J. TH. W©SE€UML(E[N1 FotografieAtelier Mej. W. PONTIER Piano leerares Dr. GROENMAN Dr. RUPERT AANGESLOTEN ONOER BOVENSTAAND NUMMER a a HORLOGERIE, GOUD, ZILVER, OPTIEK «j pi Uw Zenuwen MIJNHAROT's J. s. Ingezonden E. van Meurs, NEDERL OOST-INDIE flinke Dienstbode, Net Meisje gevraagd, Keukenmeisje, Uitschuiftafel Ter overname wegens overcompleet Gevraagd Te Huur modern Landhuis, TT IE E£©@P Aardappelen. BURGEM. GROTHESTRAAT Ita SOESTOIJK het blijspel in 2 bedrijven „Ze krijgen mekaar". Na afloop Bal-Amusant en tot sluiting van het seisoen prijsdansen. Zie verder de advertentie. OPENING. Zaterdag 15 Mei a.s. zal de heer G. W. Schothorst een zaak openen in tabak, sigaren en Sigaretten aan de Soesterb. straat. komen tot rust en worden gesterkt door Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten MEIFEEST S.D.A.P. In de kleine zaal van het Gebouw „Religie en Kunst", hield Zondagavond 2 Mei j.L, de Aid. Soest, der S.D.A.P. haar jaarlijksch feest In zijne openingsrede deelde de Voor zitter mede, dat het Bestuur eerst besloten had, dit jaar geen feest te vieren, daar verscheidene leden zich hadden afge scheiden. Toch werd men in staat gesteld feest te vieren door de welwillende medewer king, in de eerste plaats van den Heer Lanke, die uitstekende pianomuziek ten beste gaf en verder van de Arbeiders- Zangvereeniging „Kunst en Vriendschap" en de Tooneel-Vereeniging „Streven naar Beter", waarvoor men met vereende krachten een primitief tooneellje had opgericht. Nadat „Kunst en Vriendschap" een paar liederen ten beste had gegeven, die luid applaus oogstten, hield de Heer R. van Gaasbeek, Lid van de Prov. Staten van Utrecht, eene feestrede. 1 Mei, aldus begon Spreker, wordt in de geheele wereld over de S.D.A.P. eene wapenschouw gehouden, niet over oorlogstuig, maar over de sterkte en de macht der Partij. Drie onderwerpen blijven voortdurend de aandacht van de arbeiders vragen, n.l. de achturendag, medezeggingschap en wereldvrede. De achturendag is voor de meeste arbeiders in ons land wel ingevoerd, doch Nederland heeft nog steeds de overeenkomst van Washington niet ge- blijven. Indien, al was het gedeeltelijk mede zeggingschap in de bedrijven was inge voerd, zou eene zoo noodlottige staking als thans in Engeland is uitgebroken, voorkomen zijn. En wat de wereldvrede betreft: zoo goed als alle burgerlijke veeten en on- eenigheden door den rechter beslist worden, kunnen ook de twisten der naties door het Internationale Gerechtshof beslecht worden. Niet door macht en geweld, zooals in den oertijd, maar door recht. Spreker besloot zijn rede, met voor namelijk de jongeren ernstig aan te sporen tot krachtdadige samenwerking ter be reiking van het betere, het hoogere, het ideale. Nadat de Zangvereeniging ons nog op een paar liederen vergast had, was het woord aan „Streven naar Beter". Het primitieve, kleine tooneeltje in aanmerking genomen, was het streven duidelijk merkbaar. Wat de regie betreft, roeide men met de riemen, die men had. Voor alles moet de vereeniging zorgen voor een goeden leider, een goeden regiseur. Zij heeft wel krachten, die door studie ontwikkeld kunnen worden, vooral daar de goede wil zoo duidelijk merkbaar is. Prijzenswaardig blijft voor beide ver- eenigingen het streven naar ontwikkeling ook in de kunst. Jacobus Thijmen van Splunteren geb. te A'dam 13 Juli 1898, wonende Burg. Grothestraat 45 te Soest (Soestdijk) aan hem inlichtingen te vragen. