SanaRiK-n Koester o u r a n t voor Soest en Omgeving Nienws- en Advertentieblad Verschijnt eiken Zaterdag. Luxe Muur-Auto's GEMEENTE-FILM W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint MIJNHARDT'S PU ROL Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk ALGEM. BEGRAFENIS-ONDERNEMING „SOEST" De simpele Waarheid. Gesmette en roode huid bij kleine kinderen BERICHT VENEMA's KLEEDING NAAR MAAT Leekedichtjes van Jan Joris Garage „MIDDELWIJK Gevatte Koude No. lO Vijftiende Jaargang Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentién worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SÖËSTËR Zaterdag 5 Maart 1927 ADVERTENT1EN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. n- ..c AREND WIERSMA, Torenstraat 8. Tel. 86. uirecne: j j KOETS Spoorstraat 24, Telefoon 226. Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 1J8 Lid der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding KISTENMAKERIJVELDWEO 4 Wanneer men tot de kern der din gen doordringt en de feiten in al hun naaktheid ziet, dan komt men soms tot frappante conclusies. Maar het is dik wijls heel moelijk, door al de franje en alle bijkomstigheden van een kwestie heen te dringen en zoo te komen tot de eigenlijke kern. Zoo is het bijvoor beeld met het oorlogs- en vredesvraag stuk. Ernstige zoekers, goede, eerlijke vrienden van de menschheid en van den vrede dus, trachten sedert den wereld oorlog het oorlogsvraagstuk, met al wat daaraan annex is, tot zijn juiste proporties terug te brengen en zoo het vraagstuk en duidelijk voor oogen te stellen. We vinden allen, wanneer we ernstig te rade gaan met ons geweten, oorlog en wat daaraan vastzit, het doelbewust dooden en verminken van menschen zooals wij zelf zijn, het brengen van nameloos verdriet en schier onherstelbare moreele en physieke schade aan menschen, die ons persoonlijk niets kwaad wilden, iets vreeselijks. Dat zullen U niet alleen de pacifisten zeggen, doch ook en vooral de stoere kerels, die vier jaren lang in de door menschen gemaakte oor- logshel doorbrachten, wien het gekerm der afzichtelijk verwonden nog in de ooren klinkt, wien de stervenskreet van hun trouwe kameraden nog, NU NOG, na 10 en meerjaren, hen in hun droomen vervolgt. Maar toch, wat dan te zeggen van een gevoelen, dat tot zoo grootsche daden van zelfopoffering leidde, de va derlandsliefde Daarop gaf de Engelsche vredesman Arthur Ponsonby onlangs een interessant antwoord, toen hij zeide: De groote behoefte van de wereld is een nieuwe interpretatie van de vader landsliefde. We hebben een patriottisme noodig, welks hoogste vorm niet is, te sterven voor zijn land, maarte leven voor zijn land. En dan stelde hij met enkele woorden de feiten van den wereldoorlog voor oogen, die simpele feiten, die zoo'n schril licht werpen op de nutteloosheid van oorlog, als middel om geschillen op te lossen of recht te verkrijgen. In den wereldoorlog dan, verklaarde hij, hebben Frankrijk en Engeland, later met hulp van Amerika, vier jaar besteed om een gemeenschappelijken vijand te over weldigen, om daarna acht jaar te besteden, om dien weer op de been te helpen. Inderdaad, tot zijn meest elementairen vorm teruggebracht, zou men de kwestie zoo kunnen stellen. En daartusschen ligt een eindelooze zee van ellende, van dood, verdriet, van smartelijk menschenleed. De les, die de wereldoorlog ons heeft ge leerd, was duidelijker, dan één te voren en daarom kan ook terecht gezegd wor den, dat de huidige generatie een ge legenheid heeft, om den oorlog voor goed uit te bannen, zooals de menschheid nimmer te voren had. Een confrater van de Chr. Science Monitor te Boston ves tigde in dit verband de aandacht op de woorden van Woodrow Wilson, Amerika's president, vóórdat de Vereenigde Staten deel gingen nemen aan den Europeeschen