Gemeenteraad. Rijwielen en Onderdeelen II is de Rijwielcentrale, Havik 33 35 EET MEER BROOD C. VAN EE GEOPEND Handel in Auto- Onderdeelen GROEP NEGERS MET BALLETMEESTER. De gemeenteraad kwam Maandag, 10 Fe bruari 1.1. in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van de reeds in ons vorig nummer gepubliceerde agenda. Te ruimt 2 uur werd de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend; afwezig was de heer Mr. van Doorne. De Burgemeester wenscht bij het nieuwe jaar de leden en hun gezin veel geluk, heil en voorspoed toe. Hij constateert, dat Soest thans de vierde gemeente in de provincie Utrecht is, hoewel de bevolkingstoename in 1929 niet zoo groot was als in 1928. De gezondheidstoestand was zeer bevre digend; de oude noodwoningen werden op geruimd en betere semi-permanente nood woningen werden gebouwd. De grondverkoopen gingen niet zoo goed als men verwacht had; toch werd het com plex Julianaplein verkocht en getranspor teerd, waardoor verdere eventueele strop pen op dat complex werden voorkomen. Het appèl van den Raad tegen den uit leg over het grondbedrijf, wqrd zonder suc ces ingesteld, zooals nog in deze verga dering zal blijken. Gaf dus het Grandbedrijf weinig reden tot verheugenis, het Gasbedrijf daarentegen floreerde best. Niet minder dan 518.890 M3. gas werd in 1929 ingekocht tegen slechts 451.951 M3. in 1928. Het aantal aansluitingen steeg van 1413 tot 1539, terwijl het aantal verbruikers met 9 toenam. in Januari 1930 werd 41.415 M3. gas in gekocht, wat met Januari 1929 een accress gaf van 5600 M3. Bij de waterleidding trad verder de Arn- hemsche Waterleiding Mij. op, inplaats van de Utrechtsche Waterleiding Mij.; een nieuw pompstation werd gebouwd en plan nen voor een nieuwe, mooie watertoren zijn in onderzoek. De electrische straatverlichting werd aan merkelijk uitgebreid? De instelling van een Burgerlijk Armbe stuur heeft den betrokken wethouder ont heven van een moeilijke en ondankbare taak, voor welker vervulling in de afge- loopon jaren hem veel dank toekomt. Het particulier initiatief is bezig om tot de aanschaffing van een ziekenauto te ko men; wel is daartegen actie gevoerd, doch waar dit een groot gemeentebelang is, hoopt spr. dat zoometeen de Raad zijn toe zegging voor gemeentelijke steun niet zal afwijzen. Met de beste wenschen voor de raads leden, waarvan spr. hoopt, dat zij met Go- des hulp tot heil der gemeentet zullen werkzaam zijn, besluit de burgemeester zijn nieuwjaarsrede. Hierna komt de agenda aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der verga deringen d.d.. 16 en 18 December 1929. p Ongewijzigd vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn: een mededeeling van Ge deputeerde Staten, dat de Kroon het be roep der gemeente inzake het Grondbe drijf ongegrond heeft verklaard. De heer Doorman vindt de overwegingen van de Kroon zeer sober; de billijkheids- gronden zijn geheel buiten beschouwing ge laten en men heeft slechts op de letter gelet. Het is echter een dure les. De geest en de letter kwamen hier niet overeen, met gevolg, dat het komende geslacht thans van de lusten gaat profiteeren en het huidige geslacht mag betalen. Men neme deze les goed ter harte; van vele andere verorde ningen en besluiten kloppen ook niet de let ter en de geest. De voorzitter heeft echter gezegd, wel licht een middel te weten om de gemeente wagen, die nu in de modder vast zit, er weer uit te trekken. Spr. is daar thans erg verlangend naar. In elk geval heeft de Raad nu gedaan, alles wat mogelijk was. Voorts zijn ingekomen: Een mededeeling van de Psychologische kliniek te Utrecht, dat zij voorloopig is stilgelegd, waardoor de toegekende subsi die niet zal worden