behalve wat de administratieve ambte naar betreft. Spreker kon de gedachte niet van zich af zetten, dat, wanneer de groote werkzaamheden, zooals scho lenbouw enz. zijn afgeloopen, de beide opzichters niet een gedeelte van het edministratieve werk zouden kunnen doen. Zou het niet mogelijk zijn, vraagt spr., om voorloopig een tijdelijke kracht te nemen De heer Dammers onderschrijtt net- geen de heer van den Broek naar vo ren bracht. Ook hij kan zijn stem niet geven. Spr. vraagt zich af, wat de taak van een timmerman zal zijn. 'Is het niet mogelijk het onderhoud der ge bouwen aan te besteden Voor den heer Hilhorst is de zaak eenigszins gewijzigd. Spreker gelooft, dat het niet in 't voordeel zal zijn als de administratieve kracht aan het ar chitectenbureau wordt onthouden. Wan neer er een timmerman en monteur komen, wordt de administratie uitge breid. Wat deze twee vaklieden be treft, voor hen zal meer dan voldoende werk zijn, omdat bij invoering van centrale verwarming enz. de herstellin gen meerder worden. Spr. zou echter de administratieve kracht voor tijdelijk willen zien aangesteld. De heer Foeken zou gaarne de be doeling weten van Burgemeester en Wethouders, hoe zij zich de positie indenken van den eventueel te benoe men administrateur. Wordt deze onder geschikte van den Gemeente-architect, of behoort hij tot de administratieve afdeeling van het Raadhuis en krijgt hij in hoofdzaak de administratieve arbeid le verrichten, welke voortspruit uit de afdeeling van den gemeente architect Wordt de eerste verhouding bedoeld, <ian staat Spr. om twee redenenzeer'ge- reserveerd tegen het voorstel. Eerstens heeft hij bezwaar een Technicus hoe bekwaam ook, als chef van een admi nistratieve afdeeling te doen fungeeren. Tweedens acht hij decentralisatie alleen dan verdedigbaar, als 't onmogelijk anders kan, omdat 't nimmer econo misch werkt. Over het al of niet noo- dige van een administratieve kracht kan Spr. niet oordeelen. De heer Scheffer is het daarmede eens en wijst op de koopmanswereld want welke koopman is een goede administrateur, vraagt spreker, waarbij de heer Foeken opmerkt, dat het prin cipe van hem in koopmanszaken niet opgaat, want dat hier sprake is van een functie bij een publiekrechtelijk lichaam. Over technische en administratieve menschen is steeds gekibbel, zegt de heer Rietveld. Inderdaad zijn er tech nische heeren, die hun administratieve collega's weinig achten. Voor een goed bedrijf is toch voorwaarde een goede administratie. Volgens spr. meening kan een administrateur zeer zeker on dergeschikt zijn aan een technicus. Ge let op het salaris dat gegeven zal wor den, 2500—3000 gld., zal van dezen persoon nogal wat gevraagd worden, b.v. opzet van het grondbedrijf en de boekhouding daarvan, het uitbreidings plan enz. Indien het bedrijf zich ont wikkelt. zooals het zich thans laat aanzien, wordt het een afzonderlijk technisch bedrijf en wordt de persoon, die de administratie voert, de onderge schikte van dat bedrijf. De heer Endendijk wijst op de wer kelijke ontwikkeling van Soest, in ver band waarmee de aangevraagde werk krachten niet onnoodig zijn. Hier is noodig een goed bouw- en woning toezicht, waarin wel veel verbetering is aangebracht, doch wat nog niet in orde is. Aan grondbedrijf en uitbrei dingsplan hebben de 2 opzichters massa arbeid, zoodat in de eerste ja- reu geen van beiden voor administra tie- beschikbaar is. Of de administratie geschieden kan door een tijdelijke kracht, is een an dere vraag. In 'toog moet worden ge houden, dat de administratie bij den architect ten achter is. De Voorzitter vestigt de aandacht op de administratie en boekhouding van het grondbedrijf, van het uitbreidings plan, op de uitvoering van het wegen reglement, op het bouw- en woning toezicht enz. Op verzoek van den Voor zitter leest de secretaris een drietal rapporten voor betreffende