VRIJHEIDSBOND Prof. Mr. Dr. A. van Gijn &G. DRINKER Soest,er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. hen, Bakkersweg 2 v. Weedestraaf25 EN-BATENBURG LA PORTE Go. Stoffeerderij oncureerende prijzen. ulpenhouders. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Wij leveren steeds 't tegen de LAAGSTE prijzen! BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN VERKOOPHUIS A. BENNING FEUILLETON oordeeligst is U uit wanneer i boodschap stuurt naar elen voor alle voorkomende werkzaamheden Matrassen, Marquises Zonschermen en No. 26 TIENDE jAAKUANCi Zaterdag 24 Juni 1922 'AN DEN BURG KANTOOR VELDWEQ 2 ÏLEF. 21. GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 De Directie. loudsmii - Opticien n van alle soorten Westminsterslag, Wekkers, Gouden- en Pince-nez en So Easy ook op recept. tie-In richting. ;n Woning-Bureau rAT 26, Telefoon 16. taken van Bouwplannen, Bestekken, ig adviezen, Aanvrage Bouwver- Hinderwet tegen billijke tarieven, open, Verhuren en Taxatiën van erzekeringen enz. en vertrouwbaarste adres voor en, Stroo- en Spiraalmatrassen is bij ichter de R. K. Kerk, Soest. t vervaardigen van alle soorten in an Uol/iiiAnlmn A'lroij voor Administratie en Redactie: Valn WeviloNtrnat 7. Advortentiön worden ingewacht totVrjjdags voormiddags 9 uur, bij den Uitgever. Ingezondon stukken tot Dinsdagavond 8 uur. DE ADVERTEMTIÈS Van 1 —5 regels 76 ct. Elke regel meer 16 ct Groote letters naar plaatsruimte. B(j abonnement groote korting. Abonnementsprijs 40 cent per kwartaal F. C. Kuyperstraat 3 en 5 - Soestdijk Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland. OVERZICHT. Het Vredespaleis in den Haag be antwoordt eindelijk aan het doel waar voor Carnegie het gegeven heeft. Niet alleen is het Permanente Inter nationale Hof van Justitie er bijeenge komen om, in opdracht van den Vol kenbond, een geschil over de ^interpreta tie van een Art. uit het verdrag van Versailles op te lossen, maar ook de Europeesche conferentie met Rusland zal er in de groote vergaderzaal ge houden worden. Donderdag 1.1. waren vijf-en-twintig Staten er vertegenwoordigd om de voorbereidende besprekingen te houden. Ook Frankrijk, dat lang geweifeld had, om met de Russen opnieuw te confe- reeren, had zijne vertegenwoordigers gezonden, op voorwaarden, dat geen politiek zou behandeld worden. Onze minister van Buitenlandsche Zaken van Karnebeek hield de wel komsrede en legde er den nadruk op, dat deze conferentie uitsluitend eene vergadering was van experts op finan cieel-economisch- en volkenrechtgebied, dat alle politiek buitengesloten zou zijn en dat elke regeering vrij zou zijn, om de te nemen besluiten al dan niet over te nemen. Op voorstel van den Engelschen afgevaardigde werd met algemeene instemming Jhr. van Karnebeek ver zocht, de vóór conferentie te presideeren, wat een buitengewone eer voor hem is, daar hij als minister van Buiten landsche Zaken niet tot de gedelegeer den behoorde' Op voorstel van den voorzitter werd besloten eene algemeene commissie te benoemen waarin alle vertegenwoor digde Staten zitting konden nemen, en verder die subcommissies elk van elf leden, de eerste ter bespreking van de schulden, de tweede voor de eigen dommen en de derde voor de credieten. In de Maandag gehouden vergade ring bleek, dat alle Staten zich opge geven hadden voor de algemeene com missie en de drie elftallen opgemaakt voor de drie subcommissies algemeene instemming vonden. Nog deze week zal eene derde bijeenkomst plaats heb ben ter bespreking van de verslagen der subcommissies