DE SOESTER Ned. Hen. Gemeente i j Hoofdelijke» Omslag voor Soest eu Omgeving \ieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Soes ter Courant Visitekaarten Centrale Crediet- en Landbouwbank Deposito's, Credieten. Safe loketten, Vreemd Geld. ^rsaLrÊi=Lf^fsrsrsiiBisj£ars..E [IJ LA PORTE Co SOEST Soest - Van Weedestraat 37 0] BANKZAKEN ÜkjsjsrESJSjsu'SJ'SjnsfiEE.srsfËUï No. 50 Adres voor Administratie en Redactie Van Wecdeatraat 7. Ad verten tiSn worden ingewacht totVrüdags voormiddags 9 uur, by dou Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. NEGENDE JAARGANG Zaterdag 10 DeC. '92! 4DVKKTEVTIK* Van i 5 regels 75 er. Elke reuei meer 5 6 Groote letters naar plaater^iate. BH abonnement groote kor: in-.'. Abonnemoutópvys 40 cent nep kwanna' Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdij'k. Buitenland. 5 OVERZICHT. Eindelijk is de lersclie kwe^ op gelost, tenminste de afgevaardigden van Sinn Fein hebben met de Engelsche regeering een overeenkomst geteekend, die zoo spoedig mogelijk, zoowel aan het Dail Eireann van Zuid Ierland, als aan het Engelsche parlement ter goed keuring zal worden aangeboden. Volgens deze overeenkomst zal Ier land dezelfde constitutioneele status in de gemeenschap van naties, bekend als hetlBritsche rijk, hebben, als Canada, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid- Afrika, met een eigen parlement en eene daaraan verantwoordelijke regee ring, en zal worden genoemd „lersche Vrijstaat". Noord-Ierland zal vrij blijven in zijn al of niet toetreden tot den lersche Vrijstaat. In het laatste geval zal de grens tusschen Noord en Zuid Ierland overeenkomstig de wensch van de be woners nader worden geregeld. Het is eene groote voldoening voor Lloyd George, dat hij door geduld en staatsmanswijsheid een bloedige bur geroorlog heeft weten te voorkomen. De pers over de geheele wereld roemt zijn wijs beleid en rangschikt hem onder de grootste staatslieden van allen tijden. Te Washinhton schijnt men ook op te schieten. Een voorstel ter conferentie gedaan om het verdrag, dat tusschen Engeland en Japan bestaat, te doen vervangen door een viervoudig ver bond tusschen Amerika, Japan, Enge land en Frankrijk vond bij Amerika bezwaren. De raad van 'gezanten der Gealli eerden heeft medegedeeld, dat zijne besluiten omtrent de verbanning van ex-Keizer Karei, alleen deze betreffen en niet de ex-Keizerin. UIT ONZE VROEDSCHAP. Dat kan nog eens praten genoemd worden, 12, zegge twaalf kolommen Raadsverslag, in de vorige Soester, der vergadering van 25 November. En toch kan dat niet worden ten laste ge legd aan de 18 punten groote agenda, want daarvan waren er 13 waarover niet of bijna niet is gepraat. De hoofdschotel werd gevormd door een 5 tal onderwerpen waaraan we in dit over zicht nog eenige aandacht willen geven. Tot en met het 8e punt ging alles van een leijen dakjeWare 't zoo doorgegaan, de Heeren waren binnen 't halfuur dunkt ons weer op straat geweest. Voor het in deze vergadering met een ge- lukwensch van den Voorzitter geïnstalleerde nieuwe Raadslid, de Heer Foeken, zou dat jammer geweest zijn, want al is dit een oude bekende, men heeft-toch steeds een wijle tijds noodig om zich weer ietwat thuis te ge voelen. Gelijk gezegd begon de pret bij het 9e punt, „Vaststelling van een verordening op de heffing van Schoolgelden". Het bleek dat hierin door 8. en W. een gevaarlijke stelling was ingenomen, welke van alle kanten werd aangevallen. De heer Rietveld liet het waarschuwingssein hooren, waarna oogenblikkelijk de heer Besselsen een salvo loste, en daarna aan den heer Foeken de bediening van het machinevuur overgaf, met als resultaat dat slechts een klein stompje der bezette stelling overbleef. Van het geheele voorstel van B. en W. is blijkbaar niets overgebleven dan de vrij stelling bij een