Kalkstikstof fi. Da», Dierenarts €I1DII§TEDN S. DE ZOETE Hzn. STAATSLOTERIJ AJ.HEINS-Soest RIETMATTEN HET VENDUHUIS KANTOOR- en SCHRIJFBEHOEFTEN Minder zorg eer winst In kwaliteit het beste Inprijshet goedkoopste Landbouw FEUILLETON GEEN GEWETEN. TELEF. B 3S5 Staines Inlaids Linoleum zichzelf recommandeert. Firma GEBRs. STAAL Fotografie „TIP TOP" naar TORENSTRAAT 12 Torenstraat 1 NOTEERT Bloemisterij „Kweeklust" C. Kraayenhagan „OPHELIA" Bloemist - J. GEIJTENBEEK Zaadhandel W. S. Veltman Korte Brinkweg Soestdijk Meubelen, Fornuizen, enz. S. VAN DE STADT N.V. Centraal Administratiekantoor mk. j. h. van doorne EERSTE SOESTER ELECTR. DRUKKERIJ - SOESTDIJK Alom verkriigbaar. BIRKTSTRAAT 45 - TEL. 2219 REPARATIE-INRICHTING VOOR ALLE MOTOREN. AUTOGEEN LASCH- EN SNIJ-INRICHTING STOCK, DUNLOP, MICHELIN EN ENGLEBERT BANDEN. Den voorgaanden keer vermeldden we iets over de snuitkevers, die zeer schade lik werk kunnen doen. Het ia gebleken dat deze op eenvoudige wijze zijn weg te vangen. Men neemt daarvoor oude zak ken, die in reepen worden gesneden ter breedte van 15 cM. en ter lengte van minstens twee maal den omtrek van den stam. Met behulp van een touwtje in 't mitT- den wordt de band aan den stam beves tigd. Bij hoog- en halfstammen 30 cM. vanaf den grond, bij struikvormen dicht onder de eerste vertakking. In Juni en Juli gaan de kevers zich verschuilen. Ze kunnen dat nu doen van beneden en van bovenaf. Eind Mei legt men de banden reeds aan. Eerst L>ec., Jan. worden ze verwijderd, door de ban den in een emmer met water onder te domeplen. Heet water is nog beter, al les wat zich in de band heeft verborgen komt daarbij om. Na droging kan men de banden opbergen, om ze later opnieuw te gebruiken. Dit jaar verliep de bloei der vrucht- booraen, vooral van appels en peren, bij zonder goed, geen nacntvorsten en wein.g regen. Toch is 't nog niet zeker, dat een rijkbloeiende appel of eper onder gunstige weersomstandigheden veel vrucht voort brengt. Er zijn boomen, vooral ook on der de kersen, die ieder jaar rijk bloeien en toch niet dragen. Dit verschijnsel wordt veroorzaakt doordat er soorten zijn die zich zelf niet kunnen bevruchten; alleen wanneer zulke boomen, tijdens de stam per ontvankelijk is voor stuifmeelupna- me, dat stuifmeel ontvangt van een an dere soort dan ze zelf is. Dit verschijn sel, waarbij een soort zichzelf niet kan bevruchten, noemt men zelfstériliteii. Hier kan dan alleen vrucht worden verwacht, als in de nabijheid een andere soort gelijktijdig bloeit en het stuifmeel daarvan door insecten, vooral door bijen, wordt overgebracht. Er zijn ook soorten, die zich zelf wel kunnen bevruchten, deze heeten zelffertiel. Van de appels is bijv, de Goud-Reinet zelffertiel, maar de Bra- bantsche Bellefleur is zelfsteriel. De eer ste kan zich dus zelf redden, maar de tweede heeft de hulp van een andere appel noodig om bevrucht te word .ui. Van de peren is bijv. de Précose de Trévoux een vroege, vruchtbare peer, zelf in staat zich te bevruchten, dus zelf fertiel; daarentegen is de Clapp's Favorite niet in staat zich zelf te bevruchten ien heeft de hulp noodig van een andere peer, bijv. de Précose de Trévoux. Door z.g. kruisbestuiving, wat de bijen vaak tot stand brengen, kan de Clapp's Favorite vruchtuen voortbrengen, wat zonder deze kruisbestuiving niet mogelijk is. B\j de kersen is de Meikers zelffertiel, de Bastaard dikke daarentegen zelfste- steriel. De laatste kan jaarlijks prachtig bloeien zonder één kers voort te bren gen. Men denkt daarbij aan onvoldoende bemesting, vooral met fosforzuur, maar door overvloedige bemesting