Moeste r C o n r ii n t voor Soest en Omgeving Nieuws- eu Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. LA PORTE Co. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk steeds tegen de LAAGSTE prij FEUILLETON A. BENNING'S VERKOOPHUIS BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN No. 29 Tiende Jaagang Oplaag 1750 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. [ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 15Juli 1922 ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C. Kuyperstraat 3 en Wij leveren - Soestdijk 't BESTE en I Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OL1JVE. Buitenland. OVERZICHT. De daling van de valuta der Duitsche ark is de nachtmerrie der regeeringen, e Duitsche regeering kan 15 Juli, zijne Verplichte 50 inillioen nog betalen, maar eeft de twee Staatssecretarissen ischer en Schröder naar Parijs ge- ouden, om van de Commissie van lerstel een moratorium voor verdere etalingen in baar geld te verkrijgen, 'is ook voor vermindering der steen -ooileverantie, daar Duitschland door et verlies der steenkolenmijnen in pper-Silezië onmogelijk de overeen gekomen twee millioen ton kan op rengen. De Fransche regeering heeft haar esluit op dit verzoek opgeschort, tot- at de Garantie-Commissie haar rap- ort over de financieele toestand in uitschland heeft uitgebracht. In het Engelsche Parlement is aan loyd George de vraag gesteld of de -geering genegen was, alle krachten in te spannen om de daling derDuit- che valuta tegen te gaan, daar de ritsche handel en industrie opnieuw rustig bedreigd wordt. De Engelsche regeering ziet de zaak ok ernstig in, er heeft reeds een mi isterraad plaats gehad en naar ver- erluidt, heeft Lloyd Georg, telegrafisch oincaré verzocht naar Londen te ko en om het valuta vraagstuk te be preken. Het oordeel der Engelsche pers is erdeeld. Men blijft Duitschland wan- rouwen. Sommige bladen meenen dat Ide nieuwe plotselinge daling der mark oe te schrijven is aan een handig op- ezette intrige van de groot-industri elen, die voor mitlioenen buitenland- che waarden buiten Europa zouden piebben en de regeering het nakomen arer verplichtingen onmogelijk maken. Andere verwijten Poincaré zijne on- erzoenlijke houding, waardoor ook de Internationale leening aan Duitschland oorloopig mislukt is. Maar men' vergete toch niet, dat rankrijk, dat zelf diep in de schuld Vit, recht heeft op schadevergoeding oor zijne in den oorlog vaak moed- illig en zonder eenige noodzaak ver- ielde welvarende provincies. De Duitsche regeering heeft op 't ogenblik echter een zware taak. De et tot bescherming der republiek "indt bij de nationalsten heftige tegen- 'tand. Vooral het steeds zeer monarchistisch- "ezinde Beieren verzet zich sterk tegen Ie aanneming. Toch is zoo'n wet hoog 'Odig, daar nog dagelijks vertakkin gen van de geheime organisatie „Con- 'uT worden ontdekt, waarbij gebleken s, dat ook Ludendorf er de hand in eeft. „Vorwarts" geeft ook onthullin- en over de actie der geheime reac tionaire organisatie Rosback in Mecklen- urg. Deze organisatie wordt financieel esteund door rijke Mecklenburgsche andgoedbezitters. De hoofdleider is de uitenant Rosbach. WAT PAPIEREN BARTJE VERTELDE. Door J. KNOPPERS W. Kzn. 1 (Schrijver van „Vorstelijke Herinneringen"). 