p u nn PUROL Jongens Schoonmaak RECHTSZAKEN Struikrozen J. WOLFF, Dierenbescherming. J. van Manen Éi vp B 9 m m 81 w, m m m S N.V. Middenstandsbank BIJKANTOOR: SOEST Verhuring van Safe-Loketten kc reeds dateert van het jaar 500 voor Christus. De groote stuwkracht zit daarin, dal men goede leiders heeft daar anders de organisatie ten val is gedoemd. Spr wijst in dit verband op de verkeerde leiding van deui heer Stenluiis (S.D.A.P.) enkele jaren gele den bij ee:i staking van de fabrieks- arbe ckrs te Utrecht. Een zeer goede leider daarentegen is Harry Hermans, die de zaak in rechte banen stuurt Om goede vakgenooten te zijn is het noodig lid der congregatie te wor den, opdat het Chr. beginsel zal wor den hoog gehouden. Na app.aus werd het verdere ge deelte van den avond gevuld door hel duo Schmidt uit Amsterdam, welke, enke'e voordrachten ten beste gavin waarvan de transformatie „de Dief" het glanspunt was. Het geheel viel in goede aarde, getuige het applaus. De heeren Butzelaar verzorgden op uitnemende wijze het muzikale gedeel te. De tractahe vondl haar weg. Het geheel was een waardig feest vieren. Dansinstituut Hopman. Tot sluiting van hel seizoen gaf Zaterdagavond 13 April 1.1., de heer J. Hopman, in hotel Centraal te Baatrn een soiree-dansant, dat door plm. 63 personen was bezocht. Er heerschle een gezellige, amicale sfeer gedurende den gehee.en avond. Dal de lessen gewaardeerd worden bewees de keurige uitvoering der di verse dansen. De pla. isl, de heer v. Ree, ud Zeist, deed zijn uiterste best en werd door de leerlingen oen ca deau aangeboden, evenals aan den danslecraar. De tijd van scheiden, 1 uur, brak voor velen veel te vroeg aan. Tooreclvemii'gi g „Ons Genoegen". Genoemde club, onderafd. van ife ,,Y.Y. Soest gal' Maandagavond voor haar leden en genoodigden, een feest avond in „de Gouden Ploeg", welke zeer druk bezocht was. The Johny Dance Band zorgde op prettige wijze voor hel muz.kalc gedee.te. De prae ses der club rep bij den aanvang allen het welkom toe, waarop door de leden ten toor.eele werd gevoerd, de lei.ke klucht „De Mexicaansche Zilvermijn", in 3 bedrijven, waarin ten du ic e ijk te werd gedemonstreerd „Schoenmaker, hou je bij je leest". Er is hartelijk gelact.en en veel ge klapt om hel* vroolijke gedoe in hel gezin van Baas Riem, die het geheele stek droeg. In hel nadessert „Moppie de Onge luksvogel" moet nog een tweede exemplaar geboren worden als Mop pie, die was nu met recht een ongeluk in hel kwadraat. Er zijn tranen om gelachen en er werd veel geklapt. Het slot was eea dansje, onder lei ding van den heer Johny Hopman, waar de stemming maar niet wilde komen. Desniettegenstaande is er prettig gedanst, geen enke.e wanklank werd wrnomen; het was 3 uur voor men er erg in had. Die club heeft netjes gefuifd. Selsk'p „Frjoenskip en Ienfald." Woensdagavond ga. deze club haar laatste g^arkomste in „de Gouden Ploeg", we.ke zeer druk bezocht was, o.a. door de clubs uit Baarn en Hil versum. De fraaie Friesche v'ag sierde hel podium, hel strijkje Kamerhoef, S.a lenhoef zorgde voor de prettige stem ming. Te ruim 8 uur opende de heer G. J. Rooda de feestavond en riep allen het we kom tóe, inzonderheid de gasten, waarop het officieele ge deelte Leslo'.en werd met het staand zingen van het Frysk Folkslicd. Door de werkende leden der club werd daarna voor het voetlicht ge bracht „Roppinglooneelspe. in n bedrijf, waarin het leed wordt gedc- monslreert van een echtpaar, wier kind werd veneiJt, en dat den dood inging. Haar zuster, verpleegster, ver vult echter haar roeping, door hel