is er niets tegen te doen. Wanneer men dus 't verschijnsel waar neemt dat een vruchtboom alle jaren mooi, zelfs overvloedig bloeit en toch nooit vruchten voortbrengt, dan heeft men hierbij te denken aan de onmugelijk- heid van dien boom zichzelf te kunnen bevruchten, zelfs niet door een andere boom van dezelfde soort. Slechts door in de nabijheid een andere soort te plan ten, die met de eerste gelijktijdig bloeit is dit kwaad te herstellen. Bovendien heeft men dan nog bijen noodig om 't stuif meel over te brengen. A. N. L. B. Veeteelt. Gewrichtsaandoeningen bij kalveren. Hiervóór bij de bespreking van de long ziekten van onze kalveren, hebben we reeds gewezen op het feit, dat tal van ziekteverwekkers éénzelfde ziektebeeld, hier het longlijden te voorschijn kunnen roeepn. Iets overeenkomstigs hebben we nu bij de gewrichtsaandoeningen van jon ge dieren in 't algemeen, en van kalveren in 't bijzonder. Het betreft hier een ziekte van pasge boren dieren, die reeds een paar dagen na de geboorte in een koortsachtigen toe stand zich bevinden, niet willen drinken, waar het kalveren betreft, terwijl veu lens niet tot zuigen zijn te brengen. Bij het voortbewegen vertoonen de dieren stijfheid, ja, zelfs kreupelheid tengevolge van pijnlijkheid in één of meer gewrich ten. Duidelijkheid zijn de verschijnselen, indien voorknie of sprongewricht is aan gedaan. Daar ter plaatse bestaat dan drukpijnlijkheid, terwijl de zieke gewrich ten abnormaal gezwollen zijn, en onna- ROMAN VAN U) REINHOLD ORTMANN „Je kunt in werkelijkheid niet zoo eerloos zijn, dat ik je eerst zou moeten noemen. Of wil je mij wijs maken, dat je het meisje bemint?" „Mijn genegenheid voor haar is in ieder gevai niet geringer dan dan de hartstocht, die jij voor haar vader gevoelt. Maal ais verstandige menschen, die zich voor genomen hebben in deze snoode wereld zoo gemakkelijk mogelijk vooruit te ko men', moesten wij dit punt toch geheel buiten beschouwing laten. Ook ik zal wel nooit in staat zijn een ander vrouwelijk wezen zoo te beminnen, zooals ik jou bemind heb, maar Zij snelde op hem toe en vóór dat hij het kon verhinderen, had zij zich voor hem op de knieën geworpen. „Als dat waar is, Siegmund", sprak zij op haastigen, half onderdrukten toon. die een gloed van hartstocht verried, die men in de gewoonlijk zoo koele, rus tige Edith stellig niet vermoed zou heb ben, „als er werkelijk nog een klein restje van die oude genegenheid in je hart voortleeft, laat mij dan uit barmhartigheid niet langer lijden onder het denkbeeld, dat het je inderdaad ernst zou kunnen zijn met dit verschrikkelijke voornemen. Zie, je hebt immers nu bereikt, waarom het je feitelijk te doen was. Ik .verneder mij zoo diep voor je, zooals ik mij voor een ander nooit of te nimmer vernederd zou hebben waartoe zou je nog ,meer verlangen? Ik heb geen rechten meer op je en ik mag je natuurlijk niet beletten naar de hand van een rijk meisje te din gen, als je denkt op deze wijze ,je geluk te kunnen vinden. Maar laat het in .he melsnaam niet dit meisje zijn, Siegmund niet Ingeborg Wallroth! Ik zal mij ,er in weten te schikken, dat je een ander zult toebehooren; maar ik zou het niet kunnen verdragen, als ik je dagelijks aan de zijde van die andere zou zien, mis schien zelfs wel getuige moeten zijrr van je liefkoozingen en daarbij een rus- tigen moederlijken glimlach te moeten1 huichelen. Dat zou mij binnen korten tijd waanzinnig maken, want ik heb nooit opgehouden je te beminnen". tuurlyk warm bij aanvoelen. Eveneens kunnen-^ndere gewrichten in ontsteking geraken, en ook de peescheden, b.v. aan de achterzijde