Kantongerecht Amersfoort GEMEENTERAADSVERSLAG CHiAa ZENDING Maandagavond hield Mej. M. F.Leijnse uit Princenhage, eene lezing over het missiewerk in China, waar haar broeder missionair-predikant is met standplaats Peking. De vergadering welke matig bezocht was, werd door Ds. Alkema met gebed geopend, waarop spreker mededeelt, dat China het land is die zondig, waar Jezus nog niet wordt gekend. Wanneer er meer vraag naar Hem was, was er voorzeker nu niet zulk een treurige toestand waarneembaar. Daarop verkrijgt Mej. Ltynse het woord, welk aan de hand \an een 60 tal lan taarnplaatjes, een kijk geeft op het moeilijke zendingswerk in China. De zending gaat eerst ten arbeid onder de gegoeden, daarna onder de minder bedeelden, daar dit eerste aanstekelijk voor anderen werkt. De kinderen kennen geen jeugdop zeer jeugdigen leeftijd worden zij reeds uitgehuwelijkt en dit is ook altijd geen ideale toestand. De werkverschaffing door de zending ter hand genomen wei kt prachtig, velen vinden daar een behoorlijk bestaan. Het geheel he ft voorzeker de liefde voor de zending in 't algemeen, maar voor China in 't bijzonder verlevendigd, men hoort altijd van de buitenzijde, nu werd het innerlijke getoond. Het geheel werd besloten met gebed door Ds. v. d. Meulen. 's Middags werd gelegenheid geboden Chineesche artikelen te koopen, waarvan druk gebruik werd gemaakter was veel moois te bewonderen. De echtge- nootc van den Burgemeester woonde een en ander bij. NEDERL. VER. TOT BESCHERMING VAN DIEREN De afd. Baarn en Omstreken der Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren, hield 11 Febr. in hotel Zeiler haar jaar- lijksche ledenvergadering. Uit het jaarverslag blijkt, dat er wel een stijging van het ledenaantal is, maar het kleine batig saldo van de kas geeft aan, dat we behalve het salaris aan onze inspecteur geen groote uitgaven kunnen doen en tevens, dat aan de wensch van vele leden om tot oprichting van een asyl of tijdelijke bewaarplaats voor zwervende dieren over te gaan door geldgebrek niet kan worden vol daan. Misschien zal dit aan de inge zetenen van Baarn en Soest, alsmede Eemnes, Bunschoten en Spakenburg een reden zijn door toetreding als lid van onze afdeeling een steentje bij te dragen tot dit groote doel. Door het vertrek naar elders van ons bestuurslid luit.-gen. H. L. van Oordt, kwam een kleine verandering in het bestuur. De heer U. Cazius te Soestdijk werd in zijn plaats gekozen, terwijl de heer A. A. H. Boon Hartsinck herkozen werd. Indien men dierenmishandeling waar neemt, wende men zich direkt tot de politie of tot onze Inspecteur, de heer A de Vries, Van Lenneplaan 41 te Soest. A. B. DE LANGDURIGE WINTER Naar - wij vernemen ja in verband met de strenge en langdurige winter aan velen, die daarvoor in aanmerkingkwa- men, van gemeentewege brandstoffen ver strekt. Ook van particuliere zijde is en Wordt zeer veel tot leeniging van den nood gedaan in den vorm van het verstrekken van spek, erwten en boonen. erwtensoep, brood enz. DE NIEUWE POLITIE-VERORDENING Het College van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft thans de nieuwe Po- litie-Verordening, zooals de Raad die on langs heeft vastgesteld, goedgekeurd. Binnenkort zal de afkondiging plaats hebben, waarna de verordening in wer king treedt. SCHOORSTEENBRAND Zondagmiddag werd de Vrijwillige Brand weer gealarmeerd voor een schoorsteen brand aan de Ferd. Huycklaan 4c. Het viel in de koude n et mee b >ven op het dak de vrij ernstige brand te blusschen. Met zwavel en den ramoneur mocht he techter gelukken het vuur in een ander half uur meester te worden: de brandweerlieden moesten herhaaldelijk afgelost worden op hun koude plekje. Deze schoorsteenbrand was door bet zeer vuile rookkanaal, waarin z'ch groote massa's roet bevond, een van de ergste schoorsteenbranden uit den laatsten tjd. Laat men er toch vooral om denken op tijd de "schoorsteenen te vegen; dat voorkomt veel onaangenaamheid en moeite. R.K. ZANGKOOR „St. CAECILIA" De leden van genoemd koor gaven Zon dag- en Maandagavond eene tooneelavond in de Patronaatszaal, welke aardig be zocht waren, o.a. door Kapelaan Jan maat. De eerste klucht „de Mexicaansche Zilvermijn" gaf duidelijk te zien, dat godin Fortuna niet altijd even goedgun stig gezind is en het dus het beste is zich met zijn