daxonnaaes Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder houldelyke stemming aangenomen. Aanvrage van machtiging lol nei doen opmaken van rekeningen grondüedryi over 1925 en volgende jaren door hel Centraai' Bureau voor Verificatie en r 1- nancieele adviezen der vereeniging van N ederlandsche gemeenten. De heer Doorman meent, dat door de nel gevallen beslissing over het grondbe- urijf dit punt hier niei behoefi ie worden üeiiauueid, docti moet wordeu aangenou- den, terwijl de heer Gasille net zeer vreemd vindt, dat in het geheel geen Kos tenopgave kan worden verstrekt. Besioien worai, de rekeningen van het Lronubedryi zóó te doen opmaken, dat ze in beide ge vallen kunnen dienen; de Vereeniging au slechts den kostenden prijs in rekening brengen, terwyl veel werK gedaan Kan woruen door de Secretarie-Ambtenaren zelf. 7. Behandeling van de navolgende ver zoekschriften ingevolge Art. der Da ger Underwys Vvet i92ü; a. Van het bestuur der R.k. Jongens school te Soest tot versireKking van de noodige gelden voor het aanscnafxen van 6 schoolbanken ten benoeve mei school, wegens stijging van het aania» leerlingen b. van het bestuur der Vereeniging „Ben School met den Bybel" te üoest, tot verstrekking van gelden voor de aanschailing van de noodige leernnu- delen, ten uehoeve van de scnool voor gewoon L. U. aan de Spoorstraat, we gens toeneming van hei aantal leer lingen in hei zevende leerjaar diei school. Zonder discussie aangenomen. S. V oorstel van B. en VYtot iuirekking van de Kaadsbesluiten van 11 Februari 1929 No. 411 tot ontneming van nei karakter van ambtswoning aan de door ue noorden der L. scuolen bewoonde oiiderwijzerswoningen en waarbij besloten werd deze woningen aan de hooiden te verhuren. De heer Busch vraagt, of de hoofden met dit voorstel accoord gaan. waarop VVethouder Endendijk antwoordt, dat ue heeren Veenstra en Van VVely erdoor be voordeeld worden, doch de deer Lub er buiten staat. De heer Grootewal meent, dat dit mei niet billijk is tegenover den heer Luo, die in een minder behoorlyke woning woont. Het voorstel wordt echter zonder huo»- uelyke stemming aangenomen. 9. Benoeming van e en oderwijzere*> aan de U. L. school te Soesterberg. De heer Busch breekt een lans voor Mej. Koopmans, en vindt het in nei ge heel niet erg, dat deze, No. 3 van de voor dracht, die reeds langen tijd ambuiam is geweest aan meer dan één school nier. geen acte Fransoh heelt l'ransch is voorloopig nog lang niei nooüig aldaar aan die schooi. De heer Van Doorne vraagt of het juisi is, dat No. 1 van de voordracht schrute- lyk is medegedeeld, dat zij No. 1 stond en is aangeraden, de .Raadsleden te bezoeken. Wethouder Endendijk zegt, dat hem daar nieis van bekend is, aitnans niet uit gaande van B. en W. De heer Grootewal wil niet op de per sonen letten, doch de beste eandidate De- noemen. Hy is het met den heer Busch eens en Mej. Koopmans zal zeker geen ramp voor Soest zyn. De heer Van Klooster merkt op. dai Mej. Koopmans hier wel No. 3 siaat, doch op een voordracht in Hamersveld No. 1. Bij de stemming blijkt, dat zijn Uitge bracht op Mej. K. E. H. de Steur, No. 1 van de voordrachi, 3 stemmen en op Mej. A. G. Koopmans uit Soest, No. 3 van de voordracht, 10 stemmen, zoodat de laatste is benoemd. Hierna schort de Burgemeester de ver- dering, de Raadsleden in de geiegenheiu stellend, in de Commissiekamer ihee te drinken. De pers, die als naar gewoonte, ook belust was op een kopje thee, werd dit in de Raadszaal verboden, en moest zich tevreden stellen het bruine nat te nuttigen in het hokje van den bode Beuzel De neden. Te ongeveer 3.45 uur werd de ver gadering heropend, met een mededeehng van Wethouder Endendijk, dat de Mi nister voor het benoemen van een onder wijzeres in dit geval een vaste aanstelling eischt. Om moeilijkheden te voorkomen, stelt Spr. voor te besluiten, dat de benoe ming van Mej. Koopmans geacht wordt te zijn ingegaan op 1 April j.1. waartoe wordt besloten. lü. Behandeling van een voorstel van B. en W. tot aankoop van een automo biel-brandspuit voor boest en voorziening Brandweermaterieel voor Soesterberg met credietaanvrage en wyziging der gemeen te-begrooting 1929. De heer Busch heeft gezien, dat de Firma Bikkers f 900.goedkooper is, die wellicht te besparen zouden zijn voor de Gemeente als beide motorspuiten even goed zijn. Hy vindt echter ook de handel wijze van de Firma Bikkers zeer unfair, doch de Firma