INBOEDEL Am. Last, Poelier STROOHOEDEN Technisch-Bureau W. BROEKHOFF Aug. G. Meijer's Beddenmagazijn Braad- en Piepkuikens Sanitair, Gas, Electriciteit, enz. een Hand- of Telefoon-Douche. PUBLIEKE VERKOOPING TE BAARN VRAGENBUS Landbouw. Voor de Kinderen. Voor de Vrouw L. VERVAT een nette JONGEN Speciale lage aanbieding! Heerenstraat 55-57 - Hilversum - Telef. 269 worden aangegeven voor het belasting jaar 1930-1931, dus in Mei 1930; is het tantième vastgesteld op 1 Januari 1930, dan behoeft eerst aangifte te geschieden over het belastingjaar 1931-1932, dus in Mei 1931. Wat werd opgemerkt ten aanzien van tantièmes, geldt ook met betrekking tot dividenden. Het kalenderjaar, waarin het dividend wordt vastgesteld, beslist hier. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan N. V. ACCOUN TANTSKANTOOR „NATIONAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN" on der «Directie van B. S1EBES- MA R. de VRIES, Nieuwestad 83, LEEUWARDEN. In spoed gevallen gelieve men porti voor antwoord in te sluiten. Men krijgt dan antwoord per brief. Deze keer blijven eenige vragen liggen. Enkele spoed-vragen beantwoordden wij reeds schriftelijk. Een belangrijke beslissing van een der Raden van Beroep voor de Directe Belastingen. Een dezer dagen nam een Raad van Beroep een beslissing, belangrijk genoeg om haar ondec de aandacht van de lezers te brengen. X. had een boekjaar, dat liep van 15 Maart15 Maart. Werd te hoog aangeslagen. Reclameerde zonder resultaat. Ging daarna in beroep. Voerde de navolgende gronden in be roep aan. Er was een boekhouding. De boekhouding behoort te worden aan vaard. Alleen wanneer zij onbetrouwbaar is, zal aan de boekhouding bewijskracht moe ten worden ontzegd. Maar de onbetrouwbaarheid behoort de Inspecteur aan te toonen. De Inspecteur voert geen enkel bewijs aan. X. handhaafde dan ook de boekhou ding. Weliswaar achtte de Inspecteur, dat X. f 900.meer winst had moeten ma maken, volgens de z.g.n. normenbereke ning, maar aldus betoogde X. verder, de Inspecteur ziet over 't hoofd, dat mijn oudste zoon in mijn zaak f900.ver^ dient, dat (X. was weduwe), wanneer mijn man nog leefde, mijn man het werk van dien zoon zou doen en dan zou ik ook, inderdaad f900.meer hebben verdiend- O.i. wettigden de in het beroepschrift aangevoerde gronden de verwachting, dat het beroep gegrond zou worden verklaard. Toch is het beroep ongegrond verklaard en dat wel door toedoen van X. zelve. Door den Raad van Beroep werd de boekhouding opgevraagd. En wat deed X. nu? Zij legde de boekhouding over. Maar plakte dicht alles wat niet tot het boekjaar in kwestie behoorde. De Raad van Beroep verklaarde het beroep ongegrond, omdat wel was over gelegd de boekhouding van 12 maanden., maar uit het feit alleen, dat de boek houding van 15 Maart15 Maart was overgelegd, niet bleek, dat*appellante ge regeld boekhield, terwijl, om te worden aangeslagen over een boekjaar, moet vast staan, dat er een geregelde boekhouding moet zijn gehouden. De Raad van Beroep oordeelde verder, dat, nu van een boekjaar geen sprake was, de bedrijfsresultaten over het afge- loopen kalenderjaar moeten worden be paald. Over dat kalenderjaar was geen boek houding aanwezig. De Raad van Beroep heeft de bedrijfs resultaten over dat kalenderjaar geschat. Inderdaad een belangrijke uitspraak. Eén, die het rechtsgevoel ten volle bevredigt. Waarom plakte X. ook alles wat niet tot het boekjaar in kwestie behoorde, dicht Zooals vanzelf spreekt, handelde X. hier buiten haar Adviseur om. Had zij deze maar geraadpleegd. ON KRUI D-BESTRIJ DING. Thans schijnen de meeste graslanden den slechten invloed van den gedenkwaar- digen winter 19281929 te boven te zijn. Men ziet weinig van die donkere plekken meer, en, over