2e BLAD S. H. Handel in gedistilleerd Massa's Schilletje Plaatselijk Nieuws. Wijnen en Likeuren. Amersfoort. Predikbeurten. Burgerlijke Stand Sport. Ingezonden. TABAK E STE SIGAREN 1 onder grossiers prijzen. Het SPECIALE ADRES voor WEDERVERKOOPERSl Wij zijn koopers van alle PIJPEN Pluimveeteelt. Rechtzaken. Humor. Voor de Kinderen. ONS KINDERVERHAAL. behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 23 Aug. 1930, No. 65 DE KONINGINNEFEESTEN. |.1. Maandagavond was het comité tot ■r-tviering ten gemeentehuize bijeen, voor «li nadere vaststelling van het feestpro- r anima, dat op Woensdag 3 September zal orden uitgevoerd. Algemeen was men van oordeel, dat voor al de kinderen ditmaal extra moesten wor den bedacht. Het reeds uitgetrokken be drag voor de tractatie en de feestelijkheden mi alle schoolkinderen werd daarom ge handhaafd. Ma de vacantie zullen de hoofden der holen voor hun leerlingen feestelijkheden en een algemeene tractatie organiseeren. Wanneer voor de verschillende onderdee- leii voldoende belangstelling aanwezig is,. I op den feestdag het navolgende pro- imma worden afgewerkt. Uur: Klokluiden door de klokken der ki rktorens. •.3610.30 Uur: Muzikale rondgang. 10.3011 Uur: Concert in de muziektent in het Rosarium, welk concert aansluit aan drn muzikalen rondgang. '112.30 Uur: Optocht met versierde rij- u i len en twee- en vierwielige wagens (g en reclame). Hieraan, kunnen ook deelnemen de decl- iii uiers, welke des middags zullen uitko- in n bij het ringsteken met rijwielen en 't m .loonrijden met wagens). _'—4 Uur: Turndemonstraties op het h -tterrein, te geven door „De Soester Ttirnclub", directeur de heer J. v. d. Linden. '.—4.30 Uur: Ringsteken met rijwielen vu'»r meisjes en jongens van 1217 jaar. 1306.30 Uur: Harddraverij met losse pa irden onder den man en schoonrijden met tv. c- en vierwielige wagens. Uur: Opvoering van het openluchtspel „Oogstfeest", onder leiding van den heer (ii.ossens. let feesttereein is ditmaal gelegen aan de Fcrd. Huycklaan hoek Zwarteweg. liet ligt in de bedoeling de middags toe- g.'ng tot het feestterrein te verstrekken te- gtn een kleine betaling, terwijl des avond-. In het openluchtspel zit- en staanplaatsen rkrijgbaar zullen zijn. Het comité verzoekt den ingezetenen dien dag zooveel mogelijk te vlaggen, ter- v ijl tevens in overweging wordt gegeven, ioral des middags de zaken te sluiten, op dat deze dag voor een ieder een feestdag ordt. Men zie advertentie in dit nummer. ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN IMCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 114G0 - Postrek. G9147. INCASSO'S INFORMATIES HEROPENING EENER ZAAK. Zaterdag 16 Aug. heropende de Heer J d. Linden zijn nieuwe ingerichte zaak in wijnen en gedistilleerd. Deze zaak, welke ruim 20 jaar bestaat, en van ouds bekend is, mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Niet minder dan 32 fraaie bloemstukkeu werden den Heer v. d. Linden vereerd. Waaruit blijkt, dat bij Clientèle en kennis sen goed gezien is. Wij wenschen hem nog vele jaren goed succes. LINKS VAN DEN WEG RIJDEN. Dezer dagen zijn door de politie meer dere processen-verbaal opgemaakt wegens het als wielrijder aan den linkerkant van den weg rijden, ditmaal voornamelijk op den Rijksstraatweg. Men zij dus gewaarschuwd. OVERTREDINGEN ARBEIDSWET. Afgcloopen dagen zijn wederom verschil lende personen alhier bekeurd wegens over treding van de Arbeidswet. Een persoon zelfs wegens het doen ar beid verrichten door een jeugdig persoon van 10 jaar (loopjongen), wat natuurlijk heelemaal verboden is, daar die jongen zelfs nog den leerplichtigen leeftijd had. GEVONDEN VOORWERPEN. F.en gouden ring. Een