Raadsverslag Reparatie - Inrichting. P^DEIMrS Electr. Timmerbedrijf G. van de Bovenkamp Wed. J. C. POHLMAN H.H. ^miEINIEI@§ Ramen, Deuren, Kozijnen, Trappen enz. enz. en SCHRIJFBEHOEFTEN UW AANGEWEZEN ADRES is De Raad der gemeente Soest kwam gisteravond om 8 uur in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de navolgende AGENDA Na een geheime officieusc bespreking werd de openbare raadsvergadering te ruim kwart over acht geopend. De Burgemeester spreekt de beste wenschen uit voor het nieuwe jaar voor de raadsleden en de hunnen, en hoopt, dat steeds het gemeentebelang bij alle besprekingen moge voorstaan. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering dd. 13 December 1927. Onveranderd vastgesteld. De Burgemeester deelt mede, dat de maréchaussee, die als politie-agent is benoemd, tevoren nog nog nooit in Soest is geweest, naar aanleiding van een opmerking van den heer Busch in de vorige vergadering. 2. Vaststelling van een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1927. De gewone inkomsten worden verhoogd met Huur van een politiewoning f 66. Ondersteuning aan behoeftigen f446.— Uitkeering van d- gemeente Zeist voor de concessie der gaslevering te Soesterberg Memorie In totaal verhoogd met f 512.— De gewone uitgaven worden ver hoogd met bijdragen voor inkoop van pensioen f 797.04 Ondersteuningaan behoeftigen in geld f 446.— In totaal verhoogd met f 1243.04 en verlaagd met onvoorziene utgaven f 731.04 De kapitaalsinkomsten worden ver hoogd met Vermoedelijk batig slot kapitaal- dienst 1926 f2000.- waarvan ten bate van hoofdstuk VIII 7 komt f2000.- Nihil Opbrengst van een verkocht urinoir memorie Batig slot, overgebracht van hoofd stuk I f2000.- In totaal verhoogd met f2000.— De kapitaalsuitgaven worden verhoogd met buitengewone aflossing van geld- leeningen f 2000.— Onveranderd vastgesteld. 3. Vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting 1927. Onveranderd vastgesteld. 4. Vaststelling van besluiten ingevolge de Motor- en Rijwielwet a. tot geslotenverklaring van wegen in één richting b. tot geslotenverklaring van wegen in beide richtingen c. tot indeeling van de gemeente wegen (voor zoover gelegen binnen de bebouwde kom) in klassen. De inwerkingtreding van de gewijzigde Motor- en Rijwielwet, het nieuwe Motor- en Rijwielreglement en de Motor- en Rijwielbe schikking maken het noodig bij afzonderlijk raadsbesluit eenige regelingen te geven, welke tot heden voorkomen in de Algemeene Politieverordening. Bedoeld hiermede is o.a. de sluiting van wegen in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. De bevoegdheid tot deze geslotenverklaring hebben de gemeentebesturen bij de gewijzigde Wet en het nieuwe reglement wel behouden, maar de bepalingen hieromtrent zijn in een strafverordening niet meer op haar plaats, omdat het Motor- en Rijwielreglement thans in art. 73 te dezer zake de vereischte straf bedreiging inhoudt. In verband daarmede bieden wij U ter vaststelling aan a. een ontwerp-besluit tot geslotenverklaring van eenige wegen in beide richtingen b. een ontwerp-besluit tot geslotenverklaring van eenige wegen in één richting. Om dezelfde hierbovengenoemde reden, behooren ook bepalingen omtrent sluiting van wegen in het belang van de instand houding en bruikbaarheid dier wegen niet meer in een algemeene Politieverordening te worden opgenomen. Bovendien brengt het nieuwe Motor- en Rijwielreglement te dien aanzien een geheel nieuwe regeling, tenge volge waarvan de sluiting van wegen, als waarvan sprake is in art. 47 van het nieuwe reglement als regel overbodig zal zijn. Volgens deze regeling, die voor het geheele land geldt, zijn er n.1. drie klassen, waarin de wegen naar gelang van hun geschiktheid voor het verkeer met zware motorrijtuigen kunnen worden ingedeeld. Deze wegenindeeling is van belang, omdat in verband met wielbelasting en bandensoort voor de motorrijtuigen en aanhangwagens verschillende in acht te nemen maximum snelheden of rijverboden zijn vastgesteld, een en ander volgens den in den algemeenen maatregel van bestuur voorkomenden staat, (artikel 38). Bij het nevensgaand U ter vaststelling aangeboden ontwerp-besluit tot indeeling der wegen *in klassen, is door ons College van de gedachte uitgegaan, dat geen der wegen in deze gemeente in de eerste klasse kan worden ondergebracht. Alsdan wordt een goede aansluiting verkregen bij de Provin ciale regeling, waarbij de buiten de bebouwde kom dezer gemeente gelegen Nieuwesteeg en Soesterbergschestraat