PtJROL gewonden troost en bijstand verleenen is verkeerd, maar dat ze dit doen, gebon den; in het militaire verband; zoodat ze niet vrij zijn en de soldaten niet op hun Christenplicht ,ni t dooden") mogen wij zen. Soortgelijke bezwaren zyn er tegen liet Koode Kruisook dat staat onder het legercommando en is daarvan afli in- kelijkin den strijd in Marokko (aldus vertelde Spr. na de pauze bij de licht beelden I werd liet Koode Kruis niet toe gelaten; gewonde „opstandelingen" kre gen eerst hulp als ze zich onderwierpen. En V/erder verder nog de volgende vra gen opgeworpen: Moeten we in deze on veilige wereld ge?n veiligheidsmaatregelen nemenmogen we ons tegende over- overheid stellen (Ds. H. meende van wel. tleet den keizer wat des keizers is en geef Gode wat Gods is. Onze* voorva deren in den Sü-j. oorlog verzetten zich ook legen de overheid); was de oorlog die l.incoin vo >rJe voor de afschaffing iler slavernij ook af te keuren antw ja. het doel heiligt de middelen niet) Dok over revolutie werd gesproken, waarvan in dit verband alleen opgemerkt zij. dat Us. H. geweldadige revoluti goed als oorlog, afwees. Ten slotte wer nog de meening uitgesproken, dat Ds. H. meer de nadruk op de dienstweigering had gelegd, dan de beginselen van K. en V inhouden. De Spr. antwoordde hierop, dat z.i. de consequentie van de beginse len van K. en V. is: Militairisme is onv eenigbaar met Christendom, dus wij mo gen als Christenen niet meer meedoen, niet aan oorlog, niet aan oorlogsvoorbe reiding. Na de pauze werden in een reek: voortreffelijke lichtbeelden de gruwelijk dingen van den oorlog getoond, benevens de gevolgen op 'velerlei gebied. Het ge heel was een avond, die ook degenen, die ihet niet geheel met den Spr. eens waren, veel te denken zal gegeven hebben. N.B. Wie nog wil toetreden tot „Kerk en Vrede", kan dit doen door de uitge reikte aangiflekaart in te zenden aan het aangegeven adres, of in te leveren Veenlmizeretraat 2b. Pijnlijks Kloven Pijnlijke Kloven verzacht en geneest men met LUITENANT-GENERAAL K. P. VERSPIJCK f In den nacht van Zondag 3 Februari overleed in het R.K. Rusthuis Nieuw Mariënburgh op ruim 91-jarigen leeftijd de gepensioneerde luitenant-generaal der Infanterie B.D. R. P. Verspijck. De overledene, die behoord had tot het corps Grenadiers, is een invloedrijk lid geweest van het Hoog Militair Ge rechtshof. Ook voor de volksweerbaarheid heeft hij veel gedaan. In Utrecht heeft hij zeer geijverd voor de totstandkoming van volksbadhuizen, Op 1 Januari 1914 verliet hij den militairen dienst met pen sioen en de .laatste jaren woonde hij te Soest. De herdenking van zijn 90-sten ver jaardag ligt nog versch in onze herinne ring. De overledene was ridder der drde van de Nederlandsche Leeuw, ridder d< orde van de Eikenkroon van Luxemburg, ridder der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië en officier der orde van St. Mauritius en Lazarus van Italië. Woensdagmorgen te ll.lfj uur werd in de kerk van Maria Onbevlekte Out van- gr nis de H.M. gecelebreerd door Pastoi MÖller, geassisteerd door de Kapelaans Ramselaar en van Wijk, voor de ziele- rust van wijlen Lt. Gen. R. P. Verspijck. De kerk was gevuld met een aanzienlijke schare. Daarop had de teraardebestelling plaats op het R.K. kerkhof, waarbij de ceremonie werd verricht door Pastoor Möller. Op de begraafplaats merkten we o.a. op den heer Burgemeester, L. Ha- nau, gen. maj. tit. der artellerie B.D de kapiteins W. v.d. Hout der Genie en J. Wüst; Jhr. E. W. van Holthe, kol. comm. Brigade Gren. en Jagers, verte genwoordiger der Brigade; W. J. M. Linder. maj. ing. secr. der Volksweer baarheid; J. M. van Gogh, Voorzitter id.; Kolonel Vogelsang, Lt. Kol Phaïf oud-Prof. H. J. de Louter; J. B. v.d. Manden, secr. Kon. Ned. Bond van Oud- Onderoff.. afd. Soest en andere. Nadat de kist in de groeve was neer gedaald, trad uit den wijden kring naar voren oud-prof. H. J. de Louter, welke eerbiedige hulde bracht namens het Hoog Militair Gerechtshof aan den overledene voor zijn onkreukbare trouw en groote vaderlandsliefde. Met hem is een groot vaderlander ten grave gedaald. De Volks weerbaarheid was zyn ideaal, daar hij liet Vaderlandzag in zijn streven naar zelfbehoud en daaraan groote beteekenis hechte. Zijn onvergetelijke gade. welke voor 8 jjaar ten grave was gedaald, was voor hem een hechte steun ge weest. Zij was een hoogstaande figuur. De tweede spreker Jhr. E. W. van Holthe getuigde van de groote plichts betrachting bij de Brigade, de overledene was voor zijn meerdere en mindere een toonbeeld. De laatste spreker J. B. v. d. Manden, namens de Kon. Ned, Bond van Oud- Onderoff.. afd. Soest^ getuigde van de groote liefde, welke, de overledene voor dezen Bond had; zijn nagedachtenis zal in groote eere worden gehouden. Zijn beeltenis zal een eereplaats in de verga derzaal .innemen. De oudste zoon dankte voor de be toonde helangstelKng en de sprekers voor hunne sympathie zijn onvergetelij- ken vader bewezen. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Maandag II Februari a.s. des namiddags 2 uur, zoo. noodig met voortzetting des avonds 7,30 uur, ter behandeling van de navolgende Agenda: 1. Vaststelling van de notulen dei- vergadering dd. 19 December 1928. 2. Mededeeling van ingekomen stuk ken. 3a. Vaststelling van besluiten tot wij ziging der gemeentebegrooting 1928. b. Vaststelling van een besluit tot wijziging van net raadsbesluit van 19 December 1928, 4e Afd. no. 4-1-154, betreffende rekening-courantovereenkomst met de Bank voor Nederlandsche Ge* meenten. c. Vaststelling van een besluit tot belegging van gelden. 4. Voorstel van B. en VV. tot verlen ging eener kasgeldleening. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Daar op heden zou moeten zjjn afge lost ingevolge raadsbesluit van 31 Oct. 1928, 4e Afd. no. 4-1-147 (goedgekend G Nov. 1928, afd. 3 no. 2999-2305) gesloten tijdelijke kasgeldleening ad f 180.000.- hebben wij Verschillende aan biedingen gevraagd voor het aangaan van een nieuwe leening. De ingekomen aanbiedingen waren niet vourdeeliger dan de geldende voorwaar den der looiende tijdelijke leening, ter wijl de geldgeefster daarvan zich bereid verklaarde deze leening op de bestaande voorwaarden tot 15 April 1929 wel te willen verlengen. Wij stellen U voor dit aanbod te aanvaarden en bieden U daartoe in ont werp een besluit tot wijziging van het hiervoor aangehaald raadsbesluit, 5. Vaststelling van een voorschot aan de Besturen der Bijzondere Scholen op de vergoeding uls bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 6. Verzoek van het Bestuur der Ver- eeniging „Een School m.d. Bijbel" om medewerking te verleenen tut beschik baarstelling van gelden voor aankoop van leermiddelen ten behoeve van de Chr. U.L.O. School 7. Voorstel van B. en VV. tot toeken ning eener rijwieltoelage aan den amb tenaar J. Th. A. van Noesel, belast met het Bouw- en Woningtoezicht. B. en VV. schrijven hieromtrent aan den Raad ln Uwe vergadering van 31 Januari 1928 werd besloten de rijwieltoelagen in den vervolge alleen toe te kennen aan de politie en de ambtenaren J. J Meurs en J. Vos. Zooals U bekend is, is de heer J. Th. A. van Noesel sedert 1 September j.1. belast met het bouw- en woningtoezicht, zoodat het alleszins billijk is dezen amb tenaar van genoemden datum af bedoelde rijwieltoelage toe te kennen. Wij verzoe ken U daartoe wel te besluiten. Wij merken hierbij op, dat de heer Meurs thans het aan J. Vos opgedragen toezicht op de wegen uitoefent, zoodat de heer Meurs in het genot van de toe lage behoort te worden gehandhaafd. 8. Behandeling van het adres van de R.K. Kiesvereeniging alhier, verzoeken de wijziging te brengen Ln bet bedrag van dt-n kinderaftrek bij de heffing van Gemeentelijke Inkomatenbelastiiing. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Hierbij hebben wij de eer Uwen Raad, onder bijvoeging van een adhaesiebetui- ging van de A.R. Kiesvereeniging a»n te bieden een adres van de R.K. Kiesver eeniging alhier, houdende het verzoek de kinderaftrek voor de Plaatselijke In komstenbelasting te verhoogen tot de in adres aangegeven normen, zulks op de wijze als in de verordening op de hef fing dezer belasting in dn gemeente De Bilt is geregeld. Reeds meerdere malen werd op verhoo ging van de geldende bedragen wegens kinderaftrek aangedrongen, doch om rede nen van financieelen aard kon aan de verzoeken nog geen gevolg gegeven wor den. Teneinde een overzicht te hebben van de financieele gevolgen voor de gemeente bij inwilliging van hetverzoek, hebben wij daaromtrent een onderzoek doen instellen. Volgens het hierbygevoegde rapport van de afdeeling belastingen zal bij invoering van dezen maatregel, met beperking van den aftrek tot den 16-jarigen leeftijd, ongeveer f 9000.aan inkomsten gederfd worden, terwijl by verhooging van dien leeftijd tot 21 jaar dit bedrag tot f L 6000.00 zal toenemen De financieele toestand der gemeente laat niet toe U voor te stellen het ver zoek in den gevraagden vorm volledig ia te willigen, zoodat wij aaar eeno .ndere regeling hebben uitgezieD, om de belastingdruk voor de groote gezinnen te ver minderen. Deze regeling hebben wij gemeend als volgt te kunnen voorstellen: De aftrek voor de eerste 2 kinderen te handhaven op een bedrag van f 75.