2e BLAD Steeds Grooter L. Vervat Massa's Schilletje So [HL IN^SS^ ïn Sport. Predikbeurten. Tuingrint - Tuingrint JOH. TAK Burgelijke Stand L. i. H0KSBERGEN Handel in gedistilleerd Rechtzaken. Kunst. Landbouw. Radiateur Hoezen. Dames Confectie en naar maat I n Amersfoort. RADIO-INSTALLATIE Pelterijen Kbrfegnach! 0 Amersfoort. dres tiën RU- 7M de aar Tien ïrd, ttjd ze de zij. oor n", ian er- soo O, hie lar me fi- Ik in. de er n- er Je 3h al je I behoorende bij „D E SOESTER' van Zaterdag 12 April 1930, No. 29, E. S. V. A. C. Uitslagen der gespeelde wedstrijden: Esvac A H.V.C. A 5—2 Esvac II Soesterberg II 22 Voor a.s. week zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Zaterdag 12 April 2.30 uur: Esvac adspiranten't Gooi adspiranten Zondag 13 April 2 uur: Esvac I 's-Gravenland I Beide wedstrijden worden gespeeld in het Burgem. Dekethpark, ingang Schriks laan. Esvac I komt alzoo direct in de eerste ronde der Wisselprijs-wedstrijden tegen een sterke eerste klasser uit; het publiek kan dan ook Zondagmiddag van een span nenden strijd getuige zijn, daar de Esvac- spelers er alles op zullen zetten een zoo eervol mogelijk resultaat te bereiken. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST." Wordt Soest II Kampioen? A.s. Zondag 2 uur, terrein Kaudhoornw. Soest IIVeenendaal II. (Comp. wedstr.). Wanneer deze wedstrijd door Soest II gewonnen wordt, zijn ze kampioen van de res. 3e kl. U.P.V.B. Soest II zet je beste beentje voor. In verband met bovenstaande wedstrijd worden de seriewedstrijden uitgesteld. NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 13 April Kerk v.m. 10 uur: Ds. van Schaick. Bevestiging nieuwe lidmaten. N.m. 6 uur: Ds. v. Amstel, van Putten Rembrandtzaal 10 uur: Ds. A. v. Scher- penzeel, van Ermelo. Rembrandtzaal 6 uur: Ds. van Schaick. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 13 April v.m. 10.30 uur: Ds. N. Padt, Zantvoort. Goede Vrijdag 18 April 1930, Wijdings avond om half acht in het gebouw „Religie en Kunst", Rembrandtlaan Orgelspel: Hr. Breekveldt. Viool: Hr. Joh. Blok. Koor en Solozang, liturgie en voordracht Toegang vrij. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondag v.m. 10 uur, n.m. 6 uur Gods dienstoefeningen. Woensdag 16 April n.m. 7.30 uur: Prof. G. Wisse. Hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn. Openbare tijdrede over de Russische Godsdienstvervolging. Vrijdag 18 April n.m. 7.30 uur: Prof. J. J. v. d. Schuit. Hoogleeraar aan de Theol. School te Apeldoorn. VO.OR grove per M3 fijne IS UW ADRES BRANDSTOFFEN HANDEL (voorheen: KLEMAN BERGHUIS) Kantoor: Kerkpad la Tel. Kantoor 2180 Huis 2186 Geen order te groot, geen order te klein. van 39 April 1930. GEBORENElisabeth, d. v. J. Valet en J. v. d. Kieft, School weg 2b; Jeanette, d. v. H. Budding en B. Vlothuizen, Middelwijk- str. 4; Nicolaas Antoon, z. v. A. v. Horns- veld en W. Bakker, Koninginnelaan 56; Elsje, d. v. G. Burgwal en J. v. d. Broek, Nieuwstraat 49; Maria Martha, d. v. J. Bedijs en M. M. Buwalda, Parklaan 8; Hendrika, d. v. A. Ebing en J. van der Schagt, v. Lenneplaan 15; Henrietta Adri- ana, d. v. J. J. W. v. Woudenberg en A. H. Renes, Schoutenk.weg 27. ONDERTROUWD: F. F. Schoenmakers en C. E. C. Bosch Evers; H. M. Houtman en C. J. Groen; E. C. G. Stikkel Overhorst M. Groenesteijn; G. Engelberts en P. C. F. van Mill; B. A. de Bruin en B. van Asch. GE-HU WD: H. M. J. Hol en M. J. van Soest. