AUTO - KLUIS MIJNHARdt's jCaxee/t AUTOMOBIELEN VENEMA Des avonds PUROL Ing^zoncSen Twee grepen uit het ver slag Gemeentebegrooting Soest 1927. dat we eens een anderen kant uitgaan, en dat de tijd is gekomen dat er, om een en goed verstaanbare Hollandsche uitdrukking te bezigen, eens flink ge donderd wordt. De heer Endendijk beantwoordt de Spiekers, waarbij hij doet uitkomen, dat de oude schuld of het tekort van f70.000.— niet was de schuld van het vorig college, het dateert reeds van 1916, maar ontstaan was door de nieuwe voorschriften van Ged. Staten voor de begrootingen, een wijziging waardoor vele gemeente in een lastig parket OVERLAND - WILLY'SXNIGHT TELEF. 152 C. H. RANZIJN kwamen, o.a. Baarn kwam voor een tekort van f 150.000.Verder wijst hij de opmerking van den heer v. Eek af, die meende, dat het vertrek van den heer Rietveld aan oneenigheid in de A R. partij lag en merkt Mr. v Doorne op, dat Spr. meer heil ziet in gemoedelijk overleg dan in donderen. De heer Besselsen constateert ook, dat de laatste regeeringsperiode on vruchtbaar was, wat eigenlijk nietanders kon, gelet op de onderlinge verdeeld heid in de partijen. Spr. zijn hand in eigen boezem stekende, erkent ook mede schuldig te zijn. Aan de orde komt thans de begrooting van het grondbedrijf. Daar de lezer i de begrooting niet onder de oogen heeft, zullen we slechts het voor naamste melden. De heer Foeken wijzende naar het rapport der fin. comm. zegt, dat door haar aan den Raad geadviseerd was de gemeenterekening 1925 en begrooting 1927 te aanvaarden onder voorbehoud van de post „voordeelig saldo 1925", ad f4855.54 Dit voordeelig saldo is voortgekomen uit een in de rekening opgenomen rentevergoeding door het grondbedrijf aan de gemeente. Wegens gemis aan de balans van dit bedrijf over 1924/25 als gevolg van eenigen achterstand in de administratie van dat bedrijf, meent de commissie dit onop zettelijk geflatteerde saldo niet als vast staande te moeten aanvaarden. De commissie geeft verder aan B. en W in overweging middelen te beramen welke er toe zullen leiden, dat het bedrag, dat in 1925 als voordeelig saldo op het hoofdstuk Grondbedrijf in de rekening voorkomt te reserveeren, afwachting van het gereed komen van de balans. Aangedrongen wordt op spoedige voorziening in den achterstand in deze administratie. Spr. verwacht ook, dat de accountant voortaan de posten waarmerkt en vestigt de aandacht op post „bijdrage uit reserve van het grondbedrijf" (art. 24) welke slechts f219 91 bedraagt en hoopt, dat deze gelden daar niet speculatief liggen. Voorts meent Spr. het zakelijker, de te verwachten winst, geraamd op f 2500.„pro memorie" te ramen. De heer Besselsen betuigt instemming met 't geen de vorige Spr. zeide. Mr. v. Doorne, die zich ter dege roert, en verschillende vragen stelt, welke, öf door den heer Foeken öf den Voorzitter en Wethouders bevredi gend worden beantwoord, informeert of de cijfers door den gemeente-accoun tant gecontroleerd zijn. De Voorzitter vraagt, hoe dat bedoeld wordt. Mr. v. Doorne zou willen, dat de cijfers, voor zoover ze voor controle vatbaar zijn, door den accountant gecontroleerd worden, opdat de raad weet dat de cijfers formeel juist zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de accountant de cijfers nog niet in het bijzonder onder de loupe heeft gehad. Verleden jaar is dit ook niet gebeurd. Met de nieuwe regeling komt dit in orde. Er bestaat echter geen aanleiding om de cijfers te wantrouwen. Mr. v. Doorne, merkt op, dat als de accountant de cijfers gezien had we niet die boekhoudkundige nonsens gehad hadden om eenerszijds winst uit de reserve te ramen, terwijl op bladz. 