2e BLAD m, Bekendmakingen. Plaatselijk Nieuws Predikbeurten. Burgelijke Stand Sport. Rechtzaken. L. J. HOKSBERGEN Officieel. PALTHE 15 °lo korting Depot Venema Soesterberg. And rlessen. A. J. C. MOOY Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. behoorende bij „DE S O E S T E R" van Zaterdag 19 Juli 1930, No. 56 e HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Soest: Gelet op het bepaalde bij de artv. 6 en 7 tic Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: ti >p de secretarie der gemeente ter visie i- legd een verzoek met bijlagen van di ii>ma Gebr. A. en R. Hoksbergen, te Soes;, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van de bestaande graanzuiver- inrichting, gelegen aan de Birktstraat, ka- dastnal bekend gemeente Soest, in sectie C N 1370, door bijplaatsing van een elec- tronv>tor van 40 P.K. en een dubbele 15e maal-toel, dienende tot het malen van graan da op den 29sten Juli 1030, des namid- il- te 3 uren gelegenheid is om ten ge- niici huize bezwaren tegen het uitbreiden n wizïgen dier inrichting in te brengen; en dat gedurende drie dagen vóór dien dag ide secretarie der gemeente van de r zake ingekomen schrifturen kan worden kenni genomen. Dt aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be roep van de later op het verzoek te nemen bcóisi-ing gerechtigd zijn zij, die niet op de .ia gewezen plaats en het aangegeven uui in de vorengenoemde ingevolge ar- tik I 7 der Hinderwet te houden zitting ziii. vi schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest. 15 Juli 1930. Burgem. en Wethouders voornoenld w.g. G. Deketh, Burgemeester w.g. J. Batenburg, Secretaris. Burg meester en Wethouders der ge- me t Soest; G< op het bepaalde bij de artt. G en 7 der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis: dat o; de secretarie der gemeente ter visie is ge d een verzoek met bijlagen van J. v. <1. Breemer, te Soest, om vergunning tot het m werking stellen van een zuivel- inrichting. waarbij zullen worden gebezigd een electromotor van 5 P.K., dienende ter aandrijving van een drijfas, centrifuge, karn en papapparaat, een electromotor van 3 P.K. dienende ter aandrijving van een melkpomp, boterkneder en een stoomke tel en een electromotor van 1 P.K. dienen de ter aandrijving van een waterpomp, ii het perceel Korte Melmweg No. 10, kad. gemeente Soest, Sectie A., No. 1224; dat op den 29sten Juli 1930, des namid dags te 3 uren gelegenheid is om ten ge meentehuize bezwaren tegen het oprichten dier inrichting in te brengen; en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat niet tot eventueel be- i oep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij, die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge ar- ikel 7 der Hinderwet te houden zitting ijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 15 Juli 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd De Burgemeester, G. Deketh. De Secretaris, J. Batenburg. op Stoom- en Verfprijzen voor Wollen- en Zijden Japonnen, tot 15 AUGUSTUS. F. C. KUIJPERSTRAAT 10a TELEFOON 2169 KASGELDLEENING GEMEENTE SOEST. D' Lemeente Soest heeft voor den tijd van drie maanden een kasgeldleening groot f L80.000.