WiïEMALMNDEL steenen Dijk bank te Utalit TELDIENST ielmagazijn Dpste adres. Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. irnstten 1 De Zoete n, Bakkersweg 2 izingen. LA PORTE Go. cureerende prijzen. :hotsche-, Belgi- dsche Anthraciet Stoffeerderij iestraat 7a. ij Spekslagerij M den burg Stoffeerder*! j Imakerij ■Baarn-Amsterdam. Firma Wed. D. HAKS. ukij 120 DEPOT R'JWIELEN f. J. VAN EE. ir, Dalweg 4, Baarn. Wij leveren steeds '1 tegen de LAAGSTE prijzen FEUILLETON BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN VERKOOPHUIS A. BENNING Kantoor veldweg 2 F 21. GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 De Directie. No. 25 TIENDE JAARUANU Zaterdag l7 Juni 1220 TEL. 69 - SOEST angen een partij e maten. ipijten, Linoleums enz. enz. Beleefd Aanbevelend. méér dan PRIJS ANDSTOFFEN opdoet voor de T EENS PROEF met ONZE met de beste mijnen en kun- prima kwaliteit waarborgen. LAG - PRIJS NAAR KWANTUM iet- en Grinthandel KERKSTRAAT 20 - TEL. 84 ÏNSDAGS, VRIJDAGS. .omarkt 19, Tel. Noord 3919 nhoef. Hotel Café Restaurant „De Gouden 55. meester Grotliestraat 30, Tel. 37. uimer, Laanstraat 102, Tel. 456. m. n.m. W. J. TIMMER, Laanstraat 102. Beleefd aanbevelend, UEd. dw. dr. ïeligst is U uit wanneer Ddschap stuurt naar voor alle voorkomende werkzaamheden assen, Marquises Zonschermen en Kwaliteit eenig. s Wijnhandel, A'dam f 1,30 per flesch f 1,40 f 1,40 2 (bloedwijn) f 1,25 iwijn f 0.80 Citroen Lim. Siroop per 1 fl. f 0.61 r in de Depots tat 10a, Soest. Jutfaas. voorUeen bronvangeluk Aanbevelend, n termijn Credieten band en borgstelling. :n opzeggens, Rentevergoeding 3 pCt., ïaanden vast 4 pCt., 1 jaar vast 4'/2 pCt. sn omstreken, de Heer: )ST Jr„ an N. C, DE RUIJTER Adres voor Administratio en Redactie: Vilu Wecdestruat 7. Advertentiön worden ingewacht totVr^dags voormiddags 9 uur, tyj den Uitgever. inge/.ondon stukken tot Dinsdagavond 8 uur. DE ADVBKTE^TIÊN Van —5 retfels 70 ct. Elko regel meer 15 ct. Groote lottere naar plaamruimte. Bil abonnomont grooco korting. AbonrvementsprijB 40 cent per kwartaat Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuyperstraat 3 en 5 - Soestdijk Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland!. OVERZICHT. De bankierscommissie, die te Parijs bijeengekomen was ter bespreking van de eerste internationale leening aan Duitschland, is, zonder tot een resul taat te zijn gekomen, uiteengegaan Tenminste voorloopig. De leden waren eenparig van meening, dat Duitschland niet afdoend te helpen was, voor dat de onderlinge oorlogsschulden der geallieerden geregeld waren, en ook eene permanente regeling der schade loosstellingen (met vermindering) zou getroffen zijn. Dus eene wijziging in het vredesverdrag van Versaiïles. Hier van wil Frankrijk echter tot heden niets hooren. De bankiers hebben echter nog niet alle moed op gegeven en hopen over enkele maanden onder gunstiger om standigheden, wanneer Amerika en Frankrijk wat van hunne vorderingen zullen hebben laten vallen, hunne be sprekingen voort te zetten. Zoolang de herstellingsschuld van Duitschland niet omgezet wordt in een schuld aan particulieren op langen termijn, en een schuld blijft aan zijne overwinnaars, die bij niet betaling der termijnen sancties kunnen toepassen en steeds meer Duitsch grondgebied kunnen bezetten, zal de rust en het wederzijdsch vertrouwen niet terug- keeren, en de waarde van de Mark steeds lager dalen, waardoor de con- curentie