Van <1 er Rloeg had inder- tyd ook niet direct offerte gemaakt, doch eerst later. Hij zal zich eenter niet ver zetten, daar spoed zeer gewenscht is en de bestelling terstond moet geschieden. De Heer Grootewal is het hiermede vol komen eens. De Heer de Bruyn vraagt, of de aan te schaffen Ford-truck, 3 of 6 versnellin gen heeft; hg weet, dat de 6 versnellings wagen veel beter is en in de praktijk veel beter voldoet. Deze wagen kan n.l. zoowel zeer langzaam, als zeer snel loo- pen zonder bezwaar en zeer groote kracht ontwikkelen, wat wellicht op zanderige wegen een groot voordeel is. De heer Grootewal vindt, dat de 40 P.K. Ford motor voldoende zwaar is om alles te doen. Het voorstel wordt daarna z.b.s. goed gekeurd. De heer Van Doorne meent, dat het toezicht en het onderhoud van de brand- bluschmiddelen onverwijld voorziening be hoeft en verwachtte daaromtrent reeds een voorstel. De Burgemeester zegt, dal de zaak reeds in onderzoek is< als er financieele gevolgen aan het voor te stel- lene zijn verbonden, zal de Raad daar na tuurlijk in worden gekend. 11. Credietaanvrage voor aankoop van een vrachtauto voor den Dienst Openbare Werken, en in verband daarmede aanbie ding van een besluit tot wijziging der gemeentebegrooting 1929. De heer Grootewal weet, dat het Ford chassis f2200.— kost en vraagt, of de laadbak alleen nu f 1301).kost, daar een totaal crediet van f 3500. wordt gevraagd. Wethouder Koenders antwoordt, dat dit een bijzondere laadbak is met een zooge naamde kiepinrichting, waarvoor hij nog geen prijsopgave heeft kunnen krijgen. Het is echter zeer wel mogelijk, dat het crediet niet geheel en al noodig zal zijn. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot sluiting van den Verlengden Postweg voor hei berijden met motorrijtuigen op meer dan 2 wielen. De heer Grootewal wil het eerste deel van uen weg verbeteren, dat siectus 4.óu Meter breeu is. Wéitiouuer Koenders wil den weg Voor- ioopig primitief in urue muKen en voeii ov>.r verDreeuiug reeds onueiHandelingi,n. Het vuorstei worut z.ü.t>. gocdgeüeuiü. ld. Voorstel van B. en W. tot uuDiei- uing der waieritiuing in ile Laanstraai, uecKeruigiistraal, Kurie weg en ïvoum- guiüeiuui! en aanvaarding van de daaraan Vxiuoiiueii garantie, met credie.aunviagi- voor liet plaatsen van braiuUrauen in u.e leiuing, e n in verDand daarmede aan- uituiug van een besluit tot wgz.ging dei gemeeuiebegrooting it>ZJ. ce heer Doorman zegi, uat lig inder- iyu de eenige is geweesl, die niel Vooi ue concessie-üveiecnkomsi hee.t g^siemu, uocii Zien van stemming neext unuiuuiien, oiiiuai die zaken toen zoo spoedig nioesien worden behandeld en xeitelyk Dg over rompeling. Er is hem mans gebieKen, uat er nog 2 groote redactiexouien in de overeenKomst zitien, die weliicni moenyk- heuen Kunnen opleveren en financieel na- deei voor de Gemeente kunnen opleveren, ui verband niet de bruto oporengsten en ue betaaide garantiebedragen, lig doei t voorstel, aan de wateneiduigmaa.s^hapjig te vragen, arnnog ueze redactieveranue- nngen op te nemen. Het is wei de bedoe ling van partijen geweest, doch men kuu beter voorzichtig zijn en die bedoeling ook contractueel vastleggen. De heer Gasille neen de nieuwe ta rieven bestudeerd en tot de ontsiellenue ontdekking gekomen, dat voor de meeste gewone Huisgezinnen bet water thans uuurder wordt inpmats van goedkooper, zouals B. en YV. hadden voorgespiegeld. De Burgei.iees.er, blijkbaar ueze vraag onaangenaam vindend, achite haar niet bg uit onderewrp op haar pmats. indien ut lieer Gasilie de vraag schriftelijk zou willen liemaien, zal nij er schriftelijk antwoord op krijgen. ce heer Buscn wil niel telkens ue.gi- ujke partieele voorstellen, doch eindelijk eens een einuvoorstel voor de geheeie ge meente. Hel voorstel wordt daarna z.h.s. goed gekeurd. 