34, lei. 23 S» F® M belooft wat II P. C. W. FOEKEN fOEKEN icherij Soest er Courant voor Soest en Omgeving iMeuws- eu Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Onze collectie Speelgoederen La Porte Go. VAN DEN BERG&Co. Effecten Coupons Credieten Loketkluis f het beste wat ijken prijs. cherij STDIJK" ik kookend side rijst, J. derkleeding Gassen srera. FEUILLETON ONZE FAMILIE TE KOPENHAGEN. JUL1ANAPLEIN 5 No. 46 Half en heelwollen Onderkleeding Oemoltonneerd Tricot en Gebreid Borstrokken Broeken Lijfjes Onderrokken Flanellen Hemden Directoires Moltons Rokbever Flanel Blouse 'Flanellen Sportflanellen Ratiné Poolbont Geel Katoen Wit Katoen Graslinnen Lakenkatoen n prijzen het laagst •KenssSachterij Beleefd aanbevelend. i, alsmede voor het ld aanbevelend f 0 25, per 10 pond f 0.23 0 35 10 "32' 0.18-0 16 0 35 per 10 pond 0.25 10 „0.35 „10 0.20 0.25 10 „0.10 1.10 0.55 0.32'.! 0.32 0.22','r 0.32'/» 0.22" rere v. Houtens Cacao f 0 55 S 0.16 f 0,25 .ssepartout) p. stuk f 0.60 id f 0.12 per 10 pond f 1.10 R tegen fabrieksprijs, los uit- er pond f 0.16, per 10 pond id f 1.50, Gemengdvoer per SOESTDIJK ümei'sfoort f7.50 (20.— f7 50 f27.50 .50 f 15 50 - f 17 50 iuren f 3 25 f 6.50 naf f 1,25 5DEN vanaf f 2,75 TEN vanaf f2 75 >USEN vanaf f3 90 OEKEN vanaf f3,90 SHAWLS vanaf 2,90 Manchester - Velvet lbroeken. Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentie» worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Tiende Jaargang DE Oplaag 1750 Zaterdag 11 Nov. 1922 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuyperstraai 3 en 5 - Soestdijk is thans zóó uitgebreid en de prijzen zóó laag gesteld, dat ge nergens beter met Uw inkoopen slaagt dan bij ons. Nog voorradig voor den winter Kolenkitten vanaf fl.-, Kachelzeil f 1.10, Kachelplaten, kolenbakken enz. enz. enz. TOEGANG VRIJ TOEGANG VRIJ Aanbevelend S. A. OL1JVE. zeer onrustig tengevolge van het niet vlotten der besprekingen tusschen de Rijksregeering en de Commissie van Herstel. Laastgenoemde Commissie zal echter nog in overleg treden met de interna tionale financieele experts, die Duitsch- land aan een leening willen helpen. (Onder deze experts is ook Mr. Vis sering, Directeur van de Nederlandsche Bank.) Men meldt tenminste uit Berlijn „De Commissie van Herstel is de meening toegedaan, dat, nu de Duitsche regeering tezelfder tijd ook een confe rentie van internationale valuta-experts te Berlijn heeft bijeengeroepen, de conclusies, waartoe deze conferentie mocht komen om een goede oplossing inzake het ontwerp eener internationale leening te vinden, aan de Commissie van Herstel ter inzage moeten worden voorgelegd." Uit dezen zin wordt de conclusie getrokken, dat de besprekingen van de rijksregeering met de Commissie van Herstel niet afzonderlijk van de overige besprekingen kunnen worden be schouwd, doch dat deze onderhande lingen in samenhang staan met de andere pogingen, die op het oogen blik te Berlijn worden gedaan. In Engeland is de verkiezingsstrijd in vollen gang. De aanhangers van Lloyd George en die van Bonar Law staan fel tegenover elkaar. Buitenland. OVERZICHT. Europa kan maar niet tot rust ko men. Deeene staatsgreep volgt de an dere. De vorige week hebben de Fascisten in Italië met geweld de re geering omvergeworpen, deze week heeft de Kemalistische regeering de Sultan van Turkije vervallen verklaart. Monstafa Kemal heeft Rafet Pasja naar Constantinopel gezonden, zoogenaamd als gouverneur over het door de Grie ken ontruimde Thracië. Men meldt daaromtrent uit Constantinopel Het is thans volkomen duidelijk, dat de aankomst alhier van Rafet Pasja; die in Oost-Thracië de post van gou verneur op zich zou nemen, slechts een voorwendsel was om den gealli eerden hoogen commissarissen zand in de oogen te strooien. Het is gebleken, dat zijn werkelijke bedoeling was, om den sultan af te zetten, de Turken al hier voor Angora te winnen en den weg te banen voor het beheerschen