ambacht tevreden te stel len. Er werd kostelijk geacteerd, vooral door de barbier en z'n knecht,die het geheel droegen. Daarbij viel de aanklee ding te roemen. Alles was totj,in de puntjes verzorgd. De tweede klucht toonde op duidelijke wijze, dat, als de drank is in den man. de wijsheid verre te zoeken is. Er is smakelijk gelachen om de malle situaties. De baron was uitstekend in actie, die een geknipt figuur voor dergelijke gele genheden is. Het strijkje onder leiding van den heer Ilorvers zorgde voor prettige entre acte muziek. Het waren echt gezellige avon den. BALMASQUÊ IN „BOSCHLUST" ZEIST —De ook hier ter stede welbekende dans- leeraar Joh. Hopman, had Zaterdagavond j.I. een nachtfeest of balmasqué gearran geerd in Hotel „Boschlust" te Zeist, dat een groot succes is geworden. Ruim 150 gemaskerden bewogen zich op de gladde dansvloer, waarbij het strijkje v. d. Ree voor prettige dansmuziek zorg droeg. Van de costuums was veel werk gemaakt. Wij zagen o.a. een leuke Jor- daansche bruilof sgroep. keurige Pierottes, edellieden, danseresjes, clowns e.a. Onder de maskers heerschte een uit bundige jool en pret en voor velen was het uur van démasqué veel te vroeg en de generale sluiting integendeel. Uit alles bleek dat de danslessen van den leeraar in een goed blaadje staan en hij vele vrienden in Zeist telt. De jury, welke een moeilijke maar I dankbare taak had. heeft tot aller te- yvredenheid uitspraak gedaan. Soesterberg LUCHTVAART-AFDEELING Bij beslissing Chef Gen. Staf is op 12 Febr. 1929 de bronzen medaille toegekend aan den vliegtuigmaker Van Schaick. Ingezonden Buiten verantwooidelijkheid der Redactie. OPEN BRIEF aan Burge meester en Wethouders der gemeente Sóest. Ik beschuldig bovengenoemd College dat zij in gebreke is gebleven om zorg 0' dragen, dat in Soesterberg een mo torisch voertuig aanwezig is, noodig voor het vervoer van het brandweermateriaal. Tut in den treure is door den brandraad geadviseerd en geconfereerd, begrootin gen en teekeningen gezonden en de dringende noodzaak aangetoond en alles wordt op den langen baan geschoven. Het is een onverantwoordelijke toestand, en alle inwoners van Soesterberg hehhen liet recht en de gemeente heeft den plicht te zorgen, dat het brandblusch- materiaal in orde is Hoogachtend, J. NOODER, C numandant Vrijw. Brandweer Soesterberg, 18 Februari 1929. Het schijnt ons dat de heer Nooder, die lid is van den Brandraad kan en moet weten, dat de schuld van de vertraging een andere is, dan hij tracht ingang te doen vinden. Zijn beweren, dat de brandraad zijn rap port bij B en W. heeft ingediend en reeds maandenlang op een beslissing wordt aange drongen, is een besliste onwaarheid. Het rap port heeft B. en W. nimmer bereikt. Het wil voorkomen, dat de heer Nooder thans de pers in den arm neemt, om tot een reeds lang vaststaand doel te geraken, namelijk den aankoop van een buiten den raad om, door de fa. Bikkers voor de gemeente gebouwde brandspuit. Het is alweer een van die onverkwikkelijke geschiedenissen, waaraan Soest in die goeden gemoedelijken ouden tijd, om met broeder En dendijk te spreken, zoo rijk was. De Burgemeester verklaarde in de laatste raadsvergadering, dat de Gemeente geen brandspuit besteld had. Waar is, dat er nimmer een officieele be stelling heeft plaats gehad, doch even waar is het. dat de fa Bikkers te Rotterdam op niet strikt officieele wijze opdracht heeft ge kregen om voor de Gemeente een brandspuit te construeeren zooals er door dezelfde fir ma één aan Wormerveer geleverd is. Even waar is het ook, dat de Gemeente raad hierin nimmer gekend is. Dc Brandraad deelde bij monde van den heer Sevenhuysen het bes'uur der Vrijwilli ge Brandweer mede, dat de Gemeente die spuit voor een koopje zou krijgen, veel goed- kooper nog dan de Gemeente Wormerveer. En dit resultaat werd bereikt, dank zij de goede zorgen van de heeren van den Brand raad. Soest is een arme Gemeente, niet waar? en Wormerveer, nu ja, daar zit het beter aan. Het bestuur van de Vrijwillige Brandweer slikte aanvankelijk dezen zoo smakelijk op- gedienden disch, doch kreeg later inlichting, waaruit bleek dat zij door genoemden heer beduveld was. Bij informatie toch ingewonnen, bij den Gemeentesecretaris van Wormerveer, bleek dat Soest niet alleen niet goedkooper uit was, doch zelfs f450.