T. VAN VLIET Superior Whippet, Modelslagerij BRIEVEN Automobiel-Centrale G. G. J. Alblas Koopt geen lichte Auto E. JV. S. A. I. D. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN A. J. C. MOOY An d riessen. Plaatselijk Nieuws. den geheelen dag GESLOTEN zullen zijn. Soesterberg. OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 om te zetten, zal meteen het einde be- teekenen van alle communistische aspi raties van min of meer talrijke groepjes in verschillende landen. Het is dus ook begrypelyk, dat de aandacht van de ge- heele wereld gericht is op de ontwikke ling van den toestand in Rusland in de komende maanden. In de liussische dorpen heeft een ont zaglijke revolutie plaats gehad. De wil van den Kussischen boer is gebroken en reeds zijn meer dan 50 pCt. van alle boe rengezinnen bezweken voor den uitgeoe- fenden drang, en opgenomen in de zoo genaamde collectieve boerenbedrijven. In de industrie heeft men den prikkel tot hoogere productie overgebracht van den individueel en basis (hooger loon voor be tere prestatie) naar den collectieven, door het instellen van socialistische concur rentie tusschen de sovjet-fabrieken onder ling. De bedoeling' is, de kommunistische stelling te bewijzen, dat in de Sovjet- Unie de baten van den arbeid der wer kers niet aan den particulieren onderne mer ten geode komen, maar aan den ar- bedier zelf. Particuliere handel verdwijnt als sneeuw voor de zon, en Stalin drijft -het heele experiment tot het uiterste door, waarby dan als bijkomstigheid nog de anti-godsdienst-actie komt, om door het op zij zetten van godsdienst, den wil der boeren te breken. De 150 millioen Russen hebben heel wat noodig aan levensmiddelen en industrieele producten. Het begint te nijpen. Aan al lerlei industrieele producten komt gebrek. Dies wordt het industrialisatie-plan met verhoogde kracht doorgevoerd. Maar hoe zal het nu met het graan gaan? Zal dit experiment der collectieve bebouwing sla gen? Dat is van zeer groot belang. Het is het eerste jar, dat dit soort bebouwing op groote schaal wordt toegepast. De uit komsten zullen van buitengewoon groot belang zijn. Zal de oogst er grooter door zijn of omgekeerd? De benarde voedsel toestanden zijn oorzaak, dat men rekening moet houden met zeer vèr-strekkende gevolgen van een sterke oogst-daling. In het kort, Rusland, of liever gezegd: SoV' ejt-Rusland is bezig zijn laaste kans te be nutten, om de bruikbaarheid en wensche- lijkheid van het communistische systeem aan te toonen. En de wereld ziet met ge spannen aandacht toe FLOPIS C, van Oom Bartholomeus aan zijn Neef in de Provincie. Amsterdam, 9 April 1930. Beste jongen, Er mag dan altijd een soort van edel aardige wedstrijd bestaan tusschen Neer- land's twee groote koopsteden, Amster dam en Rotterdam, 'en soms mogen de Rimpeldammers de Mokumers niet zoo erg best kunnen 'zetten, vandaag mogen de Mokumers toch een hartgrondig drie werf hoera! .op de broeders aan de Maas uitbrengen. Want wat gaan die practische zakelijke Rotterdammers doen? De maxi mum-snelheid voor auto's enz. in de bin- nenstiad opvoeren van 80 tot 40 K.M., op grond vian het feit, dat de diverse ver keersreglementen, signalen, enz. voldoen- .de beveiliging bieden. En hiermee gaan de Rotterdammers dan officieel erkennen den toestand, zooals die feitelijk op het oogenblik bestaat. En het gevolg zal zijn. dat er alleen tuinder processen-verbaal en veroordeelingen en boeten zullen val len onder argelooze autorijders, die in autovallen geknipt worden, wegens te, hard rijden. In Mokum hebben we ook zulk een fraaie