Drogisterij J. KE1JZER hoogte"zon S. H. MiiiÊ I Automobielen J. WILLEMSEN Jt r j Massa's Schilletje Handel in gedistilleerd Mooi ruim Bovenhuis Scher's Autogarage 0NDULATI0N PERMANENTE /'T S VRAGENBUS Landbouw. Amersfoort. Voor de Kinderen. Advertentiën. JOHANNES ANTHONIUS KUIJPER, Gijsbertje Hornsveld- TE KOOP: BOEKBESPREKING. TE HUUR, TE HUUR: Laanstraat 41a - BAARN te koop en te huur. Torenstraat 7 - Soest Wie niet adverteert wordt vergeten! Het grootste genot der dames voor sport en op reis. NIC. J. EGTBERTS, Laanstraat 20, BAARN eu&èNe BEHANGER STOFFEERDER w I ARTISTIEKE SMAAK ^VOLLE ONTWERPEN BEGROOTINGEN GRATIS VAKKUNDIGE BEDIENING BURGEM. GROTHESTRAAT 28 w tv-*..-», w t«*i al *«.i mer, zoowel als het aambeeld van den smid; de autobus van den autobus-onder nemer zoowel als de broodkar van den bakker; het schrijfbureau van den jour nalist, zoowel als de toonbank van den winkelier en de „kneed taf ei" van den bak ker. 't Is alles onderworpen aan de Wet der vergankelijkheid. Afschryven is het in zjjn boekhouding tot uitdrukking brengen van deze waarde verminderingen. Omtrent de hoegrootheid van de af schrijvingen, zegt de Wet weinig. Afschrijvingen moeten geschieden vol gens goed koopmansgebruik. Meer zegt de Wet niet. Of een afschrijving volgens goed koop mansgebruik geschiedde, staat in eerste instantie ter beoordeeling aan de belas tingadministratie, in tweede instantie aan den Raad van Beroep. De Wet geeft een ruime bewegingsvrij heid. De belastingplichtigen zjjn vrij in de keuze van het systeem van afschrijven, eenmaal evenwel een bepaald stelsel toe gepast, zal dit consequent moeten worden gehandhaafd. Dus niet al naar gelang van de omstan digheden, een wisselend stelsel. Zoo kan men bij het opstellen van zijn balans de afschrijving van ieder bedrijfs middel afzonderlek mogen bepalen; men kan echter ook een bepaald percentage van de totale waarde als afschrijving ne men, waarbjj men dan weder de keuze heeft tusschen afschrijving op de aan- schafwaarde en op de boekwaarde. Echter dient men zorg te dragen, dat het bedrag, hetwelk men afschrijft zoo nauwkeurig mogelijk de waardeverminde ring benadert. Niet ieder afschrijvingssysteem is toe laatbaar. Met name niet dat systeem, volgens welk men eerst naar het winstsaldo ziet om dan, al naar gelang van de grootte van den winst, het afschrijvingsbedrag vast te stellen. Dat is de omgekeerde wereld. Afschrijvingen zijn bedrijfsverliezen. Deze afschrijvingen moeten worden be paald, los van het bedrag van den winst zonder afschrijvingen. In een volgend artikel meer over deze kwestie. Lezers hebben het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan N.V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NA TIONAAL BUREAU VOOR AD VIEZEN", onder directie van P. SIEBESMA R. de VRIES, Nieuwestad 83, LEEUWARDEN. Vragers gelieven porti voor ant woord in te sluiten. Zij krijgen dan antwoord per brief. Tenzij vragers uitdrukkelijk be zwaar maken, worden die vra gen, welke om hun belang voor de lezers daarvoor in aanmerking komen, bovendien in dit blad beantwoord. Vraag 13. 1. Valt ouderdomsrente ook onder de belasting? m.a.w. moet deze ook als inko men opgegeven worden? 2. Vrijwillige ouderdomsrente valt deze er onder? 