- en voor de overige te verhoogen tot een bedrag van f 100.per kind bene den den leeftijd van 16 jaar. De mindere inkomsten voor de ge meente ten gevolge dezer wijziging zul len volgens de hiernavermelde berekening ongeveer f2300.bedragen n.L: 246 gezinnen x 1 kind meer dan 2 x f 25.— meer f6150.-. 166 gezinnen x 2 kinderen idem idem, meer f 8300. gezinnen x 3 kinderen idem idem, meer f 6600. 68 gezinnen x 4 kinderen idem idem, meer f 6800. 34 gezinnen x 5 kinderen idem idem, meer f 4250. 23 gezinnen meer f 3450. 12 gezinnen x 7 kinderen idem idem, meer f2100. 1 gezin meer f 200., 2 gezinnen meer f 450, Totaal f38300.—. F 38300.x gemiddeld 6 pCt. is f 2298,—. Dit bedrag is naar het ons wil voor komen niet zoo belangrijk, dat daarop ;deze maatregel zou moeten afstuiten, ter wijl deze normen wegens kinderaftrek, mede in verband met het feit, dat voor noodzakelijk levensonderhoid een bedrag ad f700.voor gehuwden en f500.— ongehuwden van het bruto-ilikomen mag worden aïgetrokken. de normale perken daarvoor te stellen, niet te fcoven gaan. Wij doen dan ook het vootstel in dien zin een beslissing te ntemen. De daar mede verband houdende noodzakelijke wij ziging der verordening op de heffing eener Inkomstenbelasting in deze ge meente, wordt U hierbij tevens ter vast stelling aangeboden. 9. Behandeling van het voorstel van en W. tot het txjpawen van 4 nood woningen op een tr/rrein, gelegen aan den Wieksloterweg Q+Z. 10. Behandelii% van het adres van G. van Duinkerken, inhoudende bezwaren tegen het optreden, van de Brandweer, tijdens het blusse/heii van een brand, met voorstel van B. en W. B. en W. sci/rijv^n hieromtrent aan den Raad Onder dagteebneaing van 23 November 1928 bereikte Uwe vergadering een adres van G. van Duinkerkeji, womende Veen- buizerstraat 72: alhier, waarbyL ter kennis wordt gebracht dat de» Vrijwillige Brand weer zich met geweld toegang heeft ver schaft op zjjti erf en landerijen bij ge legenheid van een brcted by Van Dijk aan den Korteweg op 31 Octi»ber 1928. Adressant, die zich oiver het optreden van de Brandweer bek|aagt, vrtrzoekt den Raad zich te willen uitspreken over de strekking van art. 14f»a der .Xlgemecne Politieverordening. I Bedoeld adres stelde» Uwe vergadering hare zitting van Novemfxer d.a.v. onze handen om pö ae-advies, ter vol doening waaraan wy, B.r het volgende be richten en: advieeeren. Naar anleiding va* het bovenbtedoold adrea heeft de Voorzit ter van or(B Col lege een onderhoud 'gehl id met reclamant die voorgaf schade te» hebben 6 kinderen idem idem, 8 kinderen idem idem, 9 kinderen idem idem, Na ons gedane mededeelingen door den Voorzitter hebben wij ons in verbinding gesteld met van Duinkerken voornoemd, en hem verzocht hem een opgave te verstrekken van de geleden schade, on dervonden door «lp handelwijze der, Brandweer. Adressant berichtte ons bij schryven van 10 December 1.1. dat toe kenning eener schadeloosstelling van £175.— hem alleszins billijk voorkomt. Wij hebben naar aanleiding van dit schrij ven aan de heeren P. van den Breemer en J. J. Brouwer, als onpartijdige land bouwers, verzocht oen onderzoek in te stellen naar de schade, welke v. Duin kerken aan vee en bedrijf naar hunne meening heeft geleden tydens het blus- schen van den brand op 31 October '28. Genoemde landbouwers, die bereid waren aan ons verzoek te voldoen, deelden bij rapport dd. 9 Januari jl. mede, dat de bedoelde schade naar hunne persoonlijke overtuiging vast te stellen is op f145.-. Afgezien van liet feit of hier iets recht matigs dan wel iets onrechtmatigs heeft plaats gehad, zijn wij van oordeel, dat op billijkheidsgronden een schadeloosstel ling moet worden uitbetaald tot een be drag dat in overeenstemming is met de werkelijk geleden schade. Mitsdien stellen wij Uwe vergadering voor te besluiten aan G. van Duinkerken, wonende Veenhuizersiraat 72 te Soest, toe te kennen een bedrag van f 145.