Doet Uw voordeel INSLUITHAARD, K. KAZIUS 2e Meisje YENEMA DANKBETUIGING Dagmeisje gevraagd Dagmeid of Werkster Schilder vraagt werk Gevraagd nette Dienstbode Wegens verandering bedrijf te koop TE KOOP Vioolschool van H. de NEEVE VEENHUIZERSTRAAT 47a CONGIERGK. Met ingang van 1 Januari, is tot Con ciërge aan de b'ngendaalschool benoemd, de heer Joh. Voskuilen. BUURTVERENIGING. De bewoners van den Koudhoornweg en omgeving (Soest Zuid-West), maken zich op om eene Buurtvereeniging op te richten as. Maandagavond 7 uur in hotel „Bosch en Duin" BEEN GEBROKEN. De aspirant-Esvaccer G. had het on geluk gepasseerden Zaterdag 29 Dec., bij de oefenwedstrijd in de grond te trappen, waardoor zijn been brak. Na door Dr. de Vos voorloopig geholpen te zijn, werd het des avonds door Dr. Rupert gezet. POMPSTATION. Zaterdag 29 Dec. '28, waren enkele hooldambtenaren der Arnhemsche Wa terleiding in de2e gemeente, teneinde het terrein in oogenschouw te nemen voor de plaatsing van het Pompstation. RADIO-CENTRALE „SOESTDIJK" De Radio-centrale „Soestdijk" maakt het hare abonné's steeds gemakkelijker. Thans geeft zij een gratis programmablad voor hare luisteraars uit, zoodat de centrale zeker wel met haar tijd mee gaat en een teeken geeft van grooten bloei van het aantal aangeslotenen. ARBEIDSBEURS Buiten Soest worden gevraagd Ongeorganiseerd drukker, bekend met smoutzetten, voor onbepaalden tijd aanbiedingen aan de Arbeidsbeurs te Dordrecht3 of 4 bekwame grootwer kers (kleermaker) voor vast, aanbiedin gen aan de Arbeidsbeurs te Terneuzen kapster, aan iemand met voldoende vakkennis wordt een goed bestaan ver zekerd, moet zelfstandig kunnen werken, wasschen, onduleeren, enz. (knippen geen vereischte), aanbiedingen aan de arb.beurs te Zwollevoor gezin van vader en dochter, die beiden den ge- heelen dag hun werk buitenshuis hebben, degelijke R.K. meid-huishoudster, gewen zelfstandig de huishouding waar te nemen, aanbiedingen schriftelijk aan Mej. E. Goseling, Prinses Julianalaan 5, Hilversum bouwk. opz. 2e klasse, voor tijdelijk, voor uitbreiding centrale, aan biedingen schriftelijk aan de arb.beurs te Dordrechtingenieur of adj. ingenieur, voor de afd. Stadsontwikkeling v. d. dienst der P.W.zij, die ondervinding hebben op het gebied van stadsuitbrei ding genieten de voorkeur, aanbiedingen schriftelijk aan den directeur der gem. arbeidsbeurs te Amsterdamarchitect of adjunct-architect voor als voor, aan biedingen, als voor; teekenaar le kl. voor uitbreidingsplan, voor tijdelijk, aanbiedingen schriftelijk aan de arb. beurs te Dordrecht; huishoudster voor Rijkslandbouwhuishoudschool „De Rol- leeate" te den Hulst, geur. Nieuw-Leusen, vaste betrekking, waaraan pensioen ver bonden, goed loon, vermoedelijk wordt de school naar Deventer verplaatst, moet bekwaam zijn, met goede opleiding, moet zelfstandig kunnen optreden tegen over volwassen leerlingen, aanbiedingen aan de arb.beurs te Zwolleautoschilder, gemeentebetrekking, speciaal Ducolspui- ter, aanbiedingen schriftelijk met afschrift van getuigschriften aan de arb.beurs te Rotterdam. Aanbieding werkzoekenden Plm. 260 werkloozen, wegens de vorst periode, 1 huishoudster, 1 reiziger, 1 bouwk. opzichter, 1 carosseriebouwer, 1 magazijn-winkelbediende, I typiste, 1 dagmeisje, 2 chauffeurs. OP HEETERDAAD BETRAPT Wegens diefstal van hooi ten nadeele van een ingezetene werd door de politie op heeterdaad betrapt, de woonwagen bewoner G. K. Voor dit feit is de man heden over gebracht naar Utrecht, teneinde voor den heer Officier van Justitie te worden voorgeleid. Stoomenl 20% Korting! VervenI Stoomververij en Chemische Wasscherij Ter Brake Van Stegeren Co. Almelo Depots: C. W. VeenendaaJ. Van Weedestraat J, P. Lüschen, Soesterb.straat BEEED1GD. .Een dezer dagen heeft de Burgemeester den Commandant der Vereeniging „Vrij willige Brandweer van Soest", den heer W. Groart beëedigd als buitengewoon Gemeente-Veldwachter. LLOYD ZAKAGENDA De heer Ruhaak, agent der Rotterd. Lloyd alhier, zond ons een smaakvol uitgevoerde agenda, door deze Maat schappij aangeboden. Behalve de kalen der van 1929 en 1930, en de