Soes Ier Courant voor Soest en Omgeving Sienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. N.V. Middeistaids-Grediettiank S6EST Verhuisd naarSpoorstr. 24 J. KOETS Fotografie Atelier Pianoleerares Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. er» GASTJES Incasseemogen, Deposito's NAASTENLIEFDE. van Middeiwijkstraat 24 „MODERN" Fietsen PUROL VAN O IE IN! BERG Co. ALLE BANKZAKEN KLEERMAKERIJ W. P. J. VENEMA Hoofdpijn Mi jn hardt E. van Meurs, NO. 35 Dertiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiön worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE Zaterdag ZS Aug. 1923 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker n GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN BH S95HM IN ONZE SAFE-INRICHTING «5SSHM Buf^geriifke Stand Er zijn enkele universeele gedachten, die in bijna alle godsdiensten op den voorgrond treden. De naastenliefde, de plicht, om den „naaste lief te hebben, gelijk U zelve" is daar een van. Ook in de christelijke godsdienst wordt sterk den nadruk gelegd op dezen mensche- lijken plicht. Er is dan ook niets schooners en verheveners te denken dan ware naastenliefde. Dat de naastenliefde offers vraagt, een voorbijzien van eigen genoegen en eigen belangen, ten einde den naaste te helpen in zijn nood, is iets dat vanzelf spreekt. Juist in deze tijden, nu nog dagelijks een beroep wordt gedaan op onze naastenliefde, ten behoeve van de slachtoffers der ramp in Oostelijk Neder land, is de gelegenheid er om waar te nemen, hoeveel we van onze gedachten omtrent naastenliefde in praktijk brengen. Want daar komt het ten slotte toch op aan. En het is dan ook inderdaad roerend en tevens verblijdend om te zien, hoe bijkans heel Nederland geeft. O, de naastenliefde wordt niet afgemeten naar de grootte van het bedrag, dat men schenkt. Het is de gedachte van hulpvaardigheid, van medelijden en opofferensgezindheid. die achter het gebaar van de gave staat. Die gedachte bepaald de waarde van de gave. Maar juist nu, waar er een duidelijke neiging valt te ontwaren om den naaste te helpen, zooveel in 's men schen vermogen ligt, doet een daad van grof, wreed egoïsme des te schriller aan. Ongelooflijk bijna klinkt het, als we hooren, hoe vier volwassen menschen twee mannen en twee vrouwen, het dierlijk egoisme, het gebrek aan de meest elementaire naastenliefde zoover drijven, dat zij voor hun oogen een knaapje van acht jaar kunnen laten verdrinken, zon der ook maar een vinger te verroeren, om het kind uit het water te redden. De eerste acte van dit onmenschelijke drama speelde te Bathmen, een gehucht bij Deventer. Door het gehucht loopt een beekje, de Schipbeek, een watertje, dat nog geen 130 c.M. daar ter plaatse diep is. Daar viel, luttele weken geleden, op een zomerdag dus, een kind, een joch van 8 jaar te water. Het kind kon niet zwem men. En ofschoon het nog geen ander halve meter van den kant lag te spartelen, vocht om zijn kleine leventje, zou het zeker moeten verdrinken, als er geen hulp kwam. Maar zie, daar komt hulp. Tenminste er komen menschen aange sneld, twee mannen en twee vrouwen 1 Wacht, nu zal het kind gered worden. Het water is immers niet diep Een volwassen mensch komt het nauwelijks tot den middel! En het kind ligt vlak aan den kant, is bijna met handreiken te vatten. Kijk, daar gaat het kind al voor den tweeden keer onder. Vlug nu menschen Een van de mannen zal toch wel een nat pak riskeeren, even in het water stappen, om het kind te pakken? Maar, neen, ze blijven staan, ze blijven aan den kant staan, die vier menschen, twee mannen en twee vrouwen, als stom vee staan ze daar, kijken ze, hoe het kind voor de laatste maal boven komt. Geen vinger steken ze uit, om hun duren plicht, hun plicht van naastenliefde, waar over ze