van de onderbeenen boven kogelgewricht en bij klauwen. Bij een dergelijk op den voorgrond tredend ziek tebeeld sluiten zich dan gewoonlijk de verscnijnselen van algemeen ziek zyn aan. V ersctiynselen van de longen kan men soms waarnemen, soms ook stinkende diarrhee, terwijl roodheid van het oog slijmvlies (p.a. L>ij veulens) op een typiscn algemeen infectielijden* duidt. Zeer veel jonge dieren sterven dan ook aan dit lijden. By kadaveropening valt het op, dat de smetstoffen door hei gan- sche lichaam zijn uitgestrooid. Zoo Kan men etterhaarden aantreffen in de longen, de milt, de nieren, terwijl meerdere ont stoken gewrichten veel gewrichtsvochv stoken gewrichten veel gewrichtsvocht be vatten, vaak van een typisch gele tot a'ood- gele kleur. Uit tal van onderzoekingen is komen vast te staan, dat we de streptokokken nier weer als ziekte verwekkers kunnen aanmerken. Eveneens vinden we vermeld de ovale bacillen en de vertegenwoor digers van coliparatyphusgroep. Onze voorzorgsmaatregelen behoeven dus niet anders te zijn, dan bij ode hiervóór genoemde ziekten. Het komt er slechts op aan de dieren vrij te houden van de kwaadaardige smetstoffen, terwijl bij het eerste ziektegeval onmiddellijk krachtda dig moet worden opgetreden. Veehou ders, die eenmaal met dit lijden te .doen hebben gehad, ontbreekt het nadien in het algemeen niet meer aan de noodige acti viteit. Men dient te weten, dat veel jonge dieren aan dit lijden te gronde gaan, en slechts zeer weinig lijders het tot herstel brengen. Met. betrekking tot de besmetiingswe- gen het volgende. Reeds lang heelt men de gewrichtsaandoeningen bij jonge dieren beschouwd als te zjjn ontstaan door na vel-infecties. Daartegenover staat de op vatting, dat de nog ongeboren vruchten ook reeds in de baarmoeder kunnen wor den besmet. Men meent namelijk te kun nen bewyzen, dat bij het meerendeel van aan deze ziekte lijdende jonge dieren, de navelstomp geen afwijkingen vertoont. Ook kan men bij een uiterst zurgvul- dige navelverpleging het optreden van ge wrichtsaandoeningen langs dezen weg moeiljjk verklaren. Verder heeft men bij paarden kunnen waarnemen, dat in sterk besmette stallen dikwijls vroeggeboorten optreden, alsmede dat daar jonge veulens dood ter wereld komen. Neemt men echter een infectie vóór de geboorte aan, dan houdt dit nog niet in, dat memdaarmee de mogelijkheid van infectie na het ter we reld komen, maar kan veronachtzamen. Zelfs is ook hierna infectie van den darm uit niet denkbeeldig. Wy voor ons staan op het standpunt, dat men zich in de praktijk toch niet te veel met de theoretische vraagstukken betreffende de wijze van ontstaan moet inlaten. Dat de eventueele geneesmetho den met de wyze van infectie verband ihou- den, is wel niet te weerleggen, doch bi onvatbaarmaking, bijvoorbeeld met behulp van het specifieke bloedserum van het moederdier, dient men toch eveneens hy giënische maatregelen te treffen, teneinde het jonge dier niet aan het intensieve her infectie bloot te stellen. Voor den practischen veehouder blijft, van het meeste belang, de beschutting, eventueel de genezing van het jonge dier Allereerst kan men ook hier weer ge bruik maken van een serum tegen de spe cifieke smetstoffen. Een voorbehoedende inspuiting van jonge dieren, in stallen, waar de infectie gedurig aanslaat, is hier op zijn plaats. Een variatie van deze methode is de hierboven reeds genoemde behandeling met bloedserum van het moederdier, welke wijze van beschutting bij paarden veel vuldig toepassing heeft gevonden. Even gemakkelijk zou deze methode bij kalve ren zijn toe te passen. i Meer