Soest er Courant voor Menws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. PUROL Aufoverhuurinrichting Algem. Begrafenis-Ondern. Soest Ver jran huid doordezon Fa. STRIJKER Brandstoffen en Grint Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk KAMERKRO|||EK W. P. J. VENEMA :Door VAN DIJK'S MEUBEL-TRANSPORT 8 A. FUGERS - Kerkstraat 3 NEOERL. OOST-INDIË Wenscht U een Huur-Auto Bel op No. 64 Kerkstraat 51 - B. 't Lam VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN W. D. BOS Hoofdpijn No. 28 Veertiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur ZaterdaglIO «Juli 1926 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Eikeregel meer 15ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Directie: J. KOETS, Tel. 226 en J. Arend W1ERSMA, Tel. 86 Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 118 Kantoor: Spoorstraat 24, Telef. 226 Vervoer van overledenen door geheel Nederland per trein en per auto. regeling voor crematie enz. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. Er is leed in het Padangsche Veel leed. Terwijl de zon, aan smetloos blauwen hemel te gloeien stond, braken natuur krachten los, met ongebreidelijke razernij en scheurden den aardkorst, rameiden de huizen en smakten ze tot puin. Met niet te stuiten kracht geeselden ze het tropische landschap, tot er uit de ramp zalige débris nog slechts één vreeselijke jammerklacht opsteeg. Zoo werden, met één slag, bloeiende dessa's aan Suma- tra's kust tot evenzoovele oorden van verschrikking en ellende gemaakt. Door zijn eigen beschermend dak werd de bewoner in den dood gebracht. Zoo werd zijn eigen huis, zijn graf, zoo werd zijn akker zijn doodenakker Er zijn heel veel doodenakkers in Padang Pandjang. Meer dan twee honderd menschen lieten bij de natuurramp het leven maar niet alleen betreurde dooden liggen be graven in de velden van Padang Pandjang een man of een vrouw, een moeder of een kind ook het geluk van 70 maal duizend menschen ligt daar begra ven. O, zeker, ze bezaten niet veel, die inlanders, die zeventig duizend inlanders, wat huisjes, wat vee, wat grond. Maar nu, zijn ze dan ook dat kleine beetje wat ze bezaten, kwijt. Nu bezitten ze heelemaal niets meer. Ze hebben alleen hun leed en de angst voor de toekomst. Neen, er is wel groot leed in Padang Pandjang. Twee honderd dooden Honderden gewonden Zeventig duizend van alles beroofden Er is amok gemaakt. Maar zie, reeds breekt door de donkere wolken van wanhoop en smart een zonnestraal van hoop, die koesteren gaat en zal pogen wat geluk te brengen in de harten dier duizenden, die alles verloren, wat zij aan aardsche bezittingen het hunne konden noemen. Want Ne derland gaat helpenKijk, al die dui zenden ginds in Sumatra, hebben veel, heel veel verloren, sommige dierbare verwanten, anderen huizen of vee. Maar één ding hebben ze nog niet verloren, dat is het vertrouwen, de hoop, dat er hulp zal komen, uit overig Indië en uit het moederland. MoederlandNu krijgt dat woord een wonderlijke klank. Het is als een belofte van opofferende liefde, van trouwe hulp. En het legt ons Nederlanders, die toch tezamen dat moederland vormen, een plicht op, dien wij zeker zullen nakomen. De plicht om te helpen, te zorgen, te troosten. Een dichter schreef eens een paar simpele, roerende woorden over „Moe der". „Het is een wonderbaar iets, een moeder Zij werkt voor ons Zorgt voor ons Bemint ons Zoo moeten wij thans de beteekenis zien van het „moederland", om nog niet eens te spreken van die andere, moreele schuld, die wij aan Indië hebben af te doen. Want toen Borculo werd geteisterd nog geen jaar geleden, toen