— gesloten met de Nederland- sche Middenstandsbank, kantoor Soest. VIERING koninginnefeest. De feestcommissie vergaderde Woens dagavond ten Raadhuize. Besloten werd den 50en verjaardag van H.M. de Koningin te vieren op Woensdag 3 September a.s. Het feest zal te 9 uur aanvangen met Klokkenluiden. Daarna zullen te 10 uur eenige Zangkoren in de muziektent tegen over het Raadhuis en in de Kerkebuurt een ochtend-concert geven. Te 11 uur zal een optocht van versierde rijwielen en rijtuigen (2 en 4 wielige) worden gehou den. Des middags van 24 uur hard- en schoonrgden' op het feestterrein; van 4-5 uur ringsteken op fietsen. Des avonds te half 8 zal een opvoering plaats hebben van het Zangspel ,,Het Oogstfeest", waarna waarschijnlijk Vuurwerk. Daags te voren zullen de schoolkinderen op hun resp. scholen getrakteerd worden, terwijl dien dag verder feestelijk zal wor den herdacht. Daarvoor zullen bij de ingezetenen ga ven worden gevraagd, welke inzameling met groote warmte wordt aanbevolen. Wie geeft niet gaarne voor onze kinderen. DE SOESTER TURNCLUB. Dinsdagavond maakten de leden der club een propaganda-tocht door onze gemeente, voorafgegaan door het tamboers en pijpen- corps van de Utr. Gymn. Ver „Fraterni- tas". Langs de geheele route was zeer veel belangstelling. De stoet was als volgt ge formeerd: Voorop het tambours en pijpen- corps van ,,Fraternitas" dat een zeer goed figuur maakte, daarachter het bestuur van de S. T. met de vlag en daarachter netjes 4 aan 4 de turnsters en turners in gymna stiek costuum. De leeraar, den heer J. J. wan de Linde had de leiding. Het geheel liep zeer goed van stapel, zoodat voorzeker door deze wandeling de gymnastieksport is gediend. VAN DER HUCHT-SCHOOL. Molenstraat 84. Voor de H.B.S. te Amersfoort slaagden de volgende leerlingen der school: Mientje Meinesz, Jacob van den As, Freddy Spij ker, Jelle Meinesz en Jan Valeton. Tot dc Handelsschool werden toegelaten Jacob Fyma en Bob van Krieken. Nog werd Annie Roelofs toegelaten tot 't Gymnasium in Amersfoort. GEëINDIGDE FAILLISSEMENTEN. 29 Juni A. A. van den Hoff. Soest. Uit- keering 3,233%. AANSLUITING NIEUWE TELEFOON NUMMERS. No. 732 Café Novum, C. J. van Uden, Laanstraat 50. No. 736 Schrijvers, J., Electr. Bakkerij, Gaslaan 25. No. 717 Tex, H. P. C. den, Wald. Pyr- montlaan 20. No. 731 Voorst, P. van, Ferd. Huyckl. 33. No. 2347 Elverding, Th. J., Wijnhandelaar, Soesterbergschestaat 8. No. 2335 Gelder en Co. A., van, Automa ten, Parkklaan 3. No. 2346 Klomp's G., Rijwielhandel, Ver huur- en rep.inr., Ivoninginnelaan 2a, bij Nieuwerhoekk. No. 2344 Vrolijk, D., Arts, Steenhofstr. 75. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie met inhoud (gevonden in de autobus). Een lederen riem. Een paas kousen. Een damestaschje. Een broche, waarin 2 foto's. In de heide bij het woonwagenkamp ge vonden gedeelten van een heerenrijwiel, zooals: frame, wielen, spatborden, alles op verschillende plaatsen. Zij bevinden zich nu in de schuur op het woonwagenterrein. TERUGGEBRACHT. Woensdagavond zijn door de politie 3 minderjarige jongens van 1113 jaar aan gehouden, die de ouderlijke woning te Am sterdam waren ontloopen. Toen na onder zoek een en ander bleek, zijn zij op trans port gesteld naar Amsterdam en aldaar ter beschikking gesteld van den Hoofdcommis saris van Politie, om naar hun ouders te worden teruggebracht. VECHTPARTIJ. Woensdagmorgen werd politie assistentie gevraagd voor een onderlinge vechtpartij tusschen een ontslagen en een in dienst- zijnde knecht bij Jhr. v. d. B. De vechten den, J. en v. N., werden gescheiden en de politie maakte tegen v. N. proces-verbaal op wegens mishandeling. OPENING NIEUWE ZAAK. Zaterdag opent den Heer M. Elverding aan de Soesterbergschestraat 8 een zaak in Wijnen en gedistileerd. De verlichting in de etalage werd aangelegd door den Heer Broekhoff. Zoo waar een kenmerk op vak kundig gebied. Voor elke kooper stelt de ondernemer een aardige Reclame beschik baar, die