— meer zou hebben te betalen. De Vrijwillige brandweer protesteerde, met het gevolg dat ook bij de fa. v. d. Ploeg te Apeldoorn, naar een brandspuit werd geïn formeerd. welke spuit, bij onderzoek beter aan de eischen bleek te voldoen en niettemin veel goedkooper was, dan die, welke de fa Bikkers bereids bezig was te bouwen, waar voor door haar het Chassis te Amersfoort besteld was, omdat daar de dealer gevéstigd -is, onder wiens ressort Soest valt. De Vrijwillige brandweer adviseerde ge- ruimen tijd geleden de goedkoopere en betere spuit van de fa. v. d. Ploeg te betrekken De brandraad kon zich met dat advies ver eenigen. deed althans alsof, doch b'eef tot heden in gebreke het rapport en het advies bij B. en W. in te dienen. Inmiddels ging de fa. Bikkers met de con- struct'e van de brandspuit door, welke zij thans zegt voor f1500minder te willen leveren dan aanvankelijk door de heeren van den Brandraad niet officieel was bedongen. Het scheelt me nog al wat, maar wat zou hetDe firma Bikkers doet uits'uitend zaken voor hare gezondheid en die f1500— wil zij liet gaarne minder doen terwille van het arme Soest en terwille van de aangename relaties met de heeren van den Brandraad Intusschen gaat zij voort, de niet zoo officieel bestelde brandspuit, af te maken en kan deze Maa-t of April worden afgeleverd. Den raad zal dan worden voorgesteld, die spuit aan te koopen en zal worden gewezen op het spoedeischende van het geval en op het schrijven van den heer Nooder ln de Pers, men zal niet langer kunnen wachten, geen dag en geen uur. Langer wachten zal dan onverantwoordelijk heeten en bovendien, het zal zoo goedkoop en zulk een buiten kansje zijn. En de raad zal het slikken, zooals voorheen de raad dergelijke dingen slikte in den goeden ouden gemoedelijken tijd, in welks aandenken broeder Endendijk zich nog steeds zoo ver heugen kan. En als in 1931 de Gemeenterekening 1929 zal worden aangeboden zal geen der raads leden, zoo zij er al aan denken, tijd en lust eevoelen, na te gaan of alle mandaten wel thuis behooren op het hoofdstuk en het volgnummer waarvoor zij heeten te zijn afgegeven. Oproeping Int behoud van ons Natuurschoon. Men is bezig een tracee uit te zetten voor den aanleg van een Hoogspan ningsleiding van 100.000 volt voor stroomlevering van de Utr. Prov. Electr. Mij te Utrecht voor de Gemeente Amersfoort. Deze aanleg met haar groote ijzeren masten van 20 Meter hoogte zal voor de gemeente Soest loopen vanaf de Lage Vuursche komende door de bos schen van Pijnenburg dwars over onze duinen en bosschen, dwars over de bekende heuvelrij achter de Van Beu- ningenlaan. Verder over weilanden naar den straatweg Soest—Amersfoort. Waar deze zware leiding dwars door de lucht gaande met groote bogen en masten op verren afstand zichtbaar zal zijn, zal zfj absoluut het landschap over- heerschen en ontwijden. Bovenal zal zij ook een niet denk beeldige maar inderdaad een zeer gevaarlijke strook van een paar honderd meter breedte scheppen; een hoog spanningskabel van deze buitengewone sterkte, met een dikte van een hand, slaat bij breking in een omgeving van minstens honderde meters alles dood. Doch ook h»j niet breking is het ideël en moreel een gevaarlijke doodelijke strook. Buitengewoon gevaarlijk is de Hoog spanningsleiding ook zoowel bij paral lelle ligging met- of kruising van de telefoon en radiodradenter weerszijden van den kabel moet zeker een invloed sfeer van minstens 700 meter gerekend worden. Ook zal de omgeving der Hoogspan ningsleiding sterk onder invloed staan van onweersbuien en bliksemslag, daar zware buien hierboven aangetrokken en ontlast zullen worden. Hoewel geheel en alleen voor Amers foort dienende komt toch alles over grond van Soest en zelfs de centrale wordt aan de grens op terrein van Soest geplaatst. Amersfoort wil haar bosschen en sportpark terecht niet geschaad zien. Amersfoort ziet de zaak juist inSoest accepteert en wordt de dupe er van! Aan allen die voelen in ruimeren zin voor de ongeschonden bescherming van de duinen en bosschen in de gemeente Soest, verdere bosschen in de Lage Vuursche, beter nog het geheele Noord Oostelijk deel der provincie Utrecht waar deze thans zelfs in de lucht op zoo'n fatale wijze bedreigd worden verzoekt ondergeteekende namens een nog kleine kring van belanghebbenden en belangstellenden een bewijs van hun sympathie te zenden. Haast U! Voorkomt door krachtige en daad werkelijke deelneming de afschuwelijke zending door deze plannen van een ons helaas nog klein stukje gebleven natuur; te meer waar een ondergrond- sche oplossing mogelijk is. W. VAN DER LECK, Oude Pastorie, Soest. Is heel Soest meegebracht vroeg Kantonrechter Mr. Van Son bij het her vatten der zitting Woensdag te twee uur. Het gold de belemmering van het brandweerwerk op 31 Oct. 