opgenomen. Adressen van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten, die in den aanleg van wegen in de Palz een aanslag op het natuurschoon zien. De Burgemeester zal antwoorden, dat het slechts betreft egaliseeren van wegen, om die streken beter begaanbaar te maken voor natuurschoonliefhebbers en geen na tuurschoon wordt geschonden. Aldus be sloten. De r.k. bewaarschool kon geen rekening of verslag over 1929 inzenden, daar de ge gevens daarvoor niet beschikbaar zijn. Van verschillende andere vereenigingen zijn wel jaarverslagen ingekomen, als van St. Vicentius-verccniging, commissie we ring schoolverzuim, politie-vakonderwijs, E. H. B. O., gezondheidscommissie en ar beidsbemiddeling. De heer Bastiaanse dringt aan op een ste nografisch verslag van de raadszittingen, waarvoor hij zich aanbiedt. De voorzitter van het Burgerlijk Armbe stuur heeft ingezonden het rooster van de periodieke aftreding der leden. Tenslotte zijn nog ingekomen verschil lende goedkeuringsbesluiten van Gedep. Staten betreffende verschillende raadsbe sluiten en begrootingswijzigingen. De afdeeling Soest van de vereeniging tot bevordering van de bijenteelt in Neder land, vraagt niet meer toe te laten, dat heide wordt afgemaaid, daar zij daardoor doodgaat. De heer Busch wil een interpelatie hou den over het beleid bij Bouw- en Woning toezicht, doch kan geen vragen stellen over detailpunten, daar hij algemeen wil blijven. Dit verzoek wordt aan de agenda toege voegd. De heer Gasille vraagt de kwestie-steno grafische verslag nog eens te onderzoeken. De heer Busch herinnert eraan, dat een drukker indertijd heeft aangeboden het ver slag gratis te drukken, doch de secretaris deelt mede, dat die drukker dat voorstel weer heeft ingetrokken. De kwestie zal nogmaals worden onderzocht, ook wat de kosten aangaat. 3. Vaststelling van besluiten tot wijziging der gemeente-begrooting voor de dienstja ren 1929 en 1930. Onveranderd vastgesteld. 4. Vaststelling van een besluit tot beleg ging van gelden. De heer Doorman zegt, dat men de 6000 contanten beter als kasgeld kon gebruiken, dan duur geld leenen. De Burgemeester zegt, dat het hier be treft uitloting en dus omzetting van bezit. Daarenboven was er haast bij en zijn de stukken reeds aangekocht op last van B. en W. Spr. wil deze kwestie wel voor de toekomst nog eens bezien, doch betwijfelt of zoon besluit ooit goedkeuring zal erlan gen. De heer Doorman heeft geen enkele be paling gevonden, die het uitdrukkelijk ver biedt en dringt op onderzoek aan. De heer Busch vindt het ook bespottelijk, maar vreest mede erg voor goedkeuring, terwijl de heer van Klooster nog wijst op de voormalige electrische centrale, waar een soortgelijk voorstel ook niet mogelijk was. De voordracht wordt hierna z.h.st. goed gekeurd. 5. Vaststelling van een besluit tot het aangaan eener kasgeldleening. Waar Gedeputeerde Staten goedkeuring hebben onthouden aan het genomen raads besluit voor een kasgeldleening voor 1930 (zie agenda-punt 6), stellen B. en W. nu voor, ter voorkoming van een plotseling tekort aan kasgeld, om tegen onderpand van met name genoemde effecten bij de Ne- derlandsche Bank te Utrecht gelden voor kasgeld op te nemen naar behoefte, tot een maximum van 450.000, op eenig tijdstip en tegen een rente van ten hoogste 6 Hel GOEDKOOPSTE ADRES voor AMERSFOORT G. H. W. RIJWIELEN met garantie, van af f 38.50. En Gros cn Detail déze kasgeldleening moet uiterlijk afgelost zijn op 2 Januari 1931. Onveranderd goedgekeurd. 