de watersnood Gelderland, Brabant, Limburg tol een barre watervlakte maakte, kwam er snel en royaal, hulp uit Indië. Men gaf met milde hand. En nu is een deel van Indië door een ontzaglijke ramp getrof fen. Nu is het onze beurt, te geven Dit geven, om niet, zonder wederdienst te vragen, zal een zegen worden voor het Padangsche. Maar ook, voor den gever. Door de gedachte, die achter den daad van het geven staat. Want achter het schoone gebaar der gevensbereide uit gestrekte handen, staat de suprème wensch om leed te verzachten en smart te lenigen, zonder aanzien des persoons Het is de zuivere naastenliefde, die in het geven tot uiting komt. Het is een bewijs, dat we een oogenblik ons ver heffen boven den sleur van het alle- daagsche gedoe, dat we in den strijd van het dagelijksch leven onzen plicht jegens den medemensch toch niet ver geten hebben. Het is een prachtige stap naar om hoog, naar zedelijk bewustzijn- Zoo wordt ons geven een weldaad. Voor Indië. En voor ons. Dr. F. C. P.S. De secretaris van het Oranje-Kruis dr. C. J. Mijnlieff. Keizersgracht 134, Amsterdam, heeft een postrekening n.r. 106900. Ien stukloopen van huid en voeten geneest men met De laatste groote daad - Hoe men in de Tweede Kamer over het Ned. Duit- sche verdrag dacht - Toe komstplannen. Toen de Tweede Kamer de suppletoire marinebegrooting had aangenomen met 43 tegen 27 stemmen nadat een motie-de Visser (c.h.) tegen de verplaat sing der matrozenopleiding van Gorin- chem naar Vlissingen was verworpen, evenalseen amendement-Brautigam tegen den aanbouw van 2 torpedojagers zette zij een stevige boom op over het aanvullende Ned. Duitsche handelsver drag en credietverdrag met Duitschland Ut de stemmingcijfers over de goedkeu ring van dit handelsverdrag het werd met 64 tegen 8 stemmen (7 Vrijheids bond en 1 comm,) aangenomen zou men niet concludeeren, dat er bij velen in de Kamer nog zulke ernstige bezwaren bestonden. De heer Kortenhorst (r.k.) bijv. toonde zich zeer ontevreden over de geringe concessies van Duitsche zijde Hij betreurde dat de regeering de mo gelijkheid heeft afgesneden om over de Nederlandsche handelspolitiek te spreken Uitvoerig betoogde hij, waarom hij het verdrag zoo onbevredigend achtte, waar bij hij in het licht stelde, dat de teruggang van onzen uitvoer in de eerste 5 maanden van 1926 bijna geheel was toe te schrij ven aan de belemmeringen door het Duitsche tarief. De hëer Knottenbelt (v.b.) verlangde inzage van de noodige stukken betreffende de onderhandelingen over het verdrag. Hij vond het laakbaar, dat verder niets voor de cacao- en melasse- industrie werd bereikt. En hij betoogde heropening der onderhandelingen. Later diende hij nog een motie van die strek king in, welke echter met 65 tegen 7 stemmen verworpen werd. Wanneer de motie aangenomen ware geworden, had hij behalve concessies voor melasse en cacaopoeder, een behoorlijke omschrij ving van de meestbegunstiging willen verwerven. Een tevreden geluid liet de s.d. heer v. d. Sluis hooren, om dat hij zeer ingenomen was met de verlaging der invoerrechten op onze land- en tuinbouw-producten. De actie van den heer Kortenhorst die protectie en retorsiemaatregelen bepleitte achtte hij noodlottig voor den land- en tuinbouw De heer Oud (v.d.) temperde de groote vreugde over de voordeelen van land bouwers en tuinders en meende, dat er veel te weinig van Duitschland verkregen ward.DeregelingvandenNederlandschen koleninvoer in Duitschland achtte hij onvoldoende en hij wilde nadere in lichtingen in het openbaar. Retorsiepolitiek veroordeelde hij sterk. Met heesch stem- HEEREN- EN DAMES- KLEERMAKERIJ Emmalaan 10 - SOESTDIJK - Tel. 169 Afd. Gemaakte Heerenkleeding Blauwe Costuums f 58.