de werk zaamheden, die aan ieder der 3 afdee- lingen ter secretarie worden verricht, waaruit blijkt, dat van de secretarie geen der ambtenaren gemist kan worden voor het bureau van den architect. Na voorlezing dezer rapporten ver klaart de heer Dammers, dat zijn oor- .deel geheel is gewijzigd. Spreker kan nu met den heer van den Broek mee gaan, doch is voor een tijdelijke kracht. De heer Rietveld deelt mede dat hij in principe niet voor eigen beheer is, doch dat hij in dit geval meewerkt uit zuinigheidsoogpunt. In ieder geval wil hij er bij Burgemeester en Wethouders op aandringen zoo zuinig mogelijk te werk te gaan. Het voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen met dien verstande, dat de aanstelling van den administrateur een t ij d e I ij k e zal zijn. 158. Werkeloosheid. Behandeling van het voorstel van het gemeenteraadslid, den heer Besselsen, inzake toekenning van toeslagen bij werkeloosheid, met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Wij hebben de eer Uw College hierbij be- dus i.flets anders op dan aanmelding tot bouw of verbouw van een school Wat de aanvrage van het Chr. leefd aan te bieden het d.d. 11 juli 1921 loor fcjj K.erkelijk en Burgerlijk armbestuur. i en ook zoo goed als bij elk voorstel Schoolbestuur betreft, zegt de heel den Heer Be^e'sen ingedien e v De werkeloozen bij de landarbeiders I hebben wij onze stem laten hooren. Besselsen, deze hebben juist het aan- mStidSUL beginnen per I December eerst uit de Waarom tal kinderen wat noodig is om aan de in deze wonnen wij het advies in van den kas te trekken. De uitgetrokkenen wor- i Wij, die altijd voorstanders van ge- wet te voldoen. 41 kinderen worden Heer Directeur van den ^,enst t*en ec'lter te hulp gekomen. Het adreslijksteiling waren, hebben nu die ge- opgegeven Hoeveel daarvan in de loosheidsverzekering en ar e s u.„,KiJ voor werkverschaffing is echter pas i lijksteiling er is, bezwaar op bezwaar gemeente Zeist wonen is niet bekend Donderdag ontvangen, zoodat deze zaak I om tot uitvoering der wet over te Toch zal dit ook wel met en- gaan te 's Gravenhage, wiens antwoord U hierbij gelieve aan te treffen. Voorts kwam ons ter oore, dat omtrent ae gewettigdheid van dezen toeslag en van een bijslag op de uitkeeringen bij werkloosheid eene beslissing in de hoogste instantie zou worden uitgelokt, welke thans is gevallen. Het bedoelde Koninklijk Besluit is even eens in afschrift bij de stukken gevoegd. Aan de hand van deze bescheiden moeten wij U voorstellen alle bijslagen op de uit keeringen bij werkloosheid, alsmede den kindertoeslag met ingang van 1 December a.s. te doen eindigen. Mede ter afdoening van het heden inge komen adres van den Landarbeidersbond al hier, hetwelk wij U hierbij aanbieden, ver wijzen wij wat de punten 2 en 3 betreft naar het genoemde Koninklijk Besluit. Wat de gevraagde verruiming van werk gelegenheid betreft stellen wij U voor het adres weder in onze handen te stellen ten- rinde de mogelijkheid daarvan te kunnen overwegen. De heer Besselsen wenscht het vol gende in het midden te brengen De kwestie welke thans weer aan de orde komt heeft reeds een heele lijdens geschiedenis doorgemaakt. Reeds meer dan een jaar geleden zijn de verzoeken der respectievelijke organisaties inge komen. Trots het advies der commissie inzake werkelóosheldaangelegenheden zou er, daar B. en W. afwijzend advi seerden, van een eenigszins dragelijke uitkeering niets terecht gekomen zijn. Toch meende ik onder verschillende raadsleden een streven te ontdekken, wel aan de zeer lage uitkeeringen o.a. der land- en tuinarbeiders tegemoet te kumen, vandaar dan dat ik, ofschoon in beginsel geen voorstander van kin derbijslag, dit voorstel indiende, ten einde althans voor de laagst bezoldigde groep nog iets te kunnen bereiken. Nu is het een eigenaardig verschijn sel, dat, waar reeds een toeslag