6. Voorstel vdn B. en W. tot het in be roep gaan tegen het besluit van Ged. Sta ten, waarbij goedkeuring werd onthouden aan het raadsbesluit ingake kasgeldleening. Gedeputeerde Staten wenschen, dat in geldlceningsbesluiten naam en woonplaats van den geldschieter wordt opgenomen. In het bestreden besluit stond ook „of andere instellingen onder nader daarbij genoemde bepalingen." Gedeputeerde Staten willen zoodoende fraude voorkomen, opdat niet met behulp van één raadsbesluit bij verschillende in stellingen het door den Raad genoemde maximum bedrag wordt opgenomen; dat kan niet als dc namen genoemd worden, daar dan controle mogoijk is en anders niet. B. en W. meenen, dat dc eisch van Ge deputeerde Staten te ver ingrijpt in de gemeentelijke autonpmie, daar de aanbie dingen van geldschieters steeds op zeer korten termijn worden gedaan en slechts enkele dagen geldig blijven, terwijl de aan biedingen veelal zijn tegen zeer verschil lende rente-percentages en voorwaarden. Als men dan eerst een raadsbesluit moet uitlokken en daarna de goedkeuring daarop duurt dat veel te lang, is dat door dc uit te kceren presentie-gelden aan de raadsleden ook duur, terwijl de voordeeligste aanbie dingen dan al lang vervallen zijn. Het is in het finantieel belang van de gemeente, dat dc Raad zonder namen te noemen de noodige machtiging geeft aan B. en W. Daarenboven hebben Gedep. Staten een soortgelijk besluit van de gemeente Utrecht, waarin ook geen bindende namen genoemd werden, wèl voor 1930 goedgekeurd, waar in B. en W. meten met twee maten zien voor twee gemeenten in dezelfde provin cie, welke ongelijke behandeling tot wille keur leidt. B. en W. hebben dus een beroepschrift aan H.M. de Koningin geconcipieerd, waarin de Raad op voormelde gronden H.M. verzoekt het vernictiginsgbesluil van Gedep. Staten zelf te vernietigen en het oorspronkelijke raadsbesluit te willen goed keuren. De heer Gasille w ijst op een kleine taal fout, terwijl de heer Doorman eenige over wegingen zwak vindt. De Burgemeester deelt echter mede, da alle bezwaren nog niet zijn aangevoerd men heeft bij wijze van reserve, nog wat in petto gehouden voor de mondelinge behan deling. Het voorstel wordt hierna z.h.st. uange nomen. 7. Vaststelling van een besluit, houdende bepaling der rente voor stortingen en op nemingen in rekening-courant bij den ge ineente-ontvanger door het Gasbedrijf over het dienstjaar 1929. Onveranderd vastgesteld. 8. Voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststellen van het besluit van den Raad d.d. 11 November 1929, No. 838, tot zeker heidstelling door den technisch-ambtenaar van het Gasbedrijf, zulks in verband met eene opmerking van Gcd. Staten. Naar aanleiding van een opmerking van Gedep. Staten, stellen B. en W. voor in het raadsbesluit toch maar weer de bepa lingen, op zakelijke zekerheid betrekking hebbende, op te nemen, ondanks het feit, dat die bepalingen vorig maal op voorstel van een raadslid geschrapt zijn, als in dit geval niet ter zake dienende. Bij nader inzien bchooren toch zoodanige bepalingen in een besluit als het onderwerpelijke voor te komen. Z.h.st. aangenomen. 9. Vaststelling van het voorschot, uit te keeren aan de Bijz. scholen op de vergoe ding als bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920. Voorgesteld wordt als maatstaf voor het verleenen van een voorschot aan de scho len voor gewoon lager onderwijs te nemen 16.33 per leerling en voor de school met den Bijbel in de Kerkebuurt en de Engen- daalschool 14.68. Voor de U. L. O.-Scholen zal als maat staf moeten worden genomen 23.27en voor de U.L.O. der Engendaalschool 20.38K. Z.h.st. vastgesteld. Eerste Soester Electrische Brood- en Banketbakkerij Kerkstraat 7 SOEST Telef. 2145 Soesterhergschestraatwog 15, Telef. 2244 (Hoek GailenkamppeLwep) 10. Behandeling van een adres van het Bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel" te Soest, verzoekende een bij drage ter betrijding van de kosten, verbon den aan de oprichting van een fröbelklasse. Conform voorstel van B. en W. besloten. 