del FFEN ËS G. v. d. van Duursen fstr. 54 T Ei N« lietliank Soes ter Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- eu Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. HEÏLGRÖET f{ - °-80 idestr. 41 HET ADRESBOEK Centrale Crediet- en Landbouwbank Deposito's, Credieten, Safe loketten, Vreemd Geld. Dr. RUPERT. LA PORTE Co. ;eestvreugde j 4, Baarn. stdijk Baarn TEN stoffen tegen en. Dop van vaste iouwterreinen ,Ct. Ct. it 58. Tel. 97 BERICHT. slechts 30 Cnt. Soest - Van Weedestraat 37 Kerkberichten. F. Lefering en Echtgenoote. BAARN BUSSUM LAREN SOEST Koopen en Verkoopen SAFE DEPÓSIT Dh'edste adres. ipagne. f6,— Tour "lorent he Wijnen. 10) a) 1,60 L. fl. 2,75 L. fl. 3,20 1,60 1,60 1,60 vanaf 25. Wijnmandje cadeau. idieten ngoediug O pCt. pCt.. RUIJTER Electriciteit stie vrage Technisch prijzen, Electriciteit enig. idel, Adam f 1,40 per flesch - 1-50 - 1,50 - f,25 l DEKKER. van 11 2 2112 uur. Bleekzucht Chron. Soestdijk Brand, Inbraak Glasverzekering, zekering. irgen Hypotheken icht- en Lichi- stallatiebureau EST No. 51 Adres voor Administratie en Redactie Vittt VVp<*destra»t 7. Advertentiën worden ingewacht totVrtfdags voormiddags 9 uur, btf den Uitgever, ngezotiden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. NEGENDE JAARGANG 2atetdtig 17 Dec. i92i 4S» VEBTE.VrïF..\ Vnri j 6 regels 76 ct. "Elke repel lueer 16 ct Qroote letters naar plaatsruimte. BÜ abonnement grooto korting. A-'x'unementcjpttfs 40 cttrit per kw.trtoa' Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. Zij, die in ons NJEUWJAARSNUM- MER, dat Zaterdag 31 December a.s. verschijnt, een advertentie wenschen te plaatsen als bij den aanvang van het Nieuwe Jaar, worden verzocht dit op te geven vóór WOENSDAG 28 DECEMBER a.s. De kosten dezer advertenties zijn DE UITGEVER. TEVENS GIDS VOOR DE GEMEENTE SOEST (SOEST-SOESTDIJK—SOESTERBERG) IS IN BEWERKING Dit Adresboek wordt ingericht als die in de gropte gemeenten, dus zóó, dat alleê wat betrekking heeft op onze Gemeenteinrichting en bewoners daarin vermeld is en daardoor in een bepaalde behoefte voorziet. Een goed Adresboek is een Ge meentebelang, vooral wanneer de voor komende veranderingen bij de inwoners zooals vertrek uit en vestiging in Ge meente, verkiezingen, sterfgevallen etc. door officieele gegevens geregeld wor den bijgehouden en deze veranderin gen door gedrukte supplementen op bepaalde tijden aan de bezitters van een Adresboek worden bekend gemaakt. Een goed Adresboek moet ook zijn een betrouwbare. Gids voor elk en in 't bijzonder voor hen, die hier tij d e 1 ij k verblijf houden of zich voor goed in onze Gemeente komen ves tigen. En daarnaar zullen wij streven. De kosten jvoot het drukken en bin den van zulk een Adresboek zijn, vooral nu, buitengewoon hoog. Wij moeten dus trachten door het opnemen van advertentiën in ons Adres boek de kosten gedekt te krijgen en vertrouwen dat iedere zakenman daar toe zal medewerken. Tot op heden overtreft het succes onze verwachtingen. Van vele winkeliers en andere za- kenmenschen mochten wij reeds adver tentiën ter opname ontvangen. Wij moeten echter nog meer hebben. Daarom verzoeken wij alle firma's, die in Soest, Soestdijk en Soesterberg nog niet door ons bezocht zijn en die van hunne belangstelling en medewer king blijk willen geven, ons daarvan even te onderrichten. Wij zullen U dan persoonlijk komen bezoeken om U alle gewenschte in lichtingen, ook omtrent de advertentiën, te verstrekken. De prijzen der advertentiën zijn va- rieerend naar grootte en plaats. Wij hebben ze echter onder ieders be reik gesteld. Drukker-Uitgever VAN WEEDESTRAAT 7, SOESTDIJK Buitenland. OVERZICHT. &T* De door de afgevaardigden te Lon den onderteekende overeenkomst tus- sclien Ierland en het Britsche rijk zal nog deze week ter ratificatie behandeld worden, zoowel in het Engelsche par lement als in de lersche Dail