toch al zooveel gehoord hebben, die ze toch moeten kennen, te vervullen. En het kind verdrinkt De tweede acte speelt in de rechtzaal te Deventer. Zie, daar staan ze weer, die vier menschen, twee mannen en twee vrouwen. En hoor nu, hoe ze zich met armzalige uitvluchten er uit trachten te redden, hoe ze pogen, hun groot gebrek aan naastenliefde, hun angst voor behoud van eigen pover, arm leventje, te excu- seeren. De eene man men zou zich bijna schamen dien soortnaam meteen dergelijk individu te moeten deelen verklaarde, dat hij niet in het water had durven gaan. Hij was nog nooit in het water geweest I En als klap op den vuurpijl, als om zijn eigen armzaligheid te demonstreeren, voegde hij er nog aan toe, dat, al was het zijn eigen kind geweest, dat hij er nog niet in gegaan zou zijn. En de andere man vond, dat hij voldoende geëxcuseerd was, door de mededeeling, dat hij een houten been had. De vrouwen, gedekt door de vrees der mannen, vonden het niet meer dan natuurlijk, dat ze niet in het water gedurfd hadden. Schande, zei de kantonrechter, de vrouwen hadden de mannen in het water moeten jagen. Dat was de tweede acte. De derde komt nu. Maar die speelt in het verborgen. In de stille uren, wanneer de gedachten dwalen, dan rijst voor de oogen van die vier menschen, die twee mannen en twee vrouwen, het beeld op, van het kind, dat in doodsangst, de handen naar hen uitstrekt dan zien ze weer, hoe het kind, voor de laatste maal boven komt; dan zinkt het kinderkopje weg, de kringen in het water worden wijder en wijder. De „moord" is gebeurd. En hun geweten klaagt hun aan .-jouw schuld, jouw schuld I Dat is de laatste acte. Dr. F. C. KA8M£ftK5*Oi*aEK Augustus spoedt snel ten einde en daarmede de parlementaire rustperiode. Reeds zagen wij tal van excellenties in de Hofstad terugkeeren, terwijl ook de nieuwe kamerleden vandezomervacantie thuiskomen en zich prepareeren op de komende zittingsperiode. Reeds hebben de meesten hun geloofsbrieven bij de Tweede Kamer ingezonden. De in dat opzicht nalatigen, zullen zich hebben te haasten, daar Zaterdag 5 September de allerlaatste dag is, waarop zij alsnog de vereischte stukken der Kamer kunnen doen geworden. Met meer dan gewone belangstelling ziet men in parlementaire kringen de aanstaande zittingen der Tweede Kamer tegemoet, in verband met de zoozeer besproken nieuwe re- geeringspolitiek. Vooral is men zeer benieuwd naar de voor te stellen nieuwe sociale maatregelen, welke een stap in democratische richting zouden beteeke- nen. In democratische politieke kringen is men op dit punt nu juist niet zeer optimistisch gestemd en is men eerder geneigd, een en ander als een politieke manoeuvre te betitelen. We zullen echter spoedig weten, waar we aan toe zijn. Een zeer bekende figuur in ons Ka merleven is dezer dagen heengegaan. Wij bedoelen hier natuurlijk het oud- Tweede en Eerste Kamerlid H.H.vanKol. Rienzi, zooals hij zich in zijn jonge jaren gaarne placht te noemen. Nog zoo kort geleden (October v. j.) had deze jeugdige grijsaard (van Kol werd in 1852 geboren) het actieve parlementaire leven vaarwel gezegd, toen hij dezer dagen, ten gevolge van bekomen verwondingen bij een auto- ongeval, in Aywaille bij Luik overleed. Met van Kol is een zeer merkwaardige figuur op het gebied van ons Nederland sche politieke leven van het tooneel verdwenen. Ofschoon welgesteld, is van Kol een der voorvechters van het socia lisme geweest. Reeds in zijn studententijd, in de zeventiger jaren, kwam hij in aan raking met de groote figuren in de beweging, als Karl Marx, Lafargue en Philipp Becker. Toen werd den grondslag gelegd voor zijn socialistische begrippen. En hij bleef zijn jeugdopvattingen aan hangen, totdat de dood een einde aan zijn werkzaam leven maakte. Als ingenieur