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 1—3 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. OVERLEDEN: Willem Frederik Bijle- velt, 25 jr., ongeh., Amersf.str. 117; Rijn- dina Helweg, 61 jr., ongeh., Kerkp. N.Z. 52. Vestiging van 39 April 1930. H A. C. Fabius, m. gez. Luit. Kol. van Apeldoorn naar Amersf.str. 117; G. H. Reijsink, kinderjuffr., van Apeldoorn naar Amersf.str. 117.. J. H. Schoutsen, z. ber., van A'dam naar Wilhelminal. 16; H. C. van de Kuil, rijtuigschilder, van Hilver sum naar L. Brinkweg 46; B. Huizinga, schilder, van Middelstum naar Banningstr. 13; P. J. Borrias, m. gez., meubelmaker van Hilversum naar B. Grothestraat 39, C. Meiman, m. gez. melkslijter, van A'dam naar L. Brinkweg 44; X. C. J. van Eessen, letterzetter, van Nijkerk naar B. Grothestr. 31; C. Zijll, m. gez., kuiper, van Giessen Nieuwkerk naar Verl. Postweg 83; D. J, Keijser, z. ber., van Bussum naar Kerk- dw.str. 10; M. B. Smink, d.b., van Zeist naar Soesterb.str. 125; G. Valkeneer, sjou werman, van Baarn naar Kerkstraat 48; H. Meurs, m. gez., timmerman, van A'foort naar Sinnemaplen 13; J. Aalten, Bloembin- der, van Antwerpen naar Schoolweg 8, F. Braat, Speelman v.d. Ent, z.ber., van Bodegraven naar v. Lenneplaan 65; B. L. v. Daalen Wetters, z.ber., van Den Haag naar Vfcrl. Postweg 92. Vertrokken van 3 April9 April 1930. Wr P. v. d. Bilt, m. vr., van Julianastraat 28 naar Hilversum, Kerkbrink 5; G. H Leeuwe, van Julianastraat 69 naar N.O Indië; G. van Essen, in. vr. van Schooldw. weg 8 naar Zeist, Costerlaan 24; Wed. J D. M. Stroin, m. gez., van Amersf.str. 117 naar Bloemendaal, Iepenlaan 70; S. J. Stroink, van Amersf.str 117 naar R'dam, Henegouwerlaan 72; J. Burgwal, van Vre- dehofstr. 6 naar Oudewater, Leeuweringer- In onze ETALAGES de nieuwste HOEDEN, OVERHEMDEN, DASSEN enz. enz. S0EST0IJK Telefoon 2212 str. B 134; J. de Wolff, van L. Brinkweg 44 naar Barneveld, Schoutenstr. 16; A. W. Brehler, m. gez. van Beetzlaan 79 naar Hilversum, Hooglaarderweg 96; W. v. Kooi van Boekeringstr. Id naar Zeist, J. v. d. Vondellaan 11; B. v. Kooi, van Boekering- straat 16 naar Lienden Hoogmijnscheweg 153; J. H. Hetterscheid, m. vr., van Beu kenl. 21 naar Grathem, Keipen. Verhuizingen van 39 April 1930. D. H. Huver, m. gez. van Beetzlaan 41 naar Korteweg 17; P. A. Boone, m. gez. van Koninginnelaan 10 naar O. Utr. weg 2b; P. C. W. Foecken m. vr., van Soesterb. str. 24 Naar Talmalaan 26; H. J. Vos, id., P. J. de Bruin, idem., E. A. Rutgers, van Kerkpad Z.Z. 46 naar Ossendamweg 18a; T. H. Mac Gillavry m. vr., van Battolotti- 'aan 19 naar Heideweg 18; J. Dalderop m. gez., van v. Maarenstr. 11 naar Verl. Post weg 39; D. J. Derks m. gez., van Ericaweg 2 naar Molenstr. W.Z. 5; H. Lijftogt, m. gez., van Kerkstraat 48 naar Soesterb.str. 24; J. N. A. Kochheim, van Koninginnel. 5 naar Beetzlaan 34; E. Jansen, van Birk- str. 52 b. naar Bartolottilaan 3; G. v. Nim- wegen m. gez. Idem. B. de Beer, van L. Brinkweg 37a naar 37; C. Wolfsen, m. gez. van L. Brinkweg 37 naar 39; J. A. M. v. d. Boon, m. gez., v. Schoutenk. w 10a naar Soesterb.str. 88; J. J. v. Balkom, Ban- ningstraat naar Luvchtv. afd.; J. V. Bij- tenbeek, m. vr. van Andriessestr. 23 naar Korndorferlaan 13; G. T. Rikken, van W. Pyrmontlaan 21 naar Radem.str. 1 B.; Wed. C. Reinders, van Braamweg 13 naar Kerk- str. 9; J. van den Broek, m. gez., van Ak- kerweg 4 naar Beckeringstr.'8; D. J. van den Broek m. gez. van Beckeringstr. 8 naar Akkerweg 4; D. A. de Bruijn, m. gez., v. Weedestraat 28 naar Middelwijkstr. 26d; K. Roozendaal, m. gez., van Schoutenk.weg 27 naar 23; R. R. Jorna-Valkeneer, van L. Brinkweg 23 naar Kerkstr. 48; M. v. d. Ent Braat, van Torenstr. 