NI Middenstaids-Credistbank SOEST IP. C. 1. POENEN S o e s t e r C o u r a n t voor Soest en (taeving Nieuws- eu Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. P. v. <1. BURG Uitgever Q. v. d. BOVENKAMP Soestdijk LIPSLADEN ert KASTJES Incasseeringen, Oeposito s PINKSTERBLQE MANUFACTUREN g NIEUWE BELASTINGEN KUNSTTANDEN - GEBITTEN DEM BERG Co. ALLEBANKZAKEN BRILLEN BETER EN BILLIJKER D. F. VOIGT - OPTICIEN W. P. J. VENEMA No. 21 Dertiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SOESTER O Zaterdag 25 Mei 1925 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN RB BKSSW IN ONZE SAFE-INRICHTING «MB „Roze roos Marina, Hey kumpt de Pinksterblom Fina". Het Pinksterfeest, een van de mooiste christelijke feestdagen, brengt in vele streken nog allerlei gebruiken mede, al sterven die dan ook langzamerhand uit. De Zaterdag vóór Pinkster is de dag van het Luilakfeest. Dit raakt in de laatste jaren al heel sterk op den achtergrond. Gaan we eenige eeuwen terug, dan zien wij op dien Zaterdag de jeugd van dorp of stad bijeenkomen, zoo vroeg mogelijk, ten einde het luilakfeest te vieren. Wie het laatst aankwam, was de luilak. Deze kreeg een kroon van brandnetels op het hoofd en werd met veel spektakel door dorp of stadsbuurt geleid, terwijl men hem aankondigde als de „leuielakde leuielak f" Ook zong men liedjes op den „slaapzak", totdat de stemming der jeug dige feestvierders dermate was opge voerd, dat er een uitweg voor den gisten den levensdrang werd gezocht in het bedrijven van allerlei baldadigheden en kattekwaad. waarvan het vastbinden van deurknoppen nog een der onschuldigste was. Waar eigenlijk het luilakfeest van daan komt, is niet na te gaan, doch men vermoedt, dat het van Germaanschen oorsprong is. Aan den anderen kant, wekt het kronen met een brandnetelkroon vermoedens op van een profanatie van den lijdensweg van de Christus (doornen kroon). Wij hebben hier waarschijnlijk te doen met een mengeling van heiden- sche. Germaansche en Christelijke ge dachten, in den loop der eeuwen dooreen- gewrocht en vervormd. Oorspronkelijk was het Pinksterfeest een Joodsch oogstfeest, dat 50 dagen na den Pascha gevierd werd. Dit feest werd door den Christenen overgenomen, doch er werd een andere beteekenis aan gehecht. Telkenmale, als het Pinkster feest nadert denken wij aan het Bijbel- sche verhaal, hoe toen, twintig eeuwen geleden, de dicipelen, na Jezus heengaan. te Jeruzalem predikten en spraken van den Christus, die door de Joden ge kruisigd was. In drommen waren de Joden naar Jeruzalem gekomen om het Pinksterfeest te vieren. Allerlei talen en dialecten werden er gesproken. Toen kwam over de discipelen de Geest, waar van hun Meester hun zoo dikwijls ge sproken had. Zij spraken de verzamelde Joden uit alle landstreken toe in hunne eigen talen. In die oogenblikken werden zij door den Geest tot apostelen gewijd. Dat is het Pinksterfeest, dat de Christe nen herdenken. Wat nu de verschillende Pinkstergebruiken aangaat, deze hebben niets met het Christelijke Pinksterfeest uitstaande doch zijn eenvoudig overblijf selen van Germaansche zomerfeesten, die door de verspreiders van het christen dom gekerstend werden, zooals met vele andere feesten het geval is. De heiden- sche gebruiken bleven echter bestaan Zoo moet in sommige streken in Overijsel nog de gewoonte bestaan, dat de kin deren een der kleinste meisjes op den tweeden Pinksterdag met bloemen en groen versieren. Dit opgetuigde kind heet dan de „Pinksterbroed" (bruid). Verborgen onder een groote schort voe ren zij het meisje dan langs de huizen. Elke woning wordt binnengegaan. In het huis wordt dan de schort wegge nomen en kunnen de bewoners het bruidje bezichtigen. Het volgende liedje wordt er