als 2e klasse-wegen worden aangemerkt en de overige buiten de bebouwde kom gelegen wegen in de 3e klasse zijn geplaatst. Wij verzoeken U vorenstaande regeling, welke ingevolge art. 36 lid 3 sub van het Reglement enkel betrekking mag hebben op de binnen de bebouwde kom gelegen wegen te willen goedkeuren. B. en W. stellen den Raad voor het navol gend concept-voorstel De Raad der gemeente Soest Overwegende, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk moet worden geacht, ingevolge art. 8 van het Motor- en rijwielreglement de na te noemen wegen gesloten te verklaren voor het berijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, zulks in beide rich tingen dat immers de hierna genoemde wegen voor dat berijden ongeschikt zijn, terwijl de breedte te gering is dat door deze geslotenverklaring het door gaand verkeer geen ernstige belemmering zal ondervinden, aangezien de Rijksstraatweg daarvoor de aangewezen weg is BESLUIT gesloten te verklaren voor het berijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, zulks in beide richtingen le. de Korte Kerkstraat, van het Kerkpad N.Z. af tot aan den Lange Brinkweg 2e. het Kerkpad N.Z. 3e. het Kerkpad Z.Z. 4e. de Spoorstraat van de Halte Soestdijk af tot aan den Korte Melmweg. Tevens stellen B. en W. een tweede con cept-voorstel voor, luidende De Raad der gemeente Soest Overwegende, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer noodzakelijk moet worden geacht ingevolge art. 8 van het Motor en rijwielreglement de na te noemen wegen gesloten te verklaren voor het berijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, zulks in één richting dat immers de breedte van bedoelde wegen niet voldoende wordt geoordeeld voor zoo danig verkeer in beide richtingen en daarvoor gevaar oplevert dat door deze gesloten-verklaring het door gaand verkeer geen ernstige belemmering zal ondervinden, daar dit zoo noodig ook over andere wegen kan worden geleid BESLUIT gesloten te" verklaren voor het berijden met motorrijtuigen op meer dan twee wielen, zulks in één richting a. den Korte Melmweg, van de van Weede- straat af tot aan den Lange Brinkweg en wel in de richting van den Lange Brinkweg 1 naar de van Weedestraat b. de Torenstraat, in de richting van Amersfoort naar Soest; c. de Kerkdwarsstraat in de richting van de Ferdinand Huycklaan naar de Kerkstraat d. den Noorderweg vanaf het perceel, gelegen aan defl. Noorderweg kadastraal bekend als gemeente Soest in Sectie A No. 1661 tot aan de Vredehofstraat en wel inde richting van de Nieuwe Steeg naar de Vrede hofstraat. e. den Heuvelweg in de richting van de Burgem. Grothestraat naar den Noorderweg. Tenslotte stellen B. en W. den Raad voor een derde concept-voorstel luidende Overeenkomstig het bepaalde in art. 36 van het Motor- en rijwielreglement in te deelen in klasse II. a. Banningstraat, Beukenlaan, F. C. Kuyper- straat, Wilhelminalaan, Waldeck Pyrmontlaan, Korte Melmweg (van Spoorstraat tot van Weedestraat), Beckeringhstraat, Beethoven- laan, Lange Bergstraat, Korte Bergstraat, Lange Brinkweg, Eemstraat, Emmalaan, Julianaplein, Kampweg, Laanstraat, Lindenlaan Mariastraat, Groote Melmweg, Mendelssohn- laan, Nieuwerhoekstraat, Nassaulaan, Oranje- laan, Paulus Potterlaan, Rembrandtlaan, Sophialaan, als zijnde klinkerwegen op vasten bodem. b. Bartolottilaan, de Beaufortlaan, van Beuningenlaan, Eikenhorstweg, van Maaren straat, Molenstraat O.Z. en W.Z., Stations straat, Andriessestraat, Korte Brinkweg, Bos straat (tot aan ombuiging bij Koudhoornweg), da Costalaan, Dijkhuisstraat, Gallenkamp Pelsweg, de Genestetlaan, Heideweg. Heuvel- weg, Krommeweg, van Lenneplaan, van Lijndenlaan, Korte Melmweg, (van van Weede straat tot Korte Brinkweg), Middenlaan, Ossendaniweg, Oude Utrechtscheweg, Park laan, Plasweg (verhard gedeelte), Prins Hen driklaan, Schoutenkanipweg, Sinnemaplein, Vosseveldlaan, Vondellaan (van Soesterberg schestraat tot da Costalaan), Wiekslooterweg 0 Z. en W.Z., als zijnde basaltwegen op vasten-bodem. c. Beetzlaan, Julianastraat, Koudehoekstraat, Nieuweweg, Soesterbergschestraat, Spoorstr. (uitgenomen het gedeelte van het station Soestdijk tot Korte Melmweg), Torenstraat, Veenhuizerstraat, Anna Paulownalaan, als zijnde deels klinker, deels basaltwegen op vasten bodem. In klasse III., alle overige wegen, gelegen binnen de bebouwde kom der gemeente. Op voorstel van den heer den Bliek wordt de Heuvelweg opengesteld voor het verkeer in beide richtingen. Het gedeelte Noorderweg blijft echter in één richting gesloten. Overigens vast gesteld. 