zieke kind van den verleider te ver plegen. Gearresteerd. De heer A M„ alhier, die verdacht werd van verduistering en ge mimen tijd buitendamds vertoefde, is een de zer dagen door de Politie alhier te Amsterdam gcarr.stcerd en ter be schikking ges.eld van den heer Offi cier van Justitie Hij zou gelden van zijn werkgever te Helmond geïnd, doch niet a,gedragen hebben. De Jus titie heeft de zaak thans verder in onderzoek. Paleis Soestdijk. H M. de Koningin-Moeder, die mo- men'.eel nog verleeft in haar Paleis aan den Yoorhout te 's-Gravcnhage, zal nog vóór Puiks teren het Paleis te Soestdijk betrekken om aldaar naar gewoonte de zomermaanden door le brengen. Op Vrijdag 17 Mei a.s. wordt H. M. te Soestdijk verwacht. l>e a.s. Verkicz ngen. Naar wij verncm n, hebben B. en W. van Baarn ook dit jaar weer besloten, van Gemeentewege op 12 plaa'sen in Baarn aanplakborden tv doen aanbrengen, ten behoeve van de voor de verki zingen propaganda ma ken ie poli i ke parti e.i, teneinde zoo- doen ie grove ont .ieriing en beschadi ging clJir.s te voorkomen. Het kanaal,.kin door de Gelder-c e Vallei. Reeds eerder meldden wij hierover, dat cie houd ng van Gedeputeerde Sta en der Provincie Utrecht vreemd aandeed, vooral nu men in den laat- sten lijd de vorbe'ering van de rivier De Eem sterk voorstond cn levens aan irong op de tot stand koming van ie Am terda n-Rijn-vcrl inding via U recht Nu eindelijk de Minister zich vóór het plan door de Gcldersche Vallei heeft uitgesproken, heeft de Hoofd-ingenieur van den Provincialen WaterstaatsJknst le Utrecht, Ir. A. A. Mussert, een nieuw gewijzigd plan ontworpen via Utrecht, naar men meent te weten met instemming of zelfs op last van Gedeputeerde Stalen. Men heeft zelfs geprobeerd, de be slissing van den Gemeenteraad van Amsterdam te laten uitstel en voor de bestudering van dit nieuwe ontwerp; naar men weet. is dit echter niet ge lukt. Uit een en ander concludeeren wij reeds vroeger, dat Ged. Sla.en blijk baar hel belang dor stad Utrecht hooger stelde dan hel belang v.n de Geme.nlen, gelegen in het Noordelijk en Oostelijk deel der provincie. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Gelder che Yalloi le Amersfoort, waaronder ook Soest ressorteert, heeft thans aan Gedep. Sta en een nadere verklaring gevraagd over hunne houding ten opzichte van dit kanaalplan, waarbij de Kamer op merkte, dat zij de door Ged Staten gevoerde actie in strijd acht met de belangen van het Oostelijk deel der Provincie onder opmerking, dal de ver chillende berich.cn ernstig d n ndruk wekken, dat het Co»le0e zien .n deze kwestie veel te veel oriënteert naar de stad Utrecht. Wij zijn ten zevr.de benieuwd naar hel antwoord van Ged. Staten. Slipjacht. Woensdagmiddag werd een slipjacht gehouden vanaf den Korenmolen le Scesl door hel landgoed Pijnenburg van. den. heer E. H. D. Insinger. Le animo hiervoor was zeer groot en de fleurige stoet vim ruiters en amazones j*ok veel aandacht in deze omstre ken, waar men dergelijke jachtritten niet veel ziet. A. H. Marlens. De in Soest ook niet onbekende heer A H. Marlens, Directeur van de N.V. Middenslandsbank voor Amers foort en Omatrek.n herdacht Wce.is- Jag j.1. den dag, waarop hij 12Va jaar geleden benoemd werd lol Directeur ..lier N.V. Velen kwamen hem com plimentei ren en meerdere ge chenken werden hem aangeboden Ook liet Bestuur der Midd.nslandsve.eeniging ,Soeut" kwam hem gelukwenscheu. Heidebrand. Donderdagavond te ong weer 7 uur werd de Vrijwillige Brandweer alweer gealarmeerd voor een heidebrand aan jen Koudhoornwx g veroorzaakt door lat een