op de wereldmarkt voor an dere landen onmogelijk blijft. Aller oogen zijn thans op den Haag gevestigd. De afgevaardigden der uit- genoodigde landen zullen uitsluitend experts zijn op financieel, economisch en wereldstaathuiskundig gebied. Alle politiek zal uitgesloten zijn. Vóór den 26sten Juni, datum waarop de Russische commissie zal komen, hoopt men het eens te worden over de wijze, waarop men de Sovjetregee- ring aan het verstand zal brengen, dat een der eerste artikelen van het vol kenrecht is: dat elke regeering, welke ook, aansprakelijk is voor de verdra gen, verplichtingen en schulden door zijn land aangegaan, ook onder vorige regeeringen. Rusland vraagt geld, liefst veel geld, om het arme verwaarloosde land er weer bovenop te helpen. Nu gaat het toch niet aan, om, indien dat geld binnen is, eenvoudig van regeering te veranderen, om te kunnen zeggen nu behoeven wij dat geld niet terug te betalen, want het was eene vorige re geering, die het leende. Rusland zal dus, wil het uit het moeras geholpen worden: 1ste zijn schulden, ook door vorige regeeringen gemaakt, moeten erkennen, 2de de wederechtelijk onteigende bezittingen van vreemdelingen moeten teruggeven of vergoeden en 3de waarborgen moe ten geven voor de veiligheid van vreemdelingen, hunne eigendommen en hunne burgerrechten, zooals in elke !0 - SOEST «w. voor bill. prijzen WAT PAPIEREN BARTJE VERTELDE. Door J. KNOPPERS W. Kzn. (Schrijver van „Vorstelijke Herinneringen). 1. Is het niet bijgeloovig te gelooven, dat wij niet meer bijgeloovig zijn Zullen, bijvoorbeeld, de materialisten, die gelooven dat denkbeelden ontstaan door het samenbotsen van atomen, niet een maal voor bijgelooviger worden gehouden dan zij, die langer dan eene halve eeuw geleden geloofden, dat i Kooinies haar zoon kon verdubbelen? Kooinies toch had een geweldigen I voorsprong op de atomenzij leefde Als ge het paleis Soestdijk en verder I hotel Trier voorbij wandelt en, bij Nieuwerhoek, niet linksom Soest ingaat, I maar rechtuit Uwen weg vervolgt, blijft ge weldra in verrukking stil staan op den 29 meter hoogen Lazarusberg. In den ijstijd hebben gletschers uit het hooge noorden Noorsche steenbrokken I en steengruis voortgedragen en voor zich uitgeschoven, en ze hier gerold en geslepen, opgestapeld tot wat thans de Eng heet, en van de Eng zijn de Lazarusberg en het Grinthoogt de hoog ste punten. Heerlijk is van hier het vergezicht Daar in 't verschiet begrenzen de wa- I teren der Zuiderzee de vruchtbare l polderlanden van Eemnesen Bunscho tten; meer rechts heft de slanke Lieve- I Vrouwentoren van Amersfoort zijn spitse Iten hemel; ginds aan den voet der I Stichtsche heuvelen snelt „langs zijn Itweelinglijn een vurige salamander" Itusschen de blonde duinen door, en daarover de groene dreven van Ewijcks- Ihoeve vertoont zich Utrechtsch Dom. ■Meer nabij dan dit alles weidt de blik ■met welgevallen over de vruchtbare beschaafde maatschappij. Hoe wel de verwachtingen van de conferentie in den Haag over het al gemeen niet hoog gespannen zijn, hoopt men toch wel eenige goede resultaten te bereiken, temeer daar in Rusland zelf reeds vele veranderingen zijn in gevoerd met betrekking tot het exclu sief Bolsjewistisch regeersysteem, wat betreft de rechtspraak, het persoonlijk eigendom, de wederinvoer van belas tingen, enz, Het huwelijk van Koning Alexander van Servië (Joego slavië) met Prinses Marie van Roemenië is deze week