5. Met die gedachte ging hij naar den aan toe, maar toen hij hem aan den chouder wilde schudden, greep hij r dwars doorheen, man, Jan van Laren iel van zijn zeiven. Eerst om elf uur erd hij gevonden, door Klein Kriekje n Henk Slof, en die haalden op de Eult en leer en brachten hem daarop thuis, -n toen heeft hij elf weken aan de enuwenzinkingskoorts gelegen. Nader- and was hij deur en deur voor 't oeie. Ik zelf ben wel honderdmaal bij em in de schuur geweest, en hij kon r wat mee, heb ik jou daar! Het was f je de hel vlak voor je beenen zag pengaan „Maar Bart", vroeg ik, „heb jij zelf el eens een spook gezien?" „Ik heb een paar keer De Beer ge ien", antwoordde hij, „maar anders eb ik er nooit een gezien". „.En hoe zag hij er uit?" „Och, net als altijd 't Is een vlam metje, zoo groot als een klein poot- erappeltje. 't Komt gewoonlijk uit De eer zijn veld, zeggen ze, maar je kan igenlijk' niet zeggen, waar het vandaan omt; want zoo zie je 't hier en dan eer opeens een eind verder. Maar uiten 't veen zie je 't nooit. Je grof- le wou altijd beweren, dat het een atertor was. Hij had het eens gezien, oen hij aan 't Oude Grachtje zat te oren en toen was 't met een plompje ij hem in 't water neergevallen. Maar eras was in zulke zaken erg eigen ijs. Zulke redenaties tel ik geen zier!" Het deed me recht veel pleizier, dit ver mijn groffie te vernemen en ik acht er op dat oogenblik zelfs niet Wanneer men hieraan toevoegt, dat bijna dagelijksch geheime bergplaatsen voor wapenen en minutie worden ont dekt, dan is het niet te verwonderen, dat men Duitschland niet vertrouwt, al moet men eerbied hebben voor de tegenwoordige regeering, die alle krachten inspant om Duitschland er boven te helpen. Volgens een bericht uit Berlijn zijn de beide verdachten van de moord op Dr. Rathenau, Edwin Kom en Hermann Fischer, te Wismar, in Mecklcnburg gearresteerd. Het krachttig optreden van de re geering der lersche Vrijstaat heeft het verzet der rebellen gebroken. Uit Du blin verjaagd verzamelde het overschot der oproerlingen zich in Blessington, 32 K.M. van Dublin, waar zij door de regeeringstroepen omsingeld en voor het grootste gedeelte gevangen geno men werden. Dat de regeering geen repressaille maatregelen neemt en hare tegenstanders niet onnoodig prikkelt, blijkt wel hieruit, dat de rebellenleider Cathal Brugha, die bij de gevechten in Sackville-street sneuvelde; met mi litaire eer is begraven, nadat zijn lijk in de kapel van het hospitaal op een praalbed voor belangstellenden was tentoongesteld. Ook werden de meeste opstande lingen, na ontwapend te zijn weder vrijgelaten. De drie subcommissies der Haagsche conferentie vergaderen dagelijks met of zonder de Russisshe afgevaardigden. Veel schot zit er nog niet in en pessi misten spreken reeds van het beëindi gen der besprekingen zonder tot een resultaat te zijn gekomen. De kómst van Krassin en een uiteen zetting van de toestanden in Rusland en de doeleinden waarvoor de credieten zouden worden aangewend, heeft de atmosfeer wel eenigzins verhelderd, maar van de schulden erkenning en de teruggave van particuliere eigen dommen willen de Russen nog niet veel weten. Binnenland. OVERZICHT. „De Telegraaf" schrijft in eer. arti kel over de uitslag der Kamerverkiezing: „Wij hebben eens nagegaan, welke personen naar de Tweede Kamer zou den zijn afgevaardigd, indien de voor keurstemmen, onafhankelijk van de ge stelde partijvolgorde, beslist zouden hebben bij overdracht van stemmen en zijn tot het verrassend resultaat gekomen, dat niet minder dan 25 can- didaten volgens voorkeurstemmen ge kozen zijn, die thans buiten de Kamer blijven". „De Telegraaf" noemd alle 25 geval len op, wij willen slechts enkele voor beelden geven. Zoo zou bij de Katho lieken op de lijst Sasse van IJsselt, Mr. Dr. J. van Best, No. 8, met 3249 stemmen, inplaats van Fleskens, No. 2, met 545 stemmen gekozen