ERMEEL N.V. Mifatmh-CralieW SOEST tto .'dieteii irmijn. Soest er Courant voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. /vbank den ÜKENZAAD AGNER \ie, Fotografie Atelier gen Haard" ^OREN enz. ïlefoon 62 NI 1925. Q te Baarn (t met lof over reken oud) goed elke nog steeds d te Nijmegen i. f 10.00 f5.25 f2.25 f 1.20 ij f 7.50 p. 50K.G. VESSEL u, Soestdijk, Tel. 134 luwcredieten enz. wterreinen enz. OUDWATERVERF! i met 1 Augustus a.s. [N VERFHANDEL Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk LIPSLADEN en KASTJES IncasseeNnge^, Deposito's SCHULD. W. P. J. VENEMA Ancga „MOOÊEfr WAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN ICiespffn J. s. 2.500 000.— ïds 131.432.95 o.g. 1 054.843 09V3 teerde promessen 1.786.825. 111.447.95 V, 5.584 549.— 4% 4'AVo ïaanden vast lar vast De Directie: J. B. DE BEAUFORT N. C. DE RUYTER. Beukenlaan 30, Soest, il eieren van zijn 100 nds hij L.W.'s HOEN- is bijna' ongelooflijk e n nog leggen. Op ïen pleizier om kippen mveehouder het L.W.'s 4ENGD ORAAN ten end, )ig ERKEND Fokstation P.V., „AUKJE". 14 fsrkoop van :vorderd saisoen. e kleuren voor binnen- en Korting 10 pCt. TELEFOON 166 No. 29 Dertiende «laargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN I—ffg1 IN ONZE SAFE-INRICHTING t«ra»l Het eeuwige schuldvraagstuk en een nobel gebaar. De kwestie van die vreeselijke schuld de schuld aan den wereldoorlog heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Dit buitengewoon stekelige en veelzijdige onderwerp, dat zich zoo bij uitstek leent voor twistgeschrijf, is echter dezer dagen aanleiding geworden voor een nobel gebaar van een honderd Fransche intel- lectueelen, zeer vooraanstaande men- schen op het gebied der letteren, pro fessoren, geleerden, enz. De waarde van dit gebaar is niet zoozeer gelegen in de uitwerking ervan want hun plan zal misschien wel als onuitvoerbaar in den doofpot gestopt worden dan wel in de strekking ervan, den geest van ver zoening en subtiel rechtvaardigheidsge voel en bovenal, den eerlijken, oprechten wil naar een werkelijken vrede, die er uit spreekt. In een tijdperk van uitge sproken ego-centrische neigingen doet een dergelijke gestie van een handjevol eminente kerels, weldadig aan, als een bewijs, dat toch nog niet alle gevoel voor recht is afgestorven in den oorlogs- roes die sedert 1914 Europa bevangen heeft en die eerst langzaam begint te wijken. Een honderdtal bekende Franschen dan, waaronder Mare Sangier, de Kat holieke pacifist.de ex-afgevaardigde Jules Romains, Romain Rolland, Generaal Per- cin, Victor Margueritte, Professor Charles Gide en Henri Barbusse, hebben een manifest opgesteld en onderteekend, waarin zij protesteeren tegen artikel 231 van het Vredesverdrag van Versailles en tegen de artikelen 227 tot 230. Artikel 231 is de eenzijdige, aan Duitschland ontwrongen verklaring, dat alleen Duitsch land schuld aan den oorlog heeft. De andere artikelen hebben betrekking op de sancties. En deze artikelen nu, willen de protestanten afgeschaft zien. Arme kamergeleerden. Alsof het Frankrijk van heden ooit afstand van zijn rechten zou doen. Want als er uit gemaakt zou wor den, dat Duitschland niet alleen de schuld draagt, dan zou van zelf aan alle Fran sche berekeningen omtrent te ontvangen schadeloosstellingen en nog veel meer een einde gemaakt dienen te worden. Als Duitschland toch niet schuldig zou zijn, nietwaar, dan kan men het toch ook niet laten betalen Maar laten wij het schoone