's avonds half 10, toen aan den Korteweg een schuur in lichter laaie stond, met op 2 M. afstand een winkelwoonhuis met zeer brandbaren inhoud en op 10 en 15 M. weer andere perceelen. De zaak heeft terecht veel beroering veroorzaakt in Soest en daarom zullen we eenigszins volledig de behandeling weergeven, die eindigde met veroor- deelend vonnis van f 20 boete. Men zal de geschiedenis nog wel in de puntjes kennen, en zoo niet, dan krijgt men er hier de film van Als getuige charge waren gedag vaard de ondercommandant der Soester Vrijwillige Brandweer P. J. Drost, die op last van den commandant G. v. D.'s land met de motorspuit moest passee- ren om te gaan naar het Oude Grachtje, waaruit het reddende water zou komen. De commandant zelve ging rechtstreeks naar den brand. De Soester Vrijwillige Brandweer is wettelijk als brandweer erkend. Drost trad op als gemachtigd commandant en was in die functie overheidspersoon. Als tweede belastende getuige was er de Agent van Politie B. J. Terhaar, die van den brand af bij den heibel was gehaald. Deze. was daar gearriveerd, toen reeds het derde hek was gefor ceerd. Tegenover hem was geen eigen lijk verzet uitgeoefend. Hij had in dat derde veld tegen van D., die het over het verschrikt worden van zijn koeien had, gezegd, hem meteen op zij du wende voor den motor weg „Ga weg", ik vorder het, we moeten er door". Ik zal den slangenwagen (de moterspuit) om de koeien heen brengen. Hij had eerst moeten uitzien, waar die koeien ergens stonden. Verd. had als gemachtigde woord voerder genomen den heer A. W. P. Visser, handelsreiziger te Soest, en moest dus zelve terugkeeren tusschen het publiek, want de heer Visser was geen gepromoveerd advocaat. Deze remplagant had als getuigen décharge meegebracht volgende rij Soes ter menschenM. de Zoete, H. van Rouwendaal, C. Pas, J. Rouwendaal, P. Hornsveld en P. Dijkman. Hoe was hij er in 's hemels naam toe gekomen, dezen laatste, een com mandeur der V. B. te voorschijn te roepen? Hij deed verd. er mee den das om. Het relaas der behandeling kan be kort worden, want veel er van is reeds boven aangestipt. We geven slechts, wat er nog bij kwam. Gemachtigde Visser merkt op, dat aan den ouden v. D. nooit kan ver weten worden het eerste moment zich te hebben verzet. Toen is de zoon opgetredende vader is er later bij gekomen. Ook is niet gevorderd te gedoogen, dat over v. D.'s land zou gegaan wordenmen heeft zich op het terrein begeven. Er was een meer directen weg om bij het water te komendaarom is geweigerd. Over de Soester Politie verordening zou spr. straks het woord voeren. De ondercommandant Drost zegt, buiten het reeds boven vermelde, dat hij aan commandeur Dijkman opdracht heeft gegeven het eerste hek te openen. Toen dit weer dicht geworpen was, heeft hij met v. D. gepraat en daarna last tot openen gegeven. Hij werd bij het 2e hek door den vader beetgepakt en teruggeduwd. Verd. bleef vlak voor de auto loopen. Van een anderen weg (naast de weilanden aan, ook terrein van verd.), is door dezen eerst den volgenden morgen gesproken. Er was geen gevaar voor wegloopen van het vee. Er is schade ontstaan aan het hek door het dichtwerpenook mogelijk door het rijden door het drassige land. De vraag van den gemachtigde aan dezen getuige, waarom de commandant hem het bevel over de motorspuit had overgedragen, werd door den Kanton rechter als zonder nut op zij geschoven. Agent Terhaar was van den brand afgeroepen wegens wat in het weiland voorviel. Ook van deze getuigenis is boven reeds veel vermeld. yX Kenmerkend voor het^geheele geval wareA zijtr woorden Wij stonden ons bij den brand te verbijten. Waar blijft het water ln het winkelhuis op 2 M. afstands was benzine aanwezig. Mogelijk was een andere weg nog gunstiger geweest, daar de Veenhuizer- straat parallel loopt met het Oude