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Autoband met velg, 3 belastingplaatjes, geldstuk, bovengebit, kinderportemonnaie huissleutel, damesreticule en een wan delstok. Aangevlogen 3 postduiven. Te Soesterberg gevondenHeerenhorloge en portemonnaie. Aangevlogen een post duif. CHR. ORANJE VEREENIGING „JULIANA VAN STOLBERG". Vrijdagavond 30 April j.1. vierde bo- genoemde Vereeniging feest in de Rem- brandtzaal ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Na het zingen van Psalm 75 vers 1. opende de Voorzitter de bijeenkomst met een welkomst woord aan de aanwezigen, in de eerste plaats aan onzen Burge meester Mr. G. Deketb, die zoo welwillend was geweest het Beschermheerschap der Vereeniging te aanvaarden. De Burgemeester bedankte den Voor zitter voor zijne welgemeende woorden en verzocht de aanwezigen staande een driewerf Hoera luit te brengen op Prinses Juliana. Mejuffrouw M. Stam zong daarop met hare bekende symphatieke stem een paar liederen van Bach en van Zweers, die luide werden toegejuigd. Vervolgens besprak de feestredenaar van dien avond, de Heer S. Postmus, de Fransche overheersching in ons land, van 1795 tot 1813. Cevoelvol schetste Spreker de laatste audiëntie van Prins Willem V in den Haag en het afscheid in Scheveningen en wees er op, hoe ons land in plaats van Gelijkheid, Vrijheid en Boederschap te genieten, al die jaren door de Fran- schengeknechtwerd. Handelen nijverheid stonden zoo goed als stil, wij verloren onze overzeesche bezittingen, moesten hooge belastingen opbrengen, in één woord het was een rampzalige tijd. Vóór dat spreker een oogenblik pau zeerde, verzocht hij het tweede couplet van het „Wilhelmus" te zingen. Postmus, hoe na de volkeren slag bij Leipzig Napoleon's macht vernietigd was en ook in ons Iand de Franschen van stad tot stad verjaagd werden. In Nov. 1813 klonk weer het „Oranje boven J" Van Hogendorp, van Dam en Limburg Stirum namen voorloopig het bewindt in handen, tot Prins Willem VI, zijn vader was in 1806 overleden, wederom te Scheveningen voet aan wal zette. Gloedvol beschreef Spreker de geest drift van heel het volk bij de terugkomst KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND BRUIDSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN VERGROOTINGEN zou graag nog eenige PRIVAATLESSEN ge ven voor L.O. en U.L.O. en ook een paar Leerlingen plaatsen in haar FRöBELKLASJE. JULI AN ASTRAAT 19 POSTZAKEN De Directeur van het Postkantoor brengt ter algemeene kennis dat tijdens de staking in Engeland de correspon dentie uitsluitend voor Groot-Brittannië en Ierland wordt vervoerd per extra vliegtuig. Vertrek van Rotterdam 8 uur v.m. Laatste lichting buitenbussen 7.40 8.10 n.m. Kantoorbus 9.30 n.m., beide den avond te voren. Extra kosten, luchtrecht 5 cent per 20 gram. Op de stukken te vermelden bovenaanPer luchtpost. GESLAAGD Onze plaatsgenoot de Heer P. A. Endendijk slaagde dezer dagen in den Haag schitterend voor het Diploma van Rijksschoenhersteller. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat genoemde Heer de eerste en de eenige is te Soest, welke deze eer (e beurt valt. Wewenschen hem geluk hiermede. