I LEERENJEKKERS DEKENS 3Ari5KCRR:ior £5 „STADI M A HAAR BESCHERMER. eag- rookt Eerste Baarnsche Mode-Vakschool STOOKT MET GAS N.V. Göbel's Steenkolenhandel Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaal terrein. FEUILLETON Advertentiën. „HET HANDELSHUIS" Regen-Kleeding. PENSION Samenwonen Opleiding Bakkersbediende FRUIT „HET HANDELSHUIS" Groote keuze in prijzen van 6 tot 12 cent. Sigarenfabr. „DE STER" Rozenstraat 12-14 - Bilt (U.) „Qeorge Hmdernann" (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tel. 15070 Nassau laan 41, Baarn. Opleiding voor Examen PRIMA WALES ANTH RACIET BILLIJKE PRIJZEN. TORENSTRAAT 10 - TELEFOON 2090 BELASTINGONTDUIKEN. Inleiding. Een strafbaar feit. De navordering. De verhooging Gewetensgeld. Wij maken in dit No. een aanvang met een artikelenreeks over Belastingontduiken. ,Een vijftal artikelen zullen wij aan dit onderwerp wijden. Dat wij de aandacht vragen voor dit on derwerp, beteekent niet dat wij een be paalde reden hebben om juist in dit blad het onderwerp te behandelen. Het is ons echter bekend, dat velen zich aan het euvel schuldig maken; velen, die, omdat deskundige voorlichting hen ont breekt, zich aan het euvel blijven schuldig maken, velen, die, weten zij een uitweg, gaarne met de fiscus schoon lei zouden willen hebben. Voor die personen vooral schrijven wij deze artikelen. Maar ook voor ieder ander. Wellicht dat men, al moge men zich zelf niet aan het in deze artikelen genoemde euvel schuldig maken, kennissen heeft, die dit wel doen. Dan is het zeker gewenscht, dat men in staat is, wordt Uw meening gevraagd, de zulken, den goeden weg te kunnen wijzen leder weet wat belastingontduiken is. In velerlei vorm en op onderscheidene wijze worden 's Lands wetten (en de be lastingwetten vormen geen uitzondering) ontdoken. In het groot, maar ook in het klein. Er is onbewust belastingontduiken, maar ook een bewust belastingontduiken. Onbewust belastingontduiken is niet strafbaar. Wie zich echter bewust aan het euvel van belastingontduiking schuldig maakt, loopt bij ontdekking de kans om met den straf rechter in aanraking te komen. Wie zijn nieuwsbladen geregeld leest, weet, dat er heel wat belastingontduikingen worden vervolgd. Meer dan eens wordt een vrijheidsstraf opgelegd. Een strafvervolging kan worden inge steld. Niet altijd geschiedt dit. Het gebeurt niet zelden, dat een belas tingplichtige teneinde de belastingadmini stratie mild te stemmen, een bedrag aan gewetensgeld betaalt. Waarschijnlijk vallen den lezer wel eens berichtjes in de nieuwsbladen op, waarin melding wordt gemaakt, dat bij die en die inspectie onder die en die letter een bedrag aan gewetensgeld is binnengekomen. Welnu voor een niet onbelangrijk gedeeh te zijn de gelden afkomstig van personen, die, zooals de volksmond zegt, „in het nauw zijn gedreven." Wanneer men over voorgaande jaren te weinig belasting heeft betaald en zulks komt de fiscus ter oore, dan wordt men nagevorderd. Echter over hoogstens drie jaren. Heeft men bijvoorbeeld over in 1926 en over aan 1926 voorafgaande jaren genoten inkomen te weinig belasting betaald, dan kan het te weinig betaalde niet meer door middel van een navordering worden achter haald. De inspecteur kan geen betaling over in 1926 en voorgaande jaren genoten inkomen te weinig betaalde belasting eischen, hij kan wel verzoeken. Wanneer de belastingplichtige aan dit verzoek voldoet, noemt men dit, betalen van gewetensgeld. Wanneer hij dus gewetensgeld betaalt, doet hij iets, waartoe hij niet verplicht is (althans niet wettelijk verplicht). Dat een belastingplichtige, wanneer hij een strafvervolging kan ontloopen, of wan neer de kans, dat een strafvervolging wordt ingesteld, aanmerkelijk geringer wordt, gaarne bereid is 'n flink bedrag aan gewe tensgeld te storten, ligt voor de hand. Wie inkomen of (en) vermogen verzwijgt, loopt, wordt het feit ontdekt, wanneer op zet in het spel is, bovendien de kans, dat hij strafrechterlijk wordt vervolgd. Naar het Engelsch. 