I I ji G. Daams, Dierenarts CliilRiSTEDiM Htï VINDUHUIS S. DE ZOETE Hzn. JET VAN DER ES 2 Handel in Aardappelen Groenten en Fruit FEUILLETON GEEN GEWETEN. BIRKTSTRAAT 45 - TEL. 2219 REPARATIE-INRICHTING VOOR ALLE MOTOREN. AUTOGEEN LASCH- EN SNIJ-INRICHTING STOCK, DUNLOP, MICHELIN EN ENGLEBERT BANDEN. „OPHELIA" Bloemist - J. GEIJTENBEEK R. VAN BURGSTEDEN Korte Brinkweg Soestdijk Meubelen, Fornuizen, enz S. VAN DE STADT Tip Top Foto's D. F. VOIGT - Gedipl. Opticien - Burg. Grothestraat 28 PAARDENVLEESCH Land- en Tuinbouw- gereedschappen. Pluimveebenoodigdheden. TUIN-, BLOEM- EN LANDBOUWZAOEN Zaadhandel W. S. Veltman TELEF. O 355 Staines Inlaids Linoleum zichzelf recommandeert. Firma GEBRs. STAAL PIANOLESSEN Landbouw Verbetering van de melkwinning. Vurige week heeft üe prysuitueeiing plaats geliad van üe duur üei Meikcou- iroie-statiou Utrecht m den algeiuupeu winter gebuuüeu wedstrijd in melk w in ning, aan weihen weustryd lbo veehouders neuuen deelgenomen. Geuuieude dien tijd weiden monsters der atgeieverde meik onderzoent, terwyi te vens door deskundige commissien weru gecontroleerd, onder welke omstandigue- uen deze melk op üe boerdery gewonnen werd. De beooideeling van de melk zoo wei ais vau de omstandignedeu, waar onder de winning piaats nad (siaiinspec- tiej geschiedde volgens een punteüotaoei, waardoor tenslotte een dertigtal prijs win ners naar voren kwam. By de prysuitdeeiing werd door ver schillende sprekers gewezen op het nut van dezen wedstrijd. ue directeur, de heer Stuurman, gal een overzicht van den wed- stryd en van de wyze, waarop de melk onderzocht werd. Gebleken is, dat gedurende den wed stryd velen tot nuttige verbeteringen over gingen, als aansluiting bij de waterleiding ot' aanleg van een iNottonpoaip, mgebruik- steiien van een watienfuter, aanschaLing vau deugdelyke emmers, betere huiüver- pleging. Enkele van de sterk verbeterde beuryven konden het niet tot een prys brengen, doch dienen eervol vermeid te worden, niet wegens de hooge totaalcy- fers, doch wegens de groote verbetering van het bedryf. Voor een prijs kwamen bl bedrijven in aanmerking. Voor prijzen werd een bedrag van f850 beschikbaar gesteld^ terwijl door de Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Utrecht, een verguld zilveren medaille werd aan geboden. De huivesting van het Kalf. De lig- en verblijfplaats van jonge kal veren, in 't algemeen de huisvesting de zer dieren, is gedurende de eerste levens maanden gewoonlijk niet de allerbeste. Want niet alleen, dat men op vele boeien- hotsteden elke uitgespaarde ruimte nog goeu genoeg vindt voor beu komende kali, uoch ook daar, waar men gemeenlijk wel wat meer zorg aan den opiok wil beste den, biykt de verpleging van jonge kal veren op dit punt toch nog vaas voor verbetering vatbaar te zyn. Alen moet ter beoorueeling van kalver hokken zich steeds op het standpunt stel len, dat groei en opfok van het jonge dier met enkel zaken zyn, die van een goede voeding aihangen. Wel degelyk spreekt de verpleging hier een woordje mee en met een verblijfplaats, die aan redelijk» eischen voldoet, kan men den gezondneids- toestand van de jonge dieren dus ten zeerste bevorderen. Gaan we na, wat we op dit punt onder redelijke eischen hebben te verstaan, in de eerste plaats dient dan de bodem van het kalverhok van een ondoorlaatbare ma terie te zyn. Immers men heeft bij jonge kalveren met