Bijvoegsel ■en venfmait cfe STORMSCHADE! WONINGBUREAU P. MAN Ëlectï. Timmerbedrijf COUPONS Electro-Tecliii. Bureau l. Eijplaar Fa. M. H. VAN RAALTE ZOMER-OPRUIMING l M. H. v. Raalte 1 Joh. van Schalkwijk lr„ Talmalaan 3 zijn Wed. W. J. van Ee HALT HALT blik Leverpastei CADEAU A. MOSTERD BIJZONDERE KOOPJES IN £®£©1IL@©PISI^S £©€©SK&[^PITT1IM 2 van „De Soester" van 30 Juni 1928. GEMEENTERAAD AMERSFOORT Voor VILLA'S f0.60, voor Inboedels f 0.30 per Mille. IHI.H. AA®MIIMIEI3§ Ramen, Deuren, Kozijnen, Trappen enz. enz. Corsettero en Bustehouders Dames- en Kinderkousen Directoires en Onderjurken Handschoenen en Modeartikelen Zijde, Voile, Kunstzijde, Kanten, Gatons-Voeringen S©iSTF Afd. WITTE GOEDEREN Wij berichten U op MAANDAG a.s. onze van Lfngerie's, Pyama's, Huishoudboeken, Baddoeken, Lakens en Sloopen, Tafelgoede ren, Piqué, Spreien enz. enz. FIRMA LANGESTRAAT 37 AMERSFOORT VOLTA Stofzuiger VOLTA VOLTA De Dienstknecht in uw huis Radio Electro-motoren Licht en kracht Uitgever G. v. d. Bovenkamp Soestdljk. Hij die iets bereiken wil, vol brengt dit niet, door te schelden op het verkeerde, maar door te trachten het goede te doen^ We zien het zoo niet, we merken het zoo niet, in de routine van ons dagelijksch leven. Maar als we van tijd tot tijd eens even stil gaan staan, en een oogenblik omzien, dan eerst zien we duidelijk hoe bij het voortschrijden van den tijd, de wereld meer en meer bezield wordt door een fijn idealisme, een hooger moraal, een grooter ver trouwen op het goede en de macht van goede, opbouwende gedachten. En dit laatste is toch zoo buitengewoon belangrijk en verheugend. Zooals dezer dagen een moralist opmerkteDe wereld houdt zich bezig met waterkracht, electrische kracht, machine-kracht, paar denkracht, politieke kracht. Maar nog veel belang rijker dan eenige van deze, is moreele en geestelijke kracht. Zonder deze zou onze handels- en industrieele beschaving waarop wij zoo trotsch zijn, spoedig in het niet verzinken. Zonder sterke mannen en vrouwen, wier per soonlijkheid beheerscht wordt door hooge idealen en die begeesterd worden door innerlijke geestelijke kracht, kan er geen hoop bestaan voor het behoud van een gezonde sociale orde in deze wereld. Terwijl de menschen oogen- schijnlijk veel meer bezig zijn met de bronnen van de stoffelijke kracht, is er tegenwoordig toch overal en nergens meer dan in de harten der jongeren een levendige begeerte waar te nemen om het geheim der geestelijke kracht te ontdekken Het geheim van de geestelijke kracht, namelijk van de kracht der Waarheid, dat het kwaad nooit sterker kan zijn dan het goede, en dat, wie eerlijk en vastberaden zich op deze grondstelling plaatst, en met een eerlijk gemoed en blij-vertrouwenden geest door de wereld gaat en zich niet laat beïnvloeden en verontrusten door schijnbare tegenkan ting, in het einde zal overwinnen. Aldus bouwen we een „nieuwe cultuur op, die ongelijk is aan elke cultuur, die ooit te voren verscheen']. Gegrondvest op een nieuwe basis": verwijdering van het pad van ieder mensch, van alle materieele ongemak, dat door wetenschap of machinerie overwonnen kan worden. Natuurlijk hebben we het nog niet gewonnen. Ér zijn nog achterbuurten in onze groote steden, merkte een scribent van overzee oper zijn nog onze mijndistricten en bijvoorbeeld onze Drentsche venen in Nederland 1 waar duizenden mannen en vrouwen met gebrek kampen Maar we zijn toch al ver gevorderd. De gemiddelde arbeider in Amerika heeft meer luxe dan