dan bij gezongen „Hier is de Pinksterbroed, Wi jhum zyn, voor een paar doet?" (wil je haar zien, voor een paar duiten) fn Limburg heeft dit ge bruik ook lang stand gehouden. Daar heette het meisje „Pinksterbloem" werd omhangen met bloemen en linten en prentjes, gesluierd op een leunstoel gezet en door de kinderen langs de huizen gedragen, onder het zingen van Roze roos Marina, Hey kumpt de |Pinkstblom Fina Geeft er get en loat er goa, ze |mot nog urges wiejer goa, Ze mot nog noa Maria goa. Maria makt inno wekkebrey Doa zitte ver alle moale bey Kleen en groeët, Naksj en blocët En et kindje op Maria sjoeët. Het is wel merkwaardig dat bij deze en vele andere gebruiken, het vragen om geld of andere dingen, hoofddoel was. Het getuigt wel van zeer primi tieven zin en is een vrij sterke aanwij zing van den duisteren oorsprong dier gewoonten. Boven dit alles uit, straalt echter het licht van den Pinksterdag, van den levendmakenden Geest, als een symbool van waarheid en liefde, dat alle andere gedachte in het niet doet verzinken. Het is een dag van wijding, de Pinksterdag. Dr. F. C. KAMSRKRONlgK MIJNHARD I s Staal-Tabletten go« Maag-Tabletten. .75" Zenuw-Tabletten 75« Laxeer-Tabletten .60»« Hoofdpijn-Tabletten 60 BIJ Apnth en Drnpisten De Zuiderzeedrooglegging - De regeling voor de visschers - Minister van Swaay in het nauw - Het Fransch op de Lagere School. De Tweede Kamer heeft zich bezig gehouden met de verschillende wetsont werpen terzake van de drooglegging van de Zuiderzee. Er zijn daarbij vele on aangename woorden gevallen en vooral minister van Swaay had het hard te verantwoorden. Laten wij ons echter aan de chronologische volgorde der gebeurtenissen houden. Eerst dan het wetsontwerp betreffende maatregelen ter voorziening in de deiensie in verband met de Zuiderzeedrooglegging. De heer Zadelhof! (s.d.a.p.) vond het erg royaal om even 20 millioen te vragen, vooral nu er zooveel over ontwapening in ons land wordt gesproken. Is de regeering ook zoo vrijgevig voor de Zuiderzee- visschers? Spr. vond, dat de minister van financien de besprekingen moest bijwonen en diende daartoe een motie in, die echter verworpen werd. Ook de heer Duymaer van Twist (a.r.) vond de tegenstelling wel groot, ofschoon hij anders toch geen tegenstander van uit gaven voor defensie is. Want de regee ring is voor de visschers zoo schriel. Daarom hing spr.'s stem af van het ant woord van den minister van Waterstaat. Nadat nog een motie van den heer Ter Laan (s.d.a.p.) om het ontwerp voor de regeling voor de visschers eerst te be handelen, was verworpen, verdedigde minister Van Dijk het ontwerp, betoo- gende, dat het indienen van dit ontwerp een wettelijke eisch is., in verband met art. 1 der Zuiderzeewetten. Bovendien is er geen cent aangevraagd, het gaat hier om een principieele beslissing. Een amendement van den heer Ter Laan, om de vereischte uitgaven op de begrooting van Oorlog te brengen, werd verworpen, waarop het wetontwerp werd aangeno men met 49 t°.gen 18 stemmen. Toen kwam de groote steen des aan stoots, namelijk, het ontwerp tot regeling van de tegemoetkoming aan de Zuider- zeevisschersbevolking wegens de schade veroorzaakt door de afsluiting der Zuider zee. Zooals bekend zal daarbij aan be langhebbenden nijverheidsonderw. kun nen worden verstrekt, alsmede credieten door zoo noodig op te richten vereeni- gingen, voorkeursrecht voor een koste- looze vergunning tot visschen op de afgesloten Zuiderzee en ten slotte kost winnersvergoeding, als bij art. 38 der dienstplichtwet. Nu, er heerschte geen tevredenheid in de kamer over de voor gestelde maatregelen. Integendeel, vrij wel alle sprekers toonden zich zeer teleurgesteld. Het ontwerp is schriel en krenterig, onbillijk