14. i_rt die man vrage van B. en Y\voor net aanbrengen van eenige rioleering in ue Batenburgiaan en wijziging der ge- iiuentebegrooting 1929. De heer Doorman vraagt, waarop de rioitering ïoosl. Wethouder Koenders ani- woorut: op groote zinkputten onder de leenuaag, daar overigens geen afvoer is dit is wel niet ideaal, maar toch bevre digend. De heer Grootewal meent, dat een deel van dit crediet r eeds in het vorig voorstel zat, doch thans opnieuw wordt aange vraagd, wegens nuiteioos verricht werk aan de onderlaag, iets wat Wethoudei Koenders betwist. Verder is het opgeval- vallen, dat men thans een wals moet hu ren van den aannemer van het werk aan den Rijksstraatweg te Soesterberg, terwyl de Gemeente indertijd een 17 tons wals gekocht heelt. Spr. weet, dat de zwaarst bruikbare wals 14 ton weegt en voor de deklaag slechis 10 tons waisen worden gebruikt; wat moeien wg dan in hemelsnaam met een 17 tons wals doen, waarom is deze dan indertijd gekocht en moet die nu maar verder als oud roest blijven slaan? Ook deze vraag acht de Burgemeester buiten de agenda en de Heer Grootewal zal haar schriftelijk herhaien. Nadat de heer Van Klooster betoogd heeft, dat zinkputten voor afvoer van rioleering nooit voldoen, en niet groot genoeg zijn bij veel regenval, worut dit punt goedgekeurd, evenals punt 15. Behandeling van het adres van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland verzoekende toekenning een1 r oiibsidie ten behoeve van den door den Bond in het leven geroepen cursus. 16. Vaststelling van besluiten tot ver huur, verkoop en ruiling van grond. De heer Doorman heeft bezwaar aan den heer Westhof te verkoopen tegen f25.- per vierkante Meter. Indertijd was verkocht 1 H.A. tegen f 12.500.—, doch de Commissie had voorgesteld f 15.000. Nu de heer Westhof daarop wenscht te rug te komen, is er alle reden, om met den goedkooperen doch den duurderen prijs te handhaven. Wethouder Koenders zegt. dat gevraagd was 70 x 70 Meter, doch wordt voorge steld te verkoopen een halve H.A. op de halve breedte, waardoor het overblij vende terrein toch nog de volle waarde heeft. Het voorstel Doorman om den prijs te bepalen op f 1.50 per M2„ wordt ver worpen met 10 tegen 3 stemmen. (Vóór de heeren Doorman, Pronk en Busch). waarna het voorstel van B. en W. (f 1.25 per M2.z.h.s. wordt aangenomen. 17. Vaststelling van het voorjaarskohier der straatbelasting. De heer Van Doorne bespreekt weer de straatbelasting en het feit dat enkelen daaraan niet betalen. De Burgemeester deelt mede, dat thans alle perceel en worden aangeslagen, zon der onderscheid, wat den heer den Bliek doet opmerken, dat er dan toch dingen zijn geschied zonder Raadsbesluit, daar afkoop onmogelijk was; billijkheidshalve zou men toch een regeling moeten tref fen voor hen, die thans dubbel betalen. Het kohier werd daarop vastegesteld en de termijnen van invordering bepaald op 1 Juli en 1 December. De Burgemeester biedt thans ter vast stelling aan, de begrotingswijzigingen in gevolge het aangenomen voorstel van den heer Doorman inzake het Grondbedrijf. Conform vastgesteld pa een kleine re dactiewijziging op voorstel van den heer Doorman. Thans komt aan de orde de crediet aanvrage voor de verplaatsing van het woonwagenkamp. De Burgemeester zegt, dat een terrein van 30 bij 50 M. noodig is tegen een waarde van 70 ct., makende derhalve f 1050. uit te keeren door de Gemeente aan het Grondbedrijf. Voor straatverlich ting is noodig f 600. voor een pomp f500.—, voor het albreken, vervoeren en weder opbouwen van de omrastering, de stal en de W. C. en het maken van een 5 M. breede brandvrije strook f 1400.— zoodat in totaal een crediet noodig zal zijn van f3546.—, waarbij dan nog buiten beschouwing is gelaten meerder politie toezicht en de politiewoning. De heer Busch meent, dat de Burg meester opzettelijk de kosten opdrijft, omdat hij nu eenmaal tegen verplaatsing is. Hij meent dat het veel goedkooper kan. De grond blijft en kan dus gehuurd worden voor b.v. f 1. per jaar. Ook de Heer Pronk meent, dat het lang zoo veel niet behoeft te kosten. De Burgemeester zegt, dat de grond wordt bestemd voor den Openbaren Dienst en in dat geval imperatief is voorgeschre ven uitkeering van de waarde van den grond aan het Grondbedrijf, doch meerde re Heeren meenen, dat verhuring heel goed kan, in het uiterste geval via een tusschenpersoon. Er blijkt echter wel, dat de Raad algemeen van oordeel is, dat de kostenraming veel en veel te hoog is. Tenslotte bieden de Heeren Pronk en BuscJi aan, het noouig». u» te breken, te vervoeren en weuer op ie Douwen geiieei gruus en zouuer een.ge Kosten voor de ceineenie en uat nog we» binnen enkele uugen. Minzaam nouuigi üe heer Busch zya ineue-naausieucn UU, van de over- urenging geouge te zyn- De ixurgemeesiei, Diykuaar inziende, uai Uit voorstel lieei Wdi sympathieker is, uan zyn eigen kosieiib*. rekening, vraagt lensiutie euii uiancu oreuiet, doch meent toch nog Deiue naadsleden attent te moe ten manen op ue consequenties, welke vuur hen zouuen hunnen voortvloeien uit nel deelnemen aan »eveiuigen of aanne mingen len Duioevo uer uemeente. Algemeen meent ue Ruud echter, dal daar legen gei.ii en.tei ue/waar bestaat, als uit kusteioos geschiedt, waarna hel gewyzigd voorsiei wuidt aangenomen. De Burgemeester ueeit mede, van de R.U.E.M. een verzoek ie hebben ontvan- vangen om een undergrondsche hoogspan ningskabel ie leggen naar het pompsta tion der ArnnemsCiie YVaterleidingmaat- scüappy. Hij wensente echter aan die vergunning ue vooi waarde te verbinden voor betere eiöctrische verlichting voor ue YY ieksioot, Hees, Bosstraat en de Hei deweg. Het jaanykscn b.