zijn, M. aan, dat groffie in zijn tijd vrij gezocht was als pijnaflezer en hij, als er een doode in zijn woning was, de bijen korven een streek zwarte verf gaf en aan de kooi van den kanarievogel een rouwstrikje bond, omdat hij geloofde dat die beestjes anders zouden dood- kwijnen. Zelfs mijn vader deed dit nog, half uit traditie, half omdat men toch nooit weten kon, of er niet wat van aan was. „Waarom de ziel van De Beer zoo ronddoolt, daar wordt ongelijk over gepraat", vervolgdf de oude man. „Bij zijn leven was hij een rijke boer in Soest; daar ginder had hij een breede strook veen liggen, die nog De Beer zijn veld heet, en nu wil men hebben dat hij de scheipalen verslagen heeft en daar nou overdag onder een stam metje logeert en er 's-nachts op uit gaat. 't Zou niet onmogelijk wezen, want met den Lakeman te Hoevelaken is 't ook zoo wat zóó. Die had ook bij zijn leven de scheipalen verslagen, of 't waren eigenlijk grenssteenen, die hij elk voorjaar omgekanteld had om daarna de eerste vore op zijn buurmans land te trekken. 's-Avonds ziet men hem soms bij zoo'n grenssteen staan; maar als er volk aan komt, gaat hij de lucht in en dan roept hij „Lakemannetje laak! Ik had de laak gemeten! Ik had de laak niet goed gemeten! Meet rechtuit!" En dan vliegen hem de vonken van zijn broek! Ja, man, al zijn de zulken niet in de hel, dat helpt niemendal; ze hebben 't alevel gloeiend heet". ,En wat vertellen anderen er van?" vroeg ik. ,Er zou te Soest een nieuwe Rooni- sche kerk gebouwd worden en alle boeren brachten daarvoor geld bij den pastoor. Alleen De Beer bracht niks, en toen de pastoor hem vroeg, hoe dat kwam, zei hij: „Heeroom, geld geef ik je niet, maar ik heb een bouw- akker, als je daar de kerk op zetten Krijgsman, No. 6, met 1727 stemmen inplaats van Deckers, No. 3, met 341 stemmen. Bij de Ant. Rev. lijst Beunier zou gekozen zijn H. Visscher, No. 3, met 8543 stemmen inplaats van No. 2, Duymaer van Twist, met 1993 stemmen, enz. Zoo geeft ons tegenwoordig kies stelsel niet de wensch der kiezers, maar die der partijleiders weer, zooals wij in een vorig overzicht reeds aan toonden. Ook de toewijzing der zetels is vol gens het tegenwoordig kiesstelsel on billijk. „Van de 2.928.818 uitgebrachte stemmen," zoo schrijft „de Telegraaf" verder, verkregen de R. K. 874.644 stemmen de Ant. Rev. 402.260 de Chr. Hist. 318.666 Samen 1.595.570 dit totaal is niet meer dan ruim 54°/u der uitgebrachte stemmen, dus 54 ze tels Neen, de drie regeeringspartijen beschikken over 59 zetels. Vijf zetels hebben zij er bijgekregen en door over schotten en door een bepaalde tactiek. De meerderheid-in-zetels is dus veel te groot in vergelijking van de werke lijke meerderheid-in-stemmenV Ook „Het Nieuws van den Dag" wijdt een hoofdartikel aan dit verkeerde stelsel van zetelverdeeling. Het meent, dat het 't beste zou zijn, na de eerste toewijzing der zetels, de door de breuken van den kiesdeeler overgeschoten zetels te geven aan de lijsten, die nog geen zetel hebben, mits zij 50"/o van den kiesdeeler heb ben en aan de overschotten die even eens de 50"/o halen. Aan de „N. R. C." werd intusschen gemeld, dat door reeds nu gebleken instemming de oprichting van de Ver- eeniging tot Verandering van Kiesstel sel (C. E. v. Koetsveld, c.s.) verzekerd is. De Vereeniging wil helpen zoeken naar het voor Nederland meest geschikte stelsel van evenredige Vertegenwoor diging. De Koningin heeft Maandagochtend den tijdelijken Voorzitter van den mi nisterraad Jhr. Ruys de Beerenbrouck, op het Loo ontvangen ter bespreking van den politieleen toestand. Tegen 