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Zeist geeft aan belanghebbenden in overweging om alvorens in relatie te treden met het „Centraal Administratie Kantoor" voor heen gevestigd Wilhelminalaan 18 Zeist, thans Bakkersweg 1 te Soest Directeur Nicolaas de Heer, geb. te Polsbroek 7 Aug. 1892, wonende te Soest Bak kersweg 1 en hoofdvertegenwoordiger van den geliefden Oranjevorst. De Voorzitter bedankte den Heer Postmus voor zijne mooie rede. Daarop droeg de Heer Luijben „Een vers, dat als een nachtkaars uitgaat", van E. Laurillard voor, en de heer Koelewijn het vers „Jezus in de Herberg". Beide voordrachten waren niet onverdienstelijk. De Heer Luijben wachte zich echter voor overdrijving en de Heer Koelewijn voor eentoonigheid. No. 7 van het feestprogramma meldde Zang van Mej. C. Mesinga. Naar mijne bescheiden meening, ik ben geen mu ziekcriticus, beschikt Mej. Mesinga over een mooi, vol stemgeluid en de bloemen, beiden zangeressen, als ook aan de uitstekendeaccompagnatrise vereerd, acht ik ten volle verdiend. Op het feestprogramma was de naam van de orgelartiste, zoomin als de titels der gezongen liederen vermeld, dat was jammer. Ds. Hoek hield daarop zijn afscheids rede als Eere-Voorzitter der Vereeniging waarin hij de oprichting herdacht. Toen het 25-jarig regeeringsfeest van onze Koningin ook in Soest gevierd zou wor den, waren de Christetijk-gezinden be reid met alle andere vereenigingen samen te werken. Bij het samenstellen van het feestprogramma vonden de Christelijken de wijze van feestvieren, die voorgesteld werd, niet overeenkomend met hunne godsdienstige overtuiging, zoodat zij zich noodgedwogen moesten afscheiden. Door die afscheiding is de Oranjevereeniging ontstaan, om ook in de toekomst de feesten van het Oranjehuis op waardige wijze te vieren. Met de beste wenschen voor de bloei der Vereeniging nam Ds. Hoek afscheid. Tot slot werd Gezang 96 gezamclijk gezongen en sprak Ds. Hoek bet dank gebed. J. S. NIEUWE ZAKEN. Dezer dagen brachten wij een bezoek aan enkele nieuwe geopende zaken in onze gemeente. Allereerst kwamen wij bij den Heer Besselsen aan de Spoorstraat, die een zaak opende in Radio-artikelen. We beluisterde enkele toestellen en kwamen tot de overtuiging, dat men op het gebied van Radio hier uitstekend terecht kan, ook wat betreft het koopen van vele gewenschte onderdeelen. Aan de Nieuwe Weg 68 opende de Heer Burgman een naar de eischen des tijds ingerichte slagerij. Het geheel ziet er keurig uit en kan een aanwinst genoemd worden voor dat gedeelte van onze gemeente. Naast bovenstaand perceel opende de Heer Meijer een motor- en een rijwielhandel, die eveneens goed is ingericht. Vermelden wij nog dat de HeerKappé de zaak overnam van J. v. Kooij, Sta tionskoffiehuis en het geheel keurig heeft ingericht. Ten slotte wenschen wij allen een goed succes toe met hunne nieuwe zaken. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Soest is in openbare vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 11 Mei a.s., des namiddags 2 uur, ter behandeling van de volgende AGENDA 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Vaststelling van een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1926. 3. Vaststelling van een besluit tot belegging van gelden wegens uitloting van obligatiën. 4. Vaststelling van een tweetal besluiten a. tot ruiling en b. het in schenking aanvaarden van grond in verband met de verbreeding van de Torenstraat en de Van Weedestraat. 5. Behandeling van een adres der vereeniging „Soest Vooruit", verzoekende over te gaan tot het afbreken van de tramremise, met voorstel van Burgemees ter en Wethouders 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vernieuwing van de Nieuwe Steeg, alsmede behandeling van een credietaanvrage ter bestrijding der kosten daarvan. 