oorlog, toen deze zeideHet Ameri- kaansch volk is te „trotsch om te vechten". Waarmede gezegd wilde zijn ofschoon het zóó niet werd opgenomen en aan leiding gaf tot controversie dat een beschaafd, denkend volk, inziet, dat door oorlog niets wordt opgelost, dat door geweld nog eenig misverstand of geschil op afdoende wijze werd uit den weg geruimd, alleen maar verdaagd. En zeker wilde Wilson ook zeggen, dat het Ame- rikaansche volk te „trotsch was om te vechten", omdat het daarbij zou erkennen, dat het niet in staat was, dat het zoo hardleersch was en zoo weinig de lessen van het verleden kon begrijpen, om te beseffen, dat de éénige weg uit geschil en wrijving isarbitrage en gemeenschap pelijk overleg. Deze simpele waarheid heeft de huidige generatie te leeren en te doorgronden, dan zal men ook gaan inzien, dat er nog een verhevener vorm is van vaderlandschliefde, en uiting van van het hoogste patriottisme, die geen smart brengt door dood en verwoesting, doch die alleen vrede en harmonie met zich brengt, als een onafwijsbaar ken merk van zijn hooge afkomst. Dat is het patriottisme, dat ons in staat stelt, met een goed en blij vertrouwen, onzen te genstander tegemoet te komen en te pogen langs den weg der rede, door eerlijke arbitrage, en met ter zijde-stelling van alle chauvinistische bravour, elk geschil te beslechten aan den conferen tie-tafel. Nogmaals de oorlog lost niets op, verdaagt alleen. En er is geen ge schil zóó groot, dat niet door denkende menschen, van goeden wille, langs ar- bifralen weg tot een bevredigende op lossing kan worden gebracht. Het kan dikwijls moeilijk zijn, de door onrecht in het leven geroepen gevoelens van wraak te vernietigen, niet toe te geven aan den lust, om met de „wapens" het recht te nemen, dat ons onthouden werd. Daarom is het „leven voor zoon land" ook de hoogste vorm van vaderlands liefde. FLORIS C. X 't Kan niet doorgaan deze week. Ik moest eens met vacantie. En nou zit ik 400 K.M. van Soest van daan. Jammer, ik had die vergadering Maandag wel eens willen bijwonen. Ik las 't in de couranten hier. Wat een fijne film. Ik zie Mr. Jan al in draf. Tjokvolle zaal natuurlijk. Beuzel in actie. Zonder uniform. Enfin, de volgende week praat ik er eens meer over. Salut Parijs, 3 Maart '27. BRANDNETEL. Burgerlijke Stand GEBORENAlberta, d. v. O. v. d. Pol en E. Pieper Gijsbertus Hendrikus, z. v. H. v. d. Coeterlet en G. Ossendrijver Cornelia, d. v. A. Bakker en G. Bast Johannes Petrus, z. v. H. J. v. Nes en A. M. v. Dijk Cornelia Rigarda Margaretha, d. v. W. G. v. Roomen en M. v. Logtestijn. ONDERTROUWD Jacobus Meerding en Jacoba A. M. Muller. GEHUWD Franciscus Petrus Verweij en Pieternella Kramer. OVERLEDEN Nicolaas Boerebach, 68 jr, wed. v. K. Raven Felix Willem Nijvelt, 4 mnd. Rika Hendriks Scheperboer, 35 jr, geh. m. H. Colvoort Catharina de Ridder, 82 jr, wed. v. C. Marcusse ChristinaHelenaJohanna Straver 2 mnd. Jacobus v. d. Vlugt, 48 jr, geh. m. E. L. Holzenspies Pieter Boon, 59 jr, wedr. v. E. M. J. Bleij Evert Ploeg, 70 jr, wedr. v. H. Muis Johanna v. d. Heuvel, 9 mnd. Willem v. Sonsbeek, 21 mnd. Cornelis Stalenhoef, 82 jr, geh. m. M. v. Klooster Gerrit Lambertus Johannes Fredrik Wolters, 75 jr, geh. m. M. G. Lammers. verzacht en geneest men met r Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. „Ach waren alle menschen wijs, en deden daarbij wel deez' aard ze was een paradijs Nu is ze vaak een hel". Een iegelijk zal het met mij eens zijn, dat we niet wonen in een paradijs. Dat echter een ieder kan medewerken om zijn eigen omgeving, in figuurlijken zin, tot een paradijs te maken, dat is een ding dat zeker is. Óm echter tot dit figuurlijke paradijs te geraken, is het allereerst noodig, dat ieder zijn eigen „innerlijk" eens goed heeft opgenomen, de balans van zijn goede en