yOSKÜilEN Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Het Wiegekind. k FR1ESCHS MELANGE A AHeenverkoop in de KAASHAL, Heuvelweg 2 RAADSVERGADERING RAADSVERGADERING HEDEN ONTVANGEN verpakt in Keulsche Potjes van 1 pond, kwaliteit no. 1 PRIJS PER POTJE 85 CENT GESNAPT. Deze week werd onze gemeente weer eens onveilig gemaakt door een bezoek van zoogenaamde Zigeuners. Zooals men weet worden dan hoofdzakelijk winke liers bezocht, waar ze dan „inkoopen" komen doen. Een van hen bracht ook een bezoek bij den Heer Fugers, rijwielhandel in de Kerkebuurt. Of hij daar kwam om „in te koopen" of te gappen weten wij niet, doch wel weten we, dat hij het schrijf bureau staande in den winkel, inspec teerde. Daar de bewoners zijn binnen komst niet hadden bemerkt, kon „mijnheer" vrij zijn gang gaan. De oudste zoon kwam echter toevallig thuis die „mijn heer" betrapte. Op zijn vraag wat hij doen stamelde hij eenige onverstaanbare woorden en wilde vluchten. Dat ging echter niet zoo gemakkelijk, want de deur werd voor zijn neus op slot ge daan en „mijnheer" was gevangen. Een van de huisgenooten waarschuwde de politie, waarop de heer Karelse verscheen. Gedurende die tusschentijd wist de zoon van den heer Fugers het heerschap met een fietspomp in bedwang te houden. De komst van den heer Karelse was dan ook een uitkomst voor het jong- mensch, die meende dat „mijnheer" wel meegenomen zou worden. Doch niets van dat alles. Gelukkig passeerde politie v. Leeuwen juist de Kerkebuurt, die een en ander bemerkte en naar binnenstapte, waarop „mijnheer" zijn zakken werden uitgepakt, „het bekende kettinktje" oin de polsen kreeg en met Karelse werd meegezon den naar het politie-bureau. JUBILEUM Den 23ste Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. H. Hesp zich alhier vestigde met een slagerij. Bij deze gelegenheid wordt aan ieder, die voor minstens één gulden besteedt, een heerlijke worst aangeboden. Wij vertrouwen dat het de heer Hesp dien dag niet aan belangstelling zal ont breken. OPENBARE VOORDRACHT. Voor de Theos. Vereeniging Centrum Soest—Soestdijk, zal de heer C. Son- nega, op Dinsdagavond 24 jan. a.s. in „Religie en Kunst" een openbare voor dracht houden. Men leze de desbetreffende advertentie in dit blad. VERLOTING Zaterdag 28 Januari a.s. des avonds om 8 uur vindt in „De Gouden Ploeg" de trekking plaats van de door de af- deeling Soest van den Vrijzinnig Demo cratiseren Bond georganiseerde verloting ten bate van het houden van studie- en ontwikkelingsavonden. Na afloop der trekking zal de avond verder in gezellig samenzijn worden doorgebracht. Den leden wordt verzocht ïntroducé's mede te brengen. PLOTSELINGE DOOD Naar wij vernemen is heden onze plaatsgenoot de heer Philips, handels reiziger, wonende aan de van Lenneplaan bij de contröle aan het Buurtstation te Utrecht plotseling doodgebleven. TREKHONDENWET HERKEURING In verband met de gewijzigde Trek- hondenwet heeft op 16 Januari j.I. bij het gemeentehuis eene herkeuring plaats gehad van een 33 tal trekhonden van eigenaren uit deze gemeente. Deze herkeuring is geschied door de gemeente-politie in samenwerking met den heer A. Winter, Veearts-keurmeester, uit Amersfoort. De honden in het algemeen verkeer den in goede conditie. Een 2-tal honden werden afgekeurd, aangezien deze niet voldeden aan de eischen bij de Trekhondenwet gesteld. Verschillende eigenaren moesten zich opnieuw melden met tuigen, alvorens een nummerbewijs kon worden afgegeven. OPVOERING VAN DE H. THERESIA VAN HET KINDJE JEZUS Zondagavond te 7 uur had in het gebouw der St. Joseph Jongelingenver- eeniging alhier de opvoering plaats van het tooneelspel in 4 bedrijven „De H. Theresia van het