Eirsam. De Valera blijft zich tegen de over eenkomst verzetten en legt in eene proclamatie er nog eens den nadruk op, dat niet het kabinet, maar de de legatie de overeenkomst bij de Dail indient. Men verwacht echter, dat het ver drag, niettegenstaande zijne tegenwer king, met minstens twee derde der stemmen zal worden aangenomen, te meer daar ook de R.K. geestelijkheid sterk vóór de ratificatie van het vre desverdrag is. In bijna alle kerken van Zuid-Ierland werd 1.1. Zondag een Te Deum gezongen als dank voor de vrede. De Daily News verneemt uit Dublin, dat de Valera bij aanneming van het verdrag zal aftreden en Griffith in dat geval de regeering zal vormen met Collins als kanselier van de schatkist. Onwillekeurig rijst de vraag, of het de Valera dan alleen te doen was om President van een vrije republiek te zijn. Naar men verneemt heeft Japan op de conferentie te Washington voorge steld, een verbond tusschen Amerika, Engeland en Japon te sluiten. Hughes meende echter Frankrijk niet te moeten passeeren, zoodat ten slotte een vier voudig verbond is tot stand gekomen, dat ten doel hèeft elke staat in en aan de Stille Zuidzee in zijn tegenwoordig rechtmatig bezit te laten en voorko mende geschillen onderling te bespre ken, zoo mogelijk op te lossen of aan arbitrage te onderwerpen. Deze overeenkomst is ook eene groo- te geruststelling voor Nederland, wiens koloniën aan de Stille Zuidzee grenzen. Over het eiland Yap zijn Amerika en Japan het eens geworden. Japan zal het burgerlijk blijven besturen, het mag echter niet militair versterkt wor den en Amerika krijgt het recht er telegraafkabels aan te leggen. De buitenlandsche postkantoren zul len 1 Januari 1923 in China opgehe ven worden, indien China vóór dien tijd blijk heeft gegeven zelf voor de postdienst te kunnen zorgen. Het terug geven van Sjantoeng door Japan aan China en het regelen der verschillende pachtgebieden in China zal door het viervoudig verbond verder onderling besproken worden. Zoodra dit verbond geratifiseerd zal zijn, vervalt het sinds jaren bestaande verdrag tusschen En geland en Japan Nu de bespreking der kwesties in de Stille Zuidzee tot een voorloopig gunstig resulaat hebben geleid, ver wacht men ook een spoedige overeen komst omtrent de vermindering van bewapening ter zee. Naar bericht wordt, heeft ook Japan toegestemd in de verhouding der zee macht van Amerika, Engeland en Japan gelijk, respectievelijk 5, 5, 3. Dat ook de Fransche afgevaardigde, Viviani, Washington reeds verlaten heeft om huis toe te gaan en alle an deren vóór het einde van het jaar zijn voorbeeld hopen te volgen, is een be wijs, dat er voorloopig niet veel meer te bespreken is en men in hoofdpun ten het eens is geworden. Al zou het eenige resultaat van deze conferentie maar zijn, dat voor de be trokken landen milliarden aan vloot- bouw wordt uitgespaard, dan mag men nog van een groot succes spreken. Dr. Rathenau, de gewezen Duitsche minister van herstel, die eenige dagen in Londen vertoefde, om met Lloyd George de financieele toestand in Duitschland té bespreken, is in Berlijn teruggekomen om rapport uit te bren gen. De „Intransigeant" te Parijs meent te weten, dat er naar aanleiding van zijn bezoek aan Londen, volle over eenstemming bestaat met de Geallieer den omtrent eene internationale leening van een milliard dollars, die weldra zal worden uitgegeven. Een telegram uit Brussel maakt mel ding van eenzelfde bericht in het blad ,lLe Soir". Briand vertrekt nog vóór de Kerst dagen naar Londen, om met Lloyd George de betaling der Duitsche scha- delsosstellingen te bespreken. Bupgelijke Stand. GeborenAlida Margaretha Maria d.v. J. P. Out en van A. T. Wester huis. Geertje Niesje d.v. G. Wit en van H. de jong. Overleden Oerritje Papenburg, oud 84 jaren, weduwe van H. Tolboom. Gerardus Haks, oud 55 jaren, echtge- noote van A. van Kooten. Nelletje van Wegen, oud 81 jaren, echtgenoote van A. Schouten. Willem Bast, oud 59 jaren, weduwnaar van E. van Stra ten. Thijmen van Klooster, oud 81 jaren, echtgenoote van J. de Ruig. Nicolaas Dorresteijn, oud 57 jaren, weduwnaar van M Verhoef. Jannetje Wouberg, oud 76 jaren. OndertrouwdSimon Hoogervorst en Antje de Bree. Plaatselijk Nieuws. De Raad der Gemeente Soest, wordt ter Openbare Vergadering op geroepen tegen Dinsdag 20 December a s. des namiddags 2 uur voor de be handeling van de navolgende onder werpen AOENDA. 