padvinderskoppel. Een hecrenhoed. Een stuk versiersel van een lijkwagen, feen onderstel (pootjes) van een foto toestel in foudraal. Een regenjas. Een dop van een radiateur. Aangeloopen een jonge geel-grij/.e hond (teef). GOED AFGELOOPEN. Woensdagmorgen reed W. P. S. met twee aaneengekoppelde wagens hooi op de Mo lenstraat nabij den 'spoorwegovergang. Door het lawaai, dat de wagens maakten, hoorde hij den trein niet naderen en be merkte dezen eerst op slechts enkele Me ters vanaf den overweg. Teneinde een aan rijding nog te voorkomen rukte hij het span geheel om met tot gevolg, dat de tweede hooiwagen deze plotselinge rich tingsverandering niet kon velen en kantel de. Het hooi van dien tweeden wagen kwam juist terecht op de rails van den overweg, zoodat de naderende trein moest stoppen. Nadat het hooi van de rails was verwij derd kon de trein met vijf minuten vertra ging weer doorrijden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, ook de paarden bekwamen geen letsel. ONZE WINKELS. Door den heer P. J. Dering, is aan de Torenstraat lc een zaak geopend in Visch, Fruit en Comestibles. Deze zaak, welke keurig is ingericht en aan alle eischen des tijds voldoet, zal zeer zeker in een behoefte voorzien. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar een advertentie, voorko mende in dit blad. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERI van HAVIK 41. TELEFOON 292 NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 21 Augustus 1930 Kerk 10 uur: Db. Vethake, Emer. Pred. te Utrecht. Rembrandtzaal 10 uur: Ds. J. W. Dippel, van Aal ten. Rembrandtzaal 6 uur: Ds. R. van der Meu- lèn, van Bunschoten. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 21 Augustus 1930 10.30 uur: Dr. A H. Haentjes, van Haarlem. CHR. GEREF. GEMEENTE Julianastraat, Soestdijk. Zondag 24 Aug. 1930 voorm. 10 uur, nam. 6 uur: Ds. P. de Smit, van Utrecht. II. Avondmaal en dankzegging. van 14—20 Aug. 1930. GEBOREN: Hendrika Dominica Maria, d. v. J. P. Mets en C. M. Nieuwendijk, v. Weedestraat 46; Johanna, d. v. G. G. v. d. Boogaard en C'. Vlug, Molenstraat W.Z. 84. ONDERTROUWD: H. v. d. Kuil en E. M. 1. Holland. GEHUWD: H. A. v. Bebber en C. Hilhorst; J. W. A. Wijnacker en G. v Dorrestein. OVERLEDEN: Theodora Janette de Bruijn, 68 jr., geh. m. P. M. Vogelsang, Wilh.laan 23; Wilhelmina Susanna Vis, 70 jr., wed. van J. V. Meininger, Soesterberg- schestraat 152: Cornelis v. Schaffelaar, 72 jr., wed. v. G. Verkroost, Koninginnel. 130. Vestiging van 1420 Aug. -1930. Wed. Mersman, van Zuidhorn naar Beet/.- laan 9; G. v. d. Bosch, van 'A'foort naar Talmalaan 26; A. Flechtmann, 'van Muiden naar Soesterberg.str. 122; H. Wierhake, v. Buer (Dld.) naar Beukenlaan 29; Wed. J. H. Verzijl, van Willige Langerak naar K. Bergstraat 3; D. v. d. Heide, van de Bilt naar Emmalaan 15; L. N. Tonkes, van Arnhem, naar W. Pynnontlaan 35; W. Floor-v. Meggelen, van Naarden naar Ju- lianastraat 32; J. J. Motebaart, m. gez., van Terneuzen naar Bartolottilaan 3; H. Kolt- hoff, van A'dam naar Kolonieweg 5; M. F. de Radder, van Zeist naar Kampweg 36, R. G. Kraan, van Zeist naar v. Maarenstr. 9; K. Bruining, van Harderwijk naar Hei deweg 36; J. E. de Nies-Peeters, m. gez., van Bandoeng naar Kerkp. N.Z. 50; W. Keizer, van Utrecht naar Nieuweweg 49; J. v. Huisstede, van A'dam -naar Soester- bergschestraat 125. Vertrek van 1420 Aug. 1930. Wed. A. v. Rootselaar, van Laanstraat 35 naar Harderwijk, Bruggestraat 21; K. Spit horst, van Heideweg 36 naar Zutphen, bij J. G. Addink; A. M. II. Bijvoet, van Hart- weg 6a naar A'dam, Willemsparkw. 190; F. Velthuijsen, van Kerkpad N.Z. 20 naar Doesburg, Bresstraat 211b; M. de Boer, van Birktstraat 9a naar A'foort, Hessen- straat 3; D. v. Tuinen, van Koninginnel. 