5) Je bent bovendien totaal afhankelijk van je moeder en je bent nog in geen vier jaar meerderjarig. Zooals het nu gelegen is, moet je mij, volgens de wet, gehoorzamen; en wil je niet naar rede luisteren dan zijn er nog allerlei middelen om je daartoe te dwingen." Beatrix voelde zich machteloos van drift; maar haar trots verbood haar een woord te zeggen, „Dus nu weet je, waar je aan toe bent. Ik ben hier heer en meester in huis en je moet je moeder en mij den eerbied toonen, dien je je ouders verplicht bent!" Daarmee liep hij weg en trad het vertrek binnen, waar mrs. Mayford hem wachtte. „Het is in orde, Alicia," hoorde zij hem zeggen. „Ik geloof niet, dat je eenigen last meer met haar zult hebben. Ik vertrouw, dat Dick veel makkelijker te regeeren is." HOOFDSTUK V. Deze woorden klonken nog lang na in Beatrix ooren en wekten een storm van verontwaardiging in haar gemoed. Heel haar weg door den tuin hield zij zich goed, maar zoodra zij het pad had bereikt, dat naar het Koningsboschje leid de, gaf zij toe aan een geweldige drift bui. „Hoe ktjjigt zij het in haar hoofd om !nu toch zoo iets te doem! Om hlem' in va ders plaats te stellen! Ik wou, dat hij dood was! Dat ik hem dood hpd kun- Op enkele uitzonderingen na, wordt ieder, die te weinig belasting betaalde over het te weinig betaalde nagevorderd, met deze be perking, dat nagevorderd wordt over het in 1927, 1928 en 1929 (wanneer althans deze aanslag reeds is opgelegd) te weinig be laste inkomen. Wat over, in 1926 en daarvoor genoten inkomen, aan balasting te weinig betaald werd, wordt, zooals wij zooeven zagen, niet nagevorderd. Ontdekt de belastingadministratie de ontduiking, hetzij deze ontduiking opzette lijk, hetzij onopzettelijk geschiedde, dan wordt nagevorderd met de verhooging. Een eenvoudig voorbeeld moge dit toe lichten. A. betaalde over het belastingjaar 1928- 1929 500.—, over 1929-1930 400— en over 1930-1931 (welke aanslag dus reeds is opgelegd) 600.te weinig aan inkom stenbelasting. Bij navordering betaalt hij 1.500. namelijk 500.over 1928-1929; 400.— over 1929-1930 en 600.— over 1930-1931. Echter betaalt hij bovendien nog een ver hooging van 600.maal 4 is 2.400. Wij zullen er niet over strijden wat het karakter van de verhooging is. Een boete is het niet. Maar door de belastingplichtige wordt het wel als zoodanig beschouwd. A. had echter èn de verhooging van 2.400.èn de kans op een strafvervol ging kunnen voorkomen. Hierover in een vervolgartikel. Mededeeling: Zooals bekend, hebben de lezers het recht kosteloos vragen te stellen. Brieven te richten aan de N.V. Accoun tantskantoor „Nationaal Bureau voor Ad viezen", onder directie van P. Siebesma R. de Vries, Leeuwarden, Nieuwestad 83. Ook over artikelen in dit blad opgeno men, kan men vragen stellen. De grootst mogelijke geheimhouding wordt gegarandeerd. Postzegels voor antwoord insluiten. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: d a t de Amazone rivier een gemiddelde diepte heeft van ruim 60 Meter? d a t er echter deelen in het bevaarbare gedeelte zijn, waar de bodem nog nooit be reikt is? dat België in 1910 is begonnen met de uitgifte van speciale postzegels voor lief dadige doeleinden? dat dit voorbeeld daarna gevolgd is door Zwitserland, Duitschland, Nederland, Spanje, Portugal en andere Europeesche landen? d a t de bamboe in Ceylon groeit tot een hoogte van 35 Meter? dat sommige bamboestengels wel eens een groei van 40 c.M. per dag hebben ver toond? d a t sedert de tarwe-oogst-machine in gebruik kwam, 50.000 van deze apparaten de plaats hebben ingenomen van meer dan 100.000 boeren arbeiders. dat het Amerikaansche congres on langs een wet aannam, waardoor de spe cialisten op het gebied van plantkunde een patent kunnen nemen op nieuwe planten, net zooals een uitvinder dat voor een nieu we mechanische ontdekking doet? BELANGRIJKE MEDEDEELING AAN DE LEZERS. Van de Vragenbus wordt een druk ge bruik gemaakt. Zeer tot ons genoegen. Zoo iets werkt bemoedigend. Toch zijn er lezers, die het nog gaarne anders wenschten. Lezers, die de kwestie wel eens met ons zouden willen bespreken. Wij verstaan dit. Immers als men elkaar spreekt, kan de vrager beter dan op schrift mogelijk is, zeggen „wat hij op zijn hart heeft"; ons antwoord kan meer volledig zijn. Ook wij gevoelen wel voor mondelinge behandeling. Iedere week een groot aantal brieven schrijven, kost ook tijd. Praten gaat vluggff. Het kost ons weinig moeite om eens een zitting te houden. In een plaats, die het centrum is van het rayon, waarin dit blad verschijnt. Wij „bereizen" toch het geheele land. Wij komen geregeld, zoowel op Urk, als n Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord-Brabant en Limburg, om het bij deze opsomming maar te laten. Een vijftiental personen aan onze zaak verbonden, gewapend met abonnement Ned. Spoorwegen, trekt geregeld van Noord tot Zuid en van Oost tot West. Wanneer wij toch in een plaats moeten zijn (of in de onmiddellijke nabijheid) kost het houden van een zitting ons niets. Alleen, wij zouden niet gaarne willen, dat, als wij zitting hebben, niemand ver schijnt. Wij stellen dan ook de vraag tot de le zers: Stelt U een zitting op prijs? Mocht dit het geval zijn, wil ons dit dan even mededeelen. Wij willen wel eens een zitting houden, maar moeten van tevoren zekerheid heb ben, dat de zitting bezocht zal worden. Zooals vanzelf spreekt, worden de ad viezen kosteloos verstrekt. Ten overvloede mogen wij er de aan dacht op vestigen (ons bereiken soms vra gen over rechtskwesties, over tuinbouwaan- gelegenheden en wat niet al,) dat uitsluitend belastingvragen worden beantwoord, als mede vragen over boekhouden. N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bu reau voor Adviezen." Hoofdk. te Leeuwarden, Nieuwestad 83. nen miaken; en dat ik maar zelf dood was otok!" Snikkende en met gebalde vuisten van drift kwam zij zoo Sholto tegen, die ont zet vroeg: „Zeg, Trix, wat scheelt er aan, kind?" Ze stak beide handen naar hem uit en riep wanhopend: „O Sholto! Sholto! Nu gaat zij hern toch trouwenO, als je eens wist, hoe ellendig ik mij voel! Was ik toch maar dood!" „Ja, 't is wel verschrikkelijk!" zei hij, haar handen in de zijne sluitend. „Hij zei, dat ik geheel in zijn macht was en dat ik hem onvoorwaardelijk ge hoorzamen moest en hem eerbiedigen". „Maar je kunt onmogelijk in huis blij ven. als hij er heer en meester is. Ga dan bij vreinden van je vader". „Ik weet geen vrienden va mijn vader, die mij bij