en ter benoeming van een voorzitter van de eigenlijke conferentie daar van Karnebeek als politiek persoon als zoodaning niet kan optreden. Met algemeene instemming werd hij echter tot eerevoorzitter be noemd. Een hoogst vleiende onder scheiding. Alle bladen, niet het minst de bui tenlandsche, zijn zeer tevreden over het verloop van deze vóórconferentie en den geest van samenwerking en eensgezindheid der gedelegeerden, als ook over de zaakkundige leiding van den voorzitter. Maandag, 26 Juni komt de Russische commissie in den Haag. Van haar zal het afhangen of de Haagsche conferentie zal slagen en aan het doel beantwoorden n.m.1. het hervatten der handels be trekkingen met Rusland op volkenrechte lijke grondslag en het daardoor opheffen uit de ellende van het arme Russische volk. Er schijnen echer twee verschillende stroomingen in de regeering te zijn, De eene metLenin.Tsjitsjerin en Krassin aan het hoofd, die toenadering zoeken met de Westersche Staten en handels betrekkingen trachten aan te knoopen en de andere met Trotsky en consorten, die het'^Bolsjewisme door dik en dun willen doordrijven. Het onlangs door Tsjitsjerin gesloten handelsverdrag met Italië, heeft de meerderheid der Sovjetvolkscommissa rissen geweigerd te ratificeeren. Lenin is ziek, de berichten omtrent zijn ziekte luiden verschillend, zenuw overspanning, een beroerte, hersenvlies ontsteking, bloedvergiftiging, enz. in elk geval wordt hij op 't oogenblik als voorzitter van volkscommissarissen vervangen door een driemanschap Ka- menof, Rijkof en Stalin. Behooren dezen tot de ultra Bolsje wisten enjis het gerucht waar, dat Tsjitsjerin en Krassin als volkscommis saris hun ontslag zouden krijgen, dan zal de Russische delegatie, die op weg is naar den Haag, niet zeer toeschiete lijk zijn. Zij vinden in den Haag, (Duitschland er buiten gelaten) echter geheel Europa eendrachtig tegen over zich, en indien zij Rusland voor geheele ondergang willen vrijwaren zullen zij water in hun wijn moeten doen. Gemengd Nieuws Valuta gevolgen. Zij die niet met de huidige toestan den bekend zijn en plan hadden hunne vacantie dezen zomer in Duitschland door te brengen om dat uit een finan cieel oogpunt bezien, het leven daar tot voor kort in vergelijking met de andere toeristen centra veel goed- kooper was, zullen daarin dezen zomer wel teleurgesteld worden. Men leze slechts wat „De Courant" hierover schrijft De toestand in het hotelwezen is sedert het vorige jaar dermate veran derd, dat de verhoudingen voor geheel Europa thans vrijwijl gelijk zijn ge worden. Zonder nu van het eene uiterste in het andere te vervallen zullen wij de prijzen geven van de gewone Ie klasse hotels, verdeeld over de groote steden en het platteland. 1921 1922 Groote Platte- Groote Platte- Landen steden land steden land per dag per pers. per dag per p. vol pension vol pension Zwitserl. Fr. 21.— 1619.— 14.— Noonv. Kr. 25.- 23.- 21.- 22.- Zweden Kr. 18.50 15.- 16.50 13— Denem. Kr. 18.16,18,16. Spanje Psta. 35— 30— 30— 25— Engel. p.d. st. 1.7— 19— 1.2— -.19 Frankrijk Fr. 50— 43— 50— 35— België Fr. 45— 40— 40— 3G— Italië Lire 60— 50— 75— 50— Duitschl. M. 135— 80— 900— 600— Oostenr. Kr. 900— 80— 16000— 16000.