5. Vaststelling van de lijst van retri buties van Heide- en Zandgronden 1927. Na langdurige besprekingen, waarbij de heeren Busch en Hilhorst elkaar heftig bestrijden, tenslotte onveranderd vastgesteld, daar alle aangeslagen toch bij den Raad kunnen reclameeren. 6. Vaststelling van een besluit tot het in erfpacht geven van gemeente gronden. Waar het erfpachtrecht van na te noemen perceelen grond op 1 Januari 1928 afloopt, moet het in het finantieel belang der gemeente worden geacht bedoelde gronden opnieuw in erfpacht uit te geven. Aan het besluit van 2 November 1927, no. 5-3-26, waarbij aan H. C. Pohlman, alhier, gronden in erfpacht werden uitgegeven, is nog geen uitvoering gegeven, in verband met een voorgenomen omlegging van een weg. Intusschen is echter gebleken dat be doelde gronden niet voor aanleg van wegen noodig zijn, doch slechts een strook grond daarvan voor wegverbreeding moet worden bestemd B. en W. stellen nu voor Onder intrekking van het besluit van 2 November 1927, voor zooveel daarbij gronden in erfpacht werden uitgegeven aan H. C. Pohlman te Soest, met ingang van 1 Januari 1928 voor den tijd van 22 jaren en dus tot 1 Januari 1950 in erfpacht te geven aan H. C. Pohlman, voornoemd, gedeelten van de kadastrale perceelen, bekend als gemeente Soest, sectie H, Nos. 1084 en 1979, ter grootte van 45 Are, een en ander zooals op bijhoorende schetskaart ongeveer in rood is aangegeven en nader ter plaatse door of vanwege het Gemeentebestuur zal worden uitgezet, tegen een jaarlijkschen erfpachtscanon van f20.25 en verder onder de gebruikelijke voorwaarden en bedingen. Onveranderd vastgesteld. 7. Vaststelling van een besluit tot in schenking aanvaarden van grond ter bestemming van een weg. B. en W. doen den Raad het navolgende voorstel De Raad der Gemeente Soest Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders Overwegende, dat het voor de Gemeente van groot belang is, in het bezit te komen van de hierna vermelde strook grond, teneinde aan eenige aangrenzende bewoners een be hoorlijken uitweg te kunnen verleenen, Gelet op de Gemeentewet Besluit I. In schenking te aanvaarden vanDe N.V. Bouwterrein en Exploitatie Mij. „Heide- bloesem" te Laren, een Noordelijk gedeelte van het kadastrale perceel grond, bekend als gemeente Soest, in Sectie D. No. 1784, ter grootte van ongeveer 750 M- of zooveel meer of minder als bij opmeting zal blijken, een en ander zooals op bijbehoorend schets kaartje in rood ongeveer is aangegeven en nader ter plaatse in onderling overleg zal worden aangewezen. Vorengenoemde schenking zal geschieden, onder voorwaarde, dat de kosten van opmeting en overdracht komen voor rekening van de gemeente Soest. II. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dragen .het aangaan der overeenkomsten ter uitvoering 'van dit besluit en het verrichten van alle verdere handelingen ter uitvoering der aan gegane overeenkomsten, alles met inacht neming der artikelen 113-114 bis der Gemeen tewet. Onveranderd vastgesteld. 8. Vaststelling van een besluit tot het aan den openbaren dienst onttrekken van een weg gelegen tusschen de Schrikslaan en de Beetzlaan. B. en W. doen den Raad het navolgend voorstel De Raad der gemeente Soest Overwegende, dat bij raadsbesluit van 13 December 1927 3e afd. No. 5-2-14, is vastge steld het plan van aanleg van een sportterrein met plantsoen op de aan de gemeente toe- behoorende perceelen, kadastraal bekend in sectie H 4194 ged. 1960 ged. 1014 ged. en 1961 ged. een en ander overeenkomstig de bij dat besluit gevoegde en gewaarmerkte teekening dat dit plan in zich houdt het maken van eenige bouwterreinen op de perceelen kada straal bekend in sectie H 1017,1016 en 1014 dat het perceel sectie H 1016 ged. thans de bestemming heeft van openbaren weg, zoodat deze weg aan den openbaren dienst zal moeten worden onttrokken dat bij bekendmaking van B. en W. van 14 October 1927 is aangekondigd, dat het voornemen bestaat over te gaan tot onttrek king van den openbaren dienst van een ge deelte van den Albert Hahnweg, liggende ten N.O. van de Beetzlaan, kadastraal bekend in sectie H No. 1016 ged. en dat tegen deze voorgenomen onttrekking bezwaren konden worden ingebracht binnen 14 dagen na dag- teekening der bekendmaking dat geene bezwaren zijn ingebracht gelet op de bepalingen der Gemeentewet. Besluit aan den openbaren dienst te onttrekken, het perceel kadastraal bekend in sectie H, No. 1016 ged., uitmakende een gedeelte van den Albert Hahnweg, liggende ten N.O. van de Beetzlaan. Onveranderd vastgesteld. 