met veel luister en zonder eenig inci dent te Belgrado voltrokken. Onder de vele afgevaardigden van verschillende landen daarbij tegenwoordig, was ook de tweede zoon van den Koning van Engeland. Uit China wordt gemeld, dat Li ljoeang Hung het Presidentschap aan vaard heeft en dat Woe Teng Fang een nieuw ministerie heeft samenge steld. Hiermede is de rust in China echter nog niet wedergekeerd. Zuid- China weigert de nieuwe regeering te erkennen en in het Noorden heeft Tsjang eene wapenstilstand geweigerd, zoodat Woe Pei Foe met vernieuwde moed op hem lostrekt. Gemengd Nieuws De moord te Houtdorp bij Garderen Voor de rechtbank te Zwolle stond Donderdag terecht Martinus Emmer, oud 30 jaar, electricien te Amsterdam, beschuldigd van den moord op Lijsje Pater en Rikje Bouwers. De zitting werd onder enorme be langstelling geopend. Als verdediger trad op Mr. Zeldenrust van Amsterdam. De beklaagde, een kleine gezette man, met sluwe donkere oogen, die ietwat spottend de omgeving opnam, kwam lachend binnen. De officier van justitie, Mr. F. F. Viehoff bracht hulde aan de politie aan wie het te danken is dat de daders zoo spoedig gevat zijn. Emmer, die 8 maanden in voorarrest doorbracht, en voor den Rechter commissaris alles bekende, ontkent nu ten stelligste iets met het misdrijf te maken te hebben. De officier vroeg 15 jaar gevange- ntsstraf. De hitte. Onderscheidene land bouwers te Rosmalen zijn tot de ont dekking gekomen, dat op menig aardappelveld de aardappels niet te voorschijn komen, ofschoon de sprui ten reeds verscheidene dagen bijna aan de oppervlakte zitten. Bij onder zoek is gebleken, dat de topjes onder den grond geschroeid zijn door de overgroote hitte, die we hebben gehad. Ernstig ongeluk in de Huidenstraat te Amsterdam. Dinsdagmorgen om even over tienen bouwlanden van de Eng, de schilder achtige buurten Het Hart en Hees, het lage Soester veen en de uitgestrekte bosschen en Pijnenburg en Hooge Vuursche Al die schoone landouwen zijn het jachtterrein geweest van de hofjagers, mijn grootvader en mijn vader. Bij de hutbewoners en de zandboeren brach ten zij het geschoten wild in bewaring en namen deel in hunne vreugde en in hun verdriet. Ze kenden allen bij hun bijnamen en de meesten zelfs bij hun ware namen. Ze wisten wat ze geloof den en hoopten van den tijd en van de eeuwigheid. En van het Soester veen bezaten wij een klein gedeelte in eigendom. Daar toefde ik met mijn vader geheele dagen en hoorde de veenarbeiders ver tellen van de bekeering en de verzoe ning, van hun welgeslaagde minnarijen en strooperijen, van tooverkollen en spoken. En omdat mijne ouders mij niet al leen thuis konden laten werd ik overal mee heen genomen. Ook naar de vetprijsavonden Als de boeren geslacht hadden kwa men 's-avonds oud en jong „vetprijzen". Het spek werd gemeten met het groote broodmes, dat iedere boer in een schede bij zich droeg en, vooral met kermis, nog wel tot wat anders ge bruikt werd dan broodsnijden. Daarna moesten de varkens „begoten" worden. Een groot bierglas jenever met suiker ging van mond tot mond. De mannen lieten, haastig en dapper, een slok langs de tabakspruim loopen, de vrou wen roerden lang met de pijpesteel eer ze dronken en zette een leelijk ge zicht als ze gedronken hadden. De avond werd verder doorgebracht met genoeglijken kout. De mannen praatten aanvankelijk onder elkander over den bouw, het vee, en de marktprijzende vrouwen over inooic