9 naar v. Len neplaan 65. DAMRUBRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr. 32 PROBLEEM No. 3 Zwart: 7 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: 9 PROBLEEM No. 4. Zwart 6 schijven op 8, 14, 24, 28, 29, 33 en dam op 3. Wit 9" schijven op 17, 18, 22, 37, 38, 40, 42, 43, 49. Wit speelt en wint. Oplossing probleem No. 2. De stand in cijfers was: zwart 7, 8, 15, 20, 36, 37 en dam op 26. Wit: 17, 19, 30, 35, 39, 40, 47, 48, 50. Wit speelt achtereenvolgens 3934, 19—14, 48—42, 47—41, 30—25, 35X24, 25X3, 3X1 en wint. Een diep probleem, waarvan de oplos sing lang niet gemakkelijk was. De slot- stand laat zwart nog wel eenige variatie van slaan, doch wit wint steeds. Goede oplossingen ontvangen van: P. Floor, S. de Z., D. F. Voigt, K. Jansen, D. Salemink. Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERIvan HAVIK 41. TELEFOON 292 KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Het dronken rijgevaar. „Geen boete meer, maar hechtenis vraagt thans de Ambtenaar van O. M., als er te berechten valt een dronken chauf feur. Zoo kreeg heden de Rotterdamsche handelsman M. V. voor een aanrijding in Scherpenzeel in beschonken toestand een straf van acht dagen principale hechtenis en een jaar ontzegging van rijbevoegd heid. Tijdelijk rijbewijs. Voorheen bleef de geldigheidsduur aan houden; thans moet om de twee jaar een nieuwe kaart worden uitgereikt. Aau C. v. G. te Soest was dat verloopen door het hoofd gegaan.j Thans is de aanvraag voor een nieuwe kaart ingezonden. Zijn verzuim kost hem drie pop. Leeren chauffeeren. Deze zaak nam zeer langen tijd in be slag; vier getuigen 4 charge, vier 4 dé charge en Mr. Folkers (Amsterdam) als rechtskundige bijstand van Mevr. D. uit Soest, die als verd. stond voor de twee overtredingen door haar zoon begaan, want deze stond daarbij onder haar toezicht; zij leerde hem het chauffeeren. Dat het over een autozaak liep, was reeds te merken uit de keuze van den advocaat, Mr. Folkers, een zeer kalm en scherp juri disch pleiter, wiens pleidooien steeds be langwekkend zijn; hij is in Amersfoort niet anders opgetreden, dan in zaken van auto botsingen. In het eerste punt van aanklacht zag deze rechtsgeleerde geen kans om iets be langrijks tot verdediging aan te voeren. Al is het, volgens de woorden van Mevr. D. in Baarn vrijwel de gewoonte om de jongelui op 17-jarigen leeftijd in de auto rijkunst te onderleggen, de wet verbiedt het; de 18-jarige leeftijd moet zijn bereikt. De boete van 10.werd zonder verweer aanvaard. De tweede overtreding was volgens de dagvaarding van meer ernstigen aard. Pri mair was ten laste gelegd, de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen door te groo- te snelheid in de wegbocht bij het z.g. zout- huisje op den weg Hilversum-Baarn. Daar bij was de van tegenovergestelden kant ko mende auto van den heer Albers uit Hil versum beroofd geworden van voorspat- GEHEEL WISSELSTROOM f 175 (compleet). GEMAKKELIJKE BETALING HET RADIOHUIS LAANSTRAAT 30 - BAARN bord. Dit aan voor- en achterzijde gehavend zijn was voor den Ambtenaar van 't O.M. 't bewijs, dat de heer Albers volstrekt in de chting van den weg gereden had, en dus niet, zooals getuigen 4 décharge beweerden, de aanrijding plaats vond toen deze auto, na een wielrijdster te zijn gepasseerd naar rechtsch wendde. Dat het nemen van de bocht door verd.'s auto niet goed kon geschieden, (waardoor afwijking naar links, gevolgd door dicht bij den anderen auto even naar rechtsch uithalen), ten gevolge der voor een bocht te groote snel heid, was wel het geval geweest, naar de Ambtenaar gevoelde. Het bewijs er voor kon hij echter niet leveren. Het primair ten laste gelegd liet hij dan ook glippen. Subsidiair luidde de beschuldiging, dat in de bocht den linkerkant was