wel in den smaak zal vallen. En waarvoor wij verwijzen naar de ad vertentie voorkomende in dit blad. HEROPENING. Donderdag 1.1. heropende onze plaatsge noot de Heer J. v. Manen zijn zaak in Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch, annex fijne vleeschwaren. Wij namen eens een kijkje en maakt het geheel een goeden in druk. Alles ziet er keurig uit. Dat de Heer v. Manen onder Cliëntele en kennissen ge zien is blijkt wel hieruit, dat er niet min der dan 34 bloemstukken ingezonden wa ren. Wij wenschen den Heer v. Manen met z'n onderneming een goed succes. De financieele uitslag van het j.1. alhier gehouden Zangconcours luidt zeer bevre digend, alhoewel het weer wel parten heeft gespeeld. NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 20 Juli v.m. 10 uur Kerk: Ds. van Schaick, Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. v. d. Berg van Amersfoort. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondag 20 Juli v.m. 10 uur en n.m. 6 uur: Ds. G. W. Alberts van Rotterdam. Donderdag 24 Juli n.m. 7.30 uur: Ds. J. de Bruin van Baarn. Bevestiging van Lidmaten. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 20 Juli v.m. 10.30 uur: Geen dienst. van 16 Juli 1930. GÉBOREN: JoaChim, z. v. W. Verweij en C. Spelt, L. Brink\yeg 49; Johanna Pie- ternella, d. v. P. J. Arnoldus en N. Nijssen, Sinnemaplein 6; Cornelis, z. v. M. Baan Hofman en C. v. der Vlist, Kerkstraat 11; Jannetje Adriaantje Cornelia, d. v. J. van Duinkerken en A. Kortenoeven, Molenstr. W.Z. 64; Everardus Gerardus, z. v. G. J. van 't Klooster en C. van 't Klooster, Mo lenstraat W.Z. 55; Johannes L. H. F., z. v. J. L. B. Sertons en L. T. H. Hoks, Bari- ningstraat 39; Maria, d. v. J. Klein en G. de Kruijff, Korteweg 13. ONDERTROUWD: H. W. A. van der Hoorn en G. G. C. van Zijll de Jong. GEHUWD: A. Brinkman en G. W. Wil brink; J. H. van Schalkwijk en C. J. Ra demaker; G. F. G. Smit en A. E. van Oest. OVERLEDEN: Lammert Hardeman, 68 jaar, geh. m. C. van den Heuvel, School straat 31. Vestiging 1016 Juli 1930. M. A. Spit, van A'foort naar Burg. Gro- thestraat 69a; G. P. Gerretsen, van Arn hem naar Rembr.laan 7a; H. G. Hartog, m. gez., van Zaandam naar Rembrandtl. 19; A. S. v. Ledden Hulsebosch, van Engeland naar Amersf.str. 122; J. T. Schonk, .m. gez. van Voorburg naar Verl. Schoolw. 17; G. Potgieser, m. gez., van Geldermalsen naar W. Pyrmontlaan 40; E. C. Almerood, van Baarn naar Burg. Grothestr. 37; J. Olysla- ger, m. gez., van Hilversum naar Bosstr. 129; C. L. Touber, van A'dam naar Steen hofstraat 73; J. M. H. dc Vos, van Berchem (België) naar Steenhofstraat 73; M. A. O. v. Koetsveld, van den Haag naar Gal. Palswegtll; Wed. G. Reijtenbagh, van Ne- derhorst den Berg naar Kerkdw.str. 14; T. de Boer, van Baarn naar Steenhofstr. 46; E. G. Postma, m. gez., van A'dam naar Staationsweg 8; K. Schuijt m. vr., van Vel- sen naar Birktstraat 2; M. van Kampen, geh. m. J. v. Geijtenbeek, van Hilversum naar Nachteg.weg 14; M. van As, van Nij- kerk naar Parklaan 10; B. J. Löning, m. gez., van Utrecht naar Nieuweweg 15a; E. S. de Vries, m. gez., van Leeuwarderadeel naar v. Maarenstraat 18; A. v. Gelder, m. gez., van R'dam naar Parklaan 3; A. Har:- sniker, m. gez., van Apeldoorn naar Veri. Postweg 90; H. H. van Bakel, m. vr., van A'dam naar W. Pyrmontlaan 6; R. Bron, van Adam naar YV. Pyrmontlaan 6; A. P. van Staveren, van R'dam naar Soes- terb.str. 125; A. Jekel, van Apeldoorn naar Staahvijklaan 2; T. Puyk, geh. m. A. Jekel, van de Bilt naar Staahvijklaan 2; E. M. Verhave, van Rijnsburg naar Kolonieweg 5; G. F. G. Smit, van Baarn naar Juliana straat lc; C. M. Weiss, van Bussum naar Kolonieweg 5. Vertrek 10—16 Juli 1930. J. van Sloten, m. gez., van Nieuwstraat 21a naar R'dam, Gasbeekstraat 83a; G. van Dorrestein, van Postweg 7 naar Ermelo- Nunspeet, Harderwijkersrtaat; A. B. A. Schouten, m. gez., van W. Pyrm.laan 6 naar A'dam, Tuyl van Serooskerkenw. 