tweetal eigenaren van heide grond, Van de B. en van G„ de op bun grond groeiende heide hadden aanges.okein met de bedoeling, hun eigen terrein af le branden. Daar hierdoor ook brandgevaar ontstond voor andere p.rceeien. werd foor de Poli.ie tegen bovengenoemde eigenaren procesverbaal opgemaakt. De spoedig aanwezig zijnde brand weerlieden konden gelukkig erger voorkomen. Men zij er op indachtig, dat ook het afbranden van heide op eigen terrein n.et geoorloofd is, zonder daartoe vooraf vergunning gevraagd te hebben aan en verkregen le hebben van de Politie. Auto aanrijding. Het 4-jarig zoontje van den Heer v. d. B„ Kerkstraat, had het ongeluk spelenderwijze door een auto te wor den aangereden. Het ventje werd niet een lichte hersenschudding cn cenige schram men opgenomen. Dr. Rupert verleen de de eerste hulp Door zeer sterk te remmen, heeft de bestuurder erger weten te voor komen; hem treft dan ook g.en schuld Gevonden voorwerpen. Busje met inhoud, regenmantel, zil veren armband-horloge, bruine k.n der-portemonnaie, overjas, zaagje, 1 manchetknoop, 1 handschoen, kruk van een deur. Aangehouden. Door de Politie alhier werd deze week A. v. M. aangehouden, die met de Justitie nog iets le verrekenen had. Men zy op zijn hoede! Ook deze week werd weer tegen een aantal autobestuurders proces verbaal opgemaakt wegens over.re ding der maximum-snelheid. De Poli ie doet hiermede een goed en noodzakelijk werk. Het is werk. lijk onverantwoordelijk met welk een snelheid dikwijls au.o bestuurders het dorp hier passeer.n Soesterberg LUCMTVAART-AFDEEL1NG Vliegongeval. Woensdag legen 12 uur is het mili tair vliegtuig No. 113 tij (Uns een oefenvlucht nabij Ytnlo neergestort op den Hcrungerberg, waarschijnlijk door „overtrekki n' met daaraan ge paard gaan 1 snelheidsverlies Het ter rein ter plaatse stijgt vrij plotseling snel en hel vliegtuig heeft de kruinen der hoornen geraakt en is daarna tusschen de hoornen aan den weg terechtgekomen. De in zit'en den wa ren dereserve 2e luitenant hij de luchtdoel-arli.lerie J J. F. Kimmijzer, die op slag gedood werd en de re serve 2e luitenant bij de rijdende ar tillerie L. de Vr es SchotU'e, die zwaar gewond naar het R K. Ziekenhuis te Venlo werd overgebracht. Beide wa ren 22 jaar oud en waren vol ijver bezig om, reeds in het bezit van bel z.g. klein-brevet, ook het groot mili tair-brevet te behalen. Het toestel is totaal vernield. Kerkberichten. NED. HERV. KERK. Zondag 21 April v.m 10 uur: Ds. A. C. II. van Hoogenhuijze, v. A'dam. Namiddag 6 uur: Ds. Kruishoop. Rembrandtzaal. V.m. 10 uur: Ds. K. W. Vethake, em. pred. te Utrecht. Nam. 6 uur: Ds. J. I. van Schaiek. CHR GEREF. GEMEENTE Julianastraat'66. Zondag 14 April, v.m. 10 en n.tn. 6 u.: Godsdienstoefening. Maandag 15 April, 's avonds 7.30 uur: Prof. G. Wisse, van Apeldoorn. GEREF. KERK. Julianastraal. Voorin. 10 uur: Ds. B. Alkema. Nam. 5.30 uur: Ds. J. v. d. Meulen. Soeslerbergscheslraat. Voorm. 10 uur: Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5.30 uur: Ds. B. Alkema. Soeslerberg. NED. HERV. KERK. Chr. School, Postweg. Nam. G uur: Ds. C. W. Vundering van Zeist. Nam. 2—3 uur Zondagsschool in de Chr. School, vo-or alle kinderen van G13 jaar. Huis Ier Heide. Voorin. 10 en nam. 6 uur: Ds. B Tuinslra. Baarn. NED. HERV. KERK. uorm. 10 uur: Ds. A. AdrianL Nam. 6 uur: Ds. I. Kieviet. Gebouw „Calvijn". (Tromplaan). Voorm. 10 uur: Ds. de Graaf van Nijkerk. CHR. GEREF. KERK. (Nassaulaan). Voorm. 