gehouden. Volgens de vier getuigen 4 charge, de heer mevr. Albers, de twee inzittenden in de ander auto, en de gezusters Altena, de twee wielrijdsters, was het verloop als volgt: Op het zien van den hard rijdende auto van verd. waren de eerstnaast elkander rijdenden achter elkaar gegaan met vrij groote tusschenruimte. De auto-Albers had de achterste gepasseerd en was toen tus- schen beiden in gaan rijden, zoover moge lijk rechtsch, want ook het wielerpad was door den auto gebruikt. De auto van verd. vloog rakelings langs het eerste meisje heen om dicht bij den anderen auto geko men, iets naar rechts te zwenken. Wan neer de auto-Albers er niet was geweest, zou de achterste wielrijdster getroffen zijn, zoo was de meening van haar voorrijdende zuster. De aanrijding zou plaats gehad heb ben buiten de bocht. De getuigen 4 déchar ge, dc jeugdige chauffeur en drie mederij- dende kennissen, waren niet zoo eenstem mig in hun verklaringen. Hierin kwamen ze echter overeen, dat niet links was gereden; slechts links op de rechter helft. De andere auto zou zijn getroffen tijdens het voorbij rijden der achterste wielrijdster. Die auto had achter deze laatste dienen te blijven. Het oordeel van den Ambtenaar is boven reeds vermeld. De gestelde eisch bedroeg 30.—. Mr. Folkers betwistte, dat de aanrijding buiten de bocht was geschied. Wanneer een bocht naar links uitloopt, zooals hier het geval is voor den auto van verd., dan zal elk chauffeur iets naar het midden van den weg afwijken om de bocht goed te kunnen nemen, (wij gelooven niet, dat dit punt juist is, daar juist in bochten goed rechts moet worden gehouden. In veel ge meente plaatst men zelfs een witte streep midden in de bocht om het rechter- en lin- ker-gedeelte goed vast te stellen). Daar mee had de andere chauffeur rekening moe ten houden. Ook de auto van verd. is voor en achter beschadigd. Het juiste punt van aanrijding, in of bui ten de bocht, was voor den Kantonrechter van groote beteekenis. Daarom wilde deze eerst schouw nemen, d.w.z. onderzoek ter plaatse doen. Dit is bepaald op Don derdagnamiddag 24 April. Daarbij zijn de getuigen 4 décharge weder opgeroepen. Ook de anderen zullen welkom zijn. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Autobus laten besturen door een per soon, die den vollen wettelijken rusttijd niet heeft genoten: J. v. G., Soest, 5. of 2 d. Wielrijdend verkeeren onder den invloed van alcohol: G. v. d. H., Soest, 20.of 10 dagen. WAT DAJOS BELA ZIJN ORKEST LEDEN BETAALT! 36.000 gulden voor den orkest-pianist! Dajos Béla, de wereldberoemde violist en dirigent, die voor zijn orkest-concerten buitensporig hooge honoraria ontvangt, be taalt de leden van zijn orkest eveneens hooge gages. Zoo ontvangt b.v. de eerste pianist van het Dajos Béla orkest, F r a n z G r o t h e, een jaarlijks salaris van 3 60 00 Gulden. DAJOS BELA ALS GAST VAN DEN KONING VAN DENEMARKEN. De koning van Denemarken had Dajos Béla met zijn orkest uitgenoodigd in de eer ste dagen van Maart op een hofbal in het slot te Kopenhagen te spelen. Dajos Béla kon echter door zijn verplichtingen te Ber lijn slechts 48 uur verlof krijgen, doch de Deensche koning heeft het orkest per extra- trein uit Berlein laten afhalen. In de och tenduren arriveerde het Dajos Béla orkest in Kopenhagen, gaf daar 's avonds van 8-10 uur een groot concert en speelde daar na in het slot tot den volgenden morgen op het hofbal, waarna het 's morgens te zes uur per extra-trein weer naar Berlijn te rugkeerde. Dat het honorarium voor deze inspannende concertreis „koninklijk" was, is vanzelfsprekend. De tegenwoordige moeilijkheden in