SCHGOED Inrichting ESSELSEN -Ondern. Soest doester Courant lieuws- en Advertentieblad. voor Soest en Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. tfifaot geneesten v dejüud DEPOSITO'S ischerij i Onderdeelen Verkoopen STRIJKER's Brantisfoffenhandel Heerendassen I La Porte Co T alle bankzaken Eemstraat 18 BILLIJKE PRIJZEN ing Boorden, 2. erts srberg eiken Maandag. soest-Baarn-Amsterdam Dekens Dekens Houthandel I euder mmm wijkstr. 28a, Soest troleeren van Admini- sen, Belasting Adviezen - SOEST VAN DEN BER6 Co. Kerstmisgedachten. d. BOVENKAMP Soestdijk. Hoesf-Keelpijn Anga-bonbons Ingezonden W. P. J. VENEMA Garage „MIDDELWIJK" LUXE VERHUUR-AUTO'S ALLE BANKZAKEN Plaatselijk Nieuws. VAN DIJK's: MEUBEL-TRANSPORT No. 52 Soesterbergschestraat 4 Burgem. Grothestraat 51 f genomen met: recept van Dr. Briimer, Aits te Gro- oend middel tegen zwaren, hardnek- lijmhoest en Bronchitis. Ook voor ge menschen het meest baatgevend. it de bronnen van Carlsbad. Tegen rkt bloedzuiverend, zacht laxeerend flacon f 1.15. eken en Drogisten. 906 7 - Spoorstr. 4-6 Q. DEKKER ig van le), Spier en Gewrichtsrheumatiek, niscbe Bronchitis, Spit, Ischias enz. KLER PRINS, Arts ïrdag van 2—3 uur. ,N DEN BROEK I-UTRECHT v. Dijk en v.d. Broek <s, Tel. 37 (alleen v. Amsterdam) rorenstraat 10. 19, Telef. 43919. lef. 3405. |en en Transporten t. z. conc. prijzen elend, v. Dijk 8c v. d. Broek, Korte weg 2 gazijn N EE i - TEL. 168 -AOE - 86 en J. KOETS, Tel. 226 M, Talmalaan 17, Telefoon 118 at 24, Telef. 226 Nederland per trein en per auto. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. 1 - TELEFOON 78 f B. REiMAN, Parklaan 12b V00RDEELIGSTE BIJ elk fabrikaat en in elke ge- anstratie zonder verplichting. Adres voor Administratie en Redaclic Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Dertiende «Jaargang Donderdag 24 Dec. 1925 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. KASSIERS JUL1ANAPLE1N 5 - TELEFOON 163 l'NDBRGRONDSCHE DRASD-INDHAiKVRIJE KI.l'IS SOEST Toen het licht verscheen. Wanneer meteen de torenklokken den Kerstdag inluiden, verschijnt in vele woningen de altijd mooie kerstboom, in zijn eeuwig groene kleed, met de flikkerende kaarsenlichtjes, een symbool van eeuwig leven en licht dat de duis ternis verjoeg. Elk jaar opnieuw worden we gevangen in de betoovering van dien stillen, mooien kerstdag, waarop alles anders schijnt te zijn, lieflijker, vrediger. De geest van vrede, die op dien dag millioenenenmillioenenmenschenharten over den gansche aardbodem verspreid, bezielt, schijnt een onzichtbaren band te weven, die alle harten verbindt. En die groote keten van vredige menschen- harten schept een sfeer van harmonie, die zelfs den mensch, die aan niets geloofd, weldadig aandoet. De Kerstdag is een herdenking van de geboorte van den Christus. De oorsprong van dit christelijke feest moeten we zoeken in de vierde eeuw, toen Paus Julius I voor den kerstdag, als Christus' geboortedag, instelde. Toen nu het christendom in onze streken kwam, werd het kerstfeest al spoedig vereenzelvigd met het groote winterfeest onzer voorouders, het win terzonnewende feest, dat op den kortsten dag van het jaar viel. Dan brachten de heidenen elkaar bezoeken en gaven zij elkaar geschenken. Des nachts vonden feestmaaltijden plaats, rond prachtig verlichte tafels, waarvan men speciaal voorgeschreven gerechten