gebruike lijke vermelding van de posttarieven, de verjaardagen van de leden van het Kon. Huis en van de feestdagen, bevat de agenda een opgave van de lijndiensten van de Rott. Lloyd, en een bekorte mafltabel. De Rott. Lloyd blijkt te be schikken over 8 mailschepen en 15 vrachtschepen, alle met name genoemd, welke voorzien zijn van alle moderne gemakken en accessoria, o.a. draadlooze telegrafie. De agenda is handig en keurig samen gesteld, zoodat ook zij die niet direct van plan zijn zich bij den heer Ruhaak voor een reisje naar overzeesche ge westen op te geven, er hun nut en gemak van kunnen hebben. Inderdaad een nuttige en fraaie reclame. NIEUWE ZANGVEREENIGING Door dames en heeren uit den ge situeerden stand alhier is een zangver- eeniging opgericht, ten doel hebbend serieuze koorwerken in studie te nemen. Reeds zijn een twintigtal dames en vier heeren aangesloten, zoodat voor heeren zangers, die er voor voelen onder degelijke leiding mede te werken, zich nog kunnen aanmelden. De aanmelding kan geschieden bij Mej. Goedhuis, zang- leerares Emmalaan alhier, die zich voorloopig welwillend met het secre tariaat belast heelt. Leider zal waar schijnlijk worden de heer Alphons Vrankea te Amsterdam. IU JREI /TENTOONSTELLING Door particulieren zijn reeds oenige belangrijke toezeggingen voor de a.s. Bijbeltentounstelling van 29 Januari tot en met 1 Februari gedaan. Deze ten toonstelling bedoelt wel in de eerste plaats een blik te geven in de beteekenis van den Bijbel zoowel in het verleden als in bet heden. Daarom heeft het bestuur gemeend verschillende sprekers te mogen uitnoodigen, die deze onderwerpen op de avonden van de tentoonstelling zullen be handelen. Bijzonderheden hieromtrent zullen nog nader worden bekend gemaakt. Er wordt dan ook op een algemeene belangstelling gerekend. HEERENMODEMAGAZ1.IN F. C. KUYPERSTRAAT 10 - TEL. 2169 SPECIALE HANDSCHOENENWEEK lO pCt. korting op alle soorten, o.a. Nappa, Zeemleer, Wol enz. BIOSCOOPSALON „EEMLAND' De directie van „Kernland" heeft het aangedurfd om de bioscoop hier in te voeren en in 't vervolg elke week een programma te laten afdraaien. Na het bioscoopnieuws liep allereerst Charlie Chaplin en Ben Turpin (de Scheele). een paar rasechte acteurs, die aan elkander gewaagd z(jn, in „De Gar de-officier". Deze opera-achtige smokke- laarsgeschiedenis laat Charlie op z'n best zien, hjj de nieuwe garde-officier is vurig als een nachtpit, trouw als een deur waarder en een ridder zonder vrees of blaam. De lieftallige blonde Mioslla heeft Charlie in vuur en vlam gezet, maar de liefde is niet bestendig van duur. zij geeft de voorkeur aan José. vooral na het twee-gevecht. De smokkelaarsbende hielp een handje daarbijHet was weer een echte film om van te gnuiven. Het tweede hoofdnummer Harry Piel, gentleman-artist als Unus de avonturier is zeer belangwekkend. Zrjn tocht op den oceaanstoomer. zijn vlucht en aan komst brj de smokkelaars rijn buitenge woon. De vrouw van den Gouverneur van het eiland helpt hem een handje. Na veel rondzwerven, waarbij het hem niet altijd naar den vleeze gaat, komt hij Amsterdam terecht, waar hij werk rind't en een vertrouwenspost wordt opgedragen. Ook daarvan kwijt hij zich op z'n handige manier, redt sensationeel de dochter van den eigenaar, waarop hij van het tooneel verdwijnt voor nieuwe avonturen, waar aan zijn leven rijk is. Als extra nummer liep de Landstorm dag van den Haag. Er was veel belang stelling. Beide avonden was er aardig wat bezoek. Zaterdag 19 en Maandag 21 Januari a.s. loopt ..Op Hoop van Zegen" van Hejjermans. een schitterende prestatie. OFFICIEEL Bekendmakingen INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT De Burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat in deze maand voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in het jaar 1910. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op 9 en 10 Januari 1929 des voormiddags van 912 uur. Soest, 27 December 1928. De Burgemeester voornoemd, G. DEKETH. I'ITSPRAKEN KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Op verboden grond loopen:J. S. K. Soest. 