y DANSCURSUS Hotel Okhuijsen - Soestdijk Firma B. KRAAL Langestraat 26 - Amersfoort D H. BOUMA - GedipL Dansleeraar LUXE VERHUUR-INRICHTING Automobiel-Centrale TELEFOON 2061 L. J. H0KSBERGEN Groote sorteering Binnenland. Handel sn Auto- Onderdeelen Belangrijke mede- deeling. „TIVOL I" VERGUNNING Soesterberg. Maison Hartel Overhemden de autobusman kreeg zijn concessie niet. Nu is er wel weer een andere knaap, die het wil probeeren, deze concessie los te peuteren, door zijn route door de Haarlem mermeer te kiezen, maar de Spoorwegen en de trammaatschappij en het Gemeentebe stuur van Haarlem hebben weer hun be zwaren breed uitgemeten en de brave ziel, die het gedupeerde publiek een goede, snel- verbinding Amsterdam-Zandvoort wilde ge ven, kan wel gaan inpakken. Want gezien het standpunt inzake de Hilversumsche bus en ten opzichte van vorige concessie-aan vragen. heeft de man geen schijntje van kans. ÏEn het publick wordt gedwongen in de langzame vehikels van de tram te gaan zitten, of zich puriteinsch vroeg onder de wol te laten stoppen door vadertje Staat met zijn spoortreintje. Zoodat ik dan maar zeggen wilzijn wij rare venten? Ja ze ker, wij zijn dwaze sijsjeslijmers! Maar toch niet zoo erg dwaas, als het wel zou lijken op het eerste gezicht. Met voorbijzien van dergelijke staaltjes van „kleine" kruidenierspolitiek", geven onze bewindsmannen, speciaal van Buitenland- sche zaken en Waterstaat (de onzalige ra dio-historie, welke ons tot ris,ée van de gan- sche wereld maakt nu buiten beschouwing gelaten) blijk van een breeden, vooruit- zienden kijk. In de jongste millioenennota was o.a. een aardig staaltje van vooruit ziend beleid ten aanzien van de voorberei ding van betere verhoudingen met Bel gië. Zoo langzamerhand zien we door on ze Regeering aan de opposanten in België de diverse troeven uit handen nemen. De klachten omtrent de opstoppingen in de te nauwe doorvaart in Maastricht zullen al gauw gaan verstommen, als straks de nieu we sluizen en de nieuwe doorvaart gereed zullen zijn. Bij de jongste begrooting werd heel onopvallend een postje van eenige ton nen uitgetrokken ter verbetering van den toestand van het Hellegat, in de Wester Schelde, waardoor de scheepvaart op Ant werpen zeer zal worden gebaat. En waar- dooNeen einde zal worden gemaakt aan de voortdurende klachten van Belgische KAMPERBINNENPOORT TE AMERS FOORT. Gedep. Staten berichten aan de Staten: Het gemeentebestuur van Amersfoort heeft zich tot ons gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat aan die gemeente, ten behoeve van de restauratie van de Kamperbinnenpoort met bijkomende wer ken een provinciaal subsidie wordt toege kend van 12.UU0.zijnde 25% van de ge raamde kosten. De gemeente Amersfoort is genoopt tot bedoelde restauratie over te gaan, omdat bij Koninklijk besluit, het besluit van den Raad dier gemeente, waarbij tot slooping van de torentjes van de Kamperbinnen poort en het z.g. poorthuisje werd besloten, wegens strijd met het algemeen belang, is vernietigd. Het gaat om de historische waarde via de poort en de architectonische waarde van het geheel in het stadsbeeld, dat wil zeggen, dat de poort met de omliggende bebou wing moet beschouwd worden als een on verbrekelijk geheel. In verband met het feit, dat zoowel de voetgangers als de voertuigen van de door gangsruimte tusschen bedoelde torentjes, welke slechts 3.20 M. bedraagt, gebruik moeten maken, wordt voorgesteld bedoelde doorrij-breedte geheel ter beschikking van het rijverkeer te stellen. Zooals