DEPOSITO'S Souter Courant voor Soest en Omgeving Nienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. La Porte Co. HlNPlILSC^iPlliTiN 1 W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint Piano leerares GEMEENTE-FILM N.V. MIDDBNSTANDSBANK incasso's - Dsrosrro's VENEMA's KLEEDING NAAR MAAT CHEQUE REKENINGEN MET RENTEVERGOEDING ALLE BANKZAKEN BRAND S©ISTT VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN Het rijden in goede LUXE AUTO's is ook veel waard Garage „MIDDELWIJK" E. van ftfleurs, SOEST WORDT WAKKER No. 7 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur VII» rgang DE SOESTER Zaterdag 12 Febr. 1927 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. BIJ abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk voor AMERSFOORT en OMSTREKEN Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker Zij, die nog niet geabonneerd zijn op dit blad en prijssteilen op een geregelde ontvangst, gelieve het in dit nummer afgedrukte In- teekenbiljet in te vullen en te be zorgen aan ons bureau Van Weede straat 7. DE UITGEVEN. schreef een confrater aan de andere zijde van den Oceaan onlangs. Inderdaad, en wanneer wij dan weten, waarom we optimist kunnen zijn, waarom we het leven met vertrouwen en goeden moed en opgewekt in kunnen zien, dan wint deze bewering nog veel aan diepte en beteekenis. We kunnen meteen beginnen, vandaag nog FLORIS C. Het lijken zulke onbestemde, luchtige, ontastbare, onbelangrijke dingen, onze gedachten. |awel, dit 1 ij k t alleen maar zoo. Want als we eens even dieper hierop ingaan, dan blijkt al dadelijk, dat altoos en immer doorgaat en nooit op houdt, het eenige dat voor immer bestaat en nooit verloren kan gaan, ons denken is, onze gedachten. Dan zien we, dat aan alles wat we doen, eerst gedachten voor afgaan, dat we de dingen eerst denken, voor we ze doenen zie, dan gaan we beseffen, dat dan eigenlijk onze gedachten nog niet zoo onbelangrijke dingen zijn. Neen, zeker, dat zijn ze ook niet. Want stellen we niet in onzen gedachten onzen weg vast, dien we gaan zullen, hoe we zullen handelen, hoe we anderen zullen tegemoet treden Maar is het dan niet van het hoogste belang, dat onze ge dachten „goed" zullen zijn, en vriendelijk en helpend Want aldus maken we immers zelf de atmosfeer, die ons om ringt En maken we aldus ook niet ons zelf Vormen we, door de ge dachten die we onderhouden, niet ons karakter Zooals een collega van over zee het uitdrukteEiken dag worden we meer gelijk aan onze gedachten. Als ze slecht en zelfzuchtig zijn, kunnen we verhinderen, dat wij zelf ook zoo worden. Als ze onrein en verkeerd zijn, zal on vermijdelijk ons karakter en ons gedrag door hen gevormd worden. Charles Kingsley, een denker, zeide eens „Denk over jezelf, over hetgeen je noodig hebt, over datgene, waar je van houdt, over den eerbied, die de menschen je eigen lijk toch moesten betoonen dan zal niets rein voor je zijn. Je zult dan alles wat je aanraakt, bederven". Maar lief hebbende gedachten, daarentegen, zullen liefdevolle daden voortbrengen en een welwillende, vriendelijke manier om de anderen in onze gedachten te beschouwen zal er ons toe brengen, hen in onsda- gelijksch leven ook welwillend en vrien delijk te behandelen. Wat dit alles U kan baten Onnoemelijk veel. Zie, ik zou U gaarne iets van mijn vrede, mijn rust, mijn geluk, mijn levens moed meegeven. Wel, en ik zal het doen ook. Zijn er moeilijkheden in Uw dage- lijksch leven,''in Uw omgang met anderen, in Uw zaken Lijkt de toekomst U troosteloos of donker? Wel, dat alles kan veranderd worden, zeker, het kan. Vandaag