van Constantinopel door de regeering te Angora. Zij, die goed bekend zijn met de Turksche wijze van handelen in derge lijke kwesties wijzen erop, dat op onderscheidene punten een zekere mate van bluf werd gebezigd, doch dat de regeering te Angora in de voornaamste kwestie geenszins iets anders zou be doelen dan waarom zij verzocht. Dat het de regeering van Angora ook dit keer ernst is wordt afgeleid uit het feit, dat in de Turksche nota gewag werd gemaakt van de decreten van de Nationale Vergadering te Angora. Het zal Ismed Pasja niet moeilijk vallen, een schending van de Moedania conventie voor te wenden als reden om niet naar Lausanne te gaan en op deze wijze de vredesconferentie in de war te sturen. Moestafa Kemal stoort zich niet aan overeenkomsten te Moedania gesloten en Iaat door zijn gevolmachtigde, Rafet Pasja eischen, dat de Geallieerden on- middelijk Constantinopel zullen ont ruimen. Deze eisch is echter door Generaal Harington botweg geweigerd. Harington heeft van de Geallieerde re geeringen order gekregen de rust in Constantinopel te handhaven en des noods de staat van beleg te procla- meeren. Of Kemal niet tevergegaan is, om de Kalif van Mohamedaansche godsdienst van zijn wereldlijk gezag te berooven zal de tijd leeren. Uit Caïro wordt reeds gemeld De Egyptenaren, die het optreden der Kemalisten tot dusver steunden, werden zeer geschokt door de maatregelen der regeering van An gora ten aanzien van het kalifaat. Men is in Egypte algemeen van oor deel, dat het kalifaat wereldlijke macht dient te behouden, en dat deze in den sultan gepersonifieerd dient te blijven. Ook de Indische Mohamedanen zijn alles behalve gesticht over de scheiding van het Kalifaat en het Sultanaat. Deze week was{de Berlijnsche beurs En wat heel merkwaardig is: de foto's van bekende acteurs en opera zangers, de prentjes van Lohengrin en SiegfriedDaarheen gaan de ge dachten van al die jonge meisjes.... zoover 't werk 't toelaat. Want hier wordt fijn geduldwerk gedaan. Een vrouw zit met een fijn penseel en een radeermesje 't beeld van een hondje als levend te maken, haartje voor haartje aan te geven. Een ander beschildert uit de hand kopjes en schotels met blauwe bloemen, blaadje voor blaadje en takje voor takje. De kleuren zijn eerst {een mysterie voor me. Ik zie blauwe koeien en blauwe menschengezichten. „We hebben maar drie kleuren," ligt de ingenieur in, die we zelf ma ken. Groen, blauw en goud. Andere verdwijnen in 't vuur deze ver- bleeken alleen, verbleekt goud wordt b.v. rood. Zoodat de schilder vooraf moet bepalen, welke schakeering uit den oven zal komen dus een zeer speciale oefening. Bij de schilderesjes vinden we me vrouw R. Een slanke, rijzige blonde vrouw, maar met donkere oogen, zoo als men hier bij vele vrouwen ziet. Men beweert, dat 't lange verblijf van Napoleon's troepen, waarbij veel Zuid- Franschen, Spanjaarden en Italianen waren, niet vreemd is aan dit bijzon dere charme van de Deenschen vrou wen. Want charme hebben ze. „Ste- BANKIERS BUKaNTOOR soest Van weedestraat 5 Tel. 54 Effecten Coupons Vreemd Geld Deposito's Credieten Safe deposit REKENING-COURANT met rentevergoeding Binnenland. OVERZICHT. In de Tweede Kamer heeft de Heer v. Rappard de regeering geïnterpel leerd, naar aanleiding van de woor den in de openingsrede dat eene ver mindering van het aantal departementen van Algemeen Bestuur noodig wordt geacht". Destijds, zoo betoogt Spr. is de in stelling van het nu opgeheven depar tement van Landbouw dringend nood zakelijk geacht op grond van allerlei overwegingen, die nog gelden. Ja, de malaise waaronder landbouw en handel en nijverheid gebukt gaan, heeft die zelfde argumenten nog meer geldig heid verschaft. En nu vereenigt men het departement, dat die belangrijke hei) einzig da in der Welt/ verzekert ijverig iedere mannelijke Deen. Mevrouw R. is dadelijk vroolijk be reid om mee te gaan. Ze wascht net jes haar penseelen uit en