-drag zal f 37.50 oeuragen, door de l'.U.E.M. aan de Ge meente uit ie keeren. Hoewel de P.U.E.M. we» genegen is, ue voorwaarde ie gaan vervuilen, achc zij deze toch niet thuis it huoren in de onuerwerpelijke overeen komst. Aluus besloten. Tenslotte üeelt de Burgemeester nog ineue, in veruand met den brand in hei ueiusclie öiadi.UiS, maat» egelen le hebben ueraaniu, om scuade, Waaronder bedryls- scliaue, voor de Gemeente te voorkomen, muitn net Arcmei verDrandt, moet men tyucigk een nieuw geoouvv huren, du mricuttii, sagarissen aan personeel beta len met de reconstructie van bet Archief Deiasi, nieuwe registers, kaarten koupen enz. liy sieit voor, een en ander te ver- zekereu voor iSauOO. waarvan de kos- te»i ongeveer zu.ieii komen op een i ibu.— puf jaar en vraagt uen uaad Ihans, het creuiei daarvoor te wnien toestaan. up een vraag vau uen heer uoorinan vo,gi het aniwooru, da» Uan gedurende o'Z weaen ue Gemeente ais Dedrylsschade een uitkeering zaï genieten, aile exlra kosten goeamaKende. waar men echter na- uer mgencht wil worden over de f 30.UUU zegi ue Burgemeester, die inlichtingen uan ie willen geven »ii besloten Vergade ring. ifierna zou aan de orde komen 16. Behandeling en variatetiing van een ontwerp-regiemeut voor de Ambtenaren in dienst uer gemeente. De heer Doorman wil de vergadering nu schorsen lot 7 uur s avonds, doen er blijkt, dat de Heer den Buek, één van de leden der betrokken Commissie, niet kan; ook de heer Van Doorne zal dan afwezig zijn, waarna de heer den Bliek v'oosteit, het punt van de Agenda at te voeren en te behandelen in de volgende Raadszitting. Na bestrijding door den Burgemeester wordi dit voorstel aangenomen met 2 te gen 11 stemmen, vóór ue heeren ivoenders en ue Bruyn. De Burgemeester doet hierna te 5.15 u. de vergadering overgaan in Comité gene raal, iteneinae de mededeeiingen te doen betredende het vorenbedoelde bedrag van f hü.UOO. (Het komt ons voor, dat dit in strijd was met art. 44 der Gemeentewei, waar net hier toch betrof het doen van u.tgaven op de begrooting met voorkomende en de middeien tot uekkmg van die uagaven, waarvoer in een besioien vergader.ng noch kan worden beraadslaagd, noch kan wor uen besloten. Red.) Te 5.25 uur wordt de Vergadering her opend, en het voorstel tot afsluit,ng der V erzekering aangenomen. Hierna komt aan de orde de RONDVRAAG. De heer Grootewal wenscht, dat de uitnoodigingen voor de Co,nrmssii -Vergade ringen vroeger, althans enkele dagen te voren, worden verzonden, wat wordt toe gezegd. De heer Van Doorne bepleit verbete ring der Koninginnelaan, voorheen Veen- huizerstraat, wat volgens Wethouder Koenuers het eerst zal geschieden, als de Begrooting goedgekeurd is. De heer Doorman vraagt nogmaals ver betering van de Spoorstraat, tusschen Station en Lindelaan." De heer Gasille beklaagt zich erover, dat de hoofdweg driemaal daags besproeid wordt en vele andere wegen in het geheel niet, waarbij de heer Grootewal nog eens de aandacht vestigt op Soesterberg. Wethouder Koenders antwoordt dat hij gebrek heeft aan water en chauffeurs; hij heeft nu een nieuwen vrachtwagen erbij gekregen, doch nog altijd slechts 2 chauf feurs en ook daarin zal verandering moe ten komen. Hij zal echter zooveel mogelijk zien, aan de bezwaren tegemoet te komen. De heer Busch wijst in dit verband nog op de Bosstraat en deelt voorts mede, dat men nabij de Christelijke School te Hees bezig is, een beerput te maken in een bestaande welput, terwijl op 10 en 15 Meter afstand andere welpu,t' n zijn. Hij vraagt, onderzoek door de Bouwpo- litie, wat wordt toegezegd. De heer v. d. Breemer haalt nogmaals zijn stokpaardje naar voren, een betere verbinding van Soest naar Soesterberg: wellicht kan men de hooge hult vermij den, als men een regeling treft met den Tieer Posthumus Mejjes. De verbinding