92; B. van Brienen, van Nieuweweg 90 naar Rijsenburg, Rijckevoortstr. 23; H. Hooft, van Verl. Tempellaan 3 naar Utrecht, KI. singel 13; A. Vonk, m. gez., van Luchtv. afd. naar A'dam, 3e Oosterparkstraat 93a; G. Rollema, van Birktstraat 34 naar Ber gen, Oude Prinsweg; B. A. Blok, van Kerk- - MUZIEK-INSTITUUT - Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het examen der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM pad Z.Z. 44 naar Baarn, Molenweg 53; Wed. B. L. van Ee, van Steenhofstraat 54a naar Harderwijk, Graaf Ottolaan 2; G. A. Vries, van Steenhofstraat 54a naar Harder wijk, Graaf Ottolaan 2; A. M. Verstraate, van Luchtv. afd. naar Zeist,Huis ter Hei de), Amersf.str.weg 10G; E. P. Twiss, van Soesterb.str. 125 naar R'dam, Spartastr. 6a; P. Schotanus, m. gez., van Stationsweg 8 naar A'dam, Bestevaerstraat 2; H. W. Duckers, van Vosseveldlaan 7 naar A'foort, Arnh. weg; J. Grift van Hartweg 14 naar Baarn, Vondellaan 13; J. Gruber, v. Praam gracht 1 naar Weenen H. G. van de Hoef, van Beetzlaan 67 naar Alkmaar, v. d. Wou denstraat 34; Wed. A. Reehorst, van Tal- malaan 9 naar Velsen (Noord), Eendracht- straat 8; M. C. van Hijfte, van Heideweg 29 naar Philippine, Markt 181a. Verhuizingen in de gemeente 1016 Juli. J. Geijtenbeek, van Krommeweg 26 naar Nachtegaalweg 14; D. Lindeman, m. vr., van Kerkstraat 12 naar Ossendamweg 6: C. E. Muilwijk, m. gez., van Rembr.laan 19 naar Molenstraat W.Z. 30; W. van Vulpen m. gez., van Nieuweweg 34 naar Ossen damweg 18; A. van Gijn, m. vr., van Verl. Postweg 51 naar Schoutenk.weg 21; A. v. de Linde, van Heideweg 7 naar Soesterb. straat 183; E. Jansen, van Bartolottilaan 3 naar Nieuweweg 7; J. W. van de Craats, van Schoolweg 2a naar Sinnemaplein 3; C. Wolfsen, m. gez., van L. Brinkweg 39 naar Kerkpad N.Z. 2; D. van Lune, m. gez., van v. Lenneplaan 64 naar Birktstraat 45. E. S. V. A. C. Het programma voor deze week luidt: 3 uur: Soesterberg AEsvac A. 3.30 uur: Hilversum comb.Esvac Z. 4.30 uur: Z.N.Z. I—Esvac I. Het 2e elftal speelt Zondag 27 Juli a.s. de openingswedstrijd bij het weder in ge bruik nemen van het terrein in het Burgem. Dekethpark. Volgende week in deze sportrubriek daarover meer. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Geen wonder, dat het vorige week een •zitting werd van vier en half uur. Het was groote opruiming; de heer Ambtenaar O. M. ging met vacantie en werd heden vervangen door Mr. J. A. Abbing (Utr.) In zoo'n interregnum komt slechts klein goed ter tafel. Zoo vormde heden het hoofdgerecht wielrijden zonder licht en was de zitting om elf uur reeds lang af gehandeld. De entourage dezer prulletjes kan ech ter nog wel eens interessant zijn. Een daarvan kan gaan onder het merk De Last van Verzorging. Vorige week genoot de heer J. v. O. uit Soest deze verzorging. Hij mocht het wachten doorbrengen in de z.g. getuigen- kamer. Men zou hem waarschuwen, wan neer zijn beurt was gekomen.... Dit geschiedde, volgens verd. na twee uur wachten, volgens -den Rechter na vier en een half uur. En zijn komen te Amersfoort was slechts geschied om te verzekeren, dat hij op zijn rijwiel zonder licht niet slechts op den Brinkweg niet had gereden, waar agent de Bruin hem had aangehouden, maar ook niet