18 naar den Haag, Stationsweg 81; J. F. Giet- zen, m. gez., van Beckeringhstraat 27 naar Hilversum, le Oosterstraat 42; Wed. A. Dirkx, m. gez., van Koninginnelaan 137 naar Baarn, Laanstraat 97; J. H. Onwezen, van Koninginnelaan 137 naar Baarn, Laan straat 97; A. L. L. Verweij, van Rembrandt- laan 17 naar Weltevreden; A. v. Blanken, van A. Paul.laan 23 naar Michigan (Nrd. Amerika); M. Manné, m. gez., van Sinne- maplein 12 naar A'foort, Soesterweg 194; R. van Dunschoten, mer gezin., van Birkt straat 20 naar Amersfoort, Molenstraat 31; G. Koek, m. gez., van Heuvelweg 28 naar Baarn, Praamgracht 13; C. J. v. Essen, van B. Grothestraat 31 naar Nijkerk, Raadhuis straat C 31r;J. W. de Bruin, van A'foort. str. 65 naar Nijmegen, Bijlcveldsingcl 76; J. W. G. v. d. Kamp, van Kolonieweg 13 naar A'dam, Tesselschadestraat 1; J. G. v. Soest, van Amersf.str. 77 b naar Zeist, Amersf.str. 50; M. de Ruig, van Beetzlaan 25 naar Hilversum, Hcerenstr. 1—3; G. Ha- genbeuk, m. gez., van Schoutenkampw. 9a naar A'foort, Kruiskamp 15. Verhuizingen in de gemeente van 1420 Aug. 1930. A. C. L. de Munnik, van Sinnemapl. 2 naar Verl. Postweg 4; J. H. Beijers, van Julianastr. 48a naar K. Brinkweg 13; J. G. Westerveld, van Steenhofstraat 61 naar Beetzlaan 76; D. A. v. d. Kaay, van Juliana- straat 48a naar K. Brinkweg 13; II. J. van Putten, van Kerkpad Z.Z. 16 naar Kerk straat 10d;C. P. v. d. Broek, van Paltz 2 naar Kerkstraat 10d;J. Walet, van School- weg 2b naar Dorresteinweg 35; Wed Fuchs, van Koninginnelaan 18 naar Vredehofstr. lc;G. H. Meijer, van Verl. Postweg 14 naar Dijkhuisstraat 11. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST." Zondag a.s. terrein Koudhoornweg: 2 uur Soest IS.O.P.L.A. I. 4 uur Soest IIS.O.P.L.A. II. E. S. V. A. C. Uitslagen gespeelde wedstrijden: C. J. V. V. adsp.Esvac adsp. 32. Zilveren Motorwedstrijden te Soesterberg. Sopla IEsvac I 02 Esvac I plaatste zich door twee fraaie overwinningen op de eerste klassers Soes terberg en Sopla in den eindwedstrijd. „Scherpenzeel" bond tegen twee reserve eerste klassers aan hun zegenkar zoodat de eindstrijd ging tusschen Esvac en Scher penzeel. Deze wedstrijd bleef onbeslist daar beide partijen slechts één doelpunt maakten (1-1). Na loting won Esvac. Programma voor a.s. week. Zaterdagmiddag 3 uur Esvacterrein: E. S. V. A. C. 1—C. J. V. V. 1 (Amers foort). Zondagmiddag 1 uur te Bilthoven: Vreeswijk I—E. S. V. A. C. I. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Mag ik nog even Mevr. C. M. Berg van antwoord dienen (s.v.p. in Uw nummer van a.s. Zaterdag) op hare ingezonden regelen, daar die o.a. mij betreffende nogal persoon lijk zijn? U inmiddels dank zeggend. Mevrouw, In de eerste plaats moge ik U dan even opmerken, dat Uwe persoonlijke beschrij ving mij betreffende, gevoegelijk achterwe ge had kunnen blijven. Al of niet zéér welgesteld zijn heeft met deze affaire niets te maken. Afbreken! Ik zou niet weten wie en wat ik in mijn stukje zulks heb aangedaan. Ik heb slechts het ondervondene mede gedeeld, met verzoek om inlichting en per soonlijk ben ik nergens geweest. Ik heb im mers geen naam genoemd. Waarom denkt of weet LT, dat het stuk je van den heer B. koren op mijn molen zou zijn? Ik vind het vraagstuk „Dierenbescher ming" véél te ernstig voor „schadenfreude" over bijkomende meeningsverschillen van derden. Heb ik van de „V. t. B. v. D." geëischt kostelooze hulp? Hoe komt U er bij zoo iets, als vaststaand, te vermelden? Maar wèl ben ik immer huiverig voor visites (èn het bijkomende) aan en van H.H. Artsen; óók Dierenartsen. Artsenrekeningen toch, hebben mij meer malen in mijn leven na herstel