maximum-snelheid-bepa- ling, die massa's huichelaars kweekt, en nog grooter massa's wets-overtreders-te- gen-wil-en-dank, en de kantongerechten met werk overstelpt. En de eenige die lacht, is de meneer in het kantonge rechtsgebouw, die op het gefiatteerde dag vaardingspapier de boete-gelden incas seert. De maximum-snelheid van 30 K.M. voor het snelverkeer in de hoofdstad, op de breede, keurig geasfalteerde ver keerswegen, is nu eenige jaren in praktyk gebracht, en heeft die justitie menige duit aan boeten opgeleverd. Want geen automo bilist komt yoor een eenvoudige snelheids overtreding beneden de tien harde gul den vry. Dat deze maximumbepaling, in gegeven door een v)origeeuwsche afkeer van alles wat harder dan een voetgangei gaat, eenvoudig onzinnig was, bleek wel uit het feit, dat er niet één taxi-chauffeur in heel de Nederlandsche hoofdstad ge vonden werd, die zich één sikkepit van deze bepaling aantrok. En om de wel zeer Het Valutahuis UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK eenvoudige reden, dat de man even goed thuis zou kunnen blijven, als hij zijn haastige cliënten met een sukkeldrafje van 30 K.M. maximum zou gaan Vervoe ren. Taxichauffeurs rijden in de hoofd stad dan ook in doorsnee met een ge middelde snelheid van 50 tot 55 K.M. En dat de autoriteiten de onhoudbaarheid van den aartsvaderlijken snelheidsbeper kingsmaatregel inzagen, bleek wel uit het feit, dat er nooit één taxi-chauffeur, die het verkeer niet in gevaar brengt, werd bekeurd, wegens overschrijding van de 30 K.M. grens. De slachtoffers waren dan ook alleen de particuliere auto- en motorrijders, die boven de 37 K.M. snel heid reden, want de politie nam toch al een zoo ruim mogelijke marge, waarbo ven zij pas tot Verbaliseeren overging. En nu komen daar onze brave Rimpeldam mers, en nemen het initiatief om de maximumsnelheid in een groote stad als de hunne, met een nog veel lastiger en in gewikkelder verkeer, door dikwijls veel nauwer en kronkeliger en slechter gepla veide straten dan de Amsterdamsche, te verhoogen. De hoofdstad zal dus wel spoe dig volgen. Reeds is onlangs de snelheid in de Leidsche- en Utrechtschestraat, de .betrekkelijk nauwe, doch zeer drukke ver keerswegen naar de binnenstad, van 12 K.M. tot op 20 verhoogd, omdat 'het langzame rijden maar opstoppingen en moeilijkheden opleverde. En ook, omdat in de practyk geen enkele auto in zijn „prise directe" een „snelheid" van 12 kan handhaven, of het moet een 8-cy- Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 AMERSFOORT DIPLOMA CONSERVATORIUM linder zijn, die zoo uit de fabriek vandaan komt. De Amsterdamsche vroede vaderen zullen dus wel spoedig het voorbeeld der Rotterdamsche volgen, en de maximum snelheid in het gewone verkeer van 30 op 40 verhoogen. Het geregeld toenemend auto mobiel ver- verkeer baart den stedeling anders voort durend toenemende zorgen. Elk jaar ko men er in Amsterdam alleen 1000 auto's bij. Die moeten allemaal een plaatsje hebben, als ze zich op 6traat bevinden. En zoo kan men op drukke dagen bijna geen trottoirband vinden of er staat een onafzienbare rij auto's langs geparkeerd, terwyl de officieele, door de gemeente be schikbaar gestelde parkeerterreinen, met door de gemeente aangestelde bewakers, stampvol staan. En nu zij wij 'wel deksels actief, en onze stadsbestuurders verklaren wel, dat zij de bedelarij in de hoofdstad met wortel en tak zullen uitroeien, door de liever-lui-danjmoeden aan het werk te zetten of naar Veenhuizen op te stu ren, en de armen en gebrekkigen zoo te steunen, dat ze niet meer bedelen hoe ven. Er is momenteel .een nieuw soort oogluikend toegestane bedelarij ontstaan. Dat is de bedelarij der kwasi-autobewa- kers. Overal, waar maar een paar auto's, spe ciaal in de binnenstad, bijeen staan, wer pen zij zich op tot bewaarder, jonge en oude straatslijpers. Langs Damrak en Rokin kan geen automobilist met zijn wa gen voor een winkel stilhouden, of zulk een aanbieder van ongevraagde diensten komt toeschieten, tikt tegen zijn pet,: rukt een portier open, en verwacht in ruil daarvoor, als straks de automobilist in den winkel zijn boodschap gedaan heeft, be loond te worden in klinkende munt. Het winkelen per auto is dan ook een schrik kelijke tentatie geworden, aangezien de rijder hardnekkig alle groeten en aangebo den diensten moet negeeren, en daartoe hier en daar een welgemeende verwen- - MUZIEK-INSTITUUT -- Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam.n der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM sching in ontvangst heeft te nemen, of wel, met de hand aan z'n beurs kan blijven staan, om al deze straatslijpers te „beloonen". Bij het Centraal-Station, waar een vooruit ziend bouwmeester links en rechts naast den hoofdingang overdekte parkeerruimten schiep, waar automobilisten, die in het station eenige commissie te verrichten hebben, hun wagen kunnen neerzetten, zwerven ook een tiental „werkloozen" rond, al of niet voorzien van 'pen pet, met vergulde letters: autobewaker. Behalve deze „ongeorganiseerde" autobewakers, zijn er nog een aantal „bewakers,, die door de politie geregistreerd zijn, en een num mer op een leeren armband dragen. Doch al deze al- of niet gesanctionneerde iauto- bewakerij is een euvel, dat zich steeds ernstiger doet gevoelen en dan ook wel vandaag of morgen uitgeroeid zal dienen te worden. Automobilisten zijn er geens zins op gesteld. Dergelijke bewaking is niet alleen volmaakt overbodig, doch in de meeste gevallen hinderlijk en onaange naam, wegens de opdringerigheid. Terwijl het daarenboven, consequent doorgevoerd' nog een extra-belasting vormt. Heeft er vroeger ooit iemand aan gedacht, om be wakers aan te stellen of toe £e laten voor coupé'tjes en rijtuigen, die veelvuldig voor deuren stonden te wachten? En haalt ook nu nog iemand het in zijn hoofd, be wakingsdiensten aan te bieden aan een vrachtauto? Neen ,het gaat ajlleen om de particuliere rijders, die met een volkomen negatie van de werkelijkheid, nog steeds worden beschouwd als luxe-dieren, die naar hartelust belast en geplukt kunnen worden, en waarvan ieder extra'tjes en fooien kan en mag verwachten. En uit den aard der zaak liggen er op wachten de vrachtauto's toch in de meeste geval- en meer en kostbaarder goederen voor het grijpen, dan in particuliere auto's. Zoodat vrachtauto's toch eerder voor „be waking" in aanmerking zouden komen. En dan doet zich nog een vraag voor, die onze Ambtenaren voor maatschappelijk werk enz. ernstig onder het oog te zien hebben: in hoeverre zijn deze kwasi-auto- bewakers werkloozen-steuntrekkers, dus stempelaars, die door hun ongevraagde be wakingsdiensten extra-,, verdiens ten" heb ben, waardoor het ambt ven „steuntrek kend" werklooze niet alleen een aange naam, doch tevens lucratief bedrijf wordt. Zoo is momenteel de toestand van deze zijde van het „verkeers"-vraagstuk. En een probleem, dat dringend om radicale oplossing vraagt. OOM BART. VOETBALVEREEN. SOESTDIJK. Ter gelegenheid van het 3e jaarfeest der club, was Dinsdagavond een feestavond georganiseerd in de zaal Verschoor aan de Nieuwstraat, welke zeer druk bezocht was. Jongedames verkochten bloemetjes ten voordeele der