blijkt, zal de begane grondruimte van de z.g. poorthuisjes, verbouwd worden tot galerijen met hoogvormige afsluitingen en kruisgewelfjes voor de voetgangers, ter wijl de gevels van de aan de stadszijde van den poortingang gelegen pcrceelen terug gebracht zullen worden in de rooilijnen van de Langestraat, hetgeen uiteraard een in wendige verbouwing meebrengt. Aldus zal door een samenhangend geheel van maat- Aanvang der lessen voor eerslbeginnenden op □onderdag 16 October a.s. des avonds van 810 uur le klas Dansonderwijs Kinderlessen Zaterdags v. 3.30—5 u Inschrijving dagelijks aan 't Hotel. SpreekuurWoensdags en Zaterdags van 910 uur 's avonds. Privélessen worden op afgesproken uren gegeven zijde over den hinder die de scheepvaart daar ondervindt. Een ander belangrijk evenement voor on ze natie als handeldrijvende mogendheid was de opening van de zeehaven Dordrecht, welke vorige week in bijzijn van talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland door de Koningin werd verricht. Nederland's derde zeehaven, zooals men het trotsch noemt. Dordrecht, aan de snijding van vier groote stroomen gelegen, diepe rivieren als de Merwede, Oude Maas, Noord en Dordt- sche Kil zijn, bevindt zich in de gunstige positie van zich te bevinden aan de boorden van de groote vaarwegen van Rotterdam en Antwerpen naar Duitschland. Het is al eeuwenlang een belangrijk centrum van scheepvaart geweest, maar de slechte toe stand waarin de weg naar zee verkeerde, was de voornaamste oorzaak voor den ach teruitgang van de scheepvaart in de laatste 50 jaren. De verbetering nu van dezen zee weg, door baggeren en uitdiepen tot 8% M. waartoe bij de wet van 1918 besloten werd en den bouw van moderne laad- en los-installaties, de inrichting van groote opslagruimten, aanleg van een pier, kade lengten, pakhuizen enz. werd nu definitief voltooid en onderstreept door de opening op plechtige wijze. Voor Dordrecht en Nederland met zijn derde zeehaven breekt nu 'n tijdperk van nieuwen bloei aan. De totale capaciteit van het havenmateriaal bedraagt 12.000 ton massagoederen per dag van 8 werkuren. Dordrecht gaat zijn ver leden eer aandoen. Het is eeuwenlang eert belangrijke zee- en Rijnhaven geweest, het is bovendien een belangrijk centrum van handel en industrie. De lading van alle bin nenvaartuigen die Dordrecht aandoen be dragen tezamen per jaar meer dan 2.000.000 ton, terwijl er 300 sleepbooten in Dordrecht gestationeerd zijn. Zoodat ik dan maar zeggen wil: zijn wij lampepitten? Nee, wij zijn mannetjesputters! De vijf van, OOM BART. regelen het historisch stadsbeeld ter plaatse worden hersteld. De Minister van Onderwijs heeft mede gedeeld, dat deze bereid is, te bevorderen, dat in de kosten van het geheele werk, ge raamd op 48.000.een rijksbijdrage wor- raamd op 48.000.'n rijksbijdrage wordt verueend van 40% dier kosten tot een houd van de Kamperbinnenpoort en de z.g. poorthuisjes, welke deel hebben uitge maakt van de vroegere vestingwerken der stad, zoomede het herstel van het histo risch stadsbeeld ter plaatse in het algemeen als een provinciaal belang is aan te mer ken, komt het ons voor, dat er grond aan wezig is, voor deze werken een provinciaal subsidie te verleenen, welk subsidie wij zou den willen stellen op 20% der kosten tot een maximum van 9600. VETVEEMARKT TE UTRECHT. In 't vervolg, te beginnen 6 October wordt iederen Maandag een vetveemarkt te Utrecht gehouden. Het eerste halfjaar wordt geen marktgeld geheven. DIERENDAG. 