IMi 'laging if-lnriehting >ort Soester Courant .\ienws- eu Advertentieblad. voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. k. N leelen tweg 14a ÉL 4 raat 54 IENST weg 28a HAKS, raat 7. Centrale Crediet- en Landbouwbank en Brand- nbraakvrije Kluis LA PORTE Co. J i zieken stdijk SAFE DEPOSIT Dr. RUPERT. Soestdijk. 3au I 5 oom Installaties. dti, Amsterdam erdpm. D HAKS. Electriciteit latie vrage Technisch prijzen. Electriciteit aratie-inrichtirg tES auto. Zaterdag 16 April 1921 -AT: iPl redieten g 4, Baarn. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Burgerlijken Stand. Van Weedestraat 37 - Soest SOEST Zondag 17 April is aanwezig verlaagde prijzen. JREAU er ffesoh f 2.05. 2.05. Ive 1.70. er 2.25. 2.25. 2.80 er flacon 1.40 pend. )AGS. rd 3919 Restaurant „De Gouden 30, Tel. 37. nnbevelend, dvr. dr. |wiel is bij DSONNE. oestdijk. Prima referenties No. 16 Adres voor Administratie en Redactie: Van IVeedeitbraat 7 Advertentien worden ingewacht lotVrydagb- vroonniddags 9 uur, by den Uitgever. ngezonden stukken tot Dinsdag-wond S urn NEGENDE JAASuANLi DE TER 4I>Vf RTENTIIlN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel mem 15 ct Groote letters naar plaatsruimte. Bij ibonnuinent rrooie korting. Abonnementeprys 40 cent per kwartaa' r*\ - Puplicatie ivergoeding 3 pCt., •1/2 pet. leer: )E RUIJTER i, Kamerbezems, Spon- met garantie, k verminderde prijzen, potkoopjes. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van het publiek, dat met ingang van 15 April a s. het kan toor van den Sub -Ontvanger der accijnzen zal zijn geopend op alle werk dagen van voormiddags 9 tot 's mid dags 12 uur en van namiddags 3 tot namiddags 4 uur, behalve des Zater dags als wanneer het alleen van voor- middags 9 tot 's middags 12 uur zal zijn geopend. Soest, 11 April 1921. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. MILITIE. Jaarlijksch onderzoek. De Minister van Oorlog heeft den [Commissarissen der Koningin in de verschillende provincies machtiging verleend om, behalve in de gevallen bedoeld in het achtste lid van para- graai 17 der Militie-Beschikking 1909, ook aan verlofgangers, voor wie deel neming aan het onderzoek in Juni bezwarend zou zijn wegens de uit oefening van hun beroep of bedrijf, dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden, desgevraagd te ver gunnen het onderzaek in de maand November of December van het jaar te ondergaan. Soest, 12 April 1921. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. HERIJK VAN Maten en Gewichten. Burgemeester en Wethouders van Soest raaken bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal wor den gehouden in het gebouw der St. losenh-Jnn.ae9ns«"«^»»-;s- s o'-., ïofstraat te Soest op 2 Mei 1921 voor len, wier familienaam begint met de letters A. tot en met H., op 3 Mei van I. tot R. en op 4 Mei van S. tot Z., op aile voormelde dagen van 10—12 en van 1—4 uur. b. dat de maten en gewichten Ischoon, droog en roestvrij moeten [worden aangeboden om onderzocht 'te kunnen worden c. dat betaald moet worden le Ivoor het onderzoek der maten en ge wichten en 2e voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van's Rijks schatkist I d. dat de maten en gewichten, die 'gestempeld worden met het afkeurings- merk, niet in winkels enz. terrugge- bracht mogen worden e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1921 gestempeld moeten zijn met de letter Z en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a genoemde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht op Zaterdag van 9 tot 1 uur. f. