Bouw-enTimmerwGrkeii G. Daams - Dierenarts Staatsloterij I TOTALE 1 UITVERKOOP Zomerhoeden jTüörna Dr. VAN DONGEN Dr. GROENMAN K. VAN DONGEN IS AFWEZIG Nette Loopjongen Termijn Betaling PRIJSNOTEERING Kost en Inwoning VERWOEST GEBIED. Historische Processen spostr W® Huishouding gevraagd. Agenten gevraagd, Te huur gevraagd Te huur gevraagd Kloek met 11 kuikens Damesfiets f20.-. flink Burgerhuis Te koop Huisraad Stofzuiger Studiepiano f150.- 2e en 3e Hypotheken van Zuivelproducten B.J.BUXTORFF Bel op 538 Amersfoort S. Menko TELEF. B 355 Torenstraat 8. WANDELKAART. Verschenen is de nieuwe wandelkaart van Soest, Soestdijk, Soestduinen, en Baarnsche Bosschen, uitgave P. Man. liet is een zeer duidelijk en goed uitgevoerde kaart, die in eene behoefte voorziet en is alom verkrijgbaar 30 cent. Ook Nederland, het land dat boven vele gezegend werd geacht omdat het van oorlogsteisteringen was gepaard ge- gebleven, heeft thans zijn „verwoest gebied". Deze twee woorden, in de oorlogs jaren hebben wij ze gelezen, herhaalde malen, zoodat het ten slotte weinig meer dan een klank voor ons was. En de door de vaardigste hand beschreven schilderingen in de couranten, de scherp ste foto's in de geïllustreerde bladen konden niet meer zijn dan een poging om bij benadering een beeld te doen krijgen van wat de wreede werkelijkheid was, aanschouwd met eigen oog. En eveneens lazen we die woorden als daar berichten kwamen uit het verre Oosten dat een cycloon een gedeelte van Japan geteisterd had, en we zagen de afbeel dingen van de verwoestingen. Hoe was menigeen dan niet geneigd te denken dat meer in den lichten bouw der Ooster- sche huizen dan wel in de kracht van den orkaan de oorzaak was te zoeken van de enorme verwoestingen, die de afbeeldingen ons voor oogen stelden. Men las de beschrijvingen van de ge teisterde plaatsen, van de tallooze dooden en gewonden, van den orkaan die als met éèn handveeg een geheele streek van den aardbodem had weggevaagd, men las het, men besprak het, met ver gat het; het maakte indruk... voor een oogenblik I Wie de oorlogsverschrikkingen in woord en beeld voor zich had uitgeschilderd gezien, wie getracht had zich werkelijk in te denken wat het zeggen wilde zijn land aan de nietsontzienden moordenden oorlog te zien overgeleverd, en die dan daarna de door het oorlogsgeweld ge teisterde streken bezocht, hij werd stil bij den aanblik van de ruïne die het oorlogsmonster in enkele dagen had gemaakt van de schilderachtigste stadjes, de lieflijkste dorpen, en hij verwonderde er zich over dat datgene wat hij zich gedacht had, toch nog zoover van de werkelijkheid af was. Zoo zag ik vlak na den inval in België de verwoeste plaatsen Visé, Mouland, Argenteau, ik zag de restanten van wat eens mooie villa's waren, de brokstukken van kerken en kloosters, boomgaarden waarvan alle boomen hun kruinen misten, kortom, ik zag het oorlogsgeweld van nabij. En met angstige verbazing vroegen wij ons af hoe het mogelijk was dat den oorlog in twee dagen tijds dit alles had kunnen bewerkstelligen. En toch... het was slechts werk van menschenhanden. Wie nu heeft gelezen van de cycloon die, voor het eerst weder sinds 250 jaar, het oostelijk deel van ons land heeft geteisterd, wie wederom de afbeeldingen van de verwoestingen in couranten en tijdschriften heeft gezien, en nog meer, wie met eigen oogen de gigantische kracht van den orkaan heeft aanschouwd, en wie d&n een vergelijking