het algemeen ziet het gras land er goed uit. Eigenaardig, maar wel verklaarbaar was het feit, dat de goed ontwaterde graslan den den winter blijkbaar het best hebben doorstaan. Een bijzonderheid is voorts nog, dat in het voorjaar 1929 de gier op grasland hier en daar zoo onvoldoende heeft gewerkt. Dit zal wel samenhangen met „de hel" in den grond, die maakte, dat de gier niet in den bodem kon drin gen en de ammoniak de lucht inging. Dat een deel der stikstof in deze vervlogen ammoniak misschien nog eens weer als luchtstikstofmest wordt vastgelegd, is voor de betrokken boeren al een heel geringe troost. Het gelukkigst waren, voor zoo ver wjj dat konden waarnemen, de boeren, die kunstmest hebben gebruikt op hun grasland; deze landen maakten over het algemeen een heel goed figuur naast ve le andere, die in 1929 al heel slecht hebben opgebracht. Vermoedelijk heeft de strenge winter van 19281929 dit ongewenschte ge volg, dat er meer onkruiden in onze gras landen zijn gekomen. Op de kale plekken, in 't bijzonder waar door het vaak slechte grasgewas in "t algemeen, kregen zij de gelegenheid. Hoe verder men van de boerderij af is vaak, hoe minder goed de kwaliteit van het grasland dikwijls wordt, en hoe minder zoete grassen daarin voorkomen, en hoe meer onkruiden, als stekels, biezen en bent, weegbree, zeggen, zuring, soms hee- le uitgestrektheden brandnetels, nog al eens op plaatsen, 'waar een mesthoop heeft gelegen, waar de bodem is verza digd met stikstof en het gras eenvoudig geen kans krijgt. Wat is de oorzaak van dit verschijnsel. Ze ligt voor de jiand en geeft meteen aanwijzigingen in de richting van wat ons daartegen te doen staat. 't Is een kwestie van bemesting. Uit den aard der zaak profiteert hef land in de nabijheid van de boerderij het meest van de stalmest en vooralgier. Vooral in het Noord-Hollandsch laag-veen- weidegebied levert het practische moei lijkheden op, de gier naar verafgelegen land te brengen en daar te distribueeren. En zelfs al kan men daar goed met de gierkar komen, dan nog komt 't land, dat het dichtstbij ligt het eerst en het vaakst in aanmerking. Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best. Het beste middel, om het onkruid te bestrijden, of liever, den groei daarvan te voorkomen is duseen goede, alzijdige, voldoende bemesting. Door voldoende stik stof, kalk, kali en phosphorzuur in den grond te brengen, maakt men het de goe de, zoete grassen mogelijk, zich te ontwik kelen, waardoor de onkruiden verdrongen worden. Er moet hier op een belangrijke om standigheid worden gewezen. De meeste onzer laagveengraslanden waarschijn lijk vrijwel alle zijn in meer of minder hevige mate zuur. Met de kieigraslanden, bijv. in De Beemster, schijnt 't niet an ders te zijn. En men weet, dat zure gras landen een speciale flora hebben, de z.g.n. baluwgrasflora. De goede, zoete weideras- sen kunnen op zure en dus kalkarme gron den nimmer de overhand krijgen. Men ziet daar een weelderige ontwikkeling van ben- te, biezen, zeggen, zuring, ratelaar dik wijls (een woekerplant) en allerlei hoogst ongewenschte onkruiden. Zulke gronden te saneeren, dat is wel in de eerste plaats noodig. Men kan kalk geven, maar het re sultaat daarvan, dat is reeds gebleken, is dubieus. Beter kan men basische meststof fen bezigen en dan komen vooral in aan merking het kalksalpeter voor stikstof bemesting en het Thomasslakkenmeel als phosphorzuur en kalkbemesting. Vooral 't laatste, dat in vrij groote hoeveelheden to't 5 a 600 K.G. kan worden aange wend, heeft door zijn hoog kalkgehaRe een gunstigen invloed op kalkarme gras-' landen. Is er voldoende gier, dan kan men de stikstofkunstmest natuurlijk achterwe ge laten en de gier aanvullen met Thomas