9. Adres van de Wed. van Garderen, alhier, verzoekende uitweg op de Anna Paulownalaan. Wij bieden U hierbij aan het verzoek van de Wed. J. van Garderen, alhier tot het ver krijgen van een uitweg, ten behoeve van haar perceel, gelegen aan den Bakkersweg, op de Anna Paulownalaan. Aangezien den Raad reeds eerder een verzoek als het onderwerpelijke bereikte van den heer Liischen, waarop een gunstige be slissing werd genomen, bij zijn besluit van 20 April 1927, no. 5-1-63, stellen wij U voor aan adressante den gevraagden uitweg te verleenen onder dezelfde motieven en voor waarden als aan den heer Liischen is toege staan. Een ontwerp besluit, daartoe strekkende gelieve U hierbij ter vaststelling aan te treffen. De Raad der Gemeente Soest Gezien het d.d. 17 Augustus 1927 door de Wed. J. van Garderen ingediende verzoek tot het verkrijgen van een passenden uitweg ten behoeve van haar perceel, kadastraal bekend in Sectie H. No. 3856, gelegen aan den Bakkersweg, op de Anna Paulownalaan, te Soest Gelet op het raadsbesluit van 21 October 1924. Mede gelet op de in zijne vergaderingen van 28 Maart en 20 April 1927 gevoerde besprekingen en het ter zake ingewonnen rechtskundig advies Besluit Onder intrekking van het bepaalde sub. 3 van het raadsbesluit van 21 October 1924, aan de Wed. J. van Garderen, te Soest tot wederopzeggens vergunning te verleenen a. tot het hebben van een achteruitgang ten behoeve van haar perceel, gelegen aan den Bakkersweg te Soest, kadastraal bekend als gemeente Soest, Sectie H No. 3856, aan de zijde van de Anna Paulownalaan, door middel van een deur of poort, ter breedte van ten hoogste 2 M. in de aldaar aanwezige der gemeente in eigendom toebehoorende schutting b. tot het hebben van een overgang ter plaatse sub a bedoeld over de aan de ge meente in eigendom toebehoorende strook gronds, kadastraal bekend als gemeente Soest, Sectie H No. 4302 naar de Anna Paulownalaan te Soest, eveneens ter breedte van ten hoogste 2 M. een en ander onder voorwaarde dat bedoelde poort of deur, steeds onmid dellijk na gebruik zal worden gesloten dat bedoelde uit- en overgang steeds in behoorlijken staat zal worden gehouden door verzoekster dat de te maken poort of deur zal draaien over het terrein van verzoekster en de ver anderingen van de deur of p.oort en van het plantsoen ter plaatse op kosten van verzoek ster en op aanwijzing van den Directeur van Openbare Werken zullen worden aangebracht, terwijl ter erkenning van de eigendomsrechten een recognitie van 10 cent per jaar ten kan tore van den gemeente-ontvanger van Soest zal moeten worden voldaan, de eerste maal bij de afgifte van deze vergunning en voorts ieder jaar op den 2den Januari. Op voorstel van Mr. van Doorne aangehouden opdat de Raad zelf eens het betreffende contract kan inzien, om te beoordeelen of het geven van een uitgang niet in strijd met dat contract is. Indertijd heeft de Raad dat contract niet gezien en het heeft ook niet bij de stukken gelegen. 10. Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot verharding van de Verlengde Talmalaan. Ons bereikte het mondelinge verzoek van eenige grondeigenaren om maatregelen te willen nemen tot verharding van de Verlengde Talmalaan. Wij hebben den Directeur van Openbare Werken opdracht gegeven na te gaan, welke de kosten van verharding zijn en op welke wijze deze kosten gedekt zouden kunnen worden. Deze deelde ons mede, dat de kosten van verharding zullen bedragen f20.— per strekkende Meter. In deze kosten zijn begrepen 5 Meter klinkerbestrating op gesloten in trottoirband en de rio'eering vanaf den ontworpen dwarsweg tot aan de Beuken laan. In verband met de heffing der straat- belasting en de inmiddels vastgestelde regelen aangaande de watervoorziening der gemeente is in het bedrag ad f20.— per strekkende meter niets opgenomen voor eeuwigdurend onderhoud en waterleiding. Indien Uwe Raad besluiten kan de kosten op f20.— per strek kende meter vast te stellen, zullen de eigenaren van de aan beide zijden dezer laan grenzende perceelen zooveel maal f 10.— aan de gemeente moeten betalen als hun in eigendom toebe- hoorend perceel per meter daaraan strekt. Tot deze storting zijn reeds eenige eigenaren bereid tot een bedrag ad f2680.— en wij mogen verwachten dat ook de overige eige naren daartoe zullen overgaan. Op dien grond stellen wij U voor te besluiten de Verlengde Talmalaan op de bovenomschreven wijze te verharden. De kosten zullen bedragen f8480.