enkele verraderlijke infec tieziekten soms te doen en uit een oog punt van ziektebestrijding is het dus aller noodzakelijkst, dat men de plaats, waar eventueel het dier gestorven is, eens gron dig kan reinigen en ontsmetten. Een betonvioer met een geringe hel ling, zoodat de gevormde gier voldoende gelegenheid heeft om af te vloeien, is dus als zeer gewenscht aan te merken. (Jok zou men een steenen vloer kunnen aanbevelen, mits de steenen maar goed in gemetseld zyn. Op tal van groote boer deryen treft men dan ook zoo'n ondoor laatbare strook in de schuur aan, uitslui tend voor de stalling van de jonge kalve ren bestemd. Doch, zoo men geen vreemde is in hei veehoudersbedrrjf, dan moet men toch dit erkennen, dat er massa's jonge kalveren onder veel minder gunstige omstandighe den, wat huisvesting betreft, worden ge houden en grootgebracht. Ondoorlaatbare vloeren voor kalverhokken, hoe gewenscht en aanbevelenswaard ook overigens, kan men als algemeenen eisch uit practische overwegingen slechts voor het groot-vee- houdersbedrijf stellen. Immers een bedrijf, waar men kalveren pleegt aan te zetten, moet vóór alles loonend zyn, en op hoe veel van onze kleinere hoeven komt men tegenwoordig aan uitgaven voor dergelijke zaken toe. Gelukkig, dat het er dus ook nog zonder kan, doch men dient wel te bedenken, dat voor gezonde kalveren de ondoorlaatbaarheid van den bodem van weinig beteekenis is. Niet zoodra echter worden de dieren met smetstof bezoedeld of een grondige reiniging wordt eerste eisch. Waar men die kalveren dus op on- verharden bodem moet plaatsen, daar geldt dus wel in de eerste plaats, dat ROMAN VAN 7) RhlNHOLL) OK ÏMANN „Klaar, om dan misschien wel met nog iets glimmers te beginnen, niet waar Konduit gezegd, jonge man, dat gaat zoo niet langer!" Düringboffen dompelde zijn reageer buisje in een bakje met water en üielu bet daarna tegen bel licht. Een glimlacü van tevreuenneid speelde om zijn lippen. „Echitterenu i' unt&nupte hem onwille keurig. „Maar het heeft waarachtig ook lang genoeg geduurd jue reus, die na zijn laatste ontboeze ming een wandeling door de kamer was begonnen, bleef plotseling verstomd staan. „Schitterend zeg je? Wil je me soms voor den gek houden? Heb ik niet het recht te eischen, dat mijn huurder rekening houdt met onze neuzen? Uver de myne wil ik nog niet eens spreken, maai myn vrouw en myn dochter zyn er toch ook nog en dan de mensehen, die op mijn bureau komen. Bovendien beschou wen de meesten een deurwaarder als een halven duivel mdeten zy in- dit gelooi nog versterkt worden door die helsche atmosfeer, die mij omgeeit? Daarom zonder omwegen: wanneer je deze ka mer, die ik je als een keurig gemeubi leerde salon verhuurd heb, als een schei kundig laboratorium of zoo iets wilt ge bruiken, dan kun je daar ook voor be talen. Vanaf vandaag kost deze kamer het dubbele ziezoo, dat is myn mee ning". Düringhoffen keek den spreker met de grootste verbazing aan, die donkerrood geworden was als een gekookte kreeft. „Vader Leopard. dat is toch zeker maar een grap!" „Om den drommel niet, zie ik er soms uit als een grappenmaker? Wat ik daar verlang, is niets dan recht en billijkheid. En aangezien je toch een solide jonge man met een vaste positie bent, zal het je wel niet veel uitmaken om mij deze dubbele huur nu direct voor de volgende maand vooruit te betalen". Met ernstig gezicht schudde de jonge chemiker