- Ragenjassen f32.-, f38.-, f 40.- geluid sommigen legden een frivool tusschen dit verschijnsel en spreker's aanwezigheid op de Utrechtsche lustrum feesten bepleitte de heer van Rappard (v.b.) heropening der onderhandelingen waarna de heer van Voorst tot Voorst (r.k.) gelegenheid kreeg de aandacht te vestigen op het feit, dat Nederland voor ingevoerde paarden driemaal zooveel moet betalen als Duitschland en dat zulks de nekslag voor de fokkerij van koudbloedpaarden in ons land was. O- verigens was ook deze spreker ingenomen met de voor land- en tuinbouw verkregen voordeelen. Nadat de heer van Gijn (v.b.) nog tegenover de „vechttarieven" van den heer Kortenhorst zijn vrijhandelsprin cipes had gesteld, kwam de heer Vliegen (s.d.) de zonderlinge verklaring afleggen, dat hij principieel tegen, maar op prac- tische gronden vóór het verdrag was. De heer van der Bildt (r.k.) was pal voor, evenals de heer Lovink (c.h.), die meende, dat alleen reeds van wege het belang van de meest-eegunstigingsclau- sule en detuinbouwbelongenaanvaarding geboden was. De heer van Aalten (v.d.) was niet te spreken over het crediet, dat met zeven jaar verlengd wordt, terwijl de Duitschers slechts 6 jaar vroegen I En dan dat gemis aan de noodige voorlichting. Neen, de regeering moest maar met een gewijzigd voorstel ksmen. Een ernstige brief vond de heer Leenstra (a.r.) het dat er niets positiefs in de meestbegunstigingsclausule om schreven werd. Er was zooveel vaags en twijfelachtigs in. Veel te weinig was er voor de industrie verkregen, vond de heer hïeskens (r.k.), hetgeen een gevolg was van onze economische weerloosheid. De huidige handel politiek betreurde deze spa. En toen ook de heer van Vuuren (r.k.) die van begin af aan vele bezwaren tegen het verdrag had ge koesterd, nog gevraagd had waarom het protocol behoorende bij het verdrag, niet aan de goedkeuring van de Kamer was onderworpen (zijn vraag of er mis schien speciale verbintenissen in werden aangegaan werd ontkennend beantwoord door de voorlezing van het protocol door minister van Karnebeek) en er op gewezen had, dat Duitschland's eisch tot verlenging van het crediet als voor waarde voor concessies, overdreven was en niet van welwillendheid getuigde, verdedigde minister van Karnebeek het verdrag. Zeker, er was niets gezegd over de cacao en de melasse. Maar de regeering was bereid, daarover met Duitschland nader te onderhandelen. In zake de koudbloedpaarden staan we gelijk met WORDT U GOEDKOOP EN NETJES VERHUISD STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 België, terwijl over de certificaten nog besprekingen gaande waren. Wat onzen koleninvoer in Duitschland betreft, is intusschen verkregen, dat Nederland een zeer bevredigend comingent kan invoe ren, zoodat de reheling minstens even goed als vóór den oorlog is. En wat de voorkeurstarieven op de Duitsche spoor wegen aangaat, over 27a maand na de ratificatie van het verdrag, zou de gelijk stelling van onze havens met vreemde havens plaats vinden. Er was wel degelijk gelet op de beteekenis van de verlenging van het crediet aan Duitschland en de minister geloofde niet, dat dit land trucs gebruikt, om aan de meestbegunstiging te onfkomen. De bezwaren tegen onze handelspolitiek achtte de minister onge grond. Deze had ons juist groote voor deelen gebracht. In de laatste 3 jaar werden niet minder can 13 verdragen gesloten. Neen, een keerpunt mocht hier niet intreden. Heropening der onderhan delingen ontried spr., al bleef zijn de partement bereid om