- zijnde volgens het oordeel van een tweetal des kundigen de schade welke door hem als geleden kan worden beschouwd bij het oiusschen van een brand op 31 October 1928. De door ons gevoerde correspondentie voegen wij hierbij ter inzage voor Uwe vergadering. Zooals U reeds bekend is. is naar aanleiding van het adres van Van Duinkerken een wijziging in de Al- gemeene Politieverordening aangebracht, teneinde in den vervolge moeilijkheden, als waarvan hfer sprake is. te voorko men. 11. Vuorstel van B. en W. tot het stellen van een eisch in rechten tot nakoming eener overeenkomst inzake ver koop van grond aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Nooit Gedacht ?n toch Verkregen" te Soestdijk. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Zooals U bekend is, werd in Uwe ver gadering van 13 Maart 1928 besloten tot verkoop van eenige perceelen bouwland, behoorende bij het complex Julianaplein, aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Maat schappij „Nooi tgedacht en toch verkre gen". Bedoeld raadsbesluit werd door Gedeputeerde Staten goedgekeurd in de vergadering van hun college van 17 April 1928. Door genoemde N.V. is ook na de aan haar uitgebrachte sommatie tot heden niet medegewerkt tot het passee- ren van de definitieve acte van over- lracht, waaromtrent was overeengekomen, lat die voor of op 2 April 1928 zou worden gepasseerd tegen betaling der koopsom en hetgeen verder bedongen was. Aangezien tusschen de gemeente en meergenoemde N.V. een rechtsgeldige overeenkomst is tot stand gekomen, en .aatstgenoemde derhalve had moeten me dewerken tot het passeeren der defini tieve acte, tegen betaling van het door haar verschuldigde, zal de gemeente nu gebleken is dat meergenoemde N.V. tot vrijwillige medewerking niet bereid 's langs gerechtelijken weg datgene dienen te verkrijgen, waarop zij recht heeft. In verband daarmede stellen wij U voor te besluiten om de N.V. Bouw- Exploitatie Maatschappij „Nooit ge dacht en toch verkregen" tot nakoming van de totstandgekomen overeenkomst in rechten te dagvaarden en verzoeken U aan nevensgaand ontwerpbesluit uw goed keuring te hechten. Zooals U uit het hierbijgevoegd rechts kundig advies van Mr. F. A. Beunke te Zeist zal blijken, is de in te stellen eisch volkomen gegrond. 12. Behandeling van een 2-tal ver zoeken om koop van gemeentegrond, den Ragd B. en W. schrijven hieromtrent aan Wy hebben de eer U hierbij aan te bieden een schrijven van den makelaar P. Man alhier, waarin hij verzoekt prijs opgaaf te doen van den grond gelegen aan de Soesterbergschestraat en uitma kende een gedeelte van het kadastrale perceel Sectie D No. 1399 ter grootte van ongeveer 3600 M2. De Commissie adviseert den grond onder de in haar rapport dd. 29 Jan. 1929, doss. no. 111-3 gestelde voor waarden te verkoopen tegen den prijs van f 3.per M2. Wy stellen U voor ons te machtigen aan P. Man voornoemd mede te dealen, dat de g rond tegen bovengenoemden prys onder de door de Commissie ge stelde voorwaarden kan worden verkregen. 13. Behandeling van het adres van A. Legemaat e.a. verzoekende aan de Koudehoekstraat een andere benaming te geven. 1. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Onder aanbieding van een op 2 Jan. j.1. ingekomen adres dd. November '28 van bewoners en eigenaars van percee len en gronden aan de Koudehoekstraat alhier, verzoekende den naam dier straat te wyzigen in een door ben voorgedragen namen of een anderen naam te geven, stellen wij U voor genoemden naam tq wyzigen in „Eikenlaan". 14. Behandeling van het adres van C. Belt, verzoekende toekenning eener schadeloosstelling in verband met de te weeg gebrachte belemmering in de uit oefening van z'yn bedrijf, ten gevolge van een gebleken onjuisten maatregel, voorgekomen in de Algemeene Politie verordening. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Naar aanleiding van het request van C. Belt aan den Raad dezer gemeente dd. 24 Januari 1929 houdende het ver zoek om vergoeding van een bedrag als schadeloosstelling wegens het niet kun nen laten dansen in een zaal zijner in richting veroorzaakt door het optreden der Politie, merken wy Uwen Raad het navolgende op Op 6 en 27 November 1927, werd door de Politie, op grond van Art. 159 der Algemeene Politieverordening dezer ge meente proces-verbaal opgemaakt. Dit Artikel luidt: Het js aan den houder van eene in Art. 152 genoemde inrichting en aan hem, die den houder als zoodanig ver vangt, verboden in die inrichting: a. muziek te maken of toe te laten dat daarin muziek gemaakt wordt of een automatisch muziekinstrument te laten spelen b. gelegenheid tot dansen te geven of toe te laten dat daarin gedanst wordt; c. enz. Voor de toepassing van dit artikel worden van do inrichtingen geacht d uit te maken: a. de localiteiten of open ruimten behoorende bij het perceel of erf waar de inrichting is gevestigd; b. de localiteiten of open ruimten, met de zich daarop bevindende opstal len onmiddelrjk grenzende aan het per ceel of erf waar de inrichting ia| gevestigd, voor het geval dat die lo- caliteit of open ruimten door den hou der van de inrichting, als bedoeld in den aanhef van dit artikel, of door diens vervanger, geëploiteerd worden. Voor deze feiten werd Belt door het Kantongerecht veroordeeld, doch door de Arrondissements Rechtbank in hooger be- roep vrijgesproken, aangezien volgens dit College art. 159 der Politieverordening niet als bindend kon worden geacht, daar de gemeenteraad hierin zijn bevoegd heid te buiten is gegaan. Cassatie tegen het vonnis is blijkbaar niet aangetee- kend. Zoolang dit proces aanhangig was heeft Belt niet meer laten dansen; van ver hindering door de politie is geen sprake. Aanleiding lot het opmaken van proces- geen vergunning verleend wordt aan verbaal was, dat door den Burgemeester welke inrichting ook, tot het geven van vermakelijkheden op Zondag, welk verbod door Belt werd genegeerd, die zonder vergunning liet dansen. Van onwettig optreden of onwettig in grijpen der Politie kan niet worden ge sproken omdat de politie o.m. is opge dragen de handhaving der Politieverde- ning en haar handeling op een wettelijke verordening steunde. Er bestaan dan ook o.i. geen gronden waarop Belt recht zou kunnen laten gelden op vergoeding van z.g. geleden schade. Wy stellen U daarom voor af wy zend op het verzoek van den heer Belt te beschikken. 15. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van een verhoogde vergoeding aan G. Meerding alhier voor meerder werk, verbonden aan het ophalen van asch en vuilnis over 1928. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad In Uwe vergadering is meermalen de wenschelijkheid besproken tot toekenning eener vergoeding boven de aannemings som voor het ophalen van asch en vuil nis over 1928 aan G. Meerding. Wij hebben naar aanleiding daarvan de toe zegging gedaan met voorstellen dienaan gaande te zullen komen. Blijkens het voor Uwe vergadering overgelegd schrijven van den Gemeente- Ontvanger dd. 17 Januari j.1. zou bij het begin van het jaar bij 482 ingezete nen te Soest asch en vuilnis worden pgehaald. Van dit aantal deelnemers werden afgevoerd 35. zoodat aan het begin van het jaar stonden ingeschreven 447 personen. Als deelnemers hebben zich gedurende 1928 aangemeld 119 per sonen. die voor het geheele jaar hebben betaald, en 34 die voor het 2e helfjaar hebben betaald, dus gerekend 17 voor het geheele jaar, zoodat de totale ver meerdering 136 bedraagt. Alzoo waren dus op 31 Dec. 1928 5S3 personen aan gesloten. Het komt ons billijk voor dat aan Meerding voor het meerdere werk alsnog een vergoeding boven de aannemingssoni wordt gegeven, en wel berekend naar den maatstaf van de aannemingssum, welke f 598.bedroeg. Mitsdien stellen wij U voor aan G. Meerding voornoemd alsnog een vergoe ding van f 125.31 toe te kennen als meer der werk, hetwelk verbonden is geweest aan het ophalen van asch en vuilnis over 1928 (101—482' x f598.—). 16a. Crediet-aanvrage van B. en W. tot uitvoering van eenige partieele rio leringswerken, n.1. Kerkstraat. Nieuwe- weg en Hartweg. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Zooals U uit de overgelegde rapporten van den Directeur van Openbare Werken dd. 29 Januari 1929, Dossier Nos. 131-2, 3 en 4, zal blijken, is het als noodzake lijk te beschouwen dat wordt overgegaan tot uitvoering van de daarbij voorgestelde rioleeringswerken, aangezien door het ge mis van een afdoende rioleering thans op verschillende gedeelten der gemeente bij grooten regenval een onhoudbare toestand ontstaat. De hierbedoelde plaatsen zyn reeds vermeld in het U indertijd toege zonden rapport van den Directeur van Openbare Werken, dd. 8 October 1928, waarby als objecten voor de werkver schaffing onder VIII sub. 2, 3 en 4 respectievelijk zyn genoemd het aanbren gen van een rioleering: le. in de Kerkstraat vanaf de Toren- Htmat, door Kerkstraat en Kerkdwars- straat naar een tochtsloot aan de Fer- dinand Huycklaan ter gezamenlijke leng te van 320 Meter. 