inkomen minder dan f 1000 's jaars. Wij beginnen met de vraagWaarom ko men B. en W. met een dergelijk voorstel zoo laat Ze wisten 't toch lang genoeg vooruit. Had men 't in een vorige vergadering inge diend dan had althans het verzoek van den heer Hilhorst ingewilligd kunnen worden om 't tot een volgende vergadering uit te stellen. Wij gelooven stellig dat er dan nog iets beters uit de smeltkroes was voortgekomen. Of nu bereikt is wat in alle opzichten bil lijk is De vraag stellen is het antwoord geven. Zeker er is een vrij billijke regeling uit de discussie voortgekomen, mede ook door de amendeering der Heeren Besselsen en Dammers, maar toch lijkt ons de oplos sing voor de laagste klassen niet volledig. Zoo heeft Amsterdam de regeling van be taling per week getroffen, wat voor de lage inkomens met veel schoolgaande kinderen wel van beteekenis is. Voorts heeft Amsterdam een principe in de regeling vastgelegd dat blijk geeft van een goede kijk op het gezinsleven. De gedachtengang van B. en W. van Am sterdam was o.m. als volgt Grootte van het gezin. Hoewel vdlgensde wet slechts met twee factoren bij de bere kening van schoolgeld rekening behoeft te worden gehouden, komt het B. en W. billijk voor, ook aan een derden factor, n.1. de grootte van het gezin, invloed toe te kennen. De financieelc draagkracht van een gezin kan zoozeer met zijn grootte veranderen, dat het tot schromelijke onbillijkheden zou kun nen leiden, indien de factor aantal kinde ren, al of niet schoolgaand werd verwaar loosd. Waar bovendien bij de bestaande gem. schoolgeldregeling voor middelbaar en gym nasiaal onderwijs met dezefli factor Is gere kend, kan deze bij het lager onderwijs moeilijk buiten aanmerking worden gelaten. In het voorgestelde systeem wordt het schoolgeld dus door drie factoreninkomen, aantal kin deren van het gezin en aantal schoolgaande kinderen van het gezin bepaald. Het resultaat was, dat van schoolgeld be taling wordt vrijgesteld een gezin met minder dan f 1000 inkomen met één minderjarig kind Een gezin met f 1200 inkomen met twee minderjarige kinderen. Een gezin met f 1400 inkomen met drie minderjarige kinderen. Een gezin met f 1600 inkomen met vier minderjarige kinderen. Een gezin met f 1800 inkomen met vijf minderjarige kinderen. Een gezin met f 2000 inkomen met zes minderjarige kinderen. Wij brengen voor een eventueele herzie ning, deze beide principes, onder de aandacht van onze Vroedschap. De afdeeling Openbare Werken vroeg op nieuw enkele Raadsbesluiten, ditmaal voor het aanstellen van een Timmerman, een Monteur en een Administrateur. Voor de beide eerste krachten was de Raad blijkbaar direct te vinden, waarmede echter, althans door den heer Rietveld, niet het principe van eigen beheer is aanvaard. Over het al of niet noodige van een ad ministrateur was de Raad 't met B. en W. niet eens, en wilde men niet verder gaan dan tot een tijdelijke kracht, terwijl de heer Foe ken bovendien een administrateur liever ziet verbonden aan de administratieve afdeeling, met directe verantwoordelijkheid aan B. en W. B. en W. wilden van 't laatste naar 't schijnt niets weten, en krijgen we dus een ultra zelfstandige afdeeling, die geheel los van de Gemeentehuishouding werkt. De toe komst zal leeren of de heer Rietveld gelijk had die deze regeling, alhoewel de bezwaren van den heer Foeken erkennend, voor ditmaal althans wel kon aanvaarden. Heeft de heer Rietveld niet gevoeld dat hij hiermede een stap gezet heeft op een geheel nieuwe weg? En heeft hij wel voldoende doorgedacht waartoe dit precedent zal leiden Wij stellen ons in ons overzicht ter zake geen partij, maar meenen toch dat aan de geopperde bezwaren wel wat meer aandacht had kunnen gegeven worden. Het punt „Werkeloosheid" werd ingeleid door den heer Besselsen, die veel heeft gezegd en beweerd, om