—, te dekken als volgt a. Particuliere bijdragen f 2680 b. Bijdrage van de gemeente f5800.—. Omtrent de bijdrage sub b adviseeren wij U deze te verantwoorden in het Grondbedrijf, wegens schuld aan te gaan ten behoeve van complex 21. Aangezien op dat complex thans geen schuld rust en het perceel na de ver harding van de daarlangs gelegen laan zeker met de alsdan daarop rustende schuld aan verkoopwaarde zal stijgen, achten wij dit advies alleszins gemotiveerd. De ontwerp-besluiten tot wijziging der U in concept aangeboden bedrijfs- en gemeente begrooting 1928 worden U hierbij aangeboden teneinde deze tegelijk met de begrooting vast te stellen. Dank zij de stem van Notaris Dam mers, die met de rechterzijde mede vóór het voorstel van B. en W. stemde, terwijl de heeren den Bliek en de Bruijn er tegen stemden, werd dit voorstel aangenomen, na uitvoerige discussies, waarbij vele leden ernstig in twijfel trokken of uittrekking van een bedrag van f 5800.—, door de gemeente bij te dragen, wel te verantwoorden is, daar met dit voorstel vooral particuliere belangen worden gediend. Een motie van den heer Doorman om de straatbelasting die toch slechts voor één jaar is ingesteld om het be kende tekort te stoppen, af te schaffen, zal later worden behandeld. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van den gas- prijs ingaande 1 Januari 1928. B. en W. schrijven hierover Van de Gascommissie ontvingen wij onder dagfeekening van 22 December j.1. een schrijven luidende als volgt In de vergadering van den Raad dd. 29 September j 1. werd door een der leden ge vraagd naar de mogelijkheid tot verlaging van den gasprljs meer in het bijzonder wanneer gas wordt afgenomen voor verwar mingsdoeleinden en industrie. Wij hebben naar aanleiding van deze vraag in onze laatste vergaderingen een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid tot verlaging van den gasprijs zonder de financieele uit komsten van het bedrijf te schaden. Bij dat onderzoek is ons gebleken dat een algemeene verlaging van den gasprijs nog niet mogelijk is.. Om echter het gebruik van gas voor verwarming en industrie te bevorderen, heb ben wij besloten U te kunnen adviseeren den Raad het voorstel te doen tot het nemen van het volgend besluit „Met ingang van 1 Januari 1928 worden de prijzen van het gas bepaald op 13 cent per M3 voor de eerste 100 M3 afgenomen gas per maand en 7 cent per M3 voor de daarboven afgenomen M3 gas per maand" Onder mededeeling, dat wij ons geheel met dit advies kunnen vereenigen, hebben wij de eer Uwer vergadering voor te stellen te besluiten zooals in het schrijven der Gas commissie wordt geadviseerd. Een ontwerp-besluit ter vaststelling is hierbij gevoegd. Na langdurige discussies ten slotte aangenomen met deze bepaling, dat de lagere prijs van 7 cent alléén geldt bij verbruik van meer dan 100 Ms per maand, echter uitsluitend voor industri- eele doeleinden, daar het strikt nood zakelijk blijkt de industrie (bakkers, wasscherijen e.d.) tegemoet te komen. Een voorstel van Klooster om tot meer algemeene verlaging van den gas prijs te komen, wordt naar de gascom missie verwezen, om te worden behan deld als het bedrijf eerst een vol boek jaar gefunctioneerd heeft, wat in Mei 1928 het geval zal zijn. 12. Behandeling van het verzoek van A. P. Kruijt om ontslag als onderwijzer aan de o.l. school in de Kerkebuurt. Door den heer A. P. Kruijt is tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag gevraagd als onderwijzer aan de Openbare lagere school in de Kerkebuurt. Wij stellen U voor den heer Kruijt uit zijne betrekking eervol ontslag te verleenen en wel overeenkomstig het bepaalde bij art. 38 der Lager Onderwijswet 1920 met ingang van den dag door ons College te bepalen Een ontwerp-besluit bieden wij U hierbij ter vaststelling aan. De Raad der Gemeente Soest Overwegende dat, door A. P. Kruijt bijschrijven van 23 December 1927 is verzocht hem tegen 1 Maart 1928 eervol ontslag te verleenen als on derwijzer aan de Openbare lagere school in de Kerkebuurt Gelet op art. 38 der Lager Onderwijswet 1920 Besluit aan A. P. Kruijt eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Openbare lagere school in de Kerkebuurt, zulks met ingang van den dag, door Burgemeester en Wethouders te be palen. Het gevraagde ontslag wordt ver leend. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het regle ment op de werkverschaffing. Door uwen Raad werd in de vergadering van 2 November 1927 vastgesteld een reglement, re gelende de voorwaarden en looffen voor de werkverschaffing gedurende de winterperiode 1927/28 De belangrijke uitgaven, die het gevolg zijn van het groote aantal aanvragen om plaatsing en de weergesteldheid hebben ons genoopt een onderzoek in te stellen naar de kosten, die aan de uitvoering dezer werkverschaffing zijn ver bonden. Deze blijken ons zeer hoog te zijn. Nu is op de begrooting voor het jaar 1928 voor werkverschaffing uitgetrokken f15000. Daarvan is voor de eerste periode 1928 dus beschikbaar f9375. Door den Directeur van Openbare werken zijn als kosten aan materialen begroot f9300. waarvan in de eerste periode 1928 te rekenen f4000.zoodat voor genoemde periode voor loonen beschikbaar is f 5375. Het beschikbare bedrag is dus niet toeretkend, zelfs niet voor voortzetting tegen de geldende normen voor slechts één maand. Indien de kosten van materialen op een andere dan de hiervoor bedoelde wijze zouden kunnen worden gevonden, zou dus beschikbaar zijn f 9375.—. Door nu het loon te brengen op f 2.25 per werkdag, wat met kindertoeslag gemiddeld zal uitmaken f 15,50 per week is, bij een aantal van 100 arbeiders (het aantal aanvragen bedraagt thans 125) noodig, rond per week f1550.en zouden deze gelden dus even toereikend zijn voor een termijn van 6 weken. Alle andere bijslagen zijn hierbij dan buiten beschouwing gelaten, evenals de kosten voor materialen. Echter meenen wij te moeten verwachten, dat een verlaging van de loonen van invloed zal zijn op het aantal der geplaatsten en achten wij het waarschijnlijk, dat als gevolg daarvan dit aantal zal verminderen. Daardoor zou het dan mogelijk zijn het be schikbare bedrag voor een iets langeren termijn te doen gelden. In verband met het vorenstaande wil het ons noodzakelijk voorkomen maatregelen te treffen om de kosten der werkverschaffing in overeen stemming te brengen met het daarvoor uit te trekken bedrag. Beperking van deze uitgaven zal daartoe in de eerste plaats noodzakelijk zijn. Daarom stellen wij U voor met ingang van da eerstvolgende week. Ia. Het bij de werkverschaffing geldende loon te brengen voor gehuwden en kostwin ners op f2,25 per werkdag, met een kin dertoeslag van f 0,15 per dag en per kind vanaf het 3e beneden de 14 jaren, tot een maximum aan kindertoeslag van f 3.p. week; b. voor kostgangers op f 1.50 per werkdag c. voor NIET-VERZEKERDEN 5/6 van voormelde bedragen d. den z.g. huurtoeslag te doen vervallen. II. Ons te machtigen de werkverschaffing te doen eindigen op 15 Maart a.s. of zooveel eerder als de beschikbare gelden toereikend zullen blijken. III. Den bijslag op de kasuitkeering bij werk loosheid niet meer te verleenen. IV. Het bedrag van den steun te bepalen voor gehuwden op f 1,75 per werkdag met een kindertoeslag als onder I vermeld, tot een maximum aan kindertoeslag van f 2.per week en voor kostgangers op f 1.per dag. Mocht blijken, dat inderdaad een groot aantal arbeiders buiten de werkverschaffing arbeid zullen vinden, dan zal door aanneming van dit voorstel de mogelijkheid worden geopend den termijn van werkverschaffing over de periode 1928 zoolang mogelijk te doen voortduren. Na zeer langdurige besprekingen, waarbij meerdere leden de verkregen rechten wenschen te handhaven, deelde de Burgem. mede, dat de finantiën der gemeente doorgaan op de oude regelen niet toelaten. Genoemde leden lieten zich echter niet overtuigen. Bij stemming bleken 5 leden vóór het voorstel van B. en W. om de loonen te verlagen, nl. de heeren v. d. Bremer, den Bliek, Dammers, Koenders en En dendijk, terwijl 7 leden tegen het voor stel tot verlaging stemden, nl. de heeren van Doorne, van Klooster, Pronk, Hil horst, Doorman, Grootewal en Busch, terwijl de heer de Bruijn buiten stem ming bleef. Het voorstel van B. en W. is dus verworpen. De Burgemeester deelde naar aanlei ding van deze uitspraak mede, dat de gelden nog slechts voor enkele weken toereikend zijn en dus thans de Raad zelve de middelen tot dekking binnen kort zal moeten aanwijzen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in werkverschaffing verrichten van grondwerk aan de wegen in de bosschen aan de Soesterbergsche straat. De groote toeloop van arbeiders, die wegens werkloosheid wenschen geplaatst te worden bij de werkverschaffing noodzaakt ons andermaal Uwen Raad machtiging te vragen tot het uitvoeren van eenige werken. Met nadruk vestigen wij uwe aandacht op het feit, dat wij in gewone omstandigheden dit voorstel niet aan Uwe beslissing