De Eerste Soester Wijnhandel en Slijterij asiS 20 cent per Flesch of Liter KORTING. Oprui vestei Jan van Suinkerken Adriana K heeven m i. T. G. tas, Dierst Viool Ree CINEN ÜMI Dezw: aan den Vlei S. DE Z0E1 JET VAN DER K. Kazius De Broodbak* bericht hiern Kerstdag GE! of bezorgd De Zvw Bespreekt i Geeft vanaf heden tot en met 31 December op ALLE Wijnen, Gedistilleerd, Likeuren, Limonade's, Advocaat, Boerenjongens, enz. ■VENRMAB P^ILTIHli - ,0 HEDEN VEIRIJGBAAR H. v. d. Duinelirktstr. 10a Buitengewone lag aanbieding J. C. v. Haarlem, Zuive VOLOfAIR Dagn|sje Te kop Postzegelveamelaars Les in Modrne Talen TELEF. B 3 PIANOLESS CONCERTDIRECTIE 28 Dec Denk om dt uitverkoop 2e Kertdag Wat zullen wij eten? Visch Viseh "iN NES HENDRIK -i Adverteert i dit blad Langestraat - Dir In de Hoofdrol Bestelt vroegtijdig, per Brietksart of Telefoon. Zegt het voort en doet Uw voordeel de belegging van de in het wegenfonds berustende gel den, in rekening-courant hij den gemeente-ontvanger geraamd op de basis van I Nov. 1928, rond 39.000 Blijft 66.700 over te brengen 267.743,55' j Verder rekening te houden met uitgaven, die; hoewel t.z.t terug te ontvangen, toch eerst door de gemeente kunnen moeten worden uit gegeven, n.1. Waterleidingaanle^ 20.000, te ramen als noodig voor tij delijke dekking van gewone uitgaven van den dienst 1929, tengevolge van het in den aanvang van het dienst jaar niet direct toevloeien van de gewone middelen, met eventueele reserve voor mogelijke tijdelijke kasgeld verstrekking aan het grondbedrijf rond f 37 256,44' In totaal rond 352.000, c. tot kasgeldvoorziening 1929. Werd na eenige discussie aangenomen, na dat een post van 300O,er uit was gelicht, waaromtrent niet vaststond of zij op Open bare Werken of op Werkverschaffing moest drukken. De finantieele commissie zal die zaak onderzoeken. 4 Behandeling van de nntwerp-overeen- komst aan te gaan met de N V. Centrale Slachtplaats, gevestigd te Soest inzake ex ploitatie van de door genoemde N.V. op te richten abattoir. Hierbij werd aangenomen een voorstel- Busch om de tarieven te laten vaststellen door den Raad en niet door B. en W. (met 12—1). Het geheele concept werd daarna aange nomen met de stem van den heer Busch te- gen. De voordracht van zes, waaruit drie com missarissen zullen worden benoemd, werd daarna opgemaakt. Zij luidde: De h.h. v. Klooster, den Bliek, van Doorne, Buscli, de Bruyn en Doorman, nadat de Raad met 4— 9 stemmen had uitgemaakt, dat de wethouders, ter voorkoming van mogelijke conflicten, geen commissaris-zetel moesten bezetten. 5. Stemming over het voorstel van het raadslid Hilhorst, inzake wijziging van art. 86 van het ontwerp Algemeene Politieveror dening, over welk voorstel de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt, als mede vaststelling van de algemeene Politie verordening. Het artikel wordt, na bespreking en ua- dere uiteenzetting met 101 en 2 blanco verworpen, zoodat het voorstel-Hilhorst, om g.een remmen op wagens te eischen, is.aan- genomep. 6. Behandeling van het adres van het plaatselijk Comité tot oprichting van een bad- en zweminrichting, verzoekende in be ginsel tot medewerking te besluiten. Na eenige discussie wordt conform voor- .têl B en W. besloten. 7 Behandeling van het adres der Vereeni ging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer Soest Vooruit, verzoekende de mo gelijkheid te overwegen de exploitatie van den nachttelefoondienst overeenkomstig de rijksvoorschriften voor rekening der Gemeen te te nemen. B. en W. deelen hieromtrent den Raad mede: In Uwe vergadering van 28 November jl. werd ter fine van prae-advies in onze han den gesteld het adres van het Bestuur der Vereeniging „Soest Vooruit" alhier verzoe kende de kosten verbonden aan de exploitatie van den nachttelefoondienst voor rekening der gemeente te nemen. Onder weder-aanbie- ding van het adres hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Op verzoek van het gemeentebestuur werd bij schrijven van den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie van 17 Juni 1921 toe stemming verleend het bureel van het lo cale Rijkstejefoonnet Baarn te dezer plaatse, voor rekening der gemeente, open te stellen. Het toenmalig gemeentebestuur verzocht het Bestuur der Vereeniging „Soest Vooruit" bij schrijven van 7 Juli 1921, te trachten de noo- dige geldelijke bijdragen te verkrijgen ter bestrijding van de kosten, aangezien van ge meentewege niet verwacht kon worden de volledige kosten te dragen. De gemelde ver eeniging heeft aan het verzoek van het ge meentebestuur gevolg gegeven en zich kun nen verzekeren van