3. En is deze laatste ook bij faillisse ment voor inbeslagname vatbaar? Antwoord. Uw beide eerste vragen (of ouderdoms rente en wat U noemt vrijwillige ouder domsrente) voor de Inkomstenbelasting moet worden aangegeven, beantwoorden wij bevestigend. Uw derde vraag (of ouderdomsrente voor inbeslagname vatbaar is) moet onbe antwoord blijven. De vragenrubriek is niet voor rechts vragen. Wendt U zich daarvoor tot een jurist. Vraag 14. Ondergeteekende is zoo vrij U naar aan- ding van uw schrijven over belastingen een vraag te doen en wel fover de |door U genoemde arbeider. Deze verdiende n.1. minder dan het be drag waarvoor hjj werd aangeslagen (had minder verdiend). Werd aangeslagen naar de bron op 1 Mei. Stel dat iemand zijn zaak aan kant doet op 30 April. Alles te gelde maakt en nu van zijn renten gaat leven. Zijn inkomen is in dit afgeloopen jaar f4.000.geweest en aan rente hoopt hij het beginnend jaar f2.000.te maken. Wordt hij dan aangeslagen naar een in komen van f2.000. Antwoord. Uw zienswgze is juist. Vraag 15. 1. Ik had bij een Verzekering Maat schappij een assurantie gesloten van f300.mij uit te betalen bij het berei ken van een bepaalden ouderdom, en heb op den vervaldag in 1929 dat bedrag ont vangen. Moet dat bedrag in Mei a.s. door mg opgegeven worden voor de Inkomsten belasting? 2. In het najaar 1929 stierf een bloed verwant van mjj en ontving ik een kleine som uit zijn nalatenschap. Moet dit ook voor de Inkomstenbelasting worden opge geven in Mei a.s.? Antwoord. De beide posten behoeft U niet op te geven voor de Inkomstenbelasting. Heeft U de f300.belegd, alsmede het legaat, dan moet U wel de rente ^opge- ven. BARNEVELDERS. Vraagt men: „Wat is wel het populair ste Nederlandsche ras?" dan luidt het ant woord zonder aarzeling, de Barnevelder! Niet alleen in ons land, doch ver buiten de landpalen vindt dit hoen zijn enthousiaste bewonderaars. Haar groote roem heeft de ze hoendersoort te danken aan de mooie, wichtige, donkerbruine eieren, die o.a. zeer gezocht zijn op de Londensche markt. De Barnevelder is een toevalsproduct. Wie den oorsprong van dit ras wil naspeu ren, komt ten slotte terecht bij een drietal families op de Veluwe, die Aziatische ras sen hielden. Deze destijds nog zeldzame dieren wekten bij de boeren in den omtrek groot opzien, omdat ze eieren legden van een gele tot koffiebruine kleur. Vlijtig wer den toen hanen dezer Aziaten gekruist met de landhoenders, want bruine eieren golden vroeger niet alleen voor bijzonder smake lijk, maar ook voor geneeskrachtig. Men gaf ze bij voorkeur aan zieken en verbeeldde zich, dat die er spoedig door genazen. Zoo doende telt het Barnevelder hoen behalve inheemsche Geldersche rassen nog Brah ma's, Cochins en Langshans onder zijn voorouders. Het zijn vooral de Langshans, die aan sommige stammen Barnevelders den hoogen pootstand hebben gegeven. Toen eenmaal de aandacht op het bruine ei was gevallen begon allengs ieder zich voor het nieuwe „ras" te interesseeren. Mei name te Barneveld en omgeving werden ze druk gefokt, vandaar dat ze van dit dorp haar naam kregen. Aanvankelijk was het een raar allegaartje, dat onder den naam „Barnevelders" naar alle deelen van Ne derland werd verkocht. Op kleur en teeke ning werd niet gelet: het bruine ei gaf den doorslag. Er waren witte, zwarte, bonte, bruine Barnevelders; vogels met zware beenbevedering of met vederlooze pooten Maar weldra werd het anders. Dank zij het fokkerstalent van de pluimveehouder^ in Barneveld en omgeving; dank zij de op richting van de Barnevelder Club en het opmaken van den Standaard kwam er vast heid in den fok, en weldra zag men als Bar nevelders overal de fraaie goudgezoomde hennen en prachtig geteekende hanen met gele vederlooze pooten, die we thans ken nen. Zijn Barnevelders nu voor den kleinen