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering. 2. Behandeling van de gemeente- begrooting voor 1922. In verband met de begrooting dient behandeld te worden a. De door Gedeputeerde Staten ontworpen salarisregeling voor den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger. b. Verzoek van het Bestuur der Wijkverpleging Soesterberg om ver hooging der subsidie. c. Verzoek van het dagelijksch bestuur der Vereening „Het Neder- landsch Wegencongres" om toe te tredeh als lid dier Vereeniging. d. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, strekkende tot het ver- leenen van eene bijdrage in de kosten van het invoeren en in stand houden eener nacht-telefoondienst. De stukken, waarbij zijn gevoegd het rapport van de Commissie van onderzoek en het onderzoek en het antwoord van Burgemeester en Wet houders, liggen ter inzage vanaf Vrij dagmiddag 5 uur. De opbrengst van de collecte voor Rusland, gehouden na afloop van de Godsdienst-oefening op 13 December in de Rembrandtzaal bedroeg de be langrijke som van f 70.— waarbij een biljet van f25.—. Het Bestuur zegt allen gevers hartelijk dank Heden slaagden onze plaatsgenoo- ten Mej. C. P. J. Butselaar en de Heer C. A. M. Bosboom, voor 't examen Praktijk-Diploma Boekhouden „Ver eeniging van Leeraren", gehouden te Utrecht 29 en 30 Nov. 1.1. Vanwege de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, afd. Baarn en Omstreken, zal Dinsdag 20 December a.s. 's avonds half acht, in Hotel Central te Baarn, een lezing worden gehouden door Dr. J. Vriezen- dorp. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpeneen gedeelte van ten geluidsignaai, 1 broche en 1 kip. De politie hield deze week twee ontvluchtte verpleegden uit Veen- huizen aan. Deze gasten zijn weer naar het gesticht terug gebracht. Eveneens werd proces-verbaal op gemaakt tegen een bewoner van Soes terberg, wegens diefstal van boomen. Onbestelbare Stukken terugontvan gen in de 2e helft der maand No vember 1921 1. Lett. F.C. 471 N.v.d.D. Amsterd. 2. Mej. M. Wagenmakers, 3. Hoogerhout, Ouderkerk a.d. Amstel. 4. Levensverz. Mij., Amsterdam. Korfbal. Zondag 1.1. heeft het 2e twaalftal van H.E., dat thans ook in competitie speelt (O E.K.B. klasse 2a) haar 5e wedstrijd gespeeld. Van deze 5 zijn er 2 gelijk gespeeld, 1 verloren en 2 gewonnen. Langzamerhand begint er wel fut te komen in deze wonderlijke combi natie van piepjonge en reeds bedaag de spelers, en als zij in de volgende wedstrijden even gelukkig is, als in die van Zondag, dan heeft zij kans op de 3e plaats in haar afdeeling. Om 2 uur stellen beide 12 tallen zich op, onder leiding van den Heer D. Kikkert. H. E. II als ontvangende vereeni ging tegenover de veel zwaardere Zwaluwen II ploeg uit Hilversum Ge zien het feit dat de Hilversummers tot nog toe alle wedstrijden in hun afdeeling gewonnen hebben, konden de H. E. supporters hun hart vast en zakdoeken gereed, voor wat er ko men zal. Na 20 minuten is het reeds 2—0 voor de Zwaluwen, maar dan zetten H. E. IPers de tanden op elkaar en onder dankbaar applaus gaat de bal door de Zwaluwen-korf. Even later verdwijnt de bal weer in het Zwaluwen-nest en rust komt dus met 22. H. E. I glimlacht wel willend tegen het jonge broertje H.E. II. Vijf minuten na de hervatting ge beurt echter pas het wereldschokl^ende. Een van de kleine H. E. Dames