4 OCTOBER. In vele landen in en buiten Europa word; sinds enkele jaren op steeds uitgebreider schaal de Wereld-dierervdag 4 October jaar lijks gebruikt om op te komen voor een humane behandeling van het dier. Ook in ons land zullen stellig de vele dierenvrienden de gelegenheid aangrijpen om iets voor het dier te doen. De Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren wekt haar ,af- deelingen tot medewerking op en zonde» twijfel zullen ook andere dierenbeschermen- de lichamen en personen willen meehelpen Dierendag 4 October te doen slagen. Zeer sympathiek is een schrijven van 8. en W. van Soest aan de Hoofden van Scho len, met het verzoek op 4 Oct. a.s. in de school eenigen tijd te wijden aan het nuc- tige en belangwekkende onderwerp: Die renbescherming. Er is zeker geen beter middel om liefde voor de natuur in 't al gemeen en voor het dier in 't bijzondy aan te kweeken dan de jeugd hiervoor te win nen. Laten de volwassenen in dit opzicht een goed voorbeeld geven en laten zij op 4 Oct. enkele oogenblikken wijden aan de humanitaire gedachte: 't is plicht, dat wij onze medeschepselen de dieren goed be handelen. PADDENSTOELEN IN HET BAARNSCH LYCEUM. Planten-vrienden is het bekend, dat de omgeving van Baarn een rijk en vrucht baar terrein is voor paddenstoelen. Er is misschien geen tweede streek in Nederland, waar zooveel verschillende soorten te vin den zijn als juist in Baarn's omtrek. Na tuurlijk is dientengevolge ook het aantal kenners en verzamelaars hier groot. Ook onder jeugdige bewoners dezer streken. Met medewerking en onder leiding van Mej. J. M. Saetrang, leerares in de natuur lijke historie, hebben leerlingen van het Baarn's lyceum een groote collectie bijeen gebracht in de school en die daar tentoon gesteld. Ieder, die wil, kan die exposicie gaan zien op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Oc tober van 95, op Zondag 5 October van 25 uur. VOOR DIERENVRIENDEN. Goed te zijn voor dieren is een eere- schuld. Wij zijn toch reeds zoo slecht voor ver scheidene hunner soorten, de natuur schijnt ons hiertoe te dwingen, dieren, die wij soms zelfs, voor ons vermaak ook, neerschieten, om hen daarna af te maken -\ onder een genoeglijk tafelgesprek, des noods over de dierenbescherming, te ver- 9 Geopend Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM slinden; wij zijn toch reeds zoo slech;, zei ik, voor vele hunner soorten, dat wij waarlijk wel goed mogen zijn voor de an dere, die niet eetbaar en onschadelijk ge noeg zijn, om gespaard te blijven. Beseft men wel, wat het dier is: een schepping, niet minder wonderbaarlijk be werktuigd dan wij, en in hoeveel opzichten aan den mensch superieur? Heeft niet de hond, dien men slaafsch- heid verwijt, een warme liefde en een onbe zweken trouw, die, zich handhavend door beleedigingen heen, meer op de liefde, door Christus gepredikt, lijkt, dan waartoe een inensch in staat is? Heeft niet de kat, genadigd bijna haar voedsel van ons aannemend, een hoogheid van houding en een voorname zwijgzaam heid, een karakter vporal en een wilskracht, die menig mensch haar' benijden mag? Denk aan het edele, schoone paard; aan het ruige, innige schaap; aan welk dier ge wilt; en ge voelt, dat zij iets hebben, iets louters, iets gaafs, dat den mensch ont breekt. Ze zijn zorgeloos; ze zijn zondeloos; hun hartstochten zijn zuiver en fel; doch alleen wanneer de natuur die gebiedt; zij zijn prachtig van onverdorvenheid. Zij hebben niet gegeten van den Boom der Kennis des Goeds en des Kwaads. En daarom hebben de dieren iets, iets geheimzinnigs, dut