denkbeeld, al lijkt het onwaarschijnlijk, niet priori als onuitvoerbaar verwerpen. Want men kan nooit weten, of het nationale geweten niet door zoo'n daad van durf en recht schapenheid, wordt wakker geschud. Een stroom van sympathie kan uit dit nietige stroompje ontstaan en wanneer die stroom aanzwelt tot een machtigen, krachtigen vloed, dan helpen geen dijkjes van zelfbedrog vaJsche schaamte, eng hartig egoïsme en angst voor zelfbehoud. De onderteekenaars van het protest willen geen herziening van het verdrag, nog minder van het Dawesplan, maar ze kunnen alleen artikel 231 niet toelaten. Wij hebben boven reeds verklaard, dat deze dingen niet te scheiden zijn. Of Duitschland is schuldig en betaalt, öf het is onschuldig en betaalt niet. Wie ten slotte den oorlog gewonnen hebben, doet er minder toe. We willen nu immers het recht doen zegevieren Welnu, door krijgsgeweld verkregen overwinning kan men toch geen recht noemen. Dat is het feodale recht van den sterkste, geen volkenrecht. Aldus redeneeren de onderteekenaars van dit wonderlijke manifestDe beoor deeling van dit enorme schuldvraagsluk, waarbij de heele menschheid geïnteres seerd is, door het ingewikkelde complex van kleine en groote oorzaken, kan slechts plaats vinden voor een super-nationaal gerechtshof (bijv. het internationale hof in Den Haag Dr. F. C.) en onder openbaarmaking van alle archieven. Ar tikel 231 werd aan Duitschland onder dwang afgeperst, met de bedreiging, dat anders de oorlog onmiddellijk hervat zou worden, hetgeen tot Duitschland's volkomen vernietiging geleid zou hebben. En het is even slecht een natie tot eer loosheid te stempelen, zonder haar te hooren, als het is een mensch, zonder verhoor en zonder recht op hooger beroep ter dood te veroordeelen. De sanctie-artikelen versterken den haat en zijn even zeer een gevaar voor een definitief herstel van den vrede. Nu staat men aan den tweesprong. Aan de eene zijde staat het kwaad van den oorlog, voortgezet door den geest van wraak, aan de andere zijde staan oprechte verzoening en vruchtbare arbeid. Een waarschuwing aan de Duitsch- nationaJen, niet geheel overbodig, besluit dit merkwaardige manifest. „Het is een bewijs van Fransche oprechtheid, niet van zwakheid, een stap in de richting van menschelijke solidariteit. Het Duitsch land van Goethe zal dit begrijpen". Hoor, dat is geen taak van diplomaten en verpolitiekte schrijvers. Dit is taak van mannen, die nog vertrouwen hebben in de menschheid. Laat dit vertrouwen niet beschaamd worden. Dr. F. C. KAMERKRONIEK Kabinetscrisis - Wat men hoopt en verwacht - De nieuwe Kamerleden - Een vreemd geval - De nieuwe leider der S.D.A.P. De kabinetscrisis is in vollen gang. De verschillende kamerfractie zijn nu bij H.M. de Koningin op bezoek ge weest, vertegenwoordigd door haar respectieve voorzitters. Maar deze crisis schijnt moeilijk op te lossen te zijn, te meer, daar er bij de verschillende groepen onderlinge oneenigheid bestaat. De namen, die op het oogenblik het meest genoemd worden, zijn die van minister Colijn en Ruys de Beerenbrouck. Natuurlijk hebben deze kabinetsforma teurs in spé reeds priori vele tegen standers. In Ch. historische kringen is men geresveerd. Wel is men dankbaar dat er mannen zijn, die bedeeld zijn met bijzondere eigenschappen, bij moei lijke financieele omstandigheden ver- eischt (gedoeld wordt op den heer Co- lijn) maar er zijn ook dingen voor een volk, die zelfs deze groote belangen te