in overleg met andere departementen, telkens op grond slag van het verdrag, daarin nog punten op te nemen, die daarvoor in aanmerking zoeden kunnen worden gebracht. Zoo, nadat minister de Geer had betoogd, dat het crediet het concurrentiegevaar van Duitsche zijde voor onze industrie niet in de hand werkte, en het eenige offer onzerzijds heeft bestaan in rentever laging, en nadat nog eenige replieken hadden plaats gevonden, aanvaardde de Kamer het verdrag. De laatste belangrijke parlementaire daad, voor het recès. Intusschen naderen de Eerste Kamer verkiezingen. In sommige provincies werden reeds de candidatenlijsten van diverse partijen samengesteld. Beweerd wordt, dat oud-minister Colijn als no. 1 op de Noordelijke lijst van zijn partij is geplaatst. En ten slotte dient nog vermeld, dat het Belgisch-Nederlandsche verdrag in de Tweede Kamer eerst einde October zal behandeld worden. We hebben dus lijd om na te denken. POLITICUS. Publicatiën HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van H. Burgman, om op het perceel Nieuweweg No. 68, kadastraal bekend in Sectie G, No. 3052 een slachtplaats met worstma kerij en septictank te mogen oprichten door hen is toegestaan. Soeet, 6 Jnli 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Sinclair Union Petroleum Co. Keizers gracht 165 te Amsterdam, om op het perceel Rademakerstraat No. 3 kadastraal bekend in Sectie E, als No. 1596 een ondergrondsche Benzine-bewaarplaats met een daaraan verbonden meetpomp te mogen oprichten door hen is toege staan. Soest, 6 Juli 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG, G. DEKETH. LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1927 voor deze gemeente zal plaats hebben te Baarn in het politiebureau aan den Stationsweg op Woensdag 4 Augustus a.s. des voormiddags 113/t uur voor de nummers 1 tot en met 72 van het alphabetisch register, en des namid dags 12a/-i voor de overigen. Soest, 7 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, G. DEKETH. .GAZELLE" RIJWIELEN 22. Vulkanen en Vulkaan-bestrijding. Ons tropisch gebied is een bij uitstek vulkanisch terrein. Wanneer men de kaarten beziet, waarop de vulkanen duidelijk staan aangegeven, ziet men dat als het w-are een keten van dreigende toppen zich aaneen schakelt, beginnende op Sumatra, zijn grootste dichtheid toonende op Java en zich vervolgens voortzettende op de kleine Soenda- eilanden, met name op Bali, Lombok, Soembawa en Flores. Doch ook Noord waarts van dezen keten, verspreid over Celebes en de Molukken, verheffen zich nog verschillende dreigende vulkaan- toppen. Volgens een beschrijving van deskun dige hand, komen in Indië de vulkanen in groepen vereenigd voor. Sumatra telt elf van zulke gebieden, waarin niet minder dan 90 vulkanen zouden voor komen, waarvan er 12 als werkende vulkanen bekend zijn. Op Java vindt men negen van deze vulkaanstreeken, totaal met 109 vulkanen, waarvan 13 werkende. Op Borneo bevinden zich geen wer kende vulkanen meer, maar toch wijst de geologische gesteldheid ook hier soms op vulkanischen oorsprong der gesteenten, terwijl de z.g. veredeling der hier voorkomende steenkolen waar over later te danken is aan vulkani sche warmte. Op Celebes vindt men de vulkanen in de Minahassa (het Noord-Oostelijk deel van het eiland) en in het Z. Westen. Verder vindt men verspreid in de Molukken nog ruim 30 vulkanen, waar van een derde deel tot de werkenden behooren. Aardbevingen zijn dan ook ginds een veelvuldig voorkomend ver schijnsel en volgens opgave van ons Indisch seïsmographisch observatorium zouden er van 1920—24 gemiddeld per jaar 457 aardschokken