nog, zeker, zeker, vandaag nog, kunt ge een begin maken en Uw ge dachten omtrent menschen en dingen veranderen. Wanneer dan zoo dadelijk de man komt, die U altijd zoo irriteerde, die U vijandig gezind is, die U norsch en dwars tegemoet komt, denk dan niet, aan Uw zelf, aan den „eerbied, dien de menschen je eigenlijk toch moesten be toonen", zooals Charles Kingsley het bijvoorbeeld uitdrukte, maar denk dan eens aan een paar van Uw eigen tekort komingen en vaag uit Uw eigen gedachten alle gedachten van onvriendelijkheid en vijandschap weg, wetende, dat de on vriendelijke gezindheid van dien man, toch geen weerstand kan bieden, aan Uw goeden wil. Omdat Uw goed willende gedachte de macht en autoriteit achter zich heeft van het almachtige principe van het goede, dat altijd het kwade kan en zal overwinnen. In dit eenvoudige voorbeeld ligt de sleutel tot de oplossing van de meeste Uwer moei lijkheden. Want gedachtig aan het principe dat aan deze handelwijs ten grondslag ligt de onomstootelijke waarheid van de suprematie van het goede en ware kunt ge alle moeilijkheden met ver trouwen tegemoet treden, wetend, dat niets weerstand kan bieden bieden aan de macht van het goede. Hoe meer ge dus plaats inruimt voor helpende, vrien delijke gedachten in Uw denken, hoe minder plaats zal er over blijven voor neerdrukkende, onharmonische gedach ten. En dan moet ge eens zien, welk een rust en vrede en welk een onuitputte lijke bron van vriendelijkheid en opge wektheid ge zult herbergen. Er is nooit eenig mensch, of eenige zaak, of instelling of stad of land geweest, er is nooit iets geweest, dat onderhevig was aan menschelijke invloeden, dat niet geholpen kon worden door den geesl van het optimisme of dat door pessimis me geen kwaad ondervond, schreef een EN HEEREN-MODE-MAGAZIJN F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Van belang was voorts de indiening van drie wetsontwerpen tot wijziging van de begrooting van Ned. Indië 1927. Totaal wordt de begrooting met ruim f 5 millioen -verhoogd. Daarvan is een bedrag van f187.000 bestemd voor de in dienststelling van den gecomitteerde voor Indische zaken aan het departement van Koloniën. Dit is eigenlijk het „Agentschap" der Indische regeering in den Haag. Dit is een voorbereiding van het in het leven te roepen eigen orgaan der Indische regeering, waarvan de instelling een uitvloeisel is van de op 26 Mei 1927 volledig in werking tredende Indische staatsregeling. Dan is f61.500 bestemd voor de bestrijding van den sluikhandel in opium, f200.000 voor de loopende tijdelijke uitbreiding van de legersamenstelling in 1927, vooral met het oog op den toestand in Atjeh, f 500.000.voor uitbreiding der marine-établissemerten, drie ton voor een nieuw gebouw voor de rechtshooge- school te Batavia en f 194.000.voor een nieuw gebouw voor de Ned. Indische veeartsenschool te Buitenzorg. Zoodat per saldo, met de debatten over het Belgische verdrag in de Eerste Kamer in het verschiet, een bewogen parlementaire zittingsperiode voor de deur staat. POLITICUS. KAKVBERKRONIEK De Tweede Kamer gaat weer aan den slag - Een gevarieerd programma - Dankbare on derwerpen - Kabinetssche mering - Wetsontwerpen - Aan den vooravond. Het is met de vrijheid gedaan. Nog mkele dagen en de Tweede Kamer hervat haar werkzaamheden en we worden weer ondergedompeld in den vloedstroom der welsprekendheid van honderd volksvertegenwoordigers. En we hebben zoo eenige onderwerpen op het voorloopig programma staan dat de Voorzitter aan de Kamer zal voorleggen die er, van het standpunt van den Kamerkroniekschrijver bezien buitengewoon