kan maken met wat hij heeft aanschouwd van oorlogs geweld, dien moet het inderdaad van de lippendót was slechts werk van menschenhanden. Niet twee dagen, niet... twee uren, slechts acht minuten waren de natuurelementen ontketendgebou wen, boomgaarden en lanen waren geen dagen of uren blootgesteld aan syste matisch hen doorboorende ladingen van ijzer, slechts gedurende acht heele mi nuten geeselde hen de natuur. Wij mogen ons verbeelden, na persoonlijke aan schouwing van het vernietigde Borculo, dat wij ons een beeld kunnen vormen van de verschrikkingen van een dergelijk noodweer, werkelijk weten wat het be- teekent als zware boomen, torens en gebouwen doereengeworpen worden ge lijk de bladeren door den herfstwind, doen slechts zij die in dat noodweer waren en toen slechts één gedachte haddendat d&t het einde der wereld was. Ja, het einde der wereld. Dat zouden wij óók gedacht hebben. Het was enkele VIII. De gevangenschap en de veroordeeling van Mad. Roland (1793). De geschiedenis van de Fransche revolutie, hoe belangrijk in menig op zicht, telt voor het meerendeel blad zijden, doordrenkt van het bloed der genen, die het welzijn van Frankrijk eerlijk op het oog hadden, doch zijn meegesleept in den storm, dien zij zelf hadden te voorschijn geroepen. Danton, Robespierre en tal van anderen zijn achtereenvolgens onder de guillotine, door henzelf voor de gehate „aristo cratische" overheerschers bestemd, ge vallen. De Girondijnen, voorzoover zij zich door de vlucht niet aan hun lot konden onttrekken, eveneens. Maar in zooverre biedt hun val een schouwspel van meer lamentabelen aard, omdat men, de geschiedenis van de Conventie, waarin zij, krachtens den wil des volks, de absolute meerderheid hadden, na gaande, tot het besef komt dat zij, wa ren zij standvastiger en moediger ge weest, dit lot niet hadden behoeven te ondergaan en wat nog belangrijker is Frankrijk zeker jaren van ellende hadden kunnen besparen Het pleit al niet voor de Girondijnen, in een tijd, dat politie invloed aan de vrouw geheel vreemd was, dat een der meest karak teristieke figuren onder hen was Me vrouw Roland, de bijzonder begaafde en karakteristieke echtgenoote van een hunner ministers, op den voorgrond getreden meer door de verdiensten en de schoonheid zijner vrouw dan door eigen zucht naar macht en grootheid. De geschiedenis van Mevrouw Roland zou men kunnen vergelijken met die van den portier van het Atlantic-hotel uit de met zooveel ophef aangekondigde film „De laatste man", boeiend wel licht het meest door Jannings' buiten gewoon spel. Ook hij vandaag op het toppunt van zijn macht, in zijn jas met minuten voor de cycloon losbarste, dat de natuur haar waarschuwing deed hooren. Donkere wolken en bliksem flitsen deden den menschen reeds eenigs- zins op hun hoede zijn. Er was zwaar weer op til, men zag het, men voelde het. Moeders riepen hun spelende kin deren binnen, wie uit was haastte zich thuis te komen, arbeiders staakten hun werk en zochten een schuilplaatsMen voelde zich gewaarschuwd, en wachtte af. Daar ineens.... in minder dan een minuut, verandert de dag in pikduisteren nachteen ontzaglijk gegier doet zich hooren, een blauwgetinte vurige wolk komt met razend geweld nader 1 Ontzet vluchten de menschen in kelders, stop pen zich weg waar ze meenen veilig te zijn die op straat zijn werpen zich plat voor den grondde donder van het onweer en het loeiend gieren van den cycloon vermengt zich