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco), met in sluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Soest, II April 1921. De Secretaris, J. BATENBURG. De Burgem., A. ENDENDIjK L.B. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 910 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen 1 rozenkrans in etui, 1 zak met rijst, 1 handleidingboekje voor handwerken, 1 tabaksdoos, 1 parapl., 1 zakje (reticule) inhoudende eenige voorwerpen, 1 lederen taschje, 1 zilveren armband, 1 gouden arm band en 1 zilveren bril. Door de politie alhier is deze week een vreemdeling aangehouden die zonder middelen van bestaan rondzwierf, en deze is weer over de grenzen ge bracht. Wege»6 verbouwing van het Ge meentehuis is het politiebureau tijdelijk verplaatst in het oude Distributiege bouw aan het gemeentehuis. De Ned. Herv. Zangvereenigiug „Soli Deo Gloria" alhier zal in het laatst van deze maand eene uitvoering geven ter gelegenheid van haar 12 jarig bestaan. Uitgevoerd zal o.a. wor den een cantate genaamd„Eene repetietieavond der Vredendaalsche Zangvereenigiug, door Harmonie ver- eenigd" muziek van Mart. Schuil, ter wijl bij die gelegenheid zich voor het eerst zal doen hooren het kortelings opgerichte kinderkoor „Euphonia", wat o.a. zal uitvoeren de bekende cantate „Vogelen—Fee" van Louis van der Laaken. Om aan een en ander een eenigs- zins feestelijk karakter te geven, stelt zij zich tevens voor in het begin van Mei een Bazar te houden, waarvan een deel der netto opbrengst zal ten goede komen aan het ook hier ter plaatse vertegenwoordigde en goed bekende 2';» ets. fonds. Voor deze bazar is reeds groote belangstelling getoond, daar reeds vele giften en voorwerpen bij de commissie van voorbereiding inkwamen. EMMABLOEM. De verkoop van de Emmabloem, ten bate van de Tuberculose-Bestrij- ding, zal gehouden worden op Zater dag 23 April a.s. leder steune naar vermogen dit schoone doel. „ERNST EN LUIM". Toen Maandagavond 1.1. het scherm daalde, na het laatste bedrijf van het tooneelspel „De Verloren Zoon" was het een daverend en welverdiend applaus, dat de spelers in ontvangst hadden te nemen van het in groote getaje opgekomen pubJjeU^wjj—r- in dit zoo zwaar te spelen stuk. De lange alleenspraken werden door het publiek met spannende aandacht ge volgd, een bewijs van het goede zeg gen. Het samenspel, be figuratie, het acteeren en ook het stille spel wordt bij elke uitvoering van dezeTooneel- Vereeniging steeds beter. Daarom moeten de jeugdige artisten nu echter niet denken, dat zij er reeds zijn. In de uitvoering van Zondagavond kwam duidelijk aan het licht, dat diegene het zwakst zijn, die het minst gestu deerd hadden, al kunnen ze nog zoo goed spelen Ook het kluchtspel „De Roover- hoofdman", waarin voor het grootste gedeelte de jongere en nieuwste leden van „Ernst en Luim" mede speelden, liep Maandagavond vlot van stapel en had een reuzen lachsucces. Het mooie Rooverhoofdmanpakje stak erg uit boven de kleeding der anderen, maar was in dit stuk zeer misplaatst. De barbier van Niemands- dorp liet zijne tooneelcostuums niet van de firma Mulder uit Utrecht ko men, maar bedacht ze zelf. De grime en het tooneelkapwerk van den heer J. A. Wiersma waren uitstekend verzorgd, de pruiken streng 17de eeuwsch. De muziek, als steeds talentvol voorgedragen door de Gebr. Butse- laar, klonk ditmaal schooner, doordat de heer le Marchant zijn nieuwe piano welwillend ten gebruike had afgestaan. Een zeer geanimeerd bal besloot deze in alle opzichten goed geslaagde laatste uitvoering in ditseisoen en van harte roepen wij „Ernst en Luim" een „tot weerziens" toe. J. S. F. Geboren: Teunis z.v. J. Brons en E. Overeem. Cornelia d.v. G. de Graaf en H. Builink. Gerritje d.v. P. van Esch en Th. Meerding. Gerrit Hendri- kus z.v. H. v. Rouwendaal en F. |van Esch. Jansje d.v. C. van Esch en W. Burgwal. Theo z.v. M. L. Stein en B H. Steenmeijer. Marinus Clasinus z.v. M. C. Burgers en F. H. Hofman. Gijsbertus z.v. W. v. d. Bedum en R. Ossendrijver. OverledenHendrika Wantenaar, oud 77 jaren. Gerrit Hendrik Hemmes, oud 43 jaren, echtgenoot van C. Hoksbergen OndertrouwdWilhelmus Hilhorst en Johanna Hendrika Kok. Cornelis Vollers en Tiena Meier. Getrouwd Albertus Kuijer en Wil- helmina Hasselbach. Theodorus van de Pol en Johanna Maria ten Haaf. Cornelis Plooy en Martha Maria Hil- ders. Ingezonden. L. S. Per 1 April jl. zijn het Levensmid delen en Brandstoffenbedrijf voor deze gemeente opgeheven en daarmede de taak vanondergeteekende als Directeur geëindigd. Het is mij een behoefte thans een woord van afscheid en dank te rich ten aan alle groepen van personen, waarmede ik gedurende de Distribu- tiejaren min of meer, officieel dan wel officieus heb samengewerkt. Allereerst aan het college van Bur gemeester en Wethouders en den Raad dezer gemeente, voor het mij geschonken vertrouwen en de mij ge laten groote vrijheid van handelen, En aanvaard ik gaarne de woorden van dank en waardeering door B. en W. en den Raad uitgesproken, voor het beheer der nu ontbonden Bedrij ven, dan moet daarbij tegelijk erkend dat dit beheer alleen mogelijk is ge weest, omdat naast degelijke controle over de financieele gestie, zoo groote vrijheid van handeling gelaten werd. Daarnaast hebben tot een regelma tig verloop allereerst medegewerkt de Heeren die zich zoowel te Soest als te Soesterberg korter of langer tijd voor de verschillende afdeelingen heb ben geïnteresseerd. Gaarne breng ik hen daarvoor openlijk dank. Zonder gelijk geweest de BettriA -'ui onmo- tig te doen functioneeren. Het publiek, dat natuurlijk de inwendige dienst niet kent, kan over de gepresteerde diensten moeilijk oordeelen, maaron- dergeteekende zal zich steeds dank baar herinneren tot welk een omvang Verhuring van Safe Loketten Bergplaats voor kleine Brand kasten en Trommels in haar en toch, hier werd nimmer gehoord van eenige dwangmaatregel. Behalve deze groepen zijn er echter nog andere staven van stille mede werkers geweest, die ik hier niet ver geten mag te noemen, als de Secre tarie-ambtenaren inclusief de Conciër ge, de Eerwaarde Zusters van het St Jozefsgesticht de Postbeambten, het Spoorwegpersoneel, ons Politiecorps, en niet te vergeten de uitgever van „De Soester". Het is ab soluut ondoenlijk om in details hun aandeel in het welslagen der Distri butie te noemen. Zij mogen zich echter verzekerd weten van mijne er kenning hunner diensten. Maar ik zou, door te veel te noe men, onbillijk kunnen schijnen tegen over niet genoemden, en toch, waar genfeeifc 'fcfeijnernnac..1 geregeld was, daar was medewerking allerzijds noodig. Gaarne en dankbaar erken ik die medewerking in ruime mate te hebben genoten. Waar ik ogk kwam om hulp, steeds was men tot KASSIERS, C O M M. IN EFFECTEN GEOPEND VAX 9 T OjT 4 UUR ZATERDAGS VAX 9 TOT 12 UUR LOKETTEN MET TROMMELS VANAF F S.OO PER JAAR EN HOOGER GEDURENDE DE KAXTOORUREX BESTAAT VOOR BEU ANGST ELEENDEX GEEEGEXHEID DE SAFE-INRICHTING TE BEZICHTIGEN zijn taak door deze medewerking werd verlicht. Maar nog een andere zeer groote staf van medewerkers wil ik hier een woord van dank brengen, n.1. de hee ren Winkeliers, Bakkers, Slagers, Brandstoffenhandelaren enz., kortom