fokker en pluimveeliefhebber aan te beve len? Zeer zeker! Zij die van smakelijke, donkerbruine eieren houden en van een rustige, vertrouwelijke kip in ren en stal doen verstandig de proef met dit ras eens te nemen. Ze zijn gehard; de kuikens groei en voorspoedig op en de goede stammen leggen tot 180 en meer eieren per jaar. Een nadeel bij Barnevelders is misschien, dat de hennen nogal eens neiging tot broedsch worden vertoonen. Maar zij, die zelf kui kens willen fokken vinden dit geen be zwaar. Bovendien is bij de beste legstam- men de broedschheid er reeds grootendeels uitgefokt. Wanneer de leghorn wegens groote kou of vochtigheid het leggen sta ken, dan gaan de dichtbevedcrde Barne velders er nog trouw mee door. Het zijn dan ook echte winterleggers. Nu nog iets over bouw en kleur van dit ras. Het karakteristieke van de Barnevelder is het opgericht dragen van hals en staart, het hooge zadel en de daaruit voortvloeien de diepte van den romp. De oogen zijn oranje, de kam is klein en enkel, de ooren rood, hals lang en gebogen; voornamelijk bij den haan, de borst diep en gewelfd, vleugels kort, hoog aangezet, rug vrij kort met oploopend zadel, staart middelmatig hoog gedragen, pooten geel en onbevederd. De kleur van den haan is in hoofdzaak roodbruin, hier en daar met zwart afgewis seld. Staart, sikkels en hangers zwart met prachtigen groenen weerschijn. De hen heeft een zwarten hals, een bruin gespik kelde borst; rug en zadel zijn bruin ge spikkeld met breeden zwarten rand, buik en dijen zwart. Variëteiten van het ras zijn de dubbelgezoomde, de zwarte en de wit te Barnevelders. VOOR KLEINE TUINEN. Het aanhoudende droge weer belemmert ons bij verschillende werkzaamheden. Zoo moeten we nu toch andijvie zaaien, en doen we dit in den vollen grond zonder bepaalde voorzorgen, dan weten we vrij zeker dat zulk een zaaisel nu zal misluk ken. Het beste wat we doen kunnen is: de grond waar we zullen zaaien eerst diep omspitten en in de steek laten liggen. Daarna wordt alles doornat gegoten, waar na we het een paar uur laten drogen. Ver volgens zaaien we nadat de grond eerst was gelijk geharkt. Wanneer we nu het ge zaaide nog afdekken met een mat of zak, dan kunnen we vrij zeker van goed resul taat zijn. Men kan ook zeer goed in een bak zaaien: inplaats van een raam leggen we er dan een rietmat over. Men moet ook niet te dicht zaaien, daar anders de jonge plantjes te ijl opgroeien en slechts met moeite verplant kunnen worden. Met een half lood zaad kan men 10 vierkante meter bezaaien: met de planten daarvan kan men ongeveer 80 tot 100 vierk. meter beplanten. De eerste sluitkool (roode-witte en savoye) is nu aan den groei, althans zoo behoort het te zijn. Zoodra het eens flink geregend heeft gaan we nu aan het bijmesten waar voor het gebruik maken van Chilisalpeter. Hiervan geven we 2 K.G. per Are, wat we na een paar weken nog eens herhalen. In plaats van chilisalpeter kan men ook zwa velzure ammoniak gebruiken, waarvan we ongeveer 1/4 minder gebruiken. De stok- boonen beginnen te ranken en moeten nu geregeld worden geholpen. We binden ze met een draadje raffia of met een biesje losjes aan de stokken. Zijn de ranken eenmaal door elkander gegroeid dan kan men ze zonder breken moeilijk meer van elkaar krijgen, het is wenschelijk om ze op tijd te helpen. Vol groeide kropsla schiet nu spoedig door, bloemkool moet tijdig worden gedekt, wan neer het zonnetje op de gevormde kool schijnt, is de gewenschte witte kleur spoe dig verdwenen. Ook postelein schiet niet dit