het hoofd. „Daartoe ben ik helaas niet in staat. Het bedrag, dat er van mya maandsala- voorkoinen beter dan genezen is. Regel matig gebruik van een eenvoudig en gued- Koup ontsmettingsmiddel valt dus hier ter vooiuenoeuiug zeer te loven. m nauw verband met uen bodem van net hok staal ue ligplaats vau net jonge kau. Kaast de vueuuig is rust voor net jonge leven onontOeeiiyk en een zorgvul- uig uroog gehouden stToobeu is uus tiaar- iyh geen uvei'buuige weeide. v eelai is net tegel, ual men nel versclie strooisel op net ouue putatsi. Aten verkrygt op ueze wyze eeu waaiuevuiier uiesuaag tut uo- ueui van net kalverhok, doen op uoerue ryeu, waar men ueiunvmeren aantieit. gaai aluus de uudooiiaaibaarueid toen ee- uigeriuate net eiect verliezen. reu einue verzekerd te zyn, uat ue uieren ook overdag de zoozeer gewensente iusi kunnen gemeten, is net zaak net hai- veiiiok zoo ïnugeiyk van ue naaste omge ving ai te zouueren, ui ui elk gevai luiiiite te nemen, uie kan woraen argezuii- ueiu. in groote scnureu is overkapping rau net nok gewenscut, Denevens uuuuige bescnuttiug der zy wanden, verkrijgt uaarmee tevens net voordeel, nat ue temperatuur in net nok eeniger uiate is te regelen. Een vrywei constante temperatuur van nel halvernuk is toch geen uveiuuuige luxe, te meer waar deze gesteiuiieiu op een zou eenvouuige mm kostuare manier is te verxrygen. Een senauuwzyae van een dergeiyhe aizonue- nug is eenter weer, uat ue nokken aluus ïuueruaad te veel m üe scnauuvv komen nggen ol wel te uunker woraen. riet zuniicüi in net voorjaar is voor ue ont wikkeling van jonge uieren juist zoo ue- vorueriyk en men piaaist de nokken dus by vooikeur uaar, waar liet dagiicni eeus kan loetieuen. u/at ueigeiyke zaken naast een ratio- mele Voeumg meer qi mmder van in»l. u zyn op ue ontwikkeling van juug' kalveren, is voor iedereen nu wei met zou oniiiiudeilyk voor de üand liggend, uocn met luttele moeite kan men zeKs net piimitierste beuryi niet deze uingen jorueei doen, en het is enkel daar om reeus een overweging waard. in net Jicht van liet vooiargaanue beke ken, kan men uus zeil wei inzien, net plaatsen van jonge kalveren op uen mestgaug aciiier ue koeien, ook 0111 deze ïeuenen wel geen aanoeveiing kan verdie nen. net besmettingsgevaar is toen immers ook daar net grootst, waar verontreini gingen van tyü tot tyd plaats vinden. Eu- venuien is men op nauwe gangen by bet voederen van bet melkvee in vooriuurebd contact met ue jonge kalveren, rvieik- inestgang kan men als een verkeersw van tal v^n ziektekiemen beschouwen en jonge dieren behoort men daarom ue Duurt te houden. in '1 algemeen moet men in een koestal al geen kalveren zetten, zeer in t bijzon der met achter de koeien. Veel verkieselijker is uan de zitplaat: van hel hooi, zoo er eenige ruimte is vrijgekomen, ook al zal men hier de voorüeelen van licht en lucht niet steeü: gelijkend kunnen benutten, uat deze plaat sen echter slechts tijdelijk zyn, is vooi het kali van onbetwistbaar belang. Vroeg naar buiten is tenslotte ue eeni ge uitweg en met recht kan men in vei geiijking hiermeae de allerbeste hokken nog een noodzakelijk kwaad noemen. Tuinbouw Een kamerplant dte weinig zorg eischt. Dezen winter zullen er heel wat ka merplanten omgekomen zijn. Het zoeken is naar een die buitengewoon sterk is. Welnu, dat is de Aspidistra elatior, een plant die voorkomt met enkel groene bladeren, maar