werd gegeven, welke door Gédeputeerden was goedgekeurd, thans door B. en W al Ijet mogelijke in het werk is gesteld om verhooging van dien toeslagjte ver ijdelen. Ze hebben dan ook het geval der gemeente „Het Bildt" en het des betreffende koninklijk besluit gebruikt om het heele stelsel van de baan te schuiven en zelfs de bestaande toeslag per 1 December in te trekken, daar mede de werkelooze arbeiders er nog ellendiger aan toe makende dan zij door hun schamele wettelijke uitkeering reeds zijn. B. en W. geven hiermede blijk voor de werkeloozen absoluut niets te willen doen, want was dit wel het ge val, dan zouden zij met andere plannen moeten komen om de menschen In hun nood bij te staan. Het eenigste wat zij doen is het niets zeggende op het verzoek van enkele organisaties. Dat kunnen wij nog eens onderzoeken. Integendeel, in plaats vin te helpen, stuurt men ^en ,aantal; werk lieden, die j&ren bij de gemeente werk zaam waren, de straat op, hen aan de armenzorg en daarmede aandeellende overgevende. Daar was er een bij die meer dan 8 jaar onafgebroken in dienst der ge meente was. Zijn vrouw liep voor enkele dagen huilende op straat, wat moest zij be ginnen Een groot gezin, een hooge huishuur en geen inkomsten en de man ziek. Ik kon het mensch geen andere troost geven dan het burgerlijk arm bestuur en met een vervloeking tegen deze maatsshappij, waar de een zich in weelde baadt en de ander in ellende leeft, ben ik weer op m'n fiets gestapt. Zeker, de werkeloosheid is hier, ver geleken bij Groningen en Drente, ge ring, doch ook hier stijgt het cijfer. En de menschen, die gedwongen werkeloos zijn, werkeloos als gevolg van het menschonteerende kapitalisti sche Stelsel, hebben het recht geholpen te worden. Waarom werken B. en W. niet mede? Waarom vergrooten zij juist de werke loosheid. Waarom zorgen zij niet voor pro ductieve werkverschaffing, waar men trouwens niet eens naar hoeft te zoeken. Er is hier werk in overvloed. Waarom wordt geen begin gemaakt met de verharding der Heideweg Het geld daarvoor ligt misschien reeds een jaar in de gemeentekas. Ik vroeg waarom B. en W. niet mede werkten tot leniging der nood door de werkeloosheid ontstaan. Dat komt omdat ze niet weten wat werkeloosheid en de daarmede gepaard gaande armoede is. nog onderzocht moet worden Nu is uitgemaakt zegt de heer Riet-1 kelen het geval zijn Daarbij komt Toch is dit heel gewoon. Wij willen nog het volgende Hoeveel kinderen, welke hierbij zijn, veld, dat de uitkeering onwettig is, en j loyaal medewerken daar waar op rede een gezin van f 1000 niet kan leven,lijken grondslag de noodzakelijkheid genieten reeds het begeerde bijzonder was er reden om voor deze menschen j van een of, andere school kan worden I onderwijs wat te doen. Burgemeester en Wethou-aangetoond, doch zullen ons heftig Te Huis ders hebben personeel ontslagen, dat blijven verzetten tegen elke uitwas in lijke bijzondere school. Vermoedelijk reeds lang in dienst was, daar had iets 1 die richting, welke de gemeentekassen j zullen wel van de kinderen die op de tegenover moeten staan. Meer gewaar-j onberekenbare schade bezorgen en heilijst voorkomen, daar reeds Chr. on- 't worden indien Burge-1 onderwijs niet ten goede komen. Wij hebben ons niet verzet tegen het bouwen van de R. K. school aan deerd zou meester en Wethouders ontslagen men schen direct weer aan 't werk stelden. Menschen, die werken willen, worden de Beetzlaan, omdat wij de billijkheid niet gaarne naar kerkelijke of burgerlijke hiervan inzagen, wij hebben ons wel armbesturen verwezen. Spreker poodigt Burgemeester Wethouders tot tewerkstelling uij. i verzet tegen het bouwen van de Chr. en 1 U. L. O en de verbouwing der school aan de Spoorstraat, welke wij niet De heer Endendijk zegt dat er men- noodzakelijk beschouwden schen ontslagen moesten worden, omdat Daar komen thans weer een paar de kas