kleeren, de kinderen en de ken nissen. Was men zoover dan was het naderde van de brug der Keizers gracht te Amsterdam een beladen vrachtautomobiel van de firma Kiene, suiker- en chocoladefabrikanten aldaar. Toen de wagen, aldus de Tel., on geveer vijftig meter in de Huidenstraat was, raakte de naaf van het linker voorwiel een handkar van de glasfa briek der weduwe G. Huyssens en Zonen, waarachter een man en een jongen liepen. De handkar kreeg een geweldigen duw en kwam in de étalage terecht van den heer J. G. Grönloh, die een byouteriewinkel op nummer 30 drijft. Ook de auto kwam met de pui van het huis in aanraking. Het gevolg was, dat de spiegelruit brak, de uitstalling deerlijk gehavend werd, de pui versplinterd en de deur van het bovenhuis vernield. Van den auto werd het spatbord verbogen en de radiateur stootte lek. Dit wat de materieele schade be treft. Erger was hetgeen eenigen per sonen overkwam. Het nichtje van den heer Grönloh bevond zich tusschen de étalage en de toonbank. Zij hoorde een geweldig gekraak en kon nog juist terzijde springen. Gelukkig kreeg zij slechts een schram in de zijde. De knaap, die achter de handkar liep, kwam met den schrik vrij. De bestuurder der kar, Reiking geheeten, geraakte bekneld, ten gevolge waar van hij een zijner armen en een paar ribben brak. Op het oogenblik, dat de botsing plaats greep, passeerde daar ter plaatse een bediende van den kruidenierswinkel van Boering. Ook deze man werd gewond. Behalve een hoofdwonde liep hij een gebroken knie op. Een jongen van het make laarskantoor der firma van Dam werd eveneens' ofschoon zeer licht, ge kwetst. De geweldige dreun was oorzaak, dat van alle kanten menschen kwamen toesnellen. De Geneeskundige Dienst werd van verschillende zijden ge waarschuwd en rukte met eenige auto brancards uit. De Directeur, de heer Heijermans, en de arts de Jong, be gaven zich mede naar de plek des onheils. De gewonden die in de win kels waren binnengedragen werden door de beide dokters verbonden Twee hunner, de bestuurder der hand kar en de kruideniersbediende werden naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Hun toestand moet niet levensgevaar lijk zijn. Ook werd nog hulp verleend aan den heer Grönloh, wiens zenuwen ten zeerste door het ongeval geschokt waren. Het bleef den heelen morgen zeer druk in de Huidenstraat. De politie moest de voorbijgangers herhaaldelijk tot doorloopen manen. Later werd de auto, die defect was, weggeduwd. Verschillende getuigen verklaren, dat de auto zeer langzaam reed. Iets nieu w5. Op de ramen van een bakkerswin kel te Schoten staat te lezen 's Morgens voor 10 uur. Is deze winkel te huur De zaak is wel open, Maar we mogen niet verkoopen. Een en ander in verband met het verbod om voor 10 uur s'morgens brood te verkoopen. Dronken Jaantje. De dienst- bodennood had ook mevr. X., wonen de in het Diergaardepark te Hilversum, reeds heel wat hoofdbrekens gekost. Slaagde zij er al eens in een gedien- leven oorverdoovend. Doch weldra ontstond een geheimzinnige kalmte de beide afdeelingen hadden zich ver- eenigd en men had het nu eenigen tijd over spoken en voorteekens, een onuitputtelijk en geliefkoosd onder werp in Gooi- en Eemland. „Je kriegt er zoo'n stichtelijk geveul vanverzekerde mij eens een boertje. Gezeten op de bank in het ijle den- nenboschje, dat den Lazarusberg tooit met een immergroene kroon, overdacht ik dit alles, en in lange rijen