met het geraas van ineenstortende huizen, het gekletter van glas en_pannen die in duizenden stukjes op straat en tegen de huizen uiteenspatten, het gekraak van de zwaarste boomen die in hun val daken verbrij zelen, het doffe gedreun van kerktorens, die als met een mes van hun verheven voetstuk worden afgesneden en weg geworpen, en neersmakken als waren het slechts kruinen van boomen. Acht minuten duurde die hel; acht minuten die eeuwigheden leken. Toen het weer stil was en durfde gaan kijken, stond men als versuft bij den aanblik van die ruineondanks het ontzaglijk geweld had men ditt toch niet kunnen denken. Het marktplein lag volgestapeld met groote steenbrokken, met stukken van daken, ja met heele gevels die daar waren neergesmaktde kerk was totaal ineengestort, haar toren vergruiseld, de pastorie miste dak en verdiepingen, van de U.L.O. School was de linkerhelft van den voorgevel verdwenen, terwijl de rechterhelft naar binnen was gedrukt alsof het de deksel van een kartonnen doos ware en over en door dat al lagen de zwaarste boomen, alle uit den grond gerukt alsof één machtige greep ze bij den kruin had gevat, lagen meubelen en voorraden uit magazijnen rondge strooid alsof het papiersnippers waren. Bij dien aanblik stond men eenige oogen- blikken wezenloos, niet in staat tot spre ken of denken. En die de verwoesting heeft aanschouwd, kan dat begrijpen. Niet in te denken is de wanhoop en droefheid die hen bevangen heeft, die zich weldra van alles beroofd wisten die tot het besef kwamen dat in die acht minuten de vruchten van een levensarbeid totaal weg warenwien huis, huisraad, kleeren, alles wat zij in de wereld bezaten ontnomen was. En bewondering moeten we hebben voor hen die ondanks dat alles nog kunnen zeggen „Wij zijn dankbaar dat we nog leven, want wij dachten niet anders dan dat het het einde van alles was, ook van ons". De verschrikkingen van den oorlog! Slechts menschenwerk 1 Ook bij Borculo zag ik, gelijk bij Argenteau destijds, een klein bosch slechts meer bestaande uit naakte pieken, de kruinen gelijkmatig afgesneden. Ginds door urenlange kanon- nadehier door één enkele windvlaag. Ginds een kerk door vele kogelgaten doorboord en eindelijk in elkaar gestort hier een kerk door een enkele ademtocht der natuur tot puin geblazen. Hier een geheele stad, heele landstreken, zeventig boerderijen, alles vernietigd door gedu rende acht minuten ontketende elementen. Mensch 1 Aanschouw, en zwijg „Verwoest gebied I" Voor wie Borculo gezien heeft, voor wie wil beseffen, geen klank meer. maar een begrip, een begrip van iets overweldigend vreeselijks. Besef dan ook wat het wil zeggen gespaard te zijn gebleven voor de woede der natuur. Toon Uw dankbaarheid niet door beklag, maar door daden. Uit de ver woeste streken roepen honderden U toe om hulp. Sluit Uw oor daarvoor niet. De Ncderlandsche liefdadigheid moet acht millioen opbrengen. Geef dus, geef met milde hand, gelijk gij zoudt wenschen dat U gegeven zou worden wanneer gij met één slag van alles waart beroofd geworden. Soestdijk, 14 Augustus 1925. Mr. J. H. VAN DOORNE. gouden tressen en knoopen voor den ingang van het hotel een der grooten een dag daarop, als oud erkend, ver bannen naar een hoekje van datzelfde hotel, waar hij in het jasje van een huisknecht het nederigste werk doet. Mevr. Roland zelf heeft haar leven kort beschreven in een epigrem vandaag op den troon en morgen in de kluisters, hetgeen