BIJBLAD Koekjes. JE ADRES welbekende St. Nicolaas-Tafel J. M. VAN DEN OORD - Soest GESCHENKEN Manufacturen - Magazijn POST len Berg Co. A. Spelt S. Smits R. Beek. verteutieblad. F. Smit, Soest C.J.DESSING,fa.G.W.Schothorst La Porte Co. Soesterberg* St* Nicolaas-Etalage RAADSVERSLAG. Nieuweweg 19 Brood-, Koek- en Beschu i tbakkerij OQHTENDVOEDER Best Krachtvoederfabriek G. FRAU, ASSENDELFT C-W.Roggeveen St. Nicolaas Surprises Jopie Slim en Dikkie Bigmans, Schilder en Behanger. Boter, Kaas en Eieren VerscheBoterspeculaas Luxe doozen met borstplaat, bonbons en marsepain Boterletters fl.50 per stuk Letterbanket 25 per ons Iets fijns is mijn SPECULAAS a 14 en 20 cent per ons F. C- Kuijperstraat 6 - Telefoon 135 MEVROUW. Hiermede geef ik U beleefd kennis, dat mijn speciale vanaf heden is opgesteld, welke van een Kleurcollectie luxe doozen en surprises is voorzien, alsmede een groote verscheiden heid Chocolade, Marsepain, Suikerwerken, imitatie Vleesch, Visch en Wildschotels, als mede fantasiestukken op bestelling in iedere prijs verkrijgbaar. 3UPONS van ..DE SOESTER COURANT" vou Zaterdag 2 Decvmbet 1922. lt Jaargang. No. 17. Tuinbouw en Klein vee. V»»9»n dexe rubrltk betreffend*. worden aan ooi bureau Ingewacht tot Woensdagavond. DE MACHT VAN HET KLEINE I Dat 't kleine op 'n mensch soms zulk ee.i machtige invloed kan uitoefenen is wel ieder bekend. De mensch tast ecüter meestal in 't duister, als hij precies wil nagaan, waaruit dat kleine bestaat. Bij verschillende dingen staat 't verstand geheel stil, bij andere weer kunnen we slechts gissen. De wetenschap gaat den laatsten tijd met reuzenschreden vooruit en ontdekt soms nieuwigheden, die op verschillend terrein geheel nieuwe in- inzichten openen. Eén der nieuwe ontdekkingen, die voor ons allen van het hoogste be lang is, willen we onder Uw aandacht brengen; we bedoelen: de bacteriën. We zullen zoo eenvoudig mogelijk schrijven, zoodat we voor een ieder begrijpelijk hopen te zijn. Wie zijn oogen den kost geeft, zal in de Schepping veel regelmatigs aanschouwen. Om u.~ ons onderwerp te blijven, er zijn groote dieren en kleine; er zijn planten van groote, maar ook van kleine afmetingen. We kennin dieren als olifanten, giraffen, leen .ven, paarden, koeien tot de klei nere afmetingen van mieren, muggen en nog kleiner toe. zoo klein, dat de meeste menleken ze niet eens kennen. We w^ten te vertellen van palmen, eiken, dennen, beuken, maar we zien nog kleinere planten als mossen, schimmels en zoo veel meer in onze naaste omgeving zelfs. Dat alles in leven, vol afwisseling in grootte, kleur en leeb-.ijze. 't Bestaan van dit alles, is reeds sedert eeuwen bekend. Verschillende instrumenten hebben onze weten schappelijke mannen echter in staat gesteld nog dieper door te dringen in 't rijk der Natuur. Met rachtige •ergrootjlazen heeft men ontdekt, dat er plankjes bestaan, zoo klein, dat we er geen denkbeeld van kunnen krijgen. Honderden en soms duizen den kleine plantjes v/aren met hun allen slechts het tienoe deel van een centimeter lang. Die allerkleinste plant jes nu, noemen we bacteriën. Bacteriën zijn dus geen kleine dier tjes. maar klicne plantjes. Met een goede microscoop kunnen we heel veel bacteriën zien en dan pas mer ken we, hoe veel soorten er zijn. Zooa'.s we onder de hoogere die ten soorten hebben, die zeer veel verschillen, zooals