de rijke een gene ratie terug had. Wij beseffen dikwijls niet, wat een revolutie dat inhoudt. Hebt gij wel eens bedacht, dat tot voor kort het als normaal werd aanvaard, dat het grootste deel van ook het wel varendste volk altijd wel arm zou zijn? Heel arm? Hebt gij wel eens bedacht, dat iedereen, nog niet eens zoo héél lang geleden, als vaststaand aanvaardde dat het onmogelijk was een maatschappij te vormen, waarin de grootste meerder heid der bewoners niet voor altoos in armoede gedompeld zou zijn? We zijn hieraan ontkomen. Zonder het nu speciaal te willen, hebben we onze maatschappij op een nieuwe basis opgezet. We hebben besloten, dat welvaart zich tot allen kan uitstrekken. We vinden het heel gewoon, dat bijvoorbeeld een fabrieksarbeider een radio-toestel kan koopen of zijn vrouw in een aardige jurk kan kleeden. Een nieuwe cultuur.. Er is iets nieuws in onze samenleving gekomen. Dat er feitelijk altijd geweest was, dat wil zeggen, dat wel altijd be schikbaar was, doch dat begraven lag onder vele stoffelijke theoriëen en ver keerd begrijpen omtrent de waarheid. Er is namelijk meer liefde in onze samenleving geboren. Het geloof, dat liefde het grootste ding in de wereld is, zooals Henry Drummond het zei, werd vroeger beschouwd als een vrome en sentimenteele hoop. En de dichters en predikers, profeten en filosofen die aan dit geloof vast hielden en voort gingen, het uit te drukken op duizenderlei verschillende manieren, werden een beetje medelijdend, zoo niet smalend behandeld als zuivere droomers, nutte- looze zieners van een onmogelijk tijdperk. Terwijl de wereld echter voortschrijdt, wordt het besef dieper, dat de „droom" een werkelijke basis heeft, sociaal en economisch, zoowel als religieus en ethisch. De overwinning van liefde is bovendien nu gezien door de helder denkenden, als te zijn van het grootste belang voor de toekomst der mensch- heid, omdat anders de menschheid niet kan bestaan. Zie, een dergelijke verheffing van de gedachten, over de geheele wereld, is inderdaad opgang. FLORIS C. Dinsdagmiddag 26 juni j.l. te 2 uur kwam de Raad in openbare vergadering bijeen. Bij het openen van de vergadering door den Voorzitter, blijkt de heer den Bliek afwezig te zijn. Als eerste punt worden z.h.st. de notulen der vorige vergadering vastge steld. 2. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1927 en 1928. 5. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het door het Verificatie-bureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten doen nazien der gemeente rekening over 1927. 6. Vaststelling van de lijst van onin bare posten behoorende tot de gemeen terekening 1927. Deze punten worden z.h.st. goedge keurd, waarbij de Voorzitter de opmer king maakt, dat de begrootingswijziging betreft de uitvoering van de punten 5 en 6. 3. Adres van Mej. H. M. Meijburg verzoekende eervol ontslag als onder wijzeres aan de O.L. School Beetzlaan. Hierbij vraagt de heer de Bruijn welke de reden is, waarom Mejuffrouw Meijburg ontslag vraagt, waarop de Voorzitter antwoordt dat dit wegens huwelijk geschiedt. 4. Adres van het Bestuur der R.K. U.L.O. School verzoekende medewerking tot het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve dier school. Wordt eveneens z.h.st. aangenomen. Aanvullingspunt 7. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van een rioleering bestemd tot afvoer van hemel water in de Burgemeester Grothestraat, vanaf Nieuwerhoek tot de Emmalaan. Dit riool zal in overleg met het Rijk, in verband met de verbetering en ver breeding van den Rijksweg worden aangelegd ter rechter zijde van den weg, gaande van Nieuwerhoek naar de Emmalaan. Het riool zal een grootte hebben van 40 bij 60 c.M. De totaalkosten zullen bedragen f 2590, te dekken uit den gewonen dienst door overschrijving van den post onvoorzien. De werkzaamheden zullen in eigen beheer worden uitgevoerd eenig mate riaal is van de werkverschaffing nog voorhanden. De heer van Klooster wenscht het bedrag te dekken uit buitengewoon dus door leening, daar het hier betreft aanschaffing van iets dat 50 tot 100 jaar mede gaat. Wethouder Koenders wil de gemeen teschuld zoo klein mogelijk houden en merkt op dat de kosten uit de post onvoorzien best kunnen worden be streden, terwijl de Burgemeester zegt dat een dergelijk betrekkelijk klein bedrag uit den gewonen dienst behoort te worden bestreden, iets wat Ged. Staten nog onlangs hebben kenbaar gemaakt De heer Doorman vindt dit bedrag een klein onderdeel voor een veel grootere post, waarmede de heer Busch het eens is. Deze wil liever een uitge breid plan, wat dan gedekt kan worden door leening. Alle dergelijke kleine partieele plannetjes worden gezamenlijk erg duur. Ook de heer Grootewal wil de ver schillende kleine werkzaamheden tot een groote post combineeren. De heer Koenders doet de onthulling dat er een plan in voorbereiding is, waarbij voor de geheele Gemeente een rioleering wordt ontworpen. De kosten hiervoor zullen zeer globaal slechts een 1 a P/s millioen gulden of daaromtrent bedragen, doch de be doeling is die kosten te laten dragen door de ingezetenen door het heffen van een rioolbelasting. De heer Busch is daar vlak tegen. De heer den Bliek komt inmiddels ter vergadering. Gezien de meening van den Raad zal de Burgemeester probeeren de post ad f 2950— op den kapitaaldienst te brengen, indien daar Ged. Staten geen overwegend bezwaar tegen hebben.' Op een vraag van den heer van Doorne, antwoordt Wethouder Koenders, dat in elk geval onverwijld met het leggen der betonbuizen wordt aange vangen en het werk in eigen beheer wordt uitgevoerd. Hierna stelt de Burgemeester aan de orde de Rondvraag De heer Busch wil alvorens de offi cieuze vergadering begint een misver stand uit den weg ruimen. Iedere groep in den Raad heeft zijn eigen pers, die sterk wordt beïnvloed door politieke en godsdienstige principes. Het feit, dat de zaak van het grondbedrijf eerst in officieuze vergadering zal wor den behandeld, heeft het Katholieke en Christelijke deel van die pers uitgebuit om te verklaren, dat spreker voor ge heimhouding zou zijn en dus voor doofpottaktiek. Spreker is zelfs beschul digd van met dolheid geïnfecteerd te zijn en de andere raadsleden ook dol gemaakt te hebben. Als spreker zoo eens rond ziet, merkt hij niet veel van die dolheid, maar hij wil toch even uitdrukkelijk verklaren, dat die officieuze raadsvergadéring slechts ten doel had den heer van Vliet niet te noodzaken zich in het openbaar te moeten verdedi gen, wat nooit plezierig is voor een ambtenaar. Spreker is niet en zal ook nooit zijn voor doofpottactiek en geheimhouding. Hierna krijgt de heer van Doorne het woord, die een uitvoerig betoog houdt over de al dan niet wenschelijk- heid van een openbare vergadering: Alvorens over te gaan tot de officieuze raadsvergadering waarin behandeld zal worden speciaal de geschiedenis van het grondbedrijf van zijn oorsprong af tot nu toe en in verband daarmede ook het beleid van