at.Menvierde de overwinning van het zonlicht over de wintersche duisternis, men ontstak symbolische vreugdevuren, die wij thans nog in sommige streken als kerstvuren terugvinden. Onze kerstboom, de den- nebooni, is ook een overblijfsel uit dien ouden heidentijd, evenals de mistletoe. De mistletoe, misteltak of marentak, dit bekende woekerplantje, was reeds in de oudheid, bij de Grieken, een plant van gewicht, waarmee men de poorten van de onderwereld kon openen. Ook in de Germaansche godenleer nam het een belangrijke plaats in. Maar hoe heidensch de oorsprong van deze kerst attributen ook moge zijn, zij waren toch altijd een uitbeelding van hoop, van vertrouwen in de overwinning van het licht, van eeuwig leven, door hun altijd groene kleur. En het is eigenlijk in het geheel niet in strijd met de christelijke beteekenis van het kerstfeest, wanneer wij den kerstboom met zijn schitterende lichtjes of den misteltak in onze woning brengen. Want de geboorte van den Christus, was toch ook de overwinning over de duisternis, het was de geboorte van Hem, die het Licht der wereld zou worden, het was de komst van de dwaling en den leugen zou ver drijven. Het christendom heeft dus de beteekenis der kerstsymbolen van een materieele naar de geestelijke basis overgebracht. En ze hebben daarbij een diepte ge wonnen. In de Germaansche landen is het ge bruik van den kerstboom sterker verbreid dan van den marentak. De mistletoe neemt vooral in het Engelsche huisgezin een bijzondere plaats in, speciaal in de hartjes der jonge meisjes. Want het volksgebruik brengt mee, dat zij die zich onder de mistletoe bevinden, door de aanwezigen gekust mag worden. Een uitgezonden gelegenheid dus voor schuchtige jongelieden, om het voorwerp hunner aanbieding te benaderen, waar door dan meteen het ijs gebroken is. Niet voor niets heeft een Engelsche grapjas den Kersttijd, „Christmas-tite", omgedoopt in „Kiss-miss-time". In Frankrijk is de maretak ook nog in eere. In de provincie gebeurt het nog veel, dat de boeren elkaar geluk komen wenschen met een misteltak in de hand. Aan den misteltak zijn dus, al evenzeer als aan den kerstboom, al lerlei gedachten van geluken vriendschap verbonden, die natuurlijk bij de ver schillende wijze tot uitdrukking komen. De tijden gaan voorbijgebruiken en gewoonten gaan verloren en nieuwe ontstaan. Maar het mooie, oude Kerst feest zal altijd blijven, in al zijn schoon heid omdat het de komst van de eeuwige waarheid uitbeeldt. En die kan niet verloren gaan. Dr. F. C. verwachten, dat de vier R.K. ministers in geen geval zitting zouden willen nemen in een kabinet, dat zich zou neerleggen bij het votum der Tweede Kamer van 11 November, waarbij gelden voor het gezantschap bij het Vaticaan werden geweigerd. Men gaf den forma teur van katholieke zijde al heel weinig hoop. Dit was dan ook aanleiding voor den bekenden R.K. afgevaardigde, prof. mr' Veraart om te verklaren, dat het tijdstip van de „uiterste noodzaak" nadert. Hetgeen dus zou beteekenen, een samengaan van R.K. metS.D.A.P., evenals dat in België plaats vindt. Maar daarbij werd al dadelijk verklaard, dat, als die uiterste noodzaak er zou zijn, dat de politieke toestand zich dan zal moeten ontwikkelen onder R.K. leiding. Daarom kon de R.K. Staatspartij niet met Marchant meegaan. Eerst als die mogelijkheid ook zou zijn versperd, zou