trok hij na volbrachte studie naar Indië. Maar hij liet zijn studie niet rusten. Hij bestudeerde met ijver de sociale vraag stukken en kwam er ten slotte toe tijdelijk vriendschap te sluiten met Domela Nieu- wenhuys. Van Kol had een zwak voor België. Tijdens zijn verlof in Indië ves tigde hij zich in België. Maar zijn verloftijd was voor hem geen rusttijd. Hij werkte voor de sociale zaak onder de Belgische arbeiders. En niet te vergeefs. Onder zijn medewerking kwam de arbeiders coöperatie „Vooruit" te Gent tot stand. Zooals het in die jaren ging, had zijn optreden op het toen zoo glibberige socialistische terrein, als ingenieur in Ned Indischen Staatsdienst, heel wat critiek ten gevolge. En in de hoogere politieke kringen was het feitelijk een soort uitkomst, dat van Kol in 1895 voor den Indischen dienst werd afgekeurd en gepensionneerd. Toen, op 45-jarigen leeftijd, als menige oud-Indischgast aan een welverdiende rust gaat denken, begon voor van Kol eerst het drukke, opwindende Kamerleven dat den geheelen mensch vergt, wanneer het Kamerlid zijn taak ernstig opvat. En dat deed van Kol. In 1897 werd hij in de Tweede Kamer gekozen voor het district Enschedé, terwijl dit mandaat in 1901 en 1905 hernieuwd werd. Van Kol kende Indië, had studiereizen door Oost en West gemaakt, en het spreekt dus vanzelf, dat hij in de koloniale politiek van ons land een hartig woordje meesprak. Zelfs voerde hij een officieuseregeerings- opdracht uit, door een reis te maken naar Japan, ter bestudeering van de toestanden in dit verre Oostelijk land. De jaren na 1909, toen hij niet herkozen werd, besteedde hij voor studiereizen. Maar het land kon den kwieken zestiger blijkbaar niet missen, want reeds in 1913 werd hij door Friesland naar de Eerste Kamer afgevaardigd. Zijn werkkracht was schier onuitbluschbaar. Op tal van internationale congressen trad van Kol op den voorgrond en toen hij dan ook 1922 zeventig jaar geworden was, werd hem door zijn partij een grootsche hulde gebracht. En een bewijs voor de bewering, dat ook zijn felste politieke tegenstanders in hem den eerlijken strijder eerden, was dat zij zonder terughouding aan deze huldiging deelnamen. Hoe men ook over van Kol's politieke geloofsbe lijdenis moge denken, één ding zal men moeten toegeven, n.1. dat hij altijd naar beste weten en krachten de belangen van ons volk, zooals hij die zag, heeft toegestaan en verdedigd. POLITICUS. GEBOREN: Wilhelmus Anthonie, z. van A. Westerbeek en G. Hasselbach. ONDERTROUWD: C. v. d. Berg met R. M. van Fulpen A. M. L. H. Janssen met C. Baaij. GETROUWD: F. Drost met C. M. van Kooien A. Koops met J. Meerding M. Groen met M. Jansen J. M. v. d. Es met L. v. d. Es. OVERLEDEN: A. L. W. Seijffardt, oud 64 jaren, echtgenoot van P. J. R. van Fulpen. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 19 TOT 26 AUGUSTUS 1925. G. Ruijer, Korenweg 9, van Blaricum Wed. A. Dentjens, Kampstraat van Utrecht Wed. C. Vennis, Molenstr. O.Z. 2, van Utrecht G. W. Stam met gezin, Andriessestr. 19, van Zeist W. Cliteur met gezin, Braamweg 14, van Haarlem M. B. F. Heschel, Nieuwer- hoekstr. 15, van 's-Gravenhage Wed. J. H. Rüphan, Nieuwerhoekstr. 5, van Baarn P. Noome, Kerkstr. 59, van Purmerend A. Winterhoff met gezin, Beukenlaan 32a, van N.O.I. J. H. Baaiman met gezin, Parklaan 4, van Groningen A. Welling, Vredehofstr. 2, van Utrecht P. van Pienbroek, Ossendamweg 24, van Amsterdam B. C. Steffens, Parklaan 2, van Amsterdam Wed. J. Schokker, Rembrandtl. 19, van Amsterdam Wed. A. van Driel met gezin, Andriessestr. 10, van Zeist M. L. Willemars, L. Brinkweg 27, van Baarn. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 19 TOT 26 AUGUSTUS 1925. J. B. Bakker, naar Apeldoorn, G. v. Heutzlaan 18 E. L. J. van Apeldoorn n. Hillegom, Stationsweg 12 A. J. v. Harencarspel, n. 