Grachtje en er veel wegjes tusschen beide zijn. Nu men hier echter op dit land eenmaal was, moest worden door gegaan. Nu kwamen de getuigen decharge voor, voornamelijk om te zeggen, dat het de zoon was, dus niet verd., die het eerst was opgetreden en dat er een betere weg was geweest dan door dit land heen. M. de Zoete sprak dan ook van minder slang noódig zijn bij dien anderen weg. H. van Rouwendal, die bij den brand met verd. had staan praten, meent dat de kortste weg zou zijn geweest over getuige's grond of anders over den weg langs de betrokken weilanden. C. Pas heeft voortdurend hooren roepen Denk om mijn koeien. J. Rouwendal Gzn., had met den verd. bij den brand gestaan. P. Hornsveld wil zijn papiertje eerst inzien en de Rechter vraagt, of hij daarop moet lezen of hij hij den brand is geweest. Ja, dat was een leuk pa piertje, waarvan getuige wou aflezen. Hij wou het zoowaar bij zijn retraite aan den Rechter overhandigen. Met zoo'n getuige a décharge legt men niet veel eer in. En toen kwam getuige P. Dijkman, commandeur bij de V. B., getuige décharge hoor maar Op bevel van den ondercominandant Drost had hij het le hek geopend en bij het weer dichtgooien door den zoon was zijn hand geblesseerd ge worden door het prikkeldraad, zoodat hij acht dagen een stijve hand gehouden heeft. Verd. kwam aanloopen en riep tegen zijn zoon Gooi het hek dicht Getuige heeft ook gezien dat verd. den ondercommandant in zijn body greep. Of het 2e hek door verd. zeiven is dichtgeworpen, is door hem niet gezien. Toen was hij naar den brand geloopen om politie te halen. Ja, ja, van je ontlastingsgetuigen moet je het hebben Hierna is de Ambtenaar van Open baar Ministerie aan het woord. De beschuldiging berust op art. 446 Wetboek van Strafrecht, het weigeren van hulpbetoon, wanneer gevaar dreigt voor algemeene veiligheid van goederen of personen. Het staat vast, dat dit hier het geval is. Eveneens staat vast, dat hét hier gold een bevel van de Openbare Macht. De gemeentelijke verordening van Soest op de Vrijwillige Brandweer doet hier niets terzake. Als er schade kwam, kon daarover de Gemeente worden aangesproken. Of het tweede hek door verd. zeiven is dicht geworpen kan ook buiten be schouwing blijven, al neemt Spr. aan, dat het wel is geschied. Er blijft, dat verd. niet gedoogd heeft, dat de wagen zou passeeren. Hij heeft er voorgeloopen en heeft den onder commandant weggeduwd. Het is be trekkelijk een ernstig feit. Spr. had ook kunnen ten laste leggen het opzettelijk belemmeren van brandblusschen. Als eisch stelt hij de maximum boete van f25.—, bij niet-betaling te ver vangen door 10 dagen hechtenis. De gemachtigde Visser voert aan, dat de Soester Politieverordening de rech ten omschrijft van de Vrijwillige Brand weer. Verd. was volgens die verorde ning in zijn volle recht de motorspuit niet toe te laten. Burgem. en Wethouders hebben na deskundig onderzoek de beloopen scha de op f 145 gesteld. Na een adres van Spr. (hierbij wordt het betreffende exemplaar v. Het Nieuws opgestoken) 14 daag geleden, is art. 140a der verordening gewijzigd, zoodat dit artikel als onjuist is erkend. Verd. behoefde de spuit niet toe te laten. Hij heeft het recht aan zijn zijde. Spr. vraagt verdaging, zoodat eerst de Soester verordening kan worden nagegaan met betrekking tot deze wij ziging. De Ambtenaar heeft de verordening bestudeerd en heeft wel eenige leemten ontdekl. Hij kan zich voorstellen dat verduidelijking wenschelijk was. Dit kan echter terzijde blijven. De beschuldiging is naar aanleiding van art. 446 Wetboek van Strafrecht. Verder onderzoek behoeft niet te ge schieden. De Kantonrechter, direct vonnis vel lende, zegt dat de Ambtenaar zeer dui delijk heeft uiteengezet, dat hier met woorden en daden was willen verhin derd worden, wat moest gebeuren. Spr. kan begrijpen, dat het onaan genaam was, dat te moeten gedoogen. Daarom werd het vonnis verlaagd tot f 20 boete, bij niet-betaiing vervangen door 10 dagen hechtenis. Cassatie dient binnen acht dagen te worden aange- teekend. Hiertoe zal volgens de woorden van den heer Visser worden overgegaan. Uitspraken. Te Soest venten zonder vergunning: G. J. D., Bergen op Zoom. f5 of 5 d, Wielrijden zonder licht: J. M. v. d. W., Soest, f 5 of 2 d. Wielrijden zonder reflector: J. M. v. d. W., Soest, f2 