Kindje Jezus", gegeven door leden der R.C. Dameszangvereeni- ging, alhier. De zaal was goed gevuld met belang stellenden, die hun gang naar het St. Josephgebouw niet behoefden te betreuren doch volop hebben genoten van dit schoone, verheffende tooneelstuk. Melding te maken van verschillende capaciteiten der medespelenden willen wij achterwege laten en kunnen wij volstaan met te berichten, dat allen, zonder uitzondering hunne rollen op zeer verdienstelijke wijze hebben ver tolkt. De zware hoofdrol van „De Heiige Theresia van het kindje Jezus", gespeeld door Mej. R. Rademaker is bijzonder goed weergegeven en hebben wij ook hierover niets dan lof. Wat de tooneelaankleeding en grimee ring betreft, verdient onzen ijverigen regisseur de heer Alders dezen keer buitengewone lof. Alles was tot in de kleinste bijzonder heden verzorgd. De Symphonie zorgde voor het muzi kale gedeelte van dezen avond. AUTO-ONGEVAL Maandagmiddag had alhier bij het kruispunt Torenstraat, hoek Veldweg en Kerkstraat wederom een auto-ongeval plaats. Gelukkig deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor, doch werd slechts eenige materieele schade aangericht. Wij vernamen, dat tegen eenige be stuurders proces-verbaal is opgemaakt. BENOEMD De heer A. P. Kruijt, onderwijzer aan de openbare lagere school in de Ker kebuurt, is als zoodanig te Gouda be noemd. BAL-MASQUÉ DANSINSTITUUT JOHNY HOPMAN Door het bovengenoemd Instituut is op Dinsdag 10 Jan. in de zaal van het Hotel Trier te Soestdijk het Bal-Masqué gegeven wat alle vorige verre heeft overtroffen. De zaal geleek wel oi men in een sprookjesland was. Nog nimmer zagen wij zoo een keurcollectie pracht costumes, waardoor dan ook de Jury een zeer zware taak had. De Jury bestond uit de Weled. Heeren Iburg, v. Nes en Mr. v. Doorne. welke dan ook alle lof toekomt. De prijzen werden als volgt toegekend. Mooiste Dame, Russische Danseres, 2e prijs, Regenboog. Mooiste Heer, Oostersche Prins. Mooiste Paar, Jasz Pirette's. Origeneelste Dame, Klaver Vier. Origeneelste Heer, Spaans Edel man. Origeneelste Paar, Javaansch Man en Vrouw. Leukste Heer, witte Clown. Leukste Paar??? Troostprijzen Goud en Z'lver. Apachenpaar, Zeeroover, 3 piretten als kleinste deelnemers. 2 Jaszbands zorgde overmoeid voor de nieuwste muziek. Geen wonder dat het klokje veel te vroeg het huiswaarts gaan aangaf. De Heer Hopman kan dan ook op een in alle opzicht geslaagd feest terugzien. TELEFOONDIENST De wn. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor vestigt de aandacht van de aangeslotenen op de noodzakelijkheid van het voldoende afbellen wanneer een gesprek is afgeloopen. Dit is ook noodig wanneer men aan het interlocaal bureel een gesprek heeft opgegeven. Doet men dit niet, dan wordt men veelal noodeloos weder opgeroepen. Behalve de aan de abonné's veroorzaakte last geeft het moeilijkheden bij de be diening en daardoor weder vertraging bij de afwikkeling van het verkeer. POSTW1SSELD1ENST De bedragen van Postwissels naar Estland behooren in het vervolg gesteld te worden in Estlandsche kronen en Sents. (1 kr. 100 Sents). BURG. GROTHESTR. 11a TELEFOON 2251 PROTESTVERGADERING WERKVERSCHAFFING. Woensdagavond j.1. hielden de vijf werklieden-organisaties een gecombi neerde protestvergadering in „De Gou den Ploeg". De voorzitter, de heer K. Lodeesen constateerde, dat het eenige machtige wapen is het gesproken woord, dat pleit. De bedoeling der organisaties is geens zins om openbare relletjes te verwekken en spr. wekte op om bezadigd te zijn. De heer Busch besprak hierna zeer uitvoerig de regeling der werkverschaffing en betoogde, dat de verkregen rechten moesten blijven gehandhaafd. Spr. zette