestverwanten wel aan het gevleu gelde „Eendracht maakt macht9" v. M. Verrassend foed smaakt zo*« zclfgerolde Amerikaanse sigaret tan „American Star" „American Star" is èrhte Amerikaanse Hgarottcnlabak, bijzonder zaclu en geurig. Let op het moderne platte pakje, handig om uil te rollen! NlEMEUER'S TABAK TABAK OP ZN BEST' IN dc serie „Hoofdfiguren van het men selijk denken" is bi) Uitgeverij Born N.V. te Assen, van de hand van G. 11. Strcurman een „Inleiding tot het denken van Goethc" verschenen De boekjes in deze reeks 1,45 per deeltjei beogen een beknopte inleiding te geven tot het den ken van die figuren, die op het geestes leven van onze tijd grote invloed uitoefe nen. Vraagt men zich af in hoeverre dat met de dichter Goethc het geval is cn in hoeverre een beschouwing over Goethe's denken In deze serie thuis hoort, dan neme men dit alleraardigste boekje t«-r hand. waar zeer beknopt, maar duidelijk gesproken wordt over Goethc als natuur wetenschappelijk. als aesthetlsch. als ethisch cn als kosmisch religieus-denker en waarin met opzet over de bete kenis van Goethc ola groot dichter naar verhouding vrijwel niets of uiterst weinig wordt gezegd Goethe zelf, zegt de auteur ergens, beschouwde zich niet in dc eerste plaats als een groot dichter: elders schrijft hij: „Toen in 1932 Goethe's honderdste sterfdag werd herdacht liet men voor zichtigheidshalve maar niet te veel llcht vallen op Goethc als natuuronderzoeker. Hoe geheel anders in 1949 toon geen geleerde. dJe een reputatie te ver liezen had. schroomde de betekenis van Goethe's natuurwetenschappelijk denken in het licht te stellen Wie dit werkje ter hand neemt, begrijpt iets van dc oorza ken van deze verandering.

Dagblad voor Amersfoort | 1954 | | pagina 7