onheilspeilend uiizien. Die den kiem voor daverende, langdurige en felle kamerdebatten in zich rond dragen. Daar is dan eindelijk het voorstel Ontwapeningswet van den heer K. ter Laan c.s. Men mag de uitkomst van dit wetsontwerp, gezien de huidige samenstelling van de Kamer, al niet twijfelachtig oordeelen, dat neemt niet weg, dat hierdoor een gelegenheid geopend wordt, om alle sluizen der welsprekendheid open te zetten. En dat het er hier levendig bij zal toegaan, meenen wij, afgaande op de stemming in parlementaire kringen, wel te kunnen voorspellen. Behalve verschillende voor stellen betreffende grenswijzigingen van gemeenten, als bijv. Haarlem, Bloemen- daal, Breda, enz., en een wetsontwerp betreffende nadere voorzieningen ten aanzien van de heffingen van de ver mogensbelasting, verdedigingsbelasting 1 en de Inkomstenbelasting, is daar nog het ontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsche arbitrage- verzoeningsverdrag, met bijbehoorend slotprotocol, waarover men het ook niet algemeen eens is. Dart komt en nog een voorstel betreffende de mobilisatie slachtoffers, verder de begrooting van Suriname, zoodat we een programma krijgen, dat ons wel de noodige variëteit en menig hartelijk woord waarborgt. De voorstellen van den heer Schaper (s.d.) tot vorming van een minderheids kabinet van katholieken en vrijzinnig democraten met steun der s.d.a.p., die van alle betrokken partijen een sterk afwijzende ontvangst te verduren hadden hebben het vraagstuk van een parlemen tair kabinet weer even voor het voetlicht gebracht. De s.d.a.p. komt nog, bij monde van haar Bestuur, nadrukkelijk verklaren, dat de voorstellen van den heer Schaper slechts persoonlijke uilin gen waren van hem, dat de s.d.a.p slechts de vorming van een parlementair meerderheidskabinet op democratischen grondslag kan bevorderen. Maar van a.r. zijde heeft men de kwestie van een minderheidskabinet doch een ander dan de heer Schaper bedoelde ook bekeken en daar komt men tot de conclusie, dat er voor de a.r. partij op het oogenblik slechts twee denkbare mogelijkheden zijn, om mede te werken aan de vorming van een minderheids kabinet. Met de Clir. Historischen of met de r.k. Met de c.h. was practisch uitgesloten, door de geringe getalsterkte der fracties met de r.k., dat zou onver mijdelijk tot verdere afbrokkeling der partij leiden. En veelbeteekenend klonk verder deze a.r. uitlating: „Er behoeft bij de C.H. cn A.R. niet veel meer te brokkelen, of de vorming van een christelijk meerderheidskabinet gaat tot de onmogelijkheden behooren". Hetgeen dus nog weinig moed geeft om te gelooven in een spoedige hervatting der rechtsche samenwerking. Ook de r.k. zien de tijd daarvoor nog niet aange broken, waar zij te kennen geven dat „zoolang de chr. historische Unie het anti-papisme misbruikt, om de a.r. bij de stembus kiezers af te vangen, zoolang is en blijft hetneen I" De opgeroepen beelden van een parlementair kabinet schijnen dus voorloopig weer een fata morgana te zijn góweest. Burgerlijke Stand GEBORENGeertje, d. v. T. v. Dijk en W. de Zoete Jan, z. v. J. van Kooij en G. v. Herwaarden Willemina Jacoba, d. v. W. Frederiks en J. Maassen van den Brink Maria Martha Theresia, d. v. W. Hartman en M. J, Koelen Dirk, z. v. L. Wessel en M. H. D. Wit Hendrik Marines, z. v. M. de Zoete en J. v. d. Broek. ONDERTROUWDJ. Olyslager en J. E. Slot. GEHUWDL. W. Vermanen en J. C. Zuidam. OVERLEDENLuitje van Dam, 90 jr, wed. v. J. Boshuizen Johannes Jacobus v. Maarsseveen, 64 jr, wedr. v. C. Wintershoven Jan v. Asselt, 56 jr, echtgen. v. E. Bouman Lambertus de Beer, 83 jr, echtgen. v. M. v. 