7. Credietaanvrage van B. en W. ter bestrijding van de kosten verbonden aan de voorbereiding der gasvoorziening Soest en Soesterberg. 8. Vaststelling van een ontwerp-ver- ordening tot wijziging der bouwveror dening. 9. Benoeming van een financieele Commissie en vaststelling van een ont werpverordening, regelende den werk kring dier commissie. 10 Voorstel van B. en W. tot in schenking aanvaarden van grond a. aan den Gallenkamppelsweg en b. aan den Heeten Akkerweg, met vaststelling van ontwerD-besluiten. 11. Aanvrage van een crediet voor aankoop van leermiddelen en school banken a. voor openbare scholen en b. voor bijzondere scholen, een en ander verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen. 12. Behandeling van verzoeken tot verkoop, verhuur en in erfpacht geven van gemeentegronden. 13. Vaststelling van een besluit tot verhuur van gemeentegronden. 14. Vaststelling van suppletoir-kohie ren Straatbelasting en Hondenbelasting. 15. Aanbieding van het gemeentever slag over 1925. 16. Behandeling van een adres van J. L. Teljer e.a., verzoekende verbetering van den Heuvelweg met voorstel van B. en W. 17. Aanbieding van een adres van Julius Hartman alhier, inhoudende eenige klachten met voorstel van B. en W. 18. Aanbieding van een adres van P. Broek e.a., houdende verzoek om tusschenkomst inzake boedelscheiding met voorstel van B. en W. 19. Behandeling van het adres der Ned. Spoorwegen, verzoekende onthef fing van bepalingen der bouwverordening. 20. Mededeeling van ingekomen stukken. 21. Behandeling reclames Straatbe lasting en Hondenbelasting. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Begeleiding Muzick-theorle, Compositie, Muziekgeschiedenis Spreekuur: 's Zaterdags van 1-2 NIEUWERHOEKSTRAAT 2. OPEN BRIEF AAN ALLE BEWONERS VAN SOEST. Naar hetgeen ons ter ore kwam lijkt het ons nodig eens een klaar woord te spreken, om aan ongegronde misvattingen eens en voor goed een einde te maken. Het gebouw en het terrein aan de Bosstraat, vroeger verhuurd aan en in gebruik door de Engendaal-School, helaas nog steeds onverkocht gebleven, werd het vorig jaar een paarmaal voor enige dagen verhuurd aan een vereniging, die elders niets geschiks kon vinden. Nu schijnen verschillende personen in de gemeente daaruit de zonderlinge gevolg trekking te hebben gemaakt dat ons Bestuur en ook met de beginselen van onze Stichting sympathiserenden als bijv. de famielies Ortt, Littooy, Rink e.a. aansprakelik gesteld zouden kunnen wor den voor en geacht zouden kunnen worden in te stemmen met het standpunt, het optreden en de verkondigde ideeën dergencn, die voor die dagen huurders van bedoeld terrein waren. Dat zou immers even dwaas zijn, als dat wij van een kafeehouder, die de ene avond z'n zaal voor een vergadering van Rooms-Katliolieken beschikbaar stelt, een volgende avond voor een vergadering van sosiaal-demokraten, daarna aan ge reformeerden enz., zouden beweren, dat hij zelf achtereenvolgens Rooms, sosia- list, Kalvinist enz. was geworden of altans voor het daar gesprokene aan sprakelijk kon worden gesteld, likwaarom gevoelde en gevoelt ook tans ons Bestuur zich verplicht een dergelijk verzoek om beschikbaarstelling van deze plek gronds en lokaliteit, als het maar enigszins mogelik is, in te willigen Omdat anderen, die voor zulke doel einden een meer geschikte gelegenheid bezitten en wier bedrijf het is lokaliteit voor vergaderingen te verhuren aan bedoelde verenigingen hun terrein