zweef den voor mijnen geest voorbij de schim men dergenen, die reeds zoolang zijn heengegaan. Een zacht gekuch onttrok mij aan mijn weemoedige mijmerij. Naast mij had een stokoud man plaats genomen: terstond herkende ik hem als Papieren Bartje uit de Looverhut. Het was schoon den oude te zien zitten, met de kin in beide dorre han den geleund op zijn krukstok. Zijn hooge vilten hoed was gedeukt en ge scheurd, aan zijn wambuis en vest ontbraken schier alle knoopen, de korte broek bezat geen gespen meer om de vuile witte wollen kousen op te houden en de kappen zijner klompen dankten slechts aan een stuk bindtouw, dat zij niet verloren raakten; maar ondanks den deerniswaardigen staat zijner plunje was hij schoon, de grijsaard, wien twee-en-negentig winters over het hoofd waren gegaan en die er nog zeven over zou moeten zien grauwen, vóór de vriendelijke doodsengel zich over hem ontfermen zoude. Over zijn gelaat lag een waas van vrede en berusting. Fijne zijdeachtige lokken golfden hem over de schouders. Langzaam hief hij het hoofd op; het beefde. Eenige oogenblikkenzag hij mij strak aan,als wilde hij zich iets herinneren Ik nam zijn stroeve hand in dc mijne, schudde ze voorzichtig maar hartelijk en vraagde aan zijn oor: „Wel Bart, hoe gaat het? Kan je me niet meer?" stige te huren, de pret duurde meestal niet lang. Dan was het meisje me vrouw niet naar den zin, dan had het meisje allerlei aanmerkingen op me vrouw, met het gevolg dat de laatste weer zonder gedienstige zat. „Goede dienstboden worden hier niet gekweekt" had een lid van het theekransje eens gezegd en mevr. X. moest haar gelijk geven. Zij zou het daarom eens pro- beeren met een uit een andere land streek. De lof van de Groningsche meisjes had zij vaak hooren zingen, dus het maar eens geprobeerd. In het „Nieuwsblad van het Noorden" werd met succes een annonce geplaatstme vrouw was spoedig in het bezit van een dienstbode uit een der Groninger dorpen. 'tWas een flinke meid, 27 ja ren oud, met een frissche kleur meende mijnheer. Jaantje, zoo liet het meisje zich noemen, beviel de dienst blijkbaar goed, want ze was een en al vroolijk- heid. Vooral tegen het etensuur kon zij buitengewoon uitgelaten zijn en een vurige blos van het zingen en koken sierde haar koontjes, als zij de tafel kwam dekken. Mijnheer vond het soms wel wat verdacht, te meer daar Jaantje dan steeds een scherpe drank lucht verspreidde. Mevrouw stelde haar echtvriend ge rust met de opmerking„och vent, jaantje wascht heur haar met brande wijn, dat doen de Groningsche meisjes allemaal." Toch kwam eenige dagen later het gedrag der dienstmaagd ook mevrouw wel wat verdacht voor, terwijl haar waggelende gang mijnheer deed uit roepen ,,'t lijkt wel of die meid dron ken is". Jaantje koerste nijdig de ka mer uit, klaagde over moeheid in de beenen en zocht schreiende haar bed op. Mevrouw bestrafte haar man en deze, begrijpende wat het zeggen wil, zonder meid te zitten, beloofde in 't vervolg voor zich te houden. 