slakkenmeel, wat een volledige bemesting geeft. Alleen moet niet de laatste mest stof tegelijk met de gier worden uitge strooid, dat zou uitdrijving van ammoniak en dus stikstol tengevolge hebben. Een alzijdige bemesting, met als neven doel: herstei van den kajktoestand; zie daar dus de middelen, om de onkruiden te voorkomen, door aan de goede grassen de beste kansen te geven. Maar deze middelen werken eerst na één of een aantal jaren. En dezen zomer zaï er weer veel, heel veel onkruid zijn, ook in onze graslanden, waar de bestrij ding moeilijker is dan op bouwland. Welnu, ook voor direct gebruik is er een goed middei, n.i. fijn gemalen kaïniet. Ook op grasland kan dat met goed gevolg worden aangewend, terwijl het tevens de onmisbare kali in- den grond brengt. Te gen distels, biezen, bent en brandnetels is het een zeer actief middei. Men handele als voigt. De distels wor den in Mei en Juni, waar ze zich vertoo- nen, met een handvol fijngemalen kaïniet bestrooid, als ze nog nat van dauw zijn. Na één a twee jaren kan men ze op deze wijze doen verdwijnen. Biezen- en bentepotten worden afge maaid; waarna men op die plaatsen flink wat fijngemalen kaïniet strooit, liefst 's morgens, als de grond nog nat is. Brandnetels kan men 's morgens, als ze vochtig zijn van den dauw, in hun ge heel bestrooien, of ze eerst afmaaien en dan de afgemaaide plaatsen bestrooien. In het laatste geval kan men ook gewone kaïniet of kali zout 20 frCt. gebruiken. Laat men vooral zorgen, niet te laat te zijn met bestellen, zoodat het onkruid te groot is om te worden vernietigd. Zoo ziet men, dat tegen het onkruid kwaad in grasland veel is te doen; in de eerste plaats door het land vruchtbaar en gezond te maken, in de tweede plaats, door een effectieve bestrijding. (Alg. Ned. Landb.bl.) Beste meisjes en jongens, De oplossingen van de vorige raadsels luiden als volgt: 1. Redder; 2. Ze liggen alletwee in het midden van de zee. 3. Het bloembed. De prijswinnaar van deze raadsels is J. de Vries, die het prijsje aan ons bureau in ontvangst kan komen nemen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Hoeveel wegen loopen er naar Ara- sterdam 2. Wie weet waarom vele vrouwen en meisjes een ceintuur dragen? 3. Ik ken een leuk rood hennetje; dat zit vol witte hennetjesze kakelen niet; maar ze bijten welwie weet wat dat ren- netje is waar 'k van vertel? OOM KAREL DE AVONTUREN VAN DIKSIE IN KABOUTERLAND. Oorspronkelijke kindervertelling door Naney van Boven. (Nadruk verboden Alle rechten voor behouden). Het was een heerl\jke, warme zomer dag. De zon stond hoog aan den hemel te branden en bescheen een heerlijk mal- sche, groene weide, waardoor een dartel, heel ondiep glashelder beekje liep, dat uit de warmgestoofde duinen, ginds, aan het einde van de weide ontsprong. Diksie had vacantie en dat beteekende dus, dat hij erg in zijn schik was. Geen wonder, als je acht jaar bent, en je bent op school pas verhoogd, vader en moeder erg trotsch op je zijn, eu je naar harte lust ergens buiten kunt genieten, in het lekkere malsche gras, of in de duinen, of aan zee. Diksie had eerst in het duin een diepe kuil gegraven en allemaal mooie diepe gangetjes gemaakt van het voch tige zand onder in den kuil. Daarna had hij den hoogsten duintop uit den omtrek beklommen en had in de verte naar de zee gezien. Tusschen de duintoppen door zag je een zilverig glinsterende blauwe randde zee. Hij had naar de vogels geluisterd, die luid sjilpend of sehree- wend hoog in de blauwe lucht boven hem vlogen, eu naar een bij, die ijverig naar honig zoekend kwam aangezoemd. Hij had de vlindertjes nagekeken, die lager kwa men vliegen, als je „Wietje, Wietje hoo- ger!" riep. En nu was hij van het duin naar beneden