uiteen, dat z.i. de gelden daarvoor wel beschikbaar waren. Het standpunt, dat eventueele bezuinigingen op de a.s. be grooting moeten dienen voor belasting verlaging in de eerste plaats, vond spr. onjuist en hij wilde die bezuinigingen laten dienen om het tekort op de werk verschaffing aan te vullen. Uitvoerig besprak spr. de gemeentepolitiek van vuiligheid en corruptie en meende, dat die Augiasstal maar eens grondig moest worden gereinigd, daar er dan ook meer gemeentegeld voor de werkverschaffing zou kunnen komen. B. en W. staan thans zoo op de bres voor belastingverlaging, doch vroeger zijn alle voorstellen tot verhooging van belastingen steeds van het college uit gegaan en was spr. daar steeds tegen. Er schijnt echter een over machtige vijand te zijn, zoowel in als buiten den Raad, die systematisch te genwerkt om corruptie te achterhalen. Naar de meening van spr. worden thans 250 arbeiders met hun gezinnen opge offerd om een door B. en W. geleden échec te niet te doen. Tenslotte werd de navolgende motie aangenomen Aan den Raad der Gemeente Soest. Edelachtbare Heeren De arbeiders van Soest in openbare vergadering bijeen op 18 Januari 1928 in „de Gouden Ploeg"; Vernomen hebbende, dat de in tweede instantie aangenomen regeling voor de werkverschaffing te Soest wederom in gevaar wordt gebracht door een nader voorstel van B. en W., hetwelk beoogt een vermindering van inkomsten voor de bij de werkverschaffing tewerkge stelde arbeiders van gemiddeld 4 gulden per week Gelet op de nog steeds dure levens middelen en huishuur, welke zich eerder |n stijgende dan in dalende lijn beweegt Gelet op de daaruit voortvloeiende zeer moeilijke omstandigheden waaron der een zeer groot deel der bevolking zich bevindt Gehoord hebbende, dat de financieele gesteldheid onzer Gemeente zich niet in een dergelijke toestand bevindt, die een dergelijke ongehoorde vermindering wettigt Verwijzen alsnog naar het schrijven van de organisaties, ingediend in Uwe vergadering van 13 Jan. j.1. en verzoeken Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zi]n en zelfs stuk gaan. Dit verzacht en geneest men met PUROL U beleefd, doch met nadruk, de be staande regeling en de daardoor ontstane rechten te handhaven, en eerlijk uit te voeren Besluiten, deze motie ter kennis te brengen aan den Raad der Gemeente, en de Pers, en gaan over tot de orde van den dag. Soest, 18 Januari 1928. Namens den R.K. Bouwvakarb. Bond „St. Jozef" J. van Kreukelen, Voorzitter, A. Butselaar, Secretaris. R.K. Landarbeidersbond „St. Deus-Didit" J. van Dijsel, Voorzitter, Wv Sükel, Secretaris. Ned. Chr. Bouwarbeidersbond W. van Meerten, Voorzitter, H. Lijftogt, Secretaris. Afd Soest van den Ned. Chr. Landarbeidersbond Karei Lodeesen, Voorzitter, A. G. den Besten, Secretaris. Landelijke Vereeniging Werkloosheidsverzekering J. v. d. Broek, Voorzitter, W. F. van 't Riet, Secretaris. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. „SOEST" Zondag j.1. heeft Soest I in Hilvert I haar meerdere moeten erkennen door met 31 te verliezen, alzoo twee kost bare puntjes verspelende. Denk er om 1 e elftalspelers de kans is er nog, geef je geheel voor je ver. en tracht de twee resteerende wedstrij den te winnen. Het 2e elftal bracht het er beter af, en versloeg N.I.O. III in eigen huis met 21. Goed gedaan, 2e elftalspelers, ga zoo voort 1 Zondag a.s. speelt Soest II in A'foort tegen H.V.C. IV. Vertrek per per fiets één uur vanaf den heer van Veenendaal. Het le elftal speelt om 2 uur aan de Soesterb.straat tegen Brederodes I uit Vianen. Een spannende wedstrijd kan tegemoet gezien worden aangezien deze club slechts één plaats onder Soest staat. E.S.V.A.C. Zondag 15 Jan. 