dekt haar verfpotjes, en neemt voortvarend oogen- blikkelijk de leiding. We nemen een auto met een vrou welijke chauffeur (zoo zijn er hier een paar) en 't gaat naar de „Raadhuis- plaats", den „Dam" van Kopenhagen. „Hier hebt u de 3 hoogste to rens van de stad", zei mevrouw R„ toen we op dat plein, 't centrum van Kopenhagen, gekomen waren. „Kijk u er eens goed naar, dan begrijpt u da delijk iets van ons". De hoogste, van 't stadhuis, is 105 meter. Aan weerskanten, maar iets la ger, die van twee groote hotels: Pal- Iads en Bristol, beide omhoog strevend Dit zijn de drie hoogste torens van Kopenhagen. Daarnakomen de kerken. Denemarken is voor de overgroote meerderheid protestant, en wel vrij zinnig. Men heeft er geen kerkelijke politieke partijen, en de godsdienst tracht er niet den baas te spelen. Ge lukkig land! We kijken naar 't stadhuis. In dat forschgelijnde gebouw valt 'i op, hoe de ornamentiek geheel aan de natuur ontleend is, evenals op 't Deensche porcelein. 't Zijn de dieren van 't noorden, de raven, die boven de poort zijn uitgebeiteld, de ijsberen en de rendieren in de daklijsten zooals de witte meeuwen op den blau wen grond der muurschilderingen bin nen. Er zit, ik zou haast zeggen: iets boersch in dit gebouw. De groote feestzaal heeft een houten zolderbe timmering. Zoo is ook de overkapping van 't groote station van hout, zoo aangelegenheden in 't bijzonder be hartigt, met Binnenlandsche Zaken De heer Van Rappart wijst op het onlogische in deze departementen reorganisatie. Oorlog en Marine, aldus de regeering in haar Memorie van Antwoord, kunnen niet vereenigd worden, wéntvoor één departe mentshoofd is de bezuinigingstaak dier twee veel te zwaar gebleken. Als dit dan van de militaire departementen moeten gelden, wier vereeniging nog kort geleden door de regeering gewenscht werd geacht, dan moet dit toch zeker in veel sterker mate van Binnenl. Zaken en Landbouw gelden Spr. besluit met er sterk op aan te dringen, dat men op dezen maatregel van schijn-bezuiniging terugkomt, en zal 't van het antwoord der regeering laten afhangen of hij dezen wensch den vorm eener motie zal geven. Na deze interpellatie zijn de be- grootings debatten begonnen. Mr. Troelstra opende den strijd. Hij begon met zijne verontwaardiging uit te druk- Woning-Bureau F. BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. ken over de pressie, die R.K. geeste lijkheid had uitgeoefend bij den stem busstrijd en vroeg of die pressie ook uitgeoefend zou worden, bij elk besluit dat de R.K. Kamerleden hadden te nemen. Verder ging hij heftig te keer tegen de 8V*o 1° loonsverlaging van de ambtenaren. Er kon op andere wijze veel beter en meer bezuinigd worden. In de Eerste Kamer is het voorloopig verslag van de grondwetsherziening ingediend, waaruit wij het volgende aanhalen. Onderscheidene leden hadden op verschillende gronden nog slechts be zwaar tegen de invoering der ver kiezing van de leden der Eerste Ka mer op den grondslag van evenredi ge vertegenwoordiging. De ervaring daarmede is zoo ongunstig dat er geen aanleiding bestaat dat de toepassing er van uit te breiden tot deze tak der volks vertegenwoordiging. Betoog werd o m. dat de Eerste kamer er door van ka rakter gaat veranderen, de band tus schen de provinciën en de Kamerle den verloren gaat of althans verslapt. Verder werd de onwenschelijkheid uit een gezet om belangrijke wettelijke regelingen tot stand te brengen op de wijze als dat nu met de regeling van de verkiezing der Eerste kamer het geval zal zijn. Tegen een en ander werd o,m. aangevoerd dat de uitslag der laatste verkiezingen toch wel duidelijk heeft bewezen dat het thans vigeerende stelsel voor de verkiezing der Eerste Kamerleden ondeugdelijk is en den tegenwoordigen toestand zeker ver keerd is te noemen. Een systeem van evenredige vertegenwoordiging, mits goed ingericht, kan zeker leiden tot een juiste verdeeling der zetels. Alge meen was