't Ging een paar dagen goed, tot Za terdag de slag viel. Het liefelijk ge kweel van Jaantje had mevrouw den ganschen middag reeds geërgerd. Of zij Jaantje al verzocht zich wat kalm te houden, 't gaf niets. Jaantje zong haar stem schor. Toen mijnheer thuis kwam, eindigde het concert, het werd in de keuken stilmuisstil. De tijd van tafeldekken brak aan, maar Jaantje verscheen niet. Een lucht van aangebrand eten trok de aandacht >owel van mijnheer als van mevrouw. Beiden snelden naar de keuken en daar ontrolde zich voor hun oogen een tafreel, dat hen nog lang zal heu gen. Met lodderige oogen, half bewus teloos, lag of liever hing Jaantje op een stoel stomdronken. Zij was niet meer in staat antwoordt te geven. Nadat de eerste ontsteltenis voorbij was, werd de politie gerequireerd en per rijtuig bracht men dronken Jaantje over naar het politieburean, waar zij haar roes kon uitslapen. De lust tot dineeren was voor mijnheer en mevr. X. voorbij en de verdere avond werd gepasseerd onder beschouwingen over dronken Jaantje. Zondagmiddag kwam de inmiddels gewaarschuwde vader zijn dochter op het politiebureau afha len. De terugreis zal vermoedelijk voor Jaantje wel niet een van de prettigste zijn geweest. Kersenverkooping. Op de in Tiel gehouden eerste groote kersen- verkoopingen, waren zeer vele koop lustigen. Men besteedde naar schatting gemiddeld 25 tot 30 cent per kilo op Zijn gelaat helderde op; er kwamen allengs gloed en leven in zijn oogen. „Ja, ik herinner me", sprak hij, „Beras is 't niet? Je kunt wel zachter praten", liet hij er op volgen, „ik ben God dank niet doof". „Je hebt 't niet ver mis, Bart", zeide ik, „Beras dat was mijn grootvader". „Ja wel zeker", knikte hij, „dat be doel ik eigenlijk ook. Later noemde ze hem Flora-kom-hier, maar dat was niet goed! De menschen moesten niets veranderende Groote Baas hierboven verandert ook niet!" „En jij evenmin, Bart", vervolgde ik, „je ziet er nog even hecht en ferm uit als voor twintig jaar". „Als voor twintig jaar Neen, jongen, zoo niet meer. Maar 't is dan ook al lemaal anders. Toen leefde mijn Geurtje nog. 't Wordt nu St. Jabuk al dertien jaar dat zij dood isEn ik ben er nog. Maar 't is nu anders Allemaal anders jongen!" „Je bent dus al dertien jaar uit de Looverhut?" riep ik uit. „Waar blijft toch de tijd!" „Neen, dat wordt met Pietrum en Pauli eerst twaalf jaar; 't is of 't er honderd is! En 't is al twee-en-twin tig, dat we er heen gingen, maar dat is me of 't gisteren was. We waren maar met ons beiden. Geurtje en ik. Altijd hadden we geploeterd en getobd om 't op onzen ouden dag nog goed te krijgen. Toen we zeventig waren, hadden we 't zoover, meenden wij. Ik verkocht mijn spulletje en mijn koetjes en kocht een klein huisje op De Bunt. Het overige geld zette ik in een bijenkorf onder de bedstee. Ik had het in tien builtjes gedaan, in zeven er van 365 gulden, en in drie één gulden meer, om de schrikkeljaren, voel je Eerst over tien jaar kon alles op zijn en zoolang zouden wij 't wel niet meer maken, dachten wij. Ik plan- te tegen alle muren van ons huisje kamperfoelie en wilde rozen. Me lieve jongen, wat stond dat mooi 's-zomers BEHANDELEN het hout. Hoogste prijs voor een boom gaard f2900. De verkooping geschiedde als vorig jaar, slag en koop zonder inzet. Het gewas is middelmatig. Geen pantalon. Van de grens schrijft men Een Hollander had over de grens een nieuw costuum gekocht. Nadat het ingepakt was nam hij het mede in den trein. Daar begaf hij zich toen de trein in beweging was, naar de retirade, trok zijn oude pakje uit en liet het door den koker naar bene den vallen. Toen hij echter zijn nieuwe costuum wilde aantrekken, kwam hij tot zijn grooten schrik tot de ontdek king dat er bij dit pak geen pantalon was. Gelukkig had hij ook een regen jas gekocht en deze trok hij aan. Van een meisje kreeg hij een paar dames kousen en