zich willen hebben. Niemand heeft mij graag bij zich dan jij, Slnlto! Hè. kan ik niet met je mee naar Afrika? Je kunt er van op aan, (dat ik.je niet in den weg zoli zijn. Ik ben "Zoo sterk als een man en ik ben nooit ziek". Ineens schoot hem een gedachte te bin- en. „Zeg, lielfste, Wil je mlet mij meegaan... als... mijn vrouwtje? Ik heb je al V.oo lang willen zeggen, hoe zeer ik je lief heb, maar ik durfde niet! Ik geloof 'dat ik je zoo gelukkig kan maken." Zij stond hein aan te kijken, met oog'en, wijd-open van verbazing; met alles aan haar één vraagteeken. „Wil je mij' trouwen? Heb je mij lief...? O Sholto, Sholto i" „Ik heb je lief boven alles! O, Bear trix, voel jij dan ook voor mij?" „Natuurlijk voel ik voor je! Heb ik je Solide financieele instelling, biedt aan soli de personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 200.zonder borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bu reau van dit blad. Soesterbergschestraat 51 - Telef. 2200 Afdeeling AANGEBODEN voor klein gezin of Hee: op leeftijd in lief gelegen Villa, nabij hei en bosschen. als alleen inwonend. 60.per maand. Brieven onder No. 750 aan het Bureau van dit blad. Heer op leeftijd groot huis met tuin be wonend, zoekt Dame op leeftijd om voor gezamenlijke rekening huishouding voort te zetten en tot meerdere gezelligheid. Brieven onder motto „Samenwonen" aan het bureau van dit blad. Tegen November gezocht voor jongen van 14 jaar die het timmervak wil leeren. Brieven onder No. 490 aan het bureau van dit blad. DIRECT GEVRAAGD een Brieven onder No. 600 aan het bureau van dit blad. Tafel- en Winterfruit te koop tegen Vei- lingprijs Te bevragen J. v. DIJK, Talmalaan 10. Soesterbergschestraat 51 - Telef. 2200 Afdeeling dan niet altijd veel meer liefgehad dan iemand ter wereld, sinds mijn vader sliep Maar om je te trouwen.... daar 'had ik nooit over gedacht". -„Ik zou er ook nog niet taan gedacht hebben, om je te vragen, als ik je niet zoo zonder vrienden zou hebben achter gelaten; en, al mag je nu ook oen beetje moeilijk leven hebben aan mijn zijde je zoudt heel gelukkig bij mij wezen". „Natuurlijk! Met 'zou heerlijk zijn! Je moet look niet denken, Sholto, dat ik er niet graag pp inging, maar ik was zoo verbaasd, weet je". „Dus je wilt mij trouwen en meegaan?" riep hij met groote verheuging /des harten. Ten antwoord wreef zij haar wang te gen zijn schouder, zooals ze in haar kind- sche dagen zoo dikwijls had gedaan om hem te danken voor een dienst, dien hij haar bewezen had. Sholto keek neer op het mooie jonge gezichtje en moest zich geweld aan doen om kalm te zeggen: „Maar, Trix, de vraag is nu niet, of je goede kameraden met mij wilt zijn, maar of je genoegzaam voor mij voelt om mijn vrouw te worden? «Mijzelven hoef ik de vraag niet te stellen of ik je genoeg lief hebwant ik ajanbvd je. Als je in 'mijn nabijheid komt, kan ik haast den adem niet doorhalen van genot!. Maar als je voelt, dat je mij soms niet genoeg lief hebt, zeg dit dan terwijl ik het nog dragen kaneer ik te gelukkig word". „Daar dit dan ten bewijze!" zei ze met ondeugenden blik, en drukte hem een kus op de wang. Met een kreet van vreugde sloot hij haar in de armen en kuste haar steeds weer. Ongeëvenaard in kwaliteit INSTITUUT VOOR MOOI.- EN ENSEMHLESPI5L Koekkoekslraal 51 - Te Soest wordi ook les aan huis gegeven - HllVGrSUm U kunt nergens zóó rustig GRAMOKOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. I (Afdeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland). Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags ran 3 tot 4 uur en van 7 tot 8 uur. Dag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames beslaat gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfstandig te leeren vervaardigen. Prospectussen verstrekt de Directrice, Mej. W. BEKKFR. zegt ons Gemeentebestuur. Doch aan de hand van scheikundige en technische berekeningen kunnen wij U bewijzen dat U met onze veel voordeeliger uitkomt. Thans nog af te geven tegen zeer „Q, mijn liefste! O, mijn... wat heb je mijgelukkig gemaakt...! En steeds heb ik je maar niet durven spreken van mijn gevoelens „Zag je daarom zoo op tegen het heen gaan?" „Ja; ik kon de gedachte niet uitstaan, dat er, tegen dat ik terug kwam, soms een ander in mijn plaats kon zijn gelreden." „Toch zou het heel dom zijn geweest, als je niets gezegd had; want hoe kon ik nu anders geweten hebben, dat jij mij trou wen wilde? Ik kon wel toevallig voor een ander liefde hebben opgevat...! O, Sholto, weet je nog wel, dat wij eens „bruiloftje" speelden in de kinderkamer en dat wij het oneens werden, omdat jij niet de bruidegom wilde zijn. Je wilde de dominéé wezen en je zei, dat het sofa kussen dan maar mijn bruidegom .moest zijn...." „Ja, ja, dat herinner ik mij nog wel!" zei Sholto lachende. „Maar nu zal je wel binnenkort de brui degom zijn, is het niet?" t „Over veertien dagen". „Heb je dan nog tijd genoeg om alles in orde te brengen?" „Maak je daar maar niet ongerust over! Ik zal wel voor alles zorgen!" zei bij. met datzelfde beschermende air, dat hij altijd tegenover haar aannam, toen ze nog kin deren waren. Geen van beide jongelui dacht er aan om de ouders op de hoogte te brengen, of om hun toestemming te vragen. Al van kind af aan waren zij er aan gewoon dat erin het geheel niet gedeeld werd in hun vreugden en verdrietelijkheden door mrs. Mayford zoo min als door mr. Carnegie: en nu wisten zij heel goed, dat hun huweljjk van weerskanten ten strengste verboden zou worden. Mr. Carnegie zou van meening zijn, dat een vrouw voor zijn zoon slechts een rem zou wezen op het verrichten van zijn werk, waardoor anders wellicht het voorvaderlijk goed Carnforth voor de familie kon behouden blijven; en de moeder van Beatrix zog in alles immers de meening van d>kter Lin coln volgen en die zou natuurlijk zeggen, dat zij nog te jong waren! Dus zouden ze hun plan in alle stilte volvoeren, dat het een uitgemaakte zaak was, eer iemand er zich tegen kon verzetten. Een „huwelijk bij volmacht" leek hun nog het beste. Duur was het ook niet en dit was een belangrijke factor. Sholto had nog een legaatje, dat hem door een peet tante was nagelaten, en dit was volldoende om den overtocht van Beatrix naar /de Kaap te betalen en om haar wat kleeren te koopen; behalve dat zij nog wat zak geld over hadden. Maar wat zij zouden doen als ze er eenmaal waren, hieromtrent waren hun plannen nog zeer vaag en het hing ook heel veel af van de ontvangst, die hun ten deel zou vallen van den oom van Sholto. Beatrix kon nu heel kalm liooren dat haar moeder en dat dokter Lincoln op het eind van de maand zouden trouwen. Dan zou zij immers toch al ver weg zijn...! Voor Dick ging het haar aan 't hartmaar och, die zou toch wel niet thuis blijven. Zij was zóó opgewekt .dat mrs. Mayford met voldoening tot haar aanstaanden man zei hoe Trix zeker al aardig verzoend raakte met haar idee van hertrouwen. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1930 | | pagina 4