of 1 d. NIEUWE ZAAK De heer Van Oest opende Woens dagmiddag aan de Veenhuizerstraat 59 hoek Hartweg een zaak in Kuideniers- waren. Comestibles enz. Alles ziet keurig verzorgd uit 'en de ruime voorraad tegen exlra lage prijzen lokt een ieder tot koopen.' We wenschen^Van^OestJveel succes. De Raad dezer gemeente kwam Dins dag j.1. te 10 uur v.m. bijeen. Alvorens over te gaan tut de behande ling van de agenda wijdde de Voor zitter namens den Raad eenige gevoel volle woorden vau deelneming aan het overlijden van het dochtertje van den g«r meentesecretaris. den heer J. G. A. Ba tenburg. Daarna kwam aan de orde: 1. Behandeling van het voorstel van B. en W. tot het bouwen van 4 nood woningen op een terrein, gelegen aan den Wieksloterweg O.Z. De heer Doorman meent dat het half steens bouwen in strijd is met de bouw verordening. Hij bepleit het aanbrengen van spauwmuren vanwege het vocht. l)e heer Den Bliek meent dat bij goede cementeering een halfsteens muur wel voldoende is. De heer Busch is van oordeel dat deze woningen dienen voor hen die wel huur kunnen, doch niet willen betalen, en daarom stelde de bouwcommissie voor de woningen ver weg te zetten, b.v. bij Den Dolder. De heer Gasille vindt de woningen, bestaande uit een keuken-kamer en twee slaapkamertjes voor groote gezinnen te klein. De heer Van Klooster adviseert de hardst mogelijke mondsteen te gebruiken daar deze beslist geen vocht doorlaten als ze goed becementeerd worden. De heer Endendijk staat in deze aan de zijde van den heer Busch en vindt dat de opvoedende kant niet uit het oog moet verloren worden, juist omdat het menschen betreft die parasiteeren. De heer Koenders denkt zich de wo ningen als een soort strafkolonie, zoodat zij veel minder geriefelijk zijn. Bijplaat sing aan den Dolder zou echter een aparte weg noodig zijn. De Voorzitter is niet voor plaatsing in een uithoek en wil maatregelen teneinde' te trachten de gezinnen op te heffen; bovendien, zullen do woningen in de toe komst ook nog voor anderen meuten dienen dan voor totaal onwilligen en dan krijgt men bezwaren. De heer Busch blijft bjj zijn meening. dat te veel geven verkeerd is, waarop de Voorzitter zegt, dat het hem verwon dert dat de heer Busch zoo hard op treedt tegen dat soort menschen, waar hij toch feitelijk vertegenwoordiger van is. De heer Busch protesteert daartegen en zegt dat hij geen vertegenwoordiger is van parasieten maar van eerlijke men schen. De heer Van Doorne wil in de ouders de kinderen niet treffen. Wanneer de woningen bjj Den Dolder komen moeten de kleine kinderen door weer en wind uren ver loopen. De heer Grootewal zegt dat schifting tusschen onwilligen en geschikten zeer moeilijk is. Wat de kinderen betreft, deze zouden wellicht aan de ouderlijke macht kunnen worden onttrokken. Indien de gemeente echter niet verplicht is de menschen teh uisvesten is hij tegen het geheele 'voorstel. De heer Endendijk zegt dat er geen grens is te trekken. We zouden nog wel meer dan honderd woningen kunnen bou wen. en dat zou een groote strop voor de gemeente worden. l)e Voorzitter zegt, dat de meerkosten voor een eeusteeensmuur f400—i 500.— zullen bedragen en neemt daarom over het voorstel-Van Klooster. Het aldus geamendeerde voorstel wurdt aangenomen met 9—4 stemmen. Tegen de heeren Doorman, Gasille, Busch en Grootewal. Omtrent de plaats wordt met dezelfde stemmen besloten deze te handhaven aan de Wieksloot. Tegen de heeren Den Bliek, De Bruijn, Busch en Grootewal. De Voorzitter deelt dan mede dat is ingekomen een request van de drie Mid- denstandsvereenigingen, verzoekende op heffing van de straatbelasting. Dit re quest wordt voor prae-advies in handen van B. en W. gesteld, die reeds een wijziging in de heffing der straatbelas ting aan het voorbereiden zijn. 2. Behandeling van het adres van de R.K. Kiesvereeniging alhier verzoekende wijziging te brengen in het bedrag van den kinderaftrek bij de heffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting. De heer Busch wil deze zaak eerst nog aanhouden. Hij is niet voor partieele wijzigingen. De heer Doorman meent dat een pro gressieve aftrek totaal onjuist is. De heer Van Klooster zegt dat de kosten slechts f2000.zullen bedragen en bepleit aanneming. De lieer Van Doorne wilde eerst af wachten wat de wet regelde de financieele