mei Soesterberg is een zeer groot belang voor Soest, iets wat de heer Grootewal volko men beaamt, onder mededeeling, dat Soes terberg zeker zoo'n betere verbinding op prijs .stelt. Nadat de heer Pronk nog heeft ver zocht, ook het verdere gedeelte der Birk*- straat, tot de grens van Amersfoort toe te doen besproeien en niet op te houden bij het Café van Westemeijer, wordt de Vergadering tegen 6 uur gesloten. I»1{| aj: Tnderi Bmten verantwnortVI-iifhHfl ite» fedaetle. M. de Redacteur, Een kort antwoord s.v.p. op het arti kel van den heer Busch. Mijn ingezonden klacht was gericht te gen den verslaggever van het blad „De mocratie en Vrije arbeid". Dat d iarop geantwoord wordt door den heer Busch zou een onwelwillend mensch kumien d en denken dat deze zijn eigen verslaggever was. Trouwens, dat is hier in Soest meer vertoond dus daar zou ik zoo gek niet van opkijken. De heer Busch heeft het over Huizer Boschwachter en den heer U. Ik voor mij weet niet wat het eerste beduidt, en in het stuk van den heer U. vond ik wel wat onbehoorlijks maar niet in het ant woord aan den heer U. Het schijnt dat de lezers van „De Soester" om „het fijne" te snappen, buitengewoon onder legd moeten zyn in de cronique scanda leuze van Soest. Gelukkig ben ik dat niet, dus er is mij blijkbaar wat- ontgaan waar anderen wellicht aan gesmuld heb ben. Dat ze er gelukkig mee mogen zijn! YYat de aanhalingen uit „Democratie en Vrije arbeid betreft, had de heer Busch om voliedig te zyn ook moeten aanhalen de passages betreffende zyn verheerlij king in het geval van Belt, en de „vleien de" kwalificatie ten opzichte van den heer Doorman, die zelfs door rechts niet op dien toon wordt bekritiseerd. Overigens spijt het mij werkelijk dal ik, hoeveel ik ook in het werk van den heer Busch als raadslid apprecieer, op zyn artikel hetzelfde moet aanmerken als op zijn lange redevoeringen: te veel woorden en te weinig zin. Met dank voor de plaatsruimte R., die vooralsnog even onbekend is als de verslaggever van „Dein. en Vrije arbeid'. Wat is Humanitair onderwijs, waarom is het voor onze kinderen verkieslijk, wat wil de Engendaalschool? De meeste inwoners van ons schuone Soesi zuilen stellig ue Engendaalschool kennen, die, oorspronkelijk onder de be kwame en sympathieke leiding van Mej. Telders in 'l oude Engedaal begonnen, al ras zooveel groeikracni en ontwikkeling vertoonde, dat de tegenwoordige groote school aan de Molenstraat moest verrij zen. Uit heel Soest en uit alle gezindten en standen roept ze de leerlingen tot zich en onder de leiding van den Heer van Asselt is 't leerlingengeial zoo toe genomen, dat haar Bestuur de Gemeente wederom om uitbreiding moest vragen, thans voor twee U. L. O. klassen. Want voor neutraal U. L. onderwijs kan men in 't zich zoo snel uitbreidende Soest met terecht. Vanwaar die snelle groei, uie verrassende ontwikkeling, waar vele scholen kwynen en alles op naren en sna ren zeiten om hun klassen bevolkt ie hou den? Zie deze vraag is gauwer gesteld dan beantwoord, doch zeer zeker is veler syrn- pailiie voor de Engendaalschool te ver maren uit de wyze, waarop daar met onze pupilleu worut omgegaan en de ma nier waarop de kinderen opgevoed wor den „tot ahe Ghristeiyke en iiiaalscüappe- iyke deugden", zooals de wet eischi. Bovenai om de geest, waarbij daar on derwezen wordi. Zei niet een grool pae- dagoog, dat t onderwys moes» zijn een „myn leeren is spelen' Humanitair onderwijs, ol liever onder wijs in humanilairen zin wordt aan de Engendaai scnool gegeven. Laan niet velen den laatsten tijd de oogen open, dat er aan ons onderwijs iets hapert, of 't openbaar of bijzonder lager of hooger onderwijs is? Is T niet velen ouders een ergenis en gruwel, dat in den schoonsten tyd waar in ieder wezen geniet en zich geestelyke en lihamelyke energie verzamel, dal in die fyne midaag en avonduren hun kinde ren met gekromde ruggen en bleeke ge zichten over de boenen gebogen zitien met angst in 't hartwant sa-aks is 't examen1 deze examenkoorts, die diploma's- jacht Wat een kinderspel bedorven, wat een innerlijke zuiverneid en energie vergroe- zeid en verspild, omdat het spook van t examen de kinderen als een steeds aanwezige dreiging vergezlt. YVelnu, het humanitaire onderwijs, onze Engendaalschool kan geen wonderen doen, zij kan de bestaanue maaischappelyke misstanden niet blootweg negceren of in grijpend veranderen en omouigen in de goede richting, wat