102 te lezen staat, dat er geen winst uit het grondbedrijf te verwachten is. De heer Foeken ziet geen tegen strijdigheid. De winst die gemaakt wordt, blijft in het bedrijf, maar wordt zoolang als reserve geboekt, tot het bedrijf voldoende reserve heeft. Mr. v. Doorne, die nog meerdere ophelderingen vraagt, stelt voor den post „reclame voor het Grondbedrijf" groot f 2500.te schrappen. Het bewijs is niet geleverd dat er resultaat was. Spr. wil een jaar wachten. Moet er reclame gemaakt worden dan moet die goed zijn en daarvoor is dit bedrag te min. De heer de Koning brengt in herin nering wat het rapport der fin. comm. hieromtrent zeide. (Met de begrooting van dit bedrijf kan de comm. zich in het algemeen wel vereenigen. Het voor stel van de diTecteur van het bedrijf, overgenomen door B. en W. en meer in het bijzonder betrekking hebbende op de uitgaven, ad f 2500.voor „re clame" ontmoet bij de comm. eenig bezwaar. Alhoewel gevoeld wordt voor doelmatige reclame, meent zij dat voor- loopig het uitgeven van een Gids van Soest zou kunnen worden nagelaten, aangezien het particulier initiatief daarin nog voorziet. Mits dien stelt zij voor dezen post te verlagen met f 500.— en te brengen op f 2000.—). Deze Spreker betoogt dat 80% van de gemaakte kosten voor reclame ten goede der makelaars komt en dezen verkoopen natuurlijk eerst hun eigen dan gemeente gronden als de menschen door deze reclame bij hen komen. Toch is Spreker met zoo radicaal als de vorige Spreker en kan met het rap port mede gaan. Mr. Van Doorne voert hier tegen aan dat reclame zou helpen als de gemeente, evenals de makelaars, de menschen met een auto opwachten aan het station. Spreker doet thans het voorstel de post te verlagen tot f250.—. De heer Endendijk zegt dat over drijving schaadt. Spreker is voor zoo intensief mogelijke reclame. De menschen moeten weten, dat de gemeente in het bezit is van bouwterrein en ook kenni krijgen van de gemakkelijke betalings voorwaarden door de gemeente gesteld De heer Scheffer begrijpt den hee Van Doorne niet goed. Inplaats van mede te werken, lijkt het, of dit bedrijf in den grond getrapt moet worden Spreker betoogt dat het college van B. en W. den raad herhaaldelijk afpoeier den wat de directeur in het belang van het bedrijf op touw zette. Als drie jaren terug het complex Talmalaan enz. in exploitatie had kunnen gebracht worden was er al verkocht. Weth. Van Elten herinnert zich niet, dat B. en W. tegen hebben gewerkt. De heer Scheffer antwoordt, dat dit voor des Weth. tijd was. De heer Besselsen zegt, dat de ma kelaars meestal huizen verkoopen, de gemeente alleen gronden. Spreker voelt niet zoo veel voor een bezuiniging van f 500.op dezen post. De heer Van Eek betoogt, dat hij destijds ook voorstelde om de gronden exploitatie te brengen. Dat het op het oogenblik niet zoo wil, ligt, niel aan het bedrijf. Het is oogenblikkelijk een tijd van algemeenen stilstand. De makelaars klagen ook. Er is dus geen reden om achteruit te krabben. Het begin is gemaakt en Spreker is niet bang of de in expl. gebrachte terreinen gaan zin Na eenige discussie wordt het voor stel Mr. Van Doorne om den reclame- post tot f250.te verminderen met algemeene stemmen behalve die van den voorsteller verworpen. Het voorstel B. en W. die zich konden vereenigen met het voorstel der Com missie om dezen post ad f 2500 met f 500.te verminderen wordt daarop aangenomen. Tegen stemden de heer Van Eek en Mr. Van Doorne. Verder werden nog eenige administratieve wij zigingen aangebracht. Nadat nog eenige vragen en wenschen zijn geuit de heer Van Eek wees er op, dat menschen, die landerijen en huur aanvroegen soms maanden te wachten hadden eer toezegging kwam, waardoor veel van de waarde der aan vraag te niet ging wordtde begrooting van het grondbedrijf, evenals die van het wegenfonds z.h.s. aangenomen. Hadden wij verwacht naar aanleiding van de zaakkundige beschouwing over dit bedrijf in een vorig nummer van dit blad, iets naders te zullen vernemen, dan zijn we wel deerlijk bekaaid uit gekomen. Zou ooit de dichter van het lied: „Hoe zalig