te eindigen met B. en W. het vertrouwen op te zeggen in hetgeen deze voor de werkeloozen zullen doen. De heer Rietveld, die zijn luit anders ge stemd heeft dan de heer Besselsen, onder schreef de bezwaren van het ontslaan van menschen die reeds 8 jaren in Gemeente dienst zijn, en verzocht B. en W. deze ter stond weer aan te stellen, waarop Wethouder Endendijk wees op de leege geldkist. De heer v. d. Broek deedt een beroep op de invloed van B. en W. bij „Ons Belang" en „St. Joseph", en bracht voortzetting der Duinenontginning onder de aandacht. Indien wij onze meening mogen zeggen is 't deze, dat bij dit onderwerp door den heer Besselsen veel te veel voor de tribune werd gesproken. Het is wel gemakkelijk te eindigen met „ik vertrouw U niet" maar waarom op een dergelijke wijze de gelegen heid voor samenwerking met B. en W. af gesneden om te trachten tot een goede op lossing te komen De heer Besselsen heeft o. i. hiermede den werkeloozen werkman geen dienst bewezen, en dat is zeker zijn bedoeling niet geweest, waarmede wij ten slotte willen zeggen dat 't altijd aanbeveling verdient om bij 't wer pen van een bom, eerst te onderzoeken of ze ook naar een verkeerden kant springen kan. Punten 160 en 161 handelen beiden over Schoolstichting te Soesterberg. De lezers kennen ten deze ons standpunt en behoeven we daarover dus niets te zeggen. Toch willen we de 3'/2 kolom Raadsverslag over deze punten niet geheel zonder opmer king laten passeeren, omdat uit de gevoerde besprekingen blijkt, dat op de aanvragen zeer ernstige critiek is gevoerd. De aanvrage der R.K. Vereeniging onder vond slechts matige bestrijding,'t ging alleen over het aantal kinderen te Soest woon achtig. Principieele bestrijding was er niet. 't Zelfde bezwaar werd naar voren gebracht bij de tweede aanvrage, en schijnen deze van zooveel gewicht te zijn geweest, dat be sloten werd, op voorstel van den heer Foeken, deze zaak te renvoyeeren naar B. en W. Wij voorspellen de vragende schoolbestu ren bij den Minister van O. niet veel succes, wanneer reeds door den Gemeenteraad der gelijke besluiten moeten genomen worden. Door de Wetgever is nu eenmaal het mi nimum aantal leerlingen gesteld op 40, en 't lijkt werkelijk veel op sectarische drijverij als dat aantal met niet te verdedigen kunst grepen bij elkaar wordt gescharreld. Over de pas geopende U.L.O. School ont spon zich tusschen de heeren Besselsen en Rietveld een debat, dat ook al geen hoogen kijk geeft op alles wat met dezen bouw verband houdt. Ook weer te veel gelet op het precies bereiken-van het minimumaantal leerlingen, dat hier slechts 20 behoefde te zijn De conclusie van den heer Besselsen aan vaarden wij echter niet. Deze had eerst een Openbare U.L.O. School willen bouwen, om dan nog eens te zien of een Chr. wel noodig was. Eilieve waarom Het is ons 't zelfde welke richting als proefkonijn dienst doet, en dat moet-'t den heer Besselsen ook zijn. Kwam hier niet te veel de voorstander van Openbaar U. L. Onderwijs naar voren? Of echter de dure U.L.O. School er door gekomen zou zijn als het stopzettingsont- werp er reeds geweest was bij de aanvrage, meenen wij op goede gronden te moeten betwijfelen. Burgelïjke Stand. van M. Middelman. Jan, z. v. D. J. van den Broek en van J. van Eke- ris Martinus, z. v. J. Wiss en van B J. van Vliet. OndertrouwdMartinus van den Broek en Rijkje Angemitha Verkerk. OverledenNicolaas van den Bra- kei, oud 72 jaren, weduwnaar van J. Boelhouwer. Joanna Claas, oud 53 jaren, echtgenoote van 8 van Boeijen Catharina Valter, oud 81 jaren, wed van J. J. Diest Lorgion.Lam- bertus Augustus Sevenhuijsen, oud 64 jaren, echtgen. van O. van der Sloot Antje Vierssen, oud 27 jaren, on gehuwd. Plaatselijk Nieuws. Ingaande Maandag 16 December wordt een brievenbus geplaatst op den hoek van den Soesterbergsche straat en de van Lyndenlaan. Voor de lichtingsuren wordt ver wezen naar de gegevens op de bus vermeld. Lichting geschiedt van uit Soest. Op denzelfden datum wordt de bus, geplaatst nabij het station Soesterberg aan perceel Soesterbergschestraat N.Z. 54, verplaatst naar de Soesterberg schestraat Z.Z. nabij het Pompstation der Waterleiding, Deze laatste bus wordt gelicht vanuit Soesterberg, We wenschen de aandacht te ves tigen op de belangrijke lezing, welke namens de Vereeniging van Vrijz.