boven gaan. Daarom is er een hunke ren naar afsluiting van de oude periode en naar het openen van een nieuw be gin. Aldus schrijft het Ch. H. kamerlid Snoeck Henkemans. Men ziet, het wordt dus wel heel voorzichtig gezegd. Het zou een afwijzing van Colijn's premier schap kunnen inhouden. Opmerkelijk is de oneenigheid in R.K. kringen. Er is een belangrijk deel der R.K., die te kennen hebben gegeven, dat zij absoluut den heer Colijn als kabinetsformateur niet geheel en al uitgesloten wenschten te zien. De democratische strooming in de R.K. partij is echter begrijpelijkerwijs fel gekant tegen een dergelijk premier schap. Men wil daar van den heer Co lijn niets weten, noch als formateur noch als leider van het kabinet. „Een nieuwen koers en nieuwe mannen heb ben wij thans noodig en daarom zou het verkeerd zijn dat het huidige kabi net, in welken form dan ook, opnieuw zou worden ingehuurd", zoo redeneert men in| deze kringen. Typeerend voor den gemoedstoestand in de R.K. staats partij is het feit, dat de nieuwe katho lieke kamerfractie nog steeds niet bijeen is geweest, terwijl de andere rechtsche fracties dat wel hebben gedaan en hun hebben bepaald. Dit zou er op kunnen wijzen, dat de crisis nog niet zoo spoe dig is opgelost. Intusschen heeft H.M. de Koningin, zooals verwacht werd, aan den heer HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELEF. 169 Ruime voorraad Regenjassen Colijn opdracht gegeven tot vorming van een nieuw ministerie. Thans moet dus blijken, hoever de verschillende bezwaren reiken en in hoeverre de ka binetsformatie daardoor zal worden be lemmerd. De heer Colijn heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Van de honderd nieuwbenoemde Tweede Kamerleden heeft thans het grootste deel a^n het Centraal Stem bureau medegedeeld, dat zij de benoe ming aanvaarden. Een zuivere formaliteit overigens. Men stelt zich toch niet eerst verkiesbaar om later, als men gekozen is, de benoeming te weigeren. Ook de heer Staalman aanvaarde zijn benoeming. Daardoor is dus de niet-verkiezing van den heer Henri ter Hall, een feit ge worden. Hoewel deze laatste duizenden stemmen meer dan de heer Staalman op zich wist te vereenigen, werd, door de eigenaardige samenstelling van de kieswet, toch de heer Staalman geko zen. Tot groote verontwaardiging van diverse propagandaclubs enz. Reeds is door verschillende comiïé's een actie begonnen, maar de heer Ter Hall heeft verzocht dit te staken, daar in deze hem alleen een uitspraak van het hoofd bestuur van den Vrijheidsbond aange naam is. De S.D,A.P. heeft dan eindelijk een nieuwe leider. Daar de heeren Schaper en Sannes zich niet meer voor een bestuursfunctie hadden beschikbaar ge steld, werd tot voorzitter gekozen de heer Ir. Albarda. Tweede voorzitter werd de heer Vliegen en secretaris-penning meester de heer IJzerman. In den lieer Albarda heeft de S.D.A.P. een leider, die al op velerlei gebied veel nuttigs tot stand heeft gebracht. Tal van ver beteringen werden, tijdens zijn wethou- dersschap van den Haag, op het gebied van Haagsch school- en opvoedings wezen tot stand gebracht. Hij is al sedert Als U bonbons 1913 lid van de Kamer. De heer Albarda was voorstander, bij de jongste verkie zingen, van de vorming van een roomsch- socialistische (met de Vrijz. Democraten) Kamermeerderheid, ten einde een roomsch-socialistisch kabinet (evenals in België) te steunen. Voorshands lijkt er niet veel kans op verwezenlijking van dit voorstel. POLITICUS. Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. NAVORDERING. Uit het laatste Raadsverslag bleek reeds dat de navordering zal worden toegepast. Dezer dagen ontving onder- geteekende van Gedeputeerde Staten van Utrecht, naar aanleiding van de te dezer zake ingezonden verzoekschriften aan de Koningin en Gedeputeerde Staten, een antwoord in gelijken zin, onder opmerking dat de navordering niet in strijd werd geacht met het algemeen belang en met verzoek de overige adressanten hiermede in kennis te stel len, gelijk geschiedt bij deze. De in de adressen aangevoerde motieven dat een dergelijke onbillijke navor dering noch is in het belang der ge meente Soest, noch in het belang der belastingschuldigen, waren blijkbaar niet voldoende om tot een in strijd zijn met het algemeen belang te concludeeren. Nu kan aan het woord „algemeen" eene onbeperkte beteekenis worden toegekend en wie zal zeggen, wat daar onder van hoogerhand al niet wordt verstaan. Wij staan thans voor een vol dongen feit. Daar de Gemeenteraad in de kwestie der navordering met het college van B. en W. één lijn trok, ge heel in den geest van Gedeputeerde Staten, stond eene oppositie door de ingezetenen zwak. Van de zijde van Gedeputeerde Staten had echter eene meer tegemoetkomende houding mogen worden verwacht, omdat zij in hun toe zicht op de gemeentelijke huishouding van Soest, niet vrij uitgaan. En ook de Raad dezer gemeente heeft zich blijk baar vooraf geen rekenschap gegeven van de portée van het sanctionneeren van het voorstel van B. en W. Liever had hij den in het verzoekschrift aan gegeven weg moeten bewandelen, of anders eens onder de oogen moeten zien een heffing op de meerwaarde en de betterment tax, waarop onderge- teekende reeds 2 jaar geleden de aan dacht heeft gevestigd en waarop laatste lijk door den heer Rietveld is gewezen bij het voorstel tot verhooging van den vermenigvuldigingsfactor voor het loo- pende belastingjaar. Dan worden de personen getroffen, die voor de zonder risico verkregen voordeelen, in de eerste plaats voor eene belastingheffing in aan merking komen. AI is nu echter nul op het rekwest gekregen, de oppositie heeft toch deze goede zijde gehad, dat de aandacht is gevestigd op de te kort komingen van het vroeger bewind en op het vaak onverantwoordelijk omgaan met de ge meentegelden, wat voor het vervolg een nauwgezet beheer en toezicht zal in de hand werken, waarvoor de noodige tijd beschikbaar zal zijn als minder aandacht wordt geschonken aan futiliteiten, veelal van persoonlijken aard. Nu is destijds als ik me goed herinner in het Soester Nieuwsblad door voorbeelden aangetoond, dat de finantieele werking der navordering niet moet worden overschat. Daarbij werd echter verzuimd te vermelden, dat over 1925 bij die navordering komtle eene verhooging van de gemeentelijke op centen op de Personeele Belasting met 20 (welke men reeds op zijn aanslag biljet heeft aangetroffen); 2e een nog te ontvangen aanslagbiljet straatgeld ad 5 pCt. van de kadastrale huurwaarde volgens het aanslagbiljet der grondbe lasting en 3e eene destijds te verwach ten verhooging van den vermenigvul- digingfaclor voor het loop en de be lastingjaar (is dezer dagen door den gemeenteraad gebracht van 1.8 op 1.9), berekend over 8 maanden (over 1926 voor 4 maanden). Had men den wer kelijken toestand ten naaste bij niet willen weergeven, dan had moeten wor den vermeld, dat bij de navordering vermoedelijk zal komen