van gezond heid weder „bijna ziek" gemaakt. Ik vond den raad mij te wenden tot een Dierenarts overbodig enz., omdat ik die, eventueel, zelf wel weet te vinden. Gij weet echter nu de reden, waarom ik hiervan afzag. Ik was heusch onwetend of de afdeeling ter plaatse van de „V. t. B. v. D." al of niet beschikte over een toestel om dieren door „bedwelming" pijnloos te doen doo- den. Dat wilde ik weten. Maar mocht het door U hooggeroemd lid Mej. Vor der Hake den raad geven tot doodschieten door een politieagent? Hierover schrijft gij wel bewust niets. Hopende, in 't belang van het lijdende dier, dat ook de afdeeling hier, der „V. t. B. v B." spoedigst doeltreffend en volledig moge beschikken over afdoende inrichting, organisatie enz., verblijf ik Mevrouw, in middels, Hoogachtend, JULIUS HARTMAN. M. de R. Met eenig leedvermaak heb ik de zeer terechte afstraffing gelezen van Mevrouw Berg aan den Heer Julius Hartman, en hoop ik dat de Heer Hartman (en met hem veel anderen) de eerste zal zijn toe te tre den tot de vereeniging tot bescherming van dieren. Mag ik ook eens even het dieren leed ter sprake brengen in u geëerd blad, hoewel mij diepe droefenis overvalt dat ik in deze verlichte(?) eeuw daar nog over schrljven moet. De misdaden, die de menscli pleegt jegens het dier zijn talloos en ein deloos. Dierenmishandeling, afbeulen van trekhonden, uithalen van vogelnesten, uit trekken van vogelpootjes, afsnijden van vo gelkoppen (musschengilden), het jacht- „genoegen", het doodjagen van Vossen en herten met troepen honden, het uitroeien van pclsdragende dieren, van paradijsvo gels, zilverreigers, kolibri's en andere vo gels ter wille van mode's damesgrillen en pronkzucht, het ketenen van papegaaien aan een stok, het opsluiten van vogels in kooien, het blind maken van vogels, het schieten on elk dier dat zich vertoont uit louter genoe gen, het vermoorden van vleermuizen en uilen uit bijgeloof, ach, laat mij ophouden, ik walg terwijl ik dit schrijf en mijn af keer van hetgeen in dit tijdsgewricht be schaving heet is zoo groot, dat ik verga van woede wegens de machteloosheid er een einde aan te maken. Ik roep daarom alle Dierenvrienden op lid te worden van onze Vereeniging tot Bescherming van Dieren, opdat door eendrachtig samenwerken een maal dc tijd komen zal, die de schande van onze hedendaagsche beschaving uit- wasschen zal. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. K. KAZIUS. Leeuwenstraat 16 HILVERSUM Wij leveren U alle bekende merken SIGAREN en SIGARETTEN SIGARETTEN-BONNEN TEGEN ZEER HOOGE PRIJZEN. SIGARETTEN Vraagt offerte en bezoekt onze magazijnen! SCHARRELRUIMTE VOOR DE HOEN DERS. Nu door de aanhoudende regens onze hoenders gedwongen zijn, veel in de schar relruimte te vertoeven, mag er wel eens bijzondere aandacht worden geschonken aan de bodembedekking. Een vochtige hok- bodem is voor onze hoenders uiterst scha delijk, niet alleen in den winter, doch ook in den zomer. Een der eerste voorwaarden voor de gezondheid is wel een droge vloer. Waarmee nu moet die vloer bedekt wor den? In verband met het gevaar, dat de hoen ders elkaar zullen besmetten, worden er in den laatsten tijd hokken geconstrueerd met een bodem .van latwerk, waarop dus geen strooisel wordt aangebracht. Waar de pluimveehouder over veel ruimte beschikt, zijn die hokken bovendien verplaatsbaar geconstrueerd, zoodat men ze telkens naar versche grasrennen kan brengen. De mest, die vooral de besmetting veroorzaakt, valt door het latwerk naar beneden en raakt dus buiten bereik der hoenders. Bovendien is zoo'n vloer luchtig en in den zomer hy giënisch. Het valt echter zeer te betwijfe len of voor ons kille klimaat dit type hoen