Veehouders in Nederland BUSCH Cie Adverteert in dit blad HET VF.NDUHUIS 8 „Hel sisuons mienuis". Toimrai 6, soest jjj L.W. Hoendermeei WILT GIJ nu of later gega randeerde, soliede melk- of kalf koeien met veel melk en vet aanschaffen Toren straat 8a - Tel. 2010 LANDBOUW_EN FISCUS GELD SCHOTANUS Tip Top FoSo's Korte Brinkweg Soestdijk Meubelen, Fornuizen, enz. S. VAN DE STADT KOMT DAN eer dat gij anders gaat koopen eerst de veestapel van de Vertrouwens- veehandel te Amersfoort bezien. OF WEL TUIN-, BLOEM- EN LANDBQUWZADEN Zaadhandel W. S. Veltman GililNI GEWETEN. SSSSSiSiEP wuft Cfi Ruimt zalen hoop partijeii en uergaderihgeh. seneei opnieuw ingericht m QtiOilCU«utajOioiLliQilGiii3hi y Soestenbergschestraat 8p SOEST y ALGEM. BEGRAFENIS-ONDERNEMING „SOEST" HOENDERPARK „AUKJE" Dagelijks versch gebottelde BIEREN Eerste Soester WIJNHANDEL en SLIJTERIJ Landbouw 1)E V0RSTSC11ADE AAN DE AARDAPPELVOÖRRVDEN. Door de strenge vorsl, die in de af- geloopen maanden geheerscht heeft, is vrijwel in alle doelen des lands in meerdere ol' mindere male schade pan de opgeslagen aardappel-voorraden toegebracht. Ten einde omtrent den omvang van deze scha 'e gegevens te verkrij gen, heelt de directie van den landbouw, in verband met de op 15 Januari j.1. gehouden invem'arisa'rie (pn met het oog op de op 15 April gehou den raming van de aardappelvoorra- den, het oordeel gevraagd van die landbouw-coricspon ie .Lu, die woon achtig zijn 4n een streek, war bij de verbouwers nog belangrijke aardap pel vöbrr aden aanwezig waren. Gemiddeld loopt de schade in d.e onderscheiden doelen des lands niet zoo sterk uiteen, slechts het Zuid- Westelijk deel maakt daarop een uit zondering. De schade is daar van veel minder belcekenis, gevolg van het feit, dal de temperaturen in de meer Westelijk gelegen dealen des lands n et zoo laag zijn geweest als in het Oosten, terwijl bovendien ge durende de strengste vorstperiode dc kuilen op verschillende plaatsen in Zeeland met sneeuw bedekt waren. Bij de beoordeeling van de grootte van de schade dient voorts nog in aanmerknig te worden genomen, dal vooral in de zandstroken veel bevro ren aardappelen aan het vee worden vervorderd, welke ook voor dit doel bestemd zouden zijn, indien zij niet waren bevroren. Totaal zijn 147 berichten van de correspondenten ontvangen In de kleibouwstreek van Friesland is naar schatting gemiddeld ruim 7»'o van den voorraad door de vorst be dorven, in de veenkoloniën bijna 12»,o, in Oostelijk Overijsel en Oostelijk Gelder and 11» o, in de Ne der-Be luwe, de T.'e'er- en de Bommelerwaard, het Land van Altera en de Vijfheerenlan den ruim 10%. in het Land van Maas en Waal, het Rijk ven Nijmegen, Oos telijk Noordhrabanl en Limburg even eens 10».i. In Zeeland, op de Zuidhol- landsche eilani'ea en in Westelijk Noordbrabant is daarenle e:i nog geen 3% van den ingekuilde» voorraad door de vorst bedorven. In aanmer king nemende de voorraden in de verschillende gebieden op 15 Jan. j.1. aanwezig, kan de schade dooreenge- nomen voor het gelicele land, op 7 a 8°/o van den voorraad worden ge schat. A.N.L.B. Mr. J. H. van Doorne schrijft in „de Telegraaf". Dat rijksorganen elkander tegenwer ken, het eene afbreekt wat het andere opbouwt, dat is in ons land geen onge woon verschijnsel. Dat de administratie der directe be lastingen tracht af ie breken wat met veel moeite door het departement van Land bouw is en wordt tot stand gebracht, in ons land moet men eigenlijk nergens staan te kijken, dus waarom van dit evenement. Dat persoonlijke verwatenheid en ei gendunkelijkheid het echter zoover heb ben gebracht dat de eene belastingin specteur