zijn aange- teekend. Als regel zijn het gelukkig zwakke schokken, die de gewone waarnemer slechts opmerkt door een lichte schom meling van lampen of andere hangende voorwerpen, maar de zware bevingen, die vóór enkele jaren Maös en Wonosobo en dezer dagen ook Padang Pandjang verwoestten, en dus nog versch in ons geheugen liggen, wijzen er wel op, dat ze niet altijd zoo onschuldig zijn. Vulkanische uitbarstingen komen ge lukkig minder veelvuldig voor, maar ook hiervan zijn er enkele zoodanig in ons geheugen gegrift, dat een ieder althans de ouderen zich de namen zullen herinneren. In 1883 verwoestte de uitbarsting van de Krakatau het gelijknamige eiland, liggende tusschen Java en Sumatra. Alle dierlijk en plantaardig leven werd daar geheel gedood en de vloedgolf, die er mee gepaard ging, veroorzaakte tot op grooten afstand zeer aanzienlijke schade. Totaal 36000 menschen kwamen bij dezen ramp om het leven I Kort geleden, in 1919, vond een hevige uit barsting plaats van de Kloef op Java, waarbij 5500 menschen den dood vonden door de alles vernietigende modder- stroomen, die langs de berghellingen omlaag schoven. Hevige uitbarstingen staan ook opge- teekend uit langer achter ons liggende tijden, zooals die van de Papandajan in 1772, de Galoengoeng in 1806, de Tambora in 1815, waarbij een geweldige aschregen een hongersnood veroorzaakte, die 44000 menschen het leven kostte; de Awoe in 1856 en in 1892, dc Kloet in 1848 en in 1864. En vermoedelijk nog veel heviger uitbarstingen hebben plaats gehad in wellicht voor-historische tijden. Als men de Zandzee, nabij Tosari (Oost-Java) van uit dc hoogte beziet, ligt daar beneden ons een ongeveer cirkelvormige vlakke kom van 7 K.M. middellijn, welke omringd is door hooge bergwanden. Men neemt aan, dat- eenmaal een reus achtige vulkaantop zich boven deze Zandzee verhief, doch dat deze in zijn geheel is weggeslagen. De vulkaankracht was hiermee echter niet uitgeput, doch opende zich een nieuwen uitweg in den vorm van den Bromo-krater, die nu naast de Batok (niet werkend) zoo van uit de hoogte gezien als een tweetal puddingen op den Zandzee schotel rusten. De Bromo-krater is nog voortdurend in werking. Een dergelijke geschiedenis moet verbonden zijn aan het Diëng-plateau in Midden-Java. Ook dit ligt tusschen de omringende bergen als de bodem van een vroegeren reuzen-vulkaan, terwijl nu die bodem in den vorm van solfa toren, fumarolen e.d. een aantal veilig heidskleppen bezit voor de steeds dreigende vulkanische spanningen. De hoogste vulkaantop is thans de Smeroe, in O. Java, die ongeveer 3700 mclcr bereikt en voortdurend in werkingis. Wij kunnen hier niet al die vulkanen beschrijven, doch verzekeren den lezer slechts, dat, als men op den rand van zoo'n krater staat, men zich wel zeer klein en machteloos voelt tegenover de geweldige natuurkrachten. JULIANAPLEIN 5 KASSIERS TELEFOON 163 SOEST ONDERGRONDSCHE BR AND-INBRAAK. VRIJE KLUIS KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 Jaren, of liever eeuwen lang heeft men tegenover die vulkanen geheel als werkeloos toeschouwer gestaan, over tuigd machteloos te zijn om ze te be teugelen. Sinds enkele jaren echter heeft men gemeend toch iets te moeten en ook te kunnen doen, om althans de gevolgen der uitbarstingen te matigen. Daartoe is ingesteld een „vulkaan-be wakingsdienst", waarmee belast zijn ervaren geologen. Die bewaking is in gesteld voor de, thans door hun oogen- blikkelijke verschijnselen, meest gevrees de vulkanen, de Idjen, Smeroe, Lamon- gan, Keloet, Galoengoeng, Merapi en Papandajan. Door nauwkeurige be studeering en voortdurende