honden, katten, varkens, koeien, enz. zoo hebben we ook onder de bacteriën verschillende soorten. Er zijn er, die we al zien kunnen ab wc een instrument gebrui ken, dat 600 keer vergroot, maar er zijn er ook. die we pas Kunnen waar nemen bij 1G00 voudige vergrooting. Zoo waren er op de Tuinbouwten- 3telling te Amersfoort bacteriën te zien, die bij een vergrooting van 1.2C0 maal slechts zandkorreltjes leken en weer andere, die bij dezelfde ver grooting veel weg hadden van kleine inktstreepjes. Die bacteriën zijn met onze oogen zonder hulpmiddelen dus niet te zien. Ze zijn zoo klein, dat een druppeltje water of melk voor hun een zee is. Een druppeltje zure melk bevat on der 't microscoop honderden, soms duizenden bacteriën. Door hun klein heid zijn ze overal. De wind waait ze heen naar alle richtingen, wij hoes ten en kuchen ze door de kamer, we voeren ze mee aa i ons lichaam en onze kleeren. Geen plaats ter wereld is vrij van bacteriën. Als we ons die toestand goed duidelijk voor oogen stellen, zouden we bijna moedeloos worden. Volgende week meer eigenaardigs van onze kleinste medeschepselen. PRACTICUS. Vrijdag 17 Nov. vergaderde des namiddags te half 3 uur de Gemeen teraad. Voor den aanvang werd een foto van den Raad genomen waarbij de beide S. D. A. P. leden niet te genwoordig waren. De foto dient voor opname in een aan H. M. de Koningin aan te bieden gedenkboek ver gelegenheid van Haar 25 jarig Regeeringsjubileum. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Werden ongewijzigd vastgesteld. 2. Aanbieding van de begrooting van Inkomsten en Uitgaven voor het dienstjaar 1923 en benoeming van eene Commissie tot onderzoek. De begrooting 1923 wordt aange boden ter behandeling in de volgende vergadering. De in de vorige verga dering benoemde Commissie zal ze eerst onderzoeken en rapport uitbren gen. 3. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie der 7°/0 gemeenteleening en vaststelling van het desbetreffend besluit. Terwille van de bezuiniging werd een leening van 7% geconverteerd 'si eene van zoo mogenlijk 572 °/o- •f. Vaststelling van. a. een besluit tot wijziging der be grooting van 1922. b. een besluit tot het beschikken nit den posi onvoorzien der begroo ting 1922. Dit punt ging ook zonder tegen stribbelen onder den hamer 'oor doch bij punt 5 kwamen de tongen los. 5. 1' andeling \an het voorstel van B. en W. tot intrekking an het besluit van 30 September 1922, in houdende de opheffing der O. L schoei te S' c terberg. De heer »:lsen tuchtigde zonder meedoog -ï, die tot ontvolking der sche ,3dden meegewerkt, en ook de heer Woudenberg, het hoofd werd gekapitteld, alsmede B. en W. Zijns inziens moet goed onderzocht worden, of gegadigden voor een be trekking bij he'. openbaar onderwij.» ook daarvan besliste voorstanders zijn. Van de tafel van B. en W. werd de^e zaak tot de nuchtere pro- porttën teruggebracht en meegedeeld dat het zeer lationeel is. dat die kin deren, van wie de meeste tot de R. K. kerk behoorden naar hun eigen school overgingen. Het hoofd der school, die 40 jaar als geloovig Ka tholiek de jeugd heeft onderwezen heeft natuurlijk daarover eenigzins andere gedachte dan de leden van de S. D. A. P. 