leeg was, j plannen voor schoolbouw te Soester- De heer van den Broek vraagt of i berg. Allereerst het plan der R.K. Burgemeester en Wethouders geen in- School. Deze komen met het verzoek vloed zouden kunnen uitoefenen, dat bij de bouwvereeniging Ons Belang of St, Joscph werklieden worden te werk gesteld, want die vereenigingen heb ben veel ti danken aan de gemeente. Ook wijst Spreker in dit verband op de voortzetling der beplanting van de duinen. De heer Endendijk gelooft dat Bur gemeester en Wethouders niet zulk een scherpe critiek hebben verdiend. Dat zij de menschen wèl helpen, mag toch wel blijken uit den post onderstand, die in de laatste jaren met duizenden is verhoogd geworden en in tijden van werkeloosheid is aan heel wat men schen werk verschaft. Burgemeester wat oogenschijnlijk in orde is doch wat betreffende het aantal leerlingen niet in orde is. Immers volgens de bijgevoegde slaat wonen er 8 in de gemeente Zeist. 46 min 8 is 38, dus 2 kinderen te weinig, zoodat reeds daarom de aan vraag niet aan de wet voldoet. Men beroept zich nu wel op art. 86 der L. O. wet 1920, doch dat biedt geen voldoende zekerheid dat het ver- eischte aantal leerlingen aanwezig is. B. en W. zullen eerst daaromtrent met de gemeente Zeist moeten overleggen. Wanneer de gemeente Zeist wil medewerken, eerst dan kan art. 36 van toepassing zijn en ontvangt de ge en Wethouders zijn thans ook weer'meente 6 ten honderd van de stich- derwijs genieten De geest der onderwijswet is deze, dat zij slechts recht op het begeerde onderwijs hebben voor wien dat niet op een of andere wijze te krijgen is. En waarom zou een overeenkomst met Zeist niet mogelijk zijn Laten B. en W. en het schoolbe stuur eerst eens in deze richting pro- beeren. Bovendien vrees ik ook, dat ofschoon dan theoretisch het vereischte aantal kinderen aanwezig is, er in de practijk weinig van terecht zal komen. In hoeverre kunnen wij op de op-1 gaven van de schoolbesturen, watbe-i treft het leerlingenaantal, vertrouwen eens een openbare en zie dan eens of 1 pr nrvir pprim(Tpn ffpnnpo -znn wnnr Ze zegen er het tegendeel van een verbete- ringin.De aanhouder echter wint. En een week in Oktober verdwijnen weer plotseling 3 leer lingen, 1 uit klas 7, bestemd voor klas 8, en 2 uit klas 8, bestemd om klas 9 te for meren. „Vader wou eerst niet, maar ze heb ben net zo lang gepraat, dat vader toege stemd heeft", zei een dezer kinderen, die me schreiend de hand ten afscheid gaf. Dit zijn dus, geachte Redaktie, 7 gevallen van de befaamde 23. Dan is er nog één leer ling, die reeds een paar jaar geleden van school gegaan is, en die daar nu ook weer mee moet tellen. Zodat er dus 15 leerlingen overblijven. Van deze 15 weet ik niets. Laten we zeggen, dat die 15 gevallen normaal kun nen geweest zijn. „Alzoo reden te over om dankbaar's Hee ren daden bij de officieele opening van onze U.L.O.-school met den Bijbel te gedenken". Laai ik deze uitspraak van het Soester schoolbestuur hier een plaats geven. En verder het oordeel aan de lezers overlaten. Met dank voor de plaatsing. K. W. DE CROOT, Hoofd der Chr. M.U.L.O.-school te Baarn. .Baarn, 18 Oktober 1921. Inderdaad toonen èn inzender en Redactie van dit blad een betere kijk op de zaak te hebben en staan zij eerlijk tegenover de dingen zooals zij zijn. Maar wat te zeggen van een schoolbestuur dat zich Christ. noemt en met dergelijke practijken te werk gaat Het blijkt, dat ik het niet zoo ver mis had toen ik zei, bouw eerst bezig naar bronnen van werkverschaf fing te zoeken. De heer Scheffer geeft den heer Bes selsen jn overweging met Burgemeester, en Wethouders zulke zaken te bespre ken, waarop de heer Besselsen ant woordt, dat Burgemeester en Wethou-j ders den omvang der werkeloosheid! veel beter weten dan hij. Daarna wordt het voorstel van Bur gemeester en Wethouders zonder hoof delijke stemming aangenomen. 