handel Hing naai Maat. lodehuisje en H.vai 9irh Soester foh ra ui voor Soest m Oni^evion n alS 4 \ienws- oo Advertentieblad. [enis-Ondern. Soest en Varkensslagerij m Manufacturen, veiij Spekslagerij u ij - Stoffeerderij i. h. station Soestdijk en Centrale Crediet- Landbouwbank Rentevergoeding voor Deposito's Ör. De Vos LA PO RTL Co. Weedestr. 34 les, Veenh.sfp. 42 Vleeschwafen, NIHg. Van Weedestraat 37 SAFE DEPOS1T No. 14 TIENDE lATRUANG ïgen voorleggen. Ledikanten )iitvangeii prachtzending houten edikanten, één en twee persoons j hebben een tijdelijke aanbieding uers. geschilderde Ledikanten - noten voor slechts f 9.90 In 't kleine vak vindt U bij ons alles tegen de scherpste.prijzen jok's "aren, no. 40 en hooger 26 ct 30 en 36 29 ct mens "aren alle nummers 14 ct Sajet, de allerbeste, groote kn. 39 ct 49 ct Telefoon 33 'AARDEN en J Arend WIERSMA. enstraat 8, Tel. 86, Soest )r geheel Nederland per trein eu per auto, crematie enz. LEESCH tegen sterk concurreerende prijzen ;f van mijn verschillende fijne eigen fabrikaat. Beleefd Aanbevelend, M. DE VRIES. achter de R. K. Kerk, Soest. i, Ledikanten, Spiraalmatrassen, VloerzeiS, Karpetten. la, Tel. 45, Soestdijk aan- en verkoop van vaste Landhuizen, Bouwterreinen etc. etc. etc. Verzekeringen voor Brand, Inbraak iten der Stichtsche Olasverzekering. Jgemeene Spaarverzekering. rs. Sluiten en bezorgen Hypotheken EL. 120 - SOEST -sa kw. voor biii. prijzen /eg 3, Soestdijk :n, Complete Meubileering van Huizen, Villa's eum, Karpetten, Matten, Gordijnen. rider eenige verbinding VAN DEN BURG KANTOOR VELDLEG 2 TELEF. 21 GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 ihel dik glas, Kathedraalglas, Figuurglas, Stopverf, Plamuur, Japanlakken. ierp concurreerend. •linge Glasverzekering Maatschappij. De Directie. )OR ROUW BINNEN 24 UREN. <inderkleeding. Patronen naar gewenscht model Adres voor Administratie oti Reductie Vftu Wcedestraat 7. ulvarienjaën worden ingewacht totVn,i<i.i voormiddag* ï1 uur, i>ii don Uitgever, mpiv.'.ünden stukken tot Dinsdagavond fc n Zaterdag i April 1922 V'UOWTE.V'l'aiÊX o 'ois 75 ct. Elke regel ru<«w 5 •-« >r\heinent>:i>riis 40 eoiit per kwartaal Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Buitenland. OVERZICHT. De Engelsche minister van Buiten- landsche zaken, Lord Curzon, was waar de bladen melden, zeer te vreden uit Parijs teruggekeerd, over de resul taten van de conferentie over het Nabije-Oosten. De Geallieerde ministers waren het eens geworden om Grieken land en Turkije voor te stellen eene wapenstilstand van drie maanden te sluiten en in dien tijd de volgende voorstellen in overweging te nemen. De Geallieerden trekken zich uit Kon- stantinopel terug, de kusten aan de Dardanellen dn de Bospherus worden ontwapend en neutraal gebied onder controle van eene internationale com missie. Een gedeelte van Oost Tracië wordt aan Turkije teruggegeven en in Azië zal zijn gebied aanmerkelijk wor den uitgebreid, doordat Griekenland, Smyrna en de daaromheen liggende strook grond en de naar het binnen land' loopendg invloedsfeer zal moeten ontruimen, waarvoor het verleden jaar zooveel menschenlevens geofferd heeft. Griekenland komt er dus het slechts af. Als belooning voor de hulp, die Griekenland in den laatsten oorlog aan de Entente heeft bewezen, zou het een gedeelte van Thracië en Smyrna met omgeving krijgen. Konstantijn heeft, nadat hij tegen den zin der Entente Mogendheden den troon van Grieken land weder bestegen had, op eigen gezag van uit Smyrna een