hun aandachtigen beschouwer eerbier af dwingt, een eerbied vol van een zachte mee warigheid tegenover hun sprakeloos en weerloos wezen. Goed te zijn voor dieren is meer dan een eere-schuld; het is meer dan een plicht: het is een weldaad voor ons eigen hart! w.g.) Carel Scharten. VOOR DE INWONERS VAN SOEST EN OMSTREKEN. Een bewaarplaats voor dieren broodnoodig. Door het Bestuur der Vereeniging tot verspreiding van geschriften tegen Dieren mishandeling, waarvan het Secretariaat ge vestigd is Oranjelaan '24, Soestdijk, worden pogingen in het werk gesteld om te gera ken tot oprichting van een Bewaarplaats voor huisdieren. De bedoeling is in hoofdzaak opname van zwervende honden en katten, voor deze zal de bewaarplaats dagelijks op vastge stelde uren geopend zijn, welke alsdan ver der zullen worden verzorgd, gevoed en ge huisvest, terwijl voor degenen die om de één of andere reden wenscht van zijn huis dier te worden ontslagen, deze aan de be waarplaats kan afstaan. Het ligt in de be doeling Om alles op zeer bescheiden schaal op te richten en allereerst te zorgen voor de arme zwervende honden of katten, welke in de Gemeente rondloopen. Van het dooden van dieren zal, tenzij de noodzakelijkheid zulks vereischt, geen spra ke zijn, de dieren blijven bewaard tot dat Hef Valutahuis UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES G. G. J. ALBLAS de respectievelijke eigenaren zullen zijn op gespoord of de dieren zijn teruggehaald. Mocht dit echter niet 't geval zijn, dan zal door 't Bestuur getracht worden een goed tehuis voor de dieren op te sporen door middel van advertentiën in het Maand blad De Dierenvriend, officieel orgaan van bovengenoemde vereeniging. Dat een inrichting als door ons bedoeld, wij zeiden het reeds noodig, zelfs broodnoo dig is in deze gemeente, zal een ieder met ons instemmen. De vele klachten, welke ons in den laat- sten tijd bereiken betreffende zwetvende dieren, de schandelijke wijze van sommige menschen die hun hond of kat maar aan hun lot overlaten, de deur voor hen gesloten houden, en dus een zwervend leven laten lijden, zijn ontzettend vele. Ja, zelfs is ons ter oore gekomen, dat* jonggeboren katjes zoo maar de straat opgegooid worden, en :ian een boom gelegd. Waar moet dat heen? Daarom Dierenvrienden en -vriendinnen, laten wij de handen eens ineen slaan en trachten bij de vele nuttige instellingen, welke onze schoone gemeente reeds bezit, ook een instelling als bovengenoemd tot stand te brengen. Wij zijn ervan overtuigd dat een dergelijke instelling een waardige plaats zal innemen en de Gemeente Soest en Omstreken tot eer zal strekken. Het lot van zieke en verdoolde medeschepselen in bescherming te nemen, hun lot te verzach ten, zal een ieder die de dieren een goed hart toedraagt met ons van meening zijn, dat meergenoemde bewaarplaats voor onze gemeente een ware aanwinst genoemd mag worden. We hebben het reeds gezegd, 't doel is alles op bescheiden schaal in le richten, daarmede bedoelen wij geen uit gaven te doen, aan salarissen voor Direc tie of Commissarissen. Natuurlijk moet aan de inrichting een bezoldigd bewaarder worden aange steld, maar het toezicht enz. wordt gehetl belangeloos verricht door het Bestuur van meergenoemde vereeniging, en alles zoo veel mogelijk aangewend voor de dieren, welke aan onze zorgen worden toever trouwd. HOTEL CAFE RESTAURANT GROES 53 a HILVERSUM LUNCH koud of warm f 0.85 Keuze uit 30 verschillende Schotels. Verder ligt het in de bedoeling dat aan de inrichting een afzonderlijke