115 of 15 d. In dronkenschap de orde verstoren: E. C. v. B., Soest, f 12 of 10 d. Als getuige achterwege blijven: W. V.. Soest, f 10 of 5 d. Dronkenschap: E. v. d. B.. Soest, f 10 oi 10 d. Vieeschkeuringswet: G. S., Soest, f5 ot 2 d. KANTONGERECHT AMERSFOORT. Lage noteering. De storm van Vrijdag op Zaterdag 23- 24 Nov. was een bovenstebeste, zooals we allen oog weten. Menig bouwwerk werd geramponneerd en het asphalt op een torenachtig stukje van een bouwwerk aan de Van Weedestraat te Soest was later ver te zoeken. De uitvoerder van het bouwwerk durft met het oog op de plafonds den Zondag niet in voor dat voorzien is. En zoo waren in den vrijen Zaterdag middag vier werklui nog aan den arbeid, toen de politie kwam verbaliseeren. Men had nagelaten de Arbeidsinspectie te waarschuwen en alzoo was de aan sprakelijke persoon in overtreding, de pedrgfsleider J. v. d. H. der betrokken bouwonderneming, 't Bleef bij 4 maal een enkelen gulden. Op den hondenkar. B. v. 't K. te Soest heeft permissie van den burgemeester aldaar om op zijn hondenkar te zitten, 't Beest of de Ibeesten zijn zeker flinke dieren. En toch liep onze baas in Soest een pro cesverbaal op en voor den Kantonrechter in Amersfoort een gulden boete. Hij had van zrjn Soester permissie gebruik gemaakt in den kom der plaats. En zie, dat mag niet volgens Provinciale Ver ordening. Dat moet je maar weten, als je den last dezer trekkende dieren gaat vergrooten met je eigen corpus. Ook dit moet men weten. Als de politieman je ergens op de bon zet, kan het dilict zeer wel hebben plaats gehad op een anderen stee. B. G. te Soest was geverbaliseerd we gens dragen van schietwapenen op den openbaren weg. Daar had verdachte een vorige maal tegen geriposteerd. Hg had zich met de buks in eigen tuin bevonden en niet in de Schoolstraat. Ja, toen hem het verbaal werd beteekend, maar de politieagent had hem de buks zien dragen in een perceel aan de overzjjde van de straat. En toen was G. B. de straat overgestapt met de buks als een zijdgeweer tegen het been aangedrukt. En op die passage sloeg het verbaa. en het vonnis van 110.plus in beslag neming van de buks. 't ls eenmaal niet anders, de politie- menschen hebben tot taak wetsovertre dingen aan bet licht te brengen. Van 's gelijken. De geverb. E. v. E. te Soest, die oen vongen keer terecht stond wegens het loopen op verboden grond van den heer Insinger, was geverbaliseerd op denTurf- weg, waarover verbod van passage is opgeschorst tot er uitspraak zal zijn in het buigerlyk geding. Ja op den interessanten Turfweg was wei kond gedaan van het procesverbaal maar het feit van loopen op verpoden door den onbezoldigden rijksveldwachter van Ir er Schacht geconstateerd op goed aigesloten terrein, dat niet behoorde tot den grond bij het burgerlijk geding be trokken. En E. v. E. leek onder verdenking te staan van hpfhebbers van andermans ha zen. Dit voerde mogelijk den eisch van t 2 op fot een vonnis van 5. Ouderdom moet men eeren. Twee Utrechlsche kooplieden waren 5 Juni to Soest aan het venten van kropsla f.u kool. Do 72-jarige firmant bevond zich aan de achterdeur eener woning toen de andere bij de kar aan de pols weru gevoeld, waar de ventpermissie was. Daar wist de Utrechtenaar niets van af en hrj endosseerde den bon aan zijn 72-jange compagnon door zich te tooien met diens naam. Waarom? Die 72-jarige ging eigenlijk in hoofd zaak de affaire aan. En bovendien, 't was de oudste en spr. was altijd gewend den oudsten te laten voorgaan. Braai van den man. Deugd wordt et-li ter niet eeuwig en altqd beloond. Dit vereerend zich tooien met des oudsten' naam kost den jongste nu f 15. waarbij nog 2 pop voor venten in Soest zonder vergunning. RECTIFICATIE In ons Kerstverslag is een leelijke fout geslopen. Er staat n.1. de clowns v. d. Hoff en Brons, dit moet zijn: de dames v. d. Hoff en Brons. Hiervoor ons excuus. HISTORISCHE OVERLEVERINGEN VAN NEDERLANDSCHE PLAATSEN. VIII. De duivelvan Bergen op Zoom. Bergen op Zoom, de kleine, maar in menig opzicht zoo aantrekkelijke oude stad, die daar ligt op de grens van Brabant en Zeeland, heeft een