kat Sehanger-Stoffeerder eeden, i&Co. aeenH.J.v.Duufsee ALGEMEEIfE HtlESCBE De grootste zuiver Onder linge Levensverzekering i. in BAARN OPENING MARKT G. brinker Is Credietbank Soester Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- eu Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Openluchtmeeting CaKoops in Hekwerken BATENBURG et Wel rOndern, Soest Dr. Van Dongen vanaf 13 Juni tot en met 3 Juli e.k. Oranjepark Baarn LA PORTE Co. jes, Kussen- en Cretonne >n-Kappen, ►rente. P. HAAGE BODE Boomkweekerij Engendaal Th. MAJOOR Lood-en Zink werker j. A. van Arkel SOESTDIJK F. Posthumus nS 4'2 pCt. 3'2 pCt t. loffstraat 58. Tel. 97 Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Wij leveren steeds 't tegen de LAAGSTE prijzen Ingezonden. afwezig is VERKOOPHUIS A. BENNING Fl. 2.690.000.- S.D.A.P. Afdeeling Soest op Zondag 11 «Juni a.s. SprekersNlej. H. Lodder, en F. S. Noordhoff, Uitsluitende verkoop van Groente, Fruit, Aardappelen en Bloemen. BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN Soesterbergschestr. 10 - Soest IOEST-SOESTDIJK-AMERSFOORT Vertrek: laandags, Woensdags en Vrijdags. Bestelhuis te Amersfoort RODENSE, Appelmarkt. Directe verbinding met de Stoom- iootdienst Amersfoort- Amsterdam, :irma Houtzager en Heiiieman. Vanleg van Fruit- en Villatuinen Plannen en Begrootin- gen bij aanleg gratis. Aanleg van Gas- en Waterleiding No. U TIENDE JAARUANU Zaterdag 10 juni 1922 Julianastraat 24a £eisterstraat 13 Soesterberg Gedipl. Hoefsmid. Handel in Ijzerwaren en T uinbouwgereedschappen Rijwielen en Onderdeelen 3onds-Rijwielhersteller A. N. W. B. aardigen van alle soorten 1 en teekening Prima Referentiën. BAKKERSWEG 3 tegen lagen prijzen, bij fSk. Soestdijk. EX OMSTREKEN, p Noeüt ER VOOR SOEST Woning-Bureau Telefoon 16. an Bouwplannen, Bestekken, iezen, Aanvrage Bouwver- rwet tegen billijke tarieven. Verhuren en Taxatiën van ingen enz. ILLA's en LANDHUIZEN, B0UW- de Villa's en Optrekjes op aan het T STATION SOESTDIJK. IN'GEN HYPOTHEKEN trouwbaarste adres voor 'O- en Spiraalmatrassen is bij e R. K. Kerk, Soest. 4 en J. Arend WIERSMA. 3, Tel. 86, Soest Nederland per trein en per auto. enz. Adres voor Administratie on Redactie Vilu Weedentraal 7. Advertentiön worden ingewacht totVr\jdags vüormiddags 9 uur, by den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. DE 41V E KTBNTIftX Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel moer 15 Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement grooto korting. Abonnementsprijs 40 cent per kwartaal |F. C. Kuy per straat 3 en 5 - Soestdijk Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland. OVERZICHT. De internationale commissie van lacht bankiers, die de mogelijkheid on- Iderzoekt van een aan Duitschland te ■verstrekken leening, heeft na twee da lgen bijeen geweest te zijn, opnieuw |hare zittingen voor acht dagen verdaagd. Meii verondersteld, dat zij eerst rug- Igespraak met verschillende regeeringen [wil houden, voornamelijk met die van Amerika. De bij het verdrag van Versailles aan Duitschland opgelegde schadeloos stelling van 132 milliard kan Duitsch- fland onmogelijk in afzien baren tijd be stalen. Frankrijk en België kunnen hun aandeel in deze schadeloosstellingjniet verminderen, tenzij Amerika en Enge lland hunne oorlogsschuld ook gedeel telijk wil annuleeren. Engeland heeft zich reeds bereid verklaard zijn vor- Ideringen op de Geallieerden en op |Duitschland, tot een gesamenlijk bedrag avan 3 milliard pond sterling te annu- Ileeren, echter op voorwaarde dat ook Amerika afstand doet van zijn vordering [op Engeland ten bedrage van één mil- lliard pond sterling. |f. ^Ongelukkiger wijze vertoont Amerika I evenwel nog zeer weinig neiging daartoe lover te gaan. In de tweede voltallige vergadering [van de conferentie van Qenua heeft I onze gedelegeerde, van