en onrechtvaardig, vond de heer Duys (s.d.) De visschers worden geruïneerd en het ontwerp vol doet in geen enkel opzicht. De heer v. d. Bilt vroeg, waarom de credietverlee- ning niet op dezelfde wijze kan geschie den, als bij de landarbeiderswet, terwijl de heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) aandrong op een behoorlijke regeling voor de houders van nevenbedrijven. Felle critiek volgde van den heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) die verklaarde dat de tegemoetkomingen niet het karakter mogen dragen van een aalmoes, doch van het afdoen van een eereschuld, ter wijl de heer Duymaer van Twist in een uitvoerig betoog het ontwerp laakte. De visschers vragen niets anders dan hun recht, niet om een aalmoes, riep deze spreker uit. De heer Dresselhuys (v.b.) achtte de in art. 4 neerggelegde ver plichte bijdragen der gemeenten een fout en stak voorts zijn teleurstelling ook niet onder stoelen of banken. Het ant woord van minister van Swaay was meer lakoniek, dan bevredigend. Het zou ge makkelijk zijn, alle verwachtingen te bevredigen, vond deze bewindsman, indien de kamerleden de millioenen op tafel zouden willen leggen. Absoluut valt niet te zeggen, wat de geldelijke gevolgen van dit wetsvoorstel zijn. Daarom moest de uiterste waakzaamheid betracht wor den. Geen bezwaar had hij er tegen, ook land- en tuinbouwonderwijs te doen verstrekken. Bij de replieken zeidc de heer Duys, dat als de minister de bij amendement voorgestelde wijzigingen niet overnam, hij een motie zou indienen, strekkende tot intiekking van het wets ontwerp en indiening van een nieuw, meer in den geest van de Kamer. Eenige door den heer Duys ingediende amende menten werden bij de artikelsgewijze behandeling weer ingetrokken, omdat de minister ze onaannemelijk achtte. Een eigenaardig incident deed zich nog voor. De heer Duys diende o.m. bij art. 4 een amendement in, krachtens hetwelk de uit dit ontwerp voorvloeiende gevol gen ten laste van het Zniderzecfonds komen. Onaannemelijk, verklaarde de minister. Maar, zei de heer Rutgers (a.r.) er zijn kamerleden, die zich daardoor "i-l hv-t nkV-iF pi, O* rC zijn onaannemelijkverklaring niet zou willen herzien. En onder rumoer in de Kamer, zei de minister ten slotte, dat de regeering het amendement dan alleen maar zou ontraden maar zich bij aan neming zou neerleggen. Zoo werd het amendement Duys aangenomen en het heele wetsontwerp ook, nadat nog een amendement van de commissie van rapporteurs op art. 13, dat ook „onaan nemelijk" was, verworpen. Verschillende wetsontwerpen werden voorts nog z.h.s. aangenomen, o.a. ook de drankwetswijziging, echter niet, dan nadat een motie van den heer Staalman, eenigszins gewijzigd, was aangenomen, waarbij geen beslissing betreffende het verpachten der vergunningen zal geno men worden, zoolang het rapport der staatscommissie nog niet bekend is. Daarna, het voorstel Westerman, inzake wijziging van de Lager Onderwijswet, om het mogelijk te maken, dat in de 5e en 6e klasse der lagere school een moderne taal onderwezen wordt. De heeren Suring (r.k.) en Gerhard (s.d.) bestreden het nut van het leeren van „enkele Fransche woordjes". De heer Heukels (a.r.) vond het echter een stap in de goede richting. Zoo ook de heer Vliegen (s.d.a.p.). De heer Snoeck Henke- mans vond, dat het belang van het Nederlandsche volk en het kind eisclit, dat bij het lager onderwijs als eind- onderricht eenige kennis omtrent een vreemde taal wordt bijgebracht. Toen kwam de verdediging van Mej, Westerman. Zij verwierp het verwijt, als zou zij met haar voorstel de lager onderwijswet willen saboteeren. Zij legde er den na druk op. dat te veel vergeten wordt, dat de ouders invoering van het Fransch