op de Nieuwe Steeg, waarop het verbaal doel de. v Heden was de verbalisant opgeroepen en verd. was niet verschenen.... zooals men meende. Agent de Bruin had dus het woord al leen. Wel degelijk had hij verb. zien rij den zonder licht op de Nieuwe Steeg. Het werd vijf gulden, in plaats van drie, waarvan Woensdag 9 Juli sprake was. Die f 2 verhooging waren dubbel en dwars verdiend door deze onnoodige rompslomp en tijdverlies. Die f 5 werden aan het eind der zitting van vandaag weer herzien en daalde op het vorige niveau van f3. j Waarom Y'erd. zat bij de behandeling zijner zaak rustig in de getuigenkamer, afwachtende het moment, dat men hem zou waarschu wen, het parool van vorigen maal. In appèl zou hij niet gaan om soesa te vermijden, maar de straf was niet in den haakhij had niet gereden, maar geloo- pen naast de fiets, ook in de Nieuwe Steeg. Herhaaldelijk verzekerde hij dit. Daar kwam dan echter ook de verdachte ■uiting tusschen door, dat de agent het onmogelijk had kunnen zien, die 40 M. den 'Brinkweg op stond. Zie, dat zinnetje had verd. moeten weglaten. Eau de Cvlogne-fabriek. Dat zal het wel niet geweest zijn, meen de de Kantonrechter, het varkenshok van M. H. te Soest, waarin 5 Knorrers ver blijf vonden. Maar dan was nog niet uit te maken, waar de contra-Eau de Cologne lucht van daan kwam, die de juffrouw-aanklaagster in den neus was gekomen. In zijn omge ving was het varkenshouden een algemeen gebruik. Die spekfabricage is in Soest ge permitteerd; men heeft echter 10 M. van buurtperceelen te blijven en 25 M. van den openbaren weg. Welnu, zei verd. mijn betonnen varkens hok staat 15 M. van de juffrouw af en 43 M. van de Kerkstraat. Het verbaal en de juffrouw hadden ge sproken van minder dan 10 M. Nu moet, zooals Mr. van Son zei, volgende week maatstok met verbalisant komen. Ons hoofd eraf, als die z.g. vergissing niet hierin schuilt, dat de juffrouw meent, minder dan 10 M. van mijn erf af, mijn territoir, terwijl verd. spreekt over 15 M. van haar woonhuis. Buiten maatstok zal verb. dus ook de Verordening dienen mee te brengen. UITSPRAKEN KANTONGERECHT Loopen op verboden grond: J. de B., Soest, 3 of 1 d. Arbeidswet: H. v. d. B., Soest, 10 of 5 d.; H. G., Soest, 5 of 2 d. Autorijden zonder licht: E. R., Soest, 25 of 10 d. Te Soest wielrijdend zich aan een ander voertuig vasthouden: A. v. W., Amersfoort 15 of 10 d.; E. v. D., Barneveld, 3 of 2 d. plus 10 of 5 d. voor opgave valschen naam. Met auto te snel rijden in Soest: R. A., Bussum, 10 of 5 d.; W. G., Deventer, 25 of 10 d.; A. T., Rotterdam, 20 of 10 dagen. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers, BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 AMERSFOORT riPLOMA CONSERVATORIUM Over het invullen van het Aangifte biljet Inkomstenbelasting. Bij de opbrengst van een bron van inko men moet men onderscheiden tusschen de onzuivere en de zuivere opbrengst, tus schen de bruto en de netto opbrengst. Wanneer iemand een stuk land ver huurt voor f 1UUÜ.dan zjjn deze f 10ÜU.de onzuivere opbrengst; de zuivere opbrengst is f 1UUU.vermin derd met grondslagen en andere lasten. Welke ae kosten zijn, die ter berekening van het zuiver bedrag mogen worden ai- getrokken, zegt ons artikel 1U Wet In komstenbelasting. Dit artikel luidt als volgt: „De opbrengst eener bron van inkomen „wordt, ter berekening van haar zuiver „bedrag, verminderd met de kosten tot „verwerving, inning en behoud, der op brengst en met de op de opbrengst rus bende lasten, zooals: „De bedrjjfs- en beroepskosten, waar onder worden verstaan de kosten noodig „voor de uitoefening van een bedrijf, oi „beroep of rechtstreeks daartoe betrek king hebbende, met inbegrip van kosten „van onderhoud, verschuldigde renten en „belastingen, die op het bedrijf of be- „roep drukken; „De volgende kosten, voorzoover zjj „niet reeds als bedrijfs- of beroepskosten „in aanmerking komen: kosten van ver zekering en onderhoud van onroerende „goederen, uitkeeringen wegens opstal of „ander zakelijk recht krachtens hetwelk „de belastingplichtige het genot van on- „roerend goed heeft, op onroerende goe- „deren rustende belastingen en uitkeerin- „gen wegens daarop gevestigde schuld plichtigheid, kosten van verhuring of „verpachting van onroerende goederen, „kosten vallende op de verzilvering van „coupons, kosten van beheer. „"Van de onzuivere opbrengst van een „bedrijf of beroep worden bovendien af getrokken de afschrijvingen op zaken, die „voor de uitoefening van het bedrijf of „beroep worden gebruikt, en de afschrij vingen op schuldvorderingen, een en an ker volgens goed koopmansgebruik. „Van de onzuivere opbrengst eener bron „van inkomen, niet vallende onder het „vorige lid, wordt bovendien afgetrokken „de afschrijving welke noodig mocht „zijn, wegens het afloopen van een den „belastingplichtige toekomend recht dat „aan een termijn is gebonden. „Traktementen en andere belooningen „alsmede verlof- en nonactiviteitstrakte- „menten, wachtgelden en pensioenen wor- „den verminderd met verplichte bijdra- „gen voor pensioenen en fondsen". Wij zijn hiermede gekomen tot een be langrijk onderwerp, tot de bespreking van de vraag namelijk „wat voor de be lastingen mag worden afgetrokken en wat niet". Wij kunnen er niet aan denken in ex- tenso op de zaak in te gaan, vinden de kwestie belangrijk genoeg er niet één ar tikel, maar enkele artikelen aan te wijden. Laten wij dan mogen beginnen met de afschrijvingen. Het is ons bekend, dat omtrent de be- teekenis van het woord afschrijvingen ve lerlei misverstand bestaat. Wat is afschrijven. Wanneer men een rijwiel koopt voor zeg f 100.dan zijn vele zakenmenr schen geneigd die f 100.in hun kas boek in de onkostenkolom te plaatsen. „Die f 100.zrjn toch immers weg", dus redeneert men. Inderdaad. Men bedenke evenwel, dat, al moge die f100.weg zijn, er een rijwiel voor in de jMaats is en men van dit .rijwiel al- tgd een drietal jaren genot heeft in zijn zaak. Stelt men de levensduur van het rijwiel op drie jaren, dan doet men goed de kos ten van aankoop ook over drie jaren te verdeelen. Men doet dit als volgt. Koopt men het rijwiel in Januari 1930, dan plaatst men op 1 Jan. 1931 het rijwiel voor f66.66 op de balans, op 1 Januari 1932 voor f 33.33 en op 1 Januari 1933 komt het rijwiel voor nul, komma nul op de balans te staan. Waarschijnlijk evenwel heeft men dan reeds het rijwiel ingeruild voor een nieuw en komt dit nieuwe rijwiel op de balans te staan. Men zegt in zoo'n geval, dat men ieder jaar 33 één derde pCt. of léén derde deel der aanschafwaarde van het rijwiel af schreef. Wij noemen in ons voorbeeld een rij wiel. Maar er zijn in iedere zaak 'Tsezittingen, die in aard en bestemming met het rijwiel overeenkomen. In iedere zaak heeft men bezittingen, als machines, gereedschappen,'inventaris enz., die op den langen duur worden „ver bruikt" en die ieder jaar tengevolge van slijtage en andere omstandigheden in waarde dalen. De levensduur van het eene object moge langer zijn, dan die van een 'ander, hierin komen allen overeen „op den langen duur" worden ze verbruikt. Het steigermateriaal van den aanne-

De Soester | 1930 | | pagina 5