verhouding tusschen Rqk en Gemeenten zal brengen. Eerst dan weet men waar we aan toe zjjn en kan over onderdeelen gestemd worden. De heer Busch merkt op dat verdere discussies noodeloos zijn daar het allang vaststaat, dat het voorstel er met 76 zal komen. Zijn voorstel de zaak aan te houden wordt verworpen met 76, waar op de heer Busch roept: „Zie je nou wel, 't was allang in kannen en kruiken". Het ironische voorstel-Busch om Het oorspronkelijke verzoek van de rechtsche fractie waarvan de kosten f 8000 zouden bedragen aan te nemen wat natuurlijk protesten van rechts ontlokt wordt verworpen met den stem van den heer Busch voor. Het voorstel zooals het ter tafel was gebracht wordt daarna aangenomen met 76. Tegen geheel links benevens de heer Den Bliek. 3. Behandeli.ng van het voorstel der betrokken raadscommissie inzake vast stelling van een salarisregeling voor het gemeentepersoneel met voorstel van B. en W. De Voorzitter deelt mede, dat bjj dit punt een amendement was ingekomen van de A.R. en R.K. fractie om de salaris sen te handhaven op het huidige peil met enkele met name genoemde uitzonderin gen, en aan allen kindertoeslag toe te staan van f 1per week per k:nd van af het derde kind. Voorts dat de kosten van het voorstel der salariscommissie ruim f4000 zullen bedragen en het amen dement deze kosten nog eens met onge veer f 800 verhoogt. De heer Van Doorne informeert naar de motieven van dit amendement, en vraagt waarom de heeren het salaris van den inspecteur van politie willen stel len beneden het bedrag door de salaris commissie voorgesteld. Indien één salaris noodig verhoogd moet worden is het dit. De heer Van Klooster antwoordt dat de inspecteur hier is gekomen op f 2700, wat hjj van te voren wist. zoodat een verhooging tot f 3000 een redelijk mee vallertje is. Verdere verhooging acht hij overbodig. Wat den kindertoeslag betreft, dit is oen verkregen recht. De heer Busch zegt van de salaris- kwestie een uitgebreide studie te hebben i ook aan do hand van bescheiden om trent salarissen ih andere gemeenten. Soest is in dezen absoluut niet toonaan gevend, doch moet ook niet het laagste zijn. Wjj kunnen niet vergelijken met Emmen, Putten of andere gemeenten, die financieel in de put zitten. Hij bepleit aanneming van het voorstel van B. en W. De inspecteur is hier niet voor zijn pleizier gekomen, maar speciaal voor de gezondheid van zijn' vrouw, leder is vol lof over den inspecteur en het hoofd der politie moet een bezoldiging'hebben even redig aan zijn stand en zijn capaciteiten. De heer De Bruijn zegt dat de kosten eerst door B. en W. waren opgegeven op f 2000. Tijdens zijn ongesteldheid heeft hij dat eens nagerekend en kwam lot de ontdekking dat het Veel hooger was. Thans zeggen B. en W. dat de kosten komen op f 5000. Dit moet maar weer uit de belastingen komen en uit dezen hoofde kan spreker zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer Doorman verklaart eveneens er tegen te zijn. Ilij vindt verhoogingen van 18.20 en zelfs 36 procent niet verdedigbaar. De heer Van Doorne merkt op dat een vergelijking met particuliere maatschap pijen, zooals- de heer Van Klooster deed. niet opgaat. Deze toch zorgen bovendien voor pensioen. Uitkeering van kindertoe slag en standplaatstoelage zijn steeds van tijdelijken aard geweest en daarom kan de R.K. fractie geen beroep dóen op verkregen rechten. De heeren Endendijk en Van Klooster bepleiten beide dat zij van een principieel standpunt uitgaan, waarover wen het toch niet eens zal kunnen worden. Hun in zichten omtrent kindertoeslagen wordt toch niet door links gedeeld. Kindertoe slag heeft volgens den heer Endendijk dit karakter dat de arbeider moet wor den in staat gesteld tot voortarbeidiag. Dit is het standpunt van de Anti-Revo lutionairen. De heer Van Doorne inerkt op, dat hij dit voor het eerst hoort. Volgens den hoer Endendijk zou zijn partij dus het voortbestaan van den arbeid op zich zelf willen verzekeren.' wat dus neerkomt op een economisch standpunt. Naar hij meen de wilde de A.R. partij juist door kin dertoeslag voortbestaan van het gezin verzekeren, wat een dogmatisch stand punt is. En met dit laatste kunnen an dersdenkenden zich natuurlijk niet ver eenigen. De heer De Bruin memoreert dat „De Soester" indertijd een staat van salaris sen heeft