1.1. Woensdag waren ter con ferentie op het Loo uitgenoodigd de Voorzitter van de Eerste en Tweede FRECO'S Zenuwtabletten tegen examenvrees, slapeloosheid, onrust, ge jaagdheid, per koker 50 cent. FRECO'S Maagtabletten tegen diverse kwalen als maagzuur, oprisping, gebrek aan eetlust enz. per koker 60 cent. FRECO'S Hoofdpijntabletten per koker 45 cent, binnen 10 min. afdoende tegen de hevigste hoofdpijn. FRECO'S Zendwhoofdpijnpoeders tegen zenuwkoorts, zenuw in de tanden, per poeder 8 cent, per doos 25 stuks Fl. 1.70. Honderde ongevraagde dankbetuigingen ontvingen wij reeds. Bovenstaande tabletten zijn verkrijgbaar bij Theod. Wagner, B. Kraal en D. F. Voigt, Soestdijk. Kamer en de Vice-President van den Raad van Staten. Naar men weet treedt op Maandag 24 dezer de ontbinding der Staten Generaal als gevolg van de Grondwet herziening in en heeft Dinsdag 25 dezer de opening der nieuw gekozen Kamers plaats. Naar verluidt zou het in de bedoe ling liggen, dat deze opening zal ge- wilt, dan kan je 't gerust doen". Nu was er in heel Soest geen plaats te bedenken, die zóó geschikt gelegen was om er de kerk op te bouwen als die akker, en de pastoor ging dus heel blij naar huis. Een jaar later was de kerk klaar, maar toen ze ingewijd zou worden, liet Dé Beer alle menschen, die er in wilden gaan, met stokken wegjagen, omdat hij niemand over zijn land wou hebben, zooals hij zei. Eindelijk kwam ook de pastoor en die kreeg van De Beer zelf van hetzelfde laken een pak. Heeroom beweerde dat De Beer hem den grond voor de kerk kado had ge daan, maar de boer zei, dat hij alleen gezeid had„Als je daar de kerk op zetten wil, kan kan je 't gerust doen. En zeg nu zelf maar, heeroom", zei hij, „of ik je onder het bouwen ook maar een stroohalm in den weg heb gelegd. Maar ik vind het lang niet mooi, dat je nu nog niet tevreden bent en me mijn land wil afnemen". De pastoor zag wel dat er op het oogenblik geen praten tegen was en ging daarom met hangende pootjes naar huis. De Beer ploegde den vol genden dag 't land rondom de kerk om en zaaide er haver in. 't Mosteen raar gezicht geweest zijn, jongenzoo'n nieuwe kerk midden in de haver! Maar zóó kon het toch niet blijven, en dat begreep De Beer ook heel goed, en toen nu dc pastoor eens weer bij hem kwam, zei hij, dat hij den bouw- akker wel wou verkoopen. Om kort te gaan, De Beer kreeg voor zijn land wel zesmaal zooveel als 't waard was. Maar toen hij dood was, wou de pa stoor geen goed voor hem doen en verbande hem in een eikenstammetje, daar ginder in zijn veld. Hij kon toen niet komen spoken, dat voel je! Doch toen jaren en jaren later het hakhout was uitgerooid werden de stammen verkocht, en zoo kwam het stammetje, waarin De Beer zat bij Piet Dik in 't achterhuis terecht, Piet Dik lei op een schieden door de Koningin, terwijl dan de opening van het gewone zit tingsjaar in September daaraan vol gend namens de Koningin door een commissie van ministers zal plaats hebben. De vorige week is niet goedgevolg een nieuwe telefoonverbinding met Engeland tot stand gekomen. De nieuwe kabel is door een Engelsch kabelschip gelegd tot nabij onze kust bij Domburg (Zeeland) en verder vanaf een platboomvaartuig tot aan land. De nieuwe dienst is reeds geopend. Den 9 Juli overleed te Londen onze Consul-Generaal, de Heer H. S. J Maas. 1 April 1.1. vierde hij zijn zilvern feest als Nederlandsch Consul-Generaal te Londen, waar hij sedert ruim 40 jaar als Consul was verbonden ge weest. De Heer Maas was in 1875 de eerste van 13 candidaten, die bij het eerste examen voor beroepsconsul slaagde „The