'Ven W. stellen duidelijk in het hv-tit. dat de zaak te Soesterberg een heel normaal verloop heeft gehad. De heer Foeken stelde zich princi pieel terweer tegen den heer Bessel- sen en de heer Dammers acht de zaak zeer overdreven. Ook de heer Riet veld legt de vurige rede van den heer Besselsen naast zich neer. Hij ondersteept de woorden van den heer Scheffer, dat het gemeentebestuur voor twee kinderen uit deze gemeente cn een zevental tijdelijk verblijvende een school met al den aanhang daarvan mag in stand houden. b. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot het verleenen van eervol ontslag aan den Heer j. Woudenberg als hoofd der O. L. school te Soesterberg, met ingang 1 Januari 1923. Aan den Woudenberg werd met ingang van 1 Januari a,s. de welve- diende rust gegeven. 7. Voorstel van B. en W. tot be noeming van onderwijzers aan den cursus voor Vervolgonderwijs te Soest. Wijl de heer Van Wely een vervolg cursus in Hilversum leidt werd voorden tijd \;an een jaar de heer P. Stuur man tot hoofd en de hee- v. Wely tot onderwijzer aan de cursus voor ver volgonderwijs benoemd. 8. Behandeling van het verzoek van den Heer Kroonsberg om ont heffing der Bouwverordening. Bij dit punt vond de heer van de Broek weer gelegenheid den techni- schen dienst af te kammen, omdat de ontheffing niet was aangevraagd voor dat goedkeuring van het bouwplan was verleend en omdat niet was vol daan aan een verouderde bepaling der verordening, die reeds lang op radicale wijziging wacht. 9. Behandeling der adressen der Besturen van de R. K. en Chr. school te Soesterberg. verzoekende uitbeta ling der vergoeding, krachtens art. 101 der L. O. W. 1920. 10. Opnieuw vaststelling van: a. de Verordening, regelende de hef fing van schoolgelden en b. de Verordening, regelende de hef fing van ontsmettingsrechten een en ander in verband met de wenschen van Ged. Staten. 11Behandeling van het voorstel van B. en W. *ot wijziging der Ver ordening. regelende de bijdrage in de kosten van uitzending van kinde ten in Gezondheids- en Vacantieko- lonies. 12. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot wijziging der Ver ordening tot heffing van leges ter Secretarie. Punten 9 tot 12 gingen onder den hamer door. 13. Behandeling van de volgende verzoeken om subsidie uit de ge meentekas a. R. K, Vereeniging „De Kweek school voor vroedvrouwen" te Heerlen. b. De Algemeene Nederl. Vereeni ging „Het Groene Kruis" te Utrecht. c. Nederl. R. K. Politiebond „St. Mi- chaël" te 's Hertogenbosch. De aanvragen om subsidie worden bij de begrooting behandeld. Alleen werd f 15 beschikbaar gesteld voor de Eerste Ned. Legwedstrijd. 14. Behandeling van het verzoek der N.V. „Duinzicht" tot verharding van den weg, uitmakende het ver lengde van den Braamweg. 15. Behandeling van het adres van den heer S. D, H. Jnsinger, verzoe kende om eene bijdrage in de gemaak te kosten van het plaatsen eener tranformator. Op de verzoeken hierin genoemd, werd afwijzend beschikt. Zuinig i6 het parool 1 16. Behandeling van het adres van J. van Raaij, alhier, verzoekende aan H. M. de Koningin het voorstel te doen B. en. W. te machtigen tot verkoop van sterken drank, in zijn localiteit. welke deel uitmaakt van een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer. Aangezien deze lokaliteit volgens de wet geen inrichting van maatsch verkeer is. werd dit vervoek afgewe zen. 17. Opnieuw vaststelling van de verordening regelende de vleeskeu ring en aanwijzing van den persoon, belast met den herkeuringen en re geling van diens bezoldiging, Bij dit punt werd even gesproken over het vervoer van in nood gedoo- de dieren, waarna het voorstel werd aangenomen. 