komen rennen, om in het heerlijk geurende gras languit te gaan liggen uitrusten en op zijn rug Hggend naar de blauwe lucht te kijken. Dat was een wonderlijk spelletje. Diksie had aan moeder .gevraagd, wat er heelemaal ach ter de blauwe lucht was, en moeder had gezegd, dat daarachter weer blauwe lucht was. En zoo aldoor maar door, er kwam geen einde aanen als je heel, heel ver ging kwam je bij de sterren en nog weer veel verder bij de maanen nog weer Veel, veel verder bij de zon maar daar, kon je natuurlijk niet dicht bijkomen, omdat je daarin niet kon kijken, of je moest toevallig een zwarte zonne bril op hebben. Maai" dan moest je nog erg oppassen, want de zon was dichtbij erg heet zoodat je je misschien zou bran den Over dit alles lag Diksie in zijn eentje na te denken. Hoe lang hij daar zoo had liggen mijmeren, wist hij niet, maar opeens hoorde hij naast zich een heel fijn stemmetje dat klonk als het rin kelen van een zilveren belletje. „Hm hm", zei het stemmetje, „wel, wel, wat zijn de grashalmen hier stoffig en platgetrapt. Het lijkt wel, of er een jongetje op geloopen heeft. Wel, wel, wat een werk, ik word er warempel warm van". Diksie keek open schoot dan op eens rechtovereind, zijn oogen uitwrijvend. Want daar naast hemop een groote paddenstoel gezeten, zat een heel klein kaboutertje, niet grooter dan een vuist... Het had een rood mutsje en jakje en een blauw broekje aan, en heele, heele kleine puntschoentjes van gevlochten biezen. Het kaboutertje knipoogde lachend naar Dik sie en ging intusschen voort met een klein doekje de grashalmpjes om hem heen net jes af te veegen en op te wrijven! Diksie kon zijn oogen niet gelooven en wist het eerste oogenblik niet wat hij zeggen zou. Hij was bang, dat hij droom de en dat hij dadelijk wakker zou wor den. als hri zijn morid zou opendoen om iets te zeggen. Maar het kleine kabou tertje lachte hem zóó vriendelijk toe en was ondertusschen zoo druk bezig de plat getrapte grashalmpjes één voor ébn op te richten en op te poetsen, dat Diksie aarzelend sprak: ,,Bent U nu heusch een echte kabouter, meneer? Ik dacht ikke „Nu, wat dacht je?", vroeg de kabouter en keek hem vol verwachting aan. „Tk dacht eigenlijk, dat er geen kabou ters bestonden", zei Diksie aarzelend en hij voelde, dat hij een kleur kreeg. „Dacht ik het niet?", riep het kabou tertje uit, „ja, het is gewoonweg treurig! De menschenkinderen leeren tegenwoor dig op school van alles en nog wat,'maar van de kabouters nietsZe denken maar, dat alles in de natuur zoo maar van zelf gebeurt! O, o, o,Diksie zag, dat er een dikke traan over het gerimpelde gezichtje van den kabouter rolde. (Wordt vervolgd). Het is. een goed ding om te bedenken, dat men bladgroenten eenige dagen lang frisch kan houden, door ze met water te bespren kelen en in papier gerold weg te leggen. Uien schillen doet men het beste, door ze onder warm water te houden. Dat voor komt het „huilen", en de handen rieken er minder naar. Om alle lucht van de handen te verwijderen, vjrijft men ze glad met ge malen koffie. Als men bang is, dat de aardappelen zul len stuk gaan, als ze bijna gekookt zijn, kan men dit voorkomen, door het kokende water af te gieten, er opnieuw versch koud water op te doen en nogmaals aan de kook te brengen. EEN HEERLIJK NAGERECHT: CHO COLADEVLA. Als eieren en room goedkoop zijn, is een chocoladevla, als volgt bereid, een heer lijk nagerecht. Op ons cacao neemt men één eetlepel maizena, 1/4 L. slagroom, t ons suiker, 2 eierdooiers, 2kopje melk en w.,t vanillepoeder. Men roert de eierdooiers, de suiker, de maizena, vanillepoeder en cacao gedurende 10 minuten dooreen. Dan zet men de pan, „au bain marie" (in een andere pan met kokend water) en roert tot de massa dik