ze wèl Kan, dat is door de juiste methode van onderwys (de z.g. nieuwere -richting) door naast de verplichte vakken, timmeren en sloyd te Onderwijzen, door 't aanleggen van school tuintjes etc. etc. en bovenal door haar personeel te kiezen uit mensehen die ze delijk hoog staan en door hun religieu ze gezindheid de fijne kinderziel kunnen aanvoelen en begrijpenen helpen, door al deze bijzondere factoren kan zij werken in de goede richting! En is 't niet een loffelyk teeken, dat schoolinrichtingen buiten onze plaais graag leerlingen der Engendaai schooi heb- Den, omdai ze zoo zelfstandig zyn en zelf wat kunnen presteeren? Het Humanitaire onderwijs, de Engen daalschool wil ernst maken-met het huoge woord van Multatuli, dat het de roeping van den mensch ismensch te zijn haar kinderen opvoeden tot vrije en zui vere en blije menschen, die straks sterk in 't leven staan. Of 't haar lukken zal? Zy probeert 't althans met alle liefde en alle kracht, waarover èn personeel èn be stuur beschikt. Hopelijk mag dit artikel een weinig by- dragen tot meerdere kennis van de sohool- upvoeding, die aan de Engendaalschool ge geven wordt. Het hoofd, de Heer van Asselt zal gaarne meerdere inlichtingen verstrekken. (Zie advertentie in dit blad). De Secretaris, C. Koning. Plaatselijk Nieuws. Soest definief kampioen. Dinsdag j.1. vond op de Soester Schaak- en Damclub de beslissingswedttrijd plaats, om het clubkampioenschap der 2e klasse dammen. Door een gewijzigde bepaling waardoor geen rekening gehouden wordt met het behaalde aantal bordpunten, was deze beslissingskamp noodzakelijk gewor den. De strijd tegen U. D. G. UI uit Utr., welke met een gelijk aantal gewonnen wedstrijden aankwam. Hoewel U. D. G. versterkt uitkwam, mocht Soest erin slagen te winnen met 9—5 als volgt D. F. VoigtW. C. J. Swanenburg 1 1 H. BakkerJ. Hanegraaf 20 S. de ZoeteC. H. Ruitenbeek 11 D. WaalA. J. Ruitenbeek 1—1 D. Reeringh W. Sijbranda 0—2 P. FloorJ. A. J. E. Volmer 20 D. StaalE. Ploeg 20 Ter navolging. Dinsdag passeerde door onze gemeente een 30-tal automobielen mat oudjes van dagen uit het Armenhuis te Amsterdam. Dat deze oudjes bijzonder in hun schik waren bewees wel hun voortdurend ge- wuif naar toeschouwers langs den weg. Voorwaar een zeer humane daad van de Dames en Heeren die deze tocht or ganiseerden. Kwade Hond. Woensdagmiddag werd een meisje go- beten door een hond van den Heer, L. aan de van Weedeslr. Het meisje had een flinke vleeschwond, de politie werd met hel geval in kennis gesteld, deze zal wel zorg dragen, dat het lieve dier dusdanig wordtv ingepakt dat bijten onmogelyk is. Brand. In den nacht van Vrydag op Zaterdag verleden week brak brand uit in de garage van den heer W. Roest aan de Lange Birktweg. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, stond voor een moeilyke taak, daar dè geheeie garage met de daar in aanwezige vrachtauto reeds in lichte laaie stond. Het benzine reservoir ontplof te en zoo ook meerdere bussen benzine. Een ernsig aanzien kreeg de brand toen een groq^ ft van 200 L. benzine ont plofte en de vlammen tientallen meters oplaaiden. Toch mocht bet nog geluKken het huisraad bijna geheel naar buiten te dragen en het woonliuis voor het grooiste deei te behouden; alleen het dak en de vliering kregen brand en waterschade. De belendende perceeien, die in den von kenregen stonden, konden alle geheel be houden worden, zoo ook de rietschelven van van de Poi, in wiens nabijheid nu al voor den tweeden maal in korten tijd brand uitbrak. Den geheelen nacht moes ten wachten aanwezig blijven daar het smeulende vuur telkens weer oplaaide. Garage en vrachtauto branudeh geneel uil; ue inlioud van de auto, voo» een groot deel bestaande uit baien tabak, ging geheel verloren, wal voor Roest wei een schadeposlje zal zijn, daar nij niet op beurtdieustpolis verzekerd is. Overigens deki verzekering slechts tot een deei de schade. De oorzaak van dezen lellen brand, die lot ver in den omtrek te zien was, was waarschijnlijk kortsluiting in de electrische installatie der auio. Radio installaties. Waar langzamerhand de meening schynt post te vatten, aai de bezitters van radio toestellen, daarvoor niet langer een ver gunning noodig hebben, wijzen wij nog eens uitdrukkelijk op de nog altijd gelden de wettelijke bepalingen, die eischen, dat men van het aanwezig hebben van een radiotoestel aangifte doet aan den Direc teur van het Postkantoor, alwaar