en lokaliteit niet wilden afslaan. Indien het recht op vergadering en het vrije woord door bekrompen of bange zaalhouders wordt belemmerd, achten wij het de gemeenschapsplicht van de plaatselike overheid, dat deze daaraan op loyale wijze tegemoetkomt door een eigen lokaliteit en een eigen terrein voor dergelijk doeleinde beschikbaar te stellen aan verenigingen van elke godsdienstige, politieke, maatschappelike en willekeurige richting. Als voorbeeld hiervan behoeven wij niet eens meer naar de parken in Londen te verwijzenin Amsterdam is dit evenzeer begrepen geworden, waar in de stadsparken gelegenheid tot ver gadering cn het vrije woord werd verstrekt aan sosialisten, anti-militaristen en anarchisten naast het Leger des Heils Rooms-Katholiekcn en anderen. Doch zolang de plaatselijke overheid in Soest nog in gebreke blijft zich van deze hare taak naar behoren te kwijten, of eigenaren van geschikte lokaliteit en terrein tot medewerking in deze richting te bewegen, zal ons Besluur in een dergelijk noodgeval zich uit gemeen schapsbesef verplicht achten een daartoe zich lenend terrein af te staan. Maar dan weten de bewoners van Soest nu ook tevens, waaraan het in deze gemeente hapert en dat het dus met on ze levensbeschouwing niets heeft uit te staan, welke gedachten verkondigd worden door personen die op bovenge noemde grond een terrein en lokaliteit van ons huren. Wederom zal zich dit met Pinksteren voordoen, omdat het „Vrije |eugd Ver bond" voor een internationale bijeen komst elders geen kampeerterrein en lokaliteit heeft kunnen verkrijgen. En in Juni zal vermoedelijk wel een vergadering volgen van de Vrijdenkers-Vereniging „De Dageraad", aan wie door de zaal houders in Soest het vergaderen ook onmogelik wordt gemaakt. Wij vertrouwen na deze uiteenzetting, elkander voor het vervolg nu beter te verstaan en spreken de hoop uit, dat de gemeenschapsplicht van „vrije woord verstrekking" in den vervolge ook beter tot z'n recht moge komen. Namens het Bestuur der Stichting „Chreestarchia". Mei 1926 Lod. van Mierop, Sekr. 17. DE EUROPEAAN. Nu dient meteen een andere vraag onder het oog te worden gezien, name-1 zooaTs sommigen" het zich misschien Ongeveer 140.000 Europeanen huis vest Insulinde, zooals wij reeds eerder vermeldden. Naast Hollanders zijn er ook vele vreemdelingen, vooral Engelschen en Duitschers en nemen wij eens aan dat er dus uu.uuu Hoiiauucia uvci- blijven, dan ziet men daaruit dat ongeveer van elke 50 Nederlanders er één in Indië verblijf houdt. Daar echter de tijd in lndië doorgebracht betrekkelijk kort is en wellicht gemiddeld 12 of 15 jaar bedraagt, is natuurlijk het aantal Hollan ders, dat Indië door eigen aanschouwing kent, heel wat grooter en misschien te stellen op 2 of 3 per 50, dus ongeveer op 5 percent. Toen wij den inlandschen volksaard bespraken, hebben wij eenige minder goede eigenschappen naar voren ge bracht en om den Inlander recht te doen, wil ik ook over den Holl. aard, al is U die dan ook evenzeer bekend als mij, iets zeggen. Ook onder de Europeanen treft men lieden, die het met de eerlijkheid niet altijd even nauw nemen, zooals blijkt uit de veelvuldig in Indië voorkomende kas-te-korten. In plaats van opium-genot, neemt menige Europeaan een borrel te veel, hoewel ik dadelijk wil zeggen, dat dit kwaad tegenwoordig ook in Indië veel geringer is dan vroeger. Ook bij den Hollander is dearbeidslust niet altijd erg groot, maar wat dit punt betreft, kan ik ieder