is 't een millionnair te wezen", hebben vermoed, dat het meer dan 1 V« millioen aan grond bezittende Soest hierop een uitzondering maakt. Aan de orde komt de begrooting Dames- en Heerenkieermakerij F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Ontvangen de nieuwste Stoffen voor winterjassen, ulsters, demi saisons, wintercostuums enz. Ruime voorraad Regenjassen Gasbedrijf. De heer Foeken, na eenig opmerkingen gelanceerd te hebben over deze be grooting, wijst er op, dat de aankoop van gas is gebaseerd op den inkoops prijs van 1924, niet op de exploitatie over 1926 voordeeliger. Spreker hoopt dat die exploitatie over 1926 voordeeliger zal zijn geweest voor Amersfoort. Alles wijst erop dat het gas hooger in prijs zal worden en Ve cent hooger zou hier al f 1500.verschil geven. Mevr. Droste verklaart, dat zij geen verantwoordelijkheid kan dragen voor deze begrooiing, daar deze niet in de commissie, waarvan zij deel uitmaakt, is geweest ter behandeling. Mr. Van Doorne het gaat hier ge moedelijk. De heer Van Eek na een vraag ge steld te hebben over de boeking van kosteloozen aanleg, welke door den heer Foeken beantwoord wordt, wijst er dan op, dat de buizen van gas aan den zelfden kant van den weg worden gelegd, waar zich de waterleiding bevindt. Spr. vreest voor mogelijke vergissingen naderhand. Weth. Van Elten antwoordt, dat het leggen der buizen overgelaten is aan deskundigen, maar Spreker wil dezen er wel eens over spreken. Aan Mevr. Droste zegt hij, dat deze begrooting niet in de Commissie behoefde onder zocht te worden, daar het ongeveer dezelfde was, welke reeds vroeger door haar in behandeling werd genomen. De heer Foeken heeft als zakenman versteld gestaan, dat op hoog bevel, naar het schijnt in deze begrooting tal- looze posten voor memorie zijn geraamd. Na eenige discussie, waarbij Mr. Van Doorne nog wijst op rekening „rente- gevend goed" welke hij liever betiteld zag met „rentedervend goed" wordt deze begrooting z.h.s. ongewijzigd vast gesteld. In behandeling komt de gemeente- begrooting. Besproken wordtde pensioenregeling. De fin.-commissie schrijft o.m. in haar rapport dat 't haar is opgevallen, dat het voorstel van B. en W., inhoudende het verhaal van 8pensioenbijdra- drage der ambtenaren en personeel in dienst der gemeente is voortgekomen uit het oogpunt van aanwijziging van middelen om de begrooting beter slui tend te maken. De verhooging van de pensioenbijdrage met 3°/o beteekent voor allen een salarisvermindering, zoo dat moet worden aangenomen dat de salarissen en loonen als een sluitpost der begrooting worden aangewend. Met deze opvatting kan de commissie zich niet vcreenigen, temeer niet, omdat in 1925 de bijdrage van 5'/? werd in gevoerd met de bepaling dat deze maatregel voor één paar zou gelden, terwijl stilzwijgend en ook zonder eeni ge bedenkingen van de zijde van het personeel in 1926 deze bijdrage is ge vraagd geworden, omdat de gemeente financiën nu eenmaal niet toelieten deze bijdrage te verminderen. De Commissie adviseert op grond van boven. Staande overweging niet in te gaan op het voorstel der meerderheid van B. en W.,doch de bijdrage voor pensioen Ie handhaven op 5l/s van de resp pensioen grondslagen. B. en W. antwoordden daarop, dat het voorstel van de meerderheid van het college inzake verhaal van 8'/* pensioensbijdrage van het personeel in dienst der gemeente is voortgekomen uit de overweging dat behoudens be lastingverhooging geen andere middelen zijn aan te wijzen om versterking te krijgen van den noodzakelijken post onvoorziene uitgaven, zoodat B. en W niet aanvaarden de meening der com missie als zoude de salarissen der ambtenaren als een sluitingspost zijn gebruikt. Door het college is tot het uiterste gewacht alvorens tot dit voorstel werd besloten teneinde eerst het resul taat van de ontwerp-begrooting te kunnen nagaan. Dit resultaat was