men het met een extra-parlementair kabinet kunnen probeeren. Doch van andere katholieke zijde is men het met den St. Michael-leider niet eens. Er wordt nog eens nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat in de verklaring van Mgr. Nolens ten aanzien van samen werking met S.D.A.P. wordt verklaard, dat niet een deel, maar de geheele Katholieke Kamerclub van de noodza kelijkheid overtuigd moet zijn. En dat de R.K. Tweede Kamerfractie in haar geheel eenstemmig tot samenwerking met de sociaal democraten zou besluiten ter oplossing van deze crisis, wordt uitgesloten geacht. Zeer merkwaardig is in dit verband de opmerking van de Maasbode „en daarom is wat de drie rechtsche partijen reeds zoovele decenniën samenbindt, een unio, die zich niet zoo gemakkelijk laat scheiden". Zou men dus toch nog rekening houden met een herstel der coalitie, op een of andere ingenieuse wijze Dr. de Visser zette na zijn eerste nederlaag bij de R.K. ministers zijn pogingen onversaagd voort en intusschen moet hij nieuwe voorstellen aan de aftredende ministers hebben voorgelegd. Wanneer inderdaad uitzicht zou bestaan, dat met medewerking der R.K. ministers een extra-parlementair kabinet zou worden gevormd, zou toch eerst nog de R.K. Tweede Kamerfractie weer bijeen moe GEHUWD: D. Altena en A. Vlaan deren C. J. W. Brunings en J. C. Fischer. VESTIGING VAN 10—16 DEC. 1925.' H. J. v. Dijk, Spoordw.str. 3a, v.j gesloten overweg moet staan wachten, Baarn J. de Vos, Birkstr. 34, van j vooral niet voor onzen zoo regelmatig op Wageningen K. Schaap, Kerkstr. 39, tiid rijdende „soldatenknip") maar nie- v. Huizen A. J. G. H. Mensink, Soesterb.str. 10a, v. Utrecht J. A. Bach, Rademakerstr. 27, v. Zeist D. Blanken, idem v. Amersfoort K. J. A. Meester, Casino L.V.A., v.Amsterdam C. J. Hulzen, idem, v. Bussum J. Kaper, Torenstr. 8, v. Zaandam A. Witser, Amersf.weg 65 v. de Bildt P. J. A. Vierhout, m. gezin, Noor- derweg lee, v. 'sGravenhage J. P. Lintsen, Amersf.weg 119 v. Ubbergen A. J. Oostroin, Rademakerstr. 29, v. Amsterdam. VERTREK 10—16 DEC. 1925. H. J. Heinow met gezin, Admiralen- gracht 130, n. Amsterdam J. F. L. Holty m. gezin, Wilhelminastr. 77-IIIh idem J. J. Schoenmaker m. gezin, Wilh. v. Pruisenstr. 23, n. den Haag Hendrik Traa, H. v. Ruitenbeek n. bij Nijkerk C. Fillet m, gezin, Ho- lendrechtstr. n. Amsterdam W. C. Wubben. O. Delft 203, n. Delft H. C. M. Seuneke, Breedstr. 105 n. Be verwijk H. Willems, bij J. Knevel, n. Hoevelaken F. Holtij, bij C. de Water, n. Baarn (L. Vuursche). Doos 60*90cfc. Bij Apoth.en Drogisten. mand kan hetdenchef euvel duiden dathij denkt „safety first", en terstond nadat de trein uit Baarn is afgebeld, de hoo rnen sluit. Wat dat nu weer voor een uitvinding van de directie der Ned. Spoorwegen is geweest het sein Peking- laan te laten vervallen (een dubbel sein is toch altijd veiliger dan een enkel zal voor ons, publiek, wel geheim blij ven met „den dienst" hebben wij niets te maken. Hoelang is de directie der Ned. Sp. nog van plan de belangen van het pu bliek, de openbare veiligheid, de be langen van het personeel (als die ten minste ook nog meetellen op te offeren aa'iJa waaraan Aan misplaatste zuinigheid, aan onkunde, of aan on wetendheid Indien dit laatste het geval is, dan hoop ik dat het bovenstaande er toe mag medewerken haar de oogen te openen, en dat er spoedig verbete