kos teloos aanvraaglormulieren daarvoor ver krijgbaar zijn. Alen ontvangt dan een ont vangstbewijs, dat ten allen tijde moet kunnen worden getoond aan hen, die met de controle op de juiste naleving van de bepalingen belast zijn. Nalatigheid hierin zou het gevolg kun nen hebben een vervolging, waarbij als straf bedreigd is ten hoogste zes maanden hechtenis of geldboete van ten hoogste duizend gulden en in beslagneming en ver beurd verklaring van het toestel. Wij raden dus iedereen, die nog geen machtiging heeft tot het voorhanden neb ben van zijn radio toestel aan, ten spoe digste daarvoor zorg te dragen. erH c H Vereeniging van Vrijzinnig Godsdienstigen. Zondag 2 Juni: Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Zondag 2 Juni Kerk, v.m. 10 uur: Ds. J. Gh. W. Kruishoop. n.m. 6 uur: Geen dienst. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. J. S. v. Schaik n.m. 6 uur: Ds. W. van der Waal van Oud-Loosdreeht. Christ. Geref. Gemeente Julianastraat 66 Zondag 2 Juni voorin. 10 uur: Ds. H. Janssen van den Haag. Leger en Vlootpredikant. Bevestiging van jeugdige lidmaten, n.m. 6 uur: Ds. H. Janssen. Woensdag 5 Juni nam. 7.30 uur: Ds. G. Salomons van Amersfoort. DAMRUSRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr 32 PROBLEEM No. 5 J. WESTERHOF. Zwart: 8 1 2 3 4 5 Wil: 8 Zwarl 7 schijven ap 2-4-8-10-15-16- 36 en dam op 50. Wit 8 schijven op 17/19-25-28-33- 39-46. Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 3. De stand in cijfers was: zwart 9-10 14-16-17-19-22-24 en dam op 47. wit 25-26-28-30/33-46 en dam op 48. Wit speelt achtereenvolgens 26-21 46-41 25-20 48x181! Een probleem op een beroemd gewor den motief. Aanvankelijk heerschte onder de problemisten de meening, dat op dit motief slechts weinig problemen samen gesteld konden worden. De moeilijkheden om tot de juiste eindslagposilie te ge raken zijn dan ook niet gering. Intusschen zijn echter reeds meerdere bewerkingen op dit motief gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de moeilijkheden den bewerkers niet hebben afgeschrikt. Het merkwaardige van de eindstelling is dat de witte dam tegen de zwarte schijven dient te slaan, daar zwart anders remise haalt. Goede oplossingen ontvangen van P. Floor, 1>. Waal, D. Staal. S. de Z. D. F. Voigt. K. Janson. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS E. S. V. A. C. De serie-wedstryden welke gehouden worden op Zondag 2, 9 en 16 Juni van gen a.s. Zondag aan en het volgende pro gramma geeft de wedstrijden der eerste ronde weer. Zaterdag 1 Juni ,2 uur: Adsp ranten- wed8trijden. E.S.V.A.C.— H.V.C. 't GOOI—N.I.Ü. Zondag 2 Juni: 12 uur: 't Gooi 6—N.I.O. 3 1.15 uur: B.V.C.Soestdyk 2 2.30 uur: N.I.O. 1—Soestdyk 1 3.45 uur: E.S.V.A.C. I Hilvert 1 5 uur: B.V.C. 1—Baarn 3 6.15 uur: A.P.W.C. 1—'t Gooi 3 De prijzen welke voor deze wedstrij den beschikbaar zijn gesteld, zijn te be zichtigen in de etalage van" den heer P. Ekel, magazijn van verlichtingsartikelen, Torenstruut te Soest. V. V. SOEST. Zondag 2 uur: Kampioenswedstrijd van de U.P.V.B. SOEST I—B.F.C. I Terrein Koudhoornweg. Plaat&MiiK Nieuws. Soesterberg De leerlingen uer thr. Schooi aan Jen Postweg aiiner, G. v. u. Broek en Al. de Drum siaaguen te Utrecht voor hei gehou- uen toemiings-examen Jan van Nassau ivweekschuo». Genoemde leerlingen werden door nei iiouiu der Gnr. Schoot den lieer rvaai voor Uil examen voorbereid, terwijl zy hei gewone onderwys volgden. Over BUUAlü.... un aruste ès mé- uiaiui»quc uoui 1 uin bcnuperoort. Ren rechte siraatweg door den Elzas, oy diiaaisuuxg in ue üuuri... nustig run ge mei uwe cunuuile van l Zuiden komenu vveihchi, nog naiiiyme» end over zonnige aaien oi biuuwe nUSiStrooken, terug naar net grimmige iNuorue»»... xYluar hei weer is cieineiii, en ue weg is goedGe zueki reeus naar de igrens van de oude üuulusiuu van den Elzas doch plotseling aciuer u, snerpt een xci ïluusiguaai. lui u .uoor. Ge denkt aan een poliueoi enreuing, en houdi onwille keurig uw wagen n» iü, al zyl ge ver- wonuerd over ue^eu roep in de vlakte, maar voor ge iyu netn u rekenschap ie geven vau ue ourzaaK, huilen in een vaan, weike u cocii mei onbelangrijk luervaartje tut een soort: op de p»aais rusi! iiiaken, twee cnassis u achterop, vourzién van iiuipkaiTusseriëen, schieten u voorbrj eu veruwynen aan den hori zon u loiaa» perplex achterlatend muien ge deze cnassis mei eentgen Kennis van zaken nept aangezien, zint ge welen, uai