wordt. Dan doet men er, de 2% kopje melk (kokende) bij en roert tot het geheel gebonden is. Dan de massa af laten koelen en met een deel van de ge klopte rcfom vermengen. De 'rest van de slagroom gebruikt men voor versiering van den vla-schotel. IETS OVER ONZE SCHOENEN. Naast hoeden en japonnen, neemt het schoentje een heele groote plaats in het vrouwen-hart in, als het op „mode" aan komt. En daarom deze keer eens iets over de schoenen, zooals we die in de nieuwe collecties kunnen aantreffen. Als men het heel precies neemt, zijn er feitelijk voor de verschillende uren van den dag wel zes verschillende soorten schoenen „nöo- dig". Voor de vroege morgenuren, het keu rige, fleurige muiltje, voor de ochtendwan deling, voor lunchtijd, voor middagtoilet, voor diner, voor schouwburg of balbezoèk. voor sport enz. enz. Maar bepalen we ons tot enkele der meesgebruikte soor ten. Voor de morgenuren heeft men een sportieve schoen, wit glacé mét opgestikte figuren van smalle reepjes anders ge kleurd leer, en ook ditzelfde genre schoen in diverse pastel kleuren. De schoe|n links boven op het plaatje geeft er een modelletje van. De stevige, vrij korte hak maakt het tot een fiksche wandelschoen. Gevlochten leer, met ruitjesfiguren ziet men voor deze modellen ook vee'l toege past. Voor het meer gekleede toilet, na den middag, ziet men (rechts boven) een keurige pump, waarin toch nog drie ver schillende kleuren leer zijn verwerkt, na melijk „perkament"-glacé voor de schoen zelf, met een applique van beige glacé, verder afgewerkt (evenals de hak) met goud-hagedis. Stoffen schoenen ziet men ook veel, natuurlijke en gekleurde linnen schoenen, schoenen van crêpe de chine, bedrukte katoenen en zijden stof, grove rose shantung met veelkleurig borduursel en wit glacé hiel en wreef (zooals rechts onderaan weergegeven). En nog veel meer. Links onderaan vindt men nog een mo delletje voor een avondschoentje van ge borduurde crêpe de chine. De hakjes zijn over het algemeen nogal erg hoog. En dun. Omdat we nu eenmaal, op alle gebied weer gracieuser willen zijn. Ad verten tiën. TEDING VAN BERKHOUTSTRAAT 3 B A A RN Telefoon 398 NU IS HET TIJD VOOR vanaf f 2.00 Ruime sorteering in alle HEER EN MODE-ARITKELEN BURGEM GROTHESTRAAT 28 S0EST0IJK - Telefoon 2212 GEVRAAGD: levens Ier opleiding. „HANDELSHUIS" - SOEST Vette Edammer, 40 plus, 4 pnd. 11.80 6-ponds blik Snijboonen. f 1.25 5 blik I 1.15 6 ponds blik Spersieboonen 1125 5 blik f 1.15 Emmertjes Jam in alle smaken, inhoud 5 pond f 1.75. Groot blik Sardines 10.29 7s Pond Mocca-IJs-Chocolade Cream- Waiels f 0 30. B'ikken Gem. Biskwie, inhoud 2 pond, f 1.10. Iets Fijns I Beleeid aanbevelend, J. .VAN HAARLEM Van Weedestraat 45 - Teleloon 2159 Adverteeren doet verkoopen. Telef. 2337 - Soesterbergschestraat 10 - Soest - Telef. 2337 Laat de vaste douche van Uw Badgeijser vervangen door Dit voorkomt het onaangename spatten in Uw Badkamer. Vraagt geheel vrijblijvend demonstratie aan huis. BELEEFD AANBEVELEND. KAPOK-, ZEEGRAS-, STROO- EN GEZONDHEIDSMATRASSEN Divanbedden f6.— 19.75 f 11.— 16.50 Van een oud Veerenbed (mits goede veeren) maken wij een heerlijke 3/3 Alatras. op Dinsdag 3 Juni 1930 'S MORGENS lOVs UUR, JAVALAAN hoek JAVASTR. WEGENS VERTREK VAN EEN GOED ONDERHOUDEN bestaande uit zeer fraai Mah. Oud Holl. Cabinet, Emp. Mah. Wieg, Secretaire, Mah. Hangkast, Lade tafel, 4 fraaie Bloemvazen, 1 Kruik, diverse Antiquiteiten, Stoelen, Tafels, Ledikanten, Schilde rijen, Spiegels, Serre Ameublement, diverse Goedeien, partij HOUTWERK, als: Planken, Schotten en Deelen, enz. Kijkdagen: Zaterdag 31 Mei, Zondag 1 Juni en Maandag 2 Juni van 10 tot 4 uur. Expert DILMAN. Nette goederen kunnen worden bijgevoegd.

De Soester | 1930 | | pagina 6