geschiedenis, belangrijke geschie denis van eeuwen achter zich. Men kan het de stad in haar bouw nog aanzien, dat zij een groot deel van deze eeuwen vesting is geweest. Vesting van belang, die, tengevolge van de tot haar behoorende haven, uitgangs punt was van krijgsverrichtingen op de Zeeuwsche wateren, die ons thans minimaal toeschijnen, maar vooral in den vrijbuiters- strijd, die het eerste gedeelte van den oorlog tegen de Spanjaarden vormde, van beteeke nis waren. Bergen op Zoom werd omgeven door hooge wallen, afgesloten door goed be waakte poorten, het werd, zelfs in vredestijd, bewoond door een vrij talrijk garnizoen, en het heeft menige, ook inderdaad bloedige be legering doorstaan. Vreemde krijgstroepen, in dienst van de Staten-Generaal in den Tach tigjarigen Oorlog, zijn er menigmaal binnen getrokken; geheel op het laatst van den oorlog, die in den loop der achttiende eeuw met Frankrijk werd gevoerd, is het in vreem de handen gevallen. Wie Bergen op Zoom, hetzij van den Zeeuwschen, hetzij van den Brabantschen kant langs den moeien weg van de Wouwsche Plantage, binnenkomt, behoeft niet meer te vragen of Bergen op^ Zoom eenmaal vesting is geweest. Het karak ter van vesting is duidelijk in de plaats merk baar; spreekt uit den vorm, uit de straten, maar in het bijzonder uit de omwalling, thans plantsoen. Eens, gedurende vrij langen tijd het moet geweest zijn omstreeks het midden der achttiende eeuw was er een plaatselijk bevelhebber in Bergen op Zoom, die in alles slechts soldaat, soldaat van den ouden stem pel was. Voor hem gold maar één gebod: de militaire dienst; voor hem was er maar één deugd: gehoorzaamheid tot in het uiterste aan de bevelen van den meerdere; voor hem was maar één middel om gehoorzaamheid te verzekeren: de onmiddellijke bestraffing. De majoor, want dien rang bekleedde hij, werd gevreesd door zijn officieren en zijn minde ren; gevreesd door de burgers van de goede stad, die weliswaar hun eigene rechten had den, maar in die vroegere tijden, zelfs in de achttiende eeuw, heel wat meer van het gar nizoen en zijn officieren moesten doorstaan dan tegenwoordig het geval zou kunnen zijn! Bijna altijd was hij op de been; slaap scheen hij niet noodig te hebben; rust behoef de hij niet, en naar gezelligheid vroeg hij niet. Een huiselijken kring had hij niet; uit een huwelijk, dat hem vroeg weduwnaar liet, was hem één zoon geboren, Alfons genaamd. Het was een knappe, levenslustige jongen, vermoedelijk gelijkend op zijn jong gestorven moeder, in niets, noch uiterlijk, noch inner lijk, weerspiegeling van het stugge, wreede karakter van zijn vader. Tenzij diegenen in Bergen op Zoom gelijk- hadden, die fluister den, dat het eens anders met den plaats majoor was geweest; tenzij de herinneringen Alfons niet bedrogen; die hem zijn vader voorstelden, met hem bloempjes plukkend in de nabijheid van hun huis, vroolijk, opge wekt, zingend. Alfons was opgevoed ver weg van Bergen op Zoom, bij een tante in het vorstelijk Haagje. Hij had er een prettige jeugd doorgebracht, maar aan die onbezorg de jeugd kwam een einde toen hij, op bevel van zijn vader en een zoodanig bevel viel zelfs vanuit de verte niet te trotseeren den militairen rok aantrok. Als vaandrig zou hij geplaatst worden onder de directe bevelen van zijn vader, te Bergen op Zoom. De plaats-majoor reisde hem tot Dordrecht te gemoet, een onderneming van beteekenis in die dagen. Geheel den langen weg, dien zij beiden gingen door het bloeiende Brabantsche landschap, in een dier ongemakkelijke voer tuigen, die vroeger liet eenig middel van communicatie waren, sprak hij bijkans niet. Het breede vaarwater van den Moerdijk gin gen zij over, zonder dat een woord tusschen hen gewisseld werd of gemeenschappelijke gedachten hen vereenigden. Maar toen lang zamerhand de grijze toren van Bergen op Zoom in de verte voor hen opdoemde, sprak de plaats-majoor kort: „Voortaan sta je on der mijn commando; over zaken van dienst praat ik niet met je". De weinig vleiende bijnaam, dien men den plaats-majoor gaf, was die van den „duivel". Maar in Alfons zag men niet den