10 en nam. G uur: de heer N. Brandsma, Theol. Stud. te Apel doorn. Kerk en Vrede. Op Woensdag 21 April a.s. te 8 uur men zie ook de advertentie) zal in de Ned. Herv. Kerk een bijeenkomst worden gehouden, uitgaande van de Afd. Soest van „Kerk cn Vrede". Wat deze groep of vereenigiing bier- doelt, kunnen we het best duidelijk maken door hieronder weer te geven "e mo'ie, aangenomen in de oprich- ings vergadering De Groep enz. „van oordeel, dat slechts van hel doorwerken der Christelijke beginse len heil le wachten is voor menschen, volkeren en volkeren gemeen chap. dat deze doorwerking niet alleen tegengehouden wordt door den in vloed der zonde maar ook door het nstandhoudien van zondige gebruiken waarvan de verderfelijkste de oor log is, dat niet alleen de oorlog met alle recht spot maar ook het karakter der moderne oorlogvoering het gods- "ienstig-zcd lijk bewustzijn krenkt op een niet meer te verdragen wijze, dat liet elk offer waard is om te genover deze misdaad ernst te makepn met de zedelijke waarheid, dat hel beter is onrecht te lijden dan onrecht e doen, bindt den strijd aan legen oorlog en oorlogstoerusting en roept alle Christenen binnen en builen de ker ken op om in dezen strijd mee te strijden, opdat de namen van Jezus Christus en Zijn hcmelschen Vader niet meer op doe gruwelijke wijze door de volkeren geschonden worden als in de jaren, die achter ons liggen het geval is geweest". Deze motie is duidelijk. Zij zegt: de oorlog, iedere oorlog is vanuit het Christelijk bcg'nsel veroordeeld. „Ook een verdedigingsoorlog?" zal men vragen. „Kerk en Vrede" zegt: ja, want het karakter van de moderne oorlogvoe ring krenkt het godsdienstig-zedelijk bewustzijn op een niet meer te ver dragen wijze. Dit is de groote gedachte, die deze verecniging wil uitdragen. Zij roept de Christenen op, om zich deze waarheid eens een oogenbllk goed voor oogen te stelien, zich voor den geest te brengen de ontzaglijke gruwelen van den modernen oorlog niet alleen, maar bovenal de ontkete ning van alle daemonische machten als begeleidend verschijnsel daarvan. Zij rekent er op, dat als de Kerk zich hiervan goed bewust is gewor den, het antwoord nel anders kan zijn dan een: dat nooit meer! Welke goederen ook verdedigd zouden moe ien worden, nut zoodanige middel, n nooi'J Dan liever onrecht lijden dan onrecht te doen! „Kerk cn Vrede" wil de publieke opinie ten opzichte van oorlog en oorlogstoerusting omzetten, en Ce~c daardoor onmogelijk maken. Men bezockc de bovenvermelde bijeenkomst, waaraan ook de Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria' hare medewerking zal verlecncn. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Soest I Harderw. Boys I 5—2. Baarn IV—Soest II 2—1. Soest III—Soestdijk lil 13-0 Het le e'flal speelde aan de Koud- hoornweg tegen Hafi'dorw. Bovs I, en stuurde na vurige strijd deze Gclder- sche verecniging met èen 5—2 neder laag naar huis toe. Soest II kon het in Baarn niet bol werken en liet twee, wel zeer kost bare puntjes in Baarn achter. Hel 3e elftal keek op geen paar doelpunten en maakten Soestdijk III in met liefst 13—0. Wat brengt ons a.s. Zondag? Hel le elftal speelt om 2 uur in 's-Graveland, legen de club van dien naam, Het zal er geweldig spannen, maar als Soest I zich geheel geeft, kan er gewonnen worden. Alleen ge lijk spel brengt voor het le elftal reeds luel kampioenschap. Aangepakt dus heeren, speel vlug en op (le vleu gels. Vertrek per bus één uur, vanaf v. Veere:idaal. Hel 2e elftal slaat er evenzoo voor, er moet ge.vonmen worden, wil je hel kampioenschap beha en, en het kan als er maar gewerkt wordt; speel vooral ojien. Met spanning zien we deze Zondag tegemoet. E.S.V.A.C. Zondag j.1. speelde het eerste elftal tegen Sperwer 1 een wedstrijd, welke door E.S.V.A.C. werd gewonnen met 1-0. Zondag 21 April krijgt liet le elftal Wijk bij Duur lede op bezoek. Aan vang 2 uur, terrein E.S.V.A.C. Het tweede elftal moet naar B.T.C1. in Bussum. Aanvang 1 uur. Vertrek j>er auto om 12 uur vanaf den „Gou- .en Ploeg". De aspirant-wedstrijd is uitgesteld in verband met de schoolwedstrijden. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Doos 30 cent Onbestelbare slukken. waarvan de af zenders onb bend zijn: Brieven binnenland: 1 Departement B nn. Zaken, Haag. 2. Mcj. R. Struijkenkamp, Haag. Brieven bui en'ar.d: 3. Frau A. Reinhauer, Düsseèdorf. Briefkaarten binnenand 4. Mcj. ten Bleek, Utrecht. 5. Mej. Breeuwor, Amsterdam. 6. Moeder, Prinsengracht 881, Am sterdam. Gen. Mae. Arthur, Ilcriot, II. Morsen, Opheiia, Golden Opbelia, Bouché. De meest gangbare soorten (op Canina veredeld) 35 ct. p. stuk, p. 100 f 25.00. KWEEKER - BOSSTRAAT 23 D. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. VERSLAG VAN DE ZITTING. Maar half succes. Bouwt op mogelijke opinie van menschen en ge bouwt op los zand Daar is zoowaar, de Kantonrechter niet accoQrd gegaan met Ce vrijspraak, door den Ambtenaar gevraagd in hel refleclorgeval van den z ch zoo knap verdedigenden Soesler student in de Rechten. De 12.10 uur naar raming opgege ven, was den Kantonrechter voldoen de tijdaanwijzing voor de overtreding en het werd f 3 boete. Hoe mo t een rem wor den beoord cld? Een paar maal kwam dit vraagstuk ter sprake op de zitling van heden Woensdag. In beide gevallen betrof het een motorrijwiel. Het eerste daar van hadden twee a enten der Amers- foortsche VerkeersLrigade beoordeeld met stils'.aanden motor. De berijder drukte den voetrem aan en toen was het verbalisanten moge.ijk geweest hel vehikel voort le duwen, dus door den aangedrukten rem heen. Bij de derde proef gelukte dit niet, maar toen had de berijder zich van hel zadel opge heven en stond met volle lichaams zwaarte op de rem'rap. Dit laatste is niet mogelijk onder hel rijden, is een al te gevaarlijke stand, is dus ni|els voor de practijk. Verd. wees er op, dat twee uur te voren marechaussee's niets afkeu renswaardigs aan de remmen hadden bevonden en evenmin 's avonds de in specteur de Jong, van de Amsterdam- sche Verkeerspolitie. S echts beoor deeling zou mogelijk zijn bij sloppen onder het rijden. De Ambtenaar acht'e de overtre ding niet overtuigend bewezen en vroeg vrijspraak, waarover de Kan tonrechter volgende week zal oor deel vellen. In het tweede geval hadden mare chaussee's ook niet een goede rijproef met sloppen doen nemen, en de Amb tenaar oordeelde, dal de proef niet genomen was, zooals het behoorde. Het betrof daar den handrem en verdachte moest erkennen, dal door een bukkel in hel wiel hel pakken van den rem niet regelmatig geschied de, zoodal 'l uitliep op eisch van f2 en vonnis van f 1. De zienswijze van den Ambtenaar dal rembcoordeeling bij stilstand niet de ware was, heen misschien wijzi ging ondergaan, toen aan het eind van de zitling de beide agenten der Amcrsfoorlsche brigade weer versche nen, vergezeld door Huib Holstein, die daar ter plaatse als deskundige wordt geraadpleegd door de politic bij beoordeel ing van molorwerk bij auto's en molorrijwie'en. Beide ver balisanten was het te doen om hun beoordeel ings wij ze te verdedigen. In Amsterdam en Zwolle cn ook gedeel telijk te Utrecht, wordt de Amcrs foorlsche methode toegepast, waar rij proef niet altijd mogelijk is. Ook in vakbladen wordt de proef als afdoen de gekenmerkt. Uitspraken. Op