ring worde gebracht in wat ik, gezien het bovenstaande toch zeker niet ten onrechte, noemde „ernstige misstanden' Utrecht, 16 December 1925. Mr. J. H. VAN DOORNE, Wegens gebrek aan ruimte eerst he den geplaatst. KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ontvangen een PRACHTCOLLECTIE H IN DE ALLERNIEUWSTE DESSINS 5 EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN g TELEF. JG9 ten komen om haar oordeel te vellen. Dat men in leidende R.K. kringen aan een oplossing in deze richting de voorkeur zou geven boven een samen gaan met de S.D.A.P:, lijkt ons vrij duidelijk, te meer, daar men van S.D. A P.-zijde ook niet bijster enthousiast voor het denkbeeld van een samengaan met R.K. gestemd is. En men zal daar de nieuwe constellatie niet aanvaarden, als zij niet voor de arbeidersklasse en voor de democratie belangrijke vruchten belooft. Een eigenaardig licht wordt cr op de poging tot kabinetsformatie van Mr. Marchant geworpen door de mededee- lingen van het R.K. Tweede Kamerlid dr. Moller. Deze achtte het optreden van S.D.A.P. en V.D. geheel zuiver. Mr. Marchant was volgens hem een knap politicus, die er zeer goed mag wezen. Hij had als kabinetsformateur echter een fout gemaakt. Het samengaan van S.D.A.P., V.D. en R.K. was niet de eenige mogelijkheid geweest. Mr. Marchant had nog een andere mogelijk heid moeten zoeken. Want dr. Moller meende, dat een samengaan van V.D., A.R. en R.K. zeer wel mogelijk was geweest. Nog een mogelijkheid dus. Telef. 145 SOEST Privé: FERDINAN0 HUYCKLAAN6, SOEST KAMERKRONIEK Dr. de Visser heeft zijn weinig be- nijdenswaardige taak tot vorming van een extra-parlementair kabinet voortge zet. De eerste poging mislukte. De bedoeling was te trachten, het afgetreden ministerie als extra-parlementair kabinet te doen aanblijven. Maar het was te Ten slotte nog een paar vragen van Tweede Kamerleden, aan de ministers van Waterstaat en Koloniën. De heer Hermans wilde weten, hoeveel doode- lijke mijnongelukken er dit jaar in Limburg plaats vonden en waaraan toeneming is te wijten, terwijl de heer Joekes het opnam voor de arbeiders in de Onibilinmijnen, die met rotansla gen gestraft worden. Het is wel belang wekkend, wat de ministers hierop zullen antwoorden. POLITICUS. Burgerlijke Stand GEBOREN: Theodorus, z. v. H Tam mer en H. Vennis Henriette Cornelia, d. v. J. H. Struve en C. O. Meesters Gerard Aleidus Marie, z. v. G. J. Smit en A. J. Bosboom. ONDERTROUWDH. v. den Brink en A. E. Fischer A. B. v. der Werf en H. Kooge. ONS STATION. M. de R. Gaarne zou ik eenige ruimte van U vragen teneinde de aandacht eens te vestigen op ernstige misstanden, op ons stationnetje heerschend. In de eerste plaats dan, is het ieder die geregeld van het lokaaltje pleegt gebruik te maken, herhaaldelijk opgevallen dat de dienst op het station verricht wordt door een enkelen amb tenaar. Deze moet dan zorgen voor het tijdig sluiten der boomen, het bedienen vRn het acintocstcl, liet liUpcn van liei loketpubliek, het aannemen van bagage en het gereedmaken van deze in een loods, die zich op eenigen afstand van het station bevindt, zoodat men het wegen, beplakken en neerzetten op de plaats waar moet worden ingeladen veel tijd gemoeid is. Vaak is de bagage zoo groot of zoo zwaar dat een persoon die nauwelijks kan hanteeren. Menig maal ziet men dan ook dat publiek daar bij de behulpzame