waarneming tracht men thans het zóó ver te brengen, dat men tenminste een uitbarsting te voren kan aankondigen, waardoor men de bewoners der naaste omgeving kan waarschuwen om zich in veiligheid te brengen, waarmee dan reeds iets be reikt zal worden. Doch tevreden is men daarmee nog niet. Waar het kan, tracht men ook den strijd aan te binden tegen de natuur, zooals dit het geval is bij de Kloet. Hier en ook bij enkele andere vulkanen vindt men in den eruptie-kegel een kratermeer, dat als het ware de opening van den krater, die op zich zelf als veiligheidsklep dient, afsluit. Nu weet men, dat de veiligheids klep van een stoomketel slechts zóó bezwaard mag zijn, dat als de stoom- spanning een zekere sterkte overschrijdt, de klep nog juist gelicht kan worden. Is de klep te veel bezwaard, dan zou het gevolg zijn, dat de ketel zou uiteen slaan. Ongeveer hetzelfde heeft men met het kratermeer. Staat er weinig water in, dan kunnen de vulkaandampen door het water een uitweg vinden, doch wordt die watermassa te groot, en dus de klep te zwaar belast, dan neemt de spanning der ondergrondsche dampen steeds toe, tot eindelijk een geweldige uitbarsting volgt. Dit was bij de Kloet het geval in 1919. In dat geval is de ernst der uitbarsting dubbel te vreezen, wijl dan in eens de geheele inhoud van het Kratermeer naar buiten wordt geworpen en deze millioenen kubieke meters water, tot een modder-, stroom geworden, langs de berghellingen omlaag storten. Het middel, dat men nu bij de Kloet aanwendt om een herhaling te voorkomen is dit, dat men door tunnels, in de berghellingen geopend, de wanden van het meer tracht te bereiken. Zoodra dan het water in het meer stijgt tot dezen tunnelmond, stroomt het vanzelf weg, daar de tunnels van af het meer een weinig dalen naar buiten. Het werk heeft reeds een paar jaren in beslag genomen en zal nu vermoedelijk over enkele maanden gereed zijn. Men ver wacht niet, dat men daarmee alle uit barstingen zal voorkomen, maar wèl, dat men de modderstroomen, de zoo gevreesde z.g. Iahars, tot een onmogelijk heid heeft gemaakt. Zoo ziet men, dat men door de vooruitgang van wetenschap en techniek ook de beteugeling der vulkanen, althans in sommige gevallen, reeds aandurft. In verband met den jongsten natuur ramp op Sumatra, hebben wij met onderbreking van hel onderhanden zijnde onderwerp (de mijnbouw) dit opstel den voorrang gegeven. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om onze lezers er op opmerk zaam te maken, dat in het Overzeesche Nederland thans heel wat nood te lenigen valt. Toen ons land onlangs geteisterd werd door wind en water, kwam het Indische „Smeroe-fonds" ons met groote giften ter hulpe. Thans is de beurt aan ons om ginds te helpen. Het „Oranje Kruis" vraagt daartoe giften, liefst aan het adres van den Secretaris Dr. C. J. Mijnlieff te Amsterdam, Postgiro 106900. Hart en beurzen open dus en niet wachten 1 W. D.„ bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ingezonden Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Zeer geachte Redactie. Beleefd verzoek ik wat ruimte in Uw blad. Het Bestuur der V's, Soesterberg's Bloei, heeft mij de vorige week, door middel van Uw geëerd blad, eens hartig toegesproken en lichtelijk gehoond. Dit laatste is de risico van het ambtdat moet worden gedragen. Maar de toe spraak zelve geeft mij de dankbaar aanvaarde gelegenheid iets op te helderen. Het was geenszins mijn bedoeling de garantie te weigeren. Had ik dit als mijn plicht gezien zou ik zeker tegen het voorstel hebben gestemd. De opzet was echter de beweging tot afscheiding van Soesterberg van Soest