verboden grond loopen: J. G II. Soestcrberg f 2 of 1 week tucht school. Visscben in verboden water: H. G v. d. II. Soest f 5 of 2 d. Te Soest een rijwiel onbeheerd la ten: L, S. v. H. Utrecht f 3 of 3 cl M. de Redacteur. By deze heb ik de eer U te doen toe komen een uitknipsel uit het dagblad „Het Volk", bevattende een pleidooi van Henri Polak, dat waard is in wijden kring gelezen te worden. Beleefd verzoekende,dit in „De Soester" te willen opnemen, verblijf ik, bij vooii baat daarvoor U dankend, hoogachten" Uw dw., J. J. DE KOEIJER. In een der dagbladen vond ik onlangs het volgende bericht: „Toen gistermorgen een bewoner van Amstelveen in zijn schuur hout wilde hakken, ontdekte hij in een hoek op een hoopje turfmolm rustig ingeslapen een dier, dat hij eerst voor een jonge kat aanzag, maar-"bij nadere beschou wing een bunzing bleek te zijn. Een greep naar een stuk hout, doch de slag miste. Het dier nam een sprong en beet zijn aanvaller zoodanig in de borst, door de kleeren heen, dat de 'man, na den bunzing van zich afge schud te hebben, de vlucht nam. Het dier wist hierdoor te ontkomen. De man muest zich onder geneeskundige behandeling stellen". Hier hebben wij weer een voorbeeld van de onzinnige moordzucht, die zich van zoo vele menschen meester maakt, als zij een hun vreemd dier, vooral een zoogenaamd roofdier, zien (er is geen grouter roofdier dan de mensch zelf). Die Amstelveener ziet een bunzing en zijn eerste beweging is: grijpen naar een stuk hout, om het diertje dood te slaan. Waarom? Een bunzing doet geen mensch kwaad, doch dient den mensch. omdat hij o.a. ratten en muizen verslindt. Het dier doodslaan geschiedt dus óf uit onkunde, óf uit onberedeneerde moord zucht. Een jaar geleden ongeveer verdwaalde een walrus in de haven van Nieuwediep. Natuurlijk onmiddellijk een kerel er op uit met een geweer, om het dier te dooden! Waarom? Niemand heeft eenig nut van een walruskütrkas. Alweer niets dan zinnelooze moordzucht. Een poos later vertoont zich in den Usel voor Deventer een zeehond. Dadelijk is er iemand, die het arme dier dood schiet. Tijdens de vorstperiode werden ette lijke wilde zwanen, hier vrij zeldzaam uitgehongerde, magere vogels, waar nie mand meer iets aan had, neergeschoten; te Amsterdam werden zelfs eenige dier prachtige dieren, toen zij machteloos neer gestreken waren, door Yahoos uit de Indische buurt doodgeknuppeld. Het zijn slechts eenige voorbeelden uit tallooze. De vogels beginnen nu te paren. Straks gaan dus benden jongens er op uit, om de nesten te vernielen, de eieren te ste len en andere ellendigheden te bedrijven. Even later gaan zij in de bosschen de eekhoorns met stukken hout en steenen uit de boomen kogelen, om daarna, geor ganiseerd in de edele „musschengilden", jongen musschen de pooten uit te trekken, ten einde daarmee een cent per paar 'te verdienen, dien vriendelijke boeren als verdienen, dien vriendelijke boeren als belooning voor deze nobele handeling toe kennen. Ter wille van de huiden wor den de mollen uitgemoord. Om een paar centen bloedgeld roeien de luie houders van vinkebanen of soortgelijke in stellingen de zangvogels uit, terwijl de even luie kooikers hard bezig zijn de wilde eenden uit te roeien en de Staat, nota- bene, premie geeft voor het uitmoorden van den zeehond, dat vroolijke dier, met zijn bijna mejjschelijk aangezicht en spre kende oogen- Het zijn slechts enkele voorbeelden van de wijze, waarop de mensch bezig is, de aarde van haar luister, van hare schoon ste levensvormen, die nooit zullen terug- keeren, te berooven. Ter