1.1. moest het le elftal te Veenendaal met 3 -1 tegen het sterke V.O.P. de vlag strijken de return wedstrijd welke te Soest nog moet plaats hebben geeft de spelers alsnog gelegenheid revanche voor deze neder laag te nemen. Het 2e elftal speelde te Woudenberg tegen het 3e elftal van dien naam met 33 gelijk. Zondag 22 Jan. a.s. speelt het le elftal te Soesterberg tegen V.V. Soester- berg I een liefdadigheidswedstrijdde baten zijn voor een speler welke een ongeval is overkomen en daardoor tot werkeloosheid is gedoemd. In deze wedstrijd wordt tevens een nieuwe op stelling geprobeerd. Vertrek per rijwiel 1 uur precies vanaf Hotel „De Gouden Ploeg". Het 2e elftal is vrij. Leden, donateurs en supporters van Esvac, tevens lezers van het Soester Nieuwsblad, deelen wij mede dat in genoemd blad geen voetbalnieuws meer wordt opgenomen want voetballen op Zondag is uit den booze. Volledig verslag omtrent het verhan delde over de punten van 1 tot en met 15 der agenda. Voor de op 13 Jan. j.1. gehouden openbare gemeenteraadsver gadering werd een groote belangstelling aan den dag gelegd, waarbij de publieke tribune overvol was. De vergadering wordt met gebed geopend. Alle leden blijken aanwezig te zijn. 1. Vaststelling van de notulen der vergadering dd. 13 December 1927. De Voorzitter wenscht bij de goed keuring van de notulen der vorige vergadering mede te deelen, dat daarin vermeld staat hetgeen door den heer Busch is gezegd, nl. dat het peil van 't politiecorps niet verhoogd wordt door het aanstellen van een agent van politie, die vermoedelijk tien tegen een dezelfde persoon zou zijn, die in 1926 op 8 ingezetenen van Soest heeft losgeranseld en waardoor z.i. een persoon onrecht matig een maand gevangenisstraf zou hebben gekregen. Spreker zegt dat bedoelde agent voor dat hij hier in Soest zijn sollicitatie heeft toegelicht nog nimmer een voet in Soest had gezet. De bewering dat iemand onrechtmatig een maand gevangenisstraf zou hebben gekregen noemt Spreker een kwestie van aanvoeling. Er waren destijds n.l. 6 dronken Soesters die een erf poogden binnen te dringen, terwijl een order was uitge vaardigd dat het verboden was bedoeld erf te betreden. Een persoon werd daarbij medegenomen en procesverbaal tegen dezen opgemaakt. De Rechtbank heeft het pro en contra van deze zaak behandeld. Spreker wenscht tegen het beweerde van den heer Busch op te komen, daar zulks onjuist is. De heer Busch zegt dat het hem genoegen doet dat bedoelde agent niet dezelfde persoon is geweest. Waar over deze zaak echter in 't openbaar wordt gesproken, wenscht spreker even naar voren te brengen dat een klacht inge diend bij dc Politie inzake deze mis handelingen terzijde is gelegd en dit de doofpot is ingegaan. De personen die mishandeld zijn geworden waren niet dronken. Een 8 tal personen bevonden zich op weg naar het communistenkamp, toen plot seling, niet bij den ingang, maar ver daarvoor 2 marechaussée's plotseling uit de struiken te voorschijn kwamen en mir nichts dir nichts met een sabel op deze 8 tal los ranselden, waarvan er een gevolgd zijnde, op de heide ge fouilleerd werd. Dit 8 tal menschen heeft daarop een klacht ingediend op het bureau van de Politie. Deze klacht is echter niet doorgezonden, dus kon door de Rechtbank daarover niet geoor deeld worden en is als zoovele andere dingen in de doofpot ten gemeentehuize gedeponeerd. Eerst daarna maakte de marechausseé proces-verbaal op, pikte een niet personagrata van de Politie er uit, die ais dekking van deze verhande ling de dupe werd. Daar deze klacht in de doofpot is geraakt verzoekt de heer Busch den Voorzitter alsnog een onderzoek naar het rapport van deze zaak in te stellen, hetgeen