Times" zegt in een zeer waardeerend artikel, dat zoowel de Engelsche als de Nederladsche regee ring, maar vooral de Hollanders in Engeland een ijverig en bekwaam amb tenaar en een trouw vriend in den Heer Maas verliezen. Ook de onverwachte dood van den Heer T. Jonker, oprichter en directeur van de „Toevlucht voorOnbehuisden", te Amsterdam, is zooal niet voor ge heel Nederland, dan toch voor de Hoofdstad een zware slag. Honderden verwaarloosde kinderen hebben hunne opvoeding aan hem en aan zijne vrouw, die het vorige jaar gestorven is, te danken. Een waar vriend van de diepstge- zonkenen is met hem heengegaan. Ingezonden. Soesterberg, 9 Juni 1922. O heerlijk Soesterberg, zoo lief ge legen aan de heuvelenrij. Wat mooie wandelingen biedt ge ons over de heide. Die heide met haar kleurscha- keeringen, met licht en schaduw, als ware het een golvende zee. Overal waar ons oog reikt, jeneverbessen- struiken met haar grillige vormen, met groene en zacht blauwe bessen getooid. Omboomd door eikengroen. Wat een pracht biedt onze heide. Overal en rond U noodigd het landschap tot rusten en rondzien. Is men op de Stomperd, wat pracht panorama wordt u voorgetooverd. In de verte ontwaard men de kerktorens van Amersfoort, Hoogland, Soest, Baarn en Hilversum. Dc dom van Utrecht prijkt al even statig als allen, die ons steeds toeroe pen naar hooger. Bij helder weer ziet men ook de visschersschepen op de Zuiderzee. En bij al dit zien van die mooie natuur, moeten er nog zoo vele menschen zijn die ons mooie land schap niet kennen en nimmer de Soester duinen zagen. (O, denk niet, dat de Soesters daarmee onbekend zijn. Zelfs Utrechtenaren kennen het niet). Zeer zeker is dit te betreuren en waar de oorzaak te zoeken Mijn bescheiden meening ismen kan Soesterberg niet gemakkelijk be reiken en dat wel in dezen tijd. Gemeente Soest kunt u ons helpen? Denkt u eens een verbindingtram Soest SoestduinenSoesterberg. Wat zou dit een prachtritje zijn langs de Soes- terduinen en hun bosschen, en de nieuwgebouwde villa's niet te vergeten. Ook 's Zomers Buiten is daar verrezen. Wat zou menig logé kunnen genieten morgen het stuk hout onder een var kenspot. Het begon te blazen en te warrelen in 't vuur, dat de asch hem om de ooren vloog. Op 't lest sprong het met een plof aan gruizelementen en toen zag Piet Dik met eigen oogen De Beer den schoorsteen ingaan't Heele achterhuis stonk naar zwevcI! En zwevel is sulfer, gelijk de Schrift zegt." Besloot Bartje, terwijl hij met zijn mouw langs zijn voorhoofd streek. „Zwevel is sulfer! Nou weet je eral ies van!" Hij zweeg even. Allengs ontplooide zich zijn gelaat. Men kon zien dat cr nu iets grappigs komen zou. „Toen, in 1863 meen ik", zei hij, „tusschen Amersfoort en Hilversum de telegraaf klaar was, stonden er op een Zondagmorgen eenige boeren bij de kerk bij een telegraafpaal te praten. Ze hadden 't over 't lawaai, dat boven in de paal 't potje maakte. De een zei, het kwam van de windeen ander meende dat ze er nou den bliksem doorjoegen, die dan te Hilversum een boodschap moest gaan doen, maar Toon van 't Zuurengd (Zuidereind), een eerste potsenmaker, zei dat ze allemaal dom koppen waren, omdat ze niet wisten, dat de pastoor De Beer in dien pot had gebannen en dat De Beer du© al dat leven maakte. En, me lieve man, er waren er bij die 't geloofden. Waar achtig ze geloofden 't", herhaalde Pa pieren Bartje, terwijl hij lachte dat hij schudde. 