maakt keurig een 3e punt en H. E II heeft de leiding, 't Publiek heeft een frisch gebrul aan en de Zwaluwen meenen, dat nu de wereld op zijn eind loopt. Met een vaartje vallen ze aan, maar de H. E. verdediging is zoo „safe" als een Lips-klins. In het laatste kwar tier (van de wedstrijd) gaat de bal zelfs herhaaldelijk vlot door 't mid denvak naar de H. E. aanval. Hij gaat helaas even vlot terug. Als de spanning op zijn hoogst is, gaat het fluitje voor 't laatst en heeft H. E. II met 3—2 gewonnen. Het publiek stormt het veld openz. Wat H. E. I betreft, 't heeft in deze competitie nog niet veel te doen ge had. Van de 6 gespeelde wedstrijden zijn er 3 gewonnen, 1 verloren en 2 gelijk gespeeld. Met eenige inspanning zal het le twaalftaal wel de 2e plaats in haar afdeeling weten te bereiken. Onze plaatsgenoot de Heer A. N. Hindriks, slaagde heden te Utrecht voor het examen Boekhouden, afge nomen door het Nederlandsche Han dels-Instituut te Amsterdam. „Patrimonium De Afdeeling Soest van het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium" hield Vrijdagavond 9 Dec. 1.1. in het gymrasiiekJokaal van de Chr. U.L O. school eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de Heer E Kloosterman, Evangelist te Assen, met het onderwerp „De leugen van de Sociaal-Democratie (Kan een Chris ten Socialist zijn Na gebed en het voorlezen van een mooi gedeelte uit den Bijbel over Geloof, Hoop en Liefde gaf de Voor zitter het woord aan den Spreker Deze begon met te zeggen, dat hij Evangelist was, doch om misverstand te voorkomen legde hij er den na druk op dat hij onbezoldigd Evange list was, en het socialisme niet de rug had toegekeerd om een goed betaald baantje te hebben Hij is tuinder van zijn vak en verdient met handenarbied de kost voor zijn groot huisgezin. Tot de overtuiging gekomen, dat Oods-dienst en Socialisme niet samen kunnen gaan, voelt spreker zich ge drongen, het Evangelie te verkondigen in woonwagens en plaggehutten, zoo wel als in vergaderingen, hij doet dit belangeloos, in zijn vrijen tijd. M>j) „aai redenaarstalent' trachtte spreker zijn overtuiging ingang te doen vinden. Hij toonde aan, hoe Markx zijne grondslagen van het socialisme gelegd en opgebouwd had uit het historisch materialisme. Volgens Markx beheerschen Kracht en Stof den Geest, volgens den Bijbel beheerst de Geest alles. Uit verschillende socialistische ge schriften van Troelstra, Emil van de Velde, Bernstein en Belu Kuhn, toont spreker aan, hoe het Socialisme vij andig staat tegenover den Godsdienst. Ook de Blijdewereldgroep in de S.D.A P. waarin Ds. Bakker en zijne partijgenooten met hunne leusNaast het Kruis de Roode Vaan, bestrijdt spreker als onbestaanbaar. „Biddend volk van werkers laat U niet verleiden door valsche leuzen, strijd en werk voor uw huisgezin, maar slechts als dienaren Gods", al dus eindigde spreker zijne mooie geïmproviseerde en goed bestudeerde rede. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De Heer Bes- selsen zeide, dat de S.D.A.P. onvoor bereid was, indien de spreker daartoe genegen was, zou die partij gaarne later met hem in bebat willen treden. De Heer Kloosterman had hier niets tegen, tot 15 Febr. a s waren zijne avonden echter bezet. Met dankgebed eindigde deze zeer interessante bijéén komst. J. S. Publicatie. Bekendmaking. BEVOLKINGSREGISTER. Wij herinneren de ingezetenen bij voortduring aan de navolgende be palingen betreffende het doen van aangifte voor het Bevolkingsregister, te weten j le. Bij vestiging in- en vertrek uit de gemeente. A. Zij, die hunne werkelijke woon- i plaats uit een gemeente van liet Rijk naar een andere gemeente overbren- gen, moeten hiervan voor hun vertrek aangifte doen aan het gemeentebestuur hunner woonplaats en binnen twee j weken na hunne aankomst onder over i legging van een verhuisbiljet, aan het gemeentebestuur der nieuwe woon- j plaats. B. Elk hoofd van een gezin moet I binnen twee weken aan het gemeente- j bestuur aangifte doen omtrent ieder persoon die in zijn gezin wordt op genomen of daar uitgaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder be grepen. 