den landbouw, hare oorzaken en de middelen ter bestrijding. Over dit onderwerp heeft de heer J. Smid, oud-refendaris bij de Directie van den Landbouw een lezing gehouden voor de Algemeen© Vereeniging van Oud-leer lingen der Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwarden. Spr. begint met op te merken, dat men van hem niet moet verwachten het met beslistheid aanwijzen van de oorzaken der tegenwoordige landbouwcrisis en van de middelen tot verbetering. Hij wil alleen op enkele punten wijzen, waaraan men bij het doen, aandacht te schenken. Vermoedelijk is in de laatste maanden ie constateeren daling van het geheele prijsniveau minder een gevolg van over productie dan wel direct of indirect van oorzaken, die gelegen zijn bij het geld. Spr. wijst er op, dat de hoogte van het prijsniveau of wil men, de waarde van het geld, wordt bepaald door de verhou ding tusschen de hoeveelheid ruilmidde len eenerzijds en^den omvang der goede renproductie en van den goederenomzet anderzijds. Hieruit volgt, dat indien de hoeveelheid geld minder sterk toeneemt dan de goederenproductie en de goederen- omzet, het prijsniveau moet dalen. En nu hebben de economen in de laatste jaren al herhaaldelijk gewezen op den dalenden invloed, dien de geringe goudproductie op het prijsniveau zal uitoefenen. Als hier inderdaad de oorzaak der prijs daling is gelegen, dan is het niet onwaar schijnlijk, dat wij staan voor een lange pe riode van lage prijzen, zooals in het ver leden, ten gevolge van bij het geld gele gen oorzaken, ook herhaaldelijk zijn voor gekomen. Spr. licht dit met verschillende voorbeelden toe. Nu zou de daling van het prijsniveau eene betrekkelijk onschuldige zaak zijn, indien alle loonen, alle prijzen en alle schuldvorderingen zich onmiddellijk aan 't veranderde prijsniveau aanpasten. Dit is echter helaas niet het geval. De toestand is in dezen voor den landbouw altijd moei lijker geweest dan voor andere bedrijven. Vroeger school die moeilijkheid vooral in de grondprijzen en daarmede in verband staande pachten en hypotheken. Thans is daar bij gekomen het streven in de ste delijke en industrieele bedrijven, om door organisatie van werknemers en werkge vers het eenmaal bereikte loon- en prijs peil te handhaven. Dit werkt in twee opzichten voor den landbouw nadeelig. In de eerste plaats veroorzaakt het, dat het prijsniveau in den landbouw lager daalt dan anders het eval zou zijn. Als de hoeveelheid ruil middelen leidt tot daling van het gemid delde prijsniveau van 10 op 8, dan zal, indien men in de stedelijke- en indu strieele bedrijven het prijsniveau op 10 uil handhaven, het in den landbouw tot 6 moeten dalen. En in de tweede plaats moet de land bouwende bevolking allerlei producten ten dienste van het andere volksdeel te hoog betalen in verhouding tot eigen inkomen. Door een en ander is in de laatste jaren reeds eene schreeuwende wanverhouding ontstaan tusschen het loon- en prijspeil in den landbouw en dat in andere bedrijven. Spr. heeft altijd gehoopt, dat eene stij ging van de prijzen der landbouwpro ducten het verbroken evenwicht zou her stellen. In de laatste maanden zijn wij Onderdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM echter precies den anderen kant opge gaan en is de toestand, speciaal in den akkerbouw, eenvoudig wanhopig geworden. In de meeste landen tracht men door anderen steun den landbouw te helpen. Daardoor komt onze landbouw echter nog meer in de verdrukking. Unze export van landbouwproducten wordt door de protectie in andere landen belemmerd en de door toedoen der rejjeeringshulp in sommige landen gekweekte