159. Eigendommen. Verkoop Graag. Behandeling van aanvragen om aan koop van gemeentegronden. Overeenkomstig het advies der Com missie voor schatting van gronden en het voorstel van Burgemeester en Wet houders worden de volgende besluiten tot het verkoopen van grond genomen Aan Th. Wolfsen de perceelen geJ tingskosten, of f2160 van Zeist Het is evengoed mogelijk dat Zeist op andere wijze in het onderwijs voor deze kinderen kan voorzien, dus eerst moet dit opgelost voor wij onze mede werking toezeggen. Bovendien al was de aanvrage in orde dan is het nog niet noodzakelijk een school van 3 lokalen te stichten voor 40 kinderen. Tot 60 kinderen kan men met 2 lokalen volstaan, dat geeft dus voorloopig een besparing van plm. 10000 gulder,. Men redeneert nu wel heel aardig door te zeggen: we hebben per jaar ongeveer 20 geboorten en er sterven er maar weinig van, doch dat is een motief dat niet opgaat. Bovendien, mocht het later noodig blijken, dan kunnen we altijd nog bijbouwen, mis schien zelfs goedkooper. Ten slotte kunnen verschillende kin- v.w deren pas in 1922 tot de school wor- legen aan den Plasweg, sectie D lijeden toegelaten Kunnen, dus niet ver- 760 en 76)tegep den prijs vari HM plichtend, hoeveel zijn dat er wel? i IMü \fOArvlHür irinrlt '4 rraan Iriniin cent per M2. Aan B. Rademaker een perceel, ge De Voorzitter vindt 't geen bezwaar om inlichtingen in Zeist in te winnen legen aan de Laanstraat, sectie H no, j omtrent deze kwestie. 3036, tegen den prijs van f 1,20 per ~""1 Ms. Aan B. van de Kuit een perceel ge legen aan de Soesterbergschestraat, sectie D no. 1399, tegen den prijs van f3.50 per M5. onder voorwaarde, dat de te bouwen woning zal moeten vol Wat de ouders betreft, die op de ijlijst geteekend hebben, deze wonen !allen in de parochie en zullen dus 'hun kinderen naar de nieuwe school zenden. De heer Besselsen zou dan toch uit een oogpunt van bezuiniging voorloo- doen aan de eischen, door Burgemees- Ipig 2 lokalen willen bouwen, hetgeen ter en Wethouders te stellen, !de heer Scheffer ontraadt, aangezien Aan Joh. Kinderdijk een perceel ge-0it hinderlijk voor het onderwijs zou legen aan de Parklaan, sectie H nos. lijn. 468, 3566 en 3569 tegen den prijs van j De heer Hilhorst wil nog wijzen op f 1 per M2. j fen tegenwoordigen aanbouw van wo- Aan J. A. Kuijper een perceel gele-lingen, zoowel door vereenigingen als gen aan de Anna Paulownastraat, sectie particulieren. Toename van kinderen is dus ook te verwachten in de naaste tqekomst, waarom spreker een school rrjet 3 lokalen noodig acht. Besloten wordt zich met Zeist in verbinding te stellen, terwijl het voor stel daarna zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen. H no. 1969 ged. in ruil tegen een ge deelte van sectie H no. 1968, onder voorwaarde, d^t de aanvrager bij de overdracht voor den aanleg van straat, licht en riool eene som van f 1500 moet vergoeden. Aan Mr. W. van Son de perceelen sectie D no. 13071311 tegen den prijs van f0.22 per M2. Aan M. Slob 3 perceelen aan het Julianaplein, sectie H no 3602 ged., tegen den prijs«van f 4,50 en f 5 p. M*. 160. Lager Onderwijs. Schoolbouw R.K. School Soesterberg. Behandeling van het adres van het R. K. Schoolbestuur te Soesterberg, verzoekende over te gaan tot het bou wen eener lagere school. Het Kerkbestuur der R. C. Parochie van den H. Carolus Baromeus te Soesterberg, tevens schoolbestuur richt tot U het verzoek een crediet te mogen ontvangen, benoodigd voor het bouwen van eene Bijzondere Lagere School bestaande uit 3 lokalen op een ter- Daar hebben ze geen flauw benulrejn aan (jeil verlengden Postweg aldaar. Waarom hebben B. en W. niet eens gerekend dat er uitgetrokken werke loozen zullen komen, althans op de begrooting heeft men die post maar heelemaal over het hoofd gezien. Ik heb geen vertrouwen in hetgeen B. en W. voor de werkeloozen zullen doen, en teneinde