hand biedt. Verleden zomer kon ieder constateeren dat het bedienen der afsluitboomen een kracht toer op zich zelf wastegenwoordig schijnt het, waarschijnlijk omdat het mechaniek langzamerhand wat soepeler is geworden, wat gemakkelijker te gaan. Maar niettemin gaat het niet aan dat ook maar een enkele maal het verrichten van al de bovengenoemde werkzaam heden de taak is van een persoon. Dat er dan ook nog geen ernstige onge lukken zijn gebeurd aan de halte Soest dijk, is meer geluk dan wijsheid, al is een woord van lof voor de activiteit van het personeel zeer zeker niet mis plaatst. Donderdag den lOden dezer waren de heer De Koning en ik ge tuige van het volgende Na afloop van de raadsvergadering waren wij om 5.15 aan het station met de bedoeling den trein van 5.25 te nemen. Wij waren juist voor het kan toor van den chef, toen de trein uit Baarn werd afgebeld. Terstond daarop kwam de chef naar buiten om de boo men te sluiten. Op mijn vraag waarom die zoo vroeg dicht gingen, daar ge woonlijk toch eerst wordt gesloten wan neer het belletje aan de Pekinglaan is gegaan (als geregde reiziger leert men al gauw de gang van zaken aan zoo'n dorpsstation kennen) antwoordde de chef dat dat sein was afgeschaft. Toen wij onze verwondering daarover te ken nen gaven, daar vooral bij een station met een druk verkeer als het onze, dat sein toch in het geheel niet te missen is, deelde de chef ons mede dat hij ons daaromtrent tot zijn spijt niet kon in lichten aangezien dat „dienstzaken" waren. Dit gesprek vond plaats in den tijd dat de chef de boomen neer liet. Daarop moest hij eerst publiek aan het loket helpen en daarna nog publiek dat rijwielen te verzenden had. Tot onze verbazing kwam, terwijl hij met een en ander bezig was, de trein reeds binnenrollen. Ruim drie minuten vóór den aangegeven tijd stopte de trein aan het station. Indien de chef zich aan zijn voorschriften, welke luiden dat de boomen moeten gesloten worden drie minuten voor de aankomst van de trei nen, had opgevolgd, waren de grootste ongelukken gebeurd. Toen de trein binnenstoomde stonden aan beide zijden van de afsluitboomen negen of tien auto's en andere voertuigen te wachten Had de chef dus eerst het publiek ge holpen, en dus niet veiligheidshalve eerst de boomen gesloten, tien tegen een dat zich een voertuig op den over weg had bevonden toen de trein deze passeerde 1 Het is ongetwijfeld niet pleizierig dat men een minuut of zes zeven voor den Aan de leden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm Afdeeling Soest In de landstormbladen van 15 Oct. ?n 15 Nov. is U mededeeling gedaan j jmtrent het huldeblijk, dat namens de 3ijzonderen Vrijwilligen Landstorm en jde Vrijwillige Landstormkorpsen „Mo- tordienst", „Vaartuigendienst", „Spoor wegdienst" en „Luchtwachtdienst", aangeboden zal worden aan H. M. Koningin Wilhelmina en aan Z.K.H. Hendrik, Prins der Nederlanden, bij hun zilveren huwelijksfeest op 7 Februari e.k. Het huldeblijk zal bestaan in een porceleinen Tegeltableau, ongeveer ter grootte van 100 bij 80 c.M., waarom heen een palissanderhouten lijst. Het bekende embleem van den Land storm „Als 't moet" is door den grooten kunstschilder Leon Senf, verwerkt met de wapens van nare Majesteu en v**,, Zijn Koninklijke Hoogheid, benevens met de wapens der elf provinciën. De Landstormer met het geweer staat in het