ook met bond blad, groen met witte streepen. Ik zelf ben in t bezit van een exemplaar, dat nu reeds 10 jaar in de kamer staat, nooit zon ontvangt en slaat met eens voor t venster, maar meer achter in de kamer. In dien tijd heb ik de plant maar twee keer verpot, in de plaats daarvan wordt ze in den zomer een paar keer gegierd en blijft dan een week buiten de zon. Als de gier wegge trokken is, gaat ze weer naar binnen. Ke- gelmatig wordt er gegoten, maar nooit veel. Valt er een maisch regentje, dan gaat ze zoolang naar buiten. Het sto. wordt regelmatig van de bladeren gehou den. Up het oogenblik tel ik aan de piant 75 bladeren. Eerst een bladsteel van 15 a 20 c.M., dan een bladschijf 30 a 40 c.M. lang, eindigend in een punt, dus ovaalvormig, in '1 midden plm. 10 c.M. breed. Enkele bladen zyn bont. Als de plant soms wat droog lijkt komt ze een nacht in een emmer met water te staan, waarvan de temperatuur iets meel is dan die der kamerlucht. ris overblijft, wanneer ik mijn verplich tingen nagekomen ben, is daarvoor lang niet voluuende en dan nog geheel alge zien van het feit, dat ik dan letterlijk vier weken lang geen sou zal bezitten „Zoo?" vroeg Leopard op gerekten- toon. „Je verplichtingen? Dat zal me wat fraais wezen! Weet je wel, dat zooiets altyd verdacht is bij een jongen man?" „Nu, wat dat betreft, kunt u zich wel geruststellen! Myn verplichtingen be staan eenvoudig hierin, dat ik voor de aflossing van een oude schuld alles aan mijn moeder moet zenden, wat ik maar eenigszins missen kan. E11 op dezen grond, geachte heer Leopard hoe hard het mij ook zal vallen mij van uw gezin en deze mij liefgeworden plekjes te scheiden voor zulk een hoog bedrag kan ik de ka mer onmogelijk houden". De reus met de snorrebaarden pufte geweldig en gedurende eenige uogenblikken verdween hij geheel en al achter de grij ze wolken, die hij met de longenkracht van een locomotief-schoorsteen uit zyn Hoilanusche pijp zoog. „Mijnheer", klonk het toen eindelijk van uit den nevel, „denk je, dat ik de man ben om een arme weduwe te be stelen? Als je je geld niet slechter be steedt blijf dan in vredesnaam maar weer voor den ouden prijs en bederf de men- schen op mijn bureau dan ook verder maar de lucht zooveel als je wilt. Zonder dat zal de duivel ze toch wel halen! Want dat zeg ik je: ik heb er genoeg van meer dan genoeg!" „Maar in hemelsnaam, vader Leopard, wat is u dan toch overkomen, dat u van daag zoo geheel uit uw humeur bent? Hebt u soms bij uw ambtelijke werkzaam heden de een of andere ergenis gehad?" „Of ik ergenis gehad heb ik een deurwaarder? Nu, men kan toch we! zien, dat je nog een echte leek bent, om dat je zulk een vraag kunt stellen. Kun je je voorstellen, hoe het een eerlijk man te moede is, die buiten zyn schuld gehaat en gevreesd wordt, alsof hij de slechtste en onbarmhartigste kerel van de wereld was? Ik heb als onderofficier en later als wachtmeester bij de dragonders drie oor logen meegemaakt en toen heb ik toch waarachtig heel wat te zien gekregen, waarbij je hart haast zou stilstaan. Maar daar gold de spreuk: leer om leer en de eene vijand staat daartegenover den andere! Maar wat ik nu dag in dag uit, moet doen is duizendmaal erger. Want De beschreven plant staat in een van boven niet den wand 20 cM. breeden pot. De Aspidistra is een piant uit Japan en vormt een sterken wortelstok. Ten slotte puilen de dceien daarvan