de wensch, dat een zoo danige regeling zal worden ontwor pen dat de band tusschen de afge vaardigden der Eersten Kamer en de verschillende deelen des lands be waard zal blijven. Uitdrukkelijk wenschte eenige leden zich de vrijheid voor te behouden om aan de in uitzicht gestelde regeling hunne goedkeurende stem al dan niet te schenken. Verschillende leden konden zich nie vereenigen met de voorgestelde ver ïooging van de schadeloosstelling en de daarmede verband houdende pensioenregeling van de leden der Tv eede Kamer. Thans nu de ongun stige stand der financiën allerwegen tot bezuiniging noopt moeten ver hoogingen als de hier bedoelde ver meden worden, met het oog op den eisch tot bezuiniging in het algemeen, maar ook om het voorbeeld tegenover am denaren, ten aanzien van wie wel licht eerlang de vraag omtrent salaris- vei mindering moeten worden over wegen. Vermindering van bezoldiging en io( n toch zal noodzakelijk moeten vogen, niet omdat traktementen en loonen alle te hoog zouden zijn, maar omdat het geld om te betalen er be slist niet meer is. Fa. J. EBBENH0RST en Zn. RAADHUISSTRAAT 31 Zondags gesloten doen ook de tramstations in de stad aan boerenwoningen denken. Dichter dan wij staan de Denen bij de natuur! Voor 't stadhuis staat een zware monumentale bronzen kom op een voetstuk. „Men heeft die geplaatst, om 'n beetje te maskeeren dat de grond voor 't stadhuis door den bouw zoo gezakt is", zegt de heer R. „Maar voor u geeft ze toch weer 'n kijkje op onze verhoudingen. Want zooals u er op lezen kunt die kom is een geschenk van de Kopenhaagsche vak verenigingen aan de stad. Dat zijn voor de groote meerderheid sociaal democraten; die staan hier niet zoo gewapend tegen de regeering als bij u. Ze komen hier ook wel op audiën ties ten hove." We liepen nu achter 't raadhuis in een stadspark. Daar is een groot bas sin, waar, precies als in de Champs- Elysees te Parijs, de jeugd pootje baadt en scheepjes laat varen. Een paar kleine meisjes dansten in een kringetje maar niet zoo maar een wilden rondedans neen, met sier lijke houding alsof ze een ballet uit voerden. „Waar hebben ze dat vandaan?" vraag ik. Mijn begeleiders weten 't niet. Me vrouw R. vraagt 't den kinderen. Die lachen, wijze ver weg, vertellen iets met gebaren. „Ze hebben 't afgezien van de beelden die voor de glyptotheek staan 't groote museum met al die af gietsels, dat de brouwer Jacobson aan de stad cadeau gaf. Er staan daar 'n 25 groote en kleine beeldgroepen voor. Eén ervan b.v. is „Les bourgeois de Galais." En één ervan is een groep Wij ontvingen deze week de volgende brief van St Nicolaas: Den Heer P. C. W. FOEKEN, Manufacturen, Van Weedestraat 34. Mijnheer. Naar ik verneem is bij U het beste en voordeeligste adres voor St. Nicolaasgeschenken. Ik verzoek U daarom voor mijne rekening SO St. Nicolaas- Cadeaux onder Uwe klanten te verdeelen. w.g. „St. Nicolaas". Wij zullen gaarne aan dit ver zoek van St. Nicolaas voldoen, en stellen dus 50 PRACHT-CADEAUX beschikbaar voor onze klanten vanaf heden tot en met Zaterdag 2 December. MANUFACTUREN Van Weedestraat 34, Tel. 23 Lees vooral de groote advertentie. Burgelijke Stand. GEBORENJan, z.v. T. Renes en J. v. d. Veen Hugo, z. v. P. K. v. Rossenberg en J. C. v. d. Zon Jozef Matheus Marie Anthonius, z. v. W. J. Verboom en M. E. A. Westerhaus. ONDERTROUWDJ. Voskuilen en G. Wolfsen. OVERLEDEN Johanna van der Vliet, oud 90 jaren, weduwe van R. Wester- meijer Johannes Doeser, oud 80 jaren, echtgenoot van C. W. de Bruin. dansende nimfen." Ik voel er iets voor om die glypto theek te gaan zien. Maar 't mannelijk intellect van den heer R. komt er tegen op, dat we de kostbaren tijd dadelijk aan musea gaan wijden. Eerst de ondergrond: 't eco nomische. „We gaan u laten zien, hoe al die kleine boertjes van Denemarken een goed stukje geld verdienen door hun verstandige coöperatie". We kwamen op een binnenplaats, waarop een aantal hooge