2e. Bij Verhuizing in de gemeente. Ieder hoofd van een gezin of alleen wonend persoon, naar een andere woning in de gemeente verhuizende, is gehouden dat binnen acht dagen ten Raadhuize op te geven. 3e. Bij andere veranderingen in het gezin. Het hoofd van een gezin is ver plicht ten Raadhuize binnen acht dagen aangifte te doen van alle veranderin gen, ook betrekkelijk het dienstperso neel. Verzuim dezer verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste f 100, De aangifte moet geschieden aan het Bureau van Bevolking, geopend, van 9—12 uur. Soest, 13 December 1921. Burgem en Weth. van Soest, DE BEAUFORT, Burgemeester. J. BATENBURG, Secretaris. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soes'i breiigen té. openbare kennis datvoor deze gemeente door den Gemeenteraad is vastgesteld een nieuwe algemeene politieverordening. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na de dagteeke- ning dezes. Zij ligt gedurende drie maanden op de secretarie der gemeen te voor een ieder ter lezing. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort Soest, den 15 December 1921. De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. SCHULDVORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, brengen ter openbare kennis le Dat allen, die over het jaar 1921 wegens leverantiën of arbeid gelden van de Gemeente te vorderen hebben, hunne gespecifieerde reke ningen vóór den 15en Januari 1922 moeten inzenden, voor zoover dit al thans nog niet is geschied. 2e. Dat vorderingen, welke te laat worden ingezonden en daardoor ko men te verjaren, niet meer betaald kunnen worden. 3e. Dat ter Gemeente-Secretarie in lichtingen zijn te bekomen omtrent vorm, specificatie, enz der in te zen den rekeningen. Soest, den 6 December 1921. Burgem en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, herinneren belang hebbenden er aan le. Dat in de maand Januari 1922 ten kantore van den Gemeente Ont vanger, alwaar de noodige biljetten kosteloos verkrijgbaar zijn, aangifte en betaling moet geschieden van ver schuldigde belasting op de honden voor het jaar 1922. 2e. Dat na Januari tegen nalatin gen, zoowel wegens onjuiste aangifte als wegens geheel verzuim der aan gifte proces verbaal zal worden opge maakt, wegens ontduiking der belas ting. Soest, den 6 December 1921. Burgem. en Weth voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Zondag 18 Dec. is aanwezig Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 11 Metselaars 20 Opperlieden. 24 Orondarbeiders. 24 Losse arbeiders, j 13 Land- en Tuinbouwarbeiders. 1 Slager 1 Klinker. 1 Sigarenmaker. 5 Schilders. 4 Timmerlieden. 1 Fitter. 1 Meubelmaker. Aanvraag om werkkrachten 1 Dienstbode. NED. HERV. KERK Zondag 18 Dec. voorm. 10 uur Ds. D. P. Brands. Zondag a.s. 's avonds half 7 uur, Ds. J. De Bruyn, van Zeist. Vöor de Geref. Zendingsbond. GEREFORMEERDE KERK Zondag 18 December voorm. half 10 uur Ds. Hoek. Nam. half 6 uur Ds. J. Hoek. Advertentiën. Ondergeteekende betuigd zijn oprechten dank aan allen die hun belangstelling toon den tijdens de ziekte cn overlijden van Antje van Vierssen, in het bijzonder aan Dr. J. H. A. Rupert en Zr. B. Wensel voor de liefde rijke zorgen aan haar besteed. G. BESSELSEN. ENGAGED TO MARRY DORITH MOHR physical magn. to PROF. HARRY DE LIEFDE SOEST f HE HACHJE Dec' 15th' '21' Bij mijn vertrek naar Hilversum een laatste groet aan vrienden en bekenden. KANTOOR SOEST: VAN WEEDESTRAAT 5, TEL. S 54 Cheque's op het Binnen- en Buitenland, Vreemd Bankpapier en Muntspeciën Uitvoering van effectenorders op de Binnen- en Buitenlandsche #Beurzen.

De Soester | 1921 | | pagina 1