- Tsj.Slow. Kr. 135— 80— 145— 90— Een duidelijker beeld van de ver anderingen kan men zich moeilijk in denken. Zonneklaar blijkt uit boven staande tabel, dat men van koersvoor- deelen niet meer spreken kan. Voor hen, die gemeend hadden hun vacantie op goedkoope wijze in Duitsch land door te brengen, is deze opgave ontwijfeld teleurstellend. Menschelijker- wijs gesproken echter, moet men zich verheugen over het feit, dat de abnor male verhoudingen, die tusschen Duitschland en de andere landen be staan hebben en waardoor dat land met ondergang bedreigd werd, thans zijn Opgeheven. Het is de eenige weg, d'en wij op moesten en die toch vroeg ol laat komen moest. Hij is vroeger gekomen dan algemeen verwacht werd en zal vooral door hen begroet wor den, die vanwege de groote concurrentie het meest te lijden hadden. Niet het minst door het Moederland. EEN VERKIEZINGSEPOS. Zwaar beproefde kiesgenooten... Stembuszieken, doet uw plicht. Kiezen, kiezen fal de riere Met een vriendelijk gezicht. Voor ge u laat opereeren... Leest dan eerst dit boekelijn Bij uw politieke zorgen Kan dit een verpoozing zijn. Niet zoo somber glimlacht even Om de zetels-jagerij. Moed gevat, het einde nadert En de kiespijn is voorbij. Met deze opwekkende woorden aan zijn kiesgenooten opent Speenhoff een brochure in versvorm ,,De Zetel- jcicht van het Nederlandsche Volk", dat straks zal moeten kiezen uit Acht en veertig stuks partijen Wurmen in ons Vaderland. Duizend vijf en twintig namen Kankaneeren door de krant. Om de honderd kamerzetels Maakt ons heele Volk zich kwaad Bij een volgende verkiezing Zijn we allenkandidaat. De 48 „prachtpartijen voor het „Lager Gekkenhuis" krijgen dan achter eenvolgens een berijmden smeer, waarbij men zich dit couplet als refrein kan denken. Weer oneenigheid en afgunst En al weer verbrokkeling 's Lands belang wordt wel behartigd Maar alleen in eigen kring. Om den zetel draait toch alles Wat er verder ook geschiedt, t Is de kwestie als bij Hamlet 't Is ik zit of ik zit niet. BEHANDELEN Na allerlei mogelijke ideale toe komstbeelden bezongen te hebben, b.v. als Zuurbier straks met makker Drie huis een Rapaille-lied inzet en 's Lands Raadzaal even jolig wordt als een panje-cabaret, enz. enz., eindigt het epos met deze verzen Allerhande prulpartijtjes Komen nu nog met een plan Woningnood- en stofbestrijders Willen ook een eigen man. Kwartjesvinders, kippenhouders, Geitenfokkers en zoo voort, Allen willen Kamerzetels Ieder naar zijn vak en soort. Bonden van gevallen vrouwen Fiere bittertafelaars, Schoenenpoetsers- wonderdokters, Baliekluivers, bultenaars, Spoor-abonnementen-houders, Zomers-buiten op de hei, Water-, fruit, tabakvoorzieners, Allen hebben hun partij. Niemand hebben we vergeten In dit Juni-kiezers-boek, (Moog'lijk is er een partijtje Hier of daar nog ergens zoek.) Acht en veertig zijn beschreven In dit politiek journaal leder kreeg zijn eigen waarde Naar zijn monster en zijn staal. Moraal. Beter den geduchtsten kiezen Dan uw kiezersplicht verzaakt. Naar de stembus, kiespatiënten, En de Kamer volgemaakt. Plaatselijk Nieuws. Mej. S. R. Brans alhier, slaagde 12 Juni j.1. voor het examen nijverheids onderwijs. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van 40 Arbeiders-woningen aan de Beetzlaan alhier, waren de Heeren Hornsveld en v.d. Velden alhier, de laagste inschrijvers voor de somma van f 139.600—-. De afd. Soest van de S.D.A.P, zal Zondag a.s. 's-namiddags 4 uur te Soesterberg, een openluchtmeeting hou den. Voor bijzonderheden zie men de desbetreffende advertentie in dit blad. Dinsdag 27 Juni a.s. 's-avonds 8 uur belegt de Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging „Algemeen Belang" Baarn, een Openbare Vergadering in Hotel „Bellevue" alhier. Als sprekers treden op, de heer H. B. Berghuis van Utrecht, Kamercandidaat, en de heer J. van den Brink van Baarn. Lid der F. C. Kuijperstraat 4. - Tel. 56. voor Vliegenvangers, Vliegenklappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Vliegendekken. Groote sorteering van alle zomerartikelen zooalsboschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz. Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas*, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, emaille-, blik- en ijzerwaren. STEMT 5 JULI NS I VAN LIJST 21» WAT PAPIEREN BARTJE VERTELDE. Door J. KNOPPERS W. Kzn. (Schrijver van „Vorstelijke Herinneringen). „In die dagen liep de weg van Keu len naar Amsterdam hier onder, langs den Lazarusberg en verder ook langs de Veenhuis, waar Flora-kom-hier, alias Beras, mijn grootvader, woonde. Het was maar een zandspoor, doch t werd zeer druk bereden door zooge naamde hessenkarrengetraliede voer tuigen, met twee paarden er voor en één er achter, welk laatste een der voorloopers nu en dan moest vervangen. Door dien maatregel kon ieder beest nu en dan een half uur uitrusten. „Op zekeren avond zat boven op zoo'n volgeladen wagen een mooi meisje, met gitzwarte haren en betooverende oogen. De voerman had haar onder weg uit goedheid opgenomen. Tegen haar pak geleund was zij in slaap ge raakt en op de brug over de Praam gracht, krek achter De Veenhuis, viel zij met pak en zak van den wagen en in 't water. De voerman was zeker zelf ook in geslapen, hij liet haar ten uninste aan haar lot over en reed door. Gelukkig hoorde Hent Krumel haar schreeuwen hij woonde achter aan den overkant der gracht en daar hij niet over de brug durfde, waadde hij dwars door de Praamgracht en stoof bij groot vader 't huis in, „Buurman" stamelde hij, „daar bij de brug is er een doende met het Zwartbondje! Hoor ze eens schreeuwen Zoodra grootvader hoorde, dat er iemand om hulp riep, rende hij op zijn kousen naar de brug. Hent Krumel was zóó in de war, dat hij grootvaders laarzen aantrok, die bij het plagge vuur stonden, Intusschen had grootvader het meisje reeds op 't droge gebracht. „Dat meisje dat was de Moffin! „Grootmoeder legde plaggen en beu kenhout op het vuur en voorzag haar van droge kleeren en een nachtleger. „Den volgenden morgen was 't Zon dag en grootvader maakte zich gereed om naar de kerk te gaanmaar hoe hij ook zocht, hij kon nergens zijn laarzen vinden. Eindelijk kwam Hent Krumel er mee aandragen. „Ze ston den bij mij op de koekepan", zei hij, „dat is zuver spul". Grootvader lachte hem uit om zijn vrees, maar Hent zei „Je kunt lachen zooveul als je wilt maar voor heksen en spoken en voor 't Zwartbondje ben ik bang. Je weet zoo goed als ik dat 't Zwartbondje Kaat 't Lubbewuuf, Lebbeverkoopsters, eens den dood op 't lijf heeft gejaagd, en die kon nog wel de koorts afnemen en bijen belezen". „De koorts afnemen, dat kon ze", zei Bartje, „dat weet ik van Aalt de Kotteneier". Lodde, d.w.z. knodsdra- ger, jachtopziener, den vrouwsvader van Gies de Kaaloor. Ze sneed een galg op den onderkant van je klomp en vroeg: „Hoeveel maal heb je de koorts gehad?" Ik zal nu maar ereis zeggen, dat je nu zei: „Dertien keer", dan schreef ze onder de galg: „Jacob Knoppers heeft de koorts dertien keer gehad. Nooit zal hij ze weer krijgen". En, me lieve jongen, ik verzeker je met een woord van waarachtigheid, als je die woorden en de galg van je klomp had geloopen, was je de koorts kwijt. Als 't niet zoo was, dan had je 't aantal keeren niet goed opgegeven dat voel jeZe kon 't ook met je kouseband, maar dat was gevaarlijk voor een ander mins". „Hoe ging dat dan, Bart?" „Ze nam je kouseband van je been en bond die al prevelend