't Klooster. BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ondergeteekende is een getrouw lezer van „De Soester" en „Soester Nieuwsblad", maaraan 't eerste genoemde erger ik mij altijd, want in Soest deugt totaal niets, maar als ik No. 2 ter hand neem, en aandachtig lees, is 't of er een verzachtende balsem op een schrijnende wond wordt gestort en doet de inhoud mij sterk denken aan wijlen Ds. Kweelenburg tot Praat graag, wiens gemeente onder de preek allemaal „ja", zaten te knikken. Er is brand geweest in Soest en beiden couranten zijn 't nu roerend eens, dat de „Vrijwillige Brandweer' spoedig ter plaatse was, 't huis was al afgebrand en ook men kon niet zoo spoedig water geven enz. enz. Terwijl ik dit las, dacht ik onwille keurig aan 't rijmpje uit Kampen Ja Kampen, of dacht U dat aan de spuit van Soest alleen wat mankeert Luister!!] Daor was ies brand in kampen en Jan de Klepperman Die sreeuwen al maar: brand I brand I Daor kwam de spuite an. Maar water geven? ouw maar! Et dink det was kepot Veur iedereene stund daor de brandweer nou tut spot. „Wat Kamperstreek, 't is schande 1" zeeg borgemeester Koen. Als ier weer brand mog komen, weet ie wat o'k zal doen Dan wordt un dag te veuren deur mien verordencerd „Van dage mut de spuite ies worden e-probeerd". 't Was mij niet bekend dat Soest OQk een „Vrijwillige Brandweer" rijk was, genaamd „Haast je maar langzaam" onder 't motto „Wat brandt dat rot niet" en ook behebt met de chronische kwaal, op de plaats des onheiJs aan te komen, als de heele rommel tegen de vlakte ligt. Maar nu een vraag en wel deze: Zou in Soest van zoo'n brand geen publieke vermakelijkheid kunnen gemaakt worden volgens mijn bescheiden meening zeer zeker en zou ons lieflijk dorp, wat zoo arm is aan amusementen erbij winnen b.v. Men begint met de sirene af te schaffen, dat geluid doet denken aan een verliefde kater in Maart of een nijlpaard, wat z'n middagdutje doet, maar misschien is dat ding bruikbaar voor hooge feestelijke gelegenheden, zooals „uitreiking van belastingbiljetten of dwangbevelen", wanneer de lijken van „Brandnetel" of „Kees Spotvogel", uit de Praamgracht worden opgevischt efin vul maar aan. Voor de sirene stelle men in plaats „de Soester Harmonie" welke bij brand voor 't Gemeentehuis postvat en 't roerende lied doet hooren „Wakkere mannen spoed ter redding", of iets dergelijks dat slaat in. Na verloop van een paar uur, is de brandspuit wel aanwezig en begint men een optocht zaam te stellen, waarbij zich alleen die burgers of burgeressen mogen aansluiten, welke in 't bezit zijn van een knipkaart, (geldig voor tien maal brand) ten Gemeentehuize verkrijg baar voor de luttele som van f 1.25. No. 1. Aan 't hoofd van de stoet de grootmeester der kraaien, van hendendijk tot Doodenakker in groot tenue met steek en tressen en een tamboermajoor staf in den hand. Deputaties der volgende vereenigingen en clubs volgen o.a. A.R. Kiesvereeniging „Sodom en Gomorra", Chr. Historische „Haat en Nijd", S.D.A.P. „Marat", Melkboerenvereeniging „Tot hiertoe heeft water en melk ons geholpen", Muziekvereeniging „de Krankzinnige Contrabas", de Zmgvereeniging „de Hooge fis", Geheelonthoudersvereeniging „de Groote slok", Vereeniging van Huiseigenaars „De dood in de pot", Aansprekers Vereeniging „Memento Mori", Geitenfokkersvereeniging ,,'t Groene blaadje", Makelaarsvereniging „Eerlijk duurt 't langst", Vischcollege „de Vroolijke paling", Oude Vrijsters- vereeniging „Sic Transch Gloria Mundi" en de Loterijclub „de Vergulde niet". Vervolgens „de Soester Harmonie" welke in haar