afdceling zal worden gevoegd voor het tijdelijk bewaren van hond of kat van eigenaren, welke eeni gen tijd van huis moeten. Bestaat er voor bovengenoemd plan vol doende medewerking, dan zal zoo spoedig doenlijk een algemeene vergadering van Dierenvrienden en -vriendinnen plaats heb ben om de details verder vast te stellen. Degenen nu, welke niet de strekking van het hier bovengenoemde instemmen, kun nen nu reeds, zonder eenige verplichting hiervan blijk geven, door toezending van hun naamkaartje of eenig ander bewijs aan het adres van het Secretariaat der Vereeni ging: Oranjelaan 24, Soestdijk. VAN DEN HEUVEL. We schrijven nu al October. Langzaam aan, maar zeker gaan we den winter tege moet, nu alles erop wijzen gaat, dat de zo mer finaal voorbij is, al mogen we dan mis schien nog in de eerstvolgende weken en kele warme dagen beleven, die nog even de illusie aan den zomer kunnen opwekken. Maar ook niet meer, want de heide is ai uitgebloeid en de groote verlatenheid, die elk jaar om dezen tijd opnieuw terugkeert, is weer over de velden gekomen, terwijl bijna overal reeds herfsttinten op blad en bloem zijn aangebracht. Koude en kilte reeds, vooral tegen den avond, ook als ge- Volg van vele regens. En wanneer boven dien in 't begin der volgende week de klok ver/et is en de duisternis plotseling een uur vroeger schijnt in te vallen, dan is er niets meer over gebleven, wat ons nog aan den zomer denken doet. Ook voor het vreemdelingenbezoek naar hier is de zomer- en nazomercampagne nu afgeloopen, wat tenminste een verblijf be treft voor een enkelen dag of langer. Wel komen nog altijd op vrije middagen kleine gezelschappen naar het vliegkamp kijken, vooral, wanneer het mooi weer is, dit neemt echter niet weg, dat het seizoen voorbij is. Het wordt nu weer erg stil hier en liet leven schijnt zich terug te trekken, wat echter nog gansch niet zeggen wil, dat hei daarom minder werkzaam is. Het gaat zich misschien nu meer op de innerlijkheid rich ten en ook wel volgt het met belangstelling de belangrijkste dingen, die rondom en verderaf in de uiterlijke wereld plaats grij pen. Want ter plaatse zelve hebben er geen groote gebeurtenissen plaats. Wel zullen groote stormen, die over de wereld gaan, ook hier de geesten aandoen, maar ont staan doen die stormen hier zeker niet. Ook de laatst gehouden zitting van dz gemeentcraad was niet in staat om de be langstelling op een onrustbarend hoog peil te brengen. De aanneming van het voor stel van B. en W. om het crediet ad 350. voor plaatsing van een sirene op het gym nastieklokaal te Soesterberg met 150.- te verhoogen, zal hier wel niet als een feit van groote beteekenis, dat een keerpunt worden kan in de geschiedenis van deze plaats, zijn opgevat. Ook niet, dat dit voor stel er nog maar net gekomen is. Want met één stem minder zou het gevallen zijn. Niet temin, zooals het nu gegaan is, is het beter. Want een goede brandweerinrichting is al tijd een zaak van belang, ook voor de klein ste plaats en we gunnen den commandant hier van harte, dat in de toekomst de sire ne ook van uit zijn huis bediend zal kun nen worden. In de hoop dan verder, dat zulks liever nooit of anders zoo weinig mo gelijk en liefst alleen maar voor zeer lichte gevallen noodig zal zijn. De tijden veranderen wel in bijna alk opzichten. Waar tegenwoordig bij brand door de sirene terstond alarm gemaakt wordt om alle belanghebbenden bijtijds te kunnen bereiken, daar was het vroeger in kleine plaatsen de toren- of kerkklok, wel ke de menschen