de personen die de technische en administratieve leiding gehad hebben, zou ik gaarne omtrent een en ander nog een kort woord in het openbaar willen zeggen. De heer Busch pleegt nog al vaak te zeggen dat men over de personen naar het doel moet zien en inderdaad kan dit niet genoeg gezegd worden. Want wat zien we ook weer hier Dat een kwestie die door sommigen zelfs als geheel theoretisch wordt beschouwd, als een zaak die behandeld kan worden zonder dat ook maar een persoonsnaam in het geding wordt gebracht, tot een zuiver persoonlijke wordt gemaakt. Er zijn bladen die de lafheid hebben in het openbaar te verkondigen dat het hier niet gaat om de zaak, maar dat het er om te doen is den heer van Vliet per soonlijk te treffen. Zelfs heeft men de brutaliteit te schrijven dat door sommigen haat tegen den heer van Vliet wordt gekoesterd en men dien haat thans wil koelen. Maar waaruit die haat dan toch wel voortgesproten is, wordt er niet bijgezegd, wat ook moeilijk kan, omdat van haat of zelfs maar van vooroordeel het minst geen sprake is. Men gaat nog verder en zegt dat de heer van Vliet veroordeeld wordt zonder zich te mogen verdedigen, dat hij zich, zooals De Bode schreef en overgenomen werd door het Soester Nieuwsblad, zonder protest of verdediging moet laten afmaken. Diezelfde bladen spreken van onrecht vaardige en leugenachtige critiekgesteund door de gemeenteautoriteiten. Dat laatste is natuurlijk een compliment aan Uw adres, M. d. V. Ieder raadslid die de besprekingen heeft meegemaakt over dit onderwerp weet echter en daarom zeg ik dat hier met nadruk in het openbaar, dat wij alle zonder uitzondering den heer van Vliet de ruimste mate van verdediging hebben gegeven, niet alleen schriftelijk, maar ook mondeling. Wij hebben voorgesteld de kwestie van het beheer in officieuze vergadering te behandelen, juist om weg te nemen dat de betrokken persoon ook maar eenigermate reden tot klagen zoude hebben. In een geheime vergadering kan hij vrijuit spreken, in een openbare zou hij zich wellicht niet zoo vrij voelen. Daarenboven hebben wij willen voor komen dat men in de behandeling van deze zaak een soort publieke vermake lijkheid zou zoeken, terwijl ten slotte het toch ook niet meer dan een eisCh van kieschheid tegenover den betrokkene is, hem niet in het openbaar te onder vragen. Dit zijn onze motieven geweest. Maar daar wordt thans weer van ge maakt dat de heer van Vliet zonder verdediging moet getrapt worden. Welnu, M. d. V., laat de heer van Vliet zich uitspreken, laat hij beslissen of de kwestie van het beleid en het beheer zal behandeld worden in geheime of in openbare vergadering. En dit dus in de eerste plaats om hem zelf de ge legenheid te geven zich in het openbaar te verdedigen, vervolgens om het publiek de pers zelf te laten oordeelen of de wijze waarop de zaak behandeld wordt getuigt van eenige antipathie of haat, en ten slotte om alle achterklap en kwaadsprekerij omtrent de houding van een onzer in deze zaak den kop te drukken. Mijns inziens is juist door het geschrijf van de partijgenooten van den heer van Vliet openbare be handeling eisch geworden. De redenen die ons geleid hebben tot geheime vergadering en die getuigen van respect ten opzichte van den persoon van den directeur van het grondbedrijf, die redenen tellen niet meer, daar ze in het niet zinken tegenover de lasterlijke wijze waarop ons als raad de behandeling van deze zaak wordt toegedicht. Ik heb de eer er een voorstel van te maken den