de Burgemeester toezegt. De heer Busch zegt dat het publiek het recht heeft te weten hoe de zaken staan, daar zij anders wellicht voor een zoodanige bescherming huiverig worden. De Voorzitter zegt dat er een schijn geworpen is op iemand die met deze aangelegenheid niets had te maken en noemt het gelukkig dat dit door den heer Busch wordt erkend. Spreker zegt dat de heer Busch ge ïnsinueerd heeft, waarop den heer Busch zegt dat hij gesproken heeft over ver moedelijk, wat niet zeggen wil dat een en ander vast staat. Spreker zegt dat men gerust van hem kan zeggen dat hij vermoedelijk f 100.000 heeft gestolen, doch niet dat hij een gulden gestolen heeft. Dit laatste zou hem spijten als men dit zeggen kon, het eerste laat hem koud. 2. Vaststelling van een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1927. Vastgesteld. 3. Vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting 1927. Vastgesteld. 4. Vaststelling van besluiten ingevolge de Motor- en Rijwielwet a. tot geslotenverklaring van wegen in één richting b. tot geslotenverklaring van wegen in beide richtingen c. tot indeeling van de gemeente wegen (voor zoover gelegen binnen de bebouwde kom) in klassen. De heer den Bliek zou gaarne zien dat men voor motorrijtuigen de Heu velweg niet afsloot van den Burgemeester Grothestraat. Vooral voor vreemdelingen die dezen weg niet kennen ten opzichte van den Noorderweg, leidt dit tot ver warring. Na eenige opmerkingen van eenige raadsleden wordtbesloten den Heuvelweg niet te doen vallen onder die wegen die slechts van eene zijde bereden mogen worden. Alleen ten opzichte van den Noorderweg wordt zulks bepaald. De heer de Bruijn vraagt hoe het in deze gemeente gesteld is met de maxi mumsnelheid. Vooral op Zondagen is het verkeer met auto's zeer groot, terwijl soms drie auto's elkander passeeren en dit aanleiding geeft dat het wandelend publiek niet veilig meer langs de straat kan gaan. Op een en ander zou men wel eens goed toezicht mogen uitoefenen. De Voorzitter zegt dat B. en W. de maximumsnelheid voor deze gemeente hebben gesteld op 30 K.M. 5. Vaststelling van de lijst van retri buties van Heide- en Zandgronden 1927. De heer Hilhorst zou gaarne zien dat eenige aanslagen tot de helft zouden worden teruggebracht. Hij heeft dit ook ter kennis van genoemde Commissie gebracht. In verband met het gebruik van de vergunningen dat de aangeslagenen ervan maken, komt spreker tot de con clusie dat bedoelde aanslagen te hoog zijn. Spreker heeft de lijst goed nage gaan en hadden de andere leden dit ook gedaan, dan zouden de aanslagen stellig niet zoo hoog zijn geweest. De heer Busch zegt, dat het reglement op heide- en zandgronden verouderd is, evenals alles hier in de gemeente ook is verouderd. Er ontstaat een scherp debat tusschen beide heeren, waarbij de heer Busch, die de leiding van genoemde commissie heeft gehad, zijn plaats ter beschikking stelt. Nadat nog eenige besprekingen heb ben plaats gevonden, wordt besloten de lijst ongewijzigd vast te stellen, aan gezien toch de gelegenheid er is voor degenen die meenen te hoog aange slagen te zijn, om daarover te recla meeren. 6. Vaststelling van een besluit tot het in erfpacht geven van gemeente gronden. Vastgesteld. 7. Vaststelling van een besluit tot in schenking aanvaarden van grond ter bestemming van een weg. Vastgesteld. 8. Vaststelling van een besluit tot het aan den openbaren dienst onttrekken van een weg gelegen tusschen de Schrikslaan en de Beetzlaan. Vastgesteld. 