wenschen. Men vergeet ook gewoonlijk, dat men in het voortgezet onderwijs te doen heeft met een massa vreemde woorden. Het onderwijs in een vreemde taal is niet enkel woordjes leeren. Nadat spr. nog tal van argumenten had aange voerd, werd gestemd, nadat op voorstel van den Voorzitter van replieken was afgezien. En met 35 tegen 32 stemmen werd het voorstel aangenomen. Een suc ces voor Mej. Westerman. Zoodat het voortaan toegestaan is, voor hef zevende leerjaar in een der moderne talen les Ie geven. Daarmee is dus het Fransch veer op de lagere school terruggekcerd. Verder maakte de kamer een begin met de beraadslagingen over de wijzi ging van de militaire pensioenwetten, welke volgens den minister noodig is, in verband met de stijgende pensioen lasten als gevolg van de hoog opgedre ven eischen der pensioenwetgeving. Ver schillende sprekers gaven als hun meening te kennen, dat hier aan verkregen rechten, wordt getornd, hetgeen de minister be streed. Het was eerder een vermindering van verkregen vooruitzichten, vond hij. Na re- en dubliek werden de aigemeene beschouwingen gesloten, waarna op voorstel van den heer Snoeck Henke- mens de beraadslagingen verdaagd wer den tot Dinsdag a.s. Eindelijk nam de kamer nog z. h. s. en zonder debat het voorstel tot uitkee- ring van f150.000 aan de „Codro" aan. POLITICUS. VAN WEEDESTRAAT 34 - TEL. 23 J s—in. t GROOTE SORTEERING Allovernets - Vitrage 9 Gemaakte Witte Goederen Corsetten - Kousen S Tricot Onderkleeding Baby Artikelen Schorten - Zakdoeken e Heeren Mode-Artikelen o o Ledikanten - Matrassen - Bedden Dekens - Bedspreien - Kapok Tafelkleeden enz. Vraagt ons Jubileu m-Zegelboekje o de EtalageJ •©•••••••••••••••••••••••••o Men wil hier zooals wij zagen streven naar verlaging van den verme- nigvuldigings-factor. Goed, daar moet het heen niet echter door het heffen van andere belastingen, maar door bezuiniging. ik zcide de vorige week, dat ik het niet over het verleden wilde hebben, maar toch moet ik nog eens er op wijzen, dat men zich klaarblijkelijk tot nu toe in onze gemeente slechts weinig aan de bcgrooting heeft gestoord, wat door de commissie voor het nazien der rekening '23 zacht werd uitgedrukt in de woorden „dat bij de uitgaven dc voorzichtigheid niet voldoende was in acht genomen", doch dat schriller uitkomt, als men ziet, dat 20 begrootingsposlen te zamen zijn overschreden met f36000. De fout schuilt, naar ik meen, niet slechts bij de ambtenaren der ge meente ook dc Raad had soms schuld, door uitgaven toe te staan zonder eenige dekking er voor aan te wijzen. Mt 711 r'us "ii moeten «traven naar bezuiniging. Maar hoe? Het antwoord op deze vraag is niet gemakkelijk. Laat ik beginnen met aan te halen enkele zinnen uit een rede, die dc Heer Walrave-Boissevain, lid van den Cem. Raad van Amsterdam en voorzitter van de Centrale commissie voor Bezuiniging van wege de Ned. Maatsch. voor Handel en Nijverheid, dezer dagen hield te Utrecht. Spreker zcide daar o.a. het volgende„Het zijn niet de uitvoerende lichamen, die de groote uitgaven doen, maar de gekozen vertegenwoordigers van het volk, die, in plaats remmend op te treden, tot uitgaven aansporen". „Remmend optreden", dat is in tijden, wanneer men niet weet hoe aan de benoodigde middelen te komen, de eerste eisch I Het is zoo gemakkelijk vrijgevig te zijn van andermans geld. Maar daar voor hebben wij toch onze gemeente raadsleden niet. Het juist afgetreden gemeenteraadslid, de Heer Heijnings, heeft hier steeds op de bres gestaan voor bezuiniging; Iaat ons hopen, dat ons nieuwe lid, dat zich reeds vroeger als voorstander van be zuiniging deed kennen, ook in zijn nieu we hoedanigheid daarvoor zal waken. Verder bepleit de Heer Boissevain „afwijzing van alle