al het mogelijke voor hen te doen wat in dit geval te doen is, moet de Raad in deze maar een vingerwijzing geven, indien B. en W. geen bevredigende toezegging omtrent werkverschaffing doen. De Voorzitter wenscht even te,ant woorden op het verwijt, dat Burge meester en Wethouders de zaak lang hebben laten liggen. Burgemeester en Wethouders waren reeds van meening dat de uitkeering der toelage in strijd zou zijn met de wet, en nu is het Koninklijk Besluit, gekomen waarbij die meening is gewettigd geworden. Er zit Onder beleefde aanbieding van dit adres met de door de Wet vereischte verklaringen, berichten wij U, dat ons is gebleken, dat het door de Wet vereischte aantal kinderen, het welk de school zal bezoeken is bereikt, ter wijl verder de stukken in orde zijn bevonden 161 Lager Onderwijs. Schoolbouw Chr. School Soesterberg. Als voor van het Christelijk School bestuur te Soesterberg. Door het Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Lager en Uitgebreid Lager onder wijs te Soesterberg, gevestigd te Soesterberg w&rdt het verzoek tot U gericht een crediet te mogen ontvangen teneinde te komen tot uitvoering van bestaande plannen tot het bouwen eener Bijzondere Lagere School, be staande uit 3 lokalen op een terrein, gele- geft aan den Postweg, kadastraal bekend onder sectie E no. 987. Het desbetreffend adres bieden wij U hier bij met de door de Wet vereischtë verkla ringen beleefd aan. Uit een onderzoek is ons gebleken, dat het door de Wet vereischte aantal kinderen, dat de school zal bezoeken, is bereikt, ter wijl1 overigens de stukken in orde zijn be vonden. Uit liet deskundig, hierbij gevoegd rapport van den gemeente-Architect blijkt, dat de kosten van het bouwen, met inbegrip van meubelen en leermiddelen ten hoogste Blijkens bijgevoegd rapport van den ge- I f 30(1)0,— zullen bedragen. meente-Architcct zullen de kosten van het wij, stellen U beleefd voor ons voor het bouwen en dc eerste inrichting bedragen hiervooromschreven doel een crediet toe te f 36000.—. I staaii tot een bedrag groot f 36000.- en ons Beleefd stellen wij U voor, voor bovenornschre-1 te machtigen daarvoor eene kasgeldleening ven doel een crediet tot dit bedrag toe te j aan (e gaan. staan en ons te machtigen daarvoor eene i kasgeldleening aan te gaan. De heer Foeken vraagt wat feitelijk De heer Dammers zegt, dat hij reeds op grond van de nieuwe O. wet, en in vorige vergaderingen zijn stand- het stopzettingsbesluit de positie van punt ten opzichte der scholenbouw den Raad is, waarop Weth Endendijk heeft uiteengezet. Met de wet in de antwoordt, dat de Raad alleen heeft hand is er geen reden om zich tegen 1 te constateeren of de bescheiden in dezen scholenbouw te verzetten, maar i orde zijn, die door de wet vereischt Spreker dringt aan dat de bouw zoo worden. Zoo ja, dan moet toestem stellen Daaromtrent is mij het een en ander gebleken bij onze pasge bouwde school voor Chr. U. L. O. Ook daar heette het dat het ver eischte aantal leerlingen beschikbaar was. Een lijst van leerlingen was bij het verzoek niet bijgevoegd en wij, ver trouwende op de eerlijkheid, welke men van een Chr. schoolbestuur mag verwachten, hebben dat aangenomen, alleen maar eenigen twijfel geopperd. Thans blijkt onze twijfel gegrond te zijn geweest en ik zal u mededee- len hoe zij aan het vereischte aantal leerlingen zijn gekomen. Uit onverdachte bron is mij geble ken, dat ook daar bij de in gebruik- stelling der school geen voldoend aantal leerlingen aanwezig, was en dat men alles op haren en snaren heeft gezet om leerlingen te krijgen. Ik wil thans aan het woord laten het hoofd der Chr. M.U.L.O. School te Baarn, de heer K. W. de Groot. Deze heer schreef in het Chr. School blad een ingezonden stuk van den volgenden inhoud Geachte Redaktie, In Uw asterisk „Het Geweten" bespreekt U het geval-Soest, dat ook elders in Uw blad meer dan eens