-, Godsdienstigen zal gehouden worden door Ds. W. Mackenzie, van Utrecht, op aanstaanden Woensdag. Voor na dere bijzonderheden zie men de ad vertentie. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen 1 fietspomp, 1 re ticule inhoudende eenige voorwerpen, 1 haarkam, 1 sjaal, 1 kindermutsje, 1 hond en 1 handschoen. De Gereformeerde Jongelingsver- eeniging alhier hield Woensdag in de Geref. Kerk haar twaalfde jaarverga dering. Velen waren opgekomen om de Jongel, vereeniging van hun be langstelling blijk te geven. Zij wilde hedenavond de wijze van werken op hare gewone vergaderavonden eens toonen. Inleidingen werden gehouden over Gewijde- en Kerkgeschiedenis, die blijk gaven van goed onderzoek. Door den Voorzitter werd hulde ge bracht aan den heer J. H. lsings Jr., die het middel is geweest dat de ver eeniging vooral het laatste jaar zoo in bloei is toegenomen, en aan wien de vereeniging grooten dank weet. Zij bood den heer lsings het eere-lid- maatschap aan, hetgeen door hem na een uiting van dankbaarheid werd aanvaard. Ook* de veteraan der velerlei actie alhier, vooral op geestelijk ge bied, de oude br. de Ruig, hoewel niet tegenwoordig kunnende zijn, werd benoemd tot eerelid. Enkele aanwe zigen spraken nog een woord van hartelijken gelukwensch, waaronder Ds. Hoek, de pastor loei, en de heer C. F. W. Rietveld, de voorzitter van de Chr. Vakbeweging alhier. De avond werd voorts genoeglijk doorgebracht o a. door zang van eeni ge dames en heeren. Het was reeds middernacht geworden, toen men wel voldaan huiswaarts keerden. GeborenMaria Antonia, d. v. T. Muis en van G. Nagtzaam. Janna, d. v. A. Veldhuizen en van J. P. de Meijers Johannes, z. v. C. v. Dijk en van B. Hoofd. Gommertje, d. v. G. A. J. T. J. van der Schaft en Belastingplichtigen worden er aan herinnerd dat Woensdag 14 Dec. a.s. van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 1 uur ZITDAG zal worden gehouden in de Kerkekamer ter INCASSO van den dienstjaar 1921, welke vóór 15 De cember moet zijn voldaan. G. v. d. Bovenkamp Donderdagavond werd een gezellig samenzijn gehouden, uitgeschreven door den Chr. Besturenbond alhier, met de leden van andere aangesloten vereenigingen en hunne dames in het gymnastieklokaal der Chr. U. L. O. school, dat door het schoolbestuur onder eenige voorwaarden bereidwillig daarvoor was afgestaan, De Voorzit ter, de heer C. F. W. Rietveld, die er slag van heeft eene vergadering als deze te leiden, getuigde in zijn ope ningswoord van blijdschap en dank voor de zegeningen, die we mogen ontvangen. De zangvereeniging „Cres cendo" had haar avond van repetitie aan dezen avond opgeofferd en ver gas^ de aanwezigen, onder de lei ding van hun energieke directeur de heer Tuitjens en zijn pianiste, op haar kostelijken zang. Verder werd de avond afgewisseld met voordrachten, waarbij soms de lachspieren danig in bewe ging kwamen. Ook toespraken van meer ernstigen aard werden gehouden, waarbij niet vergeten mag worden die van Ds. Hoek, die er zich over ver heugde in Soest zooveel activiteit te mogen aantreffen op sociaal terrein, heigeen dringend noodig is, nu de tegenstellingen zich hoe langer hoe meer toespitsen. De secretaris van den Chr. Besturenbond, de heer K. Lo- deesen, wekte in een slotwoord nog eens op tot werkzaamheid, wijzende op de spinnekop, die