landgenoot, die daaraan lijdt, gerust aanraden niet naar lndië te gaan, daar men dezulken daar niet kan gebruiken. Door den Europeaan wordt in Indië hard gewerkt! Het is geen kleinigheid om in het afmattende Indische klimaat van 's morgens 8 of vroeger, tot 's middags 5 uur of half 6, met slechts zeer geringe onderbreking op een han dels- of advokatenkantoor te zittenom van 's morgens 6 tot 's avonds 6, met misschien 2 uur onderbreking, als tuin- opzichter het werk na te loopen in suikervelden of theetuinen, of om ge durende diezelfde uren bij petroleum- boringen of anderen arbeid werkzaam te zijn. Men denke er niet min over om in dat klimaat uren lang met een troep militairen in moeilijk bergachtig terrein te oefenen of om een geheelen dag als douane-beambte zijn werk te doen in de met plaatijzer gedekte haven loodsen. Dat alles cischt een krachtig, goed onderhouden lichaam en een grootc werklust. Maar tegenover deze inspanning staat dan ook het voordeel, dat men in Indië bijna alles op grooten schaal aan pakt en dat men er een veel grooter verantwoordelijkheid draagt bij zijn werk. Men moet in Indië evenals elders trachten zuinig te werken, maar daar door ook geniet de tuinopzichter of de petroleum-boormeester een groote mate van zelfstandigheid. Ambtenaren van het binnenlandsch bestuur zitten soms dagen reizen verwijderd van bun chef en moeten dus zelf weten te handelen. Hetzelfde geldt voor militairen, voor ingenieurs cn tal van anderen. Wat de handel betreft, zoo is het vooral de groothandel, die in Europcesche handen is, al staan daarnaast ook velcChinceschc en Arabische groot-handelaren. Ik wil echter maar zeggen, dat het kleine winkelbedrijf vrij wel uitsluitend in Oostersche handen is, zoodat hoogstens enkele grootere winkelzaken door Europeanen gedreven worden. Indië is dus niet meer zooals het vroeger wel ecnigszins geweest is cn ook nu nog denken een land voor mislukten. Het tegendeel is waar, slechts voor de allerbesien is daar plaats en zelfs 'daarvan blijken er dan nog wel eens enkelen te kort te schieten. Wij willen nu ook de Europeesche levenswijze eens nader beschouwen. De dag begint in Indië vroeg. Men slaat er op met den zon, d.w.z. omstreeks 6 uur en dit is in het algemeen het lekkerste uur van den dag, daar de nachtkoelte dan nog niet door de warme zonnestralen is verdreven. Een kop sterke Indische koffie en daarna een frisch stortbad verdrijven de slaap en wie niet terstond aan het werk behoeft te gaan, geniet van een rondgang door den tuin of van een ochtendwandeling, om daarna met graagte het gewone Europ. ontbijt, met brood, te nuttigen. Nu begint de arbeids dag; de mannen gaan naar hun werk, de dames regelen hun huiselijke bezig heden. Wie zich de weelde kan veroor loven vele bedienden te houden (de loonen zijn ook in Indië sterk gestegen en noodzaakten velen tot beperking van hun personeel) en goede krachten in dienst heeft, kan veel aan hen overlaten, maar menige Holl. huisvrouw heeft het zelf druk genoeg oin met kokkie alles te regelen, om voor de kinderen te zorgen en om het naaiwerk te beredderen. Ongeveer om 1 of 2 uur wordt de hoofdmaaltijd genuttigd, vroeger alge meen de rijsttafel, doch tegenwoordig bij velen ook een Europ. maal. Een goede rijsttafel is een ingewikkelde samenstelling van velerlei gerechten, die heel wat arbeid bij de toebereiding vereischt en die voor de liefhebbers zöö lekker is, dat men eron behoorlijk veel van eet, hetgeen een