wille van de margarinefabrieken is men bezig den walvisch uit te roeien. Ter wille van het ivoor wordt de 'olifant uitgeroeid. Ter wi le van de „sport" wor den de giraffen, de zebra's, de gorilla's, de neushoorns, de rivierpaarden en tal van andere dieren uitgemoord. Ter wille van de mode worden alle pelsdieren ver nietigd. Aldus toont zich den mensch den heer der schepping. Heeft de Schepper het zóó bedoeld en gewild? Ik weet het niet, doch geloof het ook niet. Intusschen ben ik blij, dat die bunzing den Amstelveenschen knuppe laar van een koude kennis heeft doen ki.men en ik wenschte, dat het andere die ren gegeven ware, zich op gelpe wijze te verweren tegen hunnen roekeloozen vijand: den mensch. Bescherming van de Kievit. Van vele zijden wordt tegenwoordig aangedrongen op een meer afdoende be scherming van de kievit en andere wei devogels. Door de intensievere cultuurmethoden, die ook op grasland den laatsten tijd meer ingang vinden, wordt het voortbe staan van de weidevogels bedreigd. De veel zwaardere bemesting doet het gras spoediger rijp zijn, waardoor het veel vroeger gemaaid wordt dan een dertigtal jaren geleden. Daardoor zijn vele weide vogels niet meer in staat hun broedsel vóór den maaitijd groot te brengen. Veel zeer laag gelegen landerijen, die vroeger laat gemaaid werden, zijn ingepolderd en van moderne bemalingswerktuigen voor zien, waardoor de hooioogst zeer veel vervroegd is. Daarbij komt, dat het aantal maaima- chines steeds toeneemt, en daar de jonge vogels aan de machine veel moeilijker kunnen ontkomen dan aan de zeis, vallen hierdoor veel meer slachtoffers bij het maaien. Al deze omstandigheden kunnen een achteruitgang van de stand der weidevo gels veroorzaken. Daar de kievit en de andere weide vogels tot onze zeer nuttige vogels ge rekend moeten worden, doordat zij groote hoeveelheden in en op den grond levende insecten eten, heeft de weidecultuur groot belang bij een goeden stand van weide vogels. De wettelijke termijn voor het rapen van eieren eindigt op 28 April. In ver band met het bovenstaande meent de Plan- tenziektenkundige Dienst aan eigenaren van hooi- en weilanden ernstig in over weging te moeten geven, het rapen van eieren van de weidevogels na 20 April niet meer toe te staan. Hierdoor worden de vogels in gelegen heid gesteld hun broedsel vóór den maai tijd groot te krijgen. Electrlsche Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij Mieuwstraat 17 SOESTDIJK Beslist le kwaliteit Hollandsch Vleesch tegen concurreerende prijzen. DAMRUBRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan Bakker,Soest Laanstr. 6a PROBLEEM No. 9 1. WEISS, Parijs. Zwart: 9 1 2 3 4 5 6 X 15 16 25 26 lL:- 35 36 45 46 47 48 49 5U Wit: 11 Zwart 8 schijven op 2-7-8-9-15-16- 20-35 en dam op 25. Wit 11 sc ijven op 18-24-27-31 -37- 39-42-43-44-47-50. Wit speelt en wint. Oplossing PROBLEEM No. 7. De stand in tij'ers was zwart, 7-11- 12-13-14-23 en dam op 3. Wit 24 25- 26-32-33-34-41-43. Wit speelt 25-20 32-28 34-30 24-20 33-29. Zwart 14x25 23x32 25-34 3x25 34x23 41-37 26x6 25-31 Een goed probleem, dat echter ie's van hare waarde verliest, dcoidat de openingszetten zijn te verwissehn. Interresant is de wijze waarop wit de tempozet 41-37 mogelijk maikt, (hier de goede op'ossing.) Hier volgt nog een eindstelling, waar in wit op fraaie wijze wint. Zwart 2 schijven op 6-13 en 2 dam men op 3-37. Wit 7 schijven op 21-22-24-26-27- 46-48. Volgende week de oplossing. Goede oplossingen ontvanpen van P. Floor, D. Salemink. S. d. Z., D. F Voigt, D. Waal, „Max". voor Amersfoort en Omstreken VAM WEEDESTRAAT 37 TELEF. 