vaandel de schoone spreuk heeft staan „Beter hard geblazen, als je mond verbrand". Dan komt 't feestvarken „de Vrijwillige Lintwurm" o pardon ik bedoel de brandspuit ety sluiten zich in rijen van vier, die burgers en burgeressen aan, die niet te beroerd zijn geweest hun vijf maffies op te offeren, maar gevoel hebben voor humor en onder de vroolijke toonen van de „Feuerwehrmarsch" in gesloten colonnes, naar de plaats des onheils schrijdt. Heeren van de feestcommissie van de vereeniging „Voor dat ik val, dan lig ik al", Voorzitter Baron Neus tot Neuzenstein, die op 2 en 31 Augustus zulke prachtige optochten kunnen orga- niseeren, dit is iets om van te watertanden. Als men bij de brand is gekomen, de slang in de sloot wordt gelegd, klinkt 't lied „Alle eendjes zwemmen in 't water" ol „Aan den oever van een snelle vliet", ingezet door onze nooit genoeg geprezen „Harmonie", 't welke door de feestgenooten staande met ontblootte hoofden wordt meegezongen. Is er nog iets te blusschen, vooruit dan maar, zoo niet, blaast de solo- pistonist „ophouden met water geven' en beklimt van hendendijk tot Dooden akker de rookende puinhopen, neemt met onnavolgbare gratie zijn steek af, verwijderd tersluiks nog eenige atomen pruimtabak welke hem kriebelen, en bedankt voor de betoonde belangstelling en verzoekt in goede orde uiteen te gaan. 't Kan nog uitgebreid worden, maar probeer 't eens en de Gemeenlelinanciën varen er wel bij. „KEES SPOTVOGEL". K /V 88IE R S JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERQRONDSCHE BRAJiD-INBRAAKVRME KLUIS VOORHEEN PA. STRIJKER KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 noemd50, 60, 70, 80, 90 cent 1 gld. f 1.50 f 2.hoogstens f 3.den meter. Van de laagst geprijsde stukken bepale men, dat er minstens, laat ons zeggen 1000 Meter wordt gekocht en dat er slechts één huis opgebouwd mag worden Dan krijgt men een open bebouwing, ons mooie dorp waardig. Om aan de gehate straatbelasting te ontkomen beveelt de Heer V. d. E. verhooging der Inkomstenbelasting aan. Ook in dezen ben ik het met hem eens, dat dit de meest billijke belasting is, maar die is hier al meer dan hoog. We moeten van de straatbelasting af. Spoedig, het volgend jaar liefst maar alleen door bezuiniging. En dat kan hier zeer goed. Geen uitbreiding van politie, bezuiniging op werkverschaffing in dien zin, dat alleen personen worden te werk gesteld, die het beslist noodig hebben, 'k Weet dat er nu mannen werken, die voor niemand te zorgen hebben, dan voor zich zelf. Hooren die aan de werkver schaffing Ook zijn er, die nog kinderen hebben, die behoorlijk verdienen en die vrijwel het geheele jaar een loon hebben thuisgebracht. Ook die behooren geschift. En dan ware het goed, dat hier een dagenstelsel werd ingevoerd. Wie er niet geheel buiten kan krijgt één, twee of drie dagen werk per week, dus een kleine tegemoetkoming. Met deze wijze van werken kan veel, zeer veel bezuinigd worden. En zoo zijn er zeker nog meerdere zaken de gemeentelijke huishouding be treffende, waarbij flink bezuinigd kan worden. Wat onze straatverlichting betreft slaat de Heer V. d. E. op hetzelfde aanbeeld, als waarop ik al meermalen heb gewezen. Doof de lichten bij maneschijn. Vloek niet met uw licht. En ontsteek minstens een half uur, beter een uur later dan nu geschiedt. Ge schaadt niets en wint veel. A. EIGEN HAARD IS GOUD WAARD TELEFOON 1 Begeleiding Muzick-theorie, Compositie, Muziekgeschiedenis Condities f6.—, f4.50, f3.