nu wel niet volkomen juist is, maar toch eenigszins een beeld geeft van het wisselende in haar lot, waarin intusschen haar gelijk karaktervol op treden bijbleef. Zij was de dochter van zeer eenvoudige oudershaar vader was een artistiek aangelegd graveur; haar moeder bemoeide zich meer met het huishouden, waartoe een talrijke kinderschaar maar al tezeer aanleiding gaf. Ongetwijfeld was Marie Jeanne Philipon, gelijk zij bij haar geboorte heette, een ietwat bijzonder kind, want zonder daartoe eenige opleiding te hebben ontvangen, las zij de eerste literatoren, ja zelfs de philosophen van haar tijd en van daarvoor. Nauwelijks dertien jaren, zag zij de intrede van Marie Antoinette, toen nogOostenrijksch prinses, als aanstaand Fransch koningin, en iets van democratische minachting voor de buitengewone belangstelling, die men voor deze, inderdaad mooie vrouw maar toch vrouw gelijk zij en tal van anderen had, ging door haar heen. In gematigd democratische richting is haar opvoeding gegaan, en men kan niet zeggen, dat daarin aan vankelijk verandering werd gebracht toen zij, in 1779, het aanzoek aannam van den geleerde Roland, die het huis harer ouders bezocht en die van den aanvang of groote belangstelling voor haar toonde. Toen zij trouwde was Roland 46; Manon niet ouder dan 26; een verschil, dat in die jaren en bij een man als Roland, reeds oud voor zijn tijd, steTkeT sprak dan anders me nigmaal het geval is. Voordat de revolutie uitbrak, reisde Roland, die inspecteur van hetfabrieks- PLAATSELIJK STEUNCOMITÉ VOOR HET VERWOEST GEBIED In verband met de treurige rampen, die onze landgenooten in Gelderland en Noord-Brabant hebben getroffen, heeft de Burgemeester ook in deze gemeente een plaatselijk steuncomité in liet leven geroepen, waarin verzocht zijn zitting te nemen De Burgemeester Pastoor A. C. H. Vossenaer H. Mocking H. S. Mölder Ds. D. P. Brans Dr. J. Hoek Mr. J. H. van Doorne D. Lam Notaris A. O. Dammers Joost Meerding, Molenstraat O.Z. 7. C. Sevenhuijsen J. G. A. Batenburg M. Scheffer—^. Jhr. R. A. van Holthe tot Echten J. H. Hardenberg, commandant van het Vliegkamp. Mr. W. van Son. Ontvangen voor dit doel een gift van f 100.—. VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Soest ITouringclub Soesterberg 31 Deze wedstrijd gespeeld op Vrijdag avond, terrein van Soest, is door eerst genoemde gewonnen met 3—1. Er werd aan beide zijden hard gewerkt, zoodat, het aan spanning niet ontbrak. De eerste twee doelpunten waren voor Soest, daarna moest Suurbier een keer visschen, waarna de keeper van Touringclub voor de derde maal het nakijken had. 9 Augustus Blaricum ISoest I 33 Soest maakt in dezen wedstrijd de eerste twee doelpunten, daarna verkleint Blaricum de achterstand. Intusschen oefent de warmte invloed op het spel uit, want het is een slappe vertooning. Na de rust komt er meer leven in en weet Blaricum, die van de helling afspeelt, den stand, 31 op te voeren tot 33 waar mede het einde komt van den lang verwachten wedstrijd BlaricumSoest. A.s. Zondag staat er op het program ma Soest IZeist II res. 1 klas U.P.V.B., op het terrein der V.V. Soesterberg Kampstraat voor de zilveren motorwed strijden, uitgeschreven door laatstgenoem de vereeniging. De aanvang is bepaald op half 5. Vertrek per fiets vanaf ons terrein om half 4. Denk er om heeren, aanpakken hoor houdt den naam van je vereeniging hoog. Laat Soest een flink sportief spel te zien geven. E. S. V. A. C. Zondag 