uit den pot. Zoo is 't nu ook met 'l exemplaar uat 111 mijn bezit is en daarom wil ik ze dit jaar eens uil den pot nemen, ook al, om dat er bijna geen aarde meer in den pot is. By uie gelegenheid wordt dan de plant gescüeurd, d. w. z. in meerdere stukken verdeeld, ieder stuk heen een deel van uen wortelstok en meerdere bladeren. Het nooiddeel komt weer in den ouden pot, de rest in eenige andere potten, die latei- naar goede kennisen vernuizen. Het komt er nu op aan geschikte aarde by t ver potten te gebruiken. De bloemist neemt ervoor: een mengsel van bladaarde, uu- uen koemest ol compost en een ilinKe par ty rivierzand. Na t verpotten wordt er sterk met lauw water gegoten en de plant wordt zóó gezet, dat de pot wat warmte ontvangt, maar niet in de zon. i\a enkele dagen Deginl de wortelstok nieuwe wor tels voort te brengen en dan is t pleit gewonnen, in plaats van één beeft men meerdere ex. waar men graag met for- sciie planten pronkt, gaat men weinig scheuren en id e pot of kuip wat grooter nemen na de verpoiting. Groeit de plant goeu, dan gaat men weer eens gieren, waarvoor een zeer verdund aitreksel van schapeumest heel goeu is, evenwel Kan ook andere niest dienst doen, desnoods ook een zeer verdunde oplossing van een Kunstmesimengsel, dal men by de bloe misten met gebruiksaanwijzing kan koo- pen. E. V s Amer.kaa.ische K. uisbessenmeeli.auw. Aangezien het thans hei juisie tyd^tip is om de nruisoessensti uiken met aioan- scne üouigonüische pap tegen den Aine- nnaanscüen kiuisoessenineeidauw te be- Uanueieu, raaui de 1 lantcnzieklenkunuigi. .L/iensi met klem ane Kruisbessenteie.it aan nu nun kruisbessenstiuiken niet un nuuüei te bespuiten. ie meer aanleiding bestaat hiertoe, daar in oen verzendtyd streng op de aanwezig- neiu van meeldauw 111 ue Kruisuessen zal worden gelet in verband met den uuvoer- üandei. indien nu onmiddellijk gespoten wordt, kan'uit waarschynlyk nog geschieden voor ue meeidauw opgetreden is, waarmede üe ziekte liet best voorkomen vvoidi. I11 elk geval moet gespoten worden ais de eerste sporen van den meeldauw ziciubaai zyn. L/e meeldauw verschijnt het eerst op de bessen van de onderste takken; deze moe ten van nu af aan dus geregeld nagegaan worden. Het is noodzakelijk zooveel mogelijk de bessen te bespuiten, vooral die van de onderste takken. De sproeivloeistof wordt bereid uit 1.5 K.G. kopersuiiaat en 1.5 K.G. sodex (wa- tervrije soda) op 101) L. water. De beste pap wordt verkregen door de beide stoffen aizonderlyk, lieist in warm water, op te lossen en de oplossingen koud bij elkander te voegen. Een bruik bare pap kan echter ook verkregen wor den door de beide stoffen goed gemengd in de vereischte hoeveelheid water om te roeren. -Uleen houten of geëmailleerd vaatwerk kan voor de bereiding der pap gebruikt worden. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- geningen en de op verschillende plaatsen gevestigde ambtenaren van den Dienst ge ven gaarne alle gewenschte inlichtingen. Bloemen - Magazijn Burg. lirotnestraal 4 - lelet. 2113. L evert Bloemwerken voor alle gelegenheden Ruim voorzien van alle Bloemist-Artikelen. Aanleg en Onderhoud van Tuinen De nieuwe Bloem- en Tuinzaden ontvangen NIH UW STRAAT 55 Is dagelijks geopend voor het ontvangen van goederen voor de eerstvolgende verkooping. Tevens uit de hand te koop diverse De Venduhouder 6 stuks 50 cent Briefkaarten 6 f 1. FOTOGRAAF G. van GRONINGEN - FERDINAND HUYCKLAAN 6a Ontwikkelen en afdrukken voor amateurs Aardappelen, Groenten, Binnen- en Buitenlandsch Fruit Geconserveerde en Ingemaakte GRUEN TEN BURG. GRÖIriEjiK. 