zoon van den „duivel". Men zag er in den vroolijken jongen pretmaker met de mooie zwarte gui tige oogen. De meisjes te Bergen op Zoom vonden hem een goeden kameraad, en de officieren, met wie hij omging, benijdden hem die voorkeur wel, maar werden door zijn in nemende manieren, zijn prettigen omgang, toch voor hem gewonnen. Ondanks het som bere van zijn vader, ondanks het moeilijke in den omgang tusschen hen beiden, scheen de wereld Alfons toe te lachen! Totdat op een morgen, een morgen nog wel vol heerlijken voorjaarszonneschijn, dof tromgeroffel weerklonk op het oogenblik, dat de dagelijksche dienst een aanvang stond te nemen. De officieren keken elkaar aan, want geen hunner begreep wat dit kon beteekenen. I Een groote menigte volk verdrong zich voor de poort van de kazerne. Langzaam naderde een kleine militaire groep, een baar in het midden houdend, waarvan een zwart kleed afhing. Daarachter de plaats-majoor zelf, opgewonden, gelijk hij maar zelden was. Met een snijdenden lach trad hij zijn officieren tegemoet. Hij had, dien nacht als gewoonlijk op een ongewoon uur zijn ronde doende, een der schildwachten slapende aangetroffen op de wallen nabij de Wouwsche Poort. En dat nog wel in een tijd, dat bijzondere voorzor gen waren bevolen in verband met den drei genden opmarsch van Fransche legers uit het Zuiden. De „duivel" had geen oogenblik ge aarzeld; hier diende streng te worden opge treden. Het pistool was hem in de hand ge weest, voordat hij het zelf wist; het was af gegaan, voordat hij zich goed tijd tot na denken had gegeven. „In den hemel of in de hel kan deze man, die zijn plicht ver zaakte, over zijn lot nadenken", grauwde hij den officieren tegemoet. Zij waren verstomd. Wel begrepen zij, dat overtredingen van de zen aard streng dienden te worden gestraft, maar er was toch nog altijd zoo iets als een krijgsraad, en er was toch zoo iets noodig als een voorafgaand vonnis, vooral waar men niet in tijd van oorlog leefde. Maar zij waren gewoon hun commandant niet tegen te spre ken; zij beten de lippen op elkander, maar zij zeiden niets. Den „duivel" ontging dit stille spel niet. Opnieuw die snijdende lach. Hij merkte wel, zoo zeide hij, dat de heeren het met hem eens waren en hij beval hun aan in gelijke gevallen op gelijke wijze te handelen. Met woedenden stap ging hij verder. Er heersche stilte in de groep, en onwillekeurig wendde menigeen zijn blik naar Alfons, die daar plotseling, als verlaten, tusschen hen in stond. Hij perste de lippen stijf op elkander. „Mijn vader is een streng militair", stootte hij uit en was weg. Maar van dien dag af gevoelde hij het, dat men hem meed; dat zijn vriend schap met de overige officieren een formeele verhouding was zonder meer, en dat deze ver andering van het garnizoen op de burgerij was overgegaan. Niet meer als tevoren lach ten de meisjes hem tegen; geen enkele bleef hem trouw. Men zag in hem niet meer den schoonen Alfons, maar den zoon, ja den in- denken-medeplichtige van den gevreesden „duivel" 1 Zoo verliepen de dagen, de weken, de maanden. Het dreigend oorlogsgevaar was voorbij; ontspanning keerde terug. In alle garnizoenen aan de Zuidelijke grenzen werd de dienst slapper. Maar niet in Bergen op Zoom. Integendeel. De „duivel" had het een keer waargenomen, dat officieren, gaande op nachtelijke ronde, een schildwacht hadden gewekt. Den volgenden dag deed hij bekend maken, dat krachtens zijn bevel het aan iede- ren burger, die een schildwacht slapende aan trof, vrijstond dezen te dooden, maar dat het voor den militair in zoodanig geval een ver plichting was. Toen ook dat niet hielp, deed hij bekend maken, dat een iedere militair, die deze verplichting niet uitvoerde, zelfs, des noods met eigen hand, door hem zou worden gestraft. Alfons hoorde, staande tusschen zijn makkers, het voorlezen van den order on bewogen aan. Maar dienzelfden avond volg de hij zijn vader op diens ronde. Hij volgde hem door de straten, reeds stil en verlaten; de straten, waarin de weinige wandelaars zich snel verwijderden, als zij den bekenden, eentonigen tred, zwaar, plomp, van den