nieuwe belastingen 1" Waar ik dus de vorige week onze nieuwe MUURHUIZEN 29 - AMERSFOORT Dagelijks spreekuur 9'/j—12—l'/i—4 uur Zaterdags volgens afspraak VULLINGEN - PIJNLOOS TREKKEN Reparatiën spoedig en billijk Inlichtingen kosteloos wegbelasting veroordeelde, bevind ik mij in goed gezelschap. Komen wij nu terug tot de moge lijkheid tot bezuinigen, een noodzake lijkheid, die ook betoogd werd in het tot H. M. de Koningin gerichte verzoek schrift in zake de „navorderingsbelasting" Als onderwerp, waarop m.i. te bezui nigen valt, zou ik de aandacht willen vestigen op de Straatverlichting. B. en W. hebben ons verteld, dat deze per jaar f 10.000. - kost. Men overweegt om ook na 12 uur een 25-tal lantaarns te doen aanblijven, zoodat dus die kosten weldra nog zullen stijgen. Maar waarom die verlichting niet on derbroken bij maneschijn Per maan (28 dagen) kunnen wij op 13 dagen gedurende een verschillend aantal uren onze nietige gloeilampjes best missen. Konden wij altijd rekenen op een wol- keloozen hemel, dan zouden wij daardoor het aantal kunstlicht-uren per jaar stellende op ongeveer 2000 570 uren kunnen besparen. (De berekening laat ik hier achterwege, doch ik stel die gaarne op verzoek beschikbaar van au toriteiten) Houden wij ook met de bewolking rekening, dan zal die besparing wat minder zijn. Ik stel die daarom op 400 uren, dan wil dit toch nog zeggen een besparing van 20 percent van den tegenwoordigen verlichtingstijd I Hoewel de besparing over het geheele bedrag van f 10.000.— misschien wat minder zal zijn, verwacht ik daarvan toch in alle geval nog minstens f 1500. Ik beveel ten sterkste aan om dit punt niet alleen theoretisch te behandelen, maar om er de proef mee te nemen. Wat personeel in Gemeentedienst be treft, is het moeilijk zich een oordeel aan te matigen over hetgeen een ieder hier uitvoert. Maar het heeft mij toch steeds verbaasd, dat wij in een gemeente met den omvang van Soest een Directeur van Publieke YVerken én een Gemeente- Architect (beide met hun aanhang) er op na houden. Ik meen te weten, dat de hier ge noemde ambtenaren van elkaar onaf hankelijk zijn. Ook dit is m.i. vreemd. Behoort de Architect niet te staan onder den Directeur van Publ. Werken Na tuurlijk veronderstelt dit dan een „vak man" als Directeur. Nu echter die architect hier niet onder P. W. valt, vraag ik mij al, wat blijft er dan over voor den Directeur van laatst genoemden dienst Verlichting, bestra ting, reiniging, rioleering en beplanting Het lijkt heel wat, maar mij komt het voor, dat hier een terrein voor ernstige bezuiniging ligt, vooral nu er van nieuw bouw van gemeentewege voorlooping wel niet veel sprake zal zijn. Ik gaf in het bovenstaande een paar punten aan, waarop m.i. te bezuinigen valt. Ik weet niet of H.H. Gemeenteraads leden hel op prijs stellen als een „buiten staander" ook eens zijn licht hoe flauw ook laat schijnen, maar ik voor mij zou toch ook andere belangstellen den wel willen uitnoodigen eens hun denkbeelden te uiten, wanneer zij mee- nen, dat er in een of ander opzicht iets in het belang der gemeente en van de belastingbetalers kan worden gedaan. D. v. d. E. KASSIERS JULEANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDEROHONDBCHB BRANü-IN'BHAAKVRiJE KLUIH Greef Elisabeth Johanna d.v. v. Klooster en E. Tammer Klaas, z. v. K. Roozendaal en H. Hofland ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDA. Engelenburg met E. Teekman C. Jansen met P. v. d. Heiden. OVERLEDENJ. W. Geurts, oud 77 jaren, weduwnaar van M. E. Isaks M. S. van Essen, oud 2 maan den, d. v. A. v. Essen en J. Ver meer C. F. Bos, oud 57 jaren, echtgenoote van J. J. Vunderink. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 13 TOT 20 MEI 1925. A. J. C. Koenders met gezin, Juliana- straat 30, van Amsterdam G. M. Hagemeijer, Rembrandtlaan 17, van Am sterdam N. W. Jansen, Kerkpad Zz. 22, van Vlissingen W. de Kruijff, Noorderweg 20, van Weesperkarspel J. v. Barneveld met gezin, Beetzlaan 51 van Driebergen H. H. E. Diekmann, L. Brinkweg 39, van Apeldoorn M. E. Karreman, Birkstr. 34, van Rotterdam E. BaRker met gezin, Gallenk. Pels- weg 12 C. Fles, Birkstr. 34, van Amsterdam N. Veldhuijsen met gezin, Van Weedestr. 11, van Utrecht C. Jordans met gezin, Molenstr. 9, van Amersfoort J. M. Coedhart met gezin, Soesterb.str. 28, van Argentinië S. Polak, Kolonieweg 5, van Amsterdam H. Beuzel, Steenhofstr. 2, van Hengelo (Overijsel) B. Leeuwerke, Kolonie- weg 5, van Groningen J. Leeuwerke, Kolonieweg 5, van Groningen Wed. P. de Boer, Parklaan 12c van Hoorn. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 13 TOT 20 MEI 1925 H. B. Weerd, naar Almelo, Oud- Deldenschestr. 42 A. C. Hilhorst, n. Stoutenbnrg C 4 W. E. Koebrugge, n. Bloemendaal, Bloemendaalschestr. 86 W. Deijs, n. Hilversum, Zuiderweg 89aa J. W. Stuivenberg, n. Zeist, (Huis ter Heide), Amersf.str. 10b G. v. d. Brink, n. Baarn, Hooge Vuursche 1 p.a. G. v. d. Brink G. Boom, n, Nijkerk, Hoogehof T. G. Willemsen, n. Lichtenvoorde, A. 227 J. A. Britstra n. Utrecht, Gem. Ziekenhuis M. C. Reitsma, n. Amsterdam, Bremstr. 52 A. Swagerman, n. Hilversum, Kerklaan 45 B. Schuuring, n. Zuid-Afrika A. H. Jagers met gezin, n. Utrecht, Choor- str. 15 W. J. Hilhorst, n. Angerlo. Lathum, p.a. H. J. Eikelkamp. Burgerlifke Stand GEBOQENCornclis Johanncs z. v. W. Majoor en A. A. de Bruin - Adri- anus Henricus Maria, d. v. J. P. Bosboom en W. 11. v. Zijl Jecne, z. v. H. Poeder en J. Kroes Jacobus Voikerl, z. v. V. S. ten Haaf en R. A. v. Wegen Willem Aric, z. v. A. Brouwer en M. Verhoef J"«^, r\. v J Mfiirs en C de BURGEM. GROTHESTR. 28 SOESTDIJK Piaalselijk Nieuws. OLYMPIADE COMITÉ. De echt Hollandschc geestdrift, voor het houden van de Olympiade in 1928 in Nederland, is verdubbeld, nadat de Tweede Kamer het veel besproken wets ontwerp inzake „Het Olympisch Millioen" heeft verworpen en daardoor onze na tionale eer tegenover de geheele wereld op het spel heeft gezet. Ook in Soest is die geestdrift ontvlamd. Gehoor gevende aan eene uitnoo- diging van den Heer J C. A. van Duren, District-Vertegenwoordiger der Kon. Ned. Molorwielrijders Vereeniging, waren ver scheidene sportliefhebbers en belang stellenden Zaterdagavond, 16 Mei 1.1. in Maison Okhuysen bijeen gekomen. De Heer Van Duren zette namens eene voorloopige commissie het doel der bijeenkomst uiléén, n.1. om gehoor te geven aan den oproep van het Neder- landscli Olympisch Comité tot het in zamelen van gelden door ons ganschc land voor het houden der Olympiade in 1928 te Amsterdam. Daar dit Comité uiterlijk 23 Mei a.s. moet weten, of het voldoende financicele steun zal vinden, omdat het reeds 25 Mei, a.s. te Praag de Nederlandsche gastvrijheid zal moeten aanbieden, dringt de tijd. Na onderling overleg werd het comti voor Soest aldus samengesteldDe Heeren J. C. A van Duren, Voorzitter P. J. van Nes, PenningmeesterC. Ha ver, Secretaris; P. v. d. Breemer; J. H. van DoorncL. DorjeeJ. J. W. Jans senJ. W. J. du Saar; J. du baar terwijl nog drie Heeren uit Soesterberg, waaronder Kapt. van Santen zullen wor den uitgenoodigd in dit comité zitting te nemen. Besloten werd den Burgemeester te verzoeken, het Ecrc-Voorzilterschap van dit Comité op zich te willen nemen. Wat, naar wij later vernamen welwillend door den EdelAchtb. Heer Jhr. P. P. de R"aiifn*t is aanvaard. Verder zullen inteekenbiljetten ver spreid worden. De groote bladen hebben voldoende aangetoond, welke commercieele, cultu- reele en financieele