heer van Vliet te vragen of hij er prijs op stelt dat de besprekingen omtrent het beheer van het grondbedrijf openbaar zullen zijn en daarvan te laten afhangen, hoe de besprekingen zullen gehouden worden. Vervolgens heb ik nog de volgende klacht over de ambtenaren. In de Roomsch Katholieke „Bode" en in het Christelijk Soester Nieuwsblad, bladen, die beiden staan onder de superieure leiding der geestelijkheid, komt een artikel voor van „Veritas". (dat dus wel zéér waarheidsgetrouw zal zijn), waarin de ambtenaren stug onvriendelijk worden genoemd en gezegd wordt dat zij het publiek af snauwen. Ik verzoek den Burgemeester ais chef der ambtenaren een onderzoek te doen naar die klachten en naar de namen van die ambtenaren. Het ware ridderlijk geweest dat die bladen terstond met namen waren gekomen, maar ze zullen toch zeker die namen gaarne noemen. Het publiek moet vriendelijk voorkomend worden behandeld en afsnauwen komt in 't geheel niet te pas. Natuurlijk is hetgeen door die bladen is gepubliceerd, volmaakt waar en waar door hen de ambtenaren in 't algemeen worden beschuldigd, dient hiernaar een ernstig onderzoek te worden ingesteld. De heer Busch interrumpeert„Die is goed, dat is een tien 1" De Burgemeester zegt, dat bedoelde publicatie hem heeft bevreemd den Secretaris evenzeer. Een voorloopige steekproef door den Secretaris onder eenige ambtenaren genomen, heeft be wezen dat het bericht totaal gefantaseerd is. Echter zal de Burgemeester nog een nader onderzoek instellen. Omtrent het eerste door den heer van Doorne te berde gebrachte punt, zegt de heer van Klooster dat het billijk is, den heer van Vliet eenigen tijd te laten, om over dat geheel nieuwe voorstel na te denken. De heer Grootewal dankt B. en W. voor de snelle en correcte wijze waarop zij de zaak van „Ons Belang" te Soes- terberg hebben afgehandeld. De heer de Bruijn heeft bezwaren dat als redacteur van een blad hier in den raad perszaken in bespreking worden gebracht Voorts vreest de heer de Bruijn dat, waar eenmaal tot een officieuze raads vergadering besloten is, dat besluit moet worden uitgevoerd. Ook hebben wij, zegt spreker, nog niets gezien van het schriftelijk verweerschrift van den heer van Vliet, dat tot vanochtend toe, nog niet bij de stukken lag. Zonder dat behoorlijk te hebben be studeerd, kan men zich onmogelijk een goed oordeel over de zaak vormen. Spreker stelt voor een afschrift van dit verweer als het is ingekomen aan alle raadsleden ter bestudeering toe te zenden. De heer van Doorne beantwoordt den heer de Bruijn en zegt dat hetgeen hij heeft medegedeeld door hem als raadslid naar voren is gebracht en niets met zijn redactie te maken heeft. Hij meent voorts dat zijn voorstel inzake v. Vliet zeer wel kan in stemming worden gebracht, ai heeft laatstgenoemde zijn verweer nog niet ingeleverd. De Burgemeester zegt dat het schrif telijk verweer van den heer van Vliet nog niet is ingekomen en Wethouder Koenders meent dat het net om 2 uur klaar was. De heer Pronk dankt B. en W. voor het keurig in orde brengen der Maatweg, waar men thans na langen tijd weer behoorlijk rijden kan. De heer Hilhorst zegt dat in Zeist de aanvragers bij het bouwen aan een niet verharde weg, ook verhardingsgeld moeten betalen en afstand van grond doen, doch dat daar geen hooge tran sportkosten op komen, daar dit bij onderhandsche acte geschiedt. De Burgemeester zegt dat schenking van grond aan de Gemeente nooit bij onderhandsche acte kan geschieden, doch