grijpt met de handen en is in de paleizen der ko ningen. We wekken op tot getrouw bezoek van de vergaderingen der Chr. vak organisaties, hetgeen broodnoodig is in dezen tijd. Thee met Tombola. De ondergeteekenden zijn voorne mens een Thee met Tombola te hou- dén op Donderdagmiddag 15 Dec, a.s. van 3 tot 5 uur in het Wijkhuis, ter opruiming van de overgebleven prijzen der ver loting. Zij noodigen vriendelijk iedereen uit een kopje thee te komen drinken en deel te nemen aan de Tombola. Tevens bestaat er gelegenheid het Wijkhuis te bezich tigen. Mevr. De Beaufort—v. Lynden. Mevr. Loten v. Doelen Grothe— van Weede. Mevr. Beckeringh— Krook van Harpen. Locaal Rijkstelefoonnet te SoestBaarn. Aanvullingen en wijzigingen in de Naamlijst der aangeslotenen aan het locale Rijkstelefoonnet/Naamlijst1 voor den telefoondienst. Nieuwe aansluitingen No. B. 84 Meijer Co, J. H. Electro-techn. installatiebureau, Acacia laan 29. B 442 Reijsenbach, Dames Gen. Karei v. d. Heijdenlaan 11. B 511 Reesse, Dames H J. en M. C Heemskerklaan 72. B 533 Kreuger, J. Melkinrichting, Gaslaan 25. B 551 Elsakker, C. R. Emmalaan. B 552 Dragt Jr., C Manufacturenh., Nieuwstraat 27. B 553 Leersum Wzn., T. van huis- en rijtuigschilder, Brinkstraat 9. B 554 Bosveld firma, J. van Maanen, vrachtrijder op Utrecht, Schoolstraat 30. S 118 Aardappel en groentenh. van H. Westereng.Noorderweg 1, Soestdijk S 134 Tramremise paardentram Soest—Baarn v.v. S 9 Smulders J. M., v. Weedestr. 30 Soest. Vervallen aansluitingen B 442 Carp. mej. M. A. Gen. Karei van der Heijdenlaan 11 B 503 Boer, Chr. de Sumatrastr. 1. B 533 Aardappel- en groentenh. v. H. Westereng, Gaslaan 25 S 42 Moltzer, mej. B. Erna Cottage, Wilhelminastraat Soest. S 59 Staats, P. J. fabriek van oliën chemicaliën en verfwaren Soest. De gewone jaarlijksche uitdeeling van de commissie van Weldadigheid van H. M. de Koningin-Moeder, zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 15 December a.s in de Naai- en Brei- school alhier. Gemengd Arb.-Zangkoor „De Stem" te Soest. Dit Zangkoor, onder directie van Mevrouw E. G. W. Bethe-van Eijken, uit Baarn, gaf met medewerking van de Arb.-Tooneelvereeniging „Morgen rood" uit Baarn. Maandag, 28 Nov. in de groote zaal van Hotel „Bellevue" eene uit voering, ter herdenking van zijn één jarig bestaan. Onder de energieke leiding van Mevr Bethe, bracht het Zangkoor, dat k cappella (zonder begeleiding) zong, veel schoons ten gehoore. Wij merkten onder de medewerkenden vele goede stemmen op en de hulde Mevr. Bethe gebracht, zoowel in de vorm van een fraaie bloemenmand, als bij monde van den Voorzitter wa ren welverdiend. De tooneelstukjes door „Morgen rood opgevoerd mochten ook een dankbaar applaus verwerven en te recht. Zij werden uitstekend gespeeld. In „Vaders Jaardag" muntten vooral Grootvader Bink, Vrouw Bink en Neeltje uil. De kleine meid acteerde en zegde hare rol uitstekend. Ook de klucht „De Hand" werd'vlot en zonder over drijving gespeeld. Beide Stukken wa ren goed aangekleed en de regie tot in de kleinste bijzonderheden verzorgd. Den onbekend gebleven regisseur onze hulde In het kort het was een mooie avond. „De Stem" was niet die eens roepende in de woestijn, maar werd door een overtalrijk publiek met ge noegen aangehoord en het „"Morgen rood" gloorde zoo schoon, dat het een schitterenden dag voorspeld. J.S. Bioscooptheater „Bellevue". Den laatsten tijd werd bovenge noemde Bioscoop minder druk be zocht en men schreef dat toe aan praatjes, als zouden er films vertoond worden, die de toets der zedelijkheid niet doorstaan kunnen, waardoor van zekere zijde voor de Bioscoop ge waarschuwd werd Wij zijn eens op informatie uitge gaan en gelukkig kunnen wij het pu bliek in alle deelen geruststellen Een jong meisje kan er haar moeder, zelfs haar grootmoeder zonder blozen