11. Aanvraag van het Bestuur der Ver eeniging voor Chr. Lager- en LI.L.O.- te Soesterberg, tot beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van zes ban ken. Besloten de gelden beschikbaar te stellen. 12. Voorstel van B. en W., houdende goedkeuring van de door liet Burg. Arm bestuur ingediende begrooting voor 1930. De heer Doorman vindt, dat de memorie van toelichting niets toelicht. Zijn alle cij fers slechts ruwe schattingen? De 100. huurvergoeding voor den secretaris-pen ningmeester vindt spr. onjuist. Wethouder Endendijk zegt, dat deze be grooting gebaseerd is op de uitkomsten van vroegere jaren. Het is zeer slecht te schat ten en hangt veel af van het winterweer. De 100.woningvergoeding vindt spr. billijk. De heer de Bruijn is het daar niet mede eens, dan had dat tevoren moeten zijn be kend gemaakt bij de oproeping. De heer Gasille vraagt waarvoor die 100.voor vergaderingen zijn, waarop de secretaris antwoordt: voor sigaren, daar de leden geen presentie-geld krijgen. Mevrouw Landweer-de Visser vindt, dal de post salaris van 900.op 600.ge bracht moet worden, daar men anders in dc hand gaat werken, dat spoedig salaris- verhooging wordt aangevraagd. Als toch de bedoeling is 600.te geven, dan moet men niet meer stellen. De heer de Bruijn vindt, dat men er maar eerlijk voor moet uitkomen; wethouder En dendijk draait er omheen en spr. houdt niet van draaien. Als 600.voldoende is, moet men geen 900.zetten en die wo ningvergoeding van 100.moet er heele- maal af. Als we zoo doorgaan, wordt het zoometeen nog een positie van wel 1000 en dat is niet noodig, gezien de vele solli citaties. Er zijn in Soest blijkbaar velen, die dit baantje graag willen hebben. Het voorstel-de Bruijn om de 100. Woningvergoeding te laten vervallen wordt aangenomen met 75 stemmen. Tegen het voorstel-de Bruijn waren dc heeren Koen- ders, Pronk, Endendijk, Hilhorst en v. d. Breemer. Het voorstel-Landweer-de Visser om de 900.salarispost te wijzigen in 600. wordt hierna met algemeenc stemmen aan genomen. (120). 13. Benoeming van een tijdelijk secretaris- penningmeester van het Burg. Armbestuur. Aangezien het college van B. cn W. nog nietin de gelegenheid is den Raad omtrent dit punt de noodige voorstellen te doen, wordt voorgesteld dit punt van de agenda af te voeren. Dc heer Busch zegt, dat weer een vrien- denlijst is opgemaakt, er is weer eens soeza en spr. zou gaarna eens weten dc juiste reden, waarom B. en W. deze benoeming thans van dc agenda willen afvoeren. Dc Burgemeester zegt, dat van dc praat jes niets aan is; bij nadere bespreking kwam het gewenscht voor deze benoeming nog eens rustig te overdenken, te meer daar zij niet presseert. AMERIKAANSCHE ZEEMAN, TOREADOR, ENZ. De heer Gasille brengt hulde aan B. en W., dat zij de benoeming thans afvoeren en hoopt een volgend maal op een betere voordracht. Het voorstel wordt hierna van de agenda afgevoerd. 14. Voorstel van B. en W. inzake bevor dering van den gemeentewerkman H. A. Vos. De heer Grootewal vraagt, waarom de terugwerkende kracht niet terstond inder tijd is opgenomen, waarop geantwoord wordt, dat hier inderdaad op billijkheids- gronden verandering moet komen door een toenmaals gemaakt verzuim. Bij de stemming verkrijgt H. A. Vos 12 stemmen, terwijl de benoeming geacht wordt in te zijn gegaan op 1 Januari 1929. 15. Voorstel van B. en W. tot het aan sluiten der woning van den Directeur van Openbare Werken aan het telefoonnet voor rekening der gemeente. Z.h.st. aagenomen. 