9 Augustus heeft EsvacI tegen B.V.C. II gespeeld, en op zeer onfor- tuinlijken wijze verloren met 21. Dezen wedstrijd had plaats op het terrein van het Duiven-elftal, waarzooals eerder gemeld Esvac I en II aan de Serie-Wedstrijden deelnemen. Esvac had gedurende den geheelen wedstrijd het spel inhanden, doch konden na de rust het eenigen doeldunt pas maken, na een voor de rust aan hen toegekenden strafschop naast te schieten. Door een bal in eigen doel te koppen, door den linkshalf wordt het 11, terwijl een minuut voor het einde zeer onver wachts uit een doorbraak, met een hard laag schot voor B.V.C. het winnende doelpunt geforceerd wordt 21. A.s. Zondag 16 Augustus speelt Esvac II tegen W.U.T. II op het Duiven terrein aanvang 12 uur, terwijl het lste elftal tegen de verliezer van Duiven IW.U.T. I moet spelen, van 4.305.30 uur. De tegenstanders nooit te licht opvatten, hoor 1 wezen was, veel, en achtereenvolgens bracht het jonge paar maanden door te Parijs, te Amiens, te Lyon, in Engeland, in Zwitserland. In 1784 vestigde hij zich te Lyon in 1789 ontving Roland opdracht van de Société d'Agriculture om haar „cahiers" voor de toen bijeen geroepen Staten-Generaal op te stellen in 1791 vaardigde Lyon hem in buiten gewone zending naar de Assemblée Constituante, die toen nog zitting hield af. Mad. Roland vergezelde haar echt genoot, en daar trad zij voor het eerst in directe aanraking met de grooten onder de politici van dat oogenblik, met Brissot, den aanvoerder der Giron dijnen, met Petion, met Robespierre, met Buzot en tal van anderen. Zij was toen 36 jaren oud en zonder bepaald een schoonheid te zijn, had zij haar fraicheur behouden en ging er een groote charme van haar uit. Zij had een mooi figuur, dat zelfs in het Parijs dier dagen de aandacht trok. Maar bovenal had zij een goed ontwikkeld verstand, een onderhoudende conversa tie, geest en een scherp, en meestentijds juist oordeel. Zelfs Camille Desmoulins, die onvatbaar heette voor vrouwelijke schoonheid, behoorde, zoodra hij haar gezien had, tot haar bewonderaars. Geen wonder, dat, toen de opdracht van Ro land ten einde was, zij er niet over dacht om voorgoed naar Lyon terug te keeren. Neen, zij wist er haar echtgenoot toe te bewegen om zich te Parijs te vestigen en plotseling, nog geen drie maanden later, in Maart 1792, werd Roland geroepen om het ministerie van binnenlandsche zaken te behceren. Men had op dat oogenblik behoefte, voor het bezetten van dezen post, aan een man, die in de politiek nog niet op den voorgrond was getredenvan wien terecht of ten onrechte de roep uitging, dat hij geheel intègre was; van wien men onpartijdigheid kon verwachten. Men vergete niet, dat de minister van binnenlandsche zaken, zelfs in die dagen, beschikte over groote fondsen, die ge- KORFBAL CLUBNIEUWS „HELPT ELKANDER". Ofschoon de korfballende H.E.'ers voor s/4 met vacantie zijn of zich bezig houden met tennis, zwemmen, zeilen, luieren, en andere sporten, is er nog een vacantieploegje overgebleven, dat af en toe wedstrijd speelt. Deze onsterfelijken, hebben b.v. 2 Aug.tegen „Amersfoort" gespeeld. Het was een zeer tam, gemoe delijk wedstrijdje met als eindresultaat 11. Ook heeft een 4 tal H.E.'ers in Baarn meegespeeld in de propaganda- wedstrijd tegen Excelsior. Ze hebben zich daar vinnig geweerd tegen de ge- rontineerde le klassers en ze wisten de Excelsioristen ook nog 1van de 2 puntjes der Combinatie te ontfutselen. Maar nu moet er weer geoefend worden H.E.'ers want de Competitie-Leider begint uit zijn Zomer-slaap te ontwaken. Denk er om, voortaan weer 's Woensdagsavonds om 7 uur of 773 op het terrein. Allemaal 2 uur in de week oefenen, en we krijgen een paar prima 12 tallen. Kerkberichten. SOEST Zondag 16 Aug. 1925. Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. P. den Duijn van Enschedé. Lokaal Spoorstraat (Chr. U.L.O. School) Voorm. half elf Ds. B Kleijwegt van Woudenberg. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur en 's avonds 6 uur Ds. G. v. Montfrans van Sommelsdijk. Ned. Herv. Evangelisatie-Ver. „De Nieuw er-Hoek" Soestdijk Hotel „Eemland" ingang K. Brinkweg Voorm. half 11 ds. J. J. v. Schaick van N. Pekela. Geref. Kerk Voormiddags 10 uur en 's avonds 6 uur Ds. J. Hoek. Christel. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 'savonds 6 uur Godsdienstoefening. Dinsdag 18 Aug. 's avonds half 8 Dr. Salomons van Amersfoort. Vrijz. Godsdienstigen. Gymn. zaal O.L.S. Kerkebuurt Geen dienst. SOESTERBERO Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. Chr. School 's avonds 6 uur BAARN Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. Adriani. 's Avonds 6 uur Ds. 1. Kievit. Gebouw „C a I v ij n" Tromplaan. Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit. Geref. Kerk Voorm. 10 uur en namiddag 6 uur ds. W. J. J. Velders, pred. te A'dam. Christelijke Geref. Oemeente Naussaulaan. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. van de Berg van den Helder. Neder 1. Protestantenbond. Voorm. half 11 ds. D. A. Voster van Arnhem. Doopsgezinde Gemeente. Nutsgebouw Penstraat. Geen dienst. Ned. Lutersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending Afdeeling Baarn. zaal der vereen. Baarn's Mannenkoor Eemstraat 10 Geen dienst. deeltelijk moesten dienen om de Giron- dijnsche actie, tegen het koningshuis gericht, te versterken, maar die ander zijds moesten voorkomen, datdejaco- bijnen, wier invloed reeds dreigend werd, zich van het gezag zouden meester maken. De post van minister was in die dagen, dat Lodewijk XVI nog koning was, als koning nog werd erkend, vooral daarom zoo gevaarlijk, omdat aanraking van fatsoenlijke en eerlijke menschen, gelijk Roland er een was, met den vooral fatsoenlijken en eerlijken koning, hen licht tot de overtuiging kon brengen, dat men dezen te hard beoordeelde. Roland behoorde dan ook onder dezen, en meer dan eens vertelde zijn vrouw met een zekere bewondering voor zichzelf, dat, indien zij er niet geweest was, hij onder den invloed van den koning zou zijn gekomen. Naar den zin van mad. Roland gingen de zaken niet gauw genoeg het koninklijk gezag bleef standhouden, en Roland behoorde niet onder degenen, die ditopvalsche wijze wilden ondergraven. De oorlog met Oostenrijk en Pruisen bracht een deel van de verlangde oplossingde koning was ertegen, uit een oogpunt van Fransch belang, en de feiten toonden wel, dat hij zich niet had vergist. Maar hij moest toegeven, omdat men hem ervan verdacht zijn Oostenrijkschen zwager in de kaart te willen spelen ten nadeele van Frankrijk. Toen de eerste wapenfeiten voor Frankrijk nadeelig waren, weet men dat ook weer aan hemmen dwong hem twee besluiten afhet eene strekkende oin een kamp van 20.000 man bij Parijs op te richten het andere gericht tegen de priesters. Lodewijk XVI weigerde beide te teeke nen het laatste, omdat het tegen zijn geweten was het