's-Gravenhage, van Loo- str. 92 A. J. Alders, n. Venlo, Groote Beckstr. 5 G. T. Oosterlaken, 's-Gravenhage, Breugelstr. 15011 J. van Vliet, n. Harlingen, Lanen 21 M. A. Doornekamp met gezin, n. Amsterdam, Rietlander 55. (Wijkhuis) Telefoon 226 Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Den Weledelen Heer Redacteur van „De Soester" Soest. Mijnheer, Mag ik nog eens voor de zooveelste maal een beroep doen op Uwe welwil lendheid, en U verzoeken onderstaande regelen in Uw blad dat a.s. Zaterdag verschijnt op te nemen Bij voorbaat betuig ik U mijn welgemeendendanken teeken Hoogachtend, Namens de Vereeniging Het Groene Kruis G. K. SCHUYLENBURG, Secretaris. Het bestuur van de Vereeniging het Groene Kruis, Afd. Gemeente Soest, deelt ons mede, dat zij van het hoofd bestuur mededeeling heeft ontvangen, dat ter gelegenheid van het Jubileum der Algemeene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" laatstgenoemde ver eeniging besloten heeft per radio geheel Nederland te doen genieten van de her denkingsfeestelijkheden. Op 1 September a.s. zal des namiddags te 4 ure de Groene- Kruis liederen door een gemend koor, onder leiding van den heer Joh. Röntgen, naar muziek en onder pianobegeleiding van den heer Prof. Jul.Röntgen,tengehoore worden gebracht. Daarna zal Z.E. de Minister van Arbeid Handel en Nijverheid een rede houden. De muzikale uitvoering zoowel als de rede, zullen door het Radiostation te Hilversum aan het Nederlandsche Volk worden overgebracht. De leden van het Groene Kruis, Afd. Gemeente Soest wordt derhalve aange raden zich bij vriend of buur een plaats te verzekeren op 1 September a.s. aan diens „Radio-Toestel" ten einde in de gelegenheid te zijn iets van de feeste lijkheden, ter gelegenheid van het Jubileum mede te maken. Het Hoofdbestuur deeld nog mede, dat de groote kosten hieraan verbonden, niet ten laste komen van de Alg. Ned. Ver. Het Groene Kruis, doch door enkele belangstellende Groene Kruisleden wor den gedragen, wien het Hoofdbestuur daarvoor natuurlijk zeer erkentelijk is. Soest, 25 Aug. 1925. KERKDWARSSTRAAT 15 DAGELIJKS GEOPEND BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN GAS ALS BRANDSTOF. Onder de questies, die nu en dan ter sprake komen, als zijnde in het belang der Gemeente, behoort ook de Gasquestie. Men zou dit gevoegelijk eene bran dende questie kunnen noemen, want het verlangen naar Gas als brandstof heeft zich al meermalen uilgesproken. Het is dan hier dat de heer Redacteur van dit blad eenige ruimte heeft gevon den voor het bepleiten van eene, zij het dan ook voorloopig beperkte gasaanleg. Gasvormige brandstof gebruiken brengt verschillende gemakken voor de huis houding en het is voorzeker jammer dat eene vooruitgaande gemeente als Soest dit nog niet heeft kunnen verschaffen. Echter het is niet zoo heel gemakkelijk. Wij zullen vooreerst eens zien welke de voordeelen zijn. Het komt automatisch de woning binnen en is altijd klaar. Men heeft geen leveranciers met olie kannen, geen vullen van reservoirs, geen pitten, geen zwart of walmmen regelt met een kraan het gas en met een lucht- ring de lucht, van de kleinste tot de groot ste vlam. Wanneer men op een en ander let, dan kan men met gas van voldoende calarische waarde, zeer snel iets koken, en als het eenmaal kookt, de warmte toevoer gemakkelijk zoodanig regelen dat het juist blijft koken. Dit is bij vaste brandstof niet doenlijk. Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zitten der huid. Om dit dadelijk te verzachten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-60-90 ct. Zeer vele huisvrouwen, zelfs zeer goede kooksters, hebben geen of weinig begrip wat eigenlijk koken is, en verstaan onder koken dan ook „lekker eten klaarmaken". Koken is evenwicht maken met de dampkringsdruk. Dit gebeurt hierop 100° Celsius, en is het eenmaal zoover, dan kan het toevoeren van veel warmte het geen graad hooger in tem peratuur brengen, en bereikt de kookster met groote vlammen te laten branden niet anders, dan dat de brandstof ver slonden wordt en het te koken voorwerp niet warmer wordt. Bovendien maakt men het vertrek waarin het plaats vind er slechts vochtig door. Als résumé zouden wij dus kunnen zeggen dat gas als brandstof voor eene oplettende huisvrouw eene ideale warmte bron is. En niet alleen voor de inwoners, maar ook voor de toekomstige en de tijdelijke inwoners. Men hoort wel eens zeggenNeen, in Soest kom ik niet wonen, daar zou men zich met petroleum moeten behel pen, want gas is daar niet en de om liggende Gemeenten hebben dat wel. Komende uit eene stad, waar altijd gas aanwezig is, is het een lastig inconve- niënt als het ontbreekt. Men is gewend aan het gemak er van, Het gevolg is dat men eene andere woonplaats kiest. Ook voor tijdelijke zomergasten zou het gemak opleveren. Al is men zooge naamd „en pension", blijft er toch wel eens iets klaar te makenb.v. melk koken, of eieren, of pap voor kleine kinderen, dingen die niet onder „pension" voorkomen en dus zoude ook voor deze categorie eene aantrekkelijkheid gevormd worden door gas verkrijgbaar te stellen. Maar er zijn aan alle zaken meerdere kanten te bezien, welke het voor- en nadeel beheerschen. De technische zijde en niet het minst de economische. De technische zijde zal ik er buiten laten en mij tot de economische bepalen. Soest is in dit opzicht niet aan den voordeeligen kant. Voor alles, wil een gasbedrijf kunnen bestaan, moeten er verbruikers zijn, en de vraag rijst of die genoeg kunnen worden gevonden, om het verbruik zoodanig op te voeren, dat de rentabiliteit verzekerd is en dat de zaak zich zelf bedruipen kan. Onderhoud, afschrijving, rente van het kapitaal moeten worden opgebracht door den verkoop van het gas aan de verbruikers. Nu heeft Soest niet eene zoogenoemde kom of volgebouwd centrum om in een beperkte lengte buizennet vele verbruikers aan te sluiten. Het is te veel uiteenge- bouwd en heeft groote afstanden tusschen de huizen. Dit is oorzaak dat de zoo genoemde doode leiding tegenover de rendeerendc te groot is en dit te meer als niet alle woningen worden aangesloten. Om dit nu te bewerkstelligen moet liet gas gaan concurrceren met de petroleum en mag een kub. meter gas ongeveer met een liter petroleum in prijs gelijk zijn. De vraag is nuis dat mogelijk B. en W. zouden dit moeten uitmaken en de inwoners zouden van hun kant zich moeten beijveren om het verbruik zoo hoog mogelijk te maken door zich als verbruiker op te geven. Hoe meer ver bruik, hoe gemakkelijker de taak van B. en W. Wij willen hier den wensch uitspreken dat B. en W., geholpen door Gemeente raad en gesteund door de inwoners, het zoo zullen kunnen inrichten dat het gas eerlang zijne intrede zal kunnen doen in de Gemeente. In een volgend No. hopen wij eens te zien welken weg het best bewandeld zou kunnen worden om daartoe te ge raken. H. v. d. B. K ASSIER S JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST O.NDERGHONDSCHE BRAND-INDRAAKVRIJE KLL'IS AAN LEIDERS VAN TREKDIEREN. Weest overtuigd datbij den vooruitgang van het beschermingswerk en het steeds toenemende ledental wel degelijk door de dierenvrienden er op gelet wordt, hoe gij voor uw trekdier zijt. De dierenvrienden begunstigen 't liefst hen, die hun dieren goed behandelen en verzorgen en geen werk boven hunne krachten laten ver richten. Moedig uwe trekdieren aan met een vriendelijk woord en sla ze niet. Geweld prikkelt tot verzet en maakt angstig. De rechtvaardige heeft zorg voor zijne dieren, maar de booze is zonder hart voor hen. Ned. Ver. tot bescherming van Dieren. HEEREN- EN DAMES- EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN TELEF. lOO Ruime voorraad Regenjassen GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 25 Augustus 1925, des voormiddags 10 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Secretaris: J. G. A. Batenburg. Aanwezig alle Leden. Mevr. Droste met kennisgeving afwezig. De vergadering wordt met het lezen van het gebed geopend. Van eene dank zegging bij sluiting van eene zitting hebben wij nooit iets bemerkt. 1. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 19 Juni en 2 Juli j.1. De notulen worden, na eene kleine opmerking van den heer Foeken, goed gekeurd, 2. Behandeling van een verzoek tot verkoop van gemeentegrond. B. en W. adviseeren tot verkoop aan J. C. Rietberg van bedoeld stuk grond a. d. Soesterb.straat, voor de som van f 3200.—. De heer de Koning acht de clausule van verplichting om binnen een jaar tot bouw over te gaan bij dergelijke verkoopen geen zin te hebben. Als event. koopers zich er niet aan houden staan wij machteloos, zegt Spr., die eene cauteistelling wenscht. De Voorzitter moet den heer De Koning volkomen gelijk geven en onderschrijft diens wensch. Bij dezen verkoop is ze echter niet noodig, daar de kooper al tot aanbesteding van het op dit stuk land te zetten huis is overgegaan. De heer Van Eek informeert, of be doeld stuk grond tegen den prijs van f4.50 bijv. werd berekend. De Voorzitter antwoordt, dat de schat ting geschiedde door den Dir. van het Grondbedrijf, per Meter uitgerekend zijnde. Aangenomen. 3. Opnieuw vaststelling van de ge- meente-begrooting 1925, alsmede vast stelling van wijzigingen in de begrooting van het Grondbedrijf. De heer Foeken, in wien men 't moet prijzen dat hij de gemeentezaken goed napluist, merkt het volgende op M. de V. Ik heb naar aanleiding van het legio aantal wijzigingen enkele opmerkingen en vragen, ook een enkele aanmerking. Het wil mij voorkomen M. de V. dat X waar het aantal wijzigingen zeer groot is 't wel aanbeveling had verdiend deze voor ze in den Raad te brengen eerst Commissierieel te doen nagaan. Het was niet zoo gemakkelijk wegwijs te worden in deze doolhof van roode cijfers en doorhalingen en dan verdient onder ling overleg in een Commissie, met bijstand van de chef der afdeeling, wel aanbeveling. Komende tot de voorstellen zou ik het volgende willen vragen of opmerken. Bij no. 4 wordt de ontvangstpost „Leges" verhoogd met f2000.—is dat niet ietwat te optimistisch Bij no. 21 wordt de post „aankoop meubelen" voorgesteld te verdubbelen en te brengen van f 100.— op f 200.—. Uit de toelichting blijkt dat dit reeds is uitgegeven voor de Wethouderskamer voor een nieuw karpet en andere kleinig heden. De vraag is of dit niet had kunnen wachten, en de opmerking dat hier door B. en W. een post reeds is overschreden zonder machtiging van den Raad. Voorts had ik gaarne eenige toelichting waarom de volgende posten zijn ver hoogd 69. Verlichting, van f 10.000 op f 10.500 75. Brandweer van f 100. op f 300. 78. Vrije geneesk. hulp Politie f 140 op f 280. Hierbij wilt U misschien tege lijk mededeelen hoe ver't staat met de toegezegde ziekteverzekering voor het Gemeentepersoneel. Ik heb gezien dat post 164a „admi- stratiekosten Openb. Onderwijs" groot f 150.