van dien aard, dat de meerderheid van het college een post van onvoorziene uit gaven met een bedrag van f 10.000 te laag bevond, om de verantwoordelijkheid van financiering in 1927 te kunnen dragen, zonder de inwoners nog zwaar dere belasting op te leggen. De meer derheid van het college handhaaft dan ook op die gronden het voorstel. De heer De Koning noemt het voor stel van B. en W. hoogst onbillijk en beschouwd het als sluitpost. In 1925 toen 5l/3 verhaald werd, werd be paald dat dit slechts voor een jaar zou zijn. Hoe onaangenaam voor de amb tenaren, zij hebben er zich toen bij neergelegd. Nu komen B. en W. met weer 3 pCt., waarmede zeker wel de lagere bezoldigingen zeer getroffen worden. Van de toch al niet hooge tractementen kan 't niet af om voor een pensioen bij te dragen, dat beteekent, je kleeren 10 jaar afdragen. Spr. blijft voorstander voor goede bezoldiging, maar dan ook voor ambtenaren die 100 pCt. arbeidskrachten geven. Zijn er die minder geven, dan is dat onze schuld. Bij de aanstelling had men dan beter toe moeten zien. Spr. dringt er sterk op aan de begrooting op deze wijze niet kloppend te maken, het verschil van f3500.— is wel op andere posten te vinden. De heer Besselsen betreurt dit voor stel, dat als sluitpost dient, al ontkennen B. W. dit. Spr.'s fractie is altijd geweest voor premievrij pensioen, maar dan ook goede krachten. Mr. v. Doorne erkent de moeilijkheden voor B. en W. Zij hadden 't liever ook uit een ander hoekje gehaald. De Voorzitter antwoordt, dat er op de begrooting geen andere posten zijn om post onvoorzien op behoorlijk peil te brengen. Spr. geeft in overweging de bespreking over deze aangelegenheid te staken zoolang de verdere posten niet zijn besproken. Mevr. Droste en meerdere leden beschouwen eveneens het voorstel van B. en W. als sluitpost en zijn er tegen. De Voorzitter blijft dit ontkennen en merkt op dat, nergens te vinden is dat voor een jaar verhaald zou worden. Vele leden verklaren dat dit toch zoo is. De heer v. Eek wijst ook op den moreelen kant der belofte. Na veel geredeneer komt het voorstel van B. en W. om de pensioensbijdrage op 8Vs pCt. te bepalen, in stemming. Het wordt met groote meerderheid verworpen. Voor waren de heeren v. d. Breemer, Mr. v. Doorne en v. d. Berg. De heer Foeken herhaalt bij post 1 dat het batig slot over het dienstjaar 1925 vermoedelijk met f4000.— zal moeten worden verminderd en hoopt dat voortaan de inkomsten naast de uitgaven komen te staan, volgefis de voorschriften en waardoor het onderzoek vergemakkelijk wordt. Spr. brengt hulde aan het getypte werk. De heer v. Eek wijst bij de desbe treffende post op het vervoer van zieken met de ziekenauto. Dit moet behoor lijker geschieden dan tot nu toe. Ge zonden worden ziek in dit vervoer middel. De heer v. d. Breemer: de gezonden worden nog zieker dan de zieken. De heer v. Eek bepleit een heffing voor het gebruik van de bermen der wegen, die maar vol gestapeld worden met bouwmaterialen. Andere plaatsen doen dit ook. De Voorzitter maakt attent, dat hier voor hier geen verordening nog is. Weth. v. Elten meent dat de gesloten bebouwing een einde zal maken aan dit euvel, er wordt echter zooveel mogelijk tegen gewaakt. De heer De Koninggebrek aan politie is oorzaak dat de bouwers zoo eigenmachtig handelen. Meerdere leden bespreken deze kwestie, waaraan thans wel een einde zal worden gemaakt. De heer Foeken onderwerpt de tabletten werken zonder kramp of pijn Doos 60cent belasting op bebouwde eigendommen aan critiek welke geraamd is op f26.000. Het rapport der fin. commissie zegt naar aanleiding van no. 42 straatbelasting het volgende. Bij de behandeling van het raadsbesluit tot heffing van straat belasting werd ter motiveering mede gedeeld, dat deze belasting ingevoerd zou worden voor den tijd van 1 jaar, teneinde dekking te vinden voor het saldo dat als gevolg van