zoo kwam hij over de grens. De douane stond gek te kijken toen de man aan den lijve werd onderzocht en het gemis van zijn pantalon bleek. Bedorven eieren. Vrijdagmor gen werd den secretaris van de Ge zondheidscommissie te Venlo door een expediteursfirma aldaar medegedeeld, dat op haar terreinen reeds gedurende vier weken een groote partij eieren was opgeslagen, bestemd voor Duitsch land, welke wegens een geschil met den geadresseerde, niet kon tvorden afgeleverd en wellicht geheel zou be dorven zijn. Er werd een onderzoek ingesteld en het bleek dat alle eieren (ruim 60,000) totaal bedorven waren en een vreeselijken stank verspreidden. In overleg met den burgemeester werd de partij voor het gebruik afge keurd en met kisten en al in den oven aan het slachthuis verbrand. In verband hiermee vernam de N. Venl. Crt., dat de keuring van waren te Venlo veel te wenschen overlaat. Het district, waaronder Venlo ingevolge de Warenwet behoort, heeft Eindhoven als hoofdplaats. De gemeenten, welke tot dit district behooren, betalen ponds-ponds-gewijze de kosten van den dienst. Wijl Venlo meent, dat het door haar te betalen aandeel te hoog is getaxeerd, is over deze aangelegenheid een geschil han gende, waardoor de keuringsdienst, voor wat Venlo betreft, vrijwel buiten werking is gesteld. Uiteentreingevallen. Ter hoogte van het station Berkum is Vrij dag een jongentje van ongeveer zeven jaar uit een sneltrein gevallen. Men trok aan de noodrem. Het ventje, dat vrijwel ongedeerd was, liep achter den trein aan en stapte weder in. Hij bleek slechts een kleine hoofdwonde te heb ben bekomen. Burgelijke Stand. Geboren: Johan z. van J.v.Ginkel en van N. Wolswinkel, Ida Jacoba d. van J. C. de Bree en van J. Verkerk, Wilhelmus Johannes z. van J. van Klooster en van J. Hemsen, Johanna Hermina d. v. E. van Putten en van M. A. Götz, Elisabeth Wilhelmina d. v. P. J. Bosboom en van E. F. A. Wit, Dirk z. van M. van den Broek en van A. van de Meent. Getrouwd Albertus van den Dijssel en Maria Petronella Kuijper. Overleden Geertje Hoogendoorn, oud 75 jaren, echtgenoote van B. de Groot, Arie Sandvoort oud 81 jaren, Johannes Wilhelmus Koelink 3 weken. Plaatselijk Nieuws. Blijkens advertentie in dit blad zal vanaf Zondag 18 Juni a.s. een kerktram wor den ingelegd. Vertrek Kerkebuurt 9,20. Aankomst Nieuwerhoek 9,35. Vertrek Nieuwerhoek 9,40. Aankomst Kerkebuurt 9,55. Naar wij vernemen is de levering van Ford-Automobielen, die als trek kracht zullen dienen der paardentram opgedragen aan den heer H. Stam. Zoo doende zullen dus binnenkort de paarden worden vervangen door Auto's. Volgens aankondiging in dit blad spreekt op a.s. Vrijdag 23 dezer des avonds 8 uur in de Rembrandtzaal nabij station Soestdijk voor de plaat selijke afdeeling der Vrijheidsbond Mr. A. G. A. Ridder van Rappard, lid der Tweede Kamer, Rechter aan de Arron- dissements Rechtbank te Tiel en voor zitter van de Geldersche Overijselsche Maatschappij van Landbouw. De vergadering is een openbare en is dus de toegang voor een ieder vrij. F. C. Kuijperstraat 4. - Tel. 56. voor Vliegenvangers, Vliegenklappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Vliegendekken. Groote sorteering van alle zomerartikelen zooalsboschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz. Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas-, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, emaille-, blik- en ijzerwaren. Ons huisje leek een vogelnestje in een struik! Ik zat dikwijls voor 't huis te lezen en zoo kreeg ik den naam van Papieren Bartje uit de Looverhut. „Zes jaar lang hadden wij 't best van ons guldentje daags; toen werd 't minder, want ieder jaar werden we banger, dat we ouder dan tachtig zou den worden. Ieder jaar lieten we wat meer guldens in 't builtje blijven, maar dat kon ook al niet lang meer. Mijn Geurtje raakte aan den hoest en zij moest vleesch en eieren hebben en pillen en dranken. Maar ik dacht bij mijn eigen: Laat zij 't tenminste maar goed hebben, en ik nam met pleizier de restjes uit de builtjes om ze te spandeeren aan mijn Geurt. Van mijn laatste geld heb ik haar laten begraven. „Wij hadden een eigen graf, en als ik dood ben, kom ik daar ook in. Ja, bij mijn Geurtjedat hebben de dia kens me beloofd Hij liet het hoofd zinken en prevelde nog eenige malen: „Ze hebben 't be loofd Ja, ze hebben 't beloofd". Lang zamerhand herstelde hij zich weer. „En nu ben ik besteed voor een daalder in de week", zei hij. „Maar 't is hard! O. zoo hard!" „Ik ben liefst maar hier. Daar gin der ligt het spulletje, waar we vijf-en-, veertig jaar op hebben geëzeldginds bij de duinen stond de Looverhut en daar bij dien toren leit Geurtje. Ik kan van hier zooveel zien, jongen! En ik kan hier zooveel denken! O. zooveel denken! Dat weet de Groote Baas hierboven Ik was diep geroerd, maar kon geen woorden vinden om hem te troosten. „Je bent eens bij me geweest in de hut, niet waar?" hervatte hij na een wijle. „Ik weet het nog best; ik had Willem Knoppers zoo nu en dan eens gezeid, waar de patrijzen lagen en daarvoor bracht jij ons een paar ko nijnen". „En toen kreeg ik van Geurt een vlij honing!" De oude man richtte zich op. „Weet je dat nog?" riep hij levendig. „Ja, zoo was zijAlles had zij voor een ander overEn nou is zij al zoo lang doodIk heb zooveul van je groffie gehouden, jongen. Hij en Gies de Kaaloor hebben wat vaak bij me zit ten praten. Ze konden er wat uitgooien, zoowel van 't goeie als van 't komieke „En gij niet minder, Bart, Mijn vader vertelt nog dikwijls 't een en ander, wat hij van grootvader over dien tijd gehoord heeft". „Doet hij jongen? Ik wou dat je vader hier naast me zat! Dan heeft hij je ook wel eens verteld van Gies de Kaaloor en den Duvel, is 't niet?" „O, ja, wel twintig maalWil je eens hooren of ik 't nog weet Hij keek me verwonderd aan. „Ja", riep hij levendig, „dat zou ik gloeiend greig eens hooren willen!" „Dat kespel", zoo begon ik, „daar ginder achter de eerste duin, heet de Piepekop, het volgende spulletje, meer rechts, is De Lappendoos van Kees Bos, en een kwartiertje verder, nog meer naar 't veen toe, krek achter die drie pappelen, ligt de Kooi. Vijftig jaar geleden woonde daar Kooinies. Is -t zoo niet?" De oude man knikte. In zijn oogen blonk de levendigste belangstelling. ,,'t Huis ligt op een bouwakker te midden van dennenbosschen en heide velden. Niet ver af was een plas; in den winter werd die opengehouden; hij was dikwijls stikvol wildeenden. Toen kwamen er jagers en liefhebbers later zelfs Prins Willem de later Koning Willem III om ze te schieten maar vroeger was er een eendenkooi, en zoo was 't spulletje aan zijn naam gekomen. „Kooinies had er niet al haar leven gewoond en dus al evenmin altijd Kooinies geheeten. Vroeger noemde men haar de Moffin, omdat ze uit Westfalen vandaan was. (Wordt vervolgd.)

De Soester | 1922 | | pagina 1