den ander afbreekt, kijk, dat is toch iets nieuws onder de zon! Wat toch is het geval? Sinds de in voering van de wet op de inkomsten belasting hebben tal van inspecteurs zich beijverd den belastingplichtigen boeren het boekhouden bij te brengen. Ook het departement van Landbouw deed wat het kon in die richting, zoo dat reeds sinds jaren van rijkswege op de rijkslandb' ,u wwinterscholen cursussen in boekhouden worden gegeven. *Op deze cursussen wordt als boekhoud systeem gevolgd dat van den Heer J. Heidema, dir. der Rijks M ddelbare Landbouwschool te Groningen. Ook door belastinginspecteurs (Van der Meulen, Sloop) werden boekhou dingen en handleidingen voor landbou wers uitgegeven, welke met het systeem Heidema dit gemeen hadden, dat hi zuivere bedrijfsboekhoudingen warei Privé ontvangsten en privé uitgavei kwamen daarin dus niet voor. Waartoe zou dat ook dienen? De wei op de inkomstenbelasting vraagt toch niet naar iemands privé uitgaven, doch dleen naar de gemaakte winsi! Jarer en jaren werd dit systeem gedoceerd, duizenden landbouwers hielden een sy steem Van der Meulen of Stoop bij, en nimmer werd door den fiscus één woord tegen dit soort boekhouding aangevoerd Tot plotseling... een inspecteur een Raad van Beroep weet te suggeeren dat een bedrijfsboekhouding zonder pri vékascontrole toch eigenlijk geen boek- ïouding is, en die Raad van Beroep Je uitspraak van den inspecteur, waar- Tij zulk een boekhouding als ondeu- geiijk" zonder meer werd terzijde ge- Nteld sanctionneert. Dat bleek dra koren op de molen van tal van inspecteurs. Het werd een rage om boekhoudin gen zonder privékascontrole, dus óók die vanwege het gedoceerd, óók du- van hun eigen collega's, Vdn der Meu len en Stoop, eenvoudig ter zijde stel len als „ondeugdelijk". Het werd een epidemie, waarmede helaas ook tal var Raden Beroep besmet werden, cn waar van honderden, wellicht duizenden land bouwers, die te goeder trouw aanne mend dat op wat op rijkscursussen werd gedoceerd en door rijksinspecteurs werd uitgegeven, natuurlijk te vertrou wen was, het slachtoffer werden. Ja zoover dreef een inspecteur het door, dat hij een boekhouding van een nelastingplichlige, wien hij zelf had aan geraden een rijkslandbouwwintercur^us te volgen, afkeurde wegens het ontbre ken der privé kascontrole. Het behoeft dan ook geen verwoi de ring te wekken dat een en ander ru- mor in casa ten gevolge had, en thans door ter zake alleszins tot oordeelen öevoegden tegen deze nieuwe knijpme- thode te velde wordt getrokken. Wij willen ons van de beoordeeling der zui ver boekhoudkundige zijde van het vraagstuk onthouden, en volstaan met te onderstreepen wat de Heer Heidema in 't „Alg. Ned. La' dbouwweekblad" van 14 Febr. j.1. schrijft„Dat onrecht vaardig en willekeurig gehandeld wordt als een landbouwboekhouding w rJ' verworpen alleen omdat geen kascon trole is uitgeoefend, en: Dat een land- -louwboekhouding zonder kascontrole juister kan zijn, dan een met kascontrole. Wij spraken over dit onderwerp meer dere accountants, ook rijksaccountants, n uniform waren zij van oordeel dat het absoluut ongemotiveerd, en als een daad van willekeur is aan te merken, een zuivere bedrijfsboekhouding, waarop overigens geen aanmerkingen kunnen gemaakt worden, te verwerpen alléén omdat de prtvékas ontbreekt. Een en ander is thans onder de aan dacht van den Minister van Financiën gebracht door het Kamerlid mr. Riddei van Rappard, die, na omstandig op den heerschenden wantoestand gewezen te hebben den minister ten slotte voor de categorische vraag stelt, of landbouw boekhoudingen, die van rijkswege wor den gedoceerd of door