derstal zal voldoen. Op verreweg de meeste bedrijven en ook bij houders van kleine toompjes -- volgt men daarom een ander systeem. De bodem wordt van beton gemaakt, waardoor hij droog is en ondoordringbaar voor de di verse knaagdieren. Als' goede bedekking van dien betonnen vloer mag het turfstrooi- sel worden genoemd. Het is echter lang niet onverschillig welk soort turfstrooisel men gebruikt. Op het platteland zijn er nog tal van menschen, die 's winters turf sto ken. Wat er ten slotte overblijft: de kleine kluitjes en het z.g.n. molm gebruiken ze dan als strooisel in de scharrelruimte. Te gen een dergelijke bodembedekking is ern stig bezwaar, omdat het molm, vooral in zonnige zomerdagen, te veel stuift. Men zou dan beter stroo of baksel kunnen gebrui ken. Sinds jaren wordt er echter een soort turfstrooisel in den handel gebracht, welke speciaal behandeld is om scharrellaag voor hoenders te dienen. In de grootere bedrij ven heeft dit product de andere ingrediën ten als: kaf, stroohaksel, zand en zaagsel voorgoed verdrongen. In den allerlaatsten tijd nu heeft men een nieuw product gefabriceerd, dat minder fijn gemalen is eif uit kleine stukjes turf van ongeveer 1 c.M. 3 bestaat. Een betere bo dembedekking is niet denkbaar. Van stui ven is hierbij geen sprake zoodat de slijm vliezen en ademhalingsorganen der hoen ders er niet door worden aangedaan. En mocht een al te groote en langdurige droog te nog een weinig tof doen opjagen dan wordt de ongunstige werking daarvan vrij wel te niet gedaan door de antiseptische eigenschappen. Dit uitsluitend voor de hoenderhokken ge fabriceerde turfstrooisel heeft bovendien op stroo en kaf vóór dat de uitwerpselen der dieren er niet aan kleven, maar in het turf- molmbed wegzinken en door een laagje turfstof worden overdekt en geïsoleerd. De pluimvee-consulenten zijn het er dan ook over eens dat goed turfstrooisel de voorkeur verdient boven ander strooisel materiaal, omdat het desinfecteerend ver mogen van turfstrooisel de hennen en kui kens voor velerlei ziekten behoedt. Boven dien geeft turfstrooisel, vooral in den win ter, een heerlijk warme laag, welke door haar groot absortievermogen alle vocht op neemt en vasthoudt, zoodat steeds een dro ge loopruimte wordt verkregen. Ter dikte van bijv. 10 c.M. in de hokken en rennen gestrooid geeft turfstrooisel een ideale scharrellaag. Een weinig kanariezaad of ander korrelvoer daarin geharkt houdt de hennetjes voortdurend in beweging. Toch zijn er pluimveehouders, die er huive rig voor zijn om voer door 't strooisel te mengen, zelfs bij aanwending van turf strooisel! Het spreekt vanzelf dat de laag strooisel af en toe moet worden ververscht. Deze turfstrooiselmest heeft hooge waarde voor den tuinman, omdat turf de goede mestbe- standdeelen vasthoudt. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Verwekken van burengerucht: J. S., Soes terberg, f 6 of 3 d. Te Soest op openb weg muziek maken: M M. de Jzwervend, f 2 of 1 d. Wielrijden zonder licht: R. W. R., Soest, f 5.— of 2 d.; R. v. d. D„ Soest, f 3— of 2 d. In Soest te snel rijden: A. W. H. A. B., Haarlem, f 25.— of 10 d. Verslag van de zitting in het Woensdagno Heb je wel eens een spoorwegramp mee gemaakt? Ja, ééns. Tk kuste het verkeerde meisje, toen we door een tunnel gingen! Marietje (vijf jaar): Ik denk niet, dat tante lang zal blijven, want ze heeft haast niets geen koffers meegebracht. Keesje (zes jaar): Ph! Kijk eens wat weinig baby meegebracht heeft toen die kwam, en nou is die er nog al! Oude dame (hevig ontsteld, tot zwaar politie-man, die juist haar huis passeert): O, agent, zou U zoo goed willen zijn dade lijk de Vliegende Brigade te waarschuwen., want