en meer treedt thans ook een an dere behandeling van infectieziekten op den voorgrond, de z.g. chemotherapeu- tische, waarbij chemische stoffen in de bloedbaan of wel onderhuids worden inge spoten, teneinde aldus de ziekteverwek kers in het lichaam te dooden, of wel het lichaam van het jonge dier van nieuwe afweerkrachten te voorzien. Voor tal van infectieziekten heeft de chemische indu strie in den laatsten tijd geneesmiddelen op de markt gebracht, waarmede sommige ziekten reeds succesvol kunnen worden bestreden. Hier en daar heeft in veehouderskrin gen de meening post gevat, dat men de zieke gewrichten plaatselijk met medica menten moet behandelen. Een juist in zicht in het wezen van dergelijke aandoe ningen leert ons echter, dat men aldus de Zy sloeg haar handen voor het gelaat; doctor Artois boog zich echter over de knielende heen en fluisterde haar in het oor: „Zou daarby dan niet enkel een klei ne comedie voor de oogen der wereld kunnen worden gevoerd? Juist omdat ik je niet verliezen wil i Alsof zij door een giftige slang was gebeten, kromp zy ineen om zich het vol gend óogenblik snel op te richten en haar handen afwerend naar hem uit te strekken. „Geen woord meer of ik wys je de deur! Denk je, dat ik voor het altaar zou kunnen treden met de vooropgezette bedoeling een huichelaarster te zijn? Neen, zoo waar als ik hier sta izoo was het niet gemeend!" Ook Artois was .opgestaan en in plaats van den beminnelrjken glimlach die hem tot nu toe steeds niet verlaten had, ver toonde zijn anders zoo knap gelaat een sombere, dreigende uitdrukking. „Hoe je er ook over moogt denken, dierbare Edith, ik kan je tot myn .leed wezen niet het genoegen doen naar een andere ryke erfdochter uit te zien. Het is heel dwaas van je om te denken, dat ik moeite doe voor Ingeborg Wallroth, alleen om jou onaangenaam te zijn. Ik doe het integendeel, omdat het water mij letterlijk tot aan de lippen is gestegen. Waarschijnlijk zou ik haar ook genomen hebben, indien zij oud en leelijki was ge weest; want geheel afgezien van het feit, dat ik op een daadwerkelijken steun van den professor wel niet eerder zal kun nen rekenen, alvorens ik tot zyn schoon zoon gepromoveerd ben, is de verloving met een als algemeen zeer bekend staand meisje voor my thans een onvoorwaar delijke eisch ter geruststelling van myn schuldeischers". „Ter geruststelling van je schuldei schers vroeg Edith met doffe stem. „Je hebt dus schulden gemaakt?" „Helaas ja! En zelfs meer dan ik twintig jaar zou kunnen betalen, als ik geheel op eigen krachten aangewezen moest blijven. Als ik in deze laatste drie weken wat lichtzinniger ben geweest dan eigenlijk wel strikt noodzakelijk was, dan zou ik tot myn verdediging kunnen aanvoeren, dat anderen in de eerste op welling van smart wegens bedrogen lief de nog wel veel slimmer hebben gehan deld en .Spreek my niet meer van je liefde!" viel zy hem heftig in de rede. „Zeg lie- dieper liggende oorzaken niet mede in het bestrijdingsplan kan betrekken. Van een effectieve bestrijding van de ziektever wekkers kan men enkel heil verwachten. Het kan zyn nut hebben te weten, dat niet alleen veulens en kalveren vatbaar zijn voor deze ziekten, doch eveneens jonge biggen en lammeren. By de lam- mëren vooral treden dan tevens verlam mingsverschijnselen op. De bedrijfsom standigheden in varkenshouderijen en schapenhouderijen zyn vaak zoo, dat tal van jonge dieren kunnen worden aange tast. Het verdient dus hierbij aanbeveling om tydig de zieke exemplaren af te zonderen, teneinde aldus sterfte van meerdere die ren te voorkomen. Nog te weinig dikwijls schijnt