belaslininspec- teurs worden uitgegeven als systeem behooren te worden aanvaard of niet en zoo ja of de minister dan aan alle inspecteurs wil aanschrijven, dat zij zich daaraan hebben te houden. Waarop met groote belangstelling het antwoord wordt tegemoet gezien. Pluimvee. b. van welke het stempel als land van herkomst aanduidt Neder.and, tenzij wordt aangetoond, dat de eieren uit Nederland alkorastig zijn. De Regeering meent tot dezen maat regel te moeien overgaan in verband met het op 21 April a.s. in Engeland in werking tredend besluit, hetwelk o.a. inhoudt, voorschriften omtrent hel merken van eieren in de schaal bij invoer in Groot-Brit'.annië, terwijl het tevens in de bedoeling ligt kwali teitsmerken voor in Engeland gepro duceerde eieren in te stellen. Het wetsontwerp maakt verder, in verband met bepalingen betreffende het internationaal handelsverkeer een uitzondering voor den doorvoer, waar bij de eieren zonder over pakking of andere handeling worden doorgezon den en waarbij de mogelijkheid is geopend om deze zendingen als door voer zendingen kenbaar te maken Hier staal een groot be'ang voor de Nederlandsche eierproducenten op t spel, omdat moet worden voorkomen en tegengegaan, dal buitenlamdsche eieren als Nederlandsche eieren, yoor- zlen van het Neder.andsch joorspiong- merk worden uitgevoerd. Waar onze Nederlandsche eieren een goede naam op de Engelsche markt hebben, ligt het voor de hand, dat zonder ©enige regering, goedkoo- perc buitenlandsche eieren met het Neder', andsch oorsprongmerk zouden worden voorzien en als Neder.and sche eieren zouden worden uitge voerd. Afgezien van het bedrog, dal hier mede zou worden gepleegd, zou dit de reputatie van onze Neder aidsche eieren in Engeland afbreuk kunnen doen. Daarenboven eischt En ,e and straks bij invoer slechts gestempelde eieren. Waarom zullen wij vreemde waar onder onze Nederlandsche vlag lot onze schade laten varen? On ler- scheidcne landen ei clien reeds deze stempeling, terwijl de anderen zullen volgen. Wanneer wij dan n el den eisch zouden stellen, dat in ons land inge voerde eieren gestempeld moeien zijn, zouden hier ongestempelde buiten landsche eieren van mindere kwali teit kunnen komen en zou de kans bestaan, dat deze als Nederlandsche eieren worden uitgevoerd. Aan onze Nederlandsche eier pro ductie, waarbij de landbouwende stand in breede lagen is betrokken, zal de voorgestelde regeling in alle opzichten zeer ten goede komen. Het is dan ook te liopen, dal de voorgestelde regeling, waarmede de bij het Kon. Ned. Landbouw-Comilé aangesloten provinciale landbouw- maatschappijen zich accoord hebben verklaard, spoedig lol stand komt A.N.L.B. STOOMWASSCHER1J STOOM EN - VERVEN verkrijgbaar vanaf f 50 00 Ambtenaren en soortgelijke werknemers, zonder borg. Anderen met soliede borgstel ling. Geen verzekering, noch spaarkas ot andere bijkomende lasten. Lichte aflossing Ook le en 2e Hypotheek beschikbaar Inlichtingen bij WONINGBUREAU „CENTRUM" STATIONSWEG 4 - SOEST 6 stuks 50 cent Briefkaarten 6 f 1.- FOTOGRMF G. van GRONINGEN FERDINAND HUYCKLAAN 6a Ontwikkelen en afdrukken voor amateurs Is dagaUjks geopend voor het ontvangen van goederen voor de eerstvolgende verkooping. Tevens uit de hand te koop diverse De Verrduhoudep Dit verplicht U tot niets en kan Maandags en Dinsdags, alsmede Zaterdags geschieden. Soliede koopers kunnen zonder eenige prijs- verhonging ook in termijnen voldoen. (5 procent rente). De afgegeven koeien krijgen geen zichtbaar herkenningsteeken. Stipte geheimhouding. Gratis inlichtingen ten kantore der VERTROUWENSVEEHANDEL, Leusderwpg 239, Amersfoort, Tel. 1186 een