voldoende bijdragen en garanties en heeft in de te maken kosten ge durende dien tijd namens de gemeente be langeloos de zorgen van de exploitatie van den nachttelfoondienst op zich genomen. Blij kens het ingekomen adres zou de Vereeni ging thans wenschen, dat de exploitatie van den dienst door de gemeente wordt gedragen, aangezien het groote gemeentebelang, dat met het exploiteeren van den nachttelfoon dienst wordt gediend, tengevolge van de toe- uemende bevolking, wettigt dat de uitgaven door de gemeente worden gedragen. Naar aanleiding van het vorenstaande, zijn ook wij van oordeel dat, waar de gemeente den nachttelfoondienst heeft aangevraagd en volgens Rijksvoorschrift zelf moet exploitee ren, thans de tijd gekomen is dat deze belarfj* rijke zaak door de gemeenschap wordt uit gevoerd en bekostigd. Het is toch een feit, dat het hebben van een nachttelefoondienst een algemeen belang is voor de ingezetenen der gemeente, en ook zal bijdragen in de vestiging van vreemdelingen uit grootere plaatsen. Wij achten het overbodig de be langen van den dienst voor de gemeenschap nader aan te toonen en meenen te kunnen volstaan met enkel te wijzen op de voor- deelen van telefonische verbinding bij het inroepen van geestelijke en geneeskundige hulp in geval van ernstige ziekten, alsmede bij waarschuwing van de politie en de brand weer gedurende den nacht. De kosten welke aan de exploitatie zijn verbonden zullen blijkens ontvangen opgave van den waarn. Directeur van het Postkan toor alhier, rond 1000,bedragen wanneer wordt aangenomen dat de belooning van den telefonist voorloopig bepaald blijft op 2.25 per nacht. Zooals U bekend is, werd van gemeentewege reeds jaarlijks 250,in de kosten bijgedragen, zoodat de lasten der ge meente bij exploitatie van den dienst slechts met 750,worden verzwaard. Het groote belang voor de gemeente bij het behoud van den nachttelefoondienst wettigt volkomendeze uitgaven, reden waarom wij Uwen Raad voor stellen ingaande I Januari a.s. de exploitatie van den nachttelfoondienst en de daaraan verbonden kosten in beheer en voor rekening der gemeente te nemen. Conform voorstel besloten; de kosten ad 700,zal de gemeente voortaan betalen en aan Soest,Vooruit zal worden dank gezegd voor haar moeite in de afgeloopen jaren. 8. Behandeling van het adres van een vier tal gemeente-ambtenaren, verzoekende hen wederom kindertoeslag uit te keeren, alsme de vaststelling van een besluit tot algemeene regeling van de uitbetaling van kindertoesla- gen. B en W. deelen hieromtrent mede: In Uwe vergadering van 31 Januari 1928 werd besloten de bij vroegere raadsbesluiten bepaalde kindertoelagen niet langer toe te kennen aan ambtenaren, die een hooger sala ris dan 1800— per jaar genieten. Tengevolge van dit besluit werd een viertal ambtenaren een toelage op" hun salaris ont houden, welke zij tevoren geregeld hadden genoten. Bedoelde ambtenaren hebben zich thans tot Uwen Raad gewend met het ver zoek om wederom in het genot van genoem de toelage te worden gesteld, en verzoeken in verband daarmede bedoeld besluit te doen vervallen. Ons College, dat blijft handhaven zijn standpunt, destijds ingenomen bij de behan deling van deze aangelegenheid in boven aangehaalde vergadering, acht tegemoet koming aan het verzoek van requestreer'ende ambtenaren alleszins billijk. Op grond van het bovenstaande stellen wij U voor met ingang van I Januari 1929 de vroegere toegekende kindertoelagen wederom toe te kennen aan alle ambtenaren, zonder onderscheid van het door hen genoten sala- Wij meenen voorts deze gelegenheid te moeten gebruiken om U voor te stellen, de thans bestaande regelingen voor de verschil lende takken van dienst, welke regelingen niet geheel gelijkluidend zijn, te doen vervangen door een algemeene regeling, luidende: a. aan de vaste ambtenaren, wier bezoldi ging niet door Gedeputeerde Staten wordt ge regeld, bij wijze van tijdelijke toelage, voor hunne wettige of wettelijk erkende kinderen, zoomede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtgenoote gesproten kinderen be neden den leeftijd van achttien jaar, die zij op den eersten Januari van het jaar bezitten, voor zoover deze kinderen te hunnen laste ko men, eene kindertoelage toe te kennen, be dragende 50,per jaar en per kind, ge rekend vanaf het derde kind beneden ge noemden leeftijd met een maximum van f 200,—; b. de sub a bedoelde toelage eveneens toe te kennen aan tijdelijke ambtenaren, die lan ger dan zes achtereenvolgende maanden in enieentedienst zijn; c. het vorenstaande te doen ingaan op 1 Januari 1929. Na discussie wordt een voorstel-Gasille aangenomen om over 1928 nog de oude re-, geling toe te passen en dan bij de begrooting de zaak principieel te behandelen. 