Karnebeek, het I onomwonden gezegd, dat alle pogingen tot reconstructie van Europa en alle I schoone formules dienaangaande geen vruchten zullen dragen, zoolang niet j eerst het vraagstuk van den internati onale schuldenlast tot een oplossing is gebracht. Indien Amerika hiertoe zou willen I medewerken, zou Duitschland zijne I leening krijgen en zijne dan zeer ver- minderde schadeloosstellingschuld zou [veranderen in een handelsschuld aan leen consortium van bankiers en daar- Idoor de scherpe politieke zijde ver ■liezen. De Fransche premier, Poincaré, heeft laan alle regeeringen, die op de a. s. ■conferentie in den Haag vertegenwoor digd zullen zijn, eene memorandum ■gezonden, waarin hij er op aandringt, Idat de experts geene politieke kwes- Woning-Bureau F. BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. Ities aanroeren en alleen de hoofdpunten: Ide schulden, het particulier eigendom I en de credieten met de Russische Sovjet- Iregeering behandelen. Juist ter behan- Ideling van deze drie punten komen de experts reeds 15 Juni bijeen, om eerst den 22 Juni aan de Russische com- I missie den uitslag van hunne bespre- 1 kingen mede te deelen, aldus was reeds I in Genua besloten. Was Poincaré dat I vergeten Sedert het verdrag tusschen Collins I het hoofd der voorloopige regeering I der lersche Vrijstaat en de Valera treden Ide volgelingen van deze laatsten weder niet vernieuwde woede en wreedheid lop. Dagelijks komen er berichten van van moorden en aanrandingen voor- Inamelijk te Belfast in Noord-Ierland. ■6 Juni werd aldaar een R.-K. Zieken- lliuis beschoten, waar zoowel Prote- Istanten als Roomschen, meest allen ■slachtoffers van de onlusten, verpleegd ■worden. Aan de grenzen van Noord ien Zuid-Ierland kwam het tot een ernstig" ■gevecht tusschen Engelsche troepen en ■Sinn Feiners. Volgens de bladen wer- Iden van de opstandelingen 30 gedood |en verscheidene gevangen genomen. Uit de politieke chaos in China is Imoeielijk wijs te worden. De verslagen Tsjang Tso Lin trekt verder met zijn [leger in Mantsjoerije terug, achtervolgd [door Woe Pei Foe welke laatste de [eenheid van Noord- en Zuid-China wil [tot stand brengen. Om dit doel te be dijken, tracht hij Li ljung Hung tot [President te doen verkiezen in plaats Ivan den vorigen, die zich uit het po- litieke leven heeft terug getrokken. In ■Peking zijn op 't oogenblik geen vol tallig stel ministers nog genoeg. Kamer kleden om een wettige verkiezing te [houden, zoodat China op 't oogenblik [feitelijk geen regeering heeft. Uit Rusland wordt gemeld dat Lenin ■een beroerte heeft gehad, zijn toestand [moet ernstig wezen. Publicatie. DIENSTPLICHT. ^Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. Ik breng ter kennis van belangheb benden, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1923 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register ge durende tien dagen, van 11 Juni tot en met 20 Juni a. s. ter gemeente secretarie aan de afdeeling Militaire Zaken ter inzage ligt. Tegenjdeze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoek schrift. Soest, 10 Juni 1922. De Burgemeester van Soest DE BEAUFORT. Burgelijke Stand. Geboren Aleida Engelina d.v. J. J. van Scha dewijk en van M. Hartman. Gerrit, z. v. J. A. van Kooten en van J. Schaap. Ondertrouwd Willem Majoor en Aleida Anna de Bruin. Tjakko Bakker en Geertruida Cornelia Johanna Moree. Getrouwd Hendrik Gerhard Burgers en Hendrika Lagemaat. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur terug te bekomen de volgende ge vonden voorwerpen: een schroeven draaier, een rijwielschroefsleutel, eei. kinder- of damesportemonaie, een paar dameshandschoenen en twee auto buiten- en binnenbanden. Tegen A. v. A. alhier is proces verbaal opgemaakt ter zake diefstal van geld, in dienstbetrekking gepleegd. Van A. is ter beschikking van den Heer Officier van Justitie gesteld. Een adres, voorzien van circa 80 handteekeningen van belanghebbende ingezetenen, meest forensen, van Baarn en Soest, is heden verzonden aan de Directie der Nederlandsche Spoorwe gen, ten doel hebbende er haar op te wijzen dat zij, die niet met de trein te 5.25 n.m. van Amsterdam C S. ver trekkende kunnen medekomen, door de op 1 Juni in werking getreden dienstregeling moeten wachten tot 6.46 n.m. voor en aleer en weder gelegen heid bestaat voor reizigers naar Baarn. Zij verzoeken bovengenoemde di rectie maatregelen te willen nemen, om aan dezen, voor hen zoo lastigen toestand, een einde te maken door bijvoorbeeld de trein, welke te 5.58 n.m. van Amsterdam C. S. vertrekt en die thans niet verder dan Hilversum gaat, te doen doorloopen naar Baarn. LOLAAL RIJKSTELEFOONNET TE BAARN Aanvullingen en wijzigingen in den Gids van het locale Rijkstelefoonnet en in de Naamlijst voor de telefoon dienst Nieuwe aansluitingen: B 507 Wallis de Vries D. H Heems kerklaan 17. B 573 Ferweda van Straten Mevr. J. S, Nassaulaan 16. B 574 Lengers Frans, Rijksged. Ond. in practies hoefbeslag, Hoofd, straat 2. B 575 Fotografisch atelier J. Coerdes, Eemnesserweg 46. S 77 Breure en J. H. Thole, firma F., Woningbureau. S 99 Bikkers J., Korte Achterweg 16 Soest. S 144 Slot J. S., Nieuwe weg 28, Soest. S 145 Ee. C. van Brood- Beschuit-en Kleingoedbakkerij, Kerkstraat 7 Soest. S 146 Hoolwerf D., Heuvelweg 18, Soest. S 149 Leeuwe J., Lange Bergstraat 28 Soest. Vervallen aansluitingen B 510 Westerwouen van Meeteren- van Sypensteijn O. S., School straat 46. De S. D. A. P. afdeeling Soest, zal op Zondag 11 Juni a.s. een open luchtmeeting houden op een terrein aan den Nieuwe weg hoek Engendaal- weg. Zie advertentie in dit blad. Postduiven Vereeniging „De Zwaluw" Zondag 4 Juni gehouden wedvlucht van Orleans (Frankrijk) afstand 534 K M., duiven los 6.35 met O. Wind Eerste aankomende duif 6 u. 8 min. 58 sec, laatste 12 u. 34 min. 4 sec. J. de Bree 1 en 7, A. van Dorresteijn 2, 6, 8 en 9. O. Rademaker 3. W. Onwezen 4. H. v. Sitter Jr. 5. Onder de welwillende aandacht van belanghebbenden in deze gemeente wordt gebracht, na 11 uur des avonds geen honden los te laten loopen, aan gezien de politie zich anders genood zaakt ziet tegen overtreders proces verbaal op te maken. Tot hulpkeurmeester dezer gemeente is benoemd de Heer P. J. Drost, te Zeist. Tegen verschillende personen werd proces-verbaal opgemaakt door de politie alhier, wegens het plukken van korenbloemen en het daardoor ver nielen der korenvelden. Het is allertreurigst te moeten zien, hoe door het plukken van korenbloe men de korenvelden worden vernield, te meer, wanneer men bedenkt, dat als het ware in het buitenland (Rus land) reikhalzend naar koren wordt uitgezien. Welnu dan ouders en verzorgers van kinderen laten we hopen op Uwe medewerking in deze. Dit is zelfs op de eerste plaats in Uw eigen belang, aangezien de po litie voortgaat met het opmaken van proces-verbaal, wanneer door het plukken van korenbloemen, de velden daardoor worden vernield. Vergadering Vreemdelingenverkeer te Soesterberg, gehouden op 29 Mei 1922. De Voorzitter opende de vergade ring en heette allen welkom. Daarna werden de notulen van de vorige ver gadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna werd door den Secretaris het jaarverslag uitgebracht en door den penningmeester het het financieel verslag over het afgeloooen jaar. Twee leden werden verzocht de boeken te controleeren welke in orde werden bevonden. De Voorzitter bracht dank aan de controlecommissie, sec retaris en penningmeester voor de vele werkzaamheden, welke zij in het be lang der vereeniging hebben verricht. Uit de mededeelingen bleek dat meer dan 200 vragen waren beant woordt, o.m. ook over woningen en pensionaanvragen enz. 30 borden wer den geplaatst in de bosschen en langs de rijwielpaden met opschrift. 