gepubliceerd en aangetoond heeft dat de salarissen hier een groot deel van de belastingen verslonden. Hij begrijpt nu het gewijzigde standpunt van den heer Van Doorne niet. De heer Van Doorne antwoordt, dat dit staatje bedoeldeaan te toonen, dat wat de grootte der gemeente betreft, hier teveel aan salaris wordt betaald. Ook andere gemeenten, die aan groote uit breiding onderhevig zrjn, hebben lang niet zooveel ambtenaren als wij hier. De heer Busch meent dat hier geen reëele toestand heerscht. Men vefdiept zich te veel in partijbelangetjes en ver liest de groote lijnen uit het oog. Dat zal altijd zoo blijven, zoolang rechts aan het bewind is en links niet de vertegen woordiging in B. en W. heeft, waar het recht op heeft, krachtens de uitspraak der kiezers. De heer Gasille maakt den heer Busch een compliment over de wijze, waarop hij zich gekweten heeft van de opdracht, hem door de salariscommissie gegeven: Hij heeft het tot in de finesses ..uitge-_ zocht én er; ongetwijfeld zeer' veü werk" aan gehad. De heer Grootewat duet het bemidde lingsvoorstel het voorstel van B. en W. aan te nemen met als overgangsmaatregel het verleenen van een kindertoeslag tot een salaris van f 1500 voorioopig voor één jaar. Dit voorstel vindt geen algemeene in stemming. Het blijkt, dat links zeer ver toornd is op de wethouders, die eerst m'et den burgemeester zijn meegegaan en hem nu in den steek laten en het voorstel van rechts steunen, daarmede dus lijn recht ingaande tegen hun eigen voorstel. De discussies worden verward en heftig en boooze woorden geslingerd naar de hoofden der Wethouders. De heer Den Bliek stelt voor de typiste in elk geval f 900 salaris te geven. De heer Van Doorne meent, dat do inspecteur van politie minstens een salaris van f 3200 tot f 4000 moet hebben en wil dit voorstel handhaven. Waar het amandement der R.K. en' A.R. fracties feitelijk dus bedoelt, dé voorstellen ven B. en W. en de salaris: commissie niet in behandeling te nemen, is dit laatste het verststrekkende voor stel daarom brengt de Burgemeester dus in stemming het voorstel', om thans het voorstel van B. en W. en van de salaris- commissie niet in behandeling te nemen en alle sa'.ariskwesties dan inaar partieel te behandelen bjj elke betreffende be nomen met 7-3 stemmen en 3 blanco, grootingapoet. Dit voorstel wordt aange- Voor stemden de Wethouders Koen ders en Endendijk en de Raadsleden Van Klooster, v.d. Breemer, Hllhorst, Pronk en De Brujjn. Tegen stemden de heeren Van Doorne, Den Bliek en Gasille, terwijl de heeren Doorman, Rusch en Grootewal zich van stemming onthielden. Na deze stemming ontstond groot ru moer. De heer Busch verweet B. en W. heftig inconsequentie om den voorzitter in zijn hemd te laten staan en mee te gaan met het voorstel der rechtsche fracties. Een bewijs temeer, dat er noodig ver andering in de samenstelling van het col lege van B. en W. moet komen! De heer Gasille vindt de houding der wethouders meer dan treurig en de héele vertooning een misselijk gedoe, om weer eenige partjjgenooten en vriendjes te be- voordeelen. De heer Busoh roept woedend uit: „Mji behoeven ze nooit meer in een commissie te benoemen, ik bedank er bij voorbaat voor,,. Onder groote beweging schorst de Voor zitter de vergadering tot 2 uur 's middags. MIDDAGVERGADERING Blijkbaar had dé pauze de gemoederen wat tot bedarén gebracht. De Voorzitter begon met de mededeeeling dat het col lege van B. en W. nog eens de gevolgen van .de gehouden stemming had nagegaan, en alsnog met een bemiddelingsvoorstel wenschte te komen. Hierbij werd het oor spronkelijk voorstel gehandhaafd, echter met enkele wijzigingen, terwijl de kinder toeslag weer werd ingevoerd, doch al leen tot een salaris van f 1500. Het uitgewerkte voorstel zou den. volgenden dag aan de leden worden verstrekt en de financieele consequenties zouden mede wérden aangegeven. De Heer De Bruijn verklaarde zich er bij voorbaat tegen. Hij -wilde geen sprong in het duister te doen en miste het noo- dige vertrouwen in B. en W. Besloten werd daarop de begroeting thans te gaan behandelen, doch alle pos* ti^n, oetreffende de salarisssen, aan te houdet ^ot <len volgendéndag. -nis* het- Sa e ippen oc n ra ie Lippen feLK;;Lt.7|/U Ruwe Huid Doos30*60*90ct Tube80ct Bij Apoth en Drogisten

De Soester | 1929 | | pagina 2