16. Behandeling van adres van het Be stuur der Ver. „Soesterberg's Bloei" te Soesterberg, verzoekende bij het aanleggen van wegen een andere regeling te treffen, dan thans toepasselijk is door storting van bedragen in het Wegenfonds. De heer Busch wil nu maar meteen het Wegenfonds afschaffen. Reeds lang heeft de belastingcommissie dat voorgesteld en eindelijk moet men het maar eens doen. We hebben nu weer de groote compromi- tatie voor de gemeente, dat zij het proces tegen Hilhorst verloren heeft iets wat heel goed te voorzien was en we be hoeven ons verder niet op glad ijs te bege ven. Of kan men dc menschen misschien niet terugbetalen en zijn de gestorte 26000 ook zoek? De Burgemeester heeft de juridische ad viseur, Prof. Molster, nog niet gesproken, doch waarschijnlijk is het wel gewenscht van het vonnis in hooger beroep te ko men. De heer Busch is daar vlak tegen en stelt thans voor het Wegenfonds af te schaffen. De Burgemeester meent, dat daar veel meer aan vast zit en wil eerst juridisch ad vies en wachten tot de volgende raadszit ting. De heer Grootewal is ook tegen het We genfonds. Men betaalt en krijgt veelal niets ervoor; bij een baatbelasting betaalt men en ziet ten minste wat voor zijn geld. De kwestie hangt al jaren en men schiet niet op. De heer van Klooster denkt, dat het We genfonds nog wel gewijzigd kan worden en wijst op den Dalweg. Als men overal kleine strookjes grond voor de gemeente houdt langs de wegen kan men altijd on- willigen dwingen zonder evenwel het We genfonds behoeven op te heffen. Dc burgemeester is ook voor een baat belasting en afschaffing Wegenfonds; de zaak moet echter eerst eens goed worden bezien. Tenslotte kan de gemeente toch Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM niet alle wegenaanleg maar voor niets doen en cadeau geven aan degenen, die er wonen. Als de bewoning een bepaalde grens over schrijdt, wordt veelal in andere gemeenten de weg aangelegd op kosten van den verde ren bewoner, die dan maar moet zien, daar van ooit nog eens wat terug te krijgen, wat echter in de practijk zeer moeilijk is. Pe heer Busch zegt, dat de straatbelas ting iedere burger treft. Velen hebben 7 of 8 jaar geleden gestort en wachten nog steeds op den weg. Eerst na 5 jaar krijgen ze rente. Spr. noemt dit een fatsoenlijke manier van flesschentrekkerij. Naar zijn meening moet de straatbelas ting ten deele verdwijnen in de inkomsten belasting en omgezet worden in een baat belasting. De zaak zit echter vast op de bouwverordening. Wethouder Koenders ontkent dit laatste; wegenfonds en bouwverordening hebben niets met elkaar tc maken. De ontheffingen van B. en \V. volgens art. 8 behoeven niet persé een storting in geld te eischen, doch kunnen ook andere voorwaarden stellen. Na uitvoerige discussie, waanbij de Bur gemeester er herhaaldelijk op aandringt niet terstond een verstrekkende beslissing te nemen, doet de heer Busch ten slotte het compromis-voorstel om het Wegenfonds het allereerst in aanmerking te laten komen om zoo mogelijk te verdwijnen en spoed met het onderzoek te betrachten. Het ant woord aan „Soesterberg's Bloei" zal in overeenstemming hiermede iets anders ge redigeerd worden. Z.h.st. verklaart de raad zich hiermede accoord. 17. Opnieuw vaststelling van de Verorde ning, regelende de samenstelling en den werkkring der Commissie Openbare Wer ken, zulks naar aanleiding van enkele op merkingen van Ged. Staten. Ondanks het feit, dat Gedep. Staten tegen andere soortgelijke verordeningen van an dere Utrechtsche gemeenten geen bezwaar hebben, stellen B. en W. toch voor de ver zochte wijzigingen aan te brengen, daar zij niet van ingrijpende beteekenis zijn. Onveranderd z.h.st. opnieuw vastgesteld. 