huizen uit kwamen. Zooals men weet: overal zijn de huizen hooger dan op den drassi gen bodem van Nederland. Vandaar dat ook onze groote steden zoo wei nigeen groote-stads-air hebben. Een trap voerde naar de inpakkerij en de kantoren van de Dansk Andels Aegexport. Want anders dan inpakken, verzenden en administreeren doet men er niet, zoodat er maar een 20 men schen werkzaam waren. Een paar vrouwen namen de hou ten doozen (doozen n.1. zonder deksel en met den bodem op de halve hoogte van de zijwanden, op welken bodem de eieren precies in gaatjes pasten) en plaatste die boven gloeilampjes. Dat was om te zien, of ze door schijnend waren anders worden ze weggegooid. Dan drukten andere vrou wen op elk ei een gummi-stempeltje van de coöperatie af. En dan worden de doozen, op elkaar sluitend, inge pakt. Dat was alles. Maar door de kleine werkplaats gingen in 1912 drie millioen eieren, gezonden door 400 coöperaties uit dorpen en dorpjes te samen 40.000 leden. „Hoeveel coöperaties hebt u wel in Holland!" vraagt me één van de heeren op 't kantoor, mijn geïntres- TELEFOON 78 Y Plaatselijk Nieuws. Bij B. en W. dezer gemeente is een verzoek ingekomen van den Heer H. Groeneveld tot het mogen oprichten van eene bakkerij in een perceel, ge legen aan de Schoolstraat 15. Gedurende de maand October wer den in het bevolkingsregister der hulp- secretarie te Soesterberg ingeschreven, wegens vestiging 63 M en 70 V. Afgeschreven werden 4 mannen en 8 vrouwen. Geboren werden 2 jongens en 3 meisjes. Alzoo eene vooruitgang in die maand van 126 zielen. De Chr. Gymnastiekvereeniging „Sim- son" alhier, hoopt Donderdag 16 Nov. a.s., des avonds 8 uur, in de Rem- brandtzaal alhier eene uitvoering te geven met welwillende medewerking van Mej. van den Woude piano, de Heer Jongsma viool en een klein blaas- orkest. De toegang is 75 cent. Dinsdagavond te 8 uur had in het hotel „Bellevue" alhier eene openbare vergadering plaats, welke toegankelijk was voor iedereen. Deze vergadering had ten doel plannen te bespreken, om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Soester Fanfare, te ge raken tot het houden van een con cours voor Harmonie en Fanfarecorp sen in het jaar 1923. De opkomst van belangstelling was schitterend. Volgens nauwkeurige informaties, die het Bestuur hier en daar had in- ingesteld, bedragen de onkosten voor zoo'n concours 23 2500 gulden, zoo dat de Voorzitter eene waarborgsom van f 3000 noodig achtte, om geheel gedekt te zijn. Als de meest geschikte dagen voor het houden van het concours achtte het Bestuur 1ste en 2de Pinksterdag. De heer Dammers meende dat de lste Pinksterdag als zijnde Zondag minder publiek zou trekken en stelde He melvaartsdag en 2de Pinksterdag voor. Hiertegen was echter het bezwaar, dat de onkosten veel hooger zouden wor den, wanneer er tien dagen waren tusschen den eersten en den tweeden dag, bovendien begint het concours toch eerst 's middags na afloop der godsdienstoefeningen. Bij eene stem- seerde bewondering opmerkend. „600", zeg ik „Maar dat zijn grootendeels verbruikscoöperaties." „Er zijn er in Denemarken 1400 alleen voor de Zuivelindustrie", zegt hij. Om me te troosten onderhelt hij: „Bij u zijn de boeren misschien meer pachters. Dan zien ze hun be lang zoo niet in". „Bij ons de helft", zeg ik. „Ja, bij ons is 85 pCt van de boeren eigenaarsDat verklaart veel!" „Ik zou u een loflied op den Deenschen boerenstand moeten zin gen", zegt de heer R. „Op zijn onder wijs, aan onze „volkshoogescholen". zooals er 77 op het platteland zijn, waar de wintermaanden hard gewerkt wordt aan de algeineene ontwikkeling, en waar de jonge boeren (ook de meisjes) uit den omtrek heel goedkoop een half jaar intern kunnen zijn." Wat Denemarken, geloof ik, ook typeert.... eiken avond wordt er gedanst door de leerlingen. Men stelle zich zoo iets op 't platteland van Brabant of Gelder land voor!! „Door dien boerenstand, tnag ik wel zeggen", vervolgt