plaats-majoor hoorden. De commandant wist wel, dat zijn zoon achter hem liep, maar hij wilde hem niet spreken over dienstzaken. Het afwerende in zijn innerlijk kwam in zijn houding tot uiting. Maar Alfons hield dit maal vol. Naast zijn vader loopende, zonder dat deze hem zelfs had gegroet, vroeg hij zijn overplaatsing. Redenen kon hij niet op geven; redenen waren er voor hem geen andere dan die, welke hij aan zijn vader niet zeggen wilde. En de2e weigerde, bruusk, kort-af, gelijk men dat van hem gewoon was. Nog dieper zonk het hoofd vstn Alfons; nog somberder werden zijn oogen. Maar geen van zijn kameraden; geen van de meisjes, die vroeger zoo gaarne met hem verkeerd had den, trok zich hem aan. Hij was immers maar de zoon van den „duivel", en daarmede was het niet goed omgaan. Weer eenige maanden later was het ker mis in Bergen op oom. Kermis, dat betee- kende in den loop der achttiende eeuw nog heel wat anders dan het tot in den aanvang der twintigste eeuw voor vele steden, en daar onder ook Bergen op Zoom, heeft beteekend. Kermis, dat beteekende ongebonden pret; het zien van vele merkwaardige dingen, die an ders den kleinstedelingen niet onder de oogen kwamen; dat beteekende het verteren van geld, moeizaam gespaard in voorafgaande weken. Garnizoen en burgerij namen aan de kermisdrukte luidruchtig deel. Op een avond kwam een kleine groep officieren van den Zeeuwschen kant de stad binnen. Reeds van verre hadden zij de lokkende geluiden van de kermisvreugde gehoord. Zij haastten zich voorwaarts; daar was pret, daar waren de schoone Brabantsche meisjés; daar was het bier en de wijn. Maar plotseling hield een van hen den tred in; daar stond een schild wacht, geleund op het geweer, en hij sliep, sliep zóó vast, dat zelfs de duivel, de echte duivel dan, hem niet zou hebben kunnen wekken. Even verstarde geheel de groep. Maar jong, stoutmoedig, drong er een van hen naar voren, en schudde den schildwacht wakker. „Pas op voor den „duivel", beet hij hem toe, „maar vertel hem niet wie je ge wekt heeft". Meteen spoedden zij zich voor waarts, en geen hunner durfde omzien of wellicht de plaats-majoor daar achter de wallen had gestaan, hen gadeslaande teneinde hen morgen aan hun verplichting te herin neren. De plaats-majoor immers zag alles! Maar het feest wenkte en lonkte, en de vreugde bracht elk ander gevoel al spoedig tot zwijgen! Nauw waren zij verdwenen of met loomen, sloomen tred kwam een andlere militair na der. Het was Alfons. diep in zijn kraag ge doken. „Wel vriend", zoo sprak hij den schildwacht aan, „zoudt gij niet gaarne naar de kermis gaan. Bedenk, het is maar weinige dagen, en de feestvreugde is gauw voorbij!" Beschroomd zag de soldaat hem aan. Dat was toch immers de zoon van den comman dant. Kon deze erop uit zijn om hem tot on gehoorzaamheid uit te lokken? Maar Alfons bood hem aan om zelf in zijn plaats de wacht te houden. Nog vroeg hij zich af of hij wel op Alfons kon rekenen, maar hel en fel klonken in de verte de feesttennen. De sol daat was jong, het bloed bruiste hem in de aderen; een korbe groet en hij ging heen. Alfons nam het gieweer in den arm; eentonig klonken zijn stappen heen en weer. Op een oogenblik stond hij stil, legde het oor te luisteren. Daar hij minder dan iemand an ders behoefde eraan te twijfelen naderde zijn vader. Hij dfced de ronde, terwijl ieder ander feest vierde. Iets was er in Alfons, dat hem, ibijna tegen zijn wil, dwong om st§ te staan. De hand had hij op het geweer; hij steunde erop om zich een onbewegelijke houding te geyyen. De plaats-majoor naderd'f. Zijn oog fonkelde. Daar was er een, beneveld door den wijn. Hij zou hem leeren w;»t de dienst beteekevide. „Werdal" klonk het grimmig van zijn lippi'ii. Geen antwoord. „Werda!" klonk het notf eens. En toen ook ditmaal geen antwoord volgde, greep de hand naar het pistool, het' schot ging af. Bloed', bedekte het gras. De plaats-majoor vroeg keek niet verder. Hij vervolgde zijn ronde. Het schot was, te mid den der feestvreugde,, nauwelijks gehpord. 