eerste, omdat hij het voelde als niet te zijn gericht tegen het buitenland, maar tegen zichzelf. Reeds op 20 Juni 1792 had de eerste aanval op de Tuilerieën plaats; op 10 Augustus volgde de beslissende aanslag, die aan het koningschap voorgoed een LAGE VUURSCHE Neder I. Herv. Kerk Voorm. half 10 en nam. 6 uur de heer Eppinga, Godsdienstonderwijzer te Wietingen. BILTHOVEN (Biltsche Kapel) Voorm. half 11 ds. P. Groote van Amsterdam. EVANGELISATIE HILVERSUM Alb. Perkstraat. Voorm. half 11 Ds. J. D. J. Iden- burg van Amsterdam. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 3 Metselaars 6 Timmerlieden 2 Grondarbeiders. 9 Losse arbeiders 1 Schilder 1 Kantoorbediende 1 Incasseerder 1 Slager 5 Opperlieden. 1 Fabrieksarbeider ZONDAG 16 AUGUSTUS IS AANWEZIG Advertentiën. ARTS van 23 Aug. tot en met 13 Sept. a.s. De praktijk wordt waargenomen door Dr. Rupert, Steenhofstraat en Dr. de Vos, Linden- laan. Tijdelijke hulp voor de Adres te bevragen Bureau van „DeSoester" gevraagd, bij J. W. C. Breeden, Steenhofstraat voor het aanbrengen van adressen. Brieven onder no. 157 Bureau van „De Soester". voor terstond of later een arbeiderswoning met tuin, onverschillig waar, huurprijs niet hooger dan f 5.—. Brieven onder no. 158 Bureau van „De Soester". een lokaal of flinke ruime kamer, voor een avond per week, voor 't geven van een cursus. Brieven met conditie's voor 22 Aug. onder no. 159 Bureau van „De Soester". TE KOOP 14 daags, zeer billijk, kip in bruikleen. Adres Veenhuizerstraat 46. Te koop een - Te bevragen Nieuwerhoekstraat 8. TE KOOP fl. schuur en plm. 2500 M2 grond, bepl. met vruchten. Prima stand te Soestdijk, dir. te betrekken. Te bevr. bij A. Legemaat, Torenstr. 10a, Soest. Ook nog eenige huizen te huur. w.o. linnenkast, fornuis, eenige stoelen en tafels. Adres Ferd. Huijklaan 22. aangeboden, met vrije Zit-Siaapkamer. Billijke prijs, stil gezin. Adres Molenstraat 95 O.Z. Soest. einde maakte. Een keerpunt scheen niet alleen, maar was gekomen. Voor mad. Roland en degenen, die dachten zooals zij en vermoedelijk eerlijk overtuigd waren, dat op deze wijze Frankrijk's welzijn werd gediend, was de revolutie geëin digd. De democratie heette te hebben gezegevierd. Maar men verzuimde te bedenken, dat die overwinning slechts gelukt was met hulp van het geweld van het geweld van Marat en de zijnen, van de woeste volksscharen, bereid om aan elk opruiend bevel gehoor te geven, zonder te vragen tegen wie. Voor Marat en de zijnen, die in zijn „Ami du Peuple" eerst goed begon, had de revolutie nog pas een aanvang genomen. De bloed baden van 2 September, toen, zonder bevel van het Ministerie, niet minder dan 5.000 personen werden gevangen genomen, toonden het wel. De Giron dijnen begrepen te laat wat er eigenlijk geschiedde, en men kan Mad. Roland zeker den moed niet ontzeggen, dat zij dat èn aan haar vrienden heeft geschre ven, èn in het openbaar heeft gezegd. Zij bracht er Roland toe om een brief te schrijven, waarin hij de moordenaars van 2 September en volgende dagen opvorderde om hun ongelijk te beken nen. Zeker, als men het gezag in kwade oogenblikken wil handhaven, moet men andere taal gebruiken een Bonaparte zou anders gesproken en meer verkregen hebben. Roland was geen man van het alles of niets, en in de oogen van zijn omgeving was zijn brief reeds een daad van moed. In elk geval had hij een gunstigen uitslag. De verkiezingen voor de nieuw bijeen te roepen Conventie brachten vrijwel overal, de overwinning aan de Giron dijnen, voor dat oogenblik de gematigde partij, die in Frankrijk voor alles de orde wilden herstellen. Het ministerie was dan ook vrijwel uitsluitend uit Girondijnen samengesteldhet presiduni van de Conventie onder leiding van Petion eveneens. De Berg-partij, aldus Te koop wegens vertrekzoo goed als nieuwe „Electrolux" met slee en alle toebeliooren f 125.