de heer R., „is Denemarken op één na 't rijkste land der aarde. Dat is vooral, zooals u ge zien hebt, door hun verstandige coö peratie. Toen Duitschland den invoer van varkens verbood, verrezen er een veertigtal coöperatieve slachthuizen voor export bij onsDe boeren zijn altijd op technische verbetering uit. op de meest afgelegen boerderijen klingelt de telephoon". „Veel van onze knapste menschen zijn ook uit den boerenstand, minister pïesident Berntsenzegt mevrouw „En b.v. onze dichter Skjoldberg was ming met opstaan en zitten blijven werd echter besloten het concours te houden op Hemelvaaatsdag en 2de Pinksterdag, Geheel zuiver was die stemming niet daar ook de blanco stemmers bleven zitten. In de regelingscommissie werden telkens met acclamatie benoemd de Heeren Dammers, Foeken, Bloupot, Wagner, van Kooij, den Bliek, Horns- veld en van den Breemer. Alle aan wezige Heeren namen de benoeming behalve de Heer van 'Kooij, daar hij juist op zulke feestdagen niet uit zijn zaak kon. De Heeren den Bliek en van den Breemer die niet aanwezig waren, zouden door het Bestuur wor den uitgenoodigd. Het Bestuurslid de Heer v. d. Broek schetste nog in het kort de vele moei lijkheden, die het Fanfarecorps in die 25 jaar te overwinnen heeft gehad en hoe het door den ijver van zijne wer kende leden en de sympathie en de steun van de ingezetenen steeds met glorie het hoofd boven water heeft weten te houden. Ook nu rekende het Bestuur op die sympathie en steun en hoopte, dat het waarborgfonds spoe dig volteekend zou zijn. Een der aanwezigen herdacht nog wat de vorige president, wijle den heer Prillevitz jaren lang voor de Fan fare gedaan had en verzocht allen die hiermede instemden, een oogenblik op te staan om een dankbare hulde aan zijne nagedachtenis te brengen. Daarna sloot de Voorzitter de ver gadering. J. s. Toneelzaal „Bellevue" Duo Carrey de alomgevierde Variété en Transformatie-artisten maken be kend dat zij op Dinsdag 14 Nov. a.s. zullen optreden in hun humoristische creaties, een in alle opzichten pracht programma met na afloop een groot geanimeerd Bal, met prima strijkje, onder leiding van den Violist Jaap Wolf, welke zoojuist is teruggekeerd uit Kopenhagen. Het geheel beloofd een prachtvolle avond. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Soest werd ge durende de maand October 1922, Inge legd f 12829.83. Terugbetaald f8493,69. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 2864. de zoon van een arm pachtertje. Maar zijn vader liep de heele omgeving af om aandeelen van 50 kronen op zijn zoon te plaatsen. Op die aandeelen stond, dat de zoon voor dat geld zou studeeren en dat hij het later „zoo mogelijk" zou terugbetalen. En dat heeft hij ook gedaan „Maar nu heeft u genoeg economie, nu moet u naar ons Deensche volks museum." 't Was geen inposant gebouw. Eer lijk gezegd versnelde ik zeer oneer- biédig den pas door al die zalen met oude meubelen, glas en jporcelein. Maar opeens bleef mevrouw R. pal voor een deur staan en belette me den doortocht. Ze lachte. Ik keek scherper om me heen, her kende 't donkere blauw van ons Delft- sche aardewerk, zag dan een Friesche klok en een grooten geopenden Sta tenbijbel. „Dit is de kamer van Amager. Daar wonen in een wijk („Holiander- by" noemt men ze) afstammeling van uw landgenooten", zei ze. En inderdaad, Cristiaan II van De nemarken liet op raad van Sigbrit, de Hollandsche vrouw, die den Sont-tol administreerde (de moeder van de be kende „Duyfje") in 1516 24 Holland sche boerenfamilies uitkomen. Tusschen de kroezig krullende witte kooien en bieten, die 't schiereiland Amager, het Deensche Westland be dekken, ligt nog een wijk, waar op Hollandsche trapgeveltjes Hollandsche namen: Jansen, Willemsen, en derge lijke prijken. Hollandsche kleeding en Hollandsche gebruiken die 24 families daar verspreid, wat wel pleit voor de kracht van hun ras. (Wordt vervolgd,)

De Soester | 1922 | | pagina 1