2097 Deskundige voorlichting bij den aan- en verkoop van Effecten. Verzilveren van Coupons Handelscredieten Incasseeringen SPAAR-DEPOSITO'S rente 4% Vertegenwoordiger: J. N. PLEMPER VAN BALEN. IS WATERDRINKEN GEZOND? Nu wij in een periode verkeeren, waar in het drinken, om zoo te zeggen, sche ring en insiag is, kan net nut neoben bovenstaande vraag te beantwoorden. Dikwijls en 'Iaat ons reeds aanstonds zeggen ten onreente hoort men, vooral tegenover kinderen, de verman.ng om toch vooral geen of niet te veel water te drinken. Om een goed antwoord op de gestelde vraag te verkrijgen, is het in de eerste plaats noodig, eens na te gaan, welke rol net water in het menschelyk lichaam ver vult en darom zullen wij hier eerst een en ander vertellen, dat Hierop betrekking heeft. Het lichaam bestaat voor 63 pCt. van zijn gewicht uit water. De hersenen be vatten 81 pCt., het hart 73 pCt., de been deren 7 pCt. en zelfs het glasharde tand- ivoor nog 2 pCt. water. Zooais men weet, heeft de mensch groote behoefte aan lucht, zoo zelfs, dat hij sterft, als hem die lucht eenige minuten wordt onthouden. Evenmin als lucht kan hij wat jr der ren. al kan hij dit laatste desnoods ook 10 14 dagen ontberen; dan echter sterft hij in een toestand van waanzin en vertwij feling. Op water alleen echter, zonder dai hem ander voedsel verstrekt wordt, kan de mensch verscheidene weken leven. Bl(jkt hieruit niet, dat water een groote beteekenis heeft, een grootere levensbj- hoefte vormt dan ander voedsel? Een en ander treedt echter ook dui delijk voor den dag bij de volgende leiten. Êen volwassen mensch, die bij gemid delde temperatuur, b.v. 18 graden 0., ar beid verricht, scheidt per dag door uit ademing 1500 grani water af. langs do nieren circa 1400 gram en 200300 gram door verdamping langs de huid. Door zijn lichaam in normale samenstelling en zijn geest behoorlijk aan tiet werk te houden, moet hij dus dagelijks ongeveer 3000 gram of 3 Liter water tot zich ne men. Behalve in den vorm van verschil lende dranken, doet hij dit met zijn overige spijzen, want deze bevatten allen, de e n meer dan de ander, zekere hoeveelheden water. Zoo bevat brood 40 pC., rund- vleesch 45—60 pCt., en eierdooier zrifs nog een half pCt. water. Gemiddeld be vatten de voedingsstoffen van een krachtig arbeider 300 gram water. Het lichaam van kinderen en oude menschen is eenigs- zins waterrijker dan dat van sterke men schen op middelbaren leeftijd. Bij allen echter zijn de voornaamste verrichtingen gebonden aan een goede vulling van het bloedaderstelsel, d.w.z. het aanwezig zijn van een voldoende hoeveelheid water. Spijsvertering, bloedsomloop, lichaams warmte, hersen- en zenuwwerking, kortom alle schei- en natuurkundige processen In het lichaam, hangen af van den voorraad vloeistof die zich in de bloedbaan beviidt. Als wij water drinken houden wij in de eerste plaats den mond zuiver en dragen wij hierdoor bij, den smaak te veredelen, dus den eetlust te bevorderen. In de maag werkt het water oplossend en verdunnend op de voedingsstoffen, en daardoor zorgt het voor een snelle en gemakkelijke spijs vertering. Daar staat tegenover, dat zeer groote hoeveelheden water de spijsverte ring, zij het dan ook voorbijgaande, kunnen storen, hetgeen eveneens het geval is met ijswater of te heet water. Dit brengt ons vanzelf tot de bekende waarschuwing om toch nooit met een verhit, bezweet, of vermoeid lichaam koud water te drin ken. Als een bezweet wandelaar, over verhit arbeider of zwaar beladen in dichte

De Soester | 1929 | | pagina 2