9. Behandeling van het adres van den Alg. Ned. Stucadoorsbond, verzoekende bijzonde ren steun ingeval van werkloosheid. Onveranderd aangenomen het voorstel van B. en W. 10. Behandeling van een adres van bewo ners der Birk, verzoekende verplaatsing van het woonwagenkamp. B. en W. doen hierbij het volgende voor stel: Bij adres van verschillende ingezetenen de zer gemeente, wonende in de omgeving van het Woonwagenkamp aan de Hofslottersteeg, hetwelk U hierbij wordt aangeboden, wordt Uw College verzocht maatregelen te willen treffen, tot verplaatsing van het kamp. Het is U bekend, dat art. 31 der Wet op Woonwagens- en Woonschepen aan de Ge meenteraden de bevoegdheid geeft bepalin gen vast te stellen nopens de plaats, door woonwagens en woonschepen binnen de ge- -ente in te nemen. Van deze bevoegdheid heeft de Raad ge bruik gemaakt, door bij besluit van 9 Oc- tóber i 923 als plaats daarvoor een gedeelte van de Hofslottersteeg aan te wijzen, nadat tevoren het kamp reeds op verschillende an dere plaatsen gevestigd was. De ondervinding heeft echter geleerd, dat de gekozen plaats niet voldeed aan de ge koesterde verwachtingen. De ligging van het kamp in de onmiddellijke nabijheid van den Rijksweg, de Birkstraat, bleek met het oog op het verkeer minder gelukkig, te meer, daar in de laatste jaren die omgeving gezocht wordt voor nieuwbouw en daarmede gepaard gaande vestiging van nieuwe ingezetenen. Deze omstandigheden, alsmede de in Uwe vergadering herhaalde malen geuite wen schen om verplaatsing van het kamp, heb ben ons aanleiding gegeven ernstige pogin gen aan te wenden om tot een goede oplos sing van dit moeilijke probleem te geraken. Aangezien het bewoonde gedeelte der ge meente door vestiging van een Woonwagen kamp is gebleken niet geschikt te zijn en de open tereinen eerst dan kunnen aangewezen worden, wanneer een behoorlijke toegangs weg tot het te vestigen kamp aanwezig is, bleken de bezwaren onoverkomelijk en kon den wij daarin geen oplossing vinden. Nu zich echter het feit voordoet, dat krach tens besluit van Uwen Raad, dd. 2 November 1927, inzake grondverkoop aan de Arnhem- sche Waterleiding Mij., van gemeentewege zal worden overgegaan tot het aanleggen van een toegangsweg naar de open gemeen te-terreinen, gelegen langs de spoorbaan Utrecht-Baarn, in de richting van de buurt schap „Koudhoorn", hebben wij gemeend U te moeten voorstellen te besluiten het Woon wagenkamp naar die terreinen te verplaatsen. Wij twijfelen er niet aan, dat met dit besluit aan de geuite bezwaren wordt tegemoet ge komen. De kosten aan de verplaatsing verbonden, zullen volgens opgave van den Directeur van Openbare werken 1400,00 bedragen. Op de ontwerp-begrooting voor 1929 is voor ver nieuwingen aan het bestaande kamp een be drag van 900,00 uitgetrokken, zoodat bij verplaatsing van het kamp overeenkomstig ons voorstel het crediet met 500,00 zal ver hoogd moeten worden. Op grond van het vorenstaande doen wij U het voorstel tot verplaatsing van het Woonwagenkamp naar het gemeenteterrein, gelegen langs de spoorbaan Utrecht-Baarn in de richting van de buurtschap /Koud hoorn" te besluiten en ons bij de vaststelling der Begrooting 1929 ter bestrijding der daar aan verbonden noodzakelijke kosten, een cre diet te verleenen van 1400,00. Hierover ontspon zich een langdurige dis cussie. Zoowel de hewoners van Koudhoorn, als de heer Insinger hadden bezwaren in gediend. De laatste dreigde zelfs met afslui ting van zijn bosschen. Het voorstel van B. en W., om het woon wagenkamp bij Koudhoorn te plaatsen, werd ten slotte teruggenomen en besloten werd het te plaatsen aan de W.-zijde van de Ban- ningstraat, van Soest af rechts en over de spoorlijn op maximum 100 M. vanaf den weg. 11. Voorstel van B. en W. tot het geven van straatnamen aan een tweetal wegen. Besloten werd de bewuste straten te noe men Ericaweg en Luitenant Koppenlaan. 12. Behandeling van het verzoek van het Bestuur Een school met den Bijbel om uit- keering van een voorschot op de vergoeding art. 101 L.O.wet. Onveranderd goedgekeurd conform voor stel. 13. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan W. v. d. Velden alhier. Onveranderd goedgekeurd conform voor stel. 14. Voorstel van B. en W. tot wijziging der stemdistricten. Onveranderd goedgekeurd conform voor stel. 15. Voorstel van B. en W. tot verharding van de Batenburglaan en omgeving met cre- dietaanvrage. B. en W. stellen voor: Ons College heeft het wenschelijk gevon den de Batenburglaan voorzooveel betreft het gedeelte vanaf de Banningstraat tot aan het eindpunt van het aldaar gelegen ge- meentebezit in beteren staat te brengen, aan gezien op deze laan vooral in de zomermaan den, een zeer druk verkeer is in verband met het in de onmiddelijke nabijheid gelegen vliegterrein. Wij hebben den Directeur van Openbare Werken verzocht ons een kostenberekening in te zenden betreffende eene verharding dier laan en omgeving. Deze berichtte ons bij zijn rapport dd. 13 December 1928, dat de totale kosten der door hem voorgestelde wijze van verbetering worden begroot op 14.120, Bij den verkoop van grond aan den heer Cou turier, raadsbesluit 13 Januari 1928, werd een bedrag van 4800,boven de koopsom ge stort in het Wegenfonds, teneinde deze gel den te zijner tijd aan te wenden tot verbete ring van de Batenburglaan, zoodat alsnog een extra crediet tot een bedrag groot 9320 zal noodig zijn. Uit het rapport van den Directeur van O.W. blijkt dat deze weg over een lengte van 1040 Meter en een breedte van 6 Meter afdoende verhard kan worden, terwijl tevens de gedeelten Postweg en Schoolweg langs de bestaande woningen in deze verharding zullen zijn begrepen. Blijkens rapport van de Commissie op het Grondbedrijf adviseert zij overeenkomstig het rapport van den Directeur van O.W. te be sluiten, doch daaraan te verbinden dat een afzonderlijk rijwielpad op het trottoir langs het vliegkamp wordt aangelegd. In verband met de crediet-verleening van 9320,moeten wij opmerken dat voorheen het standpunt is ingenomen dat het aan de zen weg gelegen grondcomplex (No. 14 Grondbedrijf) geheel of gedeeltelijk in de toekomst de bestemming zal krijgen van plantsoeen of wandelplaats. De kosten aan de verharding verbonden zullen op de boek waarde moeten worden bijgeschreven, (zie art. 23 sub b Grondbedrijfsverordening). Mede in verband met art. 5 der Grondbe drijfsverordening meenen wij er Uwe aan dacht op te moeten vestigen, dat de boek waarde der gronden van complex 14 tenge volge van de hierboven voorgestelde werken zal stijgen tot rond 1,07. Bij bestemming van een gedeelte voor plantsoen zal het over blijvende deel met de waarde deze voor plant soen bestemde gronden worden belast. De meerderheid van onze vergadering is an oordeel dat deze gunstig gelegen ter reinen als bouwterrein moeten worden aan gewend, daar gelaten of nog een gering deel der oppervlakte voor plantsoen in aanmerking zal moeten worden gebracht. In dit verband stelt de meerderheid voor het benoodigde crediet te verleenen en de Batenburglaan c.a. te verharden en aan te leggen overeenkom stig het rapport van den Directeur van O.W. De minderheid daarentegen is van oordeel, dat de uitgaven aan deze verbetering ver bonden, voor de gemeente financiën te zwaar zijn, en het wenschelijk voorkomt de verbete ring tot stand t ebrengen op eenvoudiger wijze en met mindere kosten. Een ontwerp-wijziging der gemeente- en bedrijfsbegrooting gaat hierbij. Hierover ontspon zich een langdurige dis cussie,; vrijwel algemeen achtte men de voor bereiding slecht en de tijd daarvoor veel te kort. Wethouder 'Koenders verdedigde zijn voor stel echter met mannenmoed en het werd tenslotte met 58 stemmen aangenomen. 16. Behandeling van belastingreclames. 17. Behandeling van eenige verzoeken om subsidie uit de gemeentekas voor het jaar 1929. B. en W. stellen voor voor het jaar 1929 de volgende subsidies al dan niet te verlee nen: le. aan de Vereeniging „Pro Juventute,, te Utrecht voor 1929 een subsidie toe te kennen van 25, 2e. aan de Vereeniging „Het Melkcontrö- lestation Utrecht" geen subsidie te verleenen, aangezien een dergelijke uitgave voor deze gemeente als niet noodzakelijk valt aan te merken; 3e. aan de Vereeniging voor aanleg en onderhoud van rijwielpaden in Gooi- en Eemland, gevestigd te Baarn voor 1929 een subsidie toe te kennen van 50,en tevens aan de Rijwielpadvereeniging U.M.O. voor 1929 een subsidie van 50,toe te kennen; 4e. aan de Commissie van Vakonderwijs van den Algemeenen Nederlandschen Politie' bond te Hilversum geen subsidie te verlee nen, aangezien een dergelijke uitgave voor deze gemeente als niet-noodzakelijk valt aan te merken; 5e. toe te treden als lid van de Koninklij ke Nederlandsche Vereeniging voor Lucht vaart te 's-Gravenhage, tegen een contributie van 12,per jaar; 6e. het verzoek om toe te treden als be gunstiger van de Koninglijke Nederlandsche Politiehondvereeniging, gevestigd te Breda niet in te willigen, aangezien het doen van een dergelijke uitgave voor de gemeente niet noodzakelijk is te achten; 7e. aan. G. v. Hummel, agent van Politie, met ingang van 1 Januari 1929 een vergoe ding toe te kennen van 1,per week voor het houden van een politiehond, aangezien het houden van een politiehond in het belang der gemeente is te achten en aan een der andere agenten van politie ook een dergelijke vergoeding wordt toegekend. De subsidies worden conform voorstel toe gestaan of afgewezen. Die voor de Mij. voor Luchtvaart echter mede afgewezen. 