mijn kanariepietje is weggevlogen! „Heb je gehoord, zeg, dat die Lokmans Heb je gehoord, zeg, dat die Lokmans vier duizend gulden per avond verdient met viool spelen?" Ga eens na, dat is duizend guldgn pef snaar." „Waarom leert hij geen harp spelen?" Het voordeel van een paard is, dat als het een hoef verliest onderweg, men het niet aan den kant van den weg hoeft op te cricken, om een andere hoef op zijn poot te timmeren. Mannelijk lus-passagier (in de tram): „Mevrouw, U staat op mijn voet." Vrouwelijk lus-passagier: „O, pardon, ik dacht dat het de voet was van die meneer die hier zit." Volgens de jongste wetenschappelijke on derzoekingen is gebleken, dat ons land al sedert 30.000 jaar bewoond is. Dat verklaart de aanwezigheid van som mige zeer verouderde automobielen langs den weg. Rechter: „Hebt ge nog iets te Uwen gunste voor de rechtbank aan te voeren, voordat ik vonnis wijs?" Beklaagde: „Nee, Edelachtbare, mijn ad vocaat heeft mijn laatste gulden ingeslikt." Gevangene: „Het is veel prettiger om in de gevangenis te werken, dan er buiten!" Collega: „Hoe kom je daarbij?" Gevangene: „Omdat je niet al3oor de kans heb, dat ze je plotseling ontslaan!" Beste meisjes en jongens, De antwoorden op de raadsels van vori ge keer waren: 1. Urk, ark, bark, hark. 2. dobbelsteenen, domino-steenen, edelstee- nen. 3. Zon, ton, bon, don. 4. Spons, gieter, ischkaar. De nieuwe raadsels zijn: 1. Nu eens ben ik wit, dan weer zwart, groen of bruin. Bijna iedereen neemt mij in de handen. Toch lijk ik heel bar soms en deksels kwaadaardig, Met mijn veertig, soms vijftig scherpe tanden. Links zijn ze dun, rechts meestal dik, Of omgekeerd, zeg mij eens welke naam heb ik? 2. 't Is gek, maar ik voel me pas werke lijk voldaan, Als men iets in mijn oog heeft gedaan. Dan eerst kan ik werken en veel nuttigs stichten Wat ik met open oog nooit zou kunnen verrichten. 3. Welke schuiten kunnen niet best tegen water en gaan het gauwste stuk? 4. Wie kan van de volgende letters een plant maken?a c f h i s u. OOM KAREL. HET TOOVERPAK. II. Vrij naar een sprookje van Andersen, naverteld door Lies Groothuis. (Nadruk verboden alle rechten voorbe houden). „Prachtig, prachtig," stamelde de Hof maarschalk, en zette zijn bril op, om nog beter te kunnen kijken, maar hij zag na tuurlijk niets. „Ja, ziet u eens naar die prachtige kleuren en dat mooie patroon dat erin geweven is, ziet U dat wel, dat goud, en dat rood en die blauwe bloemen?", vroeg één van de wevers. „Jaja, ik zie het, wat een heerlijke kleu- ren," jokte de Hofmaarschalk die alles goed in zijn ooren knoopte, opdat hij het straks precies zoo aan den koning kon oververtellen, als hij hem moest zeggen, hoe de tooverstof er uitzag. Toen de Hofmaarschalk wegging, vroe gen de beide wevers nog eens duizend goudstukken, omdat het zoo'n erg moeilijk werk was, en de Hofmaarschalk beloofde, den koning ero.n te zullen vragen. De beide bedriegers gingen door met net te doen, of ze het tooverlaken op hun le dige weefgetouw aan het weven waren, en dra liet dc koning nog eens duizend goud stukken brengen, terwijl weer een andere hoveling moest kijken, hoever de wevers nu al gevorderd waren. Deze keek ook zijn oogen uit, schrok geweldig, zag niets, maar zei evenmin iets. Anders zou iedereen ge weten hebben, dat hij erg dom was en on bekwaam voor zijn taak. „O, prachtig, prachtig," zei hij, „ik heb nog nooit zoo iets moois gezien!" Toen vond de koning, dat hij nu toch eens zelf moest gaan kijken en vergezeld van al zijn hovelingen begaf hij zich naar de kamer waar de beide bedriegers voor het ledige weefgetouw zaten te weven. „Schitterend, manjefiek, prachtig!", riepan

De Soester | 1930 | | pagina 5