in vroeger jaren onjuiste heffing der inkomsten belasting als nadeelig was komen te ontstaan. Deze belastingheffing, welke de commissie als onbillijk beschouwd ten aanzien van de inwoners onderling zal naar haar oordeel zoo spoedig mogelijk moeten worden opgeheven. Algeheele opheffing is gezien de finant. positie der gemeente thans niet mogelijk, doch het komt de commissie voor, dat wel tot geleidelijke vermindering zou kunnen worden overgegaan, des noods door middel van verhooging van andere belastingen. De commissie geeft in overweging of het aanbeveling zou verdienen de opcenten op de pers bel. te verhoogen en de straatbelasting af te schaffen, geheel clan wel gedeel telijk. B. en W. antwoordden daarop dat zij liet niet wenschelijk achten te be sluiten tot wijziging van het aantal der opcenten pers. bel., omdat de Kon goedkeuring der betrokken verordening niet tijdig zal zijn te verkrijgen. Boven dien zullen er moeilijkheden ontstaan daar 1 Jan. 1928 de wet op de pers. bel. geheel wordt herzien. Op grond hiervan adviseeren zij het komende jaar de straatbelasting in den huidigen vorm te handhaven, al zijn zij mede van oordeel dat de belasting niet altijd evenredig drukt op de inwoners. Het ligt in de bedoeling van B. en W. ook deze belasting nader te beschouwen, De heer Foeken geeft in overweging deze gehate belasting zachtjes aan te laten verdwijnen, het percentage van 5 op 4 pCt. te brengen en een progres sieve heffing van de opcenten op de pers. bel. in overweging te nemen. Spr, wijst dan nog eens op het antwoord van B. en W. en vertrouwd, dat de raad achter hen zal staan als zij dien kant uitgaan, om onbillijkheden weg te nemen. De heer De Koning bepleit bij 110. 38 de wenschelijkheid van een behoor lijke los- en ligplaats aan de Eem waarmede de gemeente zeer g zou zijn. Thans doen wij niet anders dan de wegen in die omgeving repa- reeren ten voordeele der gebruikers, zonder dat wij eenige vergoeding zien Weth. van Elten meent dat hiervoor een commissie werd benoemd. De Voorzitter bespreekt nog even de straatbelasting en meent dat de wijze waarop deze geheven wordt ze hatelijk maakt. Overwogen dient nu te worden op welke wijze een gerecht vaardigden aanslag te krijgen. De heer De Koning wijst bij de verdere behandeling op het effecten bezit der gemeente van f575.950.— met een rente opbrengst van f 23.892.—, Spr. gelooft niet dat vele gemeenten een dergelijk bezit rijk zijn. Toch gelooft Spr. dat dergelijk bezit op den duur niet voordeelig zal zijn, gezien de tallooze conversies. Ook is Spr. er niet zoo voor om groote bedragen in een fonds te steken. Spr. vraagt, of het niet wenschelijk is een deel van dit bezit te verkoopenwachten tot zekere fondsen ad 4% pCt. weer op pari komen lijkt Spr., onzeker, daar hij vreest dat zij nooit meer op pari komen en alles weer terqg stuurt tot den rente standaard van 4 pCt. Weth. v. d. Berg geeft de verzekering dat dit bezit de speciale aandacht heeft van B. en W. Dit is geen dooddoener zegt hij. B. en W. zijn al lang in onder handelingen met de Utr. Hyp. Bank, maar deze wenschen de eigen stukken nog niet terug te nemen zoolang er nog verschil in percentage is. Het gaat thans nog over een half pCt. verschil. De heer De Koning herhaalt nog eens, dat hij het niet aanbevelends- waardig acht groote bedragen in een fonds te steken en hoopt dat vrij gf maakte gelden in landerijen gestoken of in soliede hypotheek zal onderge bracht worden. Ook zou een goede haven met opslagplaats een mooie geldbelegging zijn. Weth. v. d. Berg merkt nog even op, dat het natuurlijk afkeurens waard zou zijn groote bedragen in een fonds te steken, maar dan denkt Spr. aan millioenen, maar niet aan een bedrag als hier werd uitgezet. De leden gaan naar huis tot 7 uur. Het verslag van de avondzitting hopen we in een volgend no. op te nemen. (Ongecorrigeerd) moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct., T ube 80 ct. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Redactie van „De Soester". De gebeurtenissen op ons Raadhuis, de Bestuursmaatregelen van ons College van B. en W., ten vooral ook de Raads vergaderingen, mogen zich in deze ge meente wel in de belangstelling van een groot aantal inwoners verheugen. Wanneer dan ook in „de Soester" de kolommen worden opengesteld om het publiek in te lichten, dan verdient dat waardeering, ook en niet minder wan neer die voorlichting tegelijk een critiek is over gevoerd beheer. Maar dan mag toch zeker als eisch gesteld worden, dat die voorlichting wordt gegeven door iemand die de zaken, waar 't om gaat, kent en vooral ook dat aan de waar heid geen geweld wordt aangedaan, zij 't onopzettelijk. Het artikel in de Soester van 24 Dec. i.1. over het grondbedrijf voldoet niet aan deze voorwaarden. Ten eerste is 't niet waar, dat er in het Grondbedrijf een kapitaal is gesto ken van ruim 11/9 millioen dit bedrag is volgens de begrooting volgens het dienstjaar 1927, blz. 2, rond f 190.000. Een leugentje dus van één millioen vier ton. Ten tweede is 't niet waardat de gemeente hiervan slechts f 1548,57 als inkomen trekt. Dit bedrag wordt (zie blz. 3 der begrooting) door het Grond bedrijf ontvangen en is er dus GEEN uitgavepost. I11 de begrooiing van uit gaven (olz. 12) staat, dat het Grond bedrijf aan rente betaalt aan de gemeente f 9378.22. Er zijn dus twee fouten in één zin. Op 't verdere ga ik nu maar niet in. Als Uwe deskundige durft schrijven dat een kapitaal van ll/,> millioen in plaats van eenig voordcel op Ie leveren (nu vergeet hij weer die f 1548,57) een nadeel brengt van fl2984.66', is ditje reinste onzin. Dan nog iets (nu niet over cijferma teriaal). De schrijver valt in het vervolg van zijn betoog den Directeur aan. Ik wil geen verdedigingspleidooi beginnen. Als de Directeur daar lust in heeft moet hij 't zelf maar doen, maar ik wil even aanhalen dat Burgemeester en Wethouders verantwoordelijk zijn voor het beheer. Dat wil dus zeggen dat, waar in ons plaatselijk College van B. en W. de rollen onderling zijn verdeeld en we dus hebben een Wethouder voor Grondbedrijf, deze ook de persoon is op wien de vurige pijlen moeten wor den afgeschoten. En dan wil ik tegelijk opmerken dat de tegenwoordige Wet houder van het Grondbedrijf, de heer van Elten, dit pas een jaar is en toen een erfenis kreeg van wethouder Van den Berg, die deze functie bekleedde van Sepl. 1923 tot eind 1925. Ik heb de eer sinds Sept. j.1. lid te zijn van de Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf en wil wel ver klaren, dat 't voor mij nu reeds vast slaat, dat Wethouder van Elten verstan dig had gedaan de erfenis niet te aan vaarden dan onder beding van boedel beschrijving. Ten slotte nog dit. Misschien, of wel vrij zeker, zal dit stukje een weder woord uitlokken. Zou ik dan de geachte schrijver van 24 Dec. mogen vragen het démasquer te laten ingaan We kennen elkaar toch wel, daarvoor gaafl ge U in de laatste raadsvergadering bij de schermpartij over het grondbedrijf te veel bloot. Met dank voor de plaatsing, P. C. W. FOEKEN, Lid van den Raad De heer Foeken blijkt het met de waarheid niet zoo nauw te nemen. Hij geeft ons toch woorden in de pen, die wij niet geschreven hebben en knoopt aan die uit de duim gezogen woorden beschouwingen vasl, die er blijkbaar op berekend zijn onze lezers zand in de oogen te strooien. Om alle twijfel dien aangaande bij voorbaat op te heffen, laten wij hier nog eens woordelijk vol gen, dat wat wij in ons nummer van 24 December hebben opgenomen „Bezien wij thans in de eerste plaats eens het Gem. Grondbedrijf. Dit bedrijf met een kapitaal van f 1575,324.83, verdeeld over 24 complexen brengt aan pacht enz. een rente op van f 1548,57, wat waarachtig niet al te veel is voor een kapitaal van ruim