18. Behandeling van het adres van G. H Assink, hoofdagent van politie, verzoekende de vergoeding wegens huur, schoonhouden, verwarming en verlichting van een lokaal der hulp-secretarie te stellen op het oorspronke lijk overeengekomen bedrag. B. en W. stellen hieromtrent voor: Wij ontvingen van de Financieele Com missie een rapport betreffende ons voorstel inzake toekenning eener verhoogde vergoe ding aan den hoofd-agent van politie Assink, welk rapport wij U hiernevens doen toeko men, luidende De Financieele Commissie deelt mede ken nis genomen te hebben van het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake verhoo ging van de vergoeding toe te kennen aan den hoofd-agent van Politie, G. H. Assink, wegens huur, verlichting, verwarming en schoonhouden van een lokaal zijner woning ten behoeve van de hulpsecretaric* te Soes- terberg, en heeft de eer naar aanleiding daar van als hare meening ter kennis van den Raad te brengen dat het haar ter oplossing van de bestaande kwestie het meest afdoen de lijkt de huur der woning aan G. H. As sink met ingang van 1 Januari a.s. op ie zeg gen en bij het weder verhuren van dc wo ning een afdoende regeling ten aanzien van het schoonhouden, verwarmen en verlichten van het lokaal te treffen. Met den inhoud daarvan kunnen wij ons vereenigen, zoodat wij ons voorstel dien overeenkomstig wijzigen. Daar door de Commissie het standpunt wordt ingenomen dat de oorspronkelijke overeenkomst, aangegaan met Assink, niet voor eenzijdige wijziging vatbaar is en dus ook geen vermindering van de overeengeko men vergoeding, t.w. 225,00 had mogen plaats hebben, moet dan ook bij opzegg'jng dezer overeenkomst het volle bedrag wan 225,00 voor het jaar 1928 worden uitbe taald. Wij stellen U voor hiertoe het besluit te nemen. Algemeen is men tegen opzegging op een termijn van enkele dagen. Een voorstel-den Bliek, om gedurende het geheele jaar 1929 de huur nog op den ouden voet 'te laten doorloopen, werd verworpen met 49 stemmen. Daarop werd aangenomen de huur tegen 1 Mei 1929 op te zeggen en dan een nadere geling te treffen. 19. Aanvrage van B. en W. om in afwach ting van de beslissing op het door hen bij de begrooting 1929 gedaan voorstel inzake op halen van asch- en vuilnis hun College te machtigen de functioneering van dezen dienst na 1 Januari a.s. naar hun goeddunken te re gelen. B. en W. deelen hierover mede: Zooals Uw College uit de U toegezonden ontwerp-begrooting 1929 gebleken zal zijn zulleijf U nadere voorstellen worden gedaan met betrekking tot het invoeren van een ge meentelijken reinigingsdienst. In afwachting dezer voorstellen zullen de noodige maatre gelen moeten worden getroffen om den hui- digen gang van zaken voorloopig na 1 Janu ari 1929 te doen voortduren. In verband daarmede verzoeken wij U ons te machtigen tot het nemen dier maatregelen. Wij merken hierbij op dat het uitschrijven eener openbare aanbesteding niet doenlijk zal zijn, aangezien niet vaststaat of de te verrichten werkzaamheden wel voor een jaar kunnen worden opgedragen. Onveranderd conform voorstel aangenomen 20. Vaststelling van een suppletoir kohier Hondenbelasting. Werd vastgesteld. Bij de rondvraag klaagde de heer Busch over de langzame wijze, waarop verzoeken om bouwverunning worden behandeld. De heer Doorman meende, dat de bouw van Angora-konijnenhokken moest worden bevorderd en de heer den Bliek verzocht betere verlichting van de Kerkstraat. Hierna ging de Raad over in geheime zit ting, ter behandeling van eenige belasting- reclames. Eerst te ruim half één 's nachts kon de vergadering worden gesloten. CORRESPONDENTIE Wegens plaatsgebrek moest het raadsver- slag aanmerkelijk verkort worden, terwijl enkele andere berichten tot een volgend nummer moesten blijven liggen. Red. F. C. Kuiperstraat 10 -:- Telef. 