— per maand. Muziek in bruikleen. Spreekuur: 's Zaterdags van 1-2 NIEUWERHOEKSTRAAT 2. LANGS DEN WEG. In de Soester van 22 Januari schrijft de Heer D. v. d. E. dat onze gemeente weinig grond verkoopt en waagt de ver onderstelling dat dit wel eens aan de eenheidsprijs kon liggen. Ik ben het in dit opzicht met hem eens en ik geloof dat ons gemeentebestuur zeer wijs deed den prijs aanmerkelijk te verlagen. De grondprijzen zijn hier over het geheel veel te hoog, en vraagt men hoe dit komt? Wel dc makelaars en ook de boeren konden op een flinken prijs aan en het gemeente-bestuur volgt dit slechte voorbeeld of geeft dit slechte voorbeeld. De gemeente kan in dezen prijsregelend optreden. Er wordt geklaagd bij het grondbedrijf dat er zoo weinig grond wordt verkocht. Wanneer men reclame wil maken zegt men in den raadDie reclame komt dc makelaars ten goede. Hoe komt dit? Omdat de grondprijzen van particulieren cn van de gemeente vrijwel gelijk zijn. Laat het grondbedrijf reclame maken in advertenties waarin de prijzen van den grond worden ge Mijnheer de Redacteur. Veel klachten worden gedurende den laatsten tijd weer vernomen ten opzichte van z.g. „scharrelaars" in brandstoffen. Ter waarschuwing zou ik er wel even een klein voorbeeld van willen geven welke practijken zoo'n scharrelaar uit Utrecht in Bilthoven b.v. uitoefent. Ik noem U Bilthoven, doch kan gerust zeggen de geheele Utrechtsche omgeving. Ook in Soest zijn reeds verschillende men schen er in gevlogen. Ik citeer hier eenige regels van een ingezonden stukje uit „G. B". van den Heer van Ekdom te Bilthoven, dat wel een zeer sterk staaltje van deze oplich terij is „Mijnheer de scharrelaar komt bij een cliënt van mij en biedt aan in October j.1. Engelsche anthraciet 30/50 f 3.50 per H.L. Deze cliënt belt mij op en vraagt prijs van Engelsche anthraciet, waarop ik antwoord, dat bij mij de prijs f 4.75 per H.L. is. Mevrouw vraagt of ik niet boos wil zijn, doch dat ik voor deze keer te hoog ben. Ik stap naar mevrouw toe om haar in te lichten, dat wanneer zij Engelsche anthraciet wil ontvangen, deze niet voor f3.50 per H.L. is te leveren. Mevrouw was echter niet thuis. Na drie dagen, toen ik haar weer bezocht, waren de kolen al geleverd. In plaats van Engelsche anthraciet waren geleverd Import-Nootjes, en bij nadere opmeting constateerden wij, dat in plaats van 39 H.L. ongeveer 28 H.L. was geleverd". In dank voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, Hoogachtend, F. BREURE. Kcrkpad 19, Veenhuizerstr. 9, Soest. De hooge heeren hebben tegen me gezegd Doovenetel, je moet weer eens wat in de krant schrijven, want je vrinden aan het gemeentehuis worden er baloorig onder dat ze niets meer van je vernemen. Gun die menschen toch ook een pleziertje,, ze zwoegen daar iederen dag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Het is er een reuze- drukte, kerel. Dat komt omdat er veel te weinig mannetjes zijn voor zoo'n ontzaggelijken arbeid. Ze zouden er best nog een half dozijntje ambtenaren bij kunnen ge bruiken al was het alleen maar om de stroom van menschen, die de door hen betaalde Navorderings-Belasting terug komen halen, aan het verstand te brengen dat ze nog wat geduld moeten hebben doch ze kunnen geen man netjes meer vinden die voor een hon- gerloontje als de gemeente aan z'n ambtenaren betaald, willen werken. Wie gaat er tegenwoordig nog voor drie- vier-vijf duizend gulden een heel jaar zitten ploeteren. En dan heb je nog niet eens vrij rooken 1 Vraag je een gratis telefoon, dan heb je kans dat er nog raadsleden zijn die tegen stemmen. Nee, Doovenetel, dat is daar niks gedaan. Toen ik dit alles had aangehoord zei ik plechtig: Heeren, je moet me niet kwalijk nemen dat ik geboren