f 1,5 millioen. „Ten slotte is er nog een verlies, dat als volgt is verdeeld (volgt het staatje der 24 complexen). „Totaal verlies f 12,984,66°. „Ten opzichte van complex 17 valt op le merken, dat daar een bijdrage aan de reserve is geboekt wegens gemaakte winst, groot f 481,13, en de rekening van dat complex kloppend is gemaakt door een post van f 2500 voor „te verwachten winst", van welke post wij hierna zullen aantoonen, dat zij gefin geerd is. Derhalve levert dat gemeente lijk bezit van meer dan 1,5 millioen gulden in plaats van eenig voordeel een nadeel van f 12,984,66°, welke uit de beurs van de toch reeds zoo geplukte Soester Burgerij moet komen". Wij hebben beweerd en houden vol, dat het door de gemeente in 1925 in het grondbedrijl gestoken kapitaal we gens inbreng van gemeente-eigendom men f 1.574.324.83 bedraagt. Wie daar aan twijfelen mocht verwijzen wij naar de memorie van toelichting der gemeente- begrooting 1927, no. 519. Men vindt er het door ons genoemde bedrag vermeld, geen ceni meer, doch ook geen cent minder. Van eenig verschil is en kan geen sprake zijn. Dat er later door de gemeente in het bodemlooze vat, dat Grondbedrijf heet, nog groote bedragen (de heer Foeken spreekt maar eventjes van rond f190.000.zijn gestort, doet aan de waarheid van ons betoog niet af. Integendeel, er blijkt uit, dat de toe stand nog benarder is, dar wij hebben voorgesteld. Verder zegt de heer Foeken, is het niet waar, dat de gemeente van die f 1.574.324.83 slechts f 1548.57 als in komen trekt en laat hij het voorkomen alsof wij zoo dom waren deze post als een uitgaaf te beschouwen. Men over- tuige zich van het tegendeel. Nergens in ons betoog is te vinden, dz gemeente die f 1548.57 als inkomen trekt. Wij schreven over het Grondbedrijf en weten zoo goed als de heer Foeken 't weet, dat ook die f 1548.57 door het grondbedrijf worden opgeslokt. De heer Foeken laat het vervolgens voorkomen, alsof het grondbedrijf een voordeeltje bezorgt wegens door het bedrijf aan de gemeente betaalde rente van f9378.22, doch ons christelijk-historisch raadslid verzwijgt, dat hetzelfde bedrag door de gemeente, ter zake van voor dat onge- luksbcdrijf gesloten leeningen moet wor den uitgegeven, zoodat zij met de eene hand van het bedrijf ontvangt, dat wat zij met de andere hand voor dat bedrijf uitgeeft. De hoofdschotel echter, waar het om gaat, dat het bedrijf het belangrijke na- deelige saldo van fl2.984.66f op zal leveren, ziet, daar gaat de heer Foeken niet op in. Nu, dat laat zich verstaan. De juistheid ervan valt, met de begroo ting in de hand, niet te loochenen en Z.Ed. is er blijkbaar niet in geslaagd ook hieraan een of andere draai te geven om er een schijnbctoog aan vast te knoopen. De beschouwingen, die de heer Foe ken opent omtrent de wethouders, de h.h. Van den Berg cn Van Ellen, heb ben met ons betoog niets uitstaande. Beide hebben dezelfde erfenis zonder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaard, n.l. enkele ambtenaren, die als hun duistere plannen bij B. en W. geen ingang vonden, zich niet ontzagen zich tot partijgenootcn in den Raad te wenden, om met behulp van dezen hesluiten uit te lokken, die B. en W. niet in het belang der gemeente achtten. Dit en het ontbreken van de krachtige hand. die daaraan een einde weet te maken, is het, dat Soest steeds verder doet zinken. Een tweetal besluiten van den ge meenteraad hebben bijzonder aandacht getrokken en daarom wenschen wij daarover nog even het licht te laten schijnen. In de eerste plaats deniet-afkondiging der begrooting. Een adressant had er attent op ge maakt, dat die afkondiging niet op het gemeente-bord had gehangen en ook niet door het gemeentebestuur in de plaatselijke bladen was geplubliceerd. De gelegenheid om tijdig van de be grooting kennis te nemen, had dus ontbroken, en de vergadering was dus onbevoegd de begrooting