ongeveer een gelijk bedrag aan alle andere heffingen. Uit ervaring weet ik dat velen met groote moeite cie in deze gemeente reeds te hooge inkomstenbelasting kun nen betalen en het behoeft geen betoog, dat het hun haast ondoenlijk moet val len in één jaar eene zóó belangrijke toeneming van lasten te dragen en aan te zuiveren. Nu hoorde ik dezer dagen iemand zeggen: „dan zijn wij er ook in eens af". Maar wie dit zoo gul weg zegt, gaat waarschijnlijk niet gebukt onder de ongunstige tijdsomstandighe den en beseft in ieder geval niet wat dergelijke tegenvallers voor menigeen beteekent. Nu de meeste gemeenten tot belas tingverlaging zijn overgegaan, heefl de gemeente Soest op belastinggebied eene slechte reputatie. Moge door verlaging van den vermenigvuldigingsfactor in de naaste toekomst, deze gemeente in de rij kome van die plaatsen, welke door een matig belastingpercentage zoo ge zocht zijn. G. J. LANDWEER. SOESTER SMETTEN. iM. de R. 'n Vorige keer zei ik iets over de ongeneuchten hier ter plaatse; n.1. de slechte rioleering (er zijn ook wijken ge noeg, die heelemaal geen rioleering heb ben), hetgemis van een openbaar uurwerk (noch het station, noch het postkantoor, noch het gemeentehuis bezit een klok) van een volksbad (uitvlucht in den Ge meenteraad dan moet men maar naar Baarn loopenover het ongerief van het eenige Loket ten postkantore (men zie eens hoeveel beter de toestand is te Baarn, waar 't bevolkingscijfer toch niet zooveel verschilt van Soest.) Ik zou er nog kunnen bijvoegen het gemis van zitbanken. Daar zijn er enkele, maar van een voorwereldlijk type, en op zonderling gekozen punten. Men kan zeggendie zouden toch maar dienen voor spelende kinderen, dagdieven en baliekluivers, maar in welk stedelijk park zijn ooit banken op dien grond geweerd Einde lijk het molest van hondengeblaf en hanengekraai. Niets aan te doen, zegt het hoofd der gemeente; de Raad wil er niet aan! En in den Raad is gezegd dat behoort zoo bij 't landelijke. Stellig behoort het er bij zooals een tang bij een aschschop. Overigens geen ver- dededigers in den Raad. 't Spreekwoord zegt: de eene haan doet den andere kraaien, maar hier lijkt het wel alsof de eene Hannes den andere doet zwijgen. Anders een openbare ergernis, iederen ochtend te worden wakker gekraaid door buurmans haan. Vooral 's Zondagsmor gens, zoo in de sabbathstilte, is dat een heerlijke gewaarwording maar nie mand hinkt van eens anders zeer! In Spanje is men gewoon van zulke dingen schouderophalend te zeggen cosas de E spana! (Spaansche toe standen). Het komt mij voor dat het er in Soest nog aardig Spaansch uitziet. K. KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND - BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN Publicafiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Soest, gelet op art. 84 der Alg. Politieverordening, zooals dit artikel laatstelijk is vastgesteld bij raadsbesluit van 19 Juni 1925, brengen ter algemeene kennis dat de volgende wegen binnen de bebouwde kom der gemeente in het belang van de vrijheid en veiligheid van liet verkeer op die wegen worden ge sloten verklaard vooralle motorrijtuigen de Noorderwegde Korte Melmweg vanal de Van Weedestraat tot den Lan gen Brinkwegde Korte Kerkstraat het Kerkpad Noord- en Zuidzijdede Torenstraat in de richting Amersfoort Soest; de Spoorstraat vanaf de halte Soestdijk tot aan den Korten Melmweg. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1926 voor deze Gemeente zal plaats hebben te Baarn, Politiebureau, aan den Stationsweg op Woensdag 5 Augustus 1925, des middags te 12 uur. Soest, 11 Juli 1925. De Burgemeester voornoemd. P. P. DE BEAUFORT. Burgerlijke Stand GEBORENJan, z. v. A. v. Zeitveld en H. Wennekes Gerardus Cornelis, d. v. M. v. d. Berg en P. Zwezerijn Hendrika Margaretha, d. v. B. Praag en G. Koper Jacob Hendrik, z. v. G. v. Ginkel en W. v. Veluw Bernardus, z. v. B. v. d. Deijssel en C. Mossing Theodorus An- dreas, z. v. Th. Tammer en C. M. Hersbach. ONDERTROUWDH. P. J. Beuke met W. A. v. d. Brink. GETROUWD: A. Scholten met H. P. van Rossum. OVERLEDENKlaas Groenewold oud 60 jaren, echtgen. van T. Leeuwe- ring Maria v. d. Linden oud 88 jaren, wed. v. C. M. Thole. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST van 815 Juli 1925 G. Koops, Vliegkamp, van den Haag, J. M. Arler met gezin, Staalwijklaan 7 van Amsterdam, G. Vor der Hake met gezin, Steenhofstraat 7 van Loenen a.d. Vecht, J. W. J. Schouten met gezin, Molenstr. O. Z. 95 van Utrecht, J. de Man, Birksir, 44 van Afrika, J. van Sonsbeek met gezin, Soesterb. str. 19 van Amsterdam, Wed. W. G. Reddingius Julianastr. 67 van den Haag, A. A. Lalk met gezin, Veenh. str. 67 van Nieuwer- Amstel, P. J. Bartels met gezin, Baten burglaan 15 van Amsterdam, A. v. d. Vis, Amersf. str. 65 van Amersfoort, M. C. Starink, Bosstr. 1 van Maartensdijk, K A S fs?I ER. S JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGRONDSCHE BRAND-LVBliAAKVRIJE KLÜIH R. Storm, van Weedestr. 35 van Utrecht, A. v. Weert, van Lennepl. 15 van Hil versum, C. P. Smit, Nieuweweg 28 van Brussel, M. Kremer geb. Raaijmakers, le Weteringpad 6 van Utrecht, E. v.d. Kielt, Amersf. str. 17 van Woerden, D. v. d. Vaart met gezin, Krommeweg 3 van Groningen, C. M. Ouwehand, Eigen domweg 4 van den Haag, J. W. J. Kaal Eigendomweg 4 van Amersfoort, E. M. C. Fortuijn, Parklaan 5 van Bergen op Zoom, H. W. Oostwal met gezin, Olijke- weg 15, van Haarlem, A. Roeleveld met gezin, Kerkstr. 39 van den Haag, L. L. v. Dam met gezin, Soesterb.str. 25c, van Utrecht, J. A. Verheij, Birkstr. 44, van den Haag. en aangezichtspijn verdrijft men het beste door Sanapirin-TabJetten (Mijnhardt). Per glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten VERTROKKEN UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 8—15 JULI 1925. M. Broek, naar Hilversum, Hoog Laar- derweg 237, G. P. van Hecking Colen brander, n. Zeist, Zeisterstr.weg 61a, A. de Bruijn, n. Waarder (Z.-H.), no. 152, A. L. Ritmeester, n. Oudenrijn, Zieken huis, A. v. d. Valk, n. Zeist, Huis ter Heide, Ericalaan 6, C. Berg, n. Heerlen, Heerlerheide, Dahliastr. 5, J. T. de Rooij met gezin, n. Utrecht, Koekoeksplein 8, J. Ruijer, n. Horst (L.), Gebr. Poels, A. G. Koudijs, n. Zeist, Jac. v. Lenneplaan 33, J. v. Dijk, n. Zeist, Huis ter Heide, Wed. G. Reijerse, idem, J. Hilhorst, n. Texas, N. Amerika, J. V. E. Schoolmeester met gezin, n. Deventer, Alexander He- giusstr. 