voor 't gevaar waarschuw de. Het geluid der -irene is echter veel scherper en krachtiger zoodat het in zeer wijden kkring nog goed waarneembaar is. Ze maakt daarop echter een dorpsklok nog geenszins overbodig, wier eigenschappen nog altijd ten zeerste op prijs worden ge steld en wier vele verschillende en meestal plechtige verrichtingen zijn saamgeweven met het pastorale leven eener kleine plaats. Immer nog geeft de torenkklok cachet aan haar plaats en wekt zij op zijn minst ge nomen herinneringen op aan den tijd, toen zij nog een groote en onmisbare rol vervul de in het gezelschapsleven van een kleine stad of dorp. Ook haar geluid zelve is vol komen in harmonie met een landelijke, stil- (voorbeen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. le omgeving, waar zij eigenlijk pas goed tot haar volle recht kan komen. Veel Le- ter dan in de groote stad, waar haar klan ken maar op zeer kleinen afstand kunnen doordringen en verder geheel en al over stemd worden door het geraas van het groote stadsleven. De oorsprong der klokken gaat zeer ver in het verleden terug. Reeds in het oude Egypte wordt hiervan melding gemaakt, terwijl zij zich in de Westersche landen la ter snel uitbreidden met de doorvoering van het Christendom en de stichting van kerken. Zoo spreken dan de klokken in kerktorens hun eigen taal, reeds sinds vele eeuwen lang. En naar het verschillend gebruik, dat men ervan gemaakt heeft, sprak en spreekt men nog heden ten dage van Zondagsklok, feestklok, doodsklok, noodklok en brand klok. En in die beide laatste beteekenissen heeft haar geluid bij dreigende rampen al menigeen gered of voor erger onheil behoed. Ook Soesterberg is in 't bezit van zijn kerkklokje, waardoor deze plaats mede tot een dorp gestempeld wordt. Alhoewel er ook menschen zijn, die zeggen, dat het hier maar een gehucht is. Men zou kunnen vra gen, waarin dit onderscheid dan wel ligt en waarom het hier dan wel een dorp is. In de gemeentewet is dit criterium voorzeker niet te vinden, omdat deze terwille van de auto nomie en de gelijkheid voor de wet alleen ONTVANGEN de nieuwste modellen in Mantels, Costuums en Bontkragen. K0RTEGRACHT 6 - AMERSFOORT TELEFOON 589 spreekt van gemeenten en daarmee voor eens en vooral elk vroeger bestaand verschil heeft opgeheven. Wat intusschen een groo te vooruitgang gebleken is. Niettemin zijn er toch verschillen van geheel anderen aard blijven bestaan en welke door de menschen intuïtief worden aangevoeld. En zoo wordt er in het taalgebruik nog een zeer groot onderscheid tusschen een stad, een dorp en een gehucht gemaakt. En al heeft Soester berg dan ook vroeger nooit een aparte, communale indeeling gekend, naar zijn aard en wezen is het dan toch een dorp, als com plex met een locale kleur en met een eigen sfeer, geheel en al van anderen onderschei den. Waar een bebouwde kom bestaat, die als kern of centrum fungeert en waar bo vendien een kerk, drie scholen, een post kantoortje en twee hotels zich bevinden, die allen met elkaar de dorpsgemeenschap uit maken. En waartoe bijna wel een achttien honderd menschen behooren. een veelvoud vertegenwoordigende van het aantal zielen van soms zeer kleine, zelfstandige gemeen ten in ons vaderland. Terwijl intusschen de belangen van die bijna achttienhonderd menschen nog veel urgenter zijn in werkelijkheid dan volgens den indruk, dien men van dc laatste ge meenteraadszitting ontvangen heeft. „TOESCHOUWER." L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten.

De Soester | 1930 | | pagina 2