1 Den volgenden ochtend vroeg, nog voordat de dienst een aanvang nam, werd er met een heftigheid, die men zich anders niet zou heb ben veroorloofd, op de deur van het com mandantshuis gebonst. Een soldaat stond er voor. Stotterend, schichtig, vertelde hij den majoor, aldoor vermijdend hem in de oogen te zien, dat men, in de onmiddellijke nabij heid van de poort, zijn zoon dood gevonden had. Een schot, midden in het hart, had hem getroffen. Men wist niet van wien. Niets ver trok er in het gezicht van den plaats-majoor. Niets, schoon toen toch in deze onbewogen hersénen een wereld van gedachten moet zijn omgegaan. Hij greep zijn hoed, hij legde zijn zwaard aan en nam zijn pistool, en ging naar de aangeduide plek. Maar niet, als anders, met harden, stevigen tred, verradend het ge wicht en tegelijk de wreedheid van zijn per soonlijkheid. Neen, hij ging met loomen stap, moede, als ware hij gebroken. En degenen, voetstappen zichtbaar, die de „duivel" er zelf in den afgeloopen nacht had achtergelaten. Hij bukte zich, hief het hoofd van den grond om als zich te overtuigen, dat men hem niet bedrogen had. Iets ontspande er in zijn trek ken; toen greep hij, als in dienzelfden nacht naar het pistool en schoot het af op zichzelf. Naar het verhaal wil, zijn vader en zoon die hem tegenkwamen, in dien vroegen och tendstond, vroegen zich vol verbazing af of wellicht de plaats-majoor, tegen zijn gewoon- tete in, aan het kermisvermaak had deelge nomen. Niet lang behoefde hij te gaan om de plek te bereiken waar zijn zoon ter aarde lag. Men had niets veranderd. Nog waren de begraven in eenzelfde graf. Eenzelfde har de, ruwe steen bedekt hun beider lichamen. Maar waar, dat weet niemand! Alleen in verlaten nachten, dat de door den winter kaal geworden boomen bun toppen schudden, en dat het in de lucht vol is van klagende gelui den, spookt deze menschelijke duivel op de plaats, waar zijn zoon viel. Dan is er voor dengene, die het hooren kan en hooren wil, feestgedruisch in de verte; dan klinkt er een schot, en onmiddellijk daarop een akelige, gillende lach. Maar zien, zien doet men niets! WAT IS DIERENBESCHERMING? door Mr. A. J. van Waveren. Het antwoord dat op die vraag gewoon lijk wordt gegeven is dit: dierenbescherming is het beschermen van het dier tegen ruwe behandeling, misbruik en mishandeling, door den mensch ten zijnen aanzien gepleegd. In den leterlijken zin is dit antwoord juist. Het meerendeel van hen die zich bewegen op het gebied der dierenbescherming, of daar over wel hunne gedachten laten gaan, stelt zich met deze definitie tevreden. Dierenbe scherming is bescherming van het dier. Voor ieder echter die iets dieper nadenkt over de zaak, is het duidelijk, dat deze defi nitie maar een antwoord ten halve is, in zoo ver dat daarmede slechts de eene helft van het wezen der dierenbescherming wordt aan geduid, namelijk de taak die ten aanzien van het dier is te vervullen. Van de andere helft wordt geheel gezwegen. En die helft is toch van minstens even groot belang. Zij be vat het werk ten aanzien van den mensch. Van hoever strekkende beteekenis dit werk is, treedt aan den dag als men bedenkt, dat dierenbescherming, opgevat in den eerst aan gegeven zin, hoogstens daartoe leidt dat de mensch het dier niet ruw bejegent of mis handelt omdat hem daartoe de gelegenheid ontbreekt, of omdat hij, uit vrees voor betrap ping en straf, niet durft, terwijl het werk dat ook en vooral den mensch binnen den kring der bemoeiingen trekt, het oneindig waardevoller resultaat heeft, dat de mensch niet mishandelt omdat hij niet mishandelen wil. Een oneindig waardevoller resultaat, schrij ven wij. Immers, door het bewerken van den mensch, door verzachtend in te werken op zijn gemoedsleven, wordt het kwaad in den wortel aangetast. Grondoorzaak van alle ruwe bejegening blijft toch altijd dat de mensch het dier aldus bejegenen wil, om het even of die wil zijnen oorsprong vindt in lust tot kwellen, of in zoogenaamde nood zakelijkheid, die zich bijvoorbeeld voordoet in het geval dat een trekhond het eens verkiest niet te trekken en door een schop tot rede wordt gebracht. Dieren mishandelen elkaar niet, tenminste niet de dieren, die