kwade eigenschappen heeft opgemaakt en per saldo tevreden „wil" zijn. Niemand kan zoomaar ineens zijn kwade hoedanigheden omzetten in goede, evenmin als het goede in den mensch hen allen tijde naar ooren wordt gebracht of wordt gezien, doch wanneer men standvastig blijft pogen het kwade on dergeschikt te maken aan het goede, dan zal tenslotte tevredenheid komen. Tevredenheid met zichzelven, doch ook met- en door anderen, met- en door zijn omgeving, als men den vasten wil heeft in een ander niet steeds het kwaad te willen zien en het goede weg te cijferen. Dat iemand voor zich zeiven, voor zijn gezin op komt zijn best doet zichzelf zijn gezin, zoover mogelijk naar voren te brengen, is te prijzen, mits dit ge schiedt op edele wijze en niet ten koste en ten schande van de belangen van anderen. Wanneer het „eigen belang" wil ge handhaafd worden, met- en naast de belangen van anderen dan pas kan men geraken tot vriendschap, wederzijdsche tevredenheid en zullen, haat, afgunsten achterdocht verdwijnen, dan pas komt men tot eendracht. „Concordia res parvae crescunt, dis- cordia dilabuutur". En dit alles geldt niet alleen voor het particuliere, doch ook voor het maatschappelijk leven. En met name voor het politiek maatschappelijk leven dat geleefd wordt in het huishouden eener gemeente. Critiek kan goede vruchten afwerpen, tenminste gezonde en wellevende critiek. De critiek die echter de laatste tijden o.m. in de plaatselijke organen wordt geoefend op het bestuur van het huis houden der gemeente Soest beantwoord niet meer aan beide bovengenoemde eischen. Bedoelde critiek is de laatste tijden „onverkwikkelijk", om geen ander woord te noemen. De Vrijz.-Democratische Bond Maakt tegen elk onrecht front Afd. SOEST V-.D.-B. Recht- of vrijzinnig men ergert zich, het gaat te ver. Hoewel hij er bovenstaat, moet het den burgemeester pijn doen, dat er zoo ongemotiveerd agre;8 ef tegen hem wordt opgetreden, tegen hem van wien ieder ingezetene, die zich voor de gemeente zaken interesseert, weet, dat hij van den vroegen ochtend tot den laten avond, zijn besten krachten wijdt aan zijn ge meente en haar ingezetenen. En niet allecen den burgemeester, maar ook het secretariepersoneel en andere functionarissen moeten het ontgelden op een wijze die zij allerminst verdienen. Er wordt zelfs geinsinueerd, hetgeen nog erger is dan schelden. Bedenkt toch, gij raadsleden, gij medewerkers van couranten, gij kroniek schrijvers, dat, die in de laatste tijden, door U tegenover elkaar en de autori teiten aangenomen vijandige, haatwek- kende en tweedrachtzaaiende houding, de minst juiste is, waardoor ge Soest naar beneden haalt en het weerzinwek kend maakt voor den vreemdeling. Keert tot U zeiven terug, denkt aan den balk en den splinter, reikt elkander de hand om met Uwen burgemeester te geraken tot opbouw van de gemeente en komt tot tevredenheid, zoodat de fi guurlijke paradijs idee haar intrede kan doen in de raadszaal. In ieder geval, Iaat U niet opzweepen en niet begeesteren door de a.s. ver kiezing, staakt Uw wederzijdsche hatelijke schermutselingen in couranten en elders, en zoo ge wilt, oefent critiek, doch op een wijze die aan alle zijden sympathie verwekt. Soest, Februari 1927. Vosseveldlaan. J. A. M. VAN OORSCHOT. Zij, die nog niet geabonneerd zijn op dit blad en prijsstelten op een geregelde ontvangst, gelieve het in dit nummer afgedrukte Inteekenbiljet in te vullen en te bezorgen aan ons bureau Van Weedestraat 7. DE UITGEVER Geachte Redactie, zoudt U nevens gaande in Uw blad willen opnemen Bij voorbaat dank. Verscheidene menschen die ik zoo sprak vroegen mijWat is dat toch met Uw pensioen, je hebt te veel ont vangen, je hebt het maximum van je pensioen verzwegen I Ja, geachte redac teur dan moest ik de menschen antwoor den, dat het me zelf ook niet duidelijk is. Want zooals 't daar staat is 't net alsof ik iets weg te moffelen heb en dit is absoluut niet 't geval. Nu mijn pensioentje het hoogste punt heeft bereikt, /lat is drie honderd gulden per jaar, vroeg ik het gemeentebestuur, om het raadsbesluit van Januari 1921 in toepassing te willen brengen, waarin mij een pensioentje van driehonderd vijftig gulden gewaarborgd werd. Dat ik die vijftig gulden niet eerder aangevraagd heb komt omdat er voor dien een toeslag voor alle gepension- neerden bestond en ik daardoor f350. 