2169 op alle Stoom- en Verfgoederen TOONEELCLUB „ONS GENOEGEN" Genoemde club uit Amersfoort be legden een gezellige avond in de zaal van C. Verschoor, welke niet overdruk bezoeht was. De onbekende pianist was wederom van de partij en zorgde voor gepaste afleiding. De leden der club gaven enkele voordrachten en een paar eenacters ten beste, terwijl een en ander afgewisseld werd met een dansje onder leiding van den heer O. Brouwer. Het geheel viel best in den smaak en hield vele langen tijd bijeen. COMMISSIE VAN WELDADIGHEID Geroemde commissie ingesteld door H.M. de Koningin-Moeder, hield Maan dagmorgen te 11 uur in de Kon. Brei en Naaischool onder praesidium van den heer Burgemeester haar jaarlijksche uitdeeling aan een 85 tal behoeftige dorpsgenoten van hemden, borstrokken, kousen en wollen dekens, benevens bonnetjes voor aankoop levensmiddelen. Onder degenen die opgekomen waren, waren personen van 93-jarigen leeftijd. Zeer zeker is deze uitdeeling in goede aarde gevallen in dit gure jaargetijde. VEREENIGINGSGEBOUW Naar wij uit goede bron vernemen is eene commissie werkzaam om hier een vereenigingsgobouw le stichten. Daarbij is het oog gevallen op een terrein aan de Koudehoek groot 3000 M2. Zeer zeker zal deze stichting de gemeente ten goede komen, vooral daar het plan is om aan dtn Nieuweweg het station te plaatsen, wat alsdan in de onmiddellijke nabijheid is gelegen. Wanneer de zaak flink wordt aange pakt kan spoedig met de bouw worden begonnen. GLADHEID Ten gevolge van den ijzel op Maan dagmorgen had de eerste postbestelling niet plaats. Verscheidene personen maakten met Moeder Aarde kennis. Een auto die het dorst te wagen, reed tegen een boom op den Nieuweweg. De autobus naar Amersfoort en Soest reed niet. Verscheidene personen zijn of te laat of in 't geheel niet op hun werk ge komen. Het was op straat levensgevaarlijk. IJSVERMAAK Zondagmiddag vermaakten velen zich op de ijsbaan van „Soest Vooruit", ofschoon de baan niet betrouwbaar was. Onder de liefhebbers waren zeer goede sportlui. KERSTNACHT-MELODIE Evenals vorige jaren zal ook ditjaai de heer De Neeve aan den Lange Brinkweg eenige kerstmclodicn ten ge- hoore brengen met eenige zijner leer lingen. Gok de heeren Gebr. Butselaar aan de Burgerr.. Grothestraat zullen in den Kerstnacht, 's nachts 12 uur met mede werking van eenige plaatsgenooten, enkele nummers ten gehoore brengen. CONCIËRGE Voor de betrekking van conciërge aan *de Nijverheidsschool zijn 46 solli citanten opgekomen. ST. NICOLAASFEEST Voor de jeugdklasse van Apollo's Kinderkoor was in Religie en Kunst een St. Nicolaasavond voorbereid die geslaagd is. De leiding berustte bij den heer S. de Zoete, welke allen het welkom toeriep en wees op de komende feest vreugde. Nadat hit Vaandellied uit volle borst was gezongen, werd de Sint ver welkomd met een paar St. Nicolaas- liedjes, waarop de gebruikelijke tractatie volgde. Het verdere verloop van den avond was gewijd aan samenspraken, zangnummers en het vertoonen van lantaarnplaatjes waarbij de lachspieren los kwamen. Dit alles werd weder be zegeld met speculaas, chocolade, etc., terwijl ten slotte elk met een cadeautje huiswaarts ging. Het geheel was een echt leuk kin derfeest. BROEDERSCHAP EN POLITIEK ln het gezellige vereenigingslokaal der Theosofische Vereeniging, hield Mevr. L H. Droste-Wilmans eene inlei ding over genoemd onderwerp. Deze vergadering was belegd daar de Ned. afd. in kleine vlugschriftjes diverse onderwerpen bespreekt, daar eenheid, waardeering en verdraagzaamheid in de nieuwe aera der toekomende wereld noodzakelijk is. Nu is besloten dat 18 Januari e.k. in R. en K. het onderwerp Broederschap voor werkgever en werk nemer zal worden ingeleid. Nu is Broederschap en Politiek op het eerste gezicht tegenstrijdig, maar broederschap is in de eerste plaats een feit van de natuur, wij allen moeten één zijn, waar deering hebben voor elkander in het groote moeilijke leven. Alles moet van boven af gezien worden en daarbij gezocht naar samenwerking. Elk een moet trachten de eenheid werkelijkheid te doen worden en elk moet zich op z'n plaats voelen. Nu is politiek doel en middel het maken van wetten en daardoor de ont wikkelingvan land en volk te bevorderen. De politicus kan dus ook zijn de bekwame psycholoog, een echt demo cratisch beginsel. Nu zijn er drie groote groepen in de politiek en deze moeten trachten absolute eerlijkheid te betrachten en eigen belang en eerzucht uit te schakelen. Eene zeer groote taak heeft in deze de vrouw die een nieuw geluid moet laten hooren, zij heeft vele middelen om het leven van de gemeenschap tot een broederschap te maken. De staat moet zijn de uitdrukking van het goddelijk leven. Maar eer wij zoover zijn moet de mensch op een hooger plan komen. De geheele inleiding was een toekomst droom, welke door de jeugd verwezent- lijk kan worden. Overal is kentering gekomen, de beschaving is op haar hoogtepunt, men zoekt naar nieuwe wegen. Na het beantwoorden van enkele