4, M. de Jong met gezin, n. Amsterdam, Heerengracht 349. Plaatselijk Nieuws. PLAATSELIIK BELANG. Naar aanleiding van de Navorderings- Belasting vonden verscheidene ingeze tenen het nuttig en noodig, alhier eene Vereeniging voor Plaatselijk Belang op te richten. Teneinde daartoe te geraken,- werd Woensdagavond, 15 Juli j.L, eene ver gadering belegd in Hotel „Eemland". Dee Heer Mr. Van Doorne, Voorzitter van het Comité van oprichting, heette alle aanwezigen welkom en legde met enkele woorden het doel der Vereeni ging uit, dat is, alle belangen van de Gemeente te behartigen, buiten elke godsdienstige of politieke overtuiging om, teneinde het leven in Soest zoo aan genaam mogelijk te maken. Spreker wees op eene dergelijke ver eeniging te Bilthoven, die reeds 800 leden telt en zeer nuttig werkt, De Heer Hofslot had bezwaar om leden van den Gemeenteraad als leden van deze Vereeniging aan te nemen, daar zij dan somtijds in eene onaangename verhouding zouden komen te staan. De Voorzitter weerlegde echter die bezwaren, de Raadsleden zijn de vertrouwensman- nan van de kiezers en worden geacht de belangen der Gemeente naar hunne beste krachten te behartigen, zij beoogen dus hetzelfde doel als deze Vereeniging en hun lidmaatschap zou tot vriendschap pelijk samenwerken aanleiding geven. Wel is het minder wenschelijk, dat een Gemeenteraadslid eene bestuurs- fnnctie in deze Vereeniging vervult. De vergadering was dit geheel met den Voorzitter eens. De Statuten door het voorloopig Co mité opgemaakt werden na eenige dis cussie en kleine wijzigingen goedgekeurd. De naam der Vereeniging isPlaat selijk Belang. Het doel is de belangen der Gemeente door alle wettige midde len te bevorderen, in den ruimsten zin des woords. De Vereeniging bestaat uit gewone leden, ingezetenen van Soest, zoowel vrouwelijke als mannelijke, die den leeftijd van 21 jaar bereikt hebben en verder uit buitengewone leden (vereeni- gingen en eereJeden. De jaarlijksche minimum contributie der gewone leden bedraagt f 0.50. Het Bestuur bestaat uit 7 leden, een Voorzitter, een Vice-Voorzitter, 1ste en 2de Secretaris, 1ste en 2de Penning meester en een commissaris. De Voorzitter wordt door de leden gekozen. De overige Bestuursleden ver- deeien de functies onderling. Bij stemming wordt tot Voorz. gekozen den Heer Dr. Groenman en verder tot Bestuursleden Mevr. v. d. Mandelen en de Heeren Van Duren, Bloupot, Hofslot, Man en de Lange. De nieuw gekozen Voorzitter zegt, dat op de Statuten de Koninklijke goedkeu ring zal worden aangevraagd en in een volgende vergadering het huishoudelijk reglement zal worden vastgesteld, en onder dankzegging aan den Heer Van Doorne en de overige leden van het voorloopig Comité voor de gedane arbeid aan den Heer Van Vugt voor het wel willend afstaan van de zaaJ, sluit hij de vergadering. WANDELKAART Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen door het Centraal Woningbureau (Dir. eig. R. H. J. Reintjes) een uitgebreide Wandclkaart uitgegeven worden van Soestdijk, Soest en Soestduinen. Ver krijgbaar bij de boekhandelaren, stations en kiosken. LEVERANTIE De leverantie van brandstoffen aan de Rijksgebouwen te Soest, is opgedra gen aan fa. Joh. Tak v./h. Kleman en Berghuis alhier. LI |ST VAN ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen te Soest in de 2e helft der maand Juni 1925. 1. Kon. Zeepfabriek de Duif, den Dolder 2. Agent van dit blad, Alkmaar 3. H. Steinbauer, Wien. VRIJZ. DEMOCRATISCHE BOND. Vrijdagavond, 10 Juli j.L vierden de beide Afdeelingen Soest en Baarn de stembus-overwinning der Vrijzinnig De mocraten met een feestelijk bijeenkomst in het Stationspark der H.IJ.S.M. te Baarn. Niettegenstaande het druiligen, later regenachtige weder, was de opkomst zeer talrijk. Mevr. Droste, Presidente der Afdee- ling Soest, herdacht als eerste Spreekster de propagandaredevoeringen van de Heeren Ketelaar en Van Dam, succes sievelijk te Soesterberg en Soest en wees op de enorme vooruitgang