's jaars, ja zelfs eenige guldens meer ontving. Nu zegt de gemeenteraadJe krijgt die f50.van 1926 niet, wij zullen er eerst eens f 42.50 afhouden want die heb je te veel ontvangen, door het hoogste punt van je pensioen te ver zwijgen. Nu, ik was wel wat beduusd, want ik wist niet, dat ik dat had moeten aangeven, bovendien, in genoemd raads besluit was ook niet gezegd dat wat ik meer dan f 350.ontving terug moest vloeien in de gemeentekas. Meent het gemeentebestuur die 42 en een halve gulden te moeten inhouden, Iaat hij het dan doenhet deed mij evenwel goed dat er tenminste twee stemmen tegen waren. Ziezoo, geachte redacteur door dit geschrijf in de krant hoop ik mijn ondervragers te hebben ingelicht. 26 Febr. 1927. E. v. d. WERFF. Dan zijn 'r nog twee, wier naam 'k maar (niet zal noemen, Maar voor hun kennis geef'k geen rooje duit, Ze zijn in menig opzicht net boer Peter, Met dit verschil: Ze komen 'r niet voor uit. De vierde 's goed, maar lang niet goed [genoeg nog, Want, snapje wel, dat is nou nèt de strop, Hij mag zoo goed zijn als-ie wil, bij 't stemmen Weegt-ie alleenig tegen drie niet op. Dan zit er nog in rechts een A. R. tweetal, Een van die twee die zit er nog maar pas, En d' ander was heel goed vóór vijftien jaren Toen Soest nog niet het Soest van heden was. De eerste heeft helaas één ding erg tegen, En wel z'n naam, de man heeft Leegemaat, 't Is niet zijn schuld al is de naam [welsprekend, Zelf spreekt-ie maar héél weinig in den Raad. Dan komt C.H., dat 's hier een rare rommel, Ze zitten met z'n tweëen in den Raad, Fn toch zit er maar éénRa, ra hoe kan dat Terwijl toch elk voor echt C.H. doorgaat! Dat raadseltje zal ik j' eens gauw ontwarren, De een vertegenwoordigt „de partij", De ander ligt daaruit; net als bij 'n Fordje, Hangt-ie er als een ramm'lend spatbord bij. Die „als partij" zit, is een rare snijboon, Die man heeft aanleg voor het groot tooneel, Hij speelt „het drama" steeds voor de tribune Als-ie gewoon doet, toont het niet zooveel De „losse man" noemt men hier „Vaatje [Buskruit" Omdat-ie altijd op explosie staat, Één vonkje 'r bij, dan hoor je 't Fordje knallen, Hoewel vaak 't knal effect zich wachten Iaat. De linksche troep is maar een gammel zoodje Twee socialen en een liberaal, Plus 'n democraat, een vrouwtje vrij wan zinnen Dót zijn ze trouwens hier wel allemaal. Heb j' ergens zin in, nou dan wil je vrij zijn, Dan wil je doen net wat je zelf verkiest Die 't dichtst bij 't vuur zit, kan het [beste „stoken", En heeft de minste kans dat-ie bevriest. Zoo'n stoker hebben we hier ook op 't Raadhuis Die stookt het vuurtje van het grondbedrijf, Waar de gemeentekas zich aan mag warmen, Hoewel ik liever maar op 'n afstand blijf, Want soms ontdek je, dat in plaats van warmte, De temperatuur niet boven 't nulpunt stijgt, Bijvoorbeeld als je cijfers gaat bekijken, Dan is het net, of je een ijsbad krijgt. Dan was hier nog zoo'n stokertje op 't Raadhuis Die zat heel dicht bij 't financieele vuur, Hij schreef daar namelijk mandaten voor salaris, Maar 't bleek hem toch te warm op den duur Want zóó vol ijver was hij in het schrijven, Hij was zóó vlug, zóó drommels bij de hand, Dat-ie per ong'luk voor zich zelf te veel schreef, En voor-ie 't wist, had is z'n verbrand. Zoo