vragen werd de samenkomst gesloten. CONCERT BLOK Zooals reeds de vorige week vermeld werd, geeft de violist Joh. Blok, met aan den vleugei Jan Couvée. onder auspiciën van de concertdirectie J. Veenstra, een recital op Vrijdag 28 December in het gebouw „Religie en Kunst". Naar aanleiding van zijn laatste con cert te Amersfoort schreef de Amers- foortsche Courant duidelijke kunst van passeering. rijp heid van opvatting.... enorm vooruitgegaan Bach's Chaconne goed en strak en strak in stijl gespeeld.... veel verve. Het publiek toonde zich zeer enthousiast en noodzaak te Blok een toegift te geven, het fiin gespeelde „Méditatinn" van Glazounoff" Baarnsche Courant 1927 „Wij weten niet wat meer in hem te loven valt, de prachtige toon, de onbe rispelijke streek, de techniek,,. De pianist Jan Couvée behaalde enkele jaren geleden aan het Amsterdamsche Con servatorium de „Prix d' Excellende" en treedt tegenwoordig met veel succes in verschillende plaatsen van het land op. Hier volgen nog eenige pers-uittreksels; Haarlemsche Courant, 1928: „Zeer groote verscheidenheid van In ternationale, klassieke en moderne mu ziek.... veelzijdig talent.... zijn Beethoven- vertolking heeft ons heerlijke «ogenblik ken geschonken.... schitterende linkerhand techniek.... ras-muzikant.... een groot suc ces' Haarlemsch Dagblad: Wij beleefden van Couvée een uitvoe ring zoo viriel, dat zij deed denken aan het spei van Paul Schram,,. Verder herinneren wij nog aan de uit stekende recensie, die in „De Soester" verschenen, naar aanleiding van het con cert te Amersfoort. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. KERSTJEUGDDIENST Woensdag 2e Kerstdag a.s. zal een Kerstjeugddienst gehouden worden 's mor gens om 10 uur in de Rembrandtzaal. Ds. Van Schaick zaï den dienst leiden. Het Jeugdkoor en een dubbelkwartet zullen zingen. TERECHT Het op 2 Juni l.l. vermiste rijwiel door G. H„ is te Zeist in een café met gebroken voorvork terug gevonden en herkend. Tegelijkertijd werd een in beteren staat verkeerend rijwiel mede genomen, waarna gezocht wordt. ARBEIDSBEURS Aanvraag om werkkrachten buiten Soest Twee geroutineerde bouwk.-opz. teeke naars, in tijd. dienst en een adjunct- bouwk. teekenaar, aanbiedingen met afschrift van getuigschriften aan de arbeidsbeurs te Haarlem. Aanbieding werkzoekenden Ingeschreven zijn plm. 250 werkloozen (vorst), w.o. een hulp in de huishouding (Duitsche) goede getuigen, benevens een huishoudster. in Oudicerk. heer K KuipeI| Nam. 6 uur Tuinslia Nam." MS6 Tu'nstr.. .;Tuinstra. 2e K, Voorm. 10^, "Rg Tujnstra ADV£K'NT,ËN GREET;/ ilEVUR BIJBELGENOOTSCHAP De afd. Baarn, waaronder ook Soest resorteerd, van het Nederl. Bijbelgenoot schap stelt zich voor om op 29 Jan. tof. 1 Febr. 1929 in de Aula van het Baarn sche Lyceum een Bjjbeltentoonstelling te houden. Het Bijbelgenootschap stelt hier voor een belangrijke collectie Bijbels en Bijbelvertalingen beschikbaar. Het Bestuur van de afdeeling Baarn zal deze collectie gaarne aangevuld zien met oude of bij zondere exemplaren, ingezonden door par ticulieren. Mochten er dus ingezetenen van Baarn, Soest of omliggende plaatsen die in het bezit zijn van oude bijbels of- merkwaardigheden op dit gebied, die zij voor dit doel willen afstaan, dan zal Mej. 1. van Oordt, Emmalaan 9, Baarn, secr. esse aer afdeeling hiervan gaarne be richt ontvangen. Soeslerberg LUCHTVAART-AFDEELING Bij beslissing van den Clief Gen. Stat is de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen d-ienst op 11 Dec. 1928 toe gekend aan den vliegtuigmaker Oremus en °P 15 Dec. aan den vliegtuigmaker Van Wiggen. De sergt.-mag.-adm. Mulders van het Reg. Grenediers is voor onbepaalden tijd gedetacheerd bij de Luchtvaartafdeeling ter vervanging van den sergt.-maj.-adm. Van Abkoude, die op 15 Dec. overge plaatst wordt bij het 17 Regt. Infanterie. Met ingang van 1 Dec. j.1. zijn de korporaals Koks, van Eek en Hanneman bevorderd tot sergt. kok titulair. Mei ingang van December 1928 zijn door den Commandant van de Luchtv.- Afd. bevorderd tot reserve-korporaal de navolgende adspirant-reserve-off. waarne mers: Schouw, Bakker, Van Rijn, Stok Heideman, Van der Ham, Van dér Voo, Abspoei, Frenken, Van Dijk, Ilolstein Van Breemen en Kenemans. KANTONGERECHT AMERSFOORT. Uitspraken. Wielrijden zonder licht: B. E„ Soest, 5 of 2 d.; G. B. B., id.; A. A., Soesterberg, id. Te Soest venten zonder vergunning: C. S., Amersfoort, 2 of 2 d.R. G., Nijmegen, 1 1 of 1 d. W' By'SlAAR Jr. Kerkberichten. SOEST Ned Herv. Kerk Zondag 23 December Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. 