allen die de schakel vormden tusschen bedrijf en verbruikers. Van begin af werd door mij het standpunt ingeno». men ieder zoovéél mogelijk in zijn werkkring te laten en daarin met een behoorlijke winst te steunen, en ik ben bijna nooit bedrogen uitgekomen. Tot het laatste toe heb ik de steun dezer medewerkers kunnen constateeren, en 't is mede daaraan te danken, dat de gemeente bleef gevrijwaard voor groote verliesposten. Ook de groep van Producenten in deze gemeente komt een woord van dank toe, waarbij ik meer speciaal noem de verbouwers van Broodkoren. Door hunne medewerking stond de gemeente Soest almee 't beste aange schreven bij de Regeeringsbureaux, hulp bereid en daardoor kon onder- geteekende ook dikwerf weer anderen helpen. Ten slotte echter nog een woord van dank tot de grootste groep, waar onder ik versta alle inwoners van Soest. De Heer Felix Orth was zoo vriendelijk enkele weken geleden een woord van dank te richten aan het adres der Distributie-ambtenaren voor de aangename wijze waarop deze heeren zich van hun taak tegenover het publiek hebben gekweten. Ik dank den Heer Orth ten zeerste, ook voor de andere heeren, voor die wel- meenende woorden, maar ik moet er toch direct op antwoorden, dat dit optreden ook weer werd vergemak kelijkt door de inwoners zelf. Men voelde 't van elkaar dat 't mogelijke werd gedaan, en viel er eens een hard woord, dan was dat toch ook weer direct te billijken, omdat onzerzijdsch aldoor werd aangenomen, dat van menschen met dikwerf een hongerige maag, bij soms een koude kachel en (of) zonder licht bij lange winteravon den, nu niet altijd een blijmoedige geest kon verwacht worden. En toch, ik kan niet anders dan dankbaar ook de medewerking erken nen van verreweg de meeste inwoners. Waar ik kon daar hielp ik, kon ik niet, en dat gebeurde gelukkig niet dikwijls, dan wist men 't toch ook weer te billijken. Vooral in de licht- looze tijd heb ik dat dikwerf onder vonden. Dat was de kritiekste tijd in de Distributieperiode, vooral ook omdat een groot gedeelte der gemeente daaronder niet te lijden had, wat bij de anderen zoo dikwijls wrevel op wekte. Dit korte woord brengt ons allen in onze gedachten nog eens weer terug gemeente, evenals overal een moeilijke endure tijd, want distributie tegen prijzen lager dan de inkoops prijzen, kost veel geld. Het was daar bij precies het omgekeerde van het normale. Hoe grooter de omzet was, hoe grooter het verlies, ook al droeg de Staat ln veel gevallen het "lm. Dank zij echter de zuivere Bedrijfs vorm, konden af en toe ook nog winsten gemaakt worden, en 't is mij een genoegen dat, althans het laatste jaar (1920), door het bedrijf, nadat alle onkosten waren betaald, nog 2500 gulden winst in de gemeentekas kon gestort worden. Het Distribtieleed is nu geleden en we zien, al is de algemeene toestand nog verre van normaal, 't licht der toekomst weer schijnen. Voor onder- geteekende waren 't moeilijke jaren, maar ik zou toch, dat wil ik wel er kennen, nu de algemeene chaos er toch was, ze niet gaarne hebben ge mist. En hiermede neem ik als Directeur van het Levensmiddelen- en Brand stoffenbedrijf afscheid van al de offi- cieele en officieuze groepen, om van af heden weder als ambteloos Burger met en onder U te verkeeren en mede te werken aan de verdere opbouw en welvaart van Soest. Soest, April 1921. P. C. W. FOEKEN. Arbeidsbeurs Soest. Aanbieding werkzoekenden. 7 Opperlieden. 15 Grondarbeiders. 2 Timmerlieden. 1 Metselaar. 3 Losse arbeiders. Aanvraag om werkkrachten. 2 Schilders 1 Tuinarbeider.

De Soester | 1921 | | pagina 1