ben, doch wat zou ik in de krant moeten schrijven Ik kan toch op geen stukken na concurreeren met m'n collega en rasgenoot Brandnetel. Ze hebben wel in het Soester Nieuwsblad gezegd dat ze Brandnetel onder den voet hebben geloopen, doch daar moet je geen grijntje van gelooven. Grootspraak, dikdoenerij of ongehoorde brutaliteit In nummer 5 van dat blad wordt in het Hoofdartikel „Grondbedrijf 1927 Uitbreidingsplan" door zekeren heer Z. hulde en nog eens hulde gebracht aan den technischen dienst. Kom er is op, als je durft, ik zal jullie allemaal met huid en haar In dat kolossale hoofdartikel worden de heeren Prof. de Graaff, A. S. en Isings zoo maar eventjes „knock out" geslagen. Dat is een kleinigheidje voor dien wereldkampioen Z. Doch Doovenetel denkt daf de jury wel zal uitmaken dat Z. met verkeerde handschoenen gebokst heeft en hij daarom gediskwalificeerd wordt, als er tenminste geen erger dingen met hem gebeuren. Ook schrijft Z. „Toch zouden wij persoonlijk het ten zeerste betreuren indien deze stuifduinen verdwijnen moesten. Maar gelukkig, thans nog niet". Let U wel op dat woordje thans. Willen die heeren voorloopig voldoende zand over houden om onze oogen nog meer te bewerken Het zal hun niet veel baten, want de Soester bevolking en zoovelen daarbuiten, beginnen zich meer en meer te bewapenen met stof brillen om niet blind te worden door die zandgooierij naar de oogen. Niet onvermakelijk (of moet 't zijn diep tragisch is hetgeen er aan het slot van het artikel des heeren Z. te lezen staat: „Nu is het erg gemakkelijk om riemen te snijden van anders leer Ja, dat is Doovenetel roerend eens, vooral als je het leer dicht bij hebt en anderen er geen voldoende controle op uitoefenen. Buitengewoon opvallend is het wel wat ik gelezen heb in „De Soester" van 5 Febr. j.1. en gericht aan de redactie van het „Soester Nieuwsblad", die het zeer bezadigde en hoogst interessante stuk niet wilde opnemen, van den heer Mr. J. H. van Doorne, lid van onzen gemeenteraad, in welk stuk dingen aan het daglicht worden gebracht, die een kijk geven op de heerschende toestanden bij ons gemeentebestuur en de meerderheid van onzen Raad. Het is meer dan tijd dat onze burgerij de hoofden bij elkaar steekt afgezien tot welke godsdienstige of politieke richting men behoort, dus menschen met een ruimen blik en plannen op touw zet om aan dien onhoudbaren toestand, waardoor wij met absoluten ondergang bedreigd worden, een einde te maken. Daartoe worden allen, van de hoogsten tot de lageren, opgewekt door DOOVENETEL. VII Wat zou die Brandnetel toch willen? vraagt de redactie van het Soester Nieuwsblad, 'k Zal eens probeeren of ik dat jullie aan 't versland kan brengen. Ik voel me anders vandaag niks lekker. Zoonet had ik ineens een gevoel of Beuzel een aankondiging in m'n nek aan 't spijkeren was, die er telkens wou afwaaien. Dón kreeg ik een steek in m'n nek. Dón voelde ik een koude windvlaag langs m'n rug. Dón weer had ik geklop in m'n hoofd. Nou krijg ik weer net een gevoel als een burge meester die voor een begrooting zit waar-ie niks van snapt en waar-ie voelt dat-ie mee belatafeld wordt, 't Zweet breekt me aan alle kanten uit. Au 1 Kramp in m'n kuit ineens. Net of er een brandnetel tegen kwispelt. Je moet je er maar tegen verzetten zei Dr. van Dongenallemaal larieHaal 'n pond asperien en drink een flinken borrel en denk maar dat et niks is. Jawel. Maar nou over dat Soester Nieuwsblad. Wat Brandnetel wil hè 1 Dat wou jullie weten hè I Ja, hou je maar zoo 1 Alsof je dat niet allang door hebt. Medunkt als je

De Soester | 1927 | | pagina 1