2 groote borden met opschrift Soesterberg aan gevende begin en einde van de kom der gemeente, 1 bord verwijzende naar de politiewoning. Ook werden onderhandelingen gevoerd inet de technische ambtenaar der Rijkswater staat omtrent betere 'afwatering der rijksweg in de gemeente en nog diverse andere zaken. Op een schrijven aan den Burgemeester inzake politie, was een antwoord ingekomen dat in over weging is genomen, hier steeds politie toezicht te hebben. Meerdere leden wenschten hierover het woord. De Voorzitter stelde echter voor dit punt bij de rondvraag te behandelen. Daarna had de verkiezing plaats van 2 bestuursleden wegens aftreden van de Heeren Pas en Van Dam, welke werden herkozen. De Voorzitter vroeg of zij de be noeming aannamen, waarop bevesti gend werd geantwoord. Het verheugde hem dat de vergadering wederom het volle vertrouwen in hen had geschon ken, en hij zijn ijverigen secretaris wederom naast zich had. Daarna volgde rondvraag. Vele leden wezen op de gevaarlijke bocht bij Wijman aan het vliegkamp, en op de slechte bestating van af het Zwaantje tot op het Hoogt, op het gevaarlijke kruispunt, Zeisterweg Amersfoortsche weg, Soesterweg en Kampweg. Ook werd gevraagd of het niet belet kon worden dat er in de gemeente zoo hard met motorrij tuigen werd gereden, b.v. op de kamp weg. Of er geen bepaling was om te voorkomen dat er glasscherven van flesschen etc. langs den openbaren weg werden geworpen. Tevens werd er geklaagd over de groote last van z.g.n. kooplieden welke tegenwoordig het publiek lastig vallen. Erg was men er over ontstemd, dat er voor Soesterberg niet één politieman, eiken nacht disponibel was, of er niet in voorzien kan worden dat het vuilnis geregeld werd opgehaald, of er niet meerdere dagen per week in water kon worden voorzien. De voorzitter beantwoordde de verschillende vragen en zeide toe, dat het bestuur in deze actief zou zijn, en hoopte op de eerst volgende vergadering, welke wederom spoedig belegd zal worden, het ant woord van het gemeente bestuur te kunnen mededeelen. Daarna sloot hij de goed bezochte vergadering. In de Soester van 27 Mei 22 was door B. en W. een oproeping geplaast aan ingezetenen van Soest, welke geen waterleiding hebben, zich schriftelijk te willen wenden tot den Gemeente raad met verzoek van leidingwater te worden voorzien. In de Soester van 3 Juni '22 wordt nu de gelegenheid geboden zich van water te voorzien en mag men dit aan een brandkraan gaan halen en liefst op vaste tijden 2 maal per dag, met recht een uitstapje. Zijn B. en W. somwijlen nog het idee toegedaan dat wij nog in het vroegere Oosten wonen, toen men met kruiken naar de bronnen ging om water te halen. Toen wist men niet beter, en deze menschen betaalde toen der tijd geen 6 pCt. gemeentelasten. Waarom de watervoorziening niet hetzelfde toegepast als het vorige jaar met de waterwagen Of is dit ook al een bezuinigingsmaatregel ten koste der van water verstoken ingezetenen. Het is toch zeker onze schuld niet dat de controle over de waterlevering in een woord slecht was, en er niet was na te gaan hoeveel water er werd afgenomen. Wij hadden dagen dat we voor een gulden water betrokken. Ook nog een extra belasting. Waarom de waterbezorgers geen bonboekjes met controlestrook mede gegeven Het is gewoon voor niemand te doen het water aan de brandkraan te gaan halen, en dring er daarom met ernst op aan, evenals het vorige jaar de watervoorziening door den wagen te doen plaats hebben. Ik geloof dat wij daarop recht hebben, daar drink watervoorziening van grooter belang is als straatbesproeiing, waar maar enkele gelukkige van profiteereu. J. SILLEVIS. Soest, Juni '22. Mijnheer de Redacteur, Mogen we een plaatsje in „de Soester" voor het volgende. 