'k lachte dat mij de tranen in de oogen kwamen, minder nog om 't on tegenzeggelijk grappige verhaal, dan wel over Bartjes verwondering over de lichtgeloovigheid dier lieden, ter wijl hij zelf dingen geloofde, die veel krasser waren. „Vertel nu maar weer verdanzei hij. „Er is geen ongeluk zoo groot of er is een geluk bij, zegt men wel eens", ging ik voort, „en zoo was 't ook hier. Nu Aalt de Kottebeier dood was, moest er een nieuwe kottebeier komen en F. C. Kuijperstraat 4. - Tel. 56. voor Vliegenvangers, Vliegenklappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Vliegendekken. Groote sorteering van alle zomerarfikelen zooalsboschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas-, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, emaille-, blik- en ijzerwaren. van een ritje. De Waterleiding rechts, de Paltz met haar lieflijke omgeving, dit alles voor men den berg bestijgt. Dan komt voor velen de attractie het vliegterrein en men arriveerd te Soes terberg, waar rustige zitjes genoeg zijru- Hier is dc tram naar Amersfoort'én Zeist, wat ook zoo veel afwisseling biedt. Wat is het liefgelegen Soest moeilijk te bereiken voor haar gemeente naren. 's Morgens half negen verlaat men 't dorp en kwart voor elf is men aan het station Soest, de reis per tram via Huis ter HeideBilthoven. Velen zeggen men kan fietsen en een auto nemen. Niet iedereen Jtan fietsen en een autorit bekostigen. Er moet toch al zoo veel belasting geofferd worden. Gemeente Soest, de wandelende men schen doen een beroep op uwe wel willendheid en doortastendheid. Met dank voor de plaatsing, Een bewoonster der Soesterbergsche heide. Juli 1922. MOEDERCURSUS Bij genoegzame deelname en niet meer dan ten getale van tien, is 011- dergeteekende van plan voor de a.s maanden Sept. Oct. en Nov een gratis moedercursus te organiseeren. Geen opleiding voor kraamverzorgster dus, omdat dit veel langer zou duren en dit laatste niet kosteloos kan zijn. Op den moedercursus wordt in hoofdzaak behandeld de verzorging v d. Zuigeling. Zij die zich reeds opgegeven heb ben voor den kraamverzorgings-cursus komen het eerst in aanmerking. Aanmelding voor deelname van 2 tot 10 Augustus 's-avonds na 7 uur. Eemstraaat 2, E. v d. Werff. lina Kastelijn. Roelof van Kooi en Gerrigje Horns- veld. Overleden: Leonard Johan Klerk de Reus oud .^5 j. echtgen. van A- K. Berger. Alijda van Laar, oud 59 jaren, echt- genoote van M. Koot. Willemina Brouwer, oud 48 jaren, echtgenoote van van D. Wouters. Jan Altenaar, oud 69 jaren, echtge noote van H. D, Eerhard. Burgelijke Stand. Geboren Hendricus Geurardus, z v. G. van Ooijen en van W. van Velzen. Willem z.v. W. Stemerding en van S. Hendrikse. Paul Frits Richard z. v. K. H W, Stendel en van N. v. d. Meijden. IJttje d. v. B. J. Zeijpveld en van J. de Wit. Maria z v. J. M. Smulders en van M. L. E. C. Dijchof. Getrouwd. Marinus Everardus Arends en Pau- Plaatselijk Nieuws Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen v. m. 9 10 uur terug te bekomen de volgende ge vonden voorwerpen Een mes, een nummerplaat, een por- temonaie met eenig kleingeld, een duimstok, een drijver, aangeloopen een hondje, bruin met wit. De heer J. Wagemaker oud Notaris alhier is benoemd tot Notaris te Noord- wijk. Door den heer Commissaris der Koningin zijn herbenoemd tot leden der Gezondheids Commissie de heeren A. Ch. Koelewijn te Baarn en K. van Dongen te Soest. Middelbare Technische School v.d. Bouwkunde te Utrecht. Voor het toelatingsexamen der Mid delbare Technische School te Utrecht slaagde o.a. de Heer J. IJ. Slot te Soest. Maandag 10 Juli j.l. had te Soester berg een autoongeval plaats. De Heer v. V. uit Amsterdam reed met zijn auto, waarin nog een 6 tal personen waren gezeten over den