zouden voorleggen, ware het niet dat de uitvoering van Uw besluit tot werkverschaffing ons daartoe noodzaakte. Het blijkt ons nl dat voor een geregelden gang van zaken het noodig Is alsnog een werkte laten uitvoeren, waarbij een groot aantal arbeiders nut tig werk kunnen verrichten. Een zoodanige object meenen wij in deze noodgedwongen omstandig heden gevonden te hebben door aan de reeds in de bosschen gelegen aan de Soesterbergschestraat- weg vanaf de Heideweg tot aan station Soestdui- nen, voorkomende wegen het voor lateren aanleg noodige grondwerk te laten verrichten. Bij aanne ming van dit voorstel zullen een aantal arbeiders bij de uitvoering van dit werk geplaatst kunnen worden. De kosten zullen voor de thans geldende periode der werkverschaffing worden bestreden uit den post, welke door ons is voorgesteld in de ontwerp-begrooting 1928. Met inachtneming van het vorenstaande stellen wij U voor alsnog als object der werkverschaffing aan te wijzen het verrichten van grondwerk aan de meergenoemde en op de hierbij gevoegde schets kaart voorkomende wegen. Onveranderd aangenomen. 15. Mededeeling van ingekomen stukken. Enkele ingekomen stukken worden door den Burgemeester medegedeeld, waaronder meerdere besluiten van Ged. Staten tot verdaging van beslissingen. 16. Behandeling van het verzoek van den heer L. E. Visser om ontslag als technisch ambtenaar bij het gemeentelijk Gasbedrijf. De Burgemeester deelt mede naar aanleiding van deze zaak, dat ge bleken is, dat de heer Visser een bedrag van ongeveer f 700.heeft genoten van een leverancier aan de gemeente. Wel is waar heeft de heer Visser beweerd, dat deze gelden waren voor door hem gepresteerde diensten tegenover den betrokken leverancier, maar als ambte naar had de heer Visser zoo'n bedrag toch nooit mogen aannemen, onder welke vorm of benaming danook. B. en W. stellen echter voor de ont slagaanvrage te stellen in handen van de Gascommissie tot advies. De heer van Doorne zal het ten zeerste toejuichen, als deze geheele zaak eens rijpelijk wordt onderzocht, daar zij misschien niet zoo zuiver is, als de heer Visser wel beweert. Waar het hier een zeer bijzondere zaak betreft stelt spr. voor deze zaak niet naar de Gas commissie te verwijzen, doch naar een, door den Raad te benoemen, afzonder lijke commissie. Er zijn wellicht nl. eenige raadsleden, die over deze zaak wat weten en daarover mededeelingen zouden kunnen doen. Dit voorstel-van Doorne wordt met 5—8 stemmen vertvorpen (vóór de heeren van Doorne, Grootewal, Busch, Doorman en de Bruijn). Een voorstel van den heer den Bliek om de Gascommissie met 3 leden uit te breiden voor dit geval werd met 130 stemmen aangenomen. Tot aan vullingsleden werden benoemd de hee ren van Klooster met 8, van Doorne met 8 en Busch met 7 stemmen, welke 3 leden dus de Gascommissie zullen aanvullen voor dit onderzoek eit hun benoeming aannemen. Rondvraag Aan de orde is thans de rondvraag. De heer den Bliek vraagt of de ver ordening tot heffing van de 50 opcenten op de Vermogensbelasting reeds door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Zoo neen, dan is dit bedrag hiervoor, opgenomen in de begrooting 1928 als inkomst, vrij fictief. De Burgemeester deelde mede, dat nog geen goedkeuring is verkregen. De heer Grootewal vraagt inlichtingen omtrent de bekeuring van een sergeant van het Vliegkamp wegens het rijden met een motorrijtuig op een rijwielpad. Deze sergeant is veroordeeld, vooral op verklaring van den Burgemeester, dat de andere weg heel goed voor motorrijtuigen berijdbaar is. Dit is echter niet zoo. Spr. heeft die andere weg met Wethouder Koenders bereden en deze was heel erg blij, dat hij aan het eind was. Waar deze zaak in hooger beroep voor den Krijgsraad komt en de sergeant kans loopt zelfs gevangenisstraf te krijgen, verzoekt Spr. den Burgemeester zijn mededeeling te herroepen, wat deze toezegt. De heer Busch vraagt inlichtingen over een ontslag, dat in zou gaan op 1 Januari 1928, doch is uitgesteld. Verder wenscht Spr. ten spoedigste de balansen van het Grondbedrijf over 1924-'25-'26 en '27. Ten slotte heeft Spr. groote bezwaren dat raadsstukken in de pers worden gepubliceerd, vóórdat de raadsleden ze hebben ontvangen, ja zelfs vóór dat de tekst in de vergadering van B. en W. is vastgesteld. De heer van Doorne beaamt dit en verwijst naar „Het Nieuws" van 10 Januari 1928. De Burgemeester zegt, dat een en ander ook de aandacht heeft getrokken van hem, en zegt een ernstig onderzoek toe. De heer