clubkas, de tafeltjes waren opgesierd met Flora's kinderen, 't strijkje onder leiding van Johny Hopman, bracht en hield de stemming er in, door de popu lairste wijsjes te spelen. De voorzitter de heer A. Muller opende den feestavond met een woord van welkom aan de vele be zoekers, en met een woord van dank voor den moreelen steun van donateurs en ad verteerders, verder aan den oud-voorzitter der club voor het vele door hem voor haar verricht. Na applaus feliciteerde de voor zitter van D.O.N. te Hilversum de club, en bood haar een bloemenmand aan. Ver volgens was het woord aan de leden der club, die pas zoo schitterend het kampioen schap behaalden, welke een serie leuke voordrachten ten beste gaven. Vooral het duo Bunschoten-Rauwendaal komt een woord van lof toe voor de door hen ver vaardigde coupletten op de wijze van „een kleine man"; betrekking hebbende op de club en het actieve bestuur. Het was wer kelijk heel goed en het applaus ten volle verdiend. De leidster Mevr. Iseger ont ving voor haar vele opoffering en zorg een plant in pot, de dames medewerksters een trosch seringen. Alles bijeen een welge slaagd feest, afgewisseld door een prettig bal. In de pauze daarvan was gelegenheid voor droogvisschen om fraaie prijzen. MODEVAKSCHOOL HAVIK No. 8 AMERSFOORT OPLEIDING C0STUMIER COUPEUSE LEERARES OOK APARTE KNIPCURSUSSEN KERKDIENST. Zondagmorgen 10 uur in Rembrandlaan. De Eerwaarde Heer A. van Scherpen- zeel G. O. te Ermelo. 's Avonds 6 uur in de Kerk Ds. van Amstel (van Putten). AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN NIEUWE TELEFOONNUMMERS. 576 718 189 348 2331 2329 2327 2332 23'0 2205 2T0 2327 2205 2330 217 718 Dijk, L. van, Brood en Koekbakkerij, Turfstraat 32. Elzinga, Zr. A., Dedipl. pedicure, Kampstraat 9. Koudijs, J., Behangerij, Stoffeerderij en Meubileer inr., Sumatrastraat 2C. Mill, Sr. T. van, Kerkstraat 40. Bruyn, D. A. de, Middelwijkstraat 26 D. Soest. Creutzberg, G. C., Verpleegster Rusthuis „In de Ruimte", Klein Engendaalweg, Soest. Downcro, Import en Export, Spoor straat 31. Soest. Landweer, G. J., Adviseur in belas tingzaken, Oud Inspecteur der Plaat selijke belastingen te A'dam. N. hoekstraat 10. Lennep's Sportpark, van Schriklaan. Soest. Schoutsen, J. H., Wilhelminalaan 16. Soest. Zijp, L., Wald. Pyrmontlaan 50. Soest. Duin, Jr. P. W., Spoorstr. 31. Soest. Schoutsen en Co., Agenturen Com missie, Wilhelminalaan 16. Soestdijk. Sportpark, van Lenneps, Schriklaan. Soest. Pompoen, de, Dameshandwerken, Laanstraat 100. Smit-de Heer, Mevr. N., Kampstr. 9. GEVONDEN VOORWERPEN. een étui met potlood en vulpen; een grijze dameshoed; een damestaschje; twee rijwielbelastingmerken; een portemonnaie met inhoud; aangeloopen een zwarte kip; VERNIELING EN MISHANDELING Door de weduwe v. R. is bij de politie aangifte gedaan, dat in haar woning aan de Beckeringhstraat alhier verschillend aarde werk, waaronder kopjes, schoteltjes, een L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. Ondergeteekenden berichten hiermede dat hunne KANTOREN op Goeden Vrijdag, 18 April en Zaterdag d.a.v. 19 April wegens Beursvacantie VAN DER BERG CO. N.V. MIDDENSTANDSBANK voor Amersfoort en Omstreken N.V. NEDERLANDSCHE MiDDENSTANDSBANK. LA PORTE Co. koffiekan enz. vernield zijn. Hiervan worden verdacht G. M. en diens echtgenoote, die ongeveer 11/2 jaar gele den door de weduwe v. R. liefderijk in haar huis zijn opgenomen. Door de politie is tegen den verdachte G. M. proces-verbaal opgemaakt wegens vernieling en tegen diens echtgenoote we gens mishandeling, gepleegd tegen de wed. v. R. VERTROKKEN. De