Zeisterstraatweg in de richting Amers foort. Nabij de R. C. Kerk aldaar sprong één der achterbanden, met het gevolg, dat de auto slipte en op de tramlijn Zeist—Amersfoort terecht kwam. De auto reed eenige kleine boompjes omver en kwam vervolgens voor een andere boom stil te staan, zoodat het voorste gedeelte nogal eenig averij opliep. Wonder -boven wonder bekwam geen der inzittende eenig letsel. BEHANDELEN daartoe werd Gies benoemd. Nu kon den de jongelui hun liefsten wensch vervuld zien. Zes weken later trouwden ze. Gies kwam bij Grietjes moeder inwonen, 't Was zoo gemakkelijk als 't maar wezen kon. Maar voor 't Moffinnetje was dit alles een bron van bitter lijden. Da gelijks was ze getuige van de teeder- heid, waarmede de jongelui elkander bejegenden, en 't was daarbij of haar het hart uit de boezem werd gerukt. Uit wanhoop ging ze zelf nu ook maar trouwen. Heinrich huurde Dc Kooi en van lieverlede kreeg 't Moffinnetje den naam Kooinies". „Ik weet nog best dat ze er heen gingen", zei Bartje. „Ze hadden al hun huisraad op een hondenkar en geen ander vee dan een driespeen-koe en een verpod pink. Heinrich trok en hield meteen de koe vast, terwijl Nies duwde en tegelijk het pink moest mee trekken. In 't begin ging dit nogal, omdat de weg afliep, maar toen zij onder in 't mulle zand kwamen, waren ze in een ommezien bek-af, en mis schien waren ze nooit op De Kooi gekomen, als Nies niet op den inval was gekomen het pink op hun bed in de kar te leggen en de koe er voor te spannen. En me lieve man, nu ging 't zoo best, dat Nies besloot naast 't pink te gaan zitten. En zoo deed zé haar intocht op de Kooi als een prinses Ze moesten 't van den grond af op halen, de menschen En dan is 't geen botterlikken, dat voel je. Maar ze had den één geluk: ze betaalden zoogoed als in 't geheel geen huurwant nie mand anders wou op De Kooi wonen, omdat het er zoo spookte". „Ja, Bart, daar was De Kooi om berucht". „Zoo, weet jij dat ook? Lang vóór Kooinies woonde er een zekere Koe vanger en die heeft wel duizendmaal verteld, dat 's-avonds, zoo tegen half tien, nu en dan een stokoud wuuf dwars door 't voorhuis liep en in een hoek verdween. Ze deed niemand kwaad maar 't was toch iezig". „Zulke vertelsels heb ik meer ge hoord, Bart. Toen mijn moeder als jong meisje te Utrecht woonde, stierf daar een bakkersvrouw, die haar man met zes kleine kinderen naliet. Op haar sterfbed liet ze haar man tot driemaal toe plechtig beloven, als hij hertrouwde te zullen zorgen, dat zijn tweede vrouw goed voor haar kinderen was. De latere stiefmoeder mishandelde echter de kinderen en haar man durfde dit niet beletten. Nu gebeurde 't dat als de kinderen 's-avonds op de stoep speelden, hunne eerste moeder kwam en hen treurig aanstaarde. „Vader",zeiden de kinderen dan, „wij hebben moeder gezien Maar de bak ker geloofde 't niet. Eindelijk echter zag hij haar zelf, en toen vroeg hij: „Lijzebet, waarom kan je niet rusten?" „Omdat je je be lofte niet hebt gehouden", zei't spook. Sinds hebben zij haar nooit weergezien". „Ik wil 't best gelooven", zei Bart. „Onder Mersdiek (Maartensdijk), kwam een boerenmeid terug, omdat ze ieder een korenblauw jak had beloofd en dat aan niemand had gezeid. Ze kwam elk jaar op haar sterfdag door de ach terdeur kijken en ging na een paar tellen weer heen. Een nieuwe knecht, die niet wist dat zij een spook was, vroeg haar eens, wat ze hebben moest en toen sprak ze vroolijk: Nu kan ik rusten! Geert Daalman moet een ko renblauw jak van me hebben!,, Later kwam ze nooit weer! (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1