bren gen, want elke film, die tot heden vertoond is, of nog vertoond zal wor den, is goedgekeurd door de Roomsch Katholieke Actie te Amersfoort. De ondernemer dezer Bioscoop werd indertijd de keus gelaten de tegenwerking der R.K. geestelijkheid te trotseeren of de te vertoonen films door eene R.K. commissie te doen keuren Hij koos het laatste en het gemeente-bestuur van Amersfoort was zoo overtuigd, dat deze zaak in goede handen was gekomen, dat het afzag van de benoeming eener gemeente lijke keuringscommissie. Verleden Dinsdag 29 Nov. zagen wij er een prachtfilm vertoonen „August de Sterke" een historisch drama, naar de costuums te oordeelen, uit de Vide eeuw. Zoowel het in- als het uitwendige van verschillende kasteelen was mooi, vooral een chineesch feest was schit terend, de geheele regie uitstekend, de actie en mimiek der spelers uit muntend en het geheel, vooral ook de fraaie land- en boschgezichten scherp fotografisch genomen. Wanneer men daarbij nog boven dien gedurende de vertooning vergast wordt op technisch uitstekend en ge voelvol voorgedragen pianomuziek, dan verwonderd men zich, dat niet meerderen hier van genieten. Maar het publiek is vaak evenals het kind, dat verlangd en drenst om een sfuk speelgoed en er niet naar omkijkt, als het in zijn bezit is. „Op Soest is nooit iets moois te genieten", zoo klaagt men, en ais het er is, blijft men thuis. „Net als kleine kinderen". JS. „Het Nul". Eindelijk heeft Soest nu ook een Departement der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen". Eene Maatschappij, die ten doel heeft„de verhooging van het zede lijk en maatschappelijk peil van het volk'\ en sedert ongeveer honderd en dertig jaren dat doel tracht te berei ken, zonder onderscheid te maken in godsdienstige of politieke overtui gingen. Geen maatschappij of vereeniging heeft zóó het recht op aller sympathie dan „Het Nut". In ontelbaar vele zaken, waar thans het Staatsbestuur zich mede bemoeit, was de Mij. t. N. v. 't A. baanbreek- ster en voorgangster, om slechts enkele voorbeelden te noemende Fröbelschool, het Lager U. L. O. en ïeekenonderwijs, de Spaarbank, het bouwen van arbeiderswoningen, de Leesbibliotheeken enz., enz. Door Jan Nieuwenhuijzen gestich|, voornamelijk met het doel om degelijk onderwijs aan allen te verschaffen, blijft het Nut ook na bijna 1'eeuw steeds jong en het is interessant op een jaarvergadering door de afge vaardigden uit alle hoeken van ons land, de belangen van groote en kleine gemeenten te hooren bepleiten. Op de eerste openbare bijeenkomst van het Departement Soest, Donder dagavond 1 Dec. 1.1in de zaal van Hotel „Bellevue" trad Ds. Klaver als spreker op, met het onderwerp „lbsen en Björnson" Het was eene zeer interessante rede- over de hoofdfiguren uit de werken van beide schrijvers, maar om spreker goed te kunnen volgen, moest men van alle tooneelstukken en boeken van beide schrijvers een ernstige stu die gemaakt hebben, en ik betwijfel of het meerendeel van de toehoor- ders(sters) dat gedaan hadden. Ik al thans niet. Misschien ben ik uit den tijd, maar ik heb vroeger vaak gezelliger Nuts- avonden bijgewoond, met wat minder zware kost en vroolijker omgeving. J.S. Vrijheidsbond. Woensdagavond, 30 Nov. 1.1. traden voor de afdeeling Soest van den Vrij heidsbond, in de zaal van Hotel „Bellevue", als sprekers op Mevr. Mac Donald en den Heer M. I.J. W. Bijleveld, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. Eerstgenoemde spreékster betoogde de noodzakelijkheid, dat de vrouwen zich op de hoogte stellen van de po litieke toestanden in ons land. Hoewel de meeste vrouwen het liefst hare krachten wijden aan het huisgezin, nu zij het stemrecht hebben gekregen, is het haar plicht,.daarvan een nuttig ril BAARN BTJSSUM LAREN SOEST (jj BEHANDELEN ALLE

De Soester | 1921 | | pagina 1