licht der opgaande zon. Zoowel de kunstvaardige ontwerper Leoe Senf, als de wereldberoemde Kon. Delftsche Aardewerkfabriek „De por- celeine Fles", waarborgen, dat het huldeblijk onder de kunstwerken van onzen tijd zal mogen worden gerang schikt. Indachtig aan de groote belangstelling, welke onze Vorstelijke Famillie steeds heeft getoond voor onzen Landstorm, hebben wij de overtuiging, dat het onze vrijwilligers een genoegen zal zijn, de aanbieding van dit huldeblijk mogelijk te maken door het afstaan van een kleine bijdrage. Bijdragen zullen gaarne in ontvangst worden genomen door ondergeteekende, die voor de verdere doorzending zal zorg dragen. C. VALKENBURG, Secretaris Plaalselijke comm. Middelwijkstraat 28a. mooie dieren in de wei te zien draven. Ook de rolprent van de verschillende fabrieken, die kilometers lang zijn, was zeer duidelijk en belangwekkend. Na dat de groenten ten ruwsten met de hand zijn schoon gemaakt, gaat verder alles machinaal. Het wasschen, hakken, koken,persen, verpakken, alles geschiedt door machines, geen hand komt er meer aan. Bovendien hebben alle arbeiders (sters) witte uni formen aan, die de fabriek niet verlaten en zijn in alle zaken ventilators en stofzuigers die de lucht zuiver houden. ^Niettegenstaande alles materiaal gaat zijn er 1000 arbeiders (sters) aan de fabriek verbonden. Tot slot kregen wij op het doek eenige fraaie berggezichten uit Zwitserland, om het meer Thuen, Interlaken met de Jung- frau, enz. Een ons aangeboden kop schildpad soep'en later een kop bouillon smaakten overheerlijk. J. S. 1KIE iOEST BANKIERS BAARN SOEST BUSSUM CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING MAOGIS PRODUCTEN. Vrijdag, 11 Dec. 1.1. hebben wij in Hotel „De Gouden Ploeg" eene film- vertooning bijgewoond van het bedrijf der Maggifabricken te Kempttal in Zwit serland. Na eene voordracht over de voedings waarde en lichtvcrteerbaarheid der Mag- gisoepen (er zijn 20 soorten) en de voortreffelijke smaak van de Maggiaroma, kregen wc op het doek het eerst het eigen landbouwbedrijf te zien. De teelt en het oogsten van de groenten, het koren, het hooi enz. alles met de nieuwst uitgevonden landbouwmachines. Wij kon den de enorme veestapel bewonderen, allemaal roodbruine melkkoeien, pracht stieren, vette ossen, en kalveren, enorme varkens, zeugen met biggen enz. Ook heeft de fabriek eene eigen paardenstoe- terij. Het was een prachtig gezicht de VEGETARISCH PROPAGANDA-AVOND. Toen Dr. Haga uit den Haag Vrijdag avond 1.1. dezer zijn rede over „Vege tarisme en Hygiëne begon, was de kleine zaal van „Religie en Kunst" geheel bezet. Allereerst wees spreker de hoorders op het wonderschoone dat we in het leven der dieren kunnen waarnemen als voorbeelden werden o.a. aangehaald de bijen en het stekelbaarsje. Bij de zoogdieren werd herinnerd aan lust, liefde, onderscheidingsvermogen, ge heugen, schranderheid, Welke zijn waar te nemen. De grootste vijand van de dierenwereld is de mensch. Spr. roemde het werk der Dierenbescherming, doch meende, dat hier vooral een taak voor de scholen was weggelegd, om bij de jeugd liefde voor de dieren aan te kweeken. Spr. maakte een vergelijking tusschen een slagers- en een fruitwinkel, de eerste uit aesthetisch oogpunt weerzinwekkend Hc ^af ale zijn meening te kennen, dat de schoon heidscommissies het als haar taak be hoorden te beschouwen, tegen de eerste op te treden.