Koenders vraagt den Raad zich te vereenigen met een kleine revisie van het plan, indertijd aangenomen ten opzichte van Couturier te Soester berg, waarmee de Raad zich vereenigt. De heer de Bruijn heeft den brief ont vangen van den Burgemeester over de reorganisatie en bezuiniging bij de politie en zegt daarvoor den Burge meester dank. Den heer van Doorne heeft een klacht bereikt over treuzelen van arbeiders bij de werkverschaffing te werk gesteld bij het opknappen van de wegen. Voorts zou spr. wat willen zeggen over de reorganisatie bij de Politie, waarover ook de heer de Bruijn sprak, maar de Burgemeester vindt het beter, daarop in een volgende raadsvergadering terug te komen, daar het stuk eerst één dag geleden is verzonden. De heer van Doorne komt nog terug op de opmerking van den heer Busch betreffende de tijdelijke secretaris-amb tenaar, die was aangesteld speciaal voor het uitbreidingsplan en vroeg, waar de gelden slechts tot 31 December 1927, door den Raad zijn gevoteerd, waaruit de belooning voor dien ambtenaar nu wordt betaald. De Burgemeester deelde mede, dat hierover een begrotings wijziging is aangenomen De heer van Doorne vindt de oude manier (volontair, tijdelijk los-ambtenaar, tijdelijk-los-vast-ambtenaar, tijdelijk vast- ambtenaar.vast-ambtenaar) algeheel on juist en wil voor een eventueel open- komende functie ter secretarie, gesteld dat zij noodig is, oproepingen en advertenties plaatsen om alle candidaten in de gelegenheid te stellen te sollici- teeren en niet een bepaald persoon te bevoordeelen. Wethouder Koenders antwoordt, dat de betrokken ambtenaar in tijdelijken dienst is gehouden, daar zijn aanwezig heid nog niet gemist kan worden. De heer Pronk vraagt inlichtingen omtrent de verzochte f 75.schadever goeding door den heer van Hofslot wegens ondervonden last, schade en hinder van het woonwagenkamp. De Burgemeester deelt mede, dat deze kwestie reeds met den heer van Hofslot is besproken en opgelost. Hierna wordt de vergadering te ongeveer half elf gesloten. Over de punten 1 tot en met 15 zal de volgende week een meer uitgebreid verslag verschijnen. Wij meenden echter goed te doen in het belang onzer lezers de kwestie ontslag-aanvrage van den heer Visser en de rondvraag reeds thans uitvoerig op te nemen. De Redactie. VIERDE ABONNEMENTSCONCERT Moesten we over het vorige concert klaagtonen doen hooren, helaas moeten we ook thans weder daarmede begin nen. Het concert-bureau „Kunst voor Allen", die deze concerten arrangeert, is aardig bezig zich zelf en Soest be lachelijk te maken. Verkreeg Kampen vermaardheid doordat bij den bouw van het postkantoor de brievenbus vergeten werd, Soest gaat gelijken weg op doordien op dit concert, gegeven door den pianist Eduard van Beinum (voor wien inviel de heer Julius Hijman) en Mevr. Relie Rimaihé, sopraanzangeresde vleugel vergeten was. Wij willen even stipuleeren, dat het Soester Comité geen schuld treft. De fout lag alleen bij het Concertbureau. Goede raad was duur. Ten slotte werd een remplacant-instrument gevonden in de piano in het kleine zaaltje, dat pleegt te worden gebruikt bij repetities van de Soester Zangver- eenigingen. Zelfs daarvoor is dit instru ment te slecht. We behoeven er dan niet verder over uit te wijden hoe de rammelkast het als begeleidingsinstru ment van een zangeres met capaciteiten als Mevr. Rimathé er afbracht, ook al werd die bespeeld door een zeer ervaren musicus als de heer Hijman. Het behoeft natuurlijk geen verwondering dat de piano-soli vervielen. Over Mevr. Rimathé niets dan lof. Deze zangeres beschikt over omvangrijk en helder stemmateriaal, waarmede zij de talrijke toehoorders verrukt heeft. Buitengewoon fraai vooral was haar stem in het middenregister, dat een flu- weele volheid ten toon spreidde' Wij hopen hartelijk haar eens weer te hooren onder gunstiger omstandigheden. Wat den heer Hijman betreft, ondanks het meer dan gebrekkig instrument kunnen wij niets dan lof hebben voor de wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft ge kweten. Hoe gaarne hadden wij hem als solist gehoord I Om even half tien stonden wij op straat. Het concertbureau „Kunst voor Allen" heeft veel, zeer^ veel goed te maken, als zijn reputatie hier tenminste al niet voor goed hopeloos verloren is. M. Lange Brinkweg 31 Soest. Magazijn van degelijk Schoenwerk aan uiterst billijke prijzen. Minzaam aanbevelend. Wenscht U een GOEDKOOP ADRES voor VRAAGT DAN PRIJSOPGAVE AAN KLAARWATERWEG 13 - SOEST

De Soester | 1928 | | pagina 2