41 SOESTUIJK Tel. 2140 de menschen, bij wie ik met mijn akten- tasch en met myn blauwe zegels in huis val als de wreede verstoorder van hun geluk, hebben my nooit een stroo breed in den weg gelegd en het is op myn woord een edendig gevoel, als je zoo de deur binnenkomt en alle gezichten bleek ziet worden, alsof je op den voet gevolgu wordt, door een leger van gees ten. Als schrijver op de griffie heb ik van dat alles niets geweten en ik wou, dat ze me daar maar gelaten hadden met mijn klein inkomen en myn tevreden hart. Men kan nu wel gemakkelijk zeggen, dat de meesten van hen, die ik een bezoek reng, heeiemaal geen medelijden verdie nen, omdat het lichtzinnige schuldenma- kers zijn, die zich hun ongeluk zelf be reid hebben. Maar het is toch heel wat anders, of men in zijn warme kamer achter een kop koffie het exploit in el kaar zet, of dat men de ellende van aan gezicht tot aangezicht aanschouwt en zijn plicht moet vervullen, 'ondanks smeekbe den en tranen, ondanks wanhoop, ziekte en nood". ,,Maar vader Leopard, u wordt be- tld ,De duivel moge me halen, maar wat te veel is, is te veel! Ik zou je uit mijn practyk geschiedenissen kunnen vertellen geschiedenissen, die een steen zouden doen jammeren en ik lieg niet, als ik zeg, dat ik nog geen enkel aangenaam uurtje heb meegemaakt in deze ver- wenschte betrekking. Gouden bergen zou het my opleveren! Want eer dat ik by een arme vrouw het laatste ellendige stuk weghaal, eer enfin, ik wil er verder niet over praten; want ik heb van de vrouwen hier in huis al genoeg ver wijten daarover moeten hooren! Maar ik zeg nogmaals: Ik heb er genoeg van en ik houd het niet lang meer uit, als ik niet zelf tot den bedelstaf wil komen duor dit g. winstgevend bedryf". „Ja, dan moet u wel van de nood een deugd maken". „Vandaag is me weer zoo'n zaak over komen uitzetting wegens achterstallige huur; de huiseigenaar is een van aller ergste, inwendig en uitwendig zoo taai als leer en daarbjj een piepjong ventje. Achter op een binnenplaats op de vierde verdieping huisden de arme bewoners. Een steendrukker, die door zijn werk een borstkwaal heeft opgeloopen en die nau welijks nog kan kruipen. Daarbij een teer, zwak vrouwtje en vyf levendige kinde- ALGEMfcENE DIENSTVERRICHTING. Oagelijksche Autodienst Soestdijk-Soest-Amersfoort. Verhuizingen tegen zeer billijk tarief. Aanbevelend. A. VAM 't NET Zn. NltUWSTRAAT 24. VOOR UW a.s. ONGtRSTAAND ADRES. IfWIEtrr Uwe OOQEK zijn uw rijkst bezit II Elk verkeerdgesteld glas brengt ze ver der achteruit. Laaf ze vakkundig beschermen door: Verkrijgbaar eerste kwaliteit van jonge paarden 70 cent Biefstuk (haas) 80 50 45 Rollade 45 Magere Lappen 40 Doorregen Lappen 35 35 k contant Varkensvleesch concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, R. BOK MA BEUKENLAAN 20B SOESTDIJK Hoenderpark, Parklaan 12, Soest. BROEDEIEREN en KUIKENS, stam Welleman, dagelijks verkrijgbaar. Tevens te koop: BROEDMACHINE, (Cypers) en Kunstmoeder. BEUKENLAAN 31a - SOEST DE STOOM EN VERFQOE- DEREN QAAN VOOR KOK TL BkINKWEQ SOLS I DIJK Lid N. B. v. Meubeltr. Ündern. ren! Als ze op straat gezet worden, gaan ze allemaal onherroeepiyk te gronde. Lnfin, het was natuurlyk mijn plicht