— en goede Adres H. Dermoüt, Lange Bergstraat 29. Soliede personen kunnen goederen op afbe taling koopen. Brieven fr. onder No. 135 bureau van „De Soester". en leeningen met borgstelling. Verduin, 3e Helmersstr. 35, A'dam Kant. uren 9'/2—3 Tel. 29134 VAN MAIS0N M. C. PLESMAN MOLENAAR VOORHEEN MAGAZIJN „DE VLINDER" LAANSTRAAT 77 - BAARN - TEL. 104 Gorte pap .14 cent per flesch Gep. fl. melk 16 Volle melk 16 Liter Roomboter onder Rijkscontrole (marktprijs) Aanbevelend, WALDECK PYRMONTLAAN 4a - SOEST De Gortepap wordt betrokken, uit de Zuivel fabriek van J. A. BREY Baarn. Lange Brinkweg 23 TIMMERMAN - AANNEMER Beveelt zich beleefd aan voor en wij zijn direct bij U De hoogste waarde betaald onder- geteekende voor alle soorten meubilaire goederen, bed den, ledikanten, kleeden, tapijten, boe ken, goud, zilver, brandkasten, piano's, orgels, antiquiten, geheele of ged. in boedels en verder alles wat waarde heeft. Contante betaling. Steeds aan huis te ontbieden. Langestraat 109B Tel. Interc. 538. Amersfoort. J. MENKO Beëedigd Makelaar-Taxateur Belast zich met publ. veilingen enz. Briefjes spelende hierop verkrijgbaar genoemd, wijl de Jacobijnen boven de Girondijnen hun zetels hadden, was verre in de minderheid, maar zij was niet verantwoordelijk voor den gang van zaken, zij had grootere vrijheid, zij kon meer bloed eischen, hetgeen haar in dien bloedigen tijd een groot voordeel gaf. Bovendien, in de politieke arena stond de Bergpartij tegenover Girondijnen en monarchalen, die veel te weinig met elkander één lijn trokken in die zaken, waarin het noodig was. Waren de Girondijnen erin geslaagd de kleurlooze middenstof in de Conven tie, die ook reeds toen bestond, te organiseeren vermoedelijk zouden zij resultaat hebben gehad. Maar zij lieten het na, gedeeltelijk uit voorzich tigheid, gedeeltelijk, omdat zij het niet noodig achtten, en zij gaven aan de Bergpartij een voordeel, dat deze goed wist te gebruiken. In diezelfde dagen bleven Marat en zijn vrienden schelden in de steeds talrijker wordende volks bladen, die door het Parijsche gepeupel werden verslonden. Men vergete toch niet, dat de Conventie zich midden in het volkrijke Parijs bevond, onvoldoende beschermd, elk oogenblik ten prooi aan een overval van dit gepeupel. Ook op Roland en zijn bevallige vrouw richtte Marat zijn pijlen. WatwerdRoland.de eenvoudige burgerminister, gelijk hij zich gaarne voordeed, niet gehoond over de schitterende feestmalen, die hij heette te geven, in een woning, die met groote luxe heette te zijn ingericht en waar zich, onder leiding van mevrouw Roland, tooneelen heetten af te spelen, die niet minder het zedelijk gevoel kwetsten dan bij het vroegere hof van Lodewijk XVI1 Wat kon Roland tegen dergelijken laster doen? Vertellen gelijk waar was dat hij een eenvou- digen staat voerde, dat weliswaar ine- nigen middag een aantal zijner goede vrienden bij hem aan tafel waren, en dat men na afloop zich aangenaam onderhield. Maar kon hij het bewijzen? (Wordt vervolgd)

De Soester | 1925 | | pagina 2