18. Aanbieding van het plan tot verkaveling van een buitenplaats „Rustoord" met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Het plan, onder dit punt bedoeld werd goedgekeurd. Bij de rondvraag werd besloten op voorstel van den Heer Rietveld dat de Raad zich officieel tot den minis ter zal wenden om te verkomen dat bij de herziening der classificatie Soest in de 5e klasse kan komen. Volgde 'n interpellatie van den heer v. d. Broek over de z.i. lage loonen bij het werk op Vosseveld. Weth. Endendijk deed hem de zaak uit de doekjes en de geachte spreker zweeg stil. Op voordracht van den heer Dam mers zal de gemeente zoo noodig voor f300 deelnemen in het waar borgfonds voor het Jubileum van het fanfarekorps in 1923. Daarna in geheime vergadering nog enkele reclames inkomstenbelas ting en 't was afgeloopen we gaan de jaarlijksche begrootkigsvergadering te gemoet. Het beste adres voor alle soorten is een artikel van vertrouwen Vertrouw op u zelf, en stel uw Och tendvoeder samen met versch gemalen beenderen met vleesch (bederfvrij) van den verkrijgbaar bij Hoenderpark, BEUKENLAAN 27. - SOEST. In de naar de eischen des tijds ingerichte Rund-, Kalfs- en Varkens slachterij EViiddeiv/ijkstraat 2 hoek Molen straat, Telefoon 89 vindt U le kwaliteit met vlugge en nette bediening tegen concurreerende prijzen. zijn in verschillende soorten aangekomen, zooals KIKKERS. VARKENS, NIJMEEG- SCHE BALLETJES. Alles van de fijnste Toiletzeep en ruikende naar de fijnste Chocolade. Ruime keuze in Byouteriën. Parfu- meriën, en doozen Toiletzeep. Tasschen, Portemonnaie's en alle andere soorten lederwaren. Beleefd aanbevelend, G. K. E. Wolbers - Coiffeur. Zeisterstraatw. - Naast Huis ten Halve CONCURREERENDE PRIJZEN. Voorh. T. v. d. Kamp voor goed werk: Zeisterstraatw. 24h.Schoolstr. Nieuweweg 60 Soest OOOO Kruideniers- en Grutterswaren Bisquits en Suikerwerken 15 cent per ons. 70 cent per pond. NEEMT PROEF. Beleefd aanbevelend. Bezoekt onze Wij hebben dit jaar weer een groote sorteering Chocoladeletters en figuren van de bekende fabrieken A. Driesen. Klein fondant borstplaatjes 20 cent per ons. Suiker borstplaat en suikerbeestjes 15 cent per ons; eigen fabrikaat Dagelijks versch verkrijgbaar; ALLES EERSTE KWALITEIT Aanbevelend, TELEFOON 85 KERKPAD N.Z. 45 Voor Dames. Handwerken (kleedjes vanaf 15 Cent. Tafel-, Buffet-. Piano-en Orgel- loopers Boekomslagen, Nachtzakken, Theemutsen, Kussens enz. Wollen Sjaals, Mutsen en Hoeden. Corsetten - Boezelaars Ceintuurs - Lingeries Rokken in laken, moiré, flanel Fantasieflanel voor Blouses enz. Eau de cologne - Parfum Handschoenen - Zijden Sjaals Zakdoeken, los en per doosje. Tafelkleeden in pluche, gobe- line, waschecht en fantasie. Witte fantasie-kleedjes. Nacht zakken, loopers enz. enz. Voor Heeren. Overhemden, flanel, zephir en met piqué borst. Dassen met en zonder band. Butterfly - Zelfbinders Shawls in zijde en wol. Sokken Sokkenhouders Manchetten Manchetknoopen Pochettes Bretels Sportriemen Truien Bretelles Voor Kinderen. Handwerken (Kleedjes vanaf 15 cent. Bladwijzers 18 cent. Wollen Sjaals. Mutsen en Garnituren, (muts en sjaal) Kwastdassen Zakdoeken vanaf 111/2 cent. Handschoenen en wantjes Overhemden Sportriemen Bretelles Boezelaars Gebreide Jurken f 2.75 Slobkousen Haarlint, effen, gestreept en gekleurd enz. enz. enz. Dit alles en nog veel meer vindt U goed gesorteeerd in het Van alle artikelen vindt U maar iets geëtaleerd. WF" Ziet U eens binnen. VRAAGT ZICHTZENDING In verband met de stipste bediening en arbeidstijd kan ik niet genoeg op vroegtijdige bestelling aandringen, om verzekerd te zijn van tijdige bezorging. U beleefd tot een bezoek uitnoodigend. Hoogachtend, Van Weedestraat 43, Telefoon 71, Soestdijk. 