2e. in den Hartweg en de Nieuw- straat ter gezamenlijke lengte van plm. 160 Meter. 3e. in den Nieuweweg bij de bocht Parklaan-Patrimonium ter lengte van 155 Meter. Wij verzoeken U voor het tot stand brengen dezer rioleeringswerken, zooals deze zyn omschreven in het meergenoemd rapport van den Directeur van Openbare Werken en nader in groen aangeduid op de daarby behoorende schetskaarten, de benoodigde gelden, welke door den Di recteur van Openbare Werken worden geraamd op resp. f1700.—, f 1000.— en f 1100.toe te staan. b. Crediet-aanvrage van B. en W. voor verbetering van den Korteweg, Olijke- weg, alsmede voor het aanleggen van een rijwielpad langs den Olykeweg. c. Credietraanvrage van B. en W.voor het vervaardigen van beton-trottoirbanden en aanschaffing van het daarvoor benoo- digd materiaal. 17. Behandeling van ingekomen ver klaringen van eigenaren van gronden, gelegen aan den Eigendomweg, waaruit blijkt dat zy bereid zyn grond af te staan en toestemming te verleenen tot het leg gen van een hoofdbuis der waterleiding in den grond voor zoover deze niet aan de Gemeente wordt afgestaan, met voor stel van B. en W. om den grond in be ginsel te aanvaarden en den weg eenigs- zins in beteren toestand te brengen. B. en W. schryven hieromtrent aan den Raad Wy zijn in de gelegenheid Uwen Raad een voorstel te doen tot verbreeding van en verbetering aan den Eigendomsweg. Uit de hierbij aan U overgelegde ver klaringen van grondeigenaren blijkt, dat dezen willen medewerken tot afstand van zooveel grond, dat het mogelijk is, dat de gemeente in het bezit komt van den Eigendomweg en wel op eene breedte van 9 Meter en dat tevens overgegaan kan worden tot uitbreiding der water leiding door het leggen van een hoofd huis in den weg en in den nog aan pat- ticulieren behoorenden grond. Uit het rapport van den Directeur van Openbare Werken dd. 28 Januari 1929, Doss. no. 126-6 blijkt, dat de vastgestelde breedte ad 10 Meter op het oogenblik niet van de grondeigenaren is te -ver krijgen en de toegang tot den weg we gens de weigerachtige houding van den grondbezitter op eene breedte zal blij ven van 5 Meter. Aangezien dus behoudens enkele grond eigenaren van aan den weg gelegen per ceelen, de volle medewerking tot verbe tering in den beslaanden toestand is verkregen, en het algemeen belang ge diend is met een goeden verbindingsweg tusschen den Nieuweweg en de Buurt schap Hees en Wieksloterweg, meenen wij dat er alleszins reden bestaat in beginsel te besluiten de gronden, noo dig voor den voorloopigen aanleg van den weg op eene breedte van 9 Meter van de onderscheidene eigenaren te aan vaarden. Wij stellen U echter voor uitdrukkelijk te bepalen, dat de oorspronkelijk vast gestelde wegbreedte van 10 Meter ge handhaafd blijft, zoodat bij bebouwing van de perceelen, gelegen 'ten zuiden van den weg bij het verleenen van bouw vergunning daarmede zal zijn rekening te houden. Tevens stellen wij U voor over te gaan tot voorloopige verbetering van den weg door eenige verharding toe te passen door middel van kolensintels. De kosten van deze voorloopige verharding worden geraamd op f 1200.en meenen wij te kunnen bestrijden uit den post Onder houd wegen, voorkomende op de ontwerp- begrooting 1929 „Gewone Dienst". Wanneer U thans in beginsel zoudt kunnen besluiten tot verbreeding en ver betering van den onderhavigen weg in den zin als hierboven bedoeld, zyn wy voornemens in een volgende vergade ring U het besluit tervaststelling, aan bieden, waarbij de in schenking aange boden strooken grond worden aanvaard. 18. Voorstel van B. en \V. tot toe kenning van een verhoogd crediet voor het door het egaliseeren van wegen in de bosschen langs de Soesterbergsehe- straat bouwrijp te maken van gemeente gronden, zulks in verband met de werk- verschafing. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Bij onze voordracht dd. 6 Jan. 3e Afd. No. 1-2-4 werd U het voorstel gedaan de bestaande wegen in de bos schen van Complex 3 Grondbedrijf, loo- pexnde vanaf den Heideweg naar het statxion Soestduinen te egaliseeren en daarop door werklooze arbeiders werk te laten verrichten. Bij Uw besluit van 1 Februari 1928,4e afd. No. 1-1-37 tot vaststelling der ge meentebegrooting 1928 en Grondbedrijf- begrooting 1928, werd ons een crediet verleend groot f 6000.van welk cre diet een bedrag ad f2300.— werd uit gegeven. Het r-esteerende bedrag ad f3700.zal naar 1929 worden over gebracht. Om echter voort te gaan met het bouwrijp maken der gronden door het egaliseeren van wegen en mede in ver band met de plaatsing van een groot aantal werklooze arbeiders, doen wij U thans het voorstel ons voor 1929 een totaal crediet te verleenen groot f 10.000 als gevolg waarvan t.z.t. alsnog een verhooging van den desbetreffenden be grotingspost met f 6300.—noodig is. Wy verzoeken U >alzoo ons het be noodigde crediet te verstrekken en het hierbygaand ontwerp-besluit vast te stel len. 19. Voorstel ykü B. en W. tot: a. het onttreken van het karakter van ambtswoningen aan de woningen dei- Hoofden van de 3 O.L. scholen. b. bet met ingang van 1 Januari j.1. mderhands verhuren der resp. woningen sub a bedoeld. den Raad B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Ingevolge het bepaalde bij art. 6 van het Bezoldigingsbesluit wordt voor het genot der ambtswoning van de bezoldiging der hoofden van scholen een aftrek toe past van 15 ten honderd. Indien de huurwaarde der woning be paald naar art. 10 der Wet op de Per- soneele Belasting minder bedraagt dan de aftrek, dan wordt deze po het bedrag van die huurwaarde gesteld. Ingevolge laatstgenoemde bepaling word tot 1928 voor het genot der onderwij zerswoningen, gelegen aan de Middelwijk straat, Beetzlaan en te Soesterberg een aftrek toegepast van respectievelijk f 375.- f425.- en f275.-. Tengevolge van de her schatting der perceelen moest bedoelde aftrek worden verhoogd tot resp. f 534.60 (15 pCt. der bezoldiging), f 500.- ver hoogde huurwaarde) en f 400.— (ver hoogde huurwaarde). Het wil ons voorkomen, dat bedoelde verhoogingen van den aftrek, welke in gevolge 'de hiervoorgenoemde bepalingen van de salarissen kunnen worden af gehouden, op gronden van billijkheid te hoog moeten worden geoordeeld. Immers de hoofden van scholen ondervinden veel last tengevolge van het toezicht, dat zij op het nabijgelegen schoolgebouw uit oefenen, waarbij vooral niet uit het oog mag worden verloren, dat in de Oben- bare Scholen vele cursussen worden ge geven, welke onvermydelyk leiden tot velo bemoeiingen van het hoofd der school. Op grond van het bovenstaande ach ten wij het alleszins billijk de hoofden in deze tegemoet te komen. Zulks kan alleen geschieden door aan de door hen bewoonde gemeentewoning het karakter van ambtswoning te ontnemen en deze woningen hun voor een billijke huursom te verhuren. In verband daarmede stellen wy U voor de huursom van bedoelde woningen te bepalen als volgt: Voor de woning Middelwijkstraat 34 op f450.—. Voor de woning Beetzlaan 22 op f 450.-. 1 Voor de Rademakerstraat 29 op f350.-. 1 enthousiasme en toewijding gezongen, en er is volop geapplaudiseerd, dus genoten. Het was een echt Hollandsch programma wat ten gehoore werd ge bracht, waarvoor het bestuur een com pliment toe komt. „Salve Regina" en „Vineta" werden met toewijding gezon gen daar zat gloed en kleur in. De „Serenade van een landsknecht" met vroolijk slot, liep als gesmeerd, terwijl hel gedeelte na de pauze tot het humo ristische behoorde, waarvan de Apot heker het leutigste was. De heer A. v. d. Weert, bekoorde ons ditmaal meer. De accoustiek in de zaal werkte daaitoe mede. Zijn licht aanvoelende bariton kwam zuiver naar voren. Geen wonder dan ook, dat een warm applaus hem ten deel viel. De pianist de heer J. Spruijl uit Breuktien gal govoelvol spel. Rustig en kalm is zijn geheele optredenzijn techniek is goed onderlegder is nog veel van deze musicus te wachten. Den heer G. H. Goosen, tenor uit Utrecht, wel bekend le dezer plaatse, oogstte met z'n eenvoudige, leutige, liedjes bij de luit een enorm succes. Het „volkszang" liedje liep als ge smeerd en het wordt hoog tijd dat ook hier eene afd. van „Volkszang" wordt opgericht. Er is animo voor te over. Zijn „Ktokkelted" was het neusje van den zalm. Het was doodstil in de zaal en er werd intens genoten. Het applaus nam'de vorm van eene ovatie aan, wat een bisnummertje uitlokte. Het geheel was een echt gezellige avond. „Apolio" heeft velen aan zich verplicht. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat de Eere-Voorzitter door ambtsbezig heden was verhinderd dëze uitvoering bij te wonen. RECHTSZAKEN 20. Vaststelling van de lijst van retri- butiën van beide- en zandgronden, over 1928. 21. Vaststelling van: a. een suppletoir kohier Hondenbelas ting 1928. b. Idem straatbelasting 1928. 22. Behandeling van belastingreclames. MANNENZANGVEREENIGING „APOLLO" Donderdagavond gal genoemd koor onder leiding van haar dirigent, den heer H. J. v. Maurik uit Utrecht, eene uitvoering in de zaal van „Religie en Kunst", welke tamelijk goed bezocht was. De opkomst der leden was niet zoo groot als gewoonlijk, een gevolg van de heerschende griep. Maar niettegen staande dit verschijnsel, heelt de kwali teit de kwantiteit vergoed. Er is met KANTONGERECHT TE AMERSFOORT De zenuwen van het jong. Vader H. te Soest had met de Leer plichtwet te doen over zijn zoon van 13 jaar. Deze was een keer blijven zit ten en dit verklaart dat Klaas of Hen drik nog niet de zes klassen had door- Ioopen. En dat nog wel thans met dat gestrubbel over het 7e leerjaar. Dat is de diepere zin van veel over tredingen van de Leerplichtwet, en met April is een wijd verbreid verzet te wachten, zoo sprak vorige week bij een Hooglandsch geval de heer Van Loon, Inspecteur van Lager Onderwijs in deze omgeving. En Woensdag 20 Febr. komt deze functionaris weer voor het voet licht, want R. en A. dus Rechter en Amb tenaar vertrouwden toch niet heel erg het geval van H.'s-zoon, al deed vader H. ook nog zulke heerlijke uitingen. Zelf kon hij niet schrijven, en dat speet hem danig en zijn zoon liet hij wat graag Ieeren, al was 't waar dat hij hem ook op het land best zou kunnen geWFuiken. Maar zie je, dat kind was erg zenuw achtig. En na de 14 dagen landbouw- verlot was hij lieelemaal niet meer naar school te krijgen. Hij kwam met gebalde vuisten op je at en ging op den grond liggen trappelen. Ja,, die zenuwen geven wat te doen.. Dan maar een doktersverklaring zien te krijgen, was Rechters raad. Direct zou H. erop afgaan. We zullen zien over veertien daag. Alweer een curieus geval. Er is een Amersfoortsche Verorde ning van 1915, gewijzigd in 1922, die op vier bebouwde terreincomplexen bui ten de Utrechtsche poort slechts wo ningen duldt en wel van flinke grootte en hoogte. Je zal die echter de kost geven, die na 1915 binnen in die com plexen zaken zijn begonnen, hetzij in gewone huizen zonder verbouwing, hetzij in perceelen tot winkel verbouwd, waar van de verbouwingsplannen door Bouw en Woningtoezicht zijn goedgekeurd. En toch heeft datzelfde toezicht 15 Juni vorig jaar geverbaliseerd den heer Rid derhof, eigenaar van de bekend zaak dameskleedij tegenover de Snouckaert- laan, daar gevestigd Januari 1927, die winkelt in zijn woonhuis (dus geen ver bouwing). Mogelijk is het de Gemeente te doen om rechterlijke uitspraak over de rechts geldigheid dezer verordening. Maar dan is men heden niet verder gekomen. Wel heeft 14-daag geleden verdachte in zijn voorgelezen verweer die rechtskracht in twijfel getrokken wegens na 1915 in voeren van de Woningnoodwet; dit is echter in het veroordeelend vonnis van f 1.niet aangeroerd. UITSPRAKEN: Straatschenderij E. M. V. Soest, 115 ot 10 d.P. H. S., id.A'. v. A„ id. Gevaarlijke hond niet onschadelijk houden J. T. Soesterberg, f 5.— of 3 d. ArbeidswetC. F. Soesterberg f 5.— of 2 d. Wielrijden zonder licht: A. J. F. B. Soest, f5.of 2 d. Idem zonder reflector: A. J. F. B. Soest f 2.— of 1 d. Idem zonder bel: G. v. d. B. Soest, f 2.— of 1 d., plus f 4.of 2 d. voor gemis van goede remmen. Belastingvragen. (Vragen op dit gebied door abonné's gedaan, worden in deze rubriek gratis beantwoord). A. T. vraagt Is hooger beroep mogelijk van een uitspraak betreffende de personeele belasting. Antwoord Van een uitspraak van den inspecteur der directe belastingen kan men steeds in. beroep komen bij den Raad van Beroep voor de Directe Belastingen. Voor Soest zetelt deze te Utrecht, Jans kerkhof V3a. Van een uitspraak van den Raad van Beroep kan men in hooger beroep (cassatie) komen bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage. Doch alleen wegens verkeerde toepassing ol schending der wet, dus niet wegens geschillen van zuiver feitelijken aard.

De Soester | 1929 | | pagina 2