vertrouwd adres voor Uw SCHILDERWERK zoowel voor nieuw als onderhoud. /I BEHANGWERK wendt U dan tot ER PLUIMVEE- EN VOGELVGEQERS, RIETMATTEN ENZ. BEUKENLAAN 31a SOEST PF.UILL K T O X ROMAN VAN 1. REINHOLD ORIMANN HOOFDSTUK I. Het nieuwe dienstmeisje van profes sor Wa.lroth was slecnts met tegenzin tot het besluit gekomen, den haar onbe kenden bezoeker a.leen in de kamer te laten. Hij zag er nu niet bepaald 'verdacht uit, maar hij bleek volgens haar inzicht toch ook niet tot de kringen, waartoe jsij den professor rekende, te behooren. Zijn groote. zware gestalte kwam haar zelis boersch voor in z.jn slecht zittende, bij na slordige kleeding en deze kleeding was volgens het scherpziend oog van het meisje stellig uit een of ander goed koop magazijn .a.komstig, getuige de onbe paalde verschoten kleur. Dat de vreem deling geen handschoenen droeg en dat hem bovendien het bestaan van visite kaartjes onb 'kend scheen te zijn. deed hem b j het dienstme s.,e zeer in achting dalen. Op haar vraag naar zijn naam had hij tamelijk kortaf en besiist geantwoord: „Düringhoffen de professor heeft mij verzocht op dit uur hier te komen." Zij was eerst van p!an geweest hem buiten op de steenen trap te laten staan, totdat zij zich van de waarheid zijner bewering overtuigd had. Nogmaals een blik op den vreemdeling had haar even- wel aanleiding gegeven hem toch in de salon binnen te laten. Z.jn mager, baarde loos gelaat was steilig niet knap te noe men, de verre van fijne trekken verhin derden absoluut den leeftijd van den heer Düringhoffen te bepalen; maar een niets zeggend a.ledaagsch gelaat was het echter nog veel minder en in de groote blauwe oogen, waarin een wonderbaarlijk heldere glans straalde, schitterde iets dat het meisje haast tegen haar wil dwong be leefd te zijn. „Neemt u alstublieft plaats, mijnheer", zeide zij, terwijl zq de deur van een smaakvol gemaub'l erd vertrek voor hem opende. De b-zoeker ging inderdaad zon der eenige verlegenheid op een der sier lijke, verg il le stoe.tjes zitten, dat blijkens een hoogst bedenkelijk kraken, meer als sieraad dan voor practisch gebruik be stemd scheen. IN- EN DOORVOER VAN EIEREN. Onlangs is bij de Twee Je Kamer een wetsontwerp ingediend, houden de bepalingen betre.fende den in- en doorvoer van kippen- en eenden jL ren. Artikel 1 van dit ontwerp, bepaalt, dat het verboden is kippen- en. een- deneleren met bestemming tot ver- blij 1 binnenlands ol ten we Ier uitvoer in te voeren ol' ten uitvoer aan le ge ven: a. weke niet zijn voorzien van een dulde.ijk zichtbaar en omrit wisch- baar stempel, lietwe.k met letters van ten minste 2 mM. hoogte vermeldt den naam van hel land van herkomst; Hoewel hem verzocht was op dit uur aanwezig te z.jn, moest bij geruimen tijd op cle verschijning van den proiessor wachten; want de geleerde, die het ge weldig druk rad was ju st pas m.t zijn ontbijt begonnen. Maar op het ge.aat van den jongen man vertoonde zich noch ont stemming noch ongeduid. Met z.jn heldere oogen bekeek hij de schilderijen aan den wand en de bronzen beelden op de pronk- kast, om daarna in stil gepeins te verzin ken - met de gelaatsuitdrukking van iemand, in wiens woordenboek het weoid verveling onder geen enkrie omstandig heid schijnt voor te komen. Toen drongen uit de aangrenzende ka mer de klanken van een piano tot hem door en hij hief luisterend het hoofd op. De deur naar het nevenvertrek was open en daaruit klonken de harmonische lonen, die den wachtenden bezoeker in zijn gepeins hadden gestoord. Het was merkwaardig welk een verandering zijn gelaatsuitdrukking onderging, terwijl hij naar het pianospel luisterde. Aanvanke