men in het veehoudersbedrijf ver trouwd met het nemen van hygiënische Voorzorgsmaatregelen ook ten opzichte van de biggen en de lammeren. A. N. L. B. doet een verbruiker na jaren en jaren weg, omdat het ten slotte begint te vervelen Verslijten doet men het echter niet Daarom Is het 'n dankbaar artikel hetwelk Stalen met prijsopgaaf worden op verlangen gaarne toegezonden door Woninginrichters - Heuvelweg 8 Aardappelen, Groenten, Binnen- en Buitenlandsch Fruit Geconserveerde en Ingemaakte GROENTEN Ontvangen nieuwe MALTA-AARDAPPELEN BURG. GROTHESTR. 41 - Tel 2140 SOESTDIJK FERDINAND HUVCKLAAN 6a verplaatst vanaf 1 JULI G. van GRONINGEN Briefjes spelende hierop verkrijgbaar VOOR UW a.s. ONDERSTAAND ADRES. KORTE BRINKWEQ SOESTDIJK Lid N. B v. Meubeltr. Ondern. Hoenderpark, Parklaan 12, Soest. BROEDEIEREN en KUIKENS, stam Welleman, dagelijks verkrijgbaar. Tevens te koop: BROEDMACHINE, (Cypers) en Kunstmoeder. Handel in Kunstmeststoffen, - Turf strooisel en Granen - MIDDELWUKSTRAAT 18 - TEL. 2141 NU IS HET TUD II Laat Uw tuinperken beplanten met GERANIUMS, BEGONIA'S, SILVIA'S, enz. enz. door STEENHOFSTRAAT 1 - TELt.F. 2178 Toegang vrij. Aanleg en onderhoud van tuinen. ver, dat het voortreffelijk in je berekening paste den verrader te spelenwant je verwierf je daardoor immers een slavin, die als willoos werktuig ook het ver schrikkelijkste moet verrichten, dat je hartelooze eerzucht haar beveeli". „Je schijnt er een genoegen in te vinden de eenvoudigste dingen zuo tra gisch mogelijk op te vatten, lieve Edith! Precies hetzelfde, wat wy op het punt staan uit te voeren, gebeurt dag in dag uit honderden malen, zondeT dat de we reld er iets bijzonders in ziet". Zy maakte een afwerende, verachte lijke handbeweging, alsof zy het meer dan moe was verder met hem te rede twisten. „Maar Ingeborg Wallroth zal je nooit tot man nemen", zeide zij, „en al zou zij er soms toe mogen besluiten, dan zal de professor toch nimmer zyn toestem ming geven". „Zonder jouw medewerking zou de zaak stellig aldus kunnen eindigen en juist daarom kom ik immers bij jou! Juffrouw Ingeborg neem ik voor mijn rekening, want in de eerste plaats zou ik van jouw bemiddeling in dit geval weinig heil ver wachten en in de tweede plaats meen ik het middel te kennen, waarmee dit schu we vogeltje te vangen is. Den professor echter, mijn beste Edith, zul jij geheel en al voor je rekening moeten nemen". „Genoeg! Je bedoelingen zijn thans volkomen duidelijk. En wanneer ik je nu zei, dat ik niet doen kan ihetgeen je van me verlangt, zou je me dan weer evenals drie weken geleden met een be- leedigende bedreiging antwoorden? Zou je weer laf genoeg zyn om de ongeluk kige gebeurtenissen bij den dood van mijn armen vader weer op te rakelen?" Doctor Artois maakte een veelbetee- kende beweging met de schouders doch gaf geen antwoord. „Je stilzwijgen beteekent ja, nietwaar? Aar je zult toch tenminste den moed hebben, om je lafheid openlijk te beken nen". ,Ik schrijf die sterke uitdrukking uit sluitend op rekening van je opwinding, lieve Edith; je laatste vermoeden kan ik evenwel niet tegensprijken. De strijd om het bestaan is een strijd, waarin geen pardon gegeven wordt en in zulk een worsteling mag van alle wapenen ge bruik worden gemaakt". „Tk had zulks kunnen weten. Laat mij nu alleen 1 Als de tyd daartoe gekomen Bloemen - Magazijn Burg. Grothestraat 4 - Telef. 