ge eenvoudig ingehaald zyl uuor Iwee essayeurs van ue Bm- gaitifabriek, uie op de lange rechte wegen in uen Elzas bezig waren twee werken van meesier Ettore Bugatti, die zyn labriek in xuoisiiemi heeft, aan een practische werkproei te onderwerpen dus geen renwagenszult ge vragen. Eu die' vaan Die vaart is eigen aan ieder chassis van Bugatti, qui sé' respecteEn de snelle pur-sangs, welke uit deze fabrieken komen, hebben mets gemeen mei de van de normale consiruciies soms afwijkende speciale renwageps, van andere labrieken. immers Ettore Bugaiti, groote con structeur te Molsüeiin, een der jongste en oudste constructeurs tegelijk (bouwde hij in lö98 reeds niet een vier-cylinder, nog minderjarig zynde, welke door de Dietrichfabriek weru aangekocht? en was üij daarna in 190» mei een der eersten, die een kieine motor bouwde, met hoog draai verinogen?) is specialiteit in het bouwen van wagens, die .op dit oogenblik bezig zyn, op byna aile groote sneineid^- weosiryden van Europa, nu pas weer in den Grand-Prix de wxonaco, .pryzeh te winnen, maar die tevens aan den gewo nen, een snellen wagen hevenoen toerist worden geleverd, en dan van 'groote soe- pelheiu zijn, van een bijzonder goede nanteerbaarheid, van een onvergelykelyke ligging op uen weg en van een zekerheid by hooge snelheuen, welke vooralsnog door weinige wagens in Oost en West geevenaard wordt Laat u dezen lof geen humbug, noch reclame lijken. Het heeft inderdaad niets van de allerwege verkondigde kreten van „the biggest, ihe fatest, the cheapest, the best car in the world", waarmee sommige Amerikaansche fabrieken den lof van hunne producten trachten tè zingen. Het is eenvoudig onloochenbaareen feit. Een feit, zoo welsprekend, dat Bu gatti het niet over de daken behoeft uit ie doen roepen, omdat het bij de insiders, en hoe langer hoe meer ook by de out siders, bekend is. Want Bugatti is en blijft, ook al is hij automobielfabrikant, een welopgevoed een ontwikkeld niet alleen, maar ook een artistiek man. Als jongeling leek zyn weg in de rich'ting der schilderkunst te liggen, zooals die van z'n broeder, op dien van de beeldhouwkunst lag. Van ras Florenlyner bezit hij de rijke eigenschap pen, welke deze pure Italianen bezitten, en het schitterende „home" niet alléén, dat hij thans in Molsheim bezit (en een geheel vormt met zijn fabrieken, die- model zyn, zoowel wat bouw, als wat lig ging betreft) bewijst, hoe deze man van smaak in de zoogenaamde „droge" me chanica, diepe, en groote voldoening vond. Want in werkelijkheid is deze „ar- tiste-ès-méehanique" niet een in' vet-en- smeer gedoken mecanicien, maar een groot ontwerper van constructies, welker fijn afgestemd geheei een wereldreputatie be zitten. Hy is daarnevens de bezitter van een stal leAche rijpaarden, die de trots van iederen ruiter zouden zyn, van een kennel met ruigharige terriërs van uitne mend ras, en van een garage, waar naast de producten van de eigen fabriek, eenige fijne Bugattirenwagens, een Rolls-Royce slaan, een Citroen, een nieuwe 8-cylinder- in-lijn Bugaiti, een Ford, een Amerikaan sche buggy, een mooikleurige en prach tig bewerkte Siciliaansche boerenkar, een slee, een coupéije, en het model van een auto. Bovendien is er 'n manege, en wordt het geheel onderhouden op eea wijze, die van een Engelsche aanzienlijke buitenplaats, wat properheid en voornaam heid betreft, niets te leeren heeft. Er naast, met de heuvelen van de Voge zen op den achtergond liggen daar aange sloten, de werkplaatsen, zonder speciale afscheiding of begrenzing. Ze gaan er in over, gescheiden door twee groote ko- perbesiagen en gewreven deuren, die evengoeu naar een hal zouden kunnen voeren. Deze combinatie van een buitenplaats, van een artiestenhome en van een fabriek, is de pure weerspiegeling van het karak ter van den man zelf: sportman, en inge nieur van meer dan buitengewone gaven, en artistiek op den koop toe. Hy is en blyft een Italiaan, ook van geboorte, evenals mevrouw Bugatti Italiaausche is, en zijne kinderen dat zyn. Naast de fa briek en het huis is het „Bugatti-horae" gesticht, de plaats voor de cliënten of vrienden van de fabriek, die voor hun wagen of niit belangstelling de Bugatti- ateliers komen bezoeken. (Wordt vervolgd). ONDERTROUWD^ lr. E. J. BERQMANS en A W. M. SCHOOREL Doorn, 30 Mei 1929. Eenige en algemeene kennisgeving. Huwelijksvoltrekking 12 Junt 1929. üeen onivangdag.

De Soester | 1929 | | pagina 2