warme weer spoedig in het zaad, zoo dat we ook deze groenten op tijcj moeten oogsten. We hebben dan ook niet te klagen over gebrek aan groenten van onzen tuin- Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SUJTER1| van HAVIK 41. TELEFOON 292 De onlangs uitgeplante tomaten zijn nu flink aan den groei, de zijscheuten moeten nu regelmatig worden weggebroken, op dat de hoofdstengel, waaraan toch de vruchten moeten groeien, zoo krachtig mo gelijk wordt. Zoodra het weer regent, zaaien we voor opvolging weer postelein, zomerpeen en kropsla, Kropsla zaaien we vooral ruim, daar ze op de plaats van zaaien goed moet worden. Beste meisjes en jongens, Hier zijn weer de oplossingen van de raadsels van verleden week: 1. Matrozen. 2. Hoofdkaas. 3. Je naam. 4. La-ma is lama. 5. De echo. De nieuwe raadsels zijn: 1. Het is een aardig diertje, het heeft een nestje in de boornen, het springt van tak tot tak, en toch.... is het geen vogel tje. Wat is het dan wel? 2. Aan welken voet past geen enkele schoen, en kan ook nooit een schoen ge daan worden? 3. Welk dier heeft alleen maar een kop en een staart? 4. Welke bergen vindt men op geen enkele kaart en in geen enkel land? OOM KAREL DE AVONTUREN VAN DIKSIE IN KAB0UTERLAND. Oorspronkelijke kindervertelling door Nancy van Boven. fNadruk verboden Alle rechten voor behouden). (VIII.) „Hoe komen we nu hier vandaan? Het is minstens zes uur loopen", klaagde ka bouter Snop, „hè, ik wou dat de ooievaars hier waren!" Nauwelijks had de kabouter dezen wensch uitgesproken, of er klonk vleu- gelgeklepper en de ooievaars streken neer. Ze keken erg boos en ze waren blijkbaar buiten adem van het harde vliegen. „Het is wat moois", bromden ze in hun snavel, „we waren al halverwege op den terug weg. Eerst laten jelui ons door een bood schap van de koningsjuffer weten, dat we maar terug moeten gaan, en dan wenschen jelui weer, dat we hier zouden zijn!" „Hoor eens, ooievaars", zei Kabouter Snop, „wees nu maar niet uit je humeur! Maar die leelijke koningsjuffer heeft je lui ertusschen genomen. Ik had haar hee- lemaal niet gevraagd, om jelui te zeggen dat je terug moest gaan. Dat heeft ze zelf bedacht, omdat wij het gouden sleuteltje terug hebben gevonden en zij dat eerst gestolen had en nu was ze bevreesd voor straf. Maar het zal haar niet helpen. Kom, ooievaars, als jelui nu wat uitge rust zijn, dan zouden we graag, Diksie en het roodborstje en ik, naar het bosch van koning Dokus teruggaan". „0, zit de vork zóó} in den steel", zei den de ooievaars en keken op eens veel vroolijker, „nu, dan zijn we niet boos meer. Laten we dan maar dadelijk gaan, want koning Dokus zal wel ongeduldig zijn". En de brave vogels vlogen even later weer onvermoeid verder, met Diksie en Snop en het roodborstje naar koning Dokus toe. Uit de verte zagen ze al, hoe koning Dokus in den hoogsten boom van het bosch was geklommen en ongeduldig met zijn kroon zwaaide. Toen ze weer op den beganen grond stonden, kwam koning Dokus snel naar beneden geklommen en op hen toegesneld. „Lieve deugd", riep hij uit, „wat heb ik in angst gezeten! De zon is al haast on der en straks, als de maan op komt, be gint de zomer. En dan moeten al de bloe men hun geur hebben! Gort met krent jes, is dat klimmen! En nu, kabouters, hebben jelui het sleuteltje gevonden?" „Ja, Majesteit", sprak kabouter Snop plechtig, en haalde het gouden sleuteltje te voorschijn, dat hij eerbiedig aan den koning overreikte, „de koningsjuffer had het gestolen. Maar hier is het." „Braaf gedaan, en jg Diksie, en