9. Adres van de Wed. van Garderen, alhier, verzoekende uitweg op de Anna Paulownalaan. Dit voorstel werd, zooals reeds uit ons vorig verslag bleek, op advies van Mr. van Doorne nog even aangehouden, om het contract hetwelk de gemeente met de belanghebbende over een der gelijke kwestie heeft gemaakt, nog eens grondig na te kijken, zoodat niet later conflicten daaruit zouden voortvloeien. 10. Voordracht van Burgemeester en Wethouders tot verharding van de Verlengde Talmalaan. De heer Doorman zegt dat van de zijde der bouwers f 20.per strekkende meter in de kosten van bestrating zal worden tegemoet gekomen en vraagt waarom vroeger f 28.- per strekkende meter werd betaald. De straatbelasting noemt spreker on billijk en gehaat, daar een ieder daar aan mede moet betalen. Deze belasting is ontstaan door het beruchte geld uit de gemeentekas en den grondslag waarop deze belasting wordt geheven is onjuist. Spreker stelt de navolgende motie voor, waarbij de Raad zijn oordeel uit spreekt dat bedoelde belasting in 1929 van de baan zal moeten gaan. „De Raad overwegende, dat het hem gebleken is. dat B. en W. een wijziging overwegen in de tot nu toe geldende regeling inzake medebetaling door grondeigenaren aan de bestra ting van nog niet verharde wegen, en dat deze wijziging verband houdt met een bestendiging der straatbe lasting, spreekt als zijn oordeel uit, dat deze straatbelasting, als zijnde in vele opzichten onbillijk, zoo spoedig mogelijk, liefst met ingang van 1929, moet worden afgeschaft". In verband met bedoelde weg, maakt spreker de opmerking, dat deze slechts aan het begin bebouwd is. Ook stelt hij voor dit punt nog aan te houden, mede in verband met een onderhoud met een Ingenieur van Wegenaanleg, waarbij een verkeersfout ter sprake is gebracht. De heer Busch is van oordeel, dat met dit voorstel particuliere belangen gebaat zijn. Het geldt hier wel een aannemer die aan deze weg zal bou wen, doch deze (de heer Slob) is uit- voeder voor de heeren Man en Kraaijen- brink. Mr. van Doorne wijst op den Veen- huizerweg, die dikwijls onbegaanbaar is. Ook andere wegen verkeeren in een slechten toestand, terwijl bij regen achtig weer de Verlengde Talmalaan steeds voor het verkeer goed is. Na eenige opmerkingen over deze kwsstie, trekt de heer Doorman zijn motie in, die bij de begrooting zal behandeld worden. De heer Grootewal zal zijn stem niet voor dit voorstel geven, daar er te Soesterberg nog vele wegen in treuri- gen toestand verkeeren. De Voorzitter merkt nog op, dat de straatbelasting een billijke bijdrage is voor het onderhoud der wegen. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met 76 stemmen aangenomen. (De namen zijn vorige week vermeld). 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van den gas- prijs ingaande 1 Januari 1928. De heer Busch zegt ten opzichte hiervan, dat met normen wordt geko men van boven de 100 Ms. en de mindere portemonnaie hiervan dus niet profiteert. Waar op 't oogenblik bijna geen verbruikers zijn boven de 100 M3, zoo spreker de gasprijs in het algemeen verlaagd wenschen te zien. De heer van Klooster heeft in de zelfde geest gedacht, maar is tot de conclusie gekomen, dat een en ander nog moeilijkheden met zich mede zou brengen. Volgens een lijstje zijn er op 't oogenblik maar 14 aangeslotenen die een verbruik boven de 100 M3. hebben. Spreker zou voor ieder aan geslotene het gemiddelde gebruik over de 3 maanden, waarin het meest werd verbruikt, daarop willen stellen, en alles wat men daarboven verbruikt voor een lageren prijs willen verstrekken. De heer Dammers zou nog geen beslissing willen nemen, ook in ver band dat het verbruik in de zomer maanden is begonnen en dit tijdperk niet als een goede maatstaf kan wor den aangemerkt. De heer Endendijk zegt dat in elk voorstel iets sympathieks zit en merkt op dat in de vakbladen staat dat juist door de groote afneming de kleine verbruikers profiteeren. De heer den Bliek doet een beroep op de Raad voor de industrie, die tengevolge van de hooge gasprijs in nood verkeert en die geholpen moet worden. Er zijn bedrijven die het bedrijf niet langer meer met gas zouden kunnen uitoefenen, indien niet spoedig tot verlaging boven verbruik van 100 M3 zou kunnen worden besloten. De heer van Klooster begrijpt wer kelijk de gedachtegang van de heeren niet en zou van hetgeen hij heeft voor gestaan een voorstel willen maken. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen met dien verstande dat het verlaagde tarief enkel voor de industrie zal gelden en dat het voorstel van den heer van Klooster in de gas- commissie zal worden onderzocht. 12. Behandeling van het verzoek van A. P. Kruijt om ontslag als onderwijzer aan de o.l. school in de Kerkebuurt. Het ontslag wordt verleend. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het regle ment op de werkverschaffing. De heer Doorman zou, om weer wat geld voor de loonen disponibel te kunnen stellen de gelden b.v. van rioolbuizen onder een ander hoofd willen brengen. De heer Busch zet in een uitvoerig betoog zijn bezwaren uiteen. Spreker had gedacht dat B. en W. zouden komen een aanvrage voor een hooger crediet en thans komt men met een voorstel dat de arbeiders ernstig zal dupeeren. B. en W. leven ook naast de arbeiders. Men rekent waarschijnlijk allen tot die slaafsche figuren, die trachten van de gemeenteruif mede te eten en daarvoor zoo min mogelijk iets willen presteeren. Dergelijke para sieten dienen te worden uitgesloten van de werkverschaffing. Maar zoo er van zulke personen 10, 20, hoogstens 30 zich onder die arbeiders bevinden, dan toch mogen die overige 200 menschen daaronder niet lijden. Er is geld en genoeg ook, roept spreker. Spreker kan zich niet indenken dat de Raaa de brute moed zal bezitten de voorstellen van B. en W. te aanvaarden. De heer Grootewal vereenigt zich ook niet met de voorstellen van B. en W. Spreker vindt dat er dan maar bezuinigd moet worden op andere posten, doch geen geknibbel op de loonen. De heer Hilhorst is ook die meening toegedaan. De heer van Doorne wenscht ook het loon te handhaven. Alleen zou spreker wat meer toezicht wenschen bij het schoonmaken van wegen door werkeloozen. De heer van Klooster zou het meeste er voor voelen, dat de periode voor de werkverschaffing werd ingekort. Spreker heeft destijds reeds gewaar schuwd, dat er te veel menschen zouden komen en dit is juist gebleken. De Voorzitter wil het voorstel hand haven hoewel hem dit leed doet, maar als er geen geld is, kan men niet anders handelen en dit is dan ook de reden van het voorstel. De heer den Bliek zegt dat men niet kan uitgeven als er niet is. De heeren Busch en Doorman voeren nog het woord, waarbij de eerste zegt dat het van weinig piëteit getuigt tegen over de arbeiders toegezegde rechten als een vodje papier in de prullemand te deponeeren. Wethouder Koenders repte over dit punt met geen enkel woord. Het in stemming gebrachte voorstel van B. en W. wordt met 7 tegen 5 verworpen, (in verhouding als reeds gemeld). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in werkverschaffing verrichten van grondwerk aan de wegen in de bosschen aan de Soesterbergsche- straat. Ongewijzigd vastgesteld. 