politie-agent Hetterscheid, die als rijksveldwachter te Bathem (L.) is be noemd, heeft Vrijdag j.1. de Soester Ge meentedienst verlaten. VAN DEN HEUVEL. Het vereenigingsleven is hier wel niet afwezig, maar zou toch in 't algemeen ge sproken op» velerlei gebied veel sterker ontwikkeld kunnen worden en in over eenstemming gebracht met de eischen van den tijd. Want wil het duur en toekomst hebben, dan dient het, zooals dit met de meeste dingen het geval is, met zijn tijd mee te gaan. En waar het heelemaal niet vertegenwoordigd is, daar moet het tot bestaan worden opgewekt. Het leven van tegenwoordig is wel niet goed meer denkbaar en bestaanbaar zonder vereeni- ging, wat daarom nog niet zeggen wil, dat elke vereeniging reden van bestaan heeft en goed of nuttig werk verricht. Maar als beginsel van samenwerking, waarbij men elkaar noodig heeft, onderricht en aanvult, zonder dat de individualiteit van ook maar en enkel daardoor beknot of verminkt, doch juist integendeel door die van anderen ontwikkeld en beproefd moet worden, is vereeniging van de goeie soort een verschijnsel van een betere levens vorm. Alhoewel niet voor allen is zij toch voor de meesten onzer de onmisbare vorm, waardoor het persoonlijk leven zich ver rijken kan. Zoo zouden er hier velerlei vereeni- gingen gesticht kunnen worden, waar' in stellingen of instituten om hun kostbaar heid geep bestaansmogelijkheid zouden hebben. Een kleine plaats is juist daarom in 't bizonder op vereenigingen aangewe zen, die alleen in staat zijn om op eenigs- zins voldoende wijze in het bijna totale gemis aan ontwikkelingsgelegenheden te voorzien. Want voor hun ontstaan en voortbestaan geven de kosten gewoonlijk niet den doorslag. Vooral niet, wanneer de vereeniging zuiver intellectueele en andere geestelijke ontwikkelingsdoeleinden na streeft. In dit laatste geval is zij haast uit sluitend gebaseerd op de directe medewer king en het actieve medeleven van hare leden. Ook kunnen cursussen van alge- meenen en bizonderen aard op een kleine plaats hun nuttig werk verrichten. Hun beknopte en voor het practisch leven meestal bestemde leergangen hebben zich zeer snel verbreid en op vele plaatsen gereede ingang gevonden. Het is een han dige leervorm, die in korten tijd en op eenigszins gemoedelijke en gemakkelijke wijze een maximum van kennis tracht bij te brengen, geheel en al in overeenstem ming met den algemeenen drang naar vlug weten en kunnen. Cursussen op verschil lend gebed zijn naar alle uithoeken van 't land doorgedrongen. Het doet daarom wel wat vreemd aan, dat deze hier zoo goed als geheel afwezig zijn, terwijl op elk ge bied haast hierin vrij gemakkelijk te voor zien zou zijn. De cursist kan veel'tijd uit sparen, zoo hij op zijn eigen plaats zijn cursus volgen kan, terwijl alleen misschien de leider van ©en andere plaats komen moet. Zoo worden er in vele streken bedrijfs- en huishoudcursussen gehouden al naai de behoefte. Zoo worden er in de land bouwdistricten op vele dorpen 's winters landbouwcursussen gehouden en zuivel- cursussen in de streken, waar veeteelt overheerscht. Zoo zou hier voorzeker een cursus in bijenteelt wel ingang kunnen vinden, even zoo een huishoudcursus en leergangen op ander bizonder en algemeen gebied. Voor velen hiervan zouden wellicht de leidende krachten op onze plaats zelve beschikbaar kunnen zijn. Men kan tegenwoordig op het gebied van het cursusleven een zeer ruim gebruik maken in overeenstemming met de vele behoeften van dezen tijd. Maar daarnaast kunnen ook de eigenlij ke ontwikkelingsvereenigingen een groote en belangrijke