2113. Levert Bloemwerken voor alle gelegenheden Ruim voorzien van alle Bloemist-Artikelen. Aanleg en Onderhoud van Tuinen De nieuwe Bloem- en Tuinzaden ontvangen gangbare maten In voorraad. Speciale maten binnen enkele dagen BEUKENLAAN 3la SOEST Is dagelijks geopend voor het ontvangen van goederen voor de eerstvolgende verkooping. Tevens uit de hand te koop diverse De Venduhouder onder Directie van Hoofdkantoor UTRECHT, achter St. Pleter 16 - Telefoon 3657 Bijhouden van Boekhoudingen, Behandeling van alle belastingzaken tegen vast tarief per jaar, naar grootte van het bedrijf. Vertegenwoordiging door het geheele land. VAN WEEDESTRAAT 7 dit bereikt ge door 200 KG. Kalkstikstof per H.A., gestrooid des morgens in den dauw. 4 1 6 weken na het zaaien van het zomergraan, doodt het onkruid en doet het gewas groeien als kool. m is, zul je myn antwoord vernemen". „Aangezien ik er niet aan twijfel, of dit antwoord zal geheel in overeenstem ming zijn met je verstandige levensopvat ting, wil ik mij met deze eenigszins ora kelachtige uitspraak tevreden stellen. Ik zal je dus mondeling of schriftelijk ervan in kennis stellen, zoodra ik Ingeborg Wallroths jawoord verkregen heb en jij zult dan onmiddellijk met de* succesvolle welsprekendheid der liefde je toekom- stigen echtgenoot bewerken, opdat hij1, voorbereid is myn aanzoek in ontvangst te nemen en mij als schoonzoon aan zyn hart te drukken. Of zulks morgen ge schieden zal of over acht dagen of .zelfs over vier weken, kan ik nu nog niet zeggen, maar dat het op zekeren dag ge beuren zal, is absoluut zeker I" Edith ging naar de deur, die toegang gaf tot de huiskamer, waarin haar hu welijksuitzet lag opgestapeld. „Je hebt mijn antwoord gehoord, ik heb je thans niets meer te zeggen. 'Bo vendien verwacht myn moeder mij daar binnen. Vaarwel!" „Een koel afscheid na zulk een op gewonden debat", merkte h'y spottend, op. „Maar ik hoop, dat wij niet altijd zoo afscheid van elkander zullen nemen en ilk zeg daarom niet „vaarwel" maar „tot weerziens" en een gelukkige toekomst toegewenscht!" Bewegingloos stond Edith by de deur, totdat zijn schreden beneden aan de trap waren weggestorven; toen echter greep zy met beide handen wanhopig in hout rijk, donker haar en krampachtig snik kend liet zij zich op den divan neervallen. HOOFDSTUK VIII. Professor Wallroth bereidde zyn laat ste college voor, dat ^hij zou houden, alvorens zijn verlof van vier weken een aanvang zou nemen, dat hy naar aan leiding van zyn aanstaand huwelyk ge nomen had. Over drie dagen reeds zou de bruiloft plaats vinden, die volgens de overeenstemmende wenschen der beide verloofden zonder eenig grootsch feest- vertoon gevierd zou worden. Er waren slechts weinig intieme vrienden voor het diner uitgenoodigd, dat in een voornaam restaurant gegeven zou worden en de professor had een huldebetuiging, die de studenten den algemeen geëerden leeraar daar wilden brengen, met beleefde be slistheid afgewezen. Oogenschynlijk zag hy zelf den gewich- tigen dag niet zonder een soort onbehaag lijke gevoel tegemoet. Zijn huiselijke om standigheden waren sedert den dag, waar op hij Ingeborg de toestemming tot het aanvaarden van een ondergeschikten werk kring botweg geweigerd had, allesbehal ve verbeterd en er was een toestand van pijnlijke spanning ingetreden, die hem bijna onaangenamer aandeed, dan een herhaling van dergelijke tooneelen het had kunnen doen. Hy meende op het ge laat zijner dochter te lezen, dat de zaak voor haar geenszins als afgedaan be schouwd werd, dat zij nog een of ander heid, waarin hij door haar hardnekkig bijzonders ia den-zin had en de onzeker heid, waarin hij door haar hardnekkig stilzwygen omtrent haar plannen voort durend verkeerde, verschafte hem menig onrustig uurtje. Niettemin kon hij er niet toe besluiten, haar daarnaar te vra gen of