15. Mededeeling van ingekomen stukken. Bij de mededeeling van ingekomen stukken, werd ook ter kennis gebracht dat de rekening over 1926 thans ter visie is gelegd. Hierna werd overgegaan tot punt 16 (ontslagvrage van den heer Visser) en de Rondvraag welke in ons blad van verleden week uitvoerig werd beschreven. van Donderdagmiddag j.1. Donderdagmiddag te 2 ure was de Raad in openbare zitting bijeen geroepen om alsnog te behandelen het voorstel van B. en W. inzake de werkverschaf- fing. Wederom was het belangstellend publiek in grooten getale opgekomen, zoodat velen zich een plaatsje voor de geopende raadszaaldeuren moesten zoe ken. Op de gebruikelijke wijze wordt de vergadering om plrn. 2.20 geopend en dan blijkt, dat de heer Dammers niet aanwezig is. De Voorzitter deelt den Raad mede, dat het besluit van 13 Januari j.1. door het College niet zonder meer kan worden uitgevoerd. Wel is er een ander middel doch hiervan zal geen gebruik gemaakt worden. Er is eerst een bespreking ge weest van de Werkverschaffing-com missie en de Financieele-commissie. Deze commissie's gingen er mede ac- coord dat een spoedëischende verga dering diende te worden belegd, (met uitzondering van de heeren Busch en van Doorne, de laatste wegens afwe zigheid). Spreker wenscht een en ander toe te lichten en zegt dat het wellicht niet onbekend zal zijn, dat alvorens eene uitgave kan worden gedaan, er eerst een bevelschrift door den Burgemeester en één der Wethouders onderteekend totdat bedrag moet worden uitgeschreen, aangevende de begrootingspost, waaruit de uitgave moet worden gedaan. Wanneer er dus geen begrooting is zou er voor geen enkele post gelden kunnen gevoteerd worden. B. en W. willen echter wel uitgaven doen op die posten, waarvoor zij de volle verantwoording kunnen dragen echter niet meer. Art. 224 der gemeentewet stelt B. en W. aansprakelijk bij overschrijding van de begrooting en zij wenschen daar ook niet mede verder te gaan. Geen post van de begrooting is nog door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, zoodat de volle verantwoording dus op de schouders van het College wordt gelegd. Nog in 1927 ontvingen zij van Ged. Staten een schrijven, waarin wordt aan gedrongen de begrooting sluitend te maken en dat belangrijk kan en moet bezuinigd worden op de huishoudelijke uitgaven der gemeente. De uitgaven van de werkverschaffing behooren als regel uit gewone middelen te worden voldaan. Ged. Staten schrijven voorts, dat, indien werkverschaffing als meer per manent verschijnsel in de gemeente voorkomt, dan alles zeker uit de gewone middelen moet worden bestreden Spreker zegt, dat art. 213 der ge meentewet voorschrijft, dat buiten een begrooting geen uitgave mag geschieden, dan met afzonderlijke machtiging van Ged. Staten. Dit geit echter alleen als er een begrooting is. Hoe meer geldt dit dus in het geval, nu er geen be grooting is. In buitengewone gevallen van dringenden spoed kan de Raad, uitgaven doen onder haar eigen volle verantwoordelijkheid, mits dit direct aan Ged. Staten wordt medegedeeld en de dekking wordt aangegeven. Kan men dit een buitengewoon geval noemen van dringenden spoed vraagt spreker nogmaals. Dit is geen dergelijk geval. Wij zouden Ged. Staten moeten vragen de uitgave goed te keuren en bij wei gering bij de Kroon in beroep gaan. In de laatste alinea van genoemd artikel staat vermeld, dat als de kroon de afwijzende uitspraak van Ged. Staten bevestigt, de leden van den Raad, die tot de uitgaaf hebben medegewerkt, persoonlijk aansprakelijk zullen worden gesteld. Daarenboven wie van de leden geeft thans de dekking aan Verleden jaar bedroeg het bedrag voor de werkverschaffing f 12000.Nu is dit 25% meer f 15000.—wat nog twijfelachtig zal zijn of het goedgekeurd wordt. Sinds de laatste 2 weken is reeds f 3100.— uitgekeerd, waarbij komt f 600 aan toeslag op de uitkeering, totaal dus f 3700.— Dus rest nog een kleine f 6000 waarmede wij na heel veel wringen tot 8 Febr., misschien tot 11 Februari

De Soester | 1928 | | pagina 2