voordeelen er voor ons land bij betrokken zijn. Het Fransche Olympische Comité had verleden jaar een Millioen fr. als batig saldo. Helpt allen mede, het gaat om onze nationale eer. DE KOLMA-STOOMER. Donderdag 14 Mei woonden wij in Hotel „Eemland" een kookdemonstratie bij. De Heer Kohlman uit Dordrecht verklaarde de door hem uitgevonden stoompan. Iets nieuws Betrekkelijk. Wel was het reeds lang bekend, dat men spijzen gaar kon stoomen en ook dat men ze op de wasem een tijd lang warm kon houden. Zij werden er dan echter niet lekkerder op. De door den Heer Kohlman vernuftig uitgevonden Stoompan, waarop hij in verscheidene landen patent heeft genomen, maakt het mogelijk de spijzen in minimum tijd gaar te stoomen en ze een bijna onbeperkten tijd lang in de pan warm en smakelijk te houden zonder gevaar van aanbranden of het verlies van geur en smaak. Wij proefden 'sav. om 9 uur visch, die 's morgens om 10 uur reeds gaar was. Zij was hard en smakelijk alsof zij pas gekookt was. Vooral voor spijzen, die vlug opge diend moeten worden, als visch, aard appelen, enz. is dit een groot voordeel, te meer daar aanbranden onmogelijk is. Daar uit de pan geen stoom kan ont snappen, blijven de geur en smaak der spijzen beter behouden en komen ook de vitamen beter tot hun recht. Vooral voor aardappelen biedt de stoompan een groot voordeel. De aard appelen blijven heel, koken niet af, zoo als in water gekookt, kunnen niet aan branden en blijven oogelijk en smakelijk, zelfs uren nadat ze gaar zijn. De Kolma Stoomer heeft ontelbare goede eigenschappen. Boone en erwten koken niet stuk, rijst zwelt mooi rond, doch blijft korrelig, enz. De stoomer is voor de huisvrouw van ontzaggelijke waarde. Zij kan nu koken wanneer haar dat het beste schikt, zij kan van het eten afloopen, en het koken later weer hervatten, zonder dat de spij zen aanbranden of tot pap koken. De stoompan kan in elke gewone kookpan gebruikt worden en is in alle maten te verkrijgen in emaille en alumi nium, in het Magazijn van Huishoudelijke artikelen van den Heer C. J. v. Hengstum, Middelwijkkstraat I, alhier, waar ook een receptenboek voor ongeveer 80 re cepten verkrijgbaar is. De Heer Van Hengstum heeft de prij zen vermeld op de circulaire aanmerke lijk verlaagd. Zoodat bijv. de prijs van een pan van f2.65 nu f2.10 en een van f 6.95 nu f 5.50 is geworden. Vermeld moet nog, dat het een uit sluitend Nederlandsch Fabrikaat is. J. S. POSTDUIVEN-VEREENIGING „DE ZWALUW". Zondag 17 Mei hield de Postduiven- Vereen. „De Zwaluw" een wedvlucht vanaf Noyon (Noord-Frankrijk), afstand 329.7 K.M., in concours 114 duiven, los 7 uur met N.-wind, aankomst le duif 12 uur 14 min. 47 sec. Aankomst als volgt H. Pauw le, 5e, 22e. G. Rademaker 2e, 15e, 16e. G. Kruseman 3e. H. v. Sitter 4e. J. Mulders 6e. G. v. Dijk 7e. F. Heeremans 8e. v. d. Brink 9e, 12e, 24e. j. Grift 10e. P. On wezen 11e, 21e. H. Onwezen 13e, 14e. D. Radstok 17e. Ant. Bast 18e. J. C. dc Bree 19e, 20e. W. Foeken 23e. H. Borgts 25e. HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TBLBP. lOO Ruime voorraad Regenjassen KERK-CONCERT Gegeven ten bate der Wijkverpleging. Voor dit Concert was veel belang stelling. Het goede doet, doch ook de overtuiging iets goeds le zullen hooren licett bij velen over liet mooie lenteweer gezegenvierd. Het spet van Blok heeft ons verbaasd door de enorme vorderingen die we meende te bespeuren. Beschikte Blok reeds over een gemakkelijke vinger- techniek, thans waren zijn staccati's en pizzicati's veel klankvoller, en zijn streken veel soepeler en breeder dan voorheen. Blok is een violist die we le Soest te weinig hooren. Van de Sonate van Handel en „Urave" van Friedm. Baoh genoten we h°t mce«t.

De Soester | 1925 | | pagina 1