<rGok werd gewezen op het onnatuurlijke van vleesch als voe ding voor den mensch en op het ver ruwende van het slagersbedrijf, waaraan de vleescheter schuldig is. Daarna kwam het vleesch als voedsel aan de beurt. Spr wijst op de schade lijke purinebasen, die het vleesch be vatten en die tevens opwekken om te veel te eten. Deze purinebasen worden voortdurend door het dierenlichaam uit gescheiden, doch als de dood plotseling intreedt, houdt die uitscheiding op, zoodat al die vuile stoffen in het vleesch en mee worden opgegeten. Uitspraken werden aangehaald van bekende voe- dingsphisiologen, als Max Rubner, Dr. Christen, Dr. Hindhede, welke allen de vleeschvoeding onnoodig vinden en schadelijk. Bezoekt onze sanatoria, roept spr. uit, dan ziet ge, hoe slecht het met de gezondheid der menschen ge steld is;.de voornaamste oorzaak ziet spr. in het vleeschgebruik. In den keuringsdienst heeft spr. weinig ver trouwen, daar de keuring veelal met het bloote oog gebeurt, terwijl het koken niet alle bacteriën doodt. Spr. wijst dan ook op het verheugende verschijnsel, dat er steeds meer artsen komen, die doordrongen worden van het verkeerde der vleeschvoeding, niet alleen voor zieken, doch ook voor gezonden. Hij wijst nog op het feit, dat bij gebruik van vleesch altijd de ontbinding daar van reeds is ingetreden. Vooral moeten we zorgen, dat we niet te weinig voedingszouten krijgen, zegt spr.daarom keurt hij wittebrood af en beveelt het grove brood aan. Op de „Kronprinz Wilhelm" deed men in den oorlog een soortgelijke ervaring op. Er is overvloed van keuze van plant aardige spijzen, desgewenscht aange vuld met zuivelproducten en eieren maar: weest matig en eet en drinkt niet te warm In de eerste plaats be- heersching, ook in de voedingkoffie, thee en chocolade niet veel gebruiken, in geen geval alcohol en tabak. Wat de kleeding betreft, wijst spr. o.a. op de te dunne en te weinig be dekkende dameskleeding van tegen woordig, waaruit menige kwaal, o.a. longontsteking en nieraandoening, ont staat. Nog even op de ethische zijde terug grijpend, vraagt spr., met welk recht wij dieren dooden voor onze voeding, waar wij cadavers als zoodanig niet noodig hebben, doch ons gezonder in de plantenwereld van voedingsstoffen kunnen voorzien. Na nog de beginselen van den Ned. Vegetariërsbond te hebben medege deeld, eindigt spr. zijn met groote be langstelling gevolgde rede met den uitroepDe mensch toone in alles de eerste der schepselen te zijn Een paar opmerkingen daar nagemaakt, werden gedeeltelijk door spr., gedeel telijk door den heer Ortt (daar Dr. Haga met den trein weg moest) beantwoord. De Voorzitter maakte de aanwezigen attent op de gelukkige omstandigheid, dat juist hier in Soest het Veg. Bureau een instelling van den Ned. Vegetariërs- bond, is gevestigd, n.I. Nieuweweg 102, onder leiding van den heer Ortt, waar gratis alle inlichtingen over het Vege tarisme, alsmede lectuur, verkrijgbaar zijn. Het Soester Mannenkwartet zong op verdienstelijke wijze enkele liederen voor den aanvang en in de pauze. Mij. TOT NUT VAN'T ALGEMEEN In tegenstelling van de film „Een reis door het Heelal", die ons den vorigen winter door tusschenkomst van het Dep. Soest van het „Nut" vertoond werd en die ons het onzeg baar groote van het Heelal deed be seffen, kregen wij 1.1. Vrijdag, 18 Dec. in