lijk was het een uitdrukking van blijde verrassing, die den b.jna strengen ernst had vervangen; langzamerhand gleed er een glans van verrukking over zijn eerst zoo stroeve trekken en het dienstmeisje zou stellig zeer verwonderd zijn, wanneer zij had kunnen zien, welk een fraaie lijnen dat .magere, ernstige gelaat thans toonde. Wel tien minuten lang luisterde hij met de meest gespannen aandacht; toen hield het spel plotseling op, een stoel werd achteruitgeschoven en de gestalte van een jong meisje verscheen op den drempel in de open deur. Bij het ontdek ken van den vreemdeling ontsnapte een lichte uitroep van verrassing aan haar mond en zij maakte een beweging, alsol zij zich snel weer terug wilde trekken; maar daar Düringhoffen reeds was op gestaan en .een beleefde, hoewel eenigszins onhandige buiging voor haar maakte, scheen zij dit plan te laten varen en kwam zelfs eenige passen nader. „Goeden dag, mijnheer!" sprak zij vriendelijk en met een zeer aangenaam klinkende, opgewekte stem. „U wacht hier waarschijnlijk op mijn vader?". De groote, blauwe oogen, waarin de groote bewondering voor haar schoon heid met bijna naïve openhartigheid te lezen stond, zouden de jonge dame stellig in verlegenheid gebrachthebben, indien Bj BEZOEKT het Café Restaurant Billard Sg PRIMA COMSUMPT1E ZEER GEZELLIG ZITJE. Jij Aanbevelend, M. Koer»,en-Schipper. y| VEILING DINSDAG 23 APRIL KIJKDAG Maandag 22 April van 9—8 uur. Bijvoeging meubels dagelijks TE HUUR Ledikanten met kapokmatrassen. Venduhuis Dietrich, Emmastraat 48, Hilversum y Rund, Kalfs en Varkensslagerij 0. Uüü HUTEI i y SPECIAAL ADRES VOOR FIJNE j Q Vleeschwaren en Worstsoorten y (Machinaal gesneden(L U TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN. jf NEEMT U EENS PROEF. niet het geheele voorkomen van den vreemdeling op haar precies denzelfden indruk als eenige oogenblikken geleden op het dienstmeisje had gemaakt. Tegen over dezen vreemdeling gevoelde zij daar om een neiging om den spot met hem te drijven, .terwijl zij misschien tegenover ieder 'ander,de oogen verward zou hebben neergeslagen. Om ,haar lippen speelde' een schalksch lachje en in het bekoor lijke kuiltje in haar kin zoowel als in haar bruine .oogen schenen kleine, over moedige duiveltjes op de loer te liggen. „Ja, juffrouw", antwoordde de gevraag de. „De professor verzocht mij om 12 uur hier te zijn". „Dan heeft het meisje waarschijnlijk vergeten u aan te dienen. Ik zal het onmiddellijk onderzoeken." „U bent zeer vriendelijk. Maar voor u weggaat mag ik u zeker wel een vraag doen. Hebt u misschien zoojuist daar binnen piano gespeeld?" Het gedrag van d^n zonderlingen vreem deling vermaak.e het jonge me.sje ougen- sc.ii.jn ijk steeds meer. „Ja zeker! ik hoop, dat het u niet al te zeer .gehinderd heeft. Ik had er geen flauw idéé van, dat ik voor publiek speelde." „Het heeft mij in 't geheel niet gehin derd", verzekerde ihij ernstig, „want het was heel mooi. Stellig is het een groot meester geweest, ,die dit stuk gecompo neerd heeft", i „O ja velen beschouwen hem ten minste als zoodanig. Hy heette Chopin en zijn naam is u misschien niet geheel onbekend". i Düringhoffen schudde het hoofd. „Ik herinner mij niet, hem al eens gehoord te hebben; maar ik gevoel, dat slechts een geniaal mensch zoo iets schoons en hart roerends kan scheppen. Ik dank eenige genotvolle oogenblikken aan uw prachtig spel, juffrouw!" Juist omdat ihet dezen merkwaardigen vreemdeling er absoluut niet om te doen was haar te vleien, voelde de dochter van den professor bij zijn laatste woor den toch zooiets als een lichte verlegen heid. Maar zij schaamde zich daarover