9 Dec. 1922 j 7ËRTENTIËN s 75 ct. Elke regel meer 15 ct. naar plaatsruimte. groote korting, ijs 50 cent per kwartaal. Julianaplein. te ver zijn gegaan met hun pertinente verklaringen betreffende de kwestie der zee-engten en schijnen begeerig te zijn om olie op de golven te gieten, terwijl de Turken hun bereidwilligheid tot uitdrukking brachten om in den meest tegemoetkomenden geest de wenschen en eischen der groote mogendheden betreffende de opening van de zeestraten voor den wereldhandel te onderzoeken en in overweging te nemen Woning-Bureau F. BREURE en J. H. TH0LE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. eenzetting van de te dezer zake door hem gehuldigde opvatting aan de Ka mer zou willen geven. Sommige leden gaven als hun meening te kennen dat de voltooiing van het vestingstelsel onverwijld behoort te worden gestaakt en de bestaande werken dienen te worden geslecht. Andere leden bepaal den zich tot de verklaring dat zij niet doelmatig achtten thans uitgaven te doen voor nieuwe werken. Verschei dene leden zouden zich echter met ernst wenschen te verzetten tegen een afschaffing als de bedoelde. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet van 21 April 1922, houdende maatre gelen ter voorkoming van het zonder noodzakelijkheid bouwen van scholen voor lager onderwijs. In de Memorie van Toelichtingen wordt er op gewe zen, dat het zich Iaat aanzien, dat het ieaen zijn d m, en j v., aizoo eene vooruitgang over deze maand van 98 zielen. Het zielenaantal bedraagt hierdoor thans (op 30 Nov. 1922) 9495. Vorige maand was dit aantal 9397. Uit vorenstaande cijfers moge blij ken, dat deze gemeente met reuze schreden vooruit gaat door vestiging. Woensdagavond vergaderden in de kleine Rembrandzaal een 25 tal Radio enthousiasten, welke zich door het slechte weer niet hadden laten afschrik ken. Opgericht werd de „Radio Club Soest en Omstreken" afgekort tot R. S. O. Het doel der vereeniging is de be vordering der beoefening van draad- looze telefonie en telegrafie. Hiertoe wordt eens per week eene bijeenkomst gehouden, waar een cursus in seinen en opnemen wordt gegeven. te stichten van den Vrijz. Dem. Bond. (Zie advertentie in dit blad.) Als spr. treedt op de heer H. B. Berghuis, uit Utrecht, die dezen zomer één der ka- mercandidaten was op de Vrijz. Dem. lijst. De toegang is vrij. terwijl gaarne gelegenheid tot debat wordt gegeven. Wij twijfelen niet, of vele ingezetenen zullen dien avond naar „Rembrandtzaal" gaan om zich op de hoogte te laten stellen, wat de Vrijz. Dem. willen en welke hoofdbeginselen zij zijn toegedaan. FEESTAVOND KADERLANDSTORM. De afdeeling Gooi en Eemland van den Kaderlandstorm zal op 23 Dec. in Concordia te Bussum een feestavond houden als bekroning van het eerste jaar arbeid. De Kaderlandstormers van Baarn en Soest, Amersfoort en bijbe- hoorende gemeentens worden dien dag yeworuen. De opbrengst was globaal f 3000. BANKIERS