eens in het openbaar ter sprake te brengen. Het moment waarop die garantie aan de orde kwam achtte ik daartoe geëigend. De beweging tot afscheiding kan m.i. groot nadeel doen aan de belangen van de gemeente Soest. Ook ben ik naïef genoeg te gelooven, dat landhonger van andere gemeenten plus particuliere be langen, werkelijk bij machte zijn een wet uit te lokken waardoor een gemeente zich beroofd ziet van een harer voor naamste deelenDe voorbeelden zijn er. En daar ik vastzit aan art. 39 der Gemeentewet ben ik verplicht op gevaar af door het Bestuur der V's, Soesterberg's Bloei e.a., als ongewenscht element te worden beschouwd alles te doen wat mogelijk is om die beweging te doen mislukken. Gaarne geef ik toe dat de Soesterbergsche zuigelingen buiten deze aangelegenheid staan die personen hadden dan ook buiten het debat be hooren te blijven. J. J. A. DE KONING. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten Burgerlijke Stand GEBORENGeertruida Elisabeth, d. v. G. Werkhoven en H. C. Schouten Hendrik Gerrit Albertus, z. v. P. Staal en A. G. Schamhardt Bernardus Wilhelmus, z. v. H. M. Fugers en M. Ch. Th. Verkerk Jan, z.v. G. van Es en C. Nijburg Jannetje, d.v. A. Mosterd en G. van Altena Christina Johanna, d.v. A. Roest en A. Westerveld Johannes Adrianus, z.v. E. Kok en v. d. Berg. ONDERTROUWDB. de Beer en L. C. B. Telman H. v. d. Greyn en N. Stuivenberg. GETROUWDL. Beekhuizen en C. de Bes. OVERLEDENMathilda fosepha Maria van den Biggelaar, 34 jaar, onge huwd Aaltje v. Klooster, 52 jaar, echtgen. v. T. Onwezen. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 1—7 JULI 1926. H. D. Witjes, v. Arnhem, F. C. Kui perstraat 1 H. G. Ruhaak m. gezin, v. Rijswijk Z.H., Birkstraat 41 A. P. Zuurendonk met gezin, van Heerlen, Parklaan 3 E. E. Venema, v. Hilversum Beetzlaan 85 J. Boekhold m. gez., v. Texel, Laanstraat 9 C. C. Keja m. gezin, v. Neede, Schoutenkampw. 13 A. Flick, v. Delft, Vliegkamp C. van Dijk m. gezin, v. Helder, Kerkstr. 9 A. v. Wijk, v. Zeist, Kampweg 12 L. J. A. Kemper met gezin, v. 'sóraven- hage, Burg. Grothestraat 34 T. van Leeuwen met gezin, v. Gouda, Beuken laan 34. VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 1—7 JULI 1926. D. v. d. Broek, n. Hilversum, Tulpstraat B. M. Wttwaal m. gezin, n. Houten G. 74 H. Dijs m. gezin, n. Ede, Schaapsweg 11 A. v. der Wal, naar N. O. Indië J. G. Bosch, n. Deventer. Ziekenhuis Singel C. L. Wed. Scott n. Den Bosch, Koningsweg 86 W. Turkesteen, n. Den Bosch, Koningsweg86 W. v. Breukelen, n. Maarheeze p.a. A. v. Vinke J. Bergman, naar Baarn, Trompstraat C. G. J. Lemcke met gezin, 's Gravenhage, Chrysantplein 16 H. v. Laar met gezin, n. Hilver sum, Leeuwestraat 76 G. v. Schaik n. Utrecht, Lagen oord Werfsteeg 4 C. J. v. Hulzen, n. Bussum, Spiegelstr. 15 D. Smaiing n. Linschoten. p.a. C. J. Oskam. Plaatselijk Nieuws. MOTORONGELUK. Vermoedelijk door eigen schuld, botste een motorrijder met een nogal tamelijke snelheid reed, tegen de neergelaten al- sluitboom aan denspoorwegoverweg nabij het station Soestduinen. De bestuurder van hel motorrijwiel en de op de duo-zittende, beiden Officiers der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg werden van het motorrijwiel geslingerd, en kregen daarbij ernstige verwondingen. Dr. van Dongen, die spoedig ter plaatse was oordeelde zetts, dat het noodzakelijk was, dat de Ie luitenant Mulder, die op de duo was gezeten, werd vervoerd naar het ziekenhuis te Utrecht, alwaar hij danook onmiddellijk per auto is heengebracht. Wij vernamen, dal de te luitenant Mulder aan de bekomen kwetsuren is overleden.

De Soester | 1926 | | pagina 1