ter sprake kwam. Door de konkrete verhouding, waarin de historie der laatste dagen mij tot dit Soesr ter geval heeft geplaatst, voel ik me ver plicht, mijnerzijds enige mededelingen aan de Uwe toe te voegen. Ter wille van een volledige beoordeeling van dergelijke gevallen. Het Soester schoolbestuur geeft in het door U besproken bericht in „De Stan daard" van 11 OIct. J.l. zegevierend verslag, dat de nieuwe U.L.O. school „nu al 23 leer lingen heeft, en dat daarvoor „nog telkens nieuwe leerlingen worden ingeschreven, zoo dat tot benoeming van een 3de leerkracht zal worden overgegaan". Zegevierend kan men dit verslag noemen, want als het Soester schoolbestuur dit ge tal van 23 heeft genoemd, dan richt het zich hoog op, in het volle bewustzijn van z'n kracht, kijkt uitdagend om zich heen en zoekt de vijand. Want die vijand was er. „Een schrijven van zekere zfide in een Chr. Schoolblad" had het zelfs gehad over het „verspillen van rijks- en gemeentegelden". En nu „De uitkomst bewijst echter, dat wij op den goeden weg zijn". Waar is nu die vijand Hij is weg. Hij is vernietigd. Door het getal drie-entwintig. Op dit getal 23 berust het krachtbesef van het Soester schoolbestuur. Daarom wil ik dit getal 23 iets nader be kijken. Na het Soester bestuur zélf kom ik er het meest voor in aanmerking, de wor ding van dit getal enigzins toe te lichten. En ter wille van de goede zeden acht ik me tot die toelichting verplicht. Er bestaat te Baarn een volledige Chr. M.U.L.O. school met 9 leerjaren. Ook Soes ter kinderen bezochten en bezoeken nog deze school. De ouders waren en zijn over het onderwijs dier school zeer tevreden. Uit mondelinge en schriftelijke mededeling bleek dit herhaaldelik. Zij wisten, dat hun doel (gewoonlik het M.U.L.O.-diploma) zonder enig bezwaar op tijd werd bereikt. De ge ringe afstand naar Baarn werd door sommi gen afgelegd per fiets, anderen gingen met het paardetrammetje. Deze gelegenheid was zo geriefelik, dat enkele leerlingen tussen 12 en 2 uur naar huis gingen te eten per tram. Nooit heb ik iets gehoord of gemerkt van enig bezwaar tegen dit huiselik en zo geschikt vervoermiddeltje. Dat het Soester schoolbestuur met een ernstig gebaar spreekt over wat ieder wel weet, „die wel eens met zoo'n schooltram of -trein gereisd heeft", herinnert mij er aan, dat er ook dingen de wereld gedaan en gezegd worden pour besoin de la cause. Van niet één der Soester ouders was me bekend, dat hij zijn kinderen zou overdoen op de nieuwe Soester U.L.O.-school. Wel van sommigen het tegendeel. Doch toen de nieuwe cursus tc Baarn (begonnen 1 Sept.) een maand liep, verdwenen plotseling 4 leerlingen op 30 Septembet. Overgehaald- door het Soester schoolbestuur hadden de ouders besloten hun kinderen op de nieuwe school te doen. Het speel hun, maar liet moest wel, want anders kon de nieuwe school niet geopend worden. Ik kreeg tegelijk een korl briefje van hen. Slechts één vader kwam persoonlik en verzekerde sober mogelijk zal geschieden ming verleend worden en het crediet De heer Besselsen brengt het vol- worden toegestaan. Er mag echter niet gende in het midden Het is bijna op elke Raadsvergade ring dat er een of ander voorstel is 1 geeft. met den bouw begonnen worden alvo rens de Minister daarvoor toestemming er nog leerlingen genoeg zijn voor een Chr school. Op deze wijze wordt de onderwijs wet uitgebuit en de gemeentekas be rooid door menschen, die het predi kaat Chr. op zich nemen en die het hardst om bezuininging schreeuwen. Wij protesteeren scherp tegen zulke bedriegerij, want het blijkt thans maar al te duidelijk dat we belatafeld zijn en zullen niet nalaten tot in hoogste instantie deze en eventueele andere uitwassen aanhangig te maken. Om nu tot het geval der scholen bouw te Soesterberg terug te komen. Ik heb wat uitvoerig uitgeweid om aan te toonen, welke waarde men aan de opgaven van