veroverings tocht tegen de Turken ondernomen, die eene mislukking bleek te zijn. Daar Griekenland financiëel deze oorlog niet kan volhouden, en daar het Griek- sche volk den strijd moede is, zak de regeering wel genoodzaakt zijn, de voorstellen der Geallieerden aan te nemen. Verder zal men den Volkenbond verzoeken de 'bescherming der min derheden en die der' Armeniërs tegen Turksch geweld op zich te nemen. Door deze tegemoetkomende houding tegenover Turkije en den Sultan ver wacht Engeland een minder vijandige houding van de Mahomedaansche in boorlingen in Engelsch-lndië. De Internationale Epidemiëen-con- ferentie te Warschau gehouden, heeft te kennen gegeven, dat het economisch herstel van Rusland niet mogelijk is voordat de gezondheidstoestand aldaar verbeterd zal zijn. Het kwaad moet in Rusland zelf bestreden worden, door toezicht uit te oefenen op de landver huizers, door uitbreiding der zieken huizen, door sanitaire maatregelen en aanvoer van levensmiddelen. De kosten dezer maatregelen worden geraamd op 1 a 2';2 millioen pond sterling. Voorts werd besloten deze taak op te dragen aan de Volkenbondcommissie voor besmettelijke ziekten, terwijl alle naties naar verhouding in de kosten zullen bijdragen. Nog steeds doen tegenstrijdige be richten over den gezondheidstoestand van Lenin de ronde. De leiders van de Centrale Sovjet te Moskou zouden maatregelen getroffen hebben, voor het geval Lenin niet mocht herstellen. Tot een medewerker van de „New York Herald" heeft Lenin gezegd: „alleen een physieke ineenstorting zal mij kunnen weerhouden naar Genua te gaan. De man, dien ik daar vooral wil ontmoeten is Lloyd George. Hij weet dat het voor Europa zoowel als voor Rusland noodzakelijk is, de we derzijdsche handelsbetrekkingen weder aan te knoopen. Bovendien is hij een artiest in het vinden van formules voor transacties. Ex-Koning Karl van Hongarije ligt te Funchal, Madeira, ernstig ziek aan longontsteking. Het Belgische Koningspaar is met den Kroonprins op bezoek bij den Koning van Italië. Men spreekt van eene aanstaande verloving van den Prins met Prinses Yolanda van Italië Woning-Bureau van F. BREURE en J. H. THOLE Makelaars Veenhuizerweg 9 Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. Publicatie. Tot bijwoning der plechtigheid wor den hierdoor de ouders der leerlingen uitgenoodigd, benevens verdere be langstellenden Deze worden om 10 uur aan het gebouw verwacht. De leerlingen der School, boven 10 jaar, moeten om 9 uur aanwezing zijn. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. HULP AAN RUSLAND Het Comité tot inzameling van gel den voor den nood in Rusiand maakt bekend, dat deze week nog een gift ad f 10.— vanN. N. is binnengekomen. Het Comité houdt zich voor het in ontvangstnemen van giften aanbevolen. Men gelieve de gelden te zenden aan den Heer J. Batenburg, Secretaris van Soest, die in de Soester van het ontvangene rekening en verantwoor ding zal afleggen. Het Comité DE BEAUFORT, Burgemeester A. ENDENDIJK, Wethouder P. v. d. BREEMER, Wethouder. J. BATENBURG, Secretaris van Soest Plaatselijk Nieuws. Directeuren van de Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij, gevestigd Amsterdam, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat den Heer W. BREDÉE op zijn verzoek het meest eervol ontslag is verleend en dat in diens plaats is aangesteld die Heer D8EN fOBLRSEK als Correspondent van bovengenoemde Maatschappij voor SOEST, SOESTDIJK en naaste omgeving, bij wien voortaan alle verlangd wordende inlichtingen te bekomen zijn. Maart 1922. Directeuren voornoemd, DE JONG Co. Onder referte aan het bovenstaande beveelt de ondergeteekende zich in genoemde betrekking aan. L. DEN BLIEK, Middel wijkstraat 20, Soest. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat op Dinsdag 4 April a.s. des voormiddags 10 uur de plechtige opening zal plaats vinden van de nieuw gebouwde Openbare Lagere School aan de Beetzlaan. RUSLAND. Op iniatief van het Vakverbond Militair Luchtvaart, zal Maandag a.s hier een buitengewone collecte wor den gehouden met het doel gelden bijeen te brengen voor het hongerend Rusland Het Bestuur heeft zich de medewerking verzekerd van het Mu ziekkorps „Astra", dat per auto door deze gemeente zal worden gereden. Militairen bijgestaan door dames zullen onderwijl met bussen rondgaan. Toe stemming daartoe is door den Minister van Oorlog en B. en W. dezer gemeente reeds verleend. Wij doen een beroep op het publiek deze moeite niet onbeloond te laten en ruim te offeren. Men denke slechts in hoe daar in Rusland vrouwen kinderen sterven van honger en ellende, hoe er millioenen reeds reddeloos ver loren zijn. Helpt ons dan toch om hen nog te redden, die nog slechts een geringe kans hebben uit de boel der hongerellende te geraken. Het bedrag der opbrengst zal in dit blad worden bekend gemaakt De Anti-Rev Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" zal op Donderdag 6 April a s., s' avonds halft acht in de Rembrandtzaal alhier, eeii Openbare Vergadering houden. Als Spreker zal optreden den WelEerw Heer Ds. M. Grieken, Ned. Herv. Pred te Rot terdam en lid van het Centr. Comité van de Anti-Rev. Partij. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. De op 22 Maart 1922 vastgestelde kiezerslijst voor deze gemeente bevat de namen van 2131 mannelijke en 2187 vrouwelijke kiezers voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, totaal 4318, voor de Provinciale Staten 1943 mannen en 1952 vrouwen, totaal 3895, voor .den Gemeenteraad 1844 mannen en 1851 vrouwen. Districtsgewijze bedraagt het aan tal in Kamer: district 1 744 m., 810 vr., district 2: 452 m., 455 vr. 3: 209 m., 177 vr. 4: 393 m., 456 vr. 5: 333 m283 vr Staten district 1 676 m., 726 vr. district 2: 420 in., 417 vr. 3: 198 m.. 163 vr. 4: 358 m., 413 vr. 5: 291 m., 233 vr. Gemeenteraad district 1659 m. 705 vi district 2: 396 m 395 vr. 3: 189 m., 154 vr.% 4 342 m 393 vr. 5 258 m., 204 vr. De Uitvoering van liet Baarnsch Mannenkoor, ten bate van de Wijk verpleging der Ned Herv. gemeente, heeft een batig saldo opgeleverd van f 40.waarvoor bij deze door het Bestuur aan het uitvoerend Comité hartelijk dank wordt gezegd. Dinsdag werd door den Heer Winter, Keurmeester alhier, bij den Heer Deijs Veenhuizerstraat 36, vleesch in beslag genomen, dat ongeschikt was voor de consumptie. Dit vleesch was afkomstig uit Baarn en aldaar goedgekeurd voor de con sumptie met het le kwaliteitstempel, zoodai de Heer Deijs alhier de dupe is geworden van een nalatendheid van de betrokken keuringsdienst Bij onderzoek bleek, dat wel te Utrecht op steriliteit was onderzocht, doch dat de keuringsdienst te Baarn verzuimd had de noodige proeven te doen of 't vleesch anders ook geschikt was voor de consumptie. De Heer Deijs is volkomen onschul dig. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt Wij verwijzen belanghebbenden naar een advertentie in clil blad, be treffende de Jaarlijksclie Algemeene Vergadering, op Woensdag 5 April a.s. van de Sociëteit „De Soester Kring". De Openbare Uitvoering te geven door de Chr. Zangvereeniging „Cres cendo" zal niet op Donderdag 6, maar op Woensdag 5 April a.s. wor den gegeven. Men leze de advertentie in dit blad. Zondagavond werd door de politie te Soesterberg een persoon aangehou den, die zonder licht reed Omdat hij een valsche naam opgaf, was de politie genoodzaakt hem in arrest te stellen voor nader onderzoek. Aan de te openen nieuwe Chr School te Soesterberg, is benoemd als Hoofd, de Heer Hack te Haarlem, en als Onderwijzeres Mej. Sies te Blijswijk. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9 10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen 1 hond, tabaksdoos, 1 koperen broche, 1 zilveren broche, 1 zak haver, 1 tabakspijp, 1 ceintuur, 1 paardendeken, 1 stoffer, 1 jas, 1 huissleutel en 1 hoepel. Onbestelbare stukken, terugontvan gen in de 1ste helft van de maand Maart 1922: Jongejuffr. E. van 'i Land, Amersfoort. Mej. J. Wolf, Amsterdam. Door de Tooneel-Vereeniging „Ernst en Luim" alhier, is besloten 17 en 18 April een Openbare Uitvoering ge ven in Hotel „Believue" alhier. Deze uitvoeringen beloven zeer be langrijk te worden omdat zal worden opgevoerd het alom bekende tooneel- stuk De Voddenraper van Parijs. Heden behaalde onze plaatsgenoot A. Muls zijn Diploma als mach. bank werker van de Ambachtschool te Utrecht. De heer T. Pluim schrijft in „Het Nieuws" van Maandagj: 3 April a.s. hoopt de heer J. de Ruyg (Lazarus- berg) zijn 90sten verjaardag te vieren. In het kerkelijke leven van Baarn en Soest heeft hij een voorname plaats ingenomen. Toen in 1860 eenige leden der Herv. Kerk van de Lage Vuursche, zonder zich nog af te scheiden, in een afzonderlijk lokaal geregeld evan gelisten in hun geest lieten optreden („Vrienden der Waarheid" geheeten,) opende de heer De Ruyg een Zon dagsschool aldaar, en spoedig ook in Baarn en Eemnes. In Baarn werd wel dra eveneens een lokaal voor oefenin gen geopend, n.1 bij Jan Mook, Lee- straat 26. Op Zondag 12 Febr. 1867 was een der evangelisten plotseling verhinderd hier op te treden, en nu nam de heer j. de Ruyg de spreek beurt waar. Dit deed hij tot zooveel voldoening, dat hij nu voortaan ge regeld optrad, ook zelfs te Eemnes. In 1876 scheidden zich van deze oefeningen en de Herv. Kerk de Chr. Gereformeerden af, maar de Ruyg bleef met eenige andere nog de Herv. Kerk getrouw. Zij openden nu een lokaal indeTurf- straat ten huize van Hassel de Ruyg, waarin de heer J de Ruyg tot Nov. 1887 bleef optreden lil dit jaar kreeg hij in Soest een eigen kerkgebouw. Zijn richting scheidde zich in 1887 ook van de Herv. Kerk en vormde voortaan de Nederduitsche Geref Kerk (of Doleerende)deze nieuwe ge meente nam in 1888 een grooter lo kaal (thans „Zanglust") in gebi uik, totdat Soest - ia 1893 beide Geref. Kerken zich ver- eenigden en de kerk aan den Oudên Utr. Weg hun beider bedehuis was. De heer De Ruyg heeft dus in Baarn vooral een voorname plaats in het kerkelijk leven ingenomen. Het zal hem zeker op zijn 90sten verjaardag niet aan belangstelling ontbreken. Gedurende de maand Maart zijn oor de consumptie afgekeurd1 rund, 4 kalveren, 5 stel ingewanden, 5 lon gen en 1 lever. Door de A.