overproduc tie wordt op onze niet-beschermde markt geworpen. De geheele situatie leidt tot uitbuiting der landelijke bevolking door de stedelijke. Tegen deze uitbuiting zou de geheele land bouwende bevolking als een man moeten opkomen. Dit is echter niet het geval. Men laat zich integendeel door loonaotie en door actie voor eene ingrijpende pacht- wet tegen elkaar in het harnas jagen. Van geen van beide is echter heil te verwach ten. De loonen mogen sociaal laag zijn, economisch waren zij de laatste jaren reeds te hoog. En de landprijzen mogen speciaal te hoog zijn, economisch zijn zij te laag. Het bewijs van een en ander le vert het feit, dat er in verschillende land bouwstreken groote werkloosheid is en dat de vermeerdering van den cultuur grond nooit zoo slecht heeft gerendeerd als in de laatste jaren. De genoemde tweedeelige actie doëtJ voorts kwaad, doordien zij de aandacht afleidt van de ware oorzaken van het probleem en van de ware middelen, om tot verbetering te komen. Naar spr. mee ning heeft men de oplossing te zoeken in drieërlei richting. 1. Men kan terugkeeren tot; de vrije concurrentie op het punü der loon- en prijsvorming en zich op sociaal gebied beperken tot maarregelen, die komen ten laste van de publieke kas inplaats van ten laste van het bedrijf. 2. Men kan door kartelleering of door protectie den landbouw in eene positie brengen, dat de arbeid beter wordt be loond. 3. Men kan ook de zaken op hun beloop laten. In dit geval zal de akkerbouw moe ten worden verlaten en het bouwland wor den omgezet in grasland. Spr. toont aan, dat bij de huidige prijzen de akkerbouw nog niet kan rendeeren, zelfs al heeft de landbouwer den grond voor niets en berekent hij voor zich zelf geen onderne- mersloon. Kiest men den laatsten weg, dan ont moet men echter twee groote bezwaren. In de eerste plaats worden een zeergroot deel der thans in den akkerbouw werkza me arbeiders werkloos. En in de tweede plaats wordt onze brood- en veevoeder- voorziening nog meer afhankelijk van het buitenland. De oorlogsjaren hebben het gevaarlijke daarvan aagetoond. Wel be schouwd is het dwaas er een leger op na te houden en onzen akkerbouw te laten teniet gaan. Aan het slot van zijn voordracht wekt spr. de jonge landbouwers op, wars van alle politiek, meer studie te maken van economische- en sociale vraagstukken. Door dit achterwege te laten hebben de landbouwers zelf bewerkt, dat het soci ale streven de eigenaardige positie van den landbouw heeft miskend. Naar spr. meent, leidt ernstige studie van het ver band tuSschen dit streven en den land bouw tot de conclusie, dat dit streven, voor zoover het loopt over het bedrijf (loonactie en verzekering met premiebe taling door den werkgever) is sociale po litiek op een dwaalspoor, waarvan de landbouwende bevolking landarbeiders zoowel als landbouwers de dupe zijn geworden. Wil men eene correctie toe passen op het vrije spel der maatschap pelijke krachten, dan behoort die correc tie te loopen over de publieke kas, zoodat de kosten worden gedekt uit belastingen naar draagkracht. De tegenwoordige poli tiek, die er nog altijd geen bezwaar in ziet het bedrijf verder te belasten, ter wijl zij de publieke kas tracht te ontlasten, schijnt spr. dan ook te berusten op een zeer verkeerd economisch- en sociaal in zicht. (Alg. Ned. Landb.blad) WORDT UW OMZET wanneer gij regelmatig adverteert in „De Soester". uitgave van de N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerijt Dit blad verschijnt twee maal per week en word door honderden betalende abonné's in SOEST en O Al G E V IN G gelezen.

De Soester | 1930 | | pagina 5