het Gebouw „Religie en Kunst" de vertooning van de Antonie Leeu wenhoekfilm, die ons het microsco pisch kleine in de natuur liet zien. In eene toelichting, die vooraf ging, vertelde de explicateur ons in het kort de levensgeschiedenis van Antonie van Leeuwenhoek, die in 1632 te Delft geboren werd. Oorspronkelijk opgeleid voor den handel, hij was een tijd lang laken handelaar in Amsterdam, werd hij een der grootste en wereldberoemde na tuuronderzoeker van zijn tijd en een gewaardeerd lid van de Royal Society van Engeland. Hij vervaardigde zelf zijn micros copen en slijpte zelf de lensen, waarvan nog een 300 bewaard zijn gebleven. De film vertoonde ons zijn geboorte huis te Delft, zijn geschilderd portret, zijn grafmonument enz en het voor naamste, de vergroote baccillen, die regen- en slootwater gevonden worden, eerst de ééncellige waaronder de Pantoffel-, de Klok- en andere diertjes en daarna de met meerdere organen bedeelde baccillen, als Azijn- aaltjes. Kogel-, Mossel- en Halsdiertjes. Het was zeer belangrijk te zien, hoe deze, voor het bloote oog, on zichtbare wezentjes zich bewegen, voeden en voortolanten. Verscheidene van hel (alrijk opge komen publiek zullen met verbazing en belangstelling deze demonstratie van microscopisch- kleine gevolgd hebben. J. S. HEROPENT. Deze week opende de Heer J. Laseur zijne volgens den eischen des tijds inge richte Slagerij aan de Steenhofstraat 81. Wij hebben eens een kijkje genomen, èn waren vol lof over de inrichting. De winkel is in één woord „in orde", alles getuigt dat hier de vakman thuis is, die weet welke eischen het publiek stelt. Waar de heer Laseur reeds enkele jaren het volkomen vertrouwen van zijne afnemers geniet, prima vakman is en er steeds op bedacht alleen le kwaliteit waren in den handel te bren gen, twijfelen wij niet of het zal hem in zijne nieuwe Zaak wèl gaan. Onze gelukwenschen. VOOR UW VERHUIZINGEN CONCUHHEEHBNDR PRIJZEN 2 STEENHOFSTRAAT 57 :-: TEL. 69 THEOSOPHIE „Rondom millioenenmenschenheerscht dezer dagen een sfeer van Kerstmis stemming". Aldus begon de Heer J. Bolt, uit Amersfoort, Dinsdag 15 Dec. 11in de kleine zaal van het Gebouw „Religie en Kunst" zijne voordracht over „Mes- siasverwachtingen in onzen tijd". Na de eerste komst van Christus op aarde behandeld te hebben, zei Spreker, dat velen het mogelijk achten, dat Christus opnieuw in menschenge- daante zou verschijnen om orde te scheppen in de tegenwoordige chaos op elk gebied In de literatuur, de poësie, de schilderkunst, de architectuur in de economie, de politiek en de godsdienst, ja, op elk gebied heerscht een verdeeldheid, een zoeken naar waarheid, die doet verlangen naar een nieuwen Wereldleeraar. Op zijn komst moeten wij ons voor bereiden, opdat wij kunnen zijn gelijk de transformator van de electrische stroom, die de hoofdkracht verdeelt en naar alle kanten verspreidt. Vooral de jeugd moet daartoe op geleid worden en Spreker achtte het een gelukkig teeken, dat reeds zoovele jongeren zich op etisch gebied ver eenigen. In de hoop zijn gehoor eene nieuwe Kerstgedachte te hebben bijgebracht eindigde Spreker zijne boeiende rede'. J. S. KERSTNACHT. Evenals vorige jaren zullen de Heer de Neeve muziek-onderwijzer L. Brink- weg en de Gebr. Butselaar, Burgem. Grothestraat, in den Kerstnacht eenige Kerstmelodiën ten beste geven.

De Soester | 1925 | | pagina 1