te behandelen. Zijn Edelachtbare antwoordde dat hij de bekendmaking tijdig had ge- teekend, dat dan automatisch die bekendmaking op het bord kwam en dat dus afkondiging wèl had plaats gevonden. Het plaatsen van kennis gevingen in de Soester bladen is niet gebruikelijk en die bladen worden voor die bekendmakingen ook niet betaald. Het is best mogelijk, dat de bedoelde bekendmaking van het bord en van achter de tralies is afgeregend en dat gebeurt heel vaak. Daarenboven staat nergens in de wet hoelang die bekendmaking moet blijven hangen en het is zeer de vraag of, indien er eens geen bekendmaking zou zijn geschied, de behandeling van de begrooting daarom nietig zou zijn, daar die sanctie nergens te vinden is. Hij zelf had niet geconstateerd, dat de bekendmaking op het bord hing en ook de gemeentebode kon zich niet herinneren, die bekendmaking te hebben aangeplakt. Het zou echter het beste zijn, het risico van een vernietiging maar te aanvaarden. En in de tweede plaats de kwestie met den gemeente-ambtenaar, die f 100.- ontving voor een diploma, dat geen recht op die f 100.— gaf. Die ambtenaar had dit zoo met den vorigen burgemeester besproken met z'n tweeën, doch Jhr. P. P. de Beaufort had medegedeeld zich zulks niet te herinneren. Over deze kwestie was reeds eerder gesproken, doch op de afdeeling, waar de-betrokken ambtenaar zat, en aan welke afdeeling de finan- tieele controle was opgedragen, werd toch een mandaat voor f 100 gereed gemaakt en dit werd ter teekening aangeboden, niet aan Wethouder van den Berg, wiens afdeeling het betrof, doch aan Wethouder van Elten, die het mandaat, bij afwezigheid van Wethouder van den Berg, teekende, erop vertrouwende en niet anders wetende, dan dat het in orde was. Beide Wethouders trokken fel van leer tegen zoo'n behandeling en eischten, dat het ten onrechte genotene zou worden teruggestort. Wethouder Van Elten verklaarde dat B. en W. het ge voel had „er te zijn opgezet" en Wet houder van den Berg zeide nog, nog wel een filmj te kunnen afdraaien over een bedrag van f 300.over hetzelfde tractement, doch helaas te moeten zwijgen. Zijn Edelachtbare trachtte niet het door B. en W. ingenomen standpunt te verdedigen en liet zijn beide Wet houders daardoor op het beslissende oogenblik danig in den steek. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. SOEST Zondag a.s. 2 uur speelt op ons lerrein aan de Soesterb. straat Soest IBlaricum I Het 2de elftal speelt tegen Bussem li en vertrekt per bus om 1 uur vanaf den heer van Veenendaal. E.S.V.AC. A.s. Zondag 9 Jan. gaat hef lsle elflal op bezoek bij „Sopla" te Amersfoort. Vertrek per rijwiel 12.45 vanaf „de Gouden Ploeg". Het 2de elftal eveneens op visite naar Woudenberg om Woudenberg II te be kampen. Vertrek per Autobus van den heer Stalenhoef 12.30 uur. Kerkberichten. Zondag 9 Januari 1927 SOEST N e d Herv. «Kerk Voorm 10 uur (Ringvacaturebeurt) Ds. E. Reeser van Hoogland. H. Avond maal. 's Avonds geen dienst. SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10.30 uur Ds. P. de Haas van Utrecht. 's Avonds 6 uur (Ringvacaturebeurt) Ds. K. J. v d. Berg van Amersfoort. Woensdag 12 Januari (Rembr zaal) 's avonds half acht Ds. S. R Herma- nides van Valkenburg, ten bate van het Evangelie in Spanje. Donderdag 13 Januari (Rembr.zaal) 's avonds 7 uur Ds. v. Amstel van Putten. Voorm. Nam G e r e f. Kerk Julianastraat 10 uur B. Alkema half zes Ds. J. v. d. Meulen Soesterbergschestraat Voorm. 10 uur Ds. J. v. d. Meulen. Nam. half 6 Ds. B. Alkema. C h r i s t e 1. Q e r e f. Kerk. Voorm 10 en nam. half 6 Ds. B. Oosthoek. Woensdagavond 7 uur Ds. B Oost hoek. V r ij z. Oodsdienstigen. Oebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Voorm. 10.30 uur Ds O Munter, van Harlingen. (Wegens verhindering van Dr. van Molk) Dinsdag 11 Januari 's avonds half 8 Historische Kring.

De Soester | 1927 | | pagina 2