van het stemmenaantal der Vrijz. Democraten in Soest. In 1918 werden voor de Kamer 78 stemmen uitgebracht en in 1922, 119. Bij de verkiezing voor den Raad in 1923 verkregen de Vrijz. Democraten 253 stemmen, waardoor zij eene zetel in den Raad kregen, en dit jaar is het stemmental 461 geweest, voorwaar een reuze vooruitgang. Na de rede, die zeer werd toegejuicht, werd Mevr. Droste een fraaie bloemen hulde gebracht. De tweede Spreker, de Heer J. van den Brink, Voorzitter der Afd. Baarn, wees er op dat de laatste stembusuit slag, hoewel nog geen meerderheid in de Kamer, toch een groote verschuiving naar links had gebracht. De Vrijz. Democraten hebben procents- gewijze in het geheelen land, ook in Baarn, van alle partijen de grootste winst gemaakt. Dat geelt moed voor de toe komst. Onder luid gejuich werd Spreker een kistje sigaren en Mevr. v. d. Brink een bloemruiker overhandigd. De Baarnsche Jasz Band, die wel willend zijne medewerking verleende, hield er de prettige stemming in en onder het genot van een dansje, bleef men tot 11 uur gezellig bijeen. j. S. KON. NED. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Na ten Raadhuize door het Gemeente bestuur te zijn ontvangen, hield boven genoemde Bond, 4 juli j.L in Hotel Eemland zijne 37ste Jaarlijksche Alg. Vergadering. De Eere-Voorzitter, Gep. Luit Gen. R. J. Graaf Schimmelpenninck opende de Vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de Leden van het Eere- Comité, het Hoofdbestuur en de Afge vaardigden der afdeelingen, waarna hij de leiding overgaf aan den Alg. Voor zitter de Heer M. Gerdes, die allereerst den Heer Schimmelpenninck hartelijk bedankte voor de groote gift, ten bate van het Weduwe en Weezenfonds, en vervolgens den afgevaardigden verzocht zich van hunne zetels te verheffen, ter nagedachtenis van den overleden Secre taris, wiens goede hoedanigheden hij in het licht stelde. Op de notulen der vorige vergadering, die door het orgaan van den Bond reeds ter kennis van de leden waren gebracht, werden geene aanmerking gemaakt. De Commissie tot nazien der rekening van den Penningmeester bracht verslag uit en adviseerde den Peningmeester onder dankzegging voor het nauwkeurig beheer te aechargeeren. Behalve aan den Secretaris en Pen ningmeester bracht de Voorzitter ook zijn dank aan de overige Hoofdbestuursleden, w.o. den Redacteur van het orgaan, den samensteller van het jaarboekje, den beheerder van het postzegelfonds, enz. Zichtbaar bewogen bedankte de Voor zitter ook allen, die het vorigen jaar zijn 70sten verjaardag tot een onvergetelijke feestdag hadden gemaakt. Spreker memoreerde, dat de 37ste Jaarvergadering te Soestdijk gehouden werd, ter gelegenheid van het 121/s-jarig bestaan van het Rust- en Vacantieoord „Oranjehof". Naar aanleiding hiervan, legde een der bestuursleden van Oranje hof uit, dat dit Rustoord volstrekt niet, alleen voor beter gesitueerden was. maar dat ook onbemiddelden daarvan konden profiteeren voor zooverre een daartoe aangelegde spaarkas toereikend was. De jonge Aid. Soest bracht verleden jaar f53.— voor die kas bijeen, een navolgenswaardig voorbeeld. Alvorens aan de punten der agenda te beginnen werd een telegram van hulde aan H. M. de Koningin gezonden, dat met een telegrafische dankzegging werd beantwoord. Ook werd een telegram van belangstelling ontvangen van den Heer W. Salomonsky, Beschermheer der Afd. Soest. Daar een stenografisch verslag van de

De Soester | 1925 | | pagina 5