Engelschman eens aanleiding gaf om te zeggen„na den rijsttafel moet je slapen of sterven". Het laatste komt weinig voor, maar wie niet door zijn werk terstond weer geroepen wordt, veroorlooft zich wel de weelde van een slaapje, wat soms zelfs vrij lang wordt voortgezet. Tusschen 4 en 5 uur verschijnen de slapers weer op de vlakte, d.w.z. buiten hun slaapkamer, om zich opnieuw te verfrisschen door een bad en zich daarna te laven aan de middagthee. Op dit thee-uur verschijnen ook lang zamerhand de harde werkers weer in huis, doch bij velen is dit niet het geval voor de klok weder 6 uur heeft geslagen en het reeds donker gaat worden. Wie plan heeft na dit uur uit te gaan. kleedt zich nu in passend gewaad en nu begint de pantoffel-parade. Men wandelt, men gaat naar soos of restaurant, men gaat bezoeken afleggen of ontvangt zijn kennissen, men gaat naar de bios coop. Omstreeks half 9 keert men huiswaarts voor den avond-maaltijd. Wie de rijsttafel heeft genuttigd, neemt veelal 's avonds een licht warm Europ. maal, doch wie meer Europ. leeft en de rijsttafel mijdt, eet vaak 's avonds een flinken Holl. boterham. Avondvermaken, voor zoover die voorkomen, zooals concerten en tooneel- voorstellingen, worden meestal eerst n& dit uur gegeven en de bezoekers keeren rins nift 7PPr vroeg huiswaarts. Doch wie deze vermaken niet zoekt, vermijdt zich thuis in muziek of in de boeken, tenzij ook dan nog eenige arbeid hem roept. In het algemeen is het uur van ter ruste gaan dan niet zeer laat. De Europ. heerenkleeding is het ge streken witte pak, meestal met gesloten hals en dus zonder afzonderlijk overhemd. Velen dragen een open jas en trekken deze op hun kantoor uit, om dan in overhemd hun werk te verrichten. Een minimum van onderkleeding, witte linnen schoenen en een tropenhoed of desnoods een gewone stroohoed voltooien de kleeding. Ook 's avonds gaat men zoo uit, tenzij een vormelijk bezoek noopt om het witte pak te vervangen door het deftige zwart of een fantaisie-pak. De dames, die vroeger algemeen de Indische sarong en kabaai droegen en zich eerst n& de middagthee in Europ. kleeding staken, hebben meer en meer de genoemde Indische kleedingstukken, die overigens een slanke vrouw zeer bevallig kleedden en waarin heel wat weelde in kant, zijde en gouden spelden kon worden ten toon gespreid, verlaten en vervangen door de Europeesche ochtendkleeding. Vroeger droegen de dames slechts bij uitzondering den hoed, doch ook deze Europ. dracht is meer en meer in gebruik gekomen. Wij spraken hiervoor reeds over concerten en dergelijke vermaken. Bata via heeft een goede schouwburgzaal, doch een eigen tooneelgezelschap is er niethoogstens heeft men hier en daar een liefhebberij-tooneel. in de laatste 20 jaren echter zijn vele bekende Holl. spelers met een klein gezelschap naar Indië getogen en hebben daar in het algemeen een warm onthaal gevonden. Ook Musici van naam, waaronder ook vreemdelingen, hebben den Indisch gast op hun kunst onthaald, zoodat men op de plaatsen van eenige beteekenis nu en dan veel genieten kan. Zoo is er ook een Indische Kunstkring gesticht en heeft men daardoor reeds meerdere goede tentoonstellingen kunnen houden. Ten slotte wordt in Indië in het algemeen vrij veel gelezen en zulks misschien vooral in de kleinere plaatsen, waar men 's avonds rustig thuis zit. Wij moeten nu nog het Europ. huis behandelen, doch stellen dit uit tot ons hoofdstuk over Stadsaanleg. W. D. aanvang 2 uur. Vertrek