toch weer direct, toen zij haar blik nog eens over den nieuwen bewonderaar liet gaan, die zoo grappig onhandig voor haar stond en die zulke groote roode handen had. Nog levendiger dan tevoren werd in haar het verlangen, een beetje den spot Beleefd aanbevelend. met hem te drijven. „Dat is meer waardeering, dan ik ver diend heb mijnheer", hernam zij, zijn ernstige manier van spreken nabootsende. „U hebt .dezelfde compositie stel.ig reeds op veel concerten oneindig veel beter hooren spelen." i Hij moest wel niets van haar ondeu gende bedoeling begrijpen, want hij ant woordde rustig: „Neen, ik ben voor. zoo ver ik mij kan herinneren nog nooit naar een concert geweest". „Wat? Naar geen enkel concert? J.s dat iinogelijk? Dan woonde u zeker tot nu toe steeds op het platteland?". „O neen, rik woon al reeds geruimen tijd in igroote steden. Maar desondanks is het de waarheid, zooals ik zei. Ook wan neer ik in de gelegenheid gesteld zou zijn een concert bij te wonen, had ik toch geen tijd zulke opvoeringen hij te wonen". „Hoe zonderling! Mag ik misschien vragen wat |U eigenlijk is?" „Chemiker, juffrouw! Ik ben gedurende mijn studiejaren een leerling van uw vader geweest en ik werk thans als assistent in z.jn laboratorium". Zij was klaarblijkelijk op ieder ander antwoord eerder .voorbereid geweest, dan op dit, dat haar verried, dat zij met een wetenschappelijk onderlegd man sprak en zij deed geen moeite haar verbazing te verbergen. „Maar hoe is het toch denkbaar, dat u in- staat bent een leven te leiden zon der eenig .kunstgenot te smaken? Met het doen van analyses en onderzoekingen kan men toch niet zijn geheele bestaan vul len". Over Düringhoffen's mager gelaat gleed een glimlach en de professors dochter ontdekte imet nieuwe verwondering dat hy er op dit oogenblik zelfs heel charmant uitzag. „Misschien toch wel, juffrouw! Het komt er nu niet bepaald direct op aan, w a t men doet, maar dat men het met hart en ziel doet ,en dat men niet iets nutteloos verricht. De eene bezigheid heeft even goed reden van bestaan als de andere". De jonge dame schudde eenigszins on geduldig het hoofd. „Och. zoo bedoel ik het niet. Dat men een of ander bepaald beroep moet hebben, spreekt vanzelf en dat ik een wetenschap, die myn vader be roemd heeft gemaakt, niet geringschat, zult u zich toch wel kunnen voorstellen. Maar ik begryp niet dat men alleen in Wieksloot le Heeserlaantje - Soest P.S. Uit voorraad leverbaar Behang 1929 vanaf 7 ct. per rol Diverse soorten Glas, Glas in lood gereed in 3 dagen, Verfwaren, Carbolineum 16 cent per Liter, enz. enz. Kantoor: TORENSTRAAT 8, Telsf. 2086 n. AREND WIERSMA, Torenstraat 8. Tel. 2086. uirectie:( j KOETS. Spoorstraat 24, Telefoon 2226. Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Taimalaan 17, Telefoon 2290 het voeder der Legwedstrijden te Nijmegen en Eindhoven. Alleen verkrijgbaar Nieuweweg 22 SOEST Tevens te koop 2 Pauwhanen, 1-jarige. LAGER13 cent PILSENER17 cent MUNCHER 17 cent STOUT20 cent LIMONADE GAZEUSE12 cent LIMONADE SIROPEN50 en 95 cent GEDISTILLEERD per maat en per fiesch .Tevens nette JONGEN GEVRAAGD goed kunnende fietsen zulk een eentonigen arbeid ten volle be vrediging Kan vinden. Men moet niet he, minste gevoel .voor het groote en*ïnooie bezitten, wanneer men in staat is, zoo van alles afstand te doen, dat anderen tot geestdrift stemt en genoegen ver schaft". „U zoudt stellig gelijk hebben, juf frouw", antwoordde hij rustig, „indien datgene, wat u het groote en mooie noemt, zich voor .ons nergens anders open baarde dan in de kunst. Maar men kan bezieling en loutering ook op ander ge bied zoeken, zonder daarom