-R. Kiesvereeniging werd Woensdag 22 Maart j.l. een openbare vergadering gehouden te Soesterberg, die nagenoeg geiijk was aan die op 1 Maart in Soest gehouden was. Dezelfde sprekers met dezelfde on derwerpen, eenigzins gewijzigd. In zonderheid de eerste spreker, wethouder Endendijk vond in het ingezonden stukje in „De Soester" van den heer roeken aanleiding om zijn bedoeling nader uiteen le zetten. Z.i. was een verslag, hoe uitgebreid ook, toch onvolledig en geen basis om op te te reageeren. Dat spreker de kern van het betoog van den heer Foeken wel gesnapt en ook door hem gedeeltelijk als nuttig >verd erkend was in de vorige verga dering en werii ook nu weer uitge sproken, want daarvan zouden de vruchten wel gezien worden, doch waar het bij spreker omging, was aan te toonen, dat het op financieel gebied geen janboel was op het gemeente huis zooals de heer Foeken de indi uk had gewekt bij het publiek, evenals of maar werd uitgegeven, zonder 'ich te storen aan de begrooting of den Raad. De heer Foeken weet dat dit niet mag, maar ook niet kan, en nu eisch- ten wij van den heer Foeken ais eer lijk man, dat hij den moed had om daarin zijn fout te erkennen. De ooi zaak van die tout mag hij er bij noe men, maar 't was een fout. Voorts werd door spreker in het ingezonden stuk ook gezien het begin van verkiezingslectuur in de vraags gewijze zin „of het voor de geheele gemeente wenschelijk geacht kan wor den, dat de A.-R. politiek blijft hoogtij vieren". Door hem werd niet wenschelijk geacht, dat één partij wie ook, hoogtij viert, maar dat de A -R. partij haai invloed zal doen blijven gelden, werd door hem zeer wenschelijk geacht, doch niet alleen door hem, maar zoó- als later bleek, ook door de verga dering, die zich constitueerde als een A.-R. Kiesvereeniging De 2e spreker, de heer van Vliet, behandelde nu zijn onderwerp, waar van eveneens reeds eerder een verslag is gegeven, in 't laatste gedeelte daar van besprak hij enkele punten, voor komende in het ingezonden stuk van den heer Foeken. Zijn optreden geen bestrijding van overheidsdaden, maar een uiteenzetting van verschil lende genomen besluiten, aangetoond, met berekeningen en voorbeelden. Of een dergelijk optreden gezag van be- teekenis heeft, naar het oordeel van den heer Foeken niet, maar naar veler verklaring van personen van allerlei richting en tot oordeelen bevoegd, wél. De spreuk „Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt", is geheel verkeerd gebruikt, want door hem was gezegdde daad van B. en W het grootste gedeelte van den Raad, zou beter passen„Werp geen steen in den bron, waaruit ge eens dronk!" Het eigen ik viert bij sommige menschen hoogtij en dat is altijd verkeerd. Of spreker aan de leiband loopt van de A.-R. raadsleden, daar moet men maar eens naar informeeren, want spreker is niet voor 't voetlicht ge bracht door hen, maar heeft dit zelf gewild, om daardoor te trachten enkele zaken te verduidelijken. Gelijk als met dit ingezonden stuk, is het niet meerder geschrijf geweest, 'I jaar fixe 5 pCt., 6 maanden 4l pCt. 3 m-ianden 4 pCt Dadelijk opvorüerb. 3x:2 pCt Rente gaat in den dag na storting. het waren steeds veronderstellingen, gedachten, heele betoogen gebouwd op onjuiste beweringen en dat mag in eerste instantie even de aadacht, trekken, later hecht men er geen waarde meer aan. Zoo was het ook hier geen brengen door den doolhof van alle politieke kronkelpaden Dat wordt door den heer Foeken maar weer gefanta seerd, en aanhalingen van Grieken, Troyaansche paarden, enz wordt dan nog iets meer dan klein gedoe. Daar waren voorts in Soest geen 14 scholen, maar 12. Een uitspraak wat worden we rijk, moet op een an dere plaats zeker bedoeld zijn. Aangetoond werd, dat er bezuinigd is geworden en dit staafde hij met uitspraken van autoriteiten, die op dat gebied meerderen kijk en ondervinding hadden De laatste spreker, de heer Rietveld gaf eveneens, als in de vergadering van 1 Maart j I. een kort overzicht van het belastiugvraagstuk dezer ge meente en de nieuwe Verordening, zooals die op 1 Mei a.s. zal worden ingevoerd. De door oppervlakkige voorlichting- ontstane legende, als zoude over het volgende dienstjaar de belasting wor den verdubbeld, werd rechtgezet Met de cijfers werd aangetoond, dat van alle inkomens beneden f5200.