ons in de beschaafde wereld omringen. Steeds is het de mensch wiens vermeend belang of wiens aard de bron is van het leed dat het dier wordt aangedaan. Gelegenheid tot botvieren van die neiging vindt de mensch altijd en zal hij steeds vinden. Het meest uitgebreide en nauwlettende toezicht is niet bij machte ook maar in de verste verte alle mogelijkheid van mishandeling, laat staan van de zooveel moeilijker te constateeren ruwe bejegening, te voorkomen. Verander den mensch echter, plaats hem op een zuiverder standpunt tegenover het dier, breng hem zachtheid in het hart, en ge doodt dien misdadigen wil, ge bewandelt den weg die tot radicale genezing leidt. „De Dierenvriend". Soesterberg LUCHTVAART-AFDEEL1NQ Door den Commandant van de Lucht- vaartafdeeling zijn met ingang van 1 Jan. 1929 bevorderd tot dienstpl kor poraal de gew. dienstpl. Jansink, Schou- wenaar, Cramer en Constant. Met ingang van 4 Januari 1929, is de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst, toegekend aan den vliegtuigmaker J. van de Kamp. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag a.s. 2 uur n.m., terrein Koud hoornweg Soest IISoestdijk 11. Het 2e elftal zal a.s. Zondag den strijd aanbinden tegen Soestdijk II. De laatste wedstrijd gespeeld tegen deze vereeniging, eindigde in een schrale 1—0 overwinning voor Soest. Wanneer Soest II speelt als tegen Baarn, kan er gewonnen worden. Soest I krijgt een zeer zware taak onzen grootstcn concurrent Elinckwijk moet bestreden worden in eigen huis. Wat de uitslag zal zijn is moeilijk te voorspellen, maar als Soest I zich geheel geeft en vooral open spel speelt is een overwinning niet uitgesloten. Vertrek per trein 12.40 vanaf den Nieuweweg. Kerkberlchten. SOEST Ned Herv. Kerk Zondag 6 Januari Voorm 10 uur Ds. Van Schaik 's Avonds 6 uur Ds. de Graaf, van Nijkerk SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10 uur Ds. Kruishoop. 's avonds geen dienst. Ds v. Schaik Maandag geen spreekuur. GEREFORMEERDE KERK Julianastraat V.m 10 u. Ds Boes v. Beethoven Nam 5.30 uur Ds. J v. d Meulen- Soester bergschestraat Voorm 10 uur Ds J. v. d. Meulen. N.m. 5 30 u. Ds. Boes v. Beethoven CHRISTELIJK ÜERFF. KERK Julianastraat Voorm. 10 uur en 'savonds uur Leesdienst. R.K. KERK Parochie St Petrus en Paulus Voorm. 7 en 9 uur H. Mis. Voorm. 10.30 uur Hoogmis. Parochie Maria Onbevl. Ontv. Voorm. 7.30 uur H. Mis Voorm. 10 uur Hoogmis. VRIJZ. GODSDIENSTIOEN Oebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Voorm. I0y3 uur Ds. Fr. Kleijn, van Den Haag. SOESTERBERQ Ned. Herv. Kerk Chr. School Postweg Geen opgave. HUIS TER HEIDE Voorm. 10 uur Ds. B. Tuinstra. ADVERTENTIËN GEHUWD H. J. MEUZER EN M. DE BOER Eenige en algemeene kennisgeving aan vrienden en begunstigers Soest, 2 Januari 1929. Birkstraat 21. Heden overleed mijn lieve Zuster Catharina Maria van der Gaag, in den ouderdom van 72 jaar. Hilversum F. W. NOORDUIJN- v. d. Gaag Soestdijk, 31 Dec. 1928. Julianastraat 17. De Commissie van het gehouden St. Nicolaasfeest, van Apollo's Kinderkoor, zegt allen hartelijk dank voor hun gel delijke bijdragen. Molenstraat 23 O.Z. Direct gevraagd een v. d. morgenuren. Te bevr. Nieuwerhoekstr. 7. Terstond gevraagd flinke nette Zaterdag en Zondag vrij. Adres te bevragen Bureau van dit Blad. als schilder en behanger of andere werk zaamheden. Adres Molenstraat 30. voor den dag. Aanbieding na 7 uur Waldeck Pyrmontlaan 2a. best werkpaard, kapwagen, platte wagen, partij best hooi, paardentuigen, partij mest. Te bevragen Nieuwstraat 24. Holt. Herdershond (Reu). Bevragen Hotel Eemland Soestdijk. AANGEBODEN EEN ALS NIEUWE netto pr>i|s f 65.-- Te bevragen Korte Brinkweg 26a. LANOEBRINKWEO 13 Onderricht voor allo Strljklnitrumontan - on Mandollnolei - Kunnen nog eenige nieuwe of verge vorderde leerlingen geplaatst worden Groote Koffiepotten 60 Kamerpotten (steen). 85 10 10 Nesten Schalen, 6 deelig 110 Groote Waschkom met ooren. 85 50 Melkbekers, alle kleuren 12 Groote Emaille Theepotten 85 Wit Emaille Emmers, 28 cM. 85 Groote Kippenringen 1 25 r vanaf50 Maandags gesloten tot 4 uur

De Soester | 1929 | | pagina 2