het aantal leerlingen moet hechten. Wij wenschen dus al lereerst een grondig onderzoek daar omtrent Bovendien overleg met de gemeente Zeist en dan, als ten slotte toch de stichting noodzakelijk zou blijken, evenals voor de R. K. School kan voorloopig we! worden volstaan met 2 lokalen. De heer Rietveld dient den heer Besselsen als volgt van antwoord M. d. V. Het doet me genoegen dat de heer Besselsen mij de gelegen heid geeft enkele dingen betreffende het Chr. Onderwijs recht te zetten. Eerstens wil ik er op wijzen dat juist de leden van de S.D.A P die in de verkiezingsdagen alom hebben ver kondigd, dat zij voorstanders van de gelijkstelling waren, hier iedere gele genheid te baat nemen om het bijzon der onderwijs tegen te staan. En waar zij nu en telkens de aan merking maken, dat door de Chr. Schoolbesturen gewerkt wordt om handteekeningen te krijgen voor het oprichten van bijzondere scholen, daar mogen zij zich herinneren, hoe zij zelf hebben gedaan bij de aanvrage en de propaganda voor de nieuwe openbare school op het Hart. Op de toen ingediende lijst kwamen handteekeningen voor van personen, die stellig in de meentng verkeerden een adres voor een Chr. school te steunen. Zij kunnen hun critiek beter voor zich houden en vooral geen aanmer king maken op anderen. Wat de heer Besselsen hier uit het schoolblad Onze Vacatures heeft voor gelezen, daarvan is de bedoeling voor hen, die maar even op de hoogte, zijn al te doorzichtig. Te B. wist meri dat het schoolbe stuur te Soest reeds eenige jaren ge leden, vóór dat van deze nieuwe wet sprake was, plannen had gemaakt tot oprichting van een M.U.L.O. of U.L.O. school. Zij hadden er dus op moeten reke nen, dat de Soester leerlingen eerlang de school zouden verlaten. Dat het hoofd der M.U.L.O. school te Baarn, die kans heeft gezien diir een kostbare nieuwe school van ge meentewege te doen bouwen, niet bijster te spreken is dat een gedeelte van zijn leerlingen de school verliet, nu hier gelegenheid tot U.L. O is ge opend, is niets onbegrijpelijks. De waarheid is echter dat niet de ouders weigerden hun kinderen naar de school hier te zenden, maar dat juist èn hoofd èn onderwijzend per soneel te Baarn, de ouders bevreesd hebben gemaakt dat de kinderen bij overgang naar Soest minstens een jaar zouden achteruit raken. Na bespreking met het hoofd der school alhier, had echter niemand eenig bezwaar meer en het toenemend aantal mij, dat hij j leerlingen getuigt van vertrouwen, de kinderen liever in Baarn zou.laten en dat wra| jn Onze Vacatures wordt ge- de Soester school door hem met begeerd j klassen is was. En hij voegde er bij, dat hij met wistzegd ovei de indeeling aer klassen is <M er wel iemand was die ze wél had be- door den hoofdinspecteur van het geerd. Maar nu de school er eenmaal stond, Onderwijs als volkomen correct ten nu moest hij wel meehelpen, vond hij. En i het bestuur had hem plechtig beloofd, dat i het zou zorgen, dat het onderwijs even goed - zou zijn als op de school tc Baarn. Van de 4 leerlingen, die ik dus 1 Oktober, toen de nieuwe school geopend werd, aan volle goedgekeurd. De opmerking van het hoofd der school te B. over een kind, dat reeds 2 jaar van school was en nu weer deze verloor," was één" uit'klas 6 (begonnen j mee moest tellen, is juist, alléén hij 1 Sept.). Die werd daar geplaatst in klas 7 wjs{ deze leerling die tot de besten (eerste U.L.O-klasse). De andere 3 kwamen behoorde, om gezondheidsredenen i»e r,ö V™?-"ie. meer naar B. pocht en nu geluk- lingen zijn dus in eens een klas verhoogd, kig weer in de gelegenheid verkeert Edoch na de opening werd de kam- pagne voortgezet. De meeste Soester ouders van te Baarn schoolgaande kinderen hadden „pheiird 'dat niet het geweigerd. Ze wilden niet veranderen, school IS mets geoeura, aai naar school te gaan. Bij de totstandkoming van deze nog

De Soester | 1921 | | pagina 2