misschien wel verkoop voor een klein bedrag. Hij zal echter een onderzoek bij de gemeente Zeist instellen en trachten een modus vivendi te vinden. Hierna komt het voorstel van Doorne weer in bespreking. De heer Busch voelt met den heer de Bruijn thans veel voor het instellen van een commissie van onderzoek. Het rapport van deze commissie kan dan behandeld worden, hetzij in een openbare hetzij in een officieuze raadsvergadering, terwijl personen dan toch nog altijd in de officieuze vergadering gehoord kunnen worden. De Burgemeester zegt dat personen nooit in een openbare vergadering kunnen worden gehoord. De heer Busch constateert dat de laatste raadsvergadering op 13 Juni is gehouden. Op 15 Juni wist de heer van Vliet officieel het besluit van den Raad en had deze zijn schriftelijk ver weer direct kunnen opstellen, daar hij alle stukken kende en behoorlijk in de materie inzat. Thans 11 dagen daarna is dat verweer er nog niet. Het lijkt veel op een daad van sabotage, zegt spreker. De Burgemeester stelt voor af te wachten totdat het schriftelijk verweer van den heer van Vliet zal zijn inge komen. Het voorstel van den heer van Doorne wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer Busch stelt echter uitdruk kelijk vast, dat deze vergadering dus nu gesloten wordt en men niet verder kan beraadslagen, enkel door het feit dat het schriftelijk verweer van den heer van Vliet niet tijdig genoeg is binnen gekomen. De Burgemeester en Wethouder Koenders ontkennen dit laatste, doch ook de heer van Doorne constateert dat dit de eenige reden is, waarom de vergadering niet kan door gaan. Hierna sluit de Burgemeester de openbare vergadering, nadat de heer Busch heeft opgemerkt, dat schorsing juister ware, iets wat de Burgemeester ten stelligste ontkent. De heeren van Doorne en Busch wenschen dan ook te vertrekken als de vergadering gesloten is geworden, want er wordt dus niet overgegaan in geheime raadszitting. De Voorzitter verzoekt echter de heeren nog even te blijven. Waar de volgende bijeenkomst dus niet het karakter had van een geheime raadszitting en de Burgemeester ook mededeelde, dat niet over het grond- bedrijfbeheer zou worden gesproken, verwachtten wij eenigszins, dat ook de pers tot die ongetwijfeld genoegelijke officieuze raadszitting, die dus eigenlijk geen raadszitting was, zou worden uitgenoodigd. Nu die uitnoodiging achterwege bleef, restte ons niets anders dan te vertrekken te ongeveer 3 uur. De niet officieuze, nog veel minder officieele bespreking van de raadsleden, duurde inmiddels tot vijf uur. De heeren schijnen dus toch nog al een en ander te verhandelen te hebben gehad. STEENHOFSTRAAT 5 TEL 2045 BIJ HET STATION SOESTDljK Vanaf VROOMS 23 JUNI tot an mat MAANDAG 2 JULI bij aankoop van t pond MARGARINE a fO.SO cent par pond of 1 POND KOFFIE i f 0.70 per pond, ontvangt U aan Bruidsuikers, per half pond 20 cent Toffee, per half pond 25 3 Pakjes Pudding 25 2 Pakjes Maizena Meiers met 2 reepen 25 cent 1 Pak Havermout, Kegs 25 Pinda's per pond 22 BeSeefd aanbevelend, VEENHUIZERSTRAAT 6 TEL. 2268 Wenscht U eer. QOEDKOOP ADRES voor VRAAGT DAN PRIJSOPGAVE AAN Verzekert U tegen voorheen Gebr. Eijgelaar TELEFOON-ADRES 2086, J. A. WIERSMA, alwaar ook boodschappen worden aangenomen De Volia bevrijdt U van het vermoeiende vegen. GRATIS DEMONSTRATIE. KLAARWATERWEG 13 SOEST O Behangerij en Stof f eerder ij O VAN WEEDESTRAAT 7A - SOESTDIJK TELEFOON 2168 BELEEFD AANBEVELEND,

De Soester | 1928 | | pagina 5