's Avonds 6 uur Ds. Kruishoop. le Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. 's Avonds 6 uur Ds. van den Berg van Amersfoort. 2e Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. Kruishoop. SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10 uur Ds. Kruishoop. le Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. Kruishoop. 2e Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. van Schaick. Jeugddienst (Koorzang). QEREFORMEERDE KERK Julianastraat Zondag 23 December Voorm. 10 uur Ds B. Alkema. Nam. half 6 Ds. v. d. Meulen. le Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. v. d. Meulen. Nam. half 6 Ds. B. Alkema. 2e Kerstdag Voorm. 10 uur Ds Den Boeft van Amersfoort. Soesterbergschestraat Zondag 23 December Voorm. 10 uur Ds. J. v. d Meulen Nam. 5.30 uur Ds. B. Alkema. le Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur Ds. J. v. d. Meulen. 2e Kerstdag Voorm. 10 uur Ds. B Alkema. CHRISTELIJK GEREF. KERK Julianastraat Zondag 23 December Voorm. 10 uur en nam. 6 uur lees- dienst. le Kerstdag Voorm. 10 uur en nam óuurLees- dienst. 2e Kerstdag Nam. 6 uur Ds. Salomons van Amersfoort. R K. KERK Parochie St Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis Voorm. 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm; 7.30 uur H. Mis Voorm. 10 uur Hoogmis VRIJZ. OODSDIENSTIGEN Gebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Zondag geen dienst. le Kerstdag Voorm. half 11 uur Ds. H. H. Dor- gelo van Naarden. 2e Kerstdag Kerstfeestviering met de leerlingen der Zondagschool, des avonds 7 uur in „Religie en Kunst" SOESTERBERO Ned. Herv. Kerk Chr. School Postweg Zondag 23 December Nam. 6 uur de heer Uijtman, cand. te Zeist. Huis ter heide Zondag 23 December A'DAM, Sarphaijesi^Q|S| SOESTDIJK, 25. December 1928 0ec» 0-4, igdag ONDERTROUWD; Varkenskoppen met rikinnebak a 25 ets. per pond. Varkenskr;ïles met veel vleesch 25 cent per pond.P» en Varkensvleesch tegen concurisinH prijzen Beleefd uJHtid, SOESTDIJK: BODEGRAVEN 20 December »8. traat 72. at 20. Samos per flesch Witte en Roode Port Bordeauwijn Bergerac Punch flesch f 1.80, 7i flesch Groote pot Boerenjongens f 1.25 e 10 flesch, 5 pCt. korti Ruim gesorteerd in Hors d' Oeuvre Zie onze speciale feestaanbieding etalage Beleefd aan VAN WEEDESTR. 45 - TEL IN PLAATS I,KAARTEN H. J, IJZER M. Cl OER geven kennis van hm rgébonien huwelijk, waarvan de voltrekL zal plaats hebben op 2 Jan. 1928. Eenige en alge-meetomgeving aan vrienden e juBStigers Soest, 19 Dec. 1921 K Birkstraat 21 Jongmensch van gsjihuize, oud 21 jaar zag zich gaarne gep> als op een kweekerij. [hen onder no. 701 aan het bureau van Gevraagd fcin gezin niet beneden 16 jaar,flt. kunnende werken Zaterdags en Zond; Vij. Br. met opgaaf van verlangd loon isseFs Boekhandel, Kerkstraat 20a Soest, «F tetter R 270. Een zoo goed als nu haard voor f65.— Dagelijks te be icntiuAdres C. H. Schnei- der, Heuvelweg 34 .ijk. Gelegenheid tot u (basis Yvert). Waldeck Pyrmonth:)éSöesl (Estdijk. SOPHIALAAN IS SOESTDIJK Groenten, Fruit en Aarda Binnen- en Buitenlandsch BURG. GROTHESTR. 41 - Tt KOLONIEWEG SPREEKUUR DINSDAGS 2- Soesl - PROGRAMMA: o.a. FRANK, BA PIZZETTJ, PAGA Kaarten a f 1.(rechten inbegrepe Soester" en 's avonds aan de Zaal. Vuurwerkfakkels per(.s Gekl. ballen vanaf Glassnoeren vanaf I Zilversnoeren vanaf 9 Vogels 3 stuks Knijpers 6 voor Roode Kerstklokken 7 ct. 2 ct. 8 ct. 4 ct. 25 ct. 10 ct. 15 ct. kaarsen 16 ct '3 pak 45 ct. Rood Crepe papier 3' «Hf 25 ct. Verder scheepjet,i»llons, pieken, enz. Mooiste Kersten Nieuwjaars kaarten 3 cent, ]j Veenhuizerstraatia - Soesfdijk 1 bus Spinazie 1 6 pond 92^ cent 4 68 2 42'/2 i 1 27 1 Andijvie H S 1 Doperwten -f I Spercieboonen 1 Snijboonen Andijvie uit 't vat'B ct. p. pond Busspinazie Per P®"" Wit lof mooi 25 cent per kilo Spruit grof 9 ct PP-. f|J"®r'f ct Alle aardappel'1 ?er 10 kl'° 5 ct. krting Om onze overhMrl£jj aS Zaterdag 22 en £i Dec 15 s,"ks v00r slechts cent. Potje Haring 4 stuks6 35 ct. Potje Rolmops 4 stuks 24 33 Potje Mosselen Losse Augurken 5 l°U\l v?«iïg 35-50 p. pond Po- Eng. Bokking 5 ct., »'oor -ct' ct. Gerookte Spekbokking j Gestoomde Bokking "D V00R rei,"'*ringen, Sardines, Zalm, ApP ,eif Qarnaien in Felet Heringe, Pali R jviakreel in sauce. zuur, Garnalen in D1' BNn AANBEV'f-END - TEL. 2228 S0ESTERBERGSCHES1 VRIJDAG, ZATERDAG en 2 Groot Circusdrama in 7 a DE BOEIENKON1NG m voor personen boven 14 j MAANDAG, DINSDAG, 1 Kerstdag) vertoonen wij Groot Zet Bekend uit: van Bagdad, is een film uit het bi verhaal uit den ouden hooge zeeën, storm en kleuren opgenomen. - Aanvang der Voorstellin

De Soester | 1928 | | pagina 2