is er hier op 't dorp nog veel merkwaardigs I En al woon jij nou ook in 'n groote stad, i 'k Weet zeker, als jij daar aan politiek deed, Dat j' op geen stukken na 't genoegen had, Als wij hier in ons achterlijke landje KVaar't nog zóó knus, zóó echt gemoed'lijkgaat, Dat je je telkens weer een stuip moet lachen, Bij 't lezen van 't verslag van „Onzen Raad" t. t. j j. EN HEEREN-MODE-MAGAZIJN F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Brief van Jan Joris aan z'n vrind te Rotterdam. Theo, m'n vrind, je kunt haast niet begrijpen Wat 'n leuke raad er hier toch Is. De zitting vangt steeds aan met een gebedje Om 's Hemels Zegen, onmisbaar ook gewisI Want als je meemaakt hoe het hier soms (toegaat, En op wat hoogstaand peil elk raadslid staat, Dan kun je waarlijk pas eerst récht beseffen, Dat slechts 't gebed nog 'n kans op zegen laat. De Raad is rechts, zooals j' al wel gesnapt hebt, F.n op die rechts-heid drijft't geiuk van Soest Want je begrijptalshethierooiteenslinkswcrd Dat de gemeente naar demoest! Speciaal R K. heeft 'n pracht-representatle Daar is boer Peter, '11 oprechte, brave man, Maar, zooals hij het zelf al vaak gezegd heeft: Nee, teugeswoordlg begriep 'k er niks [meer van TELEFOON 1 Ruime wagens Billijk tarief Plaatselijk Nieuws. UITBREIDINGSPLAN Naar wij vernamen is het Gemeente bestuur zoo welwillend geweest om alsnog de Soesterbergsche ingezetenen in de gelegenheid te stellen inzage te nemen van het Uitbreidingsplan der gemeente. Het plan zal voor dit doel ter inzage liggen in een lokaal der O.L. School in de Kerkebuurt op 9 Maart a.s. ERNSTIG ONGEVAL Op den Melmweg sloegen de paarden, gespannen voor een wagen geladen met steenen op hol, waardoor de voer man, A. Roest van hier van den wagen werd geslingerd en een eind medege- sleurd werd. Met een gapende hoofd- en beefn- wonde werd R. die hevig bloedde, ten huize van de fam. B. binnengedragen, alwaar het eerste verband is gelegd. Per ziekenauto is de man, die klaagde over inwendige pijnen naar diens woning vervoerd en door Dr. Rupert en de Vos verder behandeld. De toestand van Roest is hoogst bedenkelijk. Nader vernamen wij nog dat R. aan de gevolgen is overleden. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Vierkante sleutel, dameshandschoen, gummie regenjas, vilten hoed, benzine of oliebus, belastingplaatje. Aangeloopen een hondje. Te Soesterberg gevonden tabaksdoos en een passereoos. ONBESTELBARE STUKKEN. Lijst van onbestelbare stukken van welke de afzenders onbekend zijn terug ontvangen te Soest in de le helft Febr. 1. Deutsche Werke, Rotterdam. 2. S. Boontje, Amsterdam. THEOS. VER. NED. AFD. Centrum Soest—Soestdijk Op Maandag 14 Maart spreekt Mr. Max Westendorp uit Amsterdam in „Religie en Kunst over „Broederschap en Volkenbondsgedachte". Zie advertentie volgend nummer. De Lezing van Prof. C. Hinloopen- Labberton in April over „de Islam" gaat niet door, daar de spreker verhinderd is. PLUIMVEETENTOONSTELLING. Naar wij uit betrouwbare bron verna men, ligt het in het voornemen van de Pluimveevereeniging „Soest en Omstre- VOORHEEN FA. STRIJKER KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 ken" in het Najaar een Pluimveetentoon stelling te organiseeren. „NAAR DEN HOOGSTEN TOP DER AARDE" Naar verwijzing van de advertentie in ons Blad, deelen wij mede, dat op Vrijdag 11 Maart a.s., in het Gebouw Religie en Kunst te Soestdijk, de groote film in 5 acten „Naar den Hoogste Top der Aarde", de Laatste Mount Everest Expeditie 1924, zal worden vertoond. Wij twijfelen er niet aan of iederen kent deze film wel, d.w.z. heeft er wel van gehoord. Deze film machtig mooi van inhoud, moed, beleid, spanning en ten slotte Dramatiek, geeft U een levendig verhaal van de geheele expeditie welke 2 jaren heeft geduurd en die onder leiding stond