per auto van ons terrein 12.30. Soest ffScherpenzeel ff aanvang 2 uur. Ares IV—Soest fff terrein U.V.V. aanvang 2 uur. Vertrek per auto van ons terrein 12.30 Donderdag 13 Mei (Hemelvaartsdag) Soest IDe Roode Duivels 1 aanvang 2 uur. Voor deze wedstrijd is door het Bestuur van de Roode Duivels een zilveren krans beschikbaar gesteld. E.S.V.A.C. Zondag j.1. heeft een combinatie van Esvac te Barneveld van de V.V. „de Schaffelaar" verloren met 3—1. Zondag a.s. 9 Mei aanvang 1.30 n. m. zal het 2e elftaJ de R.K.F.C. „Saes- tum" uit Zeist ontvangen. Het 1ste elftal zal het sterke kampi- oens-elftal „Amsvorde" eveneens aan den Koudhoornweg ontvangen, welken wedstrijd i 3 uur zal aanvang, zoodat we verzekerd zijn van een keurig par tijtje voetbal. Esvac zal dan tevens proef kunnen nemen met hare nieuwe opstelling. K<erkberichten. Zondag 9 Mei SOEST Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. K W. Vethake van Utrecht. Hemelvaartsdag voorm. 10.30 uur Ds. D. P. Brans. SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10 30 uur Ds. J. C Prins van Bilthoven (wegens ziekte van Prof. Obbink). 's Avonds 6 uur Ds K. W. Vethake van Utrecht. Hemelvaartsdag voorm. 10 uur Ds. B. Batelaan van Utrecht. HEES. Chr. School Voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Geref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur Dr. J Hoek. 's Avonds 6 uur Ds. B. Alkema. Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 6 uur Dr. J. Hoek. Christel. Geref. Kerk. Voorm 10 uur en 's avonds half 6 de Heer B. Oosthoek, Theol. Student te Apeldoorn. Hemelvaartsdag v.m. 10 uur Gods dienstoefening. Vrijz. Godsdienstige n. Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Geen dienst. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 6 Grondarbeiders. 10 Losse arbeiders 3 Opperlieden. 4 Landarbeiders 2 Incasseerders 1 Betonwerker 1 Timmerman ZONDAG 9 MEI IS AANWEZIG HEMELVAARTSDAG IS AANWEZIG ADVERTENTIËN Terstond gevraagd een bij oude Heer en Dame, P.G. Laanstraat No. 17 niet boven 15 jaar, van half negen tot half twee. Adres te bevragen Bureau van „De Soester". Mevrouw RöELL VAN BOETZELAAR, tot 1 Sept. te Utrecht Catherijnesingel 54, daar na te Soestduinen, zoekt een van den P.Gbereid ook eenig huiswerk te verrichten en van goede getuigen voorzien. Zich liefst schriftelijk aan te melden bij Mevr. Röell, Catharijnesingel 54, Utrecht. Te koop een Eikenhouten met 3 Inlegbladen. Adres Nieuwe Steeg 33. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag j.1. Soest 1—Scherpenzeel I 2—4. Scherpenzeel II—Soest II 3—1. Zondag a.s. Scherpenzeel I—Soest I 10 Witgladgelakte ijzeren Ledikanten met Springmatrassen en Kapolcbedden (l-persoons) Eiken Tafels en Stoelen, Schrijftafel, Wit Emaillc Fornuis. J. R. TEENSTRA, Laan straat 57, Baam. Op goeden stand één dag per week een KAMER voor praktijkuitoefening. Brieven onder No. 425 Bureau van „De Soester". Een Woonhuis met Schuurtje en Tuin tc Soesterberg. Schoolweg 20. Direct te aan vaarden. Te bevragen bij A. Jariing, tc Nijkerk. Te Huur voor kl. gez., een a.d. Bosstraat met 1.3 H A. Grond, uitstekend geschikt voor hoenderpark. Tc bevragen, Bos straat 27. Een Fornuis (mcrkOodin), een Waschfornuis (inhoud 40 Liter), een Strijkkachcl, een Vul kachel met nikkelen kop, een Blauwhrander. Adres Nieuwe Steeg 33. PUIKE AARDAPPELEN tc koop tegen Markt prijs, ongeveer 25 mud, ook bij gedeelten. Adres „Kampoord" Soesterberg.

De Soester | 1926 | | pagina 2