den eersten stoot tot een .gesprek te geven, dat misschien de gewenschte opheldering gegeven had en zoo geschied de het dan, dat er over Professor Wall roths huwelyk overal elders meer ge sproken werd, dan in zyn eigen huis. Toen hy zich gereed gemaakt had om zich naar het college te begeven, was hij, gevolg gevend aan een onweerstaan- baren aandrang, nog een oogenblik lnge- borgs kamer binnengegaan. Hel voor wendsel, waarvan hij zich daarby bedien de, was zoo doorzichtig geweest, dat1 zy zijn weusch, om den voor alle betrok kenen zoo pijnlijken toestand tot aller tevredenheid tot een oplossing te bren gen, wel onmiddellijk moest raden. En een paar maal gedurende hun kort, stokkend gesprek over de een of andere onver-! schillige kwestie, had hy uit haar hou ding, uit den blik, waarmee zy tot hem opzag en uit het zonderlinge trillen van haar lippen de conclusie getrokken, dat ook zy innerlijk met het verlangen streed hem iets gewichtigs mee te deelen. Maar tenslotte was er toch niets van dien aard gebeurd. De gunstige gelegen heid was voorbijgegaan, zonder dat een van beiden tot een verklaring was ge komen. Als door een groote innerlijke onrust gedreven, liep Ingeborg na het vertrek van haar vader door de kamer heen en weer. Wel rangschikte zy hier en daar eenige kleine kunstvoorwerpen, die in alle vertrekken in overstelpende hoeveel heid prykten, maar dat was slechts een schijnbare bezigheid, die bedoeld was als afleiding voor de zenuwachtige opwin ding, waarin zy verkeerde. (Jok aan de piano kon zy schijnbaar geen rust vinden, wantr na een paar accoorden te hebben aangeslagen, sloot zy den vleugel weer. Met bevende vin gers vouwde zij een velletje papier open, dat zy zorgvuldig tusschen haar kleeding verborgen had en waarvan de inhoud haar stellig reeds zeer nauwkeurig bekend was, aangezien zy thans met afwezige blikken minutenlang op het schrift staar de. i Het epistel droeg de onderteekening van doctor Siemund Artois en bevatte een dringend verzoek om hem dezen morgen gedurende de afwezigheid van den pro fessor voor een noodzakelyk en gewich tig onderhoud te ontvangen. Verschillen de zinswendingen konden haar onmogelijk in twijfel laten omtrent het doel van dit in zekeren zin heimelijk bezoek. Zij moest zich dan ook zelf bekennen, dat de doc tor gerechtigd zou zyn, reeds uit de 'Om standigheid, of zy hem afwees dan wel ontving, haar beslissing te lezen. Nog was zy echter met zichzelf niet eens omtrent deze beslissing. Met ang- stigen blik volgde zy den grooten wij zer, die langzaam maar gestadig zyn weg vervolgde en wel honderdmaal strekte zij haar hand uit naar het knopje ,van de electrische bel, die het meisje zou bin nenroepen, om die hand evenveel malen weer terug te trekken, nog vóór het elec trische sein was overgegaan. Ten laaste ging zy naar de werkkamer van haar vader alsof zij daar een orakel zou aantreffen, waarvan zij in dit moei lijkste uur van haar jonge leven raad en bijstand zou kunnen afsmeken. Op de schrijftafel van den professor stond sinds vele jaren 'n miniatuurportret van liaar moeder, dat de jongestorvene in den bloei van haar leven voorstelde en dat haar zachte, edele trekken oneindig veel be ter weergaf,d an alle andere aanwezige beeltenissen. Het groote verlangen van haar gepij nigd, van hangen twijfel vervuld hart dreef haar thans naar dit kleine portret. Maar een uitroep van smart en veront waardiging ontsnapte aan haar lippen, toen zij zag, dat het portret zich ,niet meer op de eereplaals bevond, waar het tien tallen van jaren geprijkt had. (Wordt vervolgd.)

De Soester | 1929 | | pagina 4