van Generaal Bruce en Kapitein Noel. Deze expeditie welke haar laatste en hoogste kamp had opgeslagen op 28000 voet hoogte op de Mount-Everest, heeft 2 slachtoffers gemaakt, die getracht hadden de laatste 1000 voet te beklimmen. ledereen moet deze film zien en wij zien dan ook het Gebouw goed gevuld daar de kosten van deze film groot zijn. LEZING. Op 7 Maart a.s. des avonds om kwart na 7 zal vanwege de Pluimveevereen. „Soest en Omstreken" in Hotel „De Gouden Ploeg" een lezing worden ge houden over „Broeden met de kloek" en „Opfokken van kuikens". TOONEELUITVOERING. Woensdag, Donderdag en Zondag j.l. gaven leden der R.K. Zangvereeniging in het St. Joseph gebouw alhier eene tooneeluitvoering. Opgevoerd werd „Koppazak op Car naval", of „De club der Overtolligen", groot kluchtspel in vier bedrijven door Heinrich Houben. Alle avonden was de zaal goed bezet en werd veel bijval geoogst. Alle medespelenden vertolkten hunne rollen op de meest verdienstelijke wijze. Wij meenen echter goed te doen „Kop- pazek", die de hoofdrol had, een bijzonder compliment te moeten maken, voor de wijze, waarop hij zijn talenten ten beste gaf. Evenals altijd, heeft ook thans weder de heer Alders, regisseur der vereen, gezorgd voor een goedé tooneelaanklee- ding. Ook aan de costumes en aan de grime was de noodige zorg besteed. De symphonie der St. Joseph fonge- lingenvereeniging zorgde voor eenige nummertjes muziek. CHR. JONG. VER. „SAMUËL. Dinsdagavond j.l. hield de Chr. Jong. Vereeniging „Samuël" in samenwerking met het Personeel der plaatselijke Zon- daggsscholen een welgeslaagde propa- ganda-avond tot dekking van het kas tekort bij de Ned. Herv. Zondagsschool- vereeniging alhier over het jaar 1926. De Groote Rembrandtzaal was tot in alle hoeken bezet. Onder de aanwezigen merkte we op ook Mr. G. Deketh. 't Was een avond welke ons veel mooi's heeft gegeven. Zang, muziek en voordrachten wisselden elkaar op aangename wijze af. De hoofdnummers van het programma waren echter, bij den aanvang een Ta- blau en tot slot Het Geweten" geschreven door Ds. A. K. Straatsma te Zandvoort. Wat het Tableau betreft, hetwelk voor stelde het komende Oordeel en waar de Verlossing, merken we op dat jammer genoeg de belichting iets te zwak was om het schitterend geheel ten volle tot haar recht te doen komen. Overigens ons compliment. Het „Geweten" wat uit 6 bedrijven bestond en gespeelt werd door 13 per sonen werd vlot en duidelijk vertolkt. Volgens den Voorzitter was dit het eerste wat „Samuël" op dergelijk gebied presteerde. Doch ook hier het zelfde zorg voor een goede belichting. Verder héél goed voor eerstelingen en het herhaald applaudiseeren was een bewijs dat het in den smaak viel. Nadat dc Heer van Lume dank had gebracht aan hen die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt, gingen allen voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen is het tekort wat bij de Ned. Herv. Zondagsschoolver. bestond nu ruimschoots gedekt. TELEFOONNUMMERS. De wn. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor maakt bekend, dat de telefoonnummers te SOEST met 2000 worden verhoogd. Tegelijkertijd komen de letter B voor de nummers te Baarn en de letter S voor de nummers te Soesl te vervallen. Het tegenwoordige nummer S 1 wordt dus 2001. abletten werken zonder kramp of pijn Doos 60cent Griep en Influenza geneest men met wettig beschermd tegen vervalschingen In Buisjes van 2. 