't Is omdat we hoorden dat de heer D. Wouters als hoofd derChr. School op Hees ontslag heeft genomen en ons binnenkort gaat verlaten. We willen meester Wouters niet zoo maar laten gaan, zonder hem eerst openlijk te danken voor wat hij voor ons, menschen van Hees, is geweest. Alleen al voor wat hij, nu ruim 13 jaar, voor onze kinderen op school gedaan heeft, verdient hij onzen dank. Hij leerde de kinderen niet al leen, hij maakte er flinke en eerlijke menschen van. Maar meester Wouters behoorde niet bij die nieuwerwetsche onder wijzers, die hun werk op de school doen en daarmee uit. Hij leefde met de menschen mee, kende ze allemaal en ftond altijd klaar om te helpen. Zijn' auto hield hij niet angstvallig voof eigen gebruik, daarvan weten verschillenden van ons mee te praten. Et) ook mevrouw Wouters zullen we in dankbare herinnering houden, die 'lef en leed met onze gezinnen de.tr: en zich nooit ontzag om ook de armste huizen binnen te gaan. Veel goeds is door haar in stilte gedaan. Door hun meerdere kennis en levens ervaring konden zij beiden ons in veel dingen met raad en daad terzijde staan en ze lieten ook nooit na, dit te doen In de laatste jaren is het arme, af gelegen Hees, dat de Soesters nauwe lijks kenden, veel vooruitgegaan, 't Is beter bekend, beter verlicht, beter ver bonden met Soest Veel ervan hebben we zeker te danken aan de onver moeide ijver van meester Wouters. Wij betreuren 't, dat Meester weg gaat en wenschen hem en zijn gezin Gods zegen toe voor hun verder leven. Met dank voor de plaatsing, Voor de bewoners van Hees, B. Arbeidsbeurs. Aanvraag om werkkrachten 1 Huishoudster. Aanbieding werkzoekenden: 3 Timmerlieden 2 Metselaars. 6 Opperlieden. 6 Losse arbeiders. 5 Grondarbeiders 1 Electriciën. 1 Slagersknecht. 1 Kantoorbediende. 1 Houtbewerker. 1 Huishoudster. ZONDAG 11 JUNI IS AANWEZIG Kerkbericliten. NED. HERV. KERK Zondag 11 Juni voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Nam. half drie dezelfde (Doopsbed.) GEREFORMEERDE KERK Zondag 11 Juni voorm. half tien Ds. Ing- wersen van Nijkerk. 'sNam. half zes Ds. Hoeneveld van Nijkerk Act ver tent ion. De ondergeteekende J. H. A. RUPERT, Arts, bericht hiermede, dat hij De praktijk wordt waargenomen door Dr. van Dongen en Dr. de Vos. Teneinde misverstand te voorkomen zou den de plaatselijke Artsen het zeer op prijs stellen, indien hunne patiënten tijdens hunne afwezigheid, bij ziekte, terstond bij het eerste bezoek of consult aan den waarnemenden Arts te kennen gaven, tot wiens praktijk zij behooren. J. H. A. RUPERT. F. C. Ku jj per straat 4. - Tel. 56. voor Vliegenvangers, Vliegenkiappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Vliegendekken. Oroote sorteering van alle zomerartikelen zooalsboschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz. Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas-, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoede?en, emaille-, blik- en ijzerwaren. LEVENSVERZEKERING Mij. Opgericht 1845. DE TERUGBETAALDE WINST bedraagt reeds H00FDKANT00RLEEUWARDEN, Burmaniahuis, Tel. 1601. VERTEGENWOORDIGER J. v. BURKEN, Molenstraat ZZ. 18 te Soest. INSPECTEUR J. v. d. BERG, Puntenburgerlaan 40a te Amersfoort. terrein Nieuwe Weg Hoek Klein Engendaalweg. Lid van den Gemeenteraad Baarn Voorzitter Centrale Nederlandsche Ambtenaarsbond Baarn. Medewerking van het Zangkoor „DE STEM" Aanvang 3 uur. Toegang Vrij. Inrichting voor BIJZONDER, NEUTRAAL ONDERWIJS op modernen grondslag. Aangifte van leerlingen voor den nieuwen cursus bij het Hoofd der School A. VAN ASSELT, Soesterbergschestr. 30 of na iederen schooltijd aan de Engendaal-School, Boschstraat 16. op a.s. Zaterdag 10 Juni, 's middags van 2 tot 7 uur in het Het Mark-Comité, SPARRENLAAN 39, BAARN. Vergunningen voor verkoop zullen op het terrein worden uitgereikt. BEHANDELEN

De Soester | 1922 | | pagina 1