om een boom, nadat ze er eerst zooveel knoopen in gelegd had als je keeren de koorts had gehad, Jij was dan de koorts kwijt, maar wie later den band losmaakte kreeg ze", „Die manier schijnt vrij algemeen te zijn", zei ik, „want als ik door 't Baarnsche bosch naar school ging heb ik meermalen zoo n kouseband om een boom gezien". „En bijenbelezen kon Kaal ook", vervolgde Bartje vol vuur. „Als een zwerm van den korf was, riep zij Deez bijen en den koning bespreek ik Ik stel je een perk Ik zal je geven een korf met werk HumpStrump! Tot in den eeu- [wigheid En hier zal je gaan zitten! Bij de laatste woorden streek ze langs een tak. En aan dien tak ging de zwerm dan zitten, weet je Ik kon niet nalaten een heel onge- loovig gezicht te zetten. „Ja, jij lacht er om. Jij bent natuur lijk ook al zoo'n vrijdenker", zei Bartje. „Je geloofd zeker ook al niet aan 't Zwartbondje en aan den Tienuurshond van Groeneveld of 't varken van de Nieuwe Steeg!" Ik kon mijn lachlust niet bedwingen. „Ge moet even ophouden Bart", zei ik. „Wat, ophouden stoof hij op. „Heb je dan nooit gehoord dat je eigen moeders Grieteman, van de Zeuven Linden, aan de Doldersche brug een vol uur is staande gehouden door 't Zwartbondje, een kleine raks met vurige oogen, en dat hij wegging, toen ze toevallig met haar fij (parapluie) een kruis op den grond maakte? Het angstzweet liep 't arme mins zoo maar in haar schoenen. „Ja", zeide ik deemoedig, „daar heb ik wel van gehoord „En dat de Tienuurshond de post- kar heeft tegengehouden En dat het varken van de Nieuwe Steeg 't is een zwart, zoo groot als een jarig kalf vrouw Schoonderbeek, van de Eult, in 't water heeft geloopen? En dat de Duvel, in de gedaante van een hond, den ouden pastoor van Hilversum, te middernacht op de Gooische hei heeft voorgesteld om kaart te spelen om zijn arme ziel, maar kermend en jankend wegliep toen heeroom hem een gewijden ouwel liet zien De menschen zijn dood enne weg, anders zou je 't ze nóg kun nen vragen!" „Dat is waar", zei ik. „Welnu, wat wou jij dan lachen? Vertel maar verdan („Voort-an-verder") Ik was blij, dat 'k „verdan" mocht vertellen, want het speet me hartgronde- lijk dat ik Papieren Bartje zoo had ontstemd. ,,'t Moffinnetje", ging ik voort, „lachte hartelijk om de laatste woorden van Hent Krumel. „Ich kan auch etwas, dat daar auf geliekt", zei ze. „Ich kan joe ankieken, dat je nicht weg kuunt". En meteen rees ze langzaam op en staarde met hare gitzwarte, ondeugende oogjes Hent Krumel zoo wonderlijk aan, dat de bloode hals bibberde van angst". „Jesemria!" riep hij, „ik val!" En als het ondeugend Moffinnetje hem niet aan haar boezem had opgevangen, zou hij ook werkelijk gevallen zijn. „Maar 't was erg ongelukkig voor 't Meisje, dat ze Hent Krumel zoo bang had gemaakt, want van dien dag af behield ze den naam dat ze toove- ren kon". „En dat was ook wel wis en waar achtig zoo", viel Bartje in. „Je hebt Gert Peuter wel gekend? Nou. eens op een avond, dat hij met den leêgen bijenwagen van de klei kwam, zou hij even aanleggen bij Trui de Spekmuus in de Rooie Kip: maar net als hij voor 't huis wou rijden, wou zijn peerd geen stap verder. Hij sprong van 't krat om te kijken, waar het hem aan lei en daar zag hij vlak voor 't peerd een snorrend spinnewieltje en toen hij 't opzij wou zetten, brande hij zich danig de vingers, wand 't ding was gloeiend heet. „Dan rij ik maar weer verdan", dacht hij: „maar krek toen hij weer op 't krat wipte, kwam Kooinies dwars over den wegnam 't ding op haar hoofd en droeg 't bosch in I