BIJKANTOOR SOEST Van weedestraat 5 Tel. 54 Effecten Coupons Vreemd Geld Deposito's Credieten Safe deposit REKENING-COURANT met rentevergoeding afd. Soest der S. D. A. P. ster Bestuurdersbond werd aan de kinderen harer le- Nicolaasfeest gegeven, ïrs kregen weer volop te rinken van chocolademelk i koekjes en andere versna- :ten zij zich niet onbetuigd, aar die zeer aardig met de meisjes wist om te sprin- :t zijn verrassende toeren ndering opwekte zal over applaus van zijn klein doch ,ek niet te klagen hebben was voortdurend een ge- uich zonder einde, kwam St. Nicolaas met zijn echt waarnaar allen reeds jezien. Sint bleek aardig met de e kunnen opschieten. Hij :en verhaal van zijn ont- zee met „Bulletje en Boo- elke den kinderen der „Volk" welbekend zijn. Hij bracht ■eten van de beide deugnie- i toonde het portret het- voor al hun kameraadjes in idden medegegeven, eg de vreugde ten top. te deelde Sint aan allen een speelgoed uit. nisators van dit kinderfeest i als de kinderen met ge- deze uitstekende geslaagde gzien. t kleintjes is op deze wijze telling bespaard en aan ve- eveneens. iensten zijn gering, de wer- groot. En St. Nicolaas wil :ns voorbijgaan. De kinde en zulks niet en aan de ou- dit moeilijke oogenblikken. t den kinderen zoo gaarne ,e illusie behouden, maar de :id wil dikwijls anders. „HET NUT" ag 30 Nov, 1.1. hield onze Dt de heer L. Hartogh Heijs te zaal van Hotel „Belle- het Dept. „Soest", van de Nut van 't Algemeen" eene ssante redevoering over goud xijen en erts. het eerste gedeelte, waarin inderhoudend de reis door de rivier op in kleine vis- en beschreef, met alle geva- oeiten daaraan verbonden, >elangwekkend. ;e, scherpe lichtbeelden waar- natuurtafereelen, verduide voordracht. telijke woord van dank, door itter den spr. gebracht, was d en welverdiend. ij vernemen is het bestuur aester Mannenkoor „Apollo" met een commissaris van de Heer H. A. W. Luschen. MG IN DE GEMEENTE 'AN 29 NOV. - 5 DEC. ir, Staalwijklaan 5, van Baarn as, Veenhuizerstr. 62, van P. Memel. L.V.A., van W. van Pelt, met gezin, 19, van Utrecht J. W. en, met gezin, Sinnemaplein aarlemmermeer H. A. Ten Jriessestr. 23. van Amsterdam iooy, met gezin, Andriessestr, ist W. F. P. Haarmans, Sinnemaplein 6, van Haar- sr E. Jacobs, Vinkenweg itwerpen J. T. C. Vrij, r, 59, van Amersfoort S. eer, met gezin, Beetzlaan 19, ht K. Jongbloed, Molen- van Zeist H. v. Wort, ikweg, van de Bilt J. v. met gezin, Vinkenweg 9. van P. de Meijer, m^t gezin, Wz. 14, van A'dam A. r. Lijndenlaan 20, van Baarn rijenberg, met gezin, Kerk- 16, van Apeldoorn S. v. Soesterb.str. N.Z. 54, van J. M. Duk, met gezin, Sinne- 6, van Haarlemmermeer v. d. Star, met gezin, Eigendom weg 6, van Arnhem A. J. Klever, Zoom 13, van Zeist J. L. v. Don gen, met gezin. Achterweg 4b, van Amsterdam M, Stitselaar, ljsseltsche- weg 7, van Amersfoort. VERTROKKEN PERSONEN UIT DE GEMEENTÊ SOEST VAN 29 NOV. - 5 DEC. A. M. Bijvoet, naar Haarlem, Haze laarsplein 19 M. J. v. Asch. naar Hilversum, Siationsstr 33 R. Baart, met gezin, naar Bussum, Zwartweg 61 A. C. Eland, naar Amersfoort, Anfridusstr. 9 T. v. Lienden, naar Elst/Rhenen Wed. Weilemann, naar Apeldoorn, Jachtlaan J. D. [Steffens naar Heemstede, v. Oostzanenlaan 1 N. v. Lier, naar Rotterdam, G. Scholtestr. 14 H. Termaten, naar Eemnes T. H. Rompelman, naar Breda, Stationsplein 3, met gezin

De Soester | 1922 | | pagina 1