5-4,0 en 75 ct BIJ APOTH EN DROGISTEN BBBaact GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 28 Februari, 's avonds 8 uur. Aller oogen waren ditmaal niet op kwatta's chocolade reepen gericht, maar op den Soester gemeenteraad, die in spoedeischende vergadering was bijeen geroepen. Van heinde en verre waren zij gekomen de verslaggevers. Was het immers niet tot in alle hoeken bijna der wereld bekend gemaakt, dat het daar in de landelijke gemeente Soest al heel vreemd toeging op het gemeen tehuis Werd er daar niet als 't ware met cijfers gegoocheld, leek het niet, of men daar er twee begrootingen op na hield: een voor Ged. Staten en een voor de raadsleden. Spelen daar de ambtenaren niet de baas? Maar niet alleen, dat er van buiten belangstelling was voor deze zitting, ook Soest zelve leverde zijn contingent belangstellenden of nieuwsgierigen. Het publiek was in zulk een grooten getale opgekomen, dat èn de publieke tribune, èn zelfs ook het portaal en de trap tjokvol stonden. Geen wonder, deze avond zou openbaren de vele ongerech tigheden welke er op het gemeentehuis gebeuren en waarover sleeds werd gemompeld. Men verwachtte een ge donder en gebliksem en ziedaar, de geheele vertooning leek op een zeepbel, welke nog niet eens in kleurenpracht uitspatte, het werd een heel klein stormpje in een glas water, de berg baarde een heel klein muisje en de tijd zal nog moeten leeren, of dit diertje een staartje heeft. Wat deze zitting leerde, was, dat ook hoog geprezen ambtenaren fouten kunnen maken, welke fouten wellicht nooit zoo heider en klaar ter kennisse van het publiek zouden zijn gebracht als nu het geval was. Maar dan heeft het onder zware belasting zuchtende Soest dit niet te danken aan zijn raadsleden, maar aan een tweetal particulieren, die den durf hadden te wijzen op eigenaardigheden van het Soester bewind, welke niet door den beugel kunnen. Wij herinneren aan het schrijven aan den raad, waarin er op gewezen werd, dat geen aan plakking plaats had gehad der bekend making betreffende behandeling enz. der begrooting en aan de gepubliceerde stukken van den heer, die tijd en geld er voor over had om bewijzen bij te brengen tot staving van 't geen er alzoo gemompeld werd over het eigen aardig gedoe op het gemeentehuis. Wij herinneren voorts aan het zakelijk betoog destijds over het grondbedrijf in deze courant. Wat viel het raadslid tegen dat feitelijk den strijd in den Raad had aangebonden. Al spoedig zocht hij na een academisch betoog dekking achter Ged. Staten, een schuil plaats ook door de tegenpartij zeer begeerd en eenigszins roerend werd het oogenblik toen beide partijen plechtiglijk beloofden in de schuld te zullen vallen, al naar gelang dat hooge College zijn veto zal doen hooren. Waarom niet, toen deze cijferkwestie geregeld was de verdere grieven die er zijn tegen het ambtenaren gedoe over de tafel geslingerd Het publiek had dan kunnen hooren, of al dat gemompel in de Gemeente over de Soester ambtenarij op waarheid berustte of niet. Nu kon het naar huis gaan, even wijs als het gekomen was. En weet het eigenlijk nog niets. En be grijpelijk wordt het als de een spreekt van verdachtmaking, een ander van gebrek aan durf om den vinger op de wonde te leggen. Dat 't in de gemeentehuishouding toch wel wat vreemd toe gaat bleek ook uit de verklaring van een der wethouders, die zeide geen verantwoor ding te kunnen dragen, daar hem nim mer gesproken was in de vergadering van B. en W. over verschillen in cijfers en uit het antwoord van den Voorzitter en den Wethouder, die beiden beweer den, dat deze Wethouder nooit zooveel belangstelling had getoond in deze ernstige aangelegenheid. „En ze beweeren steeds van liefde te blaken voor het heil onzer gemeente" hoorden wij later op den weg opmerken. Hoe het zij, door het ontactisch publiceeren in de groote bladen heeft Soest een leelijke knak gekregen. En wie zullen daarvan weer de dupe worden Natuurlijk de ingezetenen, daar de lust om Soest als woonplaats te kiezen voorloopig er wel niet grooter op zal worden. En Soest heeft juist zoo'n behoefte aan kapitaalkrachtigen tot verlichting van den belastingdruk.

De Soester | 1927 | | pagina 1