jij ook. roodborstje", zei koning Dokus, en gooi de van plezier zijn kroon in de lucht, om die heel kunstig op zijn hoofd weer op te vangen, ?,dat is een pak van mijn hart. Kc^ti nu mee, naar den eikenboogj, daar wachten alle kabouters al, om in hun em mertjes reukwater te krijgen, om alle bloemen daarmee te besproeien! Kom!" En warempel, toen ze bij den ouden eikenboom kwamen, stonden alle kabou ters al in een heel lange rij te wachten. De -üjjeesten zaten op paddestoeltjes, an dere'op boomstronken of groote steenen. Het had ook zoo lang geduurd. Ieder had een groote rood gekleurde emmer bij zich. Toen Diksie goed toekeek, zag hij, dat de ze emmers niets anders dan groote tul penbloemen waren. Koning Dokus open de de kast en draaide de kraan van een groot houten vat open. dat daarin verbor gen was. En toen mocht iedere kabouter daaronder zijn emmer vullen, waarna ze als hazen heen snelden, om alle bloemen in het bosch te gaan besproeien met heer lijke bloemengeuren. Koning Dokus kreej* een beetje reukwater in zijn baard. En juist toen hij de heerlijke geur daarvan opsnoof, kwam er een elfje aangezweefd met een brief met vijf lakken erop. Ko ning Dokus maakte den brief open en las „Morgen zal ik rechtspreken over de dief achtige koningsjuffer die het gouden Sleu teltje gestolen had, U en alle andere ka- Heden overleed, na een kortston dig lijden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader Wedn. van MARG. JAC0BS-F0RMER, in den ouderdom van ruim 63 jaar. Namens de kinderen. AMSTERDAM. 17 JULI 1930. Bestevaerstraat 65 huis. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Maandag op de R.K. Begraaf plaats „Buitenveldert". De H. Uitvaartdienst vindt plaats des morgens 9.30 uur in de Boomp- jeskerk, Adm. de Ruyterweg. Heden overleed, zaclrt en kalm, in haren Heer en Heiland, onze geliief- de Echtgenoote en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder geb. Van Schaffelaar, in den ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam M. HORNSVELD, Sr. SOESTDIJK, 18 JULI 1930. Vredehofstraat 8. Bezoeken kunnen niet worden af gewacht. De teraardebestelling zal plaats heb ben Dinsdag 22 Juli a.s. des middags 12 uur op de Algemeene Begraaf plaats te Soest. EEN VIOOL met toebehooren en een TOONBANKVITRINE. Te bevragen: Torenstraat 5 Soest. Louters moeten ook komen. De Elfenko ningin". (Wordt vervolgd). Door het maandblad „Succes", Balistraat 74, den IJaaK. L een aardig boekwerkje uit gegeven. getiteld: „Twaalf brieven aan ons personeel", waarvan ons een exemplaar is toegezonden. Het lijkt ons een zeer nuttig boekje, dat uw personeel opwekt tot wat meer hart hebben voor Uw en hun zaak, en tot wat meer begrip van de goede verhouding. Wij kunnen het ten sterkste aanbevelen. De uitvoering van het boekje is keurig en degelijk, en het is bij den boekhandel verkrijgbaar voor den prijs van 0.95 per exemplaar. voor huisgezin zonder kinderen, voor zien van Gas, Waterleiding en Electrisch Licht. Huurprijs f 5.— per week. Te bevragen Brinkstraat 15, Baarn. HUIS aan de Soesterbergschestraat 39, f 39.per maand. Te bevragen Soesterbergschestraat 39. TELEFOON 614 üC Alleen op mediscb adives MET en ZONDER chauffeur TE HUUR Telefoon 2001 ON DU LA Tl ON PUJMANtMIt Beste systeem voor zacht, grof, wit en hoog blond haar. Niet dof of uitgedroogd, maar met mooien natuurlijken glans. Groolere of kleinere golven geheel naar eigen keuze. Deskundige Behandeling. Opérateur Diplome. TELEFOON 491 0 N 1 N G I N R I C H T I N G

De Soester | 1930 | | pagina 6