-- per jaar bruto, dus zonder aftrek vpor levensonderhoud het komende jaar minder zal worden betaald dan thans. De opmerking van den lieer Foeken in de Soester, dat spreker de verbub- beling der opcenten op de belasting op gebouwde en ongebouwde eigen dommen zou verzwegen hebben, met de bedoeling blijkbaar een gunstiger voorstelling van de heffingen in deze gemeente te geven, dan werkelijk het geval is werd terruggewezen. Dat zulks niet in het verslag is weergegeven be wijst toch zeker niet, dat deze zaken niet zijn genoemd. Bovendien, een critiek te bouwen op een verslag, hoe verdienstelijk ook, moet op vergissin gen uitloopen en had minstens tot voorzichtiger uitdrukkingen moeten manen. Ten slotte deed spreker een opwek king tot de vergadering uitgaan tot medewerking om onze schoone dor pen in bloei en welvaart te doen toenemen. Enkele aanwezigen stelden vragen, welke werden beantwoord. Gevolg gevende aan den aandrang, die uit de vergadering opkwam, werd overgegaan tot oprichting van eener A.-R. Kiesvereeniging voor Soester berg, waartoe alle aanwezigen toetra den. Een voorloopig bestuur werd ge kozen. In een volgende vergadering zal de definitieve regeling worden vastgesteld. Hiermede was de vergadering ten einde Burgelijke Stand. Geboren Adriana Pietertje d.v. A! C. van der Graaf en van P. C. Leeflang. Johaniies z v. J. van Kooij en van G. van Herwaarden. Christiana Berdina d.v D. A. N. de Vries, en van E. Isensee Hendrikus Nicolaas z.v. H Wijnhof? en van A. Westerveld. OverledenAdriana van de Kuit, oud 17 maanden. Marretje van Kooij, oud 18 maanden. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 2 Metselaars. 7 Opperlieden. 2 Losse arbeiders. 1 Timmerman. 1 Meubelmaker. 1 Stoker. 1 Kantoorbediende. 1 Transportarbeider. 1 Electriciën. 1 Loopknecht. 1 Houtbewerker. ZONDAG 2 APRIL IS AANWEZIG HCerkberschtsrs. NED. HERV. KERK Zondag 2 April voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. half drie dezelfde (Doop). GEREFORMEERDE KERK Zondag 2 April voorm. half 10 uur en nam. half zes Ds. J. Hoek. AdvspJenfiën. Door 's Heeren zegen werden wij 8 Maart j.l. verblijd met de geboorte van onzen zoon WILLIAM. Alles wel. CORN. VAN KLEEF N. VAN KLEEF-Gutter Rounsvillestreet Waupun, Wisc, U. S. A. Aan allen die hun deelneming hebben betoond bij het overlijden van onzen geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer, K. ROOZEN'DAAL, betuigen we hierbij onzen hartelijken dank. Namens de familie Wed. A. ROOZENDAAL-OTT Soest Een nette DIENSTBODE gevraagd, goed kunnende koken, in klein gezin te Amersfoort. Zich aan te melden Nieuwerhoekstraat 12, Soestdijk. Flinke Jongen gevraagd voor loop- en bakkerijwerk. Adres G. W. Schothorst, van Weedestraat 43. Biedt zich aan met Mei een NET MEISJE goed kunnende koken. Br. No. 79 Bureau v. d. blad. BAARN i3USSUlV! LAREN SOEST KANTOOR SOEST: VAN WEEDESTRAAT 5, TEL. S 54 Koopen en Verknopen Cheque's op het Binnen- en Buitenland, Vreemd Bankpapier en Muntspeciën. Uitvoering van effectenorders op de Binnen- en Buitenlandsche Beurzen.

De Soester | 1922 | | pagina 1