18. Voorstel van B. en W. inzake omleg- ging van den Likenhorstweg en in ver band daarmede vaststelling van een besluit betreffende ruiling van grond met den heer A. \V. Beckeringh. Z.h.st. aangenomen. Agendapunt 19 (verhuring gemeente gronden) wordt nog even aangehouden. 20. Vaststelling van een besluit tot ondcr- handschen verkoop van 110 boomen, staan de langs de Koninginnelaan, met gelijk tijdige intrekking van het besluit d.d. 11 November 1929 tot verkoop bij wijze van openbare inschrijving. Vastgesteld. 21. Vaststelling van besluiten tot: a. intrekking van besluiten tot verkoop van grond. b. in schenking aanvaarden van grond. c. tot ruiling van grond. d. tot verkoop van grond. B. en W. stellen voor: in te trekken: het besluit tot verkoop aan S. de Zoete te Baarn van perceel H 4812, gelegen nabij de plaats van het nieuwe badhuis, daar de heer de Zoete thans de grond niet meer wenscht te aanvaarden: het besluit tot verkoop aan P. Man te Soest van perceel H 4946, gelegen aan de Beetzlaan, daar de heer Man de grond niet onder de gestelde voorwgarden wenscht te aanvaarden; in schenking te aanvaarden: van de Ver eeniging: „Een school met den bijbel" te Soest 36 M2. aan den Driehoeksweg voor wegverbreeding; van P. Kalff te Amsterdam 80 M2 aan dc Wijnand Toplaan voor wegverbreeding. te ruilen: met M. Scheffer te Soesterberg 544 M2. tegen 62 M2. plus afstand van recht van erfpacht op in totaal 398 M2. voor ver breeding van den schoolweg; te verkoopen: aan C. de Jong te Amster dam 2700 M2. grond nabij de Beetzlaan (H 4946 gedeeltelijk) voor 0.50 per M2., onder voorwaarde dat het perceel alleen zal mogen worden beplant en er geen ge timmerten, van welken aard ook, op zullen mogen worden geplaatst. Alle deze voorstellen worden z. h. st. aangenomen. 22. Opnieuw vaststelling van een Veror dening regelende de heffing en eene Ver ordening, regelende de invordering van de plaatselijke inkomstenbelasting. De Burgemeester wijst <erop dat het hier heelemaal niet betreft een geheel nieu we belastingverordening doch slechts en kele geringe wijzigingen in de reeds lang bestaande gemeentelijke inkomstenbelas ting, zulks naar aanleiding van een recent arrest van den Hoogen Raad, dat eenige wijziging in de verordening wenschelijk maakte. Aldus opnieuw vastgesteld. 23. Vaststelling van een besluit tot wij ziging van het reglement voor de werkver schaffing en steunregeling. De heer Doorman wil de wijziging anders redigeeren, daar de zaak zoo niet klopt. Na onderzoek zegt de Burgemeester de ver zochte wijziging toe. Aangenomen. 24. Vaststelling van: a. de lijst van retributiën van heide en zand gronden 1929. b. 3e suppletoir kohier Hondenbelasting 1929. c. 2e suppletoir kohier straatbelasting 1929. De heer Busch zegt, dat Jan en alleman maar plaggen steken, ook zonder concent en dus zonder ervoor te betalen, terwijl ve len de heide afmaaien, waardoor die zeker doodgaat. Bij plaaggen steken groeit zij weer aan. Spr. wijst op een adres der Bijen- vereeniging en wil de heide sparen. Hij verzoekt beter toezicht en volstrekt verbod om te maaien, wat door den Burgemeester wordt toegezegd. 25. Vaststelling van een besluit tot on- dcrhandschcn verkoop .van hakhout. Dc heer de Bruijn wenscht op dit voor stel niet in te gaan; hij weet nu al iemand die 100 meer wil geven. De heer Busch wil wachten tot meer bij elkaar is en dan in het openbaar verkoopen; wethouder Koenders zegt, dat dat duur wordt, doch is niet ongenegen het te over wegen. Het voorstel wordt van de agenda afge voerd en dc takkenbossen zullen in het openbaar worden verkocht. Het voorstel tot verkoop van omgewaai de hoornen wordt aangenomen. 26. Vaststelling van een besluit tot onder- handschen verkoop van aan de gemeente

De Soester | 1930 | | pagina 2