Ja, man, dat is waar gebeurd I „Op een anderen tijd was de Kouwe Eerappel aan den Hesseweg aan 't brandplaggen steeken en daar vond hij onder 't veen een bijl van een won der maaksel, en zoo als hij 't ding in zijn handen om-en-omdraaid, stond op eens Kooinies voor hem, zonder dat hij wist waar ze zoo gauw van daan kwam. Hij schrikte dan ook niet wei nig van die tooverkol, dat kan je wel denken, maar Kooinis deed niks als lachen. „Zulke zitten er hier meer", zei ze, „die moet jij niet houdendie dingen gebruikt de Duvel om turf te kloppen voor het helsche vuur. Als je 'm mij geeft, zal ik je er een spiksplinternieuwe voor gevenNou, de Kouwe Eerap pel was iezig van 't vreemde ding en gooide 't haar voor de voeten. Kooi nies raapte 't op en liep er vroolijk mee heen. Een week later bracht ze hem een prachtstuk van een bijl, met den mooisten eschdoornen steel, dien je van je leven gezien hebt. „En wat heb je nu met dat stuk oudroest gedaan, Hies?" vraagde hij haar op den man af. „Dat heb ik naar Utert gebracht", zei ze, „naar een heel groot huis en ik heb er aardig duiten voor gekregen". Maar dat zei ze maar zoo, dat voel jeWie zou veul geld geven voor zoo'n verroeste bijl, die op alle slijpsteenen van de wereld niet meer goed te krij gen is?" „Wat denk jij dan, dat ze er mee gedaan heeft, Bart?" vraagde ik. „Weet ik het" grauwde hij mij toe. „denk jedat ik met duvelskunsten ophou?,, „Wel neen", zei ik, „dat weet ik wel beter!" Maar ik heb wel eens gehoord, dat ze op den pruimentak kon rijden, weet je daar ook iets van Wel wis en drie! Lubbert de Kriek was eens aan 't slooten aan de Melmweg en zoo tegen drie uur 's-middags werd hij draaierig en schoot pardoes voor over met het hoofd in de modder. Hij zou zeker gestikt zijn, maar Kooinies kwam er anloopen en trok er hem aan zijn beenen uit en hield hem haar lod- dereindoos (Eau- de- la- Reine- doosje, waarin zich een sponsje bevond, ge- drekt met odeur), onder den neus, zoodat hij weer gauw tot zijn zeivers kwam. Toen hij nou 's-avonds thuis het geval vertelde, zei zijn vader, dat hij 't loog, want dat juist om drie uur Kooinies een zeug had helpen biggen bij Jan Pietersen. Nou vraag ik jehoe kan ze om drie uur aan den Melmweg zijn en ook om dien tijd ginder op Hees. als zij niet op den pruimentak kon rijden?" ,,'t Is een vreemde geschiedenis", zei ik met een gewichtig gezicht, „maar dat ze weerwolven kon heb ik toch nooit gehoord!" „Niet? Wat bliefje? Daar zal ik je eens een staaltje van gevenFlanke wammes, de kottebeier van Den Berg, lag eens niet ver van de Kooi op te passen bij een wildstrik, die daar gezet was door een strooper en waarin hij een konijn had gelegd. Tegen dat 't begon te schemeren kwam Kooinies bij den strik loopen. Ze keek rechts en links of er ook onraad was, nam toen het konijn er uit en liep er hard mee vort. Maar Flankewammes sprong over eind. „Wacht, jou weerlichtsche kol, nou heb ik jeriep hij, en zette haar achterna. Maar krek toen hij haar bij vodden zou krijgen, zag hij haar niet meer, doch voor hem uit liep een groote zwarte kat, vergoeieme .zoo.n kokkerd 1 Maar Flankewammes was niet van gis teren en liep de kat achterna. ,t Beest liep regelrecht op De Kooi aan en toen 't bij 't huis was. kroop het door 't geutgat naar binnenAls de wind ging Flankewammes nou naar de achterdeur en zoo naar de deel en daar zat Kooi nies, dood op haar gemak, bij een bak kie koffie. Plankeveen heeft het me wel honderd maal verteld". „Ik werd er koud van", zei ik. (Wordt vervolgd.)

De Soester | 1922 | | pagina 2