ge weest dat te doen; maar ik kon het niet over mijn hart verkrijgen en ik ging naar uen huiseigenaar lrmich heet hij en deed een goed woordje voor die arme menschen. Je had eens moeten zien, hoe dat kereltje me aangaapte met zijn schel- vischuogen, alsof ik een wonderdier was. ioen ik zoo tegenover den man stond, had ik geen anderen wenseh dan nog eenmaal gedurende vierentwintig uur onderofficier ie wezen en dat ik hem onder mijn com mando had als recruut! Weliswaar was het ventje veel te min geweest om 's keizers waepnrok te dragen! Enfin, eindelijk liet hij zich tot een edelmoe dige daad overhalen. Nog een vol etmaal wilde hij wachten en als dan de huur betaald was met alle koslen en interesten, dan konden zy wat hem betreft nog tot den volgenden termyn blijven wonen. ijflien daalders bedraagt de heele ach terstand, als ik mijn eigen kosten niet meereken. Maar nu vraag ik je. waar zal ik binnen vierentwintig uur deze vijftien daalders vandaan halen?" ,U, vader Leopard?" vroeg de jonge chemiker. „Wilt ge dan het geld uit uw eigen zak betalen?" De reusachtige uitvoerder der gerech tigheid mat den vrager met een bjjna ver- aehtelyken blik. „Meen je soms, dat ze zoo maar uit den hemel zullen vallen of dat de steendrukker voor morgenavond in een loterij zal winnen, waarin hij hee- lemaal geen lot heeft? Wie anders zal het dan betalen, alk ik het niet doe? De steendrukker is een eerlyk man - daarop kan ik een eed doen en hij zal het geld terugbetalen. Op dat punt ben ik een men- schenkenner". Valentin Düringhoffen glimlachte en het was weer die goedhartige, vriende lijke glimlach, dat zyn mager gezicht zulk een merkwaardig knappe uitdrukking gaf. „Ergens zal het u stellig terugbetaald >f tenminste aangerekend worden, vader Leopard", zeide hy, „en hoewel ik u he laas niet met het volle bedrag kan helpen, kan ik misschien toch een gedeelte „Waar denk je aan? Wil je het aan ie arme moeder onttrekken om het aan een wildvreemde te geven? Neen, neen. houd die paar groschen maar! Wanneer je ech ter bereid bent my te helpen die arme menschen te redden, dan kun je dat mis schien op een andere manier doen. Er is doet een verbruiker na jaren en jaren weg, omdat het ten slotte begint te vervelen Verslijten doet men het echter niet Daarom is het 'n dankbaar artikel hetwelk Stalen met prijsopgaaf worden op verlangen gaarne toegezonden door Woninginrichters - Heuveiweg 8 hier iemand in huis, die het geld gemak- kelyk zou kunnen geven, als hij maar wilde". Met een beteekinsvol oogknipje en met voorzichtig gedempte stem had hij deze toespeling gemaakt. Düringhoffen knikte begrijpend. „Juf frouw Heieen, meent u! Kan zij van haar verdiensten werkeljjk zulke beduidende be dragen oversparen?" „Och, ze is gierig als een vrek! Wees ervan verzekerd, dat zy al een heel kapi taaltje opzij heeft gelegd, sedert zij met haar stenografeeren zulk een mooi duitje verdient. Maar ik mag niet meer bij haar om geld komen begrijp je? Er was een piano-onderwyzer, voor wien ik haar onlangs heb opgewarmd en de man heeft geen woord gehouden met de terug betaling. Het zou bepaald fataal zijn, als zjj my daar nu aan herinnerde". „En nu wenscht u, dat ik met juffrouw Heieen spreek?" „Ja! Dat wil zeggen, je moet zoo doen. alsof je het geld voor jezelf noodig hebt. Ik zal er wel voor zorgen, dat je het haar bytyds kunt teruggeven. Mynheer Düringhoffen durft zij