— is doorgeslagen, doch vond bij de stukken geen afzonderlijk voorstel tot principieele handhaving. Post 181a vergoeding Assistenten kan zeker nu wel worden verlaagd Het heeft mij getroffen, dat de op brengst aan schoolgeld (post 182) van de twee scholen voor U.L.O. moest worden verlaagd van f 1775 tot f 1100. Wat is daarvan de oorzaak? Wordt dit onderwijs in onze gemeente zoo weinig gewaardeerd? Daartegenover zag ik dat verhoogd zijn de bijdragen aan Rijks H.B.S. in andere gemeenten van f 1200 op f 1900. Deze cijfers heb ben m.i. ons heel wat te zeggen. Uit het hoofdstuk belastingen kan ik niet goed wijs worden. Ik zie als ver hooging de hondenbelasting met f 3000, opcenten Grondbelasting met f2000, dat is dus f 5000 winst. De opbrengst Straatbelasting f 25000 is doorgeslagen. Waar is die naar toe gebracht Voor navordering is f40.000 geraamd. Toch is de totale raming der Ink. bel. met inbegrip der navordering slechts f 17000 meer dan over 1924. We tee- ren daar dus f23,000 op van de na vordering. Nu zou dat per slot niets geven als het bekende tekort van f56,000, maar werd ingehaald, en dat bedrag staat ook wel onder No. 274b als uitgave geboekt, maar op bladzijde 120 is weer een ontvangpost (ongenummerd) luiden de „Bijdrage van den dienst 1 926: f 25.469.34. Ik moet dus, M. de V., tot de con clusie komen, dat de begrooting is sluitend gemaakt door alvast van 1926 f25000 te leenen, wat dan practisch hierop neerkomt, dat de bekende ach terstand over 2 jaar wordt ingehaald en H.H. Gedeputeerden daar dan nu blijkbaar genoegen mee nemen. bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Buisje 60 ct. NIEUWERHOEKSTRAAT 2. Billijke cond. - Moderne meth. Spreekuur eiken Zaterd. van 1—2 uur of scbrlftel. aanm. De Voorzitter geeft zeer bevredigende verklaringen. Wat doorslagen en ver wijzingen betreft, een en ander gebeurde op verzoek der griffie, die zooveel mogelijk uniformiteit in de gemeente rekeningen wenscht. Naar aanleiding kosten karpet voor de Wethouderskamer, merkt Spr. op, dat dit in zeer deplo- rabelen toestand verkeerde. B. en W. meende dat waar in deze kamer vele menschen komen, deze toestand niet bestendigd mocht blijken en het geen luxe genoemd kan worden dat een nieuw karpet werd aangeschaft. B. enW. zijn steeds zeer zuinig in hunne uitga ven geweest. De verhooging post reis kosten vindt zijn grond dat er nog al eens gecorrespondeerd en naar den Haag gereisd moest worden, in verband met en in het belang van den woning bouw. Trouwens deze post van f 200.— is nog lang niet uitgegeven. Post ver lichting moest verhoogd, wijl die in 1924 is gestegen. Het brand wezen eischte verhooging door de vele branden. De tractor enz. roofde daardoor veel benzine. De besturing geschiedt door geoefend personeelde heeren Vos en Drost als bestuurders, zijn tot volle ge noegen werkzaam Deze heeren werden met deze taak voornamelijk belast, om dat zij bijna altijd in de gemeente aan wezig zijn. Post kosten geneeskunde en verpleging Politiepersoneel eischte verhooging wegens ernstige ziekte van een der poütie-ambtenaren. Een rapport regelende een contract met heeren doc toren, komt in een volgende vergade ring ter tafel. Op deze wijze gaat de Voorzitter door. Wij zullen deze ophel deringen echter niet verder vermelden, daar 't den lezer wellicht niet zal inte resseeren. De heer Foeken is niet geheel be vredigd en zou toch gaarne willen, dat voortaan de Raad er in gekend werd als posten dienen te worden verhoogd. Naar aanleiding van het karpet in de Wethouderskamer doet Spr. uitkomen, dat de honden van den vorigen burge meester schuldig zijn aan de deplora- belen toestand van dit vloerkleed. Deze liet maar toe dat de beesten het kleed vernielden. Spr. meent dat iemand die dit toelaat, ook de schade dient te be talen, en informeert naar den prijs. De Voorzitter antwoordtf 60. De heer Foeken merkt nog op, dat in den post brand wezen f 1000.— re serve zat verwerkt en wraakt nog eens de verhooging. Spr. is [niet goed te spreken over de ondeskundigheid der bestuurders. Met de tram hebben wij daarmede genoeg leergeld betaald. Ook de brandspuit kreeg een defect door gebrek aan vakkennis.

De Soester | 1925 | | pagina 1