zulk een' strenge afkeuring te verdienen. Een be staan. waaraan.een doel en een doelbewust streven ontbreken, zou toch al heel be klagenswaardig zijn. Een doch daar is de professor !"i "Goeden morgen, beste Düringhoffen! Neem me maar niet kwalijk, dat ik je zoo lang heb laten wachten. Maar mis schien was je met deze plaatsvervanging nog niet zoo heel ontevreden, want je zult met m'n dochter toch wel een onder houdend gesprek gevoerd hebben niei waar Zijn servet nog in de linkerhand hou dend, stond professor Wallroth in de deuropening een flink gebouwde, sta tige vijftiger, die ondanks de talrijke grijze draden in zijn' vol, dicht hoofdhaar en zyn golvenden baard stellig nog een knappe man genoemd kon worden. De goede stemming, waarin een gezond mensch door een smakelyken maaltijd pleegt te geraken, spiegelde zich af op zijn opgewekt gelaat en klonk uit zijn joviale begroeting. In plaats van den assistent echter was het professors dochter, die hem op zijn laatste vraag antwoord gaf. „Zeker, vadertje, wij hebben ons voor treffelijk beziggehouden en wat mij betreft ben ik zelfs eenige goede lessen rijker geworden. Maar ik wil nu niet langer storen. Goede morgen, mijne heeren!" „Kaboutertje!" lachte de professor, ter wijl hrj zyn wegsnellende dochter vast hield, om haar met een teederheid, die waarschijnlijk ook haar oorsprong vond in zijn goede luim als gevolg van het heerlijke ontbijt, op beide wangen te kus sen. „Overigens verzoek ik je vriende lijk om nu niet weer voor een paar uur spoorloos te verdwijnen, want ik heb straks, wanneer ik met Düringhoffen klaar ben, nog iets verbazend gewichtigs met je te bespreken." „Iets gewichtigs? Dan zal ik natuurlijk alleen ruit nieuwsgierightil thuis blij ven". Zij boog nog eens het bekoorlijke hoofdje naar den kaarsrechten jongen assistent, om dan geruischloos en licht als een hinde de kamer uit te zweven. „Een overmoedig ding niet waar meende de professor. Naar het schijnt heeft zij het niet kunnen nalaten in het eerste kwartier van haar kennismaking u reeds een beetje te plagen. il - slaat het overigens in het labo.atorLm Ben je met die verwenschte analyse werkelijk klaar gekomen?" Düringhoffen wiens b auwe o g n nog steeds op de deuropening geric.t waren, waardoor het jonge meisje verdwenen was, schrikte bij deze vraag uit zijn 'ge peins wakker, alsof hij op een misda <d betrapt was. Toen greep hij in de borst zak van zijn jas om eenige beschreven vellen papier te voorschijn te brengen. „Hier is ze, professor, zeiie hij. „een prachtige bevestiging van de door u opgestelde theorie". „Nu. des te beter, jonge vrienl, des te beter! Maar laten we naar mijn werkkamer gaan, opdat we de geheele geschiedenis op ons gemak kunnen bekij ken. Bovendien heb ik daar skaren waarin ik op 't oogenblik heel veel trek heb". Buitengewoon goed geluimd schoof hij zyn arm door dien van den jongen man en geleidde hem naar zyn werkitam.r. Maar de kwestie waarvoor hij zyn assi stent had laten komen, scheen nog al gauw tot een oplossing te zijn gebracht, daar Düringhoffen na verloop van een kwartier de woning weer verliet. Terwijl hij langzaam door de gang liep keek hij opmerkzaam naar alle kanten om zich heen, als iemand die iets heel be paalds hoopt te ontdekken. Behalve het dienstmeisje, dat nieuwsgierig door een half geopende deur gluurde, zag hy echter niets en toen hij de met dikke loopers be legde trap afdaalde, waren op zijn rustig ernstig gelaat niets geen bijzondere ge voelens te lezen, die soms door een ze kere bekoorlijke herinnering in hem wak ker geroepen mochten zyn. Wordt vervolgd.

De Soester | 1929 | | pagina 4