het stellig niet te weigeren". „Het zal my werkelijk niet gemakkelyk vallen, vader Leopard; maar het is in ieder geval voor een goed doel en ik zal al myn moed byeenrapen, hoewel nu mijn geweten al begint te knagen". „Och wat! Zij zal immers niets verlie zen. En u zult toch inzien, dat ik het geld onvoorwaardelijk hebben moet. Wel, wat is er nu weer aan de hand?" Een bleeke jongeling met een penhou der achter het oor had na een bescheiden tikje op de deur zijn hoofd door de deur opening gestoken. „Daar is mynheer Smit om te infor- meeren hoe of het staat met de beslag legging inzake Hegelmeier. Ik kan de lie ten niet vinden en ik weel niet, wat ik hem moet zeggen. „Laat dat maar aan mij over!" brom de Leopard grimmig. „Ik aal zelf met den man spreken. Dat is ook een van die vam- pyrs en als ik den naam al mocht hebben een ruwe kerel te wezen, dan wil ik me dien naam ook waardig toonea. Tot straks dus, jonge heksenmeester! En denk er aan, dat je me niet in den steek laat'" Hp verliet zwaar dampend de kamer een geweldige rookwolk achter zich la tend. Valentin Düringhoffen echter sprak Onze behandeling is vakkundig en onze prijzen billijk I Depots: C. W. Veenendaal, Van Weedestraat J. P. Lüschen, Soesterb.straat KOLONIEWEG 11 SPRfc.fc.hUUR 2-3 DINSDAGS zachtjes bij zich zelf, terwijl by den groo- ten man nakeek: „Wat een voortreüelijk mensch HOOFDSTUK V. Pas toen Düringhoffen zich een uur later na veel onbeholpen, ondiplomatieke inleidingen werkelijk gereed maakte by Ile- leen Geopard zijn verzoek in te dienen, werd het den jongen chemiker duidelijk, hoe moeilijk en pijnlijk zyn taak eigenlijk was, die hij op zich had genomen. Zooals liet dageljjks gewoonte was, had de dochter des huizes zyn koffie binnen gebracht en zij was half verlegen by de tafel blijven staan, toen hij, om haar onmiddellijk vertrek te voorkomen, een onverschillig gesprek was begonnen. De vermoedelijke kapitaliste in de familie Leopard had waarschijnlijk haar eerste jeugd reeds achter den rug, hoewel het een onmogelijkheid geweest zou zyn vol gens haar uiterlijk te bepalen, of zij vijf- en-twintig of vijf-en-dertig jaar telde. Zij had een kleine, sierlijke gestalte, zonder het minste spoor van een oude vrijster, doch ook zonder de opgewekte frischheid der jeugd. En op het gebied van schoonheid bezat zij in haar uiterlijke verschijning niets dan het donkere oogen- paar, dat met een bijzonder eigenaardige glans in het smalle, bleeke gezichtje schitterde en dat alleen reeds voldoende was, haar overigens zoo onbeduidende persoonlijkheid iets aantrekkelijks en lief talligs te verleenen. Met lichtgebogen hoofd had zij een oogenblik de stotterende, onsamenhangen de woorden van Düringhoffen aangehoord; dan echter, toen hij zoo onhandig moge lijk met de hoofdzaak kwam opdagen en haar om een leening van vijftien daalders op korten termyn verzocht, keek zy hem plotseling zoo verbaasd en openhartig aan. dat hy oogenblikkelijk verstomde als een schooljongen, die op een leugen is betrapt. „Waarom doel u zooveel moeite my een onwaarheid te zeggen, mynheer Düring hoffen?' vroeg zij zachtjes. „Ik weet heel goed, dat u my nooit de eer zult bewijzen, zulk een vriendschapsdienst van my te verlangèn". Hii bloosde als een jong meisje en stamelde eenige woorden, waarvan hy de beteekenis waarschijnlijk zelf niet begreep. (Wordt vervolgd.)

De Soester | 1929 | | pagina 4