rol vervullen. Zij geven meer gelegenheid tot eigen werkzaamheid aan de leden, die persoonlijk kunnen deel nemen aan haar werkzaamheden, zoodat ieder geven kan wat hij heeft en ontvan gen wat hij gebruiken kan. Een vereeni ging waarin studie en bespreking plaats vindt over de meest verschillende onder werpen en vraagstukken van den dag is een instituut van groote ontwikkeling en ver- dragende beteekenis, dat allen omvat ten kan van welke gesteldheid of geestes richting men ook zijn mag. Zoo tenminste een groote objectiviteit betracht wordt, welke een zuivere en rustige bespreking van de te behandelde onderwerpen mogelijk maakt. Het type van bespreking en ver weer, zooals dit in een Debating-club van algemeen© en onafhankelijke strekking tot uiting komt kan zeer ontwikkelend werken en behoeft nimmer storend te worden. Het kan zeer nuttige arbeid verrichten en be hoeft niet alleen de intellectueelen te om vatten. Het is heel goed en gewenscht, wanneer ook menschen van andere ont wikkeling daarbij vertegenwoordigd zijn. Hoe meerderlei soort en gradueering in dat opzicht, hoe beter. Want des te vrucht- dragender en veelsoortiger zullen de dis cussies zijn. Natuurlijk moeten allen het eens zijn en mede instemmen met het doel, dat wat een Debating-club betreft, bijvoor beeld vermeerdering van kennis en bevor dering der welsprekendheid kan zijn en verder moet alleen zuivere belangstelling de drijfveer voor toetreding zijn. Maar dan kunnen ook bchoone resultaten bereikt worden. Juist in dezen tijd, waarin een krachtige stormwind door de bestaande levensinstellingen en opvattingen giert en waarin het voor elk denkend mensch zoo moeilijk is om zich te oriënteeren. Nog meer moet dit wel het geval zijn voor de jeugd. En wanneer dan in een vereeniging van ongelijksoortige bestanddeelen de ge dachten in beschaafden vorm kunnen wor den uitgewisseld, dan moet zulks zeer groote winsten afwerpen voor de deelne mers. Zoo kan ook een eigenlijke ontwikke lingsclub, waarin onderling lezingen gehou den en onderwerpen van verschillenden aard behandeld kunnen worden, zeer veel nut en gezelligheid afwerpen. In een derge lijke vereeniging wordt meer het accent gelegd op het woord ontwikkeling, welke hierbij in hoofdzaak wordt nagestreefd. Al de genoemden mogen echter nimmer pro- pagandavereenigingen worden, daar zulks een miskenning van hun doel en beteeke nis zou zijn. Bovendien zouden zij dan ook velen van zich afstooten, wat nu juist niet de bedoeling is. Ook kan een goede reciteerclub nog al tijd reden van bestaan hebben. Na tuurlijk wordt hier niet bedoeld de ouder- wetsche, waarin gedichten werden opge dreund. die op verrena niet op dien naam aanspraak maken konden. Maar wel het zeggen op natuurlijke toon van een goed gedicht, dat altijd waarde houdt en daarbij eenige aanleg en ontwikkeling veronder steld. Zoo kan elke vereeniging, die in een of anderen vorm ontwikkeling nastreeft en op breede basis staat een toevlucht worden voor allen, die wenschen mee te doen aan opbouwend werk en den nieuwen tijd niet aan zich willen laten voorbijgaan. TOESCHOUWER." 4 CYLIN0ER voor U heeft kennis gemaakt met de NIEUWE met ruime en